Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κυησης


kalina

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Διανύω την 29η εβδομάδα και δυστυχώς στην καμπύλη ζαχάρου βρέθηκε λίγο ανεβασμένη η τιμή της 1ης ώρας. Ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο. Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Δύσκολο όχι τόσο η απομάκρυνση από τα γλυκά (παρότι πλησιάζουν Χριστούγεννα και λατρεύω μελομακάρονα και κουραμπιέδες) αλλά η ψυχολογική πίεση από μεριά της. Μου έχει δώσει μια διατροφή την οποία ακολουθώ με πολύ μικρές τροποποιήσεις. Κάνω καθημερινές μετρήσεις και είμαι εντός φυσιολογικών ορίων παρότι έχω κάνει αυτές τις μικρές αλλαγές.  Σήμερα που την είδα μετά από μια βδομάδα με έκανε να νιώσω λες και δεν είχα διαβάσει το μάθημα. Θέλει να με βλέπει μια φορά την εβδομάδα (οικονομικά και ψυχολογικά δεν αντέχετε). Ναι ξέρω και είμαι διατεθειμένη να κάνω θυσίες για την μπέμπα μου αλλά νομίζω ότι η αντιμετώπιση της είναι υπερβολικη. Με έβαλε να κάνω και εξέταση γλυκοζυλιωμενης η οποία βγήκε φυσιολογική και ούτε καν αυτό δεν την ευχαρίστησε. Δεν ξέρω είμαι χάλια ψυχολογικά γιατί από την μια φοβάμαι για την μικρή και από την άλλη  νιώθω να πνιγομαι. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε ήθελα να το βγάλω από μέσα μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Διανύω την 29η εβδομάδα και δυστυχώς στην καμπύλη ζαχάρου βρέθηκε λίγο ανεβασμένη η τιμή της 1ης ώρας. Ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο. Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Δύσκολο όχι τόσο η απομάκρυνση από τα γλυκά (παρότι πλησιάζουν Χριστούγεννα και λατρεύω μελομακάρονα και κουραμπιέδες) αλλά η ψυχολογική πίεση από μεριά της. Μου έχει δώσει μια διατροφή την οποία ακολουθώ με πολύ μικρές τροποποιήσεις. Κάνω καθημερινές μετρήσεις και είμαι εντός φυσιολογικών ορίων παρότι έχω κάνει αυτές τις μικρές αλλαγές.  Σήμερα που την είδα μετά από μια βδομάδα με έκανε να νιώσω λες και δεν είχα διαβάσει το μάθημα. Θέλει να με βλέπει μια φορά την εβδομάδα (οικονομικά και ψυχολογικά δεν αντέχετε). Ναι ξέρω και είμαι διατεθειμένη να κάνω θυσίες για την μπέμπα μου αλλά νομίζω ότι η αντιμετώπιση της είναι υπερβολικη. Με έβαλε να κάνω και εξέταση γλυκοζυλιωμενης η οποία βγήκε φυσιολογική και ούτε καν αυτό δεν την ευχαρίστησε. Δεν ξέρω είμαι χάλια ψυχολογικά γιατί από την μια φοβάμαι για την μικρή και από την άλλη  νιώθω να πνιγομαι. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε ήθελα να το βγάλω από μέσα μου .

Αχ κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Το ίδιο είχα βιώσει κ εγώ στην 1η εγκυμοσύνη με ακριβώς ίδια αντιμετώπιση..μάλιστα την πρώτη εβδομάδα πεινούσα πολύ Μ αυτά που μου έλεγε να τρώω γιατί μου έδωσε πολύ συγκεκριμένα πράγματα..είχα πάρει το γιατρό κ έκλαιγα.. παρόλα αυτά μετά την εβδομάδα το συνήθισα κ προσαρμοστηκα..

Σκέψου ότι εμένα ήταν μια μονάδα πάνω από το φυσιολογικό η τιμή της νηστείας, τπτ ιδιαίτερο δλδ!! 

Προσπάθησε να χαλαρώσεις κ να προσαρμοστείς..θα δεις ότι περνώντας οι πρώτες ημέρες θα νιώσεις καλύτερα..αν παρόλα αυτά ζοριζεσαι μπορείς να συμβουλευτείς κάποιον διατροφολόγο..αυτό έκανα εγώ τώρα στη 2η εγκυμοσύνη επειδή από νωρίς με έχουν περιορισμένη λόγω της προηγούμενης και δε θα την έβγαζα μέχρι το τέλος..

Τι σου είπε να τρως;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά πολύ γάλα. Στο πρωινό,στο απογευματινό και τέλος πριν κοιμηθώ. 3φρουτα την ημέρα(δεν μου κάθεται καπάκι μετά το μεσημεριανό να φάω φρούτο αλλά εκεί εκείνη πρέπει),πολύ σαλάτα και πρωτεινες. Ο γυναικολόγος μου δεν θέλει να παίρνω πολύ βάρος γιατί μέχρι τον 6ο μήνα πήρα 12 κιλά απότομα ενώ η ενδοκρινολόγος θέλει να παχύνω γιατί λέει είμαι πολύ αδύνατη. Δεν μπορώ έχω ζαλιστεί. Δεν είναι τόσο το ότι δεν κάνει να φάω κάτι η το ότι θα πρέπει να τρώω με την μεζούρα αλλά το ψυχολογικό. Ναι σίγουρα θα κάνουμε θυσίες για τα μικρά μας πλασματακια αλλά χωρίς αυτό να μας κοστίσει την ψυχική μας ισορροπία. Το μεσημέρι και ενώ ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες της στο μετρητή μια ώρα μετά το φαι χτύπησα 136. Που από τότε που ξεκίνησα την διατροφή είμαι μέσα σε φυσιολογικά επίπεδα. Και όλοι μου λένε ότι ήταν λόγω άγχους και στεναχώριας. Τι να πω. Καλή μας δύναμη. Smurf88 σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ σε ποια βδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα είχα και εγώ διαβήτη κύησης τη δεύτερη ώρα μια μονάδα πάνω από το όριο,ο γυναικολόγος με έστειλε αμέσως σε ενδοκρινολογο το πρόγραμμα διατροφής ήτανε δυστυχώς πολύ αυστηρό με αποτέλεσμα από την πείνα μου να έχω πολλά νευρα,μετά τις δύο πρώτες εβδομάδες συνήθισα ευτυχώς,εγώ δεν πήγαινα κάθε εβδομάδα απλά τις έστελνα στο viber Κάθε Δευτέρα της μετρήσεις και μου απαντούσε ανάλογος.θυμαμαι πάντως κάποιες φορές μπορεί να τύχαινε να φάω το ίδιο πρωινό και οχ την μια μέρα να έχω 120 και την άλλη 140 δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω περίμενα μια επικοινωνία έστω και τηλεφώνου και όχι κάθε εβδομάδα να πέφτει και το ρευστό. Επίσκεψη 25€. Της εξήγησα ότι είμαι με αναρρωτική και δεν βγαίνει και μου έκανε έκπτωση στα 10€. Και τώρα με όλα αυτά που γίνονται θα μπορούσε να μην με αναγκάζει να κυκλοφορώ τόσο συχνά. Δεν ξέρω έχω ψιλό απογοητευτεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Διανύω την 29η εβδομάδα και δυστυχώς στην καμπύλη ζαχάρου βρέθηκε λίγο ανεβασμένη η τιμή της 1ης ώρας. Ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο. Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Δύσκολο όχι τόσο η απομάκρυνση από τα γλυκά (παρότι πλησιάζουν Χριστούγεννα και λατρεύω μελομακάρονα και κουραμπιέδες) αλλά η ψυχολογική πίεση από μεριά της. Μου έχει δώσει μια διατροφή την οποία ακολουθώ με πολύ μικρές τροποποιήσεις. Κάνω καθημερινές μετρήσεις και είμαι εντός φυσιολογικών ορίων παρότι έχω κάνει αυτές τις μικρές αλλαγές.  Σήμερα που την είδα μετά από μια βδομάδα με έκανε να νιώσω λες και δεν είχα διαβάσει το μάθημα. Θέλει να με βλέπει μια φορά την εβδομάδα (οικονομικά και ψυχολογικά δεν αντέχετε). Ναι ξέρω και είμαι διατεθειμένη να κάνω θυσίες για την μπέμπα μου αλλά νομίζω ότι η αντιμετώπιση της είναι υπερβολικη. Με έβαλε να κάνω και εξέταση γλυκοζυλιωμενης η οποία βγήκε φυσιολογική και ούτε καν αυτό δεν την ευχαρίστησε. Δεν ξέρω είμαι χάλια ψυχολογικά γιατί από την μια φοβάμαι για την μικρή και από την άλλη  νιώθω να πνιγομαι. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε ήθελα να το βγάλω από μέσα μου .

Καλησπέρα ! Έχουμε περάσει αρκετές κοπέλες την ίδια κατάσταση.ο διαβήτης κύησης δεν είναι κάτι ευχάριστο. Έχεις λιγούρες και πρέπει να κάνεις δίαιτα .και όλες ξέρουμε πολύ καλά τι εστί λιγούρα εγκυμοσύνης. Είχα και εγώ διαβήτη όταν ήμουν έγκυος. Και πίστεψέ με ήταν ανεβασμένα τα πάντα στην καμπύλη . Βρίσκω λίγο υπερβολική τη γιατρό σου ως προς το θέμα των επισκέψεων .αλλά προφανώς το κάνει γιατί θέλει να βγάλει χρήματα . Τα αποτελέσματα μου τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός τα λαμβάνε μέσω βαιμπερ και με καθοδηγούσε. Όσον αφορά το θέμα του διαβήτη αυτό που θα σου πω είναι ότι δε πρέπει να το πάρεις τόσο αρνητικά γιατί θα σε επηρεάσει στην ψυχολογία σου και θα την επιβαρύνει. Αν είναι ρυθμισμένος δεν προκαλεί τίποτα σε καμία από τις δύο σας. Επίσης εσένα  Θα σε συνοδεύει μόνο  δύο μήνες ακόμα .μετά θα απαλλαγείς από αυτόν. Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να στερείσαι αλλά κάνε υπομονή. Και κυρίως μη το παίρνεις τόσο βαριά γιατί θα σου χρειαστεί η καλή ψυχολογία μετέπειτα(όταν γεννήσεις ) διατροφικές οδηγίες θα σου δώσει η γιατρός σου αλλά αν θες κάτι εδώ είμαστε . Καλή υπομονή !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η kalina είπε:

Αρχικά πολύ γάλα. Στο πρωινό,στο απογευματινό και τέλος πριν κοιμηθώ. 3φρουτα την ημέρα(δεν μου κάθεται καπάκι μετά το μεσημεριανό να φάω φρούτο αλλά εκεί εκείνη πρέπει),πολύ σαλάτα και πρωτεινες. Ο γυναικολόγος μου δεν θέλει να παίρνω πολύ βάρος γιατί μέχρι τον 6ο μήνα πήρα 12 κιλά απότομα ενώ η ενδοκρινολόγος θέλει να παχύνω γιατί λέει είμαι πολύ αδύνατη. Δεν μπορώ έχω ζαλιστεί. Δεν είναι τόσο το ότι δεν κάνει να φάω κάτι η το ότι θα πρέπει να τρώω με την μεζούρα αλλά το ψυχολογικό. Ναι σίγουρα θα κάνουμε θυσίες για τα μικρά μας πλασματακια αλλά χωρίς αυτό να μας κοστίσει την ψυχική μας ισορροπία. Το μεσημέρι και ενώ ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες της στο μετρητή μια ώρα μετά το φαι χτύπησα 136. Που από τότε που ξεκίνησα την διατροφή είμαι μέσα σε φυσιολογικά επίπεδα. Και όλοι μου λένε ότι ήταν λόγω άγχους και στεναχώριας. Τι να πω. Καλή μας δύναμη. Smurf88 σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ σε ποια βδομάδα είσαι;

Κλείνω την 14η σε 2ημερες.. έχω δρόμο ακόμα και για αυτό επισκέφτηκα διατροφολόγο..η ενδοκρινολόγος μου έδωσε πολύ μονότονες συμβουλές τις οποίες δε θα μπορούσα με τίποτα να ακολουθήσω για 9 μήνες!! Αυτό που μου είπε η διατροφολόγος είναι ότι πρέπει να μοιράζονται οι υδατάνθρακες μέσα στη μέρα..πχ αν τρως μια φέτα ψωμί το πρωί, να τρως το ίδιο και το μεσημέρι κ το βράδυ..στα φρούτα βάζω κανέλα κ τρώω παράλληλα λίγους ξηρούς καρπούς ή κεφίρ..γενικά να θυμάσαι ότι η πρωτεΐνη δεν ανεβάζει καθόλου αλλά να πρέπει να τρως κ τον υδατάνθρακα μαζί για να μην πάθεις κετωση.. αντικατέστησε τα άσπρα ζυμαρικά και ψωμιά με ολικής και σε λίγο καιρό θα δεις ότι θα είσαι πολύ καλύτερα.. σκέψου ότι σου έμεινε λίγος καιρός ακόμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2020 at 6:25 ΜΜ, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Διανύω την 29η εβδομάδα και δυστυχώς στην καμπύλη ζαχάρου βρέθηκε λίγο ανεβασμένη η τιμή της 1ης ώρας. Ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο. Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Δύσκολο όχι τόσο η απομάκρυνση από τα γλυκά (παρότι πλησιάζουν Χριστούγεννα και λατρεύω μελομακάρονα και κουραμπιέδες) αλλά η ψυχολογική πίεση από μεριά της. Μου έχει δώσει μια διατροφή την οποία ακολουθώ με πολύ μικρές τροποποιήσεις. Κάνω καθημερινές μετρήσεις και είμαι εντός φυσιολογικών ορίων παρότι έχω κάνει αυτές τις μικρές αλλαγές.  Σήμερα που την είδα μετά από μια βδομάδα με έκανε να νιώσω λες και δεν είχα διαβάσει το μάθημα. Θέλει να με βλέπει μια φορά την εβδομάδα (οικονομικά και ψυχολογικά δεν αντέχετε). Ναι ξέρω και είμαι διατεθειμένη να κάνω θυσίες για την μπέμπα μου αλλά νομίζω ότι η αντιμετώπιση της είναι υπερβολικη. Με έβαλε να κάνω και εξέταση γλυκοζυλιωμενης η οποία βγήκε φυσιολογική και ούτε καν αυτό δεν την ευχαρίστησε. Δεν ξέρω είμαι χάλια ψυχολογικά γιατί από την μια φοβάμαι για την μικρή και από την άλλη  νιώθω να πνιγομαι. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε ήθελα να το βγάλω από μέσα μου .

Καλημερα κοριτσι μου, γιατι δεν παιρνεις και μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλον ενδοκρινολογο; οχι τοσο για το τι θα σου πει να κανεις αλλα γιατι μπορει να ταιριαξετε καλυτερα και να μην εχεις την ψυχολογικη επιβαρυνση! Θεωρω πολυ σημαντικο να εισαι πρωτα καλα ψυχολογικα και εφοσον το θεμα με το σαγχαρο δεν ειναι τοσο μεγαλο γτ να υπομενεις μια συμπεριφορα που δεν σου αρεσει κ σε ριχνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Είναι δύσκολο όλο αυτό και ιδιαίτερα όταν όλοι σου λένε υπομονή,κρίμα και τώρα είναι Χριστούγεννα και άλλα τέτοια. Σας ευχαριστώ που μοιραστηκατε μαζί μου και από την δική σας πλευρά που τα περάσατε η περνάτε. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με νέο ενδοκρινολόγο την Τετάρτη. Πραγματικά δεν με ενοχλούν οι στερήσεις, απλά θέλω να μου φέρονται σαν άνθρωπο. Χθες που ήμουν λίγο πιο ήρεμη η μικρή μου έκανε πάρτυ!!! Ήταν ζωηρή και το χάρηκα πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Είναι δύσκολο όλο αυτό και ιδιαίτερα όταν όλοι σου λένε υπομονή,κρίμα και τώρα είναι Χριστούγεννα και άλλα τέτοια. Σας ευχαριστώ που μοιραστηκατε μαζί μου και από την δική σας πλευρά που τα περάσατε η περνάτε. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με νέο ενδοκρινολόγο την Τετάρτη. Πραγματικά δεν με ενοχλούν οι στερήσεις, απλά θέλω να μου φέρονται σαν άνθρωπο. Χθες που ήμουν λίγο πιο ήρεμη η μικρή μου έκανε πάρτυ!!! Ήταν ζωηρή και το χάρηκα πολύ!!!!

Μπραβο κοριτσι μου, και πολυ καλα εκανες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Είναι δύσκολο όλο αυτό και ιδιαίτερα όταν όλοι σου λένε υπομονή,κρίμα και τώρα είναι Χριστούγεννα και άλλα τέτοια. Σας ευχαριστώ που μοιραστηκατε μαζί μου και από την δική σας πλευρά που τα περάσατε η περνάτε. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με νέο ενδοκρινολόγο την Τετάρτη. Πραγματικά δεν με ενοχλούν οι στερήσεις, απλά θέλω να μου φέρονται σαν άνθρωπο. Χθες που ήμουν λίγο πιο ήρεμη η μικρή μου έκανε πάρτυ!!! Ήταν ζωηρή και το χάρηκα πολύ!!!!

Την καλύτερη δουλειά έκανες...πες μας εντυπώσεις!! Όλα θα πάνε καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Είναι δύσκολο όλο αυτό και ιδιαίτερα όταν όλοι σου λένε υπομονή,κρίμα και τώρα είναι Χριστούγεννα και άλλα τέτοια. Σας ευχαριστώ που μοιραστηκατε μαζί μου και από την δική σας πλευρά που τα περάσατε η περνάτε. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με νέο ενδοκρινολόγο την Τετάρτη. Πραγματικά δεν με ενοχλούν οι στερήσεις, απλά θέλω να μου φέρονται σαν άνθρωπο. Χθες που ήμουν λίγο πιο ήρεμη η μικρή μου έκανε πάρτυ!!! Ήταν ζωηρή και το χάρηκα πολύ!!!!

Καλημέρα κοπέλα μου, και πολύ καλά έκανες κ έκλεισες σε άλλον ραντεβού. Κ γω είμαι με διαβήτη κύησης, είχα ανεβασμένη την 3η τιμή στην καμπύλη, ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε διατροφή, ούτε που ξέρω που την έχω πετάξει.. Τρώω αυτά που έτρωγα κ πριν με μοναδική διαφορα ότι μείωσα τα φρούτα σε 2 τη μέρα όπως μου είπε κ δεν τρώω γλυκά. Είμαι μόνιμα μέσα στα φυσιολογικά όρια. Του το έχω πει κιόλας κ μου είπε μια χαρά. Να μη στεναχωριέσαι. Γι αυτό σου ανέβηκε το ζάχαρο τις προάλλες. Δες τι θα σου πει κ ο καινούργιος γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις Just now, ο/η Smurf88 είπε:

@kalina πώς πήγε το ραντεβού με τον νέο γιατρό;; Αισθάνεσαι καλύτερα;

Καλησπέρα!!! Πήγα και ναι θα μπορούσα να πω ότι έχουμε καλύτερη χημεία. Και η ψυχολογία μου έχει αλλάξει και ξαφνικά οι τιμές μου έχουν πέσει πολύ. Το στομάχι έχει αρχίσει και κλείνει και ευτυχώς δεν πεινάω τόσο. Πλέον μετράω 9 εβδομάδες μέχρι να έρθει η μικρή και αυτό μου δίνει δύναμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα!!! Πήγα και ναι θα μπορούσα να πω ότι έχουμε καλύτερη χημεία. Και η ψυχολογία μου έχει αλλάξει και ξαφνικά οι τιμές μου έχουν πέσει πολύ. Το στομάχι έχει αρχίσει και κλείνει και ευτυχώς δεν πεινάω τόσο. Πλέον μετράω 9 εβδομάδες μέχρι να έρθει η μικρή και αυτό μου δίνει δύναμη. 

Τέλεια 💖💖💖 καλή δύναμη και με το καλό να υποδεχτεις την μικρούλα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Τέλεια 💖💖💖 καλή δύναμη και με το καλό να υποδεχτεις την μικρούλα σου!!

Σε ευχαριστώ,να σε καλά. Και εσύ με το καλό!!! Καλά Χριστούγεννα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά κορίτσια!!! Μετράμε βδομαδουλες πια. Η μικρή δεν βολεύεται με τίποτα και μερικές φορές με ενοχλεί λιγάκι χιχι . Η εβδομάδα που πέρασε ήταν κάπως όσον αφορά το ζάχαρο. Είμαι πλέον στην 34η εβδομάδα και για πρώτη φορά το ζάχαρο 2 μέρες χτύπησε κόκκινο. Όχι συνεχόμενες αλλά με μια μέρα διαφορά. Αύριο έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει. Με χάλασε πολύ αυτή η ξαφνική αλλαγή. Και να φανταστείτε ότι την Παρασκευή έκανα το Doppler και ήμουν πολύ χαρούμενη που είναι όλα καλά με την μικρή. Φτάσαμε στα 2300γραμμ το ζουζούνι. Και όλη την χαρά μου την χάλασε ο μετρητής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά κορίτσια!!! Μετράμε βδομαδουλες πια. Η μικρή δεν βολεύεται με τίποτα και μερικές φορές με ενοχλεί λιγάκι χιχι . Η εβδομάδα που πέρασε ήταν κάπως όσον αφορά το ζάχαρο. Είμαι πλέον στην 34η εβδομάδα και για πρώτη φορά το ζάχαρο 2 μέρες χτύπησε κόκκινο. Όχι συνεχόμενες αλλά με μια μέρα διαφορά. Αύριο έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει. Με χάλασε πολύ αυτή η ξαφνική αλλαγή. Και να φανταστείτε ότι την Παρασκευή έκανα το Doppler και ήμουν πολύ χαρούμενη που είναι όλα καλά με την μικρή. Φτάσαμε στα 2300γραμμ το ζουζούνι. Και όλη την χαρά μου την χάλασε ο μετρητής.

Καλή χρονιά!! Πλησιάζει ο καιρός...με το καλό 💞💞 αν σου πω ότι αυτές τις ημέρες και εμένα μου έκανε νούμερα το σάκχαρο..δε ξέρω τι γίνεται! Τη μια φορά έκανα εγώ βλακεία αλλά άλλες 2 φορές δε ξέρω το έγινε..μέχρι τώρα ήταν πολύ χαμηλές οι μετρήσεις μου! Πες μας νέα από τον ενδοκρινολόγο αύριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Πριν λιγο γυρισα απο την ενδοκρινολόγο. Ενα καταλαβα. Οτι τελικα απαντηση δεν παίρνεις απο γιατρό. Ειδε θεωρητικά ξανα τις μετρήσεις και ενω εχουμε ηδη καταλήξει απο αρχες Δεκεμβρίου οτι ο μετρητής δεν είναι τοσο αξιοπιστος οπως οι εργαστηριακές μετρήσεις με εβαλε να ξανα ελέγξω τον μετρητή με νέες εξετάσεις. Τωρα στα τελειώματα. Λιγες βδομαδες πριν την γέννα. Φυσικα δεν μπορει προς το παρόν να μου γράψει αλλες ταινιες μιας και μου τελειώνουν γιατι δεν εχει περασει ο απαιτούμενος χρονος για να το δικαιολογησει στο ικα και δεν μπορώ να καταλαβω  τι και αν βγει παλι που θα βγει διαφορά με τον μετρητή; Θα μου πει να παω να αγορασω νεο για 4εβδομαδες; Δεν ξερω. Οτι ερβτηση και να της εκανα απαντηση δεν επαιρνα. Απογοητευση σκέτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πριν λιγο γυρισα απο την ενδοκρινολόγο. Ενα καταλαβα. Οτι τελικα απαντηση δεν παίρνεις απο γιατρό. Ειδε θεωρητικά ξανα τις μετρήσεις και ενω εχουμε ηδη καταλήξει απο αρχες Δεκεμβρίου οτι ο μετρητής δεν είναι τοσο αξιοπιστος οπως οι εργαστηριακές μετρήσεις με εβαλε να ξανα ελέγξω τον μετρητή με νέες εξετάσεις. Τωρα στα τελειώματα. Λιγες βδομαδες πριν την γέννα. Φυσικα δεν μπορει προς το παρόν να μου γράψει αλλες ταινιες μιας και μου τελειώνουν γιατι δεν εχει περασει ο απαιτούμενος χρονος για να το δικαιολογησει στο ικα και δεν μπορώ να καταλαβω  τι και αν βγει παλι που θα βγει διαφορά με τον μετρητή; Θα μου πει να παω να αγορασω νεο για 4εβδομαδες; Δεν ξερω. Οτι ερβτηση και να της εκανα απαντηση δεν επαιρνα. Απογοητευση σκέτη.

Σήμερα μίλησα κ εγώ με τη διατροφολόγο και τον γυναικολόγο..μου είπαν και οι δύο ότι από εργαστήριο σε μετρητή έχει διαφορά..το ίδιο βρήκα και στο ίντερνετ..εμένα μου είπαν ότι ίσως είναι από άγχος και από την τροφή που έφαγα τη δεδομένη στιγμή... μπορεί πχ να έφαγες παραπάνω υδατάνθρακα και να σου έδειξε μεγαλύτερη τιμή.. νομίζω ότι από τη στιγμή που ήταν μεμονωμένες στιγμές δε θα έχεις θέμα για αυτό και δεν σου είπε κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα δεν απαντουσε σε καμια ερωτηση,ηταν σαν να μην με άκουγε. Εφαγα μικρότερη ποσότητα απο αυτο της δίαιτας. Επισης την ρωτησα πως γίνεται καθε βραδυ να τρωω πριν κοιμηθω 2φρυγανιες με ενα ποτήρι γαλα και να πηγαίνω καλα και απο το πουθενα να αλλάζει αυτο και να ανεβαίνει της νηστείας. Μονη μου πηρα πρωτοβουλία και μειωσα τις φρυγανιές σε μια. Γενικα δεν ηθελε να μου απαντήσει η να με καθησυχάσει τουλάχιστον. Και το θεϊκό στο τελος. Μην αγχώνεσαι.πως να μην αγχώνομαι οταν μετριεμαι 6 φορες την ημερα και βλεπω διαφορά ποσα; Τες πα ισως εγω να ειμαι περιεργη. Αλλαξα και τις μπαταρίες τωρα να δω σε κανενα 45λεπτο που θα κανω την βραδυνή μετρηση πως τα πηγα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα.

Διαβάζω τη συζήτηση σας και θα ήθελα να σας δώσω ένα μικρό τιπ μιας και πέρασα διαβήτη κύησης και κατάφερα και τον ρύθμισα με διατροφή.

Μετά από κάθε γεύμα, εάν σηκώνεστε και περπατάτε ένα 15λεπτο-20 λεπτό θα δείτε διαφορά στο ζάχαρο σας. Το περπάτημα βοηθάει στη ρύθμιση του διαβήτη. Επίσης ελπίζω να σας έχει ενημερώσει ο ενδοκρινολόγος σας για τους "καλούς" και "κακούς" υδατάνθρακες, που είναι το Α και το Ω. 

Εύχομαι καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια καλημέρα.

Διαβάζω τη συζήτηση σας και θα ήθελα να σας δώσω ένα μικρό τιπ μιας και πέρασα διαβήτη κύησης και κατάφερα και τον ρύθμισα με διατροφή.

Μετά από κάθε γεύμα, εάν σηκώνεστε και περπατάτε ένα 15λεπτο-20 λεπτό θα δείτε διαφορά στο ζάχαρο σας. Το περπάτημα βοηθάει στη ρύθμιση του διαβήτη. Επίσης ελπίζω να σας έχει ενημερώσει ο ενδοκρινολόγος σας για τους "καλούς" και "κακούς" υδατάνθρακες, που είναι το Α και το Ω. 

Εύχομαι καλή δύναμη!

Καλημερα!!! Να σε καλα. Εγω γενικα τους τελευταίους 3 μηνες περπαταω κανενα 20λεπτο μετα το μεσημεριανό γεύμα γιατι ολο το πρωτο τρίμηνο λογω επιπλοκων ημουν σε ακινησια και πήρα 12 κιλα. Υπάρχουν φυσικα και μερες που δεν εχω την δυναμη να βγω. Και καμια απο τις 2 ενδικρινολογους δεν ασχοληθηκε να με ενημερωσει. Απλα μου εδωσαν μια τυποποιημένη διατροφή,μου δημιουργησαν ενοχές για το τι κακο θα κανω στο μωρό μου απο αυτο. Εχω ψαξει,εχω διαβασει και πλέον εχω ασχοληθεί περισσότερο απο οτι ασχοληθηκαν εκεινες. Σιγουρα δεν ειμαι γιατρός και δεν το παιζω γιατρός αλλα αναγνωρίζω σημαδια στο σωμα μου. Οταν στην διατροφή λεει να τρωω πχ 2 φρυγανιές το βραδυ και ξαφνικα βλέπω ότι το ζαχαρο νηστείας ανεβαινει απο μονη μου θα κανω αλλαγη σε 1. Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν σε ακούνε. Χθες για παράδειγμα της λεω εχω χάσει 1κιλο και οτι με παραξενευει και η απάντηση της ειναι μετα απο 5 λεπτά"χμμ βλεπω εχεις πάρει 1 κιλο". Μαζι μιλαμε και χωριά καταλαβαινομαστε... Σορυ για το κατεβατο αλλα μου βγαίνουν ολα σαν ποταμι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλημερα!!! Να σε καλα. Εγω γενικα τους τελευταίους 3 μηνες περπαταω κανενα 20λεπτο μετα το μεσημεριανό γεύμα γιατι ολο το πρωτο τρίμηνο λογω επιπλοκων ημουν σε ακινησια και πήρα 12 κιλα. Υπάρχουν φυσικα και μερες που δεν εχω την δυναμη να βγω. Και καμια απο τις 2 ενδικρινολογους δεν ασχοληθηκε να με ενημερωσει. Απλα μου εδωσαν μια τυποποιημένη διατροφή,μου δημιουργησαν ενοχές για το τι κακο θα κανω στο μωρό μου απο αυτο. Εχω ψαξει,εχω διαβασει και πλέον εχω ασχοληθεί περισσότερο απο οτι ασχοληθηκαν εκεινες. Σιγουρα δεν ειμαι γιατρός και δεν το παιζω γιατρός αλλα αναγνωρίζω σημαδια στο σωμα μου. Οταν στην διατροφή λεει να τρωω πχ 2 φρυγανιές το βραδυ και ξαφνικα βλέπω ότι το ζαχαρο νηστείας ανεβαινει απο μονη μου θα κανω αλλαγη σε 1. Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν σε ακούνε. Χθες για παράδειγμα της λεω εχω χάσει 1κιλο και οτι με παραξενευει και η απάντηση της ειναι μετα απο 5 λεπτά"χμμ βλεπω εχεις πάρει 1 κιλο". Μαζι μιλαμε και χωριά καταλαβαινομαστε... Σορυ για το κατεβατο αλλα μου βγαίνουν ολα σαν ποταμι.

καλημέρα και πάλι! 

Θεωρώ μεγάλο λάθος την τυποποιημένη διατροφή καθώς ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά. (...) τα κιλά τι σχέση έχουν με τον διαβήτη που ήδη απέκτησες; τώρα σκοπός είναι να κρατήσεις σε φυσιολογικά επίπεδα τον γλυκαιμικο σου δείκτη. ο μη καλά ρυθμισμένος γλ.δείκτης ενδέχεται να επηρεάσει άμεσα το μωρό σου, έχεις κίνδυνο να γεννηθεί ή πολύ μεγάλο αλλά και πολύ μικρό. Βέβαια με τη κατάλληλη διατροφή όλα οκ. μην σε απασχολεί! 

Η φρυγανιά παραδείγματος χάρη που θεωρείται "κακός υδατάνθρακας" απ'οτι φαίνεται σου ανεβάζει το ζάχαρο. Εάν δοκιμάσεις αντί των δυο φρυγανιών να φας πχ 2 φρυγανιές ολικής χωρίς ζάχαρη ίσως να μην σου ανεβεί καθόλου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι φρυγανιές περιέχουν αφενός ζάχαρη και αφετέρου λευκό αλεύρι που θεωρείται υδατάνθρακας που μεταβολίζεται γρήγορα και ανεβάζει το γλυκαιμικό δείκτη. Αντίθετα, παξιμάδια ολικής άλεσης, πατάτα, όσπρια, ρύζι θεωρούνται καλοί υδατάνθρακες και μεταβολίζονται πιο αργά. κι έτσι δεν ανεβαίνει το ζάχαρο. 

έχεις ενημερωθεί για τους καλούς και κακούς υδατάνθρακες; εάν θες μπορώ να σου κάνω μια λίστα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

καλημέρα και πάλι! 

Θεωρώ μεγάλο λάθος την τυποποιημένη διατροφή καθώς ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά. (...) τα κιλά τι σχέση έχουν με τον διαβήτη που ήδη απέκτησες; τώρα σκοπός είναι να κρατήσεις σε φυσιολογικά επίπεδα τον γλυκαιμικο σου δείκτη. ο μη καλά ρυθμισμένος γλ.δείκτης ενδέχεται να επηρεάσει άμεσα το μωρό σου, έχεις κίνδυνο να γεννηθεί ή πολύ μεγάλο αλλά και πολύ μικρό. Βέβαια με τη κατάλληλη διατροφή όλα οκ. μην σε απασχολεί! 

Η φρυγανιά παραδείγματος χάρη που θεωρείται "κακός υδατάνθρακας" απ'οτι φαίνεται σου ανεβάζει το ζάχαρο. Εάν δοκιμάσεις αντί των δυο φρυγανιών να φας πχ 2 φρυγανιές ολικής χωρίς ζάχαρη ίσως να μην σου ανεβεί καθόλου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι φρυγανιές περιέχουν αφενός ζάχαρη και αφετέρου λευκό αλεύρι που θεωρείται υδατάνθρακας που μεταβολίζεται γρήγορα και ανεβάζει το γλυκαιμικό δείκτη. Αντίθετα, παξιμάδια ολικής άλεσης, πατάτα, όσπρια, ρύζι θεωρούνται καλοί υδατάνθρακες και μεταβολίζονται πιο αργά. κι έτσι δεν ανεβαίνει το ζάχαρο. 

έχεις ενημερωθεί για τους καλούς και κακούς υδατάνθρακες; εάν θες μπορώ να σου κάνω μια λίστα.

 

Μαζι σου,συμφωνω. Φρυγανιες μου γραφει ολικης η σίκαλης. Την Παρασκευή εφαγα σπανακόρυζο και το μηχανημα τα επαιξε. Και της λεω δεν βαζω ουτε ποου ρυζι να πεις εφαγα υπερβολικά ρυζι ουτε καν ψωμί δεν εφαγα γιατι ανεβηκε. Και μου λεει οτι μαλλον εχω θεμα με το ρύζι.ξαφνικα ενω δεν ειχα.  Αν μπορεις στειλε μου την λιστα μηοως και βγαλω απο μονη κου καποια ακρη. Την Παρασκευή εκανα και το Doppler και ευτυχώς η μικρη ειναι τέλεια και σε κιλα και σε αμνιακό υγρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...