Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κυησης


kalina

Recommended Posts

στις On 8/12/2020 at 6:25 ΜΜ, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Διανύω την 29η εβδομάδα και δυστυχώς στην καμπύλη ζαχάρου βρέθηκε λίγο ανεβασμένη η τιμή της 1ης ώρας. Ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο. Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Δύσκολο όχι τόσο η απομάκρυνση από τα γλυκά (παρότι πλησιάζουν Χριστούγεννα και λατρεύω μελομακάρονα και κουραμπιέδες) αλλά η ψυχολογική πίεση από μεριά της. Μου έχει δώσει μια διατροφή την οποία ακολουθώ με πολύ μικρές τροποποιήσεις. Κάνω καθημερινές μετρήσεις και είμαι εντός φυσιολογικών ορίων παρότι έχω κάνει αυτές τις μικρές αλλαγές.  Σήμερα που την είδα μετά από μια βδομάδα με έκανε να νιώσω λες και δεν είχα διαβάσει το μάθημα. Θέλει να με βλέπει μια φορά την εβδομάδα (οικονομικά και ψυχολογικά δεν αντέχετε). Ναι ξέρω και είμαι διατεθειμένη να κάνω θυσίες για την μπέμπα μου αλλά νομίζω ότι η αντιμετώπιση της είναι υπερβολικη. Με έβαλε να κάνω και εξέταση γλυκοζυλιωμενης η οποία βγήκε φυσιολογική και ούτε καν αυτό δεν την ευχαρίστησε. Δεν ξέρω είμαι χάλια ψυχολογικά γιατί από την μια φοβάμαι για την μικρή και από την άλλη  νιώθω να πνιγομαι. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε ήθελα να το βγάλω από μέσα μου .

οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα εχω μια μικρη προσωπικη εμπειρια αλλα τεραστια επαγγελματικη αν θες στειλε μου πρωσοπικο μηνυμα να μιλησουμε μπορει να σε βοηθησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kalina είπε:

Μαζι σου,συμφωνω. Φρυγανιες μου γραφει ολικης η σίκαλης. Την Παρασκευή εφαγα σπανακόρυζο και το μηχανημα τα επαιξε. Και της λεω δεν βαζω ουτε ποου ρυζι να πεις εφαγα υπερβολικά ρυζι ουτε καν ψωμί δεν εφαγα γιατι ανεβηκε. Και μου λεει οτι μαλλον εχω θεμα με το ρύζι.ξαφνικα ενω δεν ειχα.  Αν μπορεις στειλε μου την λιστα μηοως και βγαλω απο μονη κου καποια ακρη. Την Παρασκευή εκανα και το Doppler και ευτυχώς η μικρη ειναι τέλεια και σε κιλα και σε αμνιακό υγρό. 

Νομιζω παραπανω στα ειπαν πολυ ωραια τα κοριτσια, εγω πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να τρως φρυγανιες για βραδυ, και οχι μονο επειδη ειναι κακοσ υδατανδρακασ αλλα ρε συ εισαι εγκυος πως θα τραφει το παιδι.

Το παιδι τι κοιλιτσα εχει?? εμενα πχ. που ηταν λιγο τσιμπιμενεσ καποιες τιμες συνηθως αυτη μετα το πρωινο, επειδη το παιδι ειχε μικρη κοιλια δεν τους πειραζε, αν εισαι αθηνα να πας στο Αλεξανδρα στο ενδοκρινολογικο ειναι φοβεροι οι γιατροι εκει και δεν πληρωνεις.

Εγω πχ. ειχα αλλαξει πρωινο απο τοστ σε γιαουρτι με βρωμη και φραουλες και ειδα τεραστια διαφορα πρεπει να δεις συνδιασμουσ με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Νομιζω παραπανω στα ειπαν πολυ ωραια τα κοριτσια, εγω πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να τρως φρυγανιες για βραδυ, και οχι μονο επειδη ειναι κακοσ υδατανδρακασ αλλα ρε συ εισαι εγκυος πως θα τραφει το παιδι.

Το παιδι τι κοιλιτσα εχει?? εμενα πχ. που ηταν λιγο τσιμπιμενεσ καποιες τιμες συνηθως αυτη μετα το πρωινο, επειδη το παιδι ειχε μικρη κοιλια δεν τους πειραζε, αν εισαι αθηνα να πας στο Αλεξανδρα στο ενδοκρινολογικο ειναι φοβεροι οι γιατροι εκει και δεν πληρωνεις.

Εγω πχ. ειχα αλλαξει πρωινο απο τοστ σε γιαουρτι με βρωμη και φραουλες και ειδα τεραστια διαφορα πρεπει να δεις συνδιασμουσ με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη

Οταν ειπα βραδυ ενω το τελευταίο γευμα πριν τον ύπνο οχι το βραδυνό. Για να μην σας μπερδεύω. Το πτο ύπνου.

Μια χαρα βγηκε η μικρη δεν μου ειπε τίποτα κανενας απο τους γιατρούς μου(ο γυναικολόγος και ο γιατρός που μου εκανε τον  υπέρηχο) βγηκε περίμετρος κοιλιας 295,3mm και τα κιλα της 2309. 

Πρωινο μου εχει ενα ποτήρι γαλα με 2 φρυγανιές και πιο μετά ενα φρουτο. Εχω βλεπεις την δίαιτα των 1800θερμιδων. Και αν με δεις θα πεις αυτη κιλα δεν εχει παρει. Αχ δεν ηξερα οτι μπορω να φαω βρώμη. Την λατρευω. Φυσικα με γαλα και της παλαιές εποχες με λιγο μελι. Αχ λιγουρευτηκα λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kalina είπε:

Μαζι σου,συμφωνω. Φρυγανιες μου γραφει ολικης η σίκαλης. Την Παρασκευή εφαγα σπανακόρυζο και το μηχανημα τα επαιξε. Και της λεω δεν βαζω ουτε ποου ρυζι να πεις εφαγα υπερβολικά ρυζι ουτε καν ψωμί δεν εφαγα γιατι ανεβηκε. Και μου λεει οτι μαλλον εχω θεμα με το ρύζι.ξαφνικα ενω δεν ειχα.  Αν μπορεις στειλε μου την λιστα μηοως και βγαλω απο μονη κου καποια ακρη. Την Παρασκευή εκανα και το Doppler και ευτυχώς η μικρη ειναι τέλεια και σε κιλα και σε αμνιακό υγρό. 

IMG_0116.JPG.195d932370b9d1cff365b38997184b8b.JPG

 

Σου στέλνω τη λίστα με την οποία πέρασα τους 2 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης μου. Η ποσότητα υδατανθράκων σε γραμμάρια υδατανθράκων (προσοχή μην μπερδέψεις γραμμάρια προϊόντος με γραμμάρια υδατάνθρακα) που έπαιρνα την ημέρα ήταν περίπου 170-200. Το υπόλοιπο μέρος της τροφής μου το συμπλήρωνα με πρωτεΐνη, γιατί πεινούσα. 

Η λογική της λίστας είναι η εξής. Παράδειγμα το ψωμί το μαύρο (bread whole grain) τα 20 γραμμάρια αυτού του ψωμιού έδιναν 10 γραμμάρια υδατανθράκων. Η πατάτες, τα 60 γραμμάρια πατάτας δίνουν 10 γραμμάρια υδατανθράκων. 

Γενικά όσο πιο επεξεργασμένο είναι το τρόφιμο τόσο περισσότερους υδατάνθρακες δίνει. 

 

Πες μου εάν έχεις κάποια απορία στο να διαβάσεις τον πίνακα. Η πάνω γραμμή αναφέρεται στο είδος του φαγητού / πόσους υδατάνθρακες δίνει /πως μετριέται συνήθως σε μερίδες. Η κάτω γραμμή αναφέρεται στο τι προϊόν θα φάμε (ψωμί μαύρο πχ) και πόσα γραμμάρια να φας για να σου δώσει τους αναγραφόμενους υδατάνθρακες. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Κορίτσια γεια σας, ηθελα μονο να σας ρωτήσω εάν ειναι ολα καλα με τα μωράκια σας καθως ειμαι στην 21η εβδομαδα αντιμετωπη με διαβητη κυησης και εχω τρομαξει πολύ με οσα διαβαζω οτι μπορει να προκαλεσει στο εμβρυο.ευχαριστω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lilaki15 είπε:

Κορίτσια γεια σας, ηθελα μονο να σας ρωτήσω εάν ειναι ολα καλα με τα μωράκια σας καθως ειμαι στην 21η εβδομαδα αντιμετωπη με διαβητη κυησης και εχω τρομαξει πολύ με οσα διαβαζω οτι μπορει να προκαλεσει στο εμβρυο.ευχαριστω 

Γεια σου,με το καλό σου εύχομαι. Στην δική μου περίπτωση ολα πηγαν πολυ καλα. Διατροφή εκανα μονο. Μην διαβάζεις τιποτα γιατι το άγχος ειναι κακος συμβουλος. Αυτο που θα συμβουλευα ειναι να δεις και εναν διατροφολογο και οχι μονο ενδοκρινολογο. Εγω το μετανιωσα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...