Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση για συμπτώματα εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας 🤗 Είμαι 24 χρονών στα 25 μπήκα και είμαι παντρεμένη εδώ και 6 μήνες. Λοιπόν εχθές έκανα τεστ εγκυμοσύνης (Clear blue) και φυσικά έδειξε αμέσως ότι είμαι έγκυος. Λοιπόν εδώ και 1 βδομάδα έχω πόνους κάτω χαμηλά ξέρετε σαν πόνους περιόδου και έρχονται και φεύγουν . Μια απ' την μία πλευρά μια απ' την άλλη...ξυπνάω και από αυτούς τους πόνους την νύχτα ή εκεί που κάθομαι ξαφνικά με πιάνει.  Μετά από 2 βδομάδες απ' την πρώτη μέρα περιόδου μου (Δεκεμβρίου) είχα καφέ αίμα σε όλο το σερβιετακι μου. Εδώ και μια βδομάδα πονάει η μέση μου και πλάτη αριστερά πολύ. Στο στήθος πρήξιμο και πολλές φλέβες. Σήμερα είχα την πρώτη μου ζάλη. Ναυτία και τέτοια δεν έχω ακόμα. Αύριο περιμένω περίοδο αλλά φυσικά δεν θα έχω .Δεν μπορώ να βρω πόσες βδομάδες είμαι έγκυος..μια αναζήτηση μου λέει 4βδ+2 μέρες , άλλη λέει 5+3 , άλλη 3+2 ...δεν ξέρω .  Εγώ σκέφτομαι το Σάββατο να ξανακάνω τεστ και επειδή θα βγει θετικό θα τηλεφωνήσω την γυναικολόγο μου. Εσείς τι λέτε ; Ανησυχώ αν πάνε όλα καλά , πόσες εβδομάδες είμαι έγκυος πως να κάνω δουλειές στο σπίτι κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Margarita Sf είπε:

Καλησπέρα σας 🤗 Είμαι 24 χρονών στα 25 μπήκα και είμαι παντρεμένη εδώ και 6 μήνες. Λοιπόν εχθές έκανα τεστ εγκυμοσύνης (Clear blue) και φυσικά έδειξε αμέσως ότι είμαι έγκυος. Λοιπόν εδώ και 1 βδομάδα έχω πόνους κάτω χαμηλά ξέρετε σαν πόνους περιόδου και έρχονται και φεύγουν . Μια απ' την μία πλευρά μια απ' την άλλη...ξυπνάω και από αυτούς τους πόνους την νύχτα ή εκεί που κάθομαι ξαφνικά με πιάνει.  Μετά από 2 βδομάδες απ' την πρώτη μέρα περιόδου μου (Δεκεμβρίου) είχα καφέ αίμα σε όλο το σερβιετακι μου. Εδώ και μια βδομάδα πονάει η μέση μου και πλάτη αριστερά πολύ. Στο στήθος πρήξιμο και πολλές φλέβες. Σήμερα είχα την πρώτη μου ζάλη. Ναυτία και τέτοια δεν έχω ακόμα. Αύριο περιμένω περίοδο αλλά φυσικά δεν θα έχω .Δεν μπορώ να βρω πόσες βδομάδες είμαι έγκυος..μια αναζήτηση μου λέει 4βδ+2 μέρες , άλλη λέει 5+3 , άλλη 3+2 ...δεν ξέρω .  Εγώ σκέφτομαι το Σάββατο να ξανακάνω τεστ και επειδή θα βγει θετικό θα τηλεφωνήσω την γυναικολόγο μου. Εσείς τι λέτε ; Ανησυχώ αν πάνε όλα καλά , πόσες εβδομάδες είμαι έγκυος πως να κάνω δουλειές στο σπίτι κλπ.

Καλό θα ήταν γενικά να κάνεις μια χοριακή. Οι πόνοι είναι φυσιολογικοί τις περισσότερες φορές. Βέβαια καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Πες μας πότε ήταν η πρώτη μέρα περιόδου σου να σου πούμε πόσο είσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλό θα ήταν γενικά να κάνεις μια χοριακή. Οι πόνοι είναι φυσιολογικοί τις περισσότερες φορές. Βέβαια καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Πες μας πότε ήταν η πρώτη μέρα περιόδου σου να σου πούμε πόσο είσαι. 

1/12/20  -6/12/20 ήταν η τελευταία μου περίοδος . Απλά μπερδεύομαι με τις ημερομηνίες και δεν μπορώ να βρω ακριβώς . Το ένα λέει άλλες ημερομηνίες το άλλο λέει άλλες. Φυσικά θα πάρω τηλέφωνο μεθαύριο την γυναικολόγο μου να κανονίσω να πάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margarita Sf είπε:

1/12/20  -6/12/20 ήταν η τελευταία μου περίοδος . Απλά μπερδεύομαι με τις ημερομηνίες και δεν μπορώ να βρω ακριβώς . Το ένα λέει άλλες ημερομηνίες το άλλο λέει άλλες. Φυσικά θα πάρω τηλέφωνο μεθαύριο την γυναικολόγο μου να κανονίσω να πάω.

Εισαι 4 και 2.. Κάθε Τρίτη δηλαδή αλλάζεις εβδομάδα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εισαι 4 και 2.. Κάθε Τρίτη δηλαδή αλλάζεις εβδομάδα.. 

Βρε είναι σωστό ; Ξέρω αυτό και γω το βρήκα...αλλά μου λένε 5 βδομάδες , άλλο 3. Συγνώμη κορίτσια μπερδεύομαι. Θα πάω στη γυναικολόγο και θα μάθω σωστά . Φοβάμαι πως να κινούμαι όμως , δουλειές κλπ.  Υπάρχει κίνδυνος με το παραμικρό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Margarita Sf είπε:

Καλησπέρα σας 🤗 Είμαι 24 χρονών στα 25 μπήκα και είμαι παντρεμένη εδώ και 6 μήνες. Λοιπόν εχθές έκανα τεστ εγκυμοσύνης (Clear blue) και φυσικά έδειξε αμέσως ότι είμαι έγκυος. Λοιπόν εδώ και 1 βδομάδα έχω πόνους κάτω χαμηλά ξέρετε σαν πόνους περιόδου και έρχονται και φεύγουν . Μια απ' την μία πλευρά μια απ' την άλλη...ξυπνάω και από αυτούς τους πόνους την νύχτα ή εκεί που κάθομαι ξαφνικά με πιάνει.  Μετά από 2 βδομάδες απ' την πρώτη μέρα περιόδου μου (Δεκεμβρίου) είχα καφέ αίμα σε όλο το σερβιετακι μου. Εδώ και μια βδομάδα πονάει η μέση μου και πλάτη αριστερά πολύ. Στο στήθος πρήξιμο και πολλές φλέβες. Σήμερα είχα την πρώτη μου ζάλη. Ναυτία και τέτοια δεν έχω ακόμα. Αύριο περιμένω περίοδο αλλά φυσικά δεν θα έχω .Δεν μπορώ να βρω πόσες βδομάδες είμαι έγκυος..μια αναζήτηση μου λέει 4βδ+2 μέρες , άλλη λέει 5+3 , άλλη 3+2 ...δεν ξέρω .  Εγώ σκέφτομαι το Σάββατο να ξανακάνω τεστ και επειδή θα βγει θετικό θα τηλεφωνήσω την γυναικολόγο μου. Εσείς τι λέτε ; Ανησυχώ αν πάνε όλα καλά , πόσες εβδομάδες είμαι έγκυος πως να κάνω δουλειές στο σπίτι κλπ.

Με το καλο εύχομαι! !πρώτον θα πας να κάνεις μια χοριακη κ στον γυναικολογο σου. .

Πόσες μέρες είναι ο κύκλος σου? 

Πχ εμένα είναι 27 μέρες. Άρα αύριο που είναι η πρώτη μέρα καθηστερισης θα εισαι όσες βδομαδες είναι ο κύκλος σου. Στις 27 μέρες είναι σχεδόν 4 βδομαδες υποθετικά. 

Τον πόνος όλες τον είχαμε στις αρχές κ το λίγο αιματάκι αν το δεις μια με δύο φορές κ είναι καφέ σκούρο δεν είναι ανησυχητικο είναι η εμφύτευση. Αν δεις κόκκινο η ροζ λογικά ο γιατρός θα σου δώσει αγωγή .να μην κουράζεσαι πολύ σε αυτήν την φάση γιατι το πρώτο τριμηνο είναι δύσκολο κ θέλει προσοχή!

Εύχομαι ότι καλύτερο! 😉😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Με το καλο εύχομαι! !πρώτον θα πας να κάνεις μια χοριακη κ στον γυναικολογο σου. .

Πόσες μέρες είναι ο κύκλος σου? 

Πχ εμένα είναι 27 μέρες. Άρα αύριο που είναι η πρώτη μέρα καθηστερισης θα εισαι όσες βδομαδες είναι ο κύκλος σου. Στις 27 μέρες είναι σχεδόν 4 βδομαδες υποθετικά. 

Τον πόνος όλες τον είχαμε στις αρχές κ το λίγο αιματάκι αν το δεις μια με δύο φορές κ είναι καφέ σκούρο δεν είναι ανησυχητικο είναι η εμφύτευση. Αν δεις κόκκινο η ροζ λογικά ο γιατρός θα σου δώσει αγωγή .να μην κουράζεσαι πολύ σε αυτήν την φάση γιατι το πρώτο τριμηνο είναι δύσκολο κ θέλει προσοχή!

Εύχομαι ότι καλύτερο! 😉😊

 

Ευχαριστώ πολύ Ντορίνα. Εγώ έχω κύκλο περίπου 31 μέρες . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Margarita Sf είπε:

Ευχαριστώ πολύ Ντορίνα. Εγώ έχω κύκλο περίπου 31 μέρες . 

4 βδομαδες κ 5 ημερών. .σε 2 μέρες θα είσαι  5 βδομάδων. ..εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

4 βδομαδες κ 5 ημερών. .σε 2 μέρες θα είσαι  5 βδομάδων. ..εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη! 

Σίγουρα βρε κορίτσια;; Καλά θα το διαπιστώσω και στην γυναικολόγο την ακριβή εβδομάδα..απλά σκέφτομαι πως δεν έχω σχεδόν τίποτα συμπτώματα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Margarita Sf είπε:

Σίγουρα βρε κορίτσια;; Καλά θα το διαπιστώσω και στην γυναικολόγο την ακριβή εβδομάδα..απλά σκέφτομαι πως δεν έχω σχεδόν τίποτα συμπτώματα . 

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις συμπτώματα.. μετά την 6η ίσως ξεκινήσουν.. η εγκυμοσύνη σου ξεκινάει απ' τη 1η μέρα της τελευταίας σου περιοδου. Ο γιατρός όταν σου κάνει υπερηχο εννοείται θα σ πει την ακριβή εβδομάδα κ με το πέρασμα των εβδομάδων μπορεί να αλλάζει λιγο 1-2 μέρες πάνω κάτω μπορεί κ παραπάνω .. 

Καλό θα ήταν όμως να κάνεις χοριακες που θα στο πει κ ο γιατρός σου ώστε να δείτε τον διπλασιασμό. Κ αν έχεις ξανά αίμα η ο,τιδήποτε να ενημερώσεις τον γιατρό σου για να σε κατευθύνει με την κατάλληλη αγωγή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις συμπτώματα.. μετά την 6η ίσως ξεκινήσουν.. η εγκυμοσύνη σου ξεκινάει απ' τη 1η μέρα της τελευταίας σου περιοδου. Ο γιατρός όταν σου κάνει υπερηχο εννοείται θα σ πει την ακριβή εβδομάδα κ με το πέρασμα των εβδομάδων μπορεί να αλλάζει λιγο 1-2 μέρες πάνω κάτω μπορεί κ παραπάνω .. 

Καλό θα ήταν όμως να κάνεις χοριακες που θα στο πει κ ο γιατρός σου ώστε να δείτε τον διπλασιασμό. Κ αν έχεις ξανά αίμα η ο,τιδήποτε να ενημερώσεις τον γιατρό σου για να σε κατευθύνει με την κατάλληλη αγωγή.. 

Κορίτσια έχω 32 μέρες κύκλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά 

Ήθελα να σας πω κ εγώ το πόνο μου. 😜

Περίμενα κανονικά περίοδο στις 28 Δεκεμβρίου η οποία δεν έχει έρθει ακόμα  γενικά έχω πολύ σταθερό κύκλο 30 ή 31 μερες. Έκανε τεστ στις 29 του μήνα όχι όμως με τα πρωινά ουρά και βγήκε αρνητικό. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος με το τεστ? Έχω εντωνα τσιμπήματα αριστερά και δεξιά στις ωοθήκες μου και πεινάω συνέχεια όμως κανένα άλλο σύμπτωμα δεν νιώθω.. Προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με τον σύντροφο μου και μάλιστα πριν λλιγε μέρες πήγε να κάνει σπερμοδιαγραμα και περιμένουμε την Δευτέρα τα αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Fraoulita93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά 

Ήθελα να σας πω κ εγώ το πόνο μου. 😜

Περίμενα κανονικά περίοδο στις 28 Δεκεμβρίου η οποία δεν έχει έρθει ακόμα  γενικά έχω πολύ σταθερό κύκλο 30 ή 31 μερες. Έκανε τεστ στις 29 του μήνα όχι όμως με τα πρωινά ουρά και βγήκε αρνητικό. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος με το τεστ? Έχω εντωνα τσιμπήματα αριστερά και δεξιά στις ωοθήκες μου και πεινάω συνέχεια όμως κανένα άλλο σύμπτωμα δεν νιώθω.. Προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με τον σύντροφο μου και μάλιστα πριν λλιγε μέρες πήγε να κάνει σπερμοδιαγραμα και περιμένουμε την Δευτέρα τα αποτελέσματα 

Πιστεύω πως αν ξανά κάνεις τεστ θα δείξει σιγουρα μετά από τόσες μέρες. Εννοείται μπορείς να κάνεις κ χοριακη.. διαφορετικά να μιλήσεις με τον γιατρό σου, μπορεί να αλλάζει ο κύκλος σου, ίσως να υπάρχει κάποια κύστη, οτιδήποτε.. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Πιστεύω πως αν ξανά κάνεις τεστ θα δείξει σιγουρα μετά από τόσες μέρες. Εννοείται μπορείς να κάνεις κ χοριακη.. διαφορετικά να μιλήσεις με τον γιατρό σου, μπορεί να αλλάζει ο κύκλος σου, ίσως να υπάρχει κάποια κύστη, οτιδήποτε.. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Καλημέρα.!ευχατιστω πολύ για την απάντηση 

Είχα πάει πριν 2 μήνες στον γυναικολόγο μου και όλα ήταν μια χαρά. Μπορεί να δημιουργήθηκε κύστη τοσο σύντομα? Μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά ειλικρινά έχω αγχωθεί. Φοβάμαι να κάνω τεστ μην απογοητευτώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Fraoulita93 είπε:

Καλημέρα.!ευχατιστω πολύ για την απάντηση 

Είχα πάει πριν 2 μήνες στον γυναικολόγο μου και όλα ήταν μια χαρά. Μπορεί να δημιουργήθηκε κύστη τοσο σύντομα? Μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά ειλικρινά έχω αγχωθεί. Φοβάμαι να κάνω τεστ μην απογοητευτώ 

Εννοώ ότι μπορεί να είναι μια απλή κύστη του μήνα που θα φύγει με την περίοδο.. η μπορεί να αλλάζει ο κύκλος σου εμένα μου συνέβαινε μια φορά το χρόνο... 

Μπορεί όμως να είσαι κ έγγυος γιατί όχι??στο εύχομαι...αν δεν έρθει να κάνεις ένα ακόμη τεστ η κατευθείαν για χοριακη ώστε να μην έχεις αμφιβολίες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χαχαχαχα όντως μόνο για φαγητα λέμε 😂 δεν ξέρω καθόλου κορίτσι μου εμένα που την έδωσαν την κουνια αλλά τώρα από τι ξύλο είναι φτιαγμένη δεν έχω ιδέα.. επισης δεν πολύ κοιμήθηκε στην κουνια της εμένα έτσι έχει μείνει 
    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...