Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οι γονείς μου παρεξηγήθηκαν για το όνομα που θα δώσω στο παιδί μου.


Mak Maria

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

Εδώ και δυόμιση μήνες έχω γεννήσει ένα κοριτσάκι. 

Από την αρχή λοιπόν είχαμε αποφασίσει με τον άνδρα μου οτι θα δώσουμε στη μικρή ένα ουδέτερο όνομα. Ούτε από τη δική του οικογένεια ούτε απο την δική μου. Το έχουμε ανακοινώσει και στις δύο πλευρές, οι οποίες έλεγαν και οι δύο γερό να ναι και δώσετε ότι όνομα θέλετε. 

Οι γονείς του άντρα μου δεν είχαν κανένα προβλημα για το ονομα που αποφάσισαμε, και όντως αυτό έδειξαν. 

Όταν λοιπόν βρισκόμουν ακόμη στο σαραντισμό με παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου και μου λεει "αν την βγάλεις... εμένα να με ξεχάσετε. Έτσι στα καλα καθούμενα. Εγώ έμεινα άναυδη. Είχα και πρόβλημα με τον θηλασμό κλπ και όλο αυτό με έκανε ακόμη χειρότερα ψυχολογικά. 

Μετά με έπαιρνε τηλ. η μαμα μου δεν απαντούσα. 

Τι να πω εξάλλου; 

Δεν ήθελα ούτε να μιλήσω ούτε να δω κανένα. 

Εεε να μην τα πολυλογώ τελοσπάντων, υποτίθεται έκαναν πίσω. 

Το πρόβλημα μου είναι η μητέρα μου, βρήκε χθες ξανα την ευκαιρία να κάνει νύξεις για το όνομα. 

 Ο τάδε θείος, είπε το όνομα του παδιού λάθος, καθώς μιλούσαν στο τηλ. Ξανά πιάστηκε από αυτό, λέγοντάς μου, οτι αφήσαμε και τις δυο γιαγιάδες με το παράπονο. Μιλώντας με βιντεοκλήση, μου λέει επίσης, ααα τώρα που την ξανα βλέπω, σε μένα μοιάζει (δηλαδή στη μαμα μου) και στον Γιώργο (τον άντρα μου δηλαδή). Ναι ναι σε μας μοιάζει. Τι της λένε τώρα; Όποτε πάμε, θα βρει κατι να με μειώσει, κυριως για τα κιλά μου. Του τύπου, σε σενα δε δίνω θα δώσω στο γαμπρό μου να φάει ειναι αδύνατος, δεν έχει αναγκη.

Πραγματικά, έχει αρχίσει να με εκνευριζει αυτή η κατάσταση και δε θέλω να πηγαίνω στους γονείς μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mak Maria είπε:

Καλησπέρα σας! 

Εδώ και δυόμιση μήνες έχω γεννήσει ένα κοριτσάκι. 

Από την αρχή λοιπόν είχαμε αποφασίσει με τον άνδρα μου οτι θα δώσουμε στη μικρή ένα ουδέτερο όνομα. Ούτε από τη δική του οικογένεια ούτε απο την δική μου. Το έχουμε ανακοινώσει και στις δύο πλευρές, οι οποίες έλεγαν και οι δύο γερό να ναι και δώσετε ότι όνομα θέλετε. 

Οι γονείς του άντρα μου δεν είχαν κανένα προβλημα για το ονομα που αποφάσισαμε, και όντως αυτό έδειξαν. 

Όταν λοιπόν βρισκόμουν ακόμη στο σαραντισμό με παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου και μου λεει "αν την βγάλεις... εμένα να με ξεχάσετε. Έτσι στα καλα καθούμενα. Εγώ έμεινα άναυδη. Είχα και πρόβλημα με τον θηλασμό κλπ και όλο αυτό με έκανε ακόμη χειρότερα ψυχολογικά. 

Μετά με έπαιρνε τηλ. η μαμα μου δεν απαντούσα. 

Τι να πω εξάλλου; 

Δεν ήθελα ούτε να μιλήσω ούτε να δω κανένα. 

Εεε να μην τα πολυλογώ τελοσπάντων, υποτίθεται έκαναν πίσω. 

Το πρόβλημα μου είναι η μητέρα μου, βρήκε χθες ξανα την ευκαιρία να κάνει νύξεις για το όνομα. 

 Ο τάδε θείος, είπε το όνομα του παδιού λάθος, καθώς μιλούσαν στο τηλ. Ξανά πιάστηκε από αυτό, λέγοντάς μου, οτι αφήσαμε και τις δυο γιαγιάδες με το παράπονο. Μιλώντας με βιντεοκλήση, μου λέει επίσης, ααα τώρα που την ξανα βλέπω, σε μένα μοιάζει (δηλαδή στη μαμα μου) και στον Γιώργο (τον άντρα μου δηλαδή). Ναι ναι σε μας μοιάζει. Τι της λένε τώρα; Όποτε πάμε, θα βρει κατι να με μειώσει, κυριως για τα κιλά μου. Του τύπου, σε σενα δε δίνω θα δώσω στο γαμπρό μου να φάει ειναι αδύνατος, δεν έχει αναγκη.

Πραγματικά, έχει αρχίσει να με εκνευριζει αυτή η κατάσταση και δε θέλω να πηγαίνω στους γονείς μου.

Αχ αυτοί οι γονείς. Εδώ μου μυρίζει χειριστική οικογένεια (κλασσική ελληνική δηλαδή!). Από αυτό υπέφερα και γω ακόμα κι όταν παντρεύτηκα, χωρίς ωστόσο να το έχω εντοπίσει, μέχρι που ο κόμπος έφτασε στο χτένι και τους έκανα ένα ξεκαθάρισμα και τους έβαλα όρια (στη μητέρα μου βασικά που ξέρει άψογα πώς να με χειρίζεται). Οπότε από τότε κρατάμε τις αποστάσεις, συναντιόμαστε μια στις δύο εβδομάδες περίπου και δεν μου επιτρέπω να πέφτω ψυχολογικά ή να νιώθω ενοχές για το οτιδήποτε ειπωθεί. Σκληρή και συνεχής η μάχη που πρέπει να δίνεις για να αποτοξινωθείς από αυτό. Καλή δύναμη πραγματικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mak Maria είπε:

Καλησπέρα σας! 

Εδώ και δυόμιση μήνες έχω γεννήσει ένα κοριτσάκι. 

Από την αρχή λοιπόν είχαμε αποφασίσει με τον άνδρα μου οτι θα δώσουμε στη μικρή ένα ουδέτερο όνομα. Ούτε από τη δική του οικογένεια ούτε απο την δική μου. Το έχουμε ανακοινώσει και στις δύο πλευρές, οι οποίες έλεγαν και οι δύο γερό να ναι και δώσετε ότι όνομα θέλετε. 

Οι γονείς του άντρα μου δεν είχαν κανένα προβλημα για το ονομα που αποφάσισαμε, και όντως αυτό έδειξαν. 

Όταν λοιπόν βρισκόμουν ακόμη στο σαραντισμό με παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου και μου λεει "αν την βγάλεις... εμένα να με ξεχάσετε. Έτσι στα καλα καθούμενα. Εγώ έμεινα άναυδη. Είχα και πρόβλημα με τον θηλασμό κλπ και όλο αυτό με έκανε ακόμη χειρότερα ψυχολογικά. 

Μετά με έπαιρνε τηλ. η μαμα μου δεν απαντούσα. 

Τι να πω εξάλλου; 

Δεν ήθελα ούτε να μιλήσω ούτε να δω κανένα. 

Εεε να μην τα πολυλογώ τελοσπάντων, υποτίθεται έκαναν πίσω. 

Το πρόβλημα μου είναι η μητέρα μου, βρήκε χθες ξανα την ευκαιρία να κάνει νύξεις για το όνομα. 

 Ο τάδε θείος, είπε το όνομα του παδιού λάθος, καθώς μιλούσαν στο τηλ. Ξανά πιάστηκε από αυτό, λέγοντάς μου, οτι αφήσαμε και τις δυο γιαγιάδες με το παράπονο. Μιλώντας με βιντεοκλήση, μου λέει επίσης, ααα τώρα που την ξανα βλέπω, σε μένα μοιάζει (δηλαδή στη μαμα μου) και στον Γιώργο (τον άντρα μου δηλαδή). Ναι ναι σε μας μοιάζει. Τι της λένε τώρα; Όποτε πάμε, θα βρει κατι να με μειώσει, κυριως για τα κιλά μου. Του τύπου, σε σενα δε δίνω θα δώσω στο γαμπρό μου να φάει ειναι αδύνατος, δεν έχει αναγκη.

Πραγματικά, έχει αρχίσει να με εκνευριζει αυτή η κατάσταση και δε θέλω να πηγαίνω στους γονείς μου.

Για γερά νεύρα η κατάσταση. Άντε να ήταν από την πεθερά σου, θα είχες απλά νευράκια.  Όταν προέρχεται από την ίδια σου τη μάνα, εκεί γίνεται πολύπλοκο το θέμα.
Όπως πολύ καλά είπε η @Dim.The. κλασική χειριστική ελληνική οικογένεια.
Δεν μπορεί να το χωνέψει πως έχεις τη δική σου οικογένεια και κάνεις τα πράγματα διαφορετικά από ότι θα τα έκανε η ίδια. Ενοχλείται με την ανεξαρτητοποίηση σου. 
Δεν έχει πολλά να κάνεις, περιορίζεις τις επαφές (έχεις και δικαιολογία τώρα) μέχρι να ορθοποδήσεις ψυχολογικά από τους πρώτους μήνες ως νέα μαμά και όταν νιώσεις έτοιμη τότε διακριτικά βάζεις τα όρια σου. Ναι ξέρω, καλά τα λέμε θεωρητικά, αλλά επί του πρακτέου τι γίνεται? Λοιπόν, περιορίζεις τις συνομιλίες στο τηλέφωνο στα απλά βασικά που αφορούν το μωρό, τι έφαγε, πόσο κοιμήθηκε κτλ, τον καιρό, τον κορωνοιό κτλ.
Όταν αρχίζει να σου λέει τα δικά της, της απαντάς πως πρέπει να κλείσεις.. Δεν τους επισκέπτεσαι συχνά και δεν χρειάζεται να νιώθεις τύψεις για αυτό καθόλου. Πρέπει να φροντίσεις την ψυχική σου υγεία τώρα.
Το βασικό είναι να είσαι καλά με τον άντρα σου, αυτή είναι η οικογένεια σου τώρα.  Εξήγησε του και πες του πως νιώθεις, πρόσεξε όμως μην πεις πολλά αρνητικά για τους γονείς σου. Αργότερα θα τα ξαναβρείς μαζί τους, αυτουνού όμως θα του έχει μείνει η πικρία. Θέλει ισορροπία.
Εσύ πρέπει να τους βάλεις όρια χωρίς πολλή "φασαρία". Με τον τρόπο σου.
Κόβεις κουβέντες ευγενικά. Κάνεις αυτό που θέλεις χωρίς ενοχές, φωνάζεις το παιδί με το όνομα που έχετε διαλέξει.
Όταν σε προσβάλουν για τα κιλά σου απαντάς πως αυτό είναι το δικό σου σώμα, κάνεις ότι θέλεις με αυτό, χάνεις ή δεν χάνεις κιλά και της υπενθυμίζεις πως αυτό το σώμα που το μειώνεις με αυτόν τον τρόπο, μεγάλωσε και γέννησε ένα υγιέστατο μωρό, την εγγονή σου και θα έπρεπε να είσαι ευγνώμων. Προσπάθησε να μην βάζεις συναίσθημα όταν μιλάς. Όταν βάζεις συναίσθημα, οι άλλοι ακούνε τον "θόρυβο" που κάνει το συναίσθημα σου και όχι αυτά που έχεις να πεις. 
Καλή επιτυχία. Και να θυμάσαι πως ο ενήλικας για να ενηλικιωθεί πραγματικά χρειάζεται να "απομακρυνθεί" από την πατρική του οικογένεια του κάποια στιγμή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2020 at 1:24 ΜΜ, ο/η Mak Maria είπε:

Καλησπέρα σας! 

Εδώ και δυόμιση μήνες έχω γεννήσει ένα κοριτσάκι. 

Από την αρχή λοιπόν είχαμε αποφασίσει με τον άνδρα μου οτι θα δώσουμε στη μικρή ένα ουδέτερο όνομα. Ούτε από τη δική του οικογένεια ούτε απο την δική μου. Το έχουμε ανακοινώσει και στις δύο πλευρές, οι οποίες έλεγαν και οι δύο γερό να ναι και δώσετε ότι όνομα θέλετε. 

Οι γονείς του άντρα μου δεν είχαν κανένα προβλημα για το ονομα που αποφάσισαμε, και όντως αυτό έδειξαν. 

Όταν λοιπόν βρισκόμουν ακόμη στο σαραντισμό με παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου και μου λεει "αν την βγάλεις... εμένα να με ξεχάσετε. Έτσι στα καλα καθούμενα. Εγώ έμεινα άναυδη. Είχα και πρόβλημα με τον θηλασμό κλπ και όλο αυτό με έκανε ακόμη χειρότερα ψυχολογικά. 

Μετά με έπαιρνε τηλ. η μαμα μου δεν απαντούσα. 

Τι να πω εξάλλου; 

Δεν ήθελα ούτε να μιλήσω ούτε να δω κανένα. 

Εεε να μην τα πολυλογώ τελοσπάντων, υποτίθεται έκαναν πίσω. 

Το πρόβλημα μου είναι η μητέρα μου, βρήκε χθες ξανα την ευκαιρία να κάνει νύξεις για το όνομα. 

 Ο τάδε θείος, είπε το όνομα του παδιού λάθος, καθώς μιλούσαν στο τηλ. Ξανά πιάστηκε από αυτό, λέγοντάς μου, οτι αφήσαμε και τις δυο γιαγιάδες με το παράπονο. Μιλώντας με βιντεοκλήση, μου λέει επίσης, ααα τώρα που την ξανα βλέπω, σε μένα μοιάζει (δηλαδή στη μαμα μου) και στον Γιώργο (τον άντρα μου δηλαδή). Ναι ναι σε μας μοιάζει. Τι της λένε τώρα; Όποτε πάμε, θα βρει κατι να με μειώσει, κυριως για τα κιλά μου. Του τύπου, σε σενα δε δίνω θα δώσω στο γαμπρό μου να φάει ειναι αδύνατος, δεν έχει αναγκη.

Πραγματικά, έχει αρχίσει να με εκνευριζει αυτή η κατάσταση και δε θέλω να πηγαίνω στους γονείς μου.

Το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ με τα πεθερικά μου γτ δν θέλαμε να πούμε τον μικρο Φανουρη(που λένε τον πεθερο μου) δν μας άρεσε το όνομα και τον είπαμε Στέφανο. Τους πείραξε πάρα πολύ, σε σημείο που είχαμε πολύ έντονους καβγάδες. Ακόμα παρόλο που πέρασαν λίγοι μήνες από την βάφτιση με δυσκολία να τον φωνάξει Στεφο. Στέφανο δν τον έχει πει ποτέ. Ειλικρινά δν μπορώ να καταλάβω κάποιους γονείς. Το κυριότερο είναι τα παιδιά σου να είναι ευτηχισμενα. Πως μπορείς να τους χαλάς την ευτηχια σου για τον εγωισμό σου? Όσο για τα κιλά χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω μήπως είσαι λίγα παράπονα κιλά και στο λέει έτσι για να κάνεις κάτι γτ ανυσηχει για την υγεία σου? Βέβαια ο τρόπος σίγουρα είναι απαραδεκτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοπέλα μου αν κοθομουν να πάρω προσωπικά ότι μου λένε τώρα θα έκλεγα όλη μέρα... 

Αντε και σε είπε χοντρη... Πες την εσύ κοντή η τρελή η ότι θες και γελά μαζι της... Μην θυμωνεις... Όλοι έχουμε ελαττώματα...

Όσο για το όνομα... Είναι μεγάλη ιστορία εμένα η πατέρας μου ο πεθερός μου και η πεθερά μου έχουν το ίδιο όνομα... Όπως καταλαβαίνεις 3 σε 1 και έδωσα το όνομα αν και δεν ήθελα, ήθελε ο άντρας μου ομως...

Αλλά στην θέση σου επειδή είναι μαμά σου να της πεις στα μούτρα πως αν σε πάει κόντρα θα δώσεις το όνομα του πεθερου σου... Ειμσι σίγουρη πως θα σκάσει για να μην δώσεις των άλλον το όνομα.. Όσο για τον πατέρα σου να του πεις να κάνει ότι αυτός πιστεύει καλύτερο, αν πιστεύει ότι για το όνομα μπορεί να σας διαγράψει τότε να μην τον πιέσεις... Με το ζόρι δεν γίνετε να αποδεχτούν κανέναν. 

Και βασικά γενικός απαντά απότομα και κοφτά σε όλους να τους φύγει η μαγκιά... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...