Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Μήπως να την παιρνατε μαζι να δοκιμαζατε; 

Εγω εχω 2 το ενα δενει σε καρέκλα αλλα δεν κάνει είναι πολυ στενο για εκείνη. Το αλλο που εχω εχει πολλες ρυθμισεις. Ο δίσκος εχει 3 θέσεις δηλ παει πολυ κοντα στο μωρο, λιγο πιο μακρια κ λιγο μακρια απο το μωρο. Επισης δεν ειναι τοσο χαμηλα στα μπουτια της νομιζω αυτο ειναι που παιζει ρολο στα θρεφταρομωρα. Η πλατη έχει ανακλισεις κ ολο το καθισμα ρυθμιζεται το υψος του..δεν ξέρω αν το κατάλαβες ετσι όπως το εξηγησα. Εαν χρειαζόμουν καθισμα μετα απο αυτο που ειδα που δενει στην καρέκλα θα την επαιρνα μαζι μου να το τσεκαρω γιατι ειναι γιγαντας η δικη μου. 

Το ιδανικό είναι να τη πάρω μαζί μου αλλά γενικά προσπαθώ να μη τη παίρνω σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο γι αυτό και δεν την πήρα στο ΙΚΕΑ. Πάντως και να την είχα πάρει δεν νομίζω να χοραγε... Ηταν όλα πολύ minion η δική μου είναι ολόκληρο γομάρι 8500 κιλά 😂 

https://www.skroutz.gr/s/14444833/Cangaroo-Αναδιπλούμενο-Καρεκλάκι-Φαγητού-με-Ροδάκια-Avocado-38858-beige-Με-Σκελετό-από-Μέταλλο-Θέση-από-Ύφασμα.html

Κάτι τέτοιο λέτε να βολέψει ή τσάμπα τα χρήματα; Γενικά τα πιο ακριβά μου φαίνονται λίγο υπερβολή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Χθες η μικρη δεν εφαγε τιποτα. Σημερα την εβαλα 3 φορές κ την 3η φορα μετα απο αρκετη ωρα ξεκινησε να ασχολείται. Εκανε αρκετα gagging κ το 1 συνοδευτηκε απο εμετο. Μετα απο αυτο συνεχισε για αρκετη ωρα να ασχολείται, νομιζω οτι κατι εφαγε κ ειχα ξεχασει να βαλω κ τραπεζομαντηλο κάτω κ ειχαν γινει όλα χαλια. Φυσικα βγηκε το σκυλι βολτα να μαζεψει το χαμο. 

Η μικρη εκλεισε χθες 6 μηνες κ απο 2,5 μηνων προσπαθεί να σηκωθει κ γενικα ηθελε να κάθεται καθιστή. Πριν τους 4 γυρνουσε απο μπρουμυτα ανασκελα αλλα οταν την έβαζα εγω δεν ηθελε. Ακόμα κ τωρα αν την βαλω γυρναει πολυ γρηγορα ανασκελα. Απο 4 μηνων που στρωσαμε καθομαστε κατω. Στους 5 μηνες ξεκίνησε να καθεται χωρίς στηριξη για λιγο, τωρα καθεται πολυ αλλα τωρα θελει κ ορθια κ οταν ειναι ορθια τα ποδια της πανε λες κ τρεχει. Ξαπλωτη κάθεται ελαχιστα μεαα στην μερα. Απλωνει χερια κ ανασηκωνει το κορμι της να την παρω αγκαλια.. Γενικά ζηταει παρα πολυ την αγκαλια. Κ αυτο που θελω να πω ειναι οτι το καθενα εχει την δικη του αναπτυξη, μερικες φορές οτι κ να κανουμε θα τα κανουν οταν θα ειναι ετοιμα. ..το παιδι ειναι να μην πω μονιμα αλλα τις περισσοτερες ώρες της μερας αγκαλια μου, παρολα αυτα δεν εχει  "καθυστερησει" σε κατι.

Δε νομίζω ότι η αγκαλιά καθυστερεί κάτι. Είναι ξεκάθαρα θέμα παιδιού. Α σου απλωνει χεράκια για αγκαλιά; εχθες το έκανε στον αδελφό μου και στην γυναίκα του και λέω δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει και να το εννοεί. Κάτι άλλο ήθελε. Και όντως από χθες δε το έχει κάνει ξανά. Πάντως αρχίζει σιγά σιγά να δείχνει τις αδυναμίες του. Όταν βλέπει τον παππού του τον κοιτάει σαν ξερολουκουμο με τον που τον κοιτάζει ξεκαρδιζεται. Μάλλον επειδή του κάνει παιχνίδια πολλά. Το ίδιο και στον αδελφό μου. 

Ο άντρας μου εντωμεταξύ ξενερώνει που βλέπει ότι μεγαλώνει. Αντί να χαρεί με τα δοντακια μου λέει μεγαλώνει πολύ γρήγορα... 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Το ιδανικό είναι να τη πάρω μαζί μου αλλά γενικά προσπαθώ να μη τη παίρνω σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο γι αυτό και δεν την πήρα στο ΙΚΕΑ. Πάντως και να την είχα πάρει δεν νομίζω να χοραγε... Ηταν όλα πολύ minion η δική μου είναι ολόκληρο γομάρι 8500 κιλά 😂 

https://www.skroutz.gr/s/14444833/Cangaroo-Αναδιπλούμενο-Καρεκλάκι-Φαγητού-με-Ροδάκια-Avocado-38858-beige-Με-Σκελετό-από-Μέταλλο-Θέση-από-Ύφασμα.html

Κάτι τέτοιο λέτε να βολέψει ή τσάμπα τα χρήματα; Γενικά τα πιο ακριβά μου φαίνονται λίγο υπερβολή... 

Και εγώ τα θεωρώ υπερβολικά. Γι αυτό προσπαθώ να βρω οικονομική λύση. Εμένα τον χωράει αυτό του ικεα νομίζω.. Έχει η πεθερά μου ένα θα πάω να το δοκιμάσω. Δεν είναι και μεγάλος γενικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Εγώ της πήρα κάτι μεγάλα παζλ δαπέδου που είναι από αφρό για να την αφήνω εκεί να παίζει με τα παιχνίδια της αλλά πάνω στη συσκευασία λέει από 9 μηνών και πάνω... 🙄 Γιατί άραγε; Υπάρχει πρόβλημα αν το χρησιμοποιήσουμε εμείς από τώρα; 

Επίσης για καρεκλάκι φαγητου κορίτσια δεν ξέρω τι να πάρω...στο ΙΚΕΑ που πηγαμε χτες τα είδα όλα αλλά μου φαίνονται πολύ στενά... Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρεσει το σουμο μου εκεί μέσα 😂 Τι προδιαγραφές πρέπει να έχουν για να είναι άνετα στη χρήση; Από την εμπειρία σας οι παλιές μανούλες; 

Όχι ρε συ, δεν παίζει! Σίγουρα χωράει.. Η κόρη μου στις διακοπές στο ξενοδοχείο που είχαν τέτοιο χωρούσε κανονικά και ηταν 2.5😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Το ιδανικό είναι να τη πάρω μαζί μου αλλά γενικά προσπαθώ να μη τη παίρνω σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο γι αυτό και δεν την πήρα στο ΙΚΕΑ. Πάντως και να την είχα πάρει δεν νομίζω να χοραγε... Ηταν όλα πολύ minion η δική μου είναι ολόκληρο γομάρι 8500 κιλά 😂 

https://www.skroutz.gr/s/14444833/Cangaroo-Αναδιπλούμενο-Καρεκλάκι-Φαγητού-με-Ροδάκια-Avocado-38858-beige-Με-Σκελετό-από-Μέταλλο-Θέση-από-Ύφασμα.html

Κάτι τέτοιο λέτε να βολέψει ή τσάμπα τα χρήματα; Γενικά τα πιο ακριβά μου φαίνονται λίγο υπερβολή... 

Στα ιδια κυβικα είμαστε περιπου.. 

Σαν αυτο ειναι το καρεκλακι που εχω. Εαν το βρεις αθηνα δες το κ απο κοντα ειτε στο αλλο σχεδιο εστω να δεις πως ειναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δε νομίζω ότι η αγκαλιά καθυστερεί κάτι. Είναι ξεκάθαρα θέμα παιδιού. Α σου απλωνει χεράκια για αγκαλιά; εχθες το έκανε στον αδελφό μου και στην γυναίκα του και λέω δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει και να το εννοεί. Κάτι άλλο ήθελε. Και όντως από χθες δε το έχει κάνει ξανά. Πάντως αρχίζει σιγά σιγά να δείχνει τις αδυναμίες του. Όταν βλέπει τον παππού του τον κοιτάει σαν ξερολουκουμο με τον που τον κοιτάζει ξεκαρδιζεται. Μάλλον επειδή του κάνει παιχνίδια πολλά. Το ίδιο και στον αδελφό μου. 

Ο άντρας μου εντωμεταξύ ξενερώνει που βλέπει ότι μεγαλώνει. Αντί να χαρεί με τα δοντακια μου λέει μεγαλώνει πολύ γρήγορα... 

Και εγώ τα θεωρώ υπερβολικά. Γι αυτό προσπαθώ να βρω οικονομική λύση. Εμένα τον χωράει αυτό του ικεα νομίζω.. Έχει η πεθερά μου ένα θα πάω να το δοκιμάσω. Δεν είναι και μεγάλος γενικά 

Συμφωνω ειναι αναλογα το πότε εν παιδι ειναι ετοιμο. Κ εσυ μπορει να βαλεις τον μικρο κ σε 3 μέρες να καθεται χωρις στηριξη. 

Απλώνει χερακια η πεπονιτσα.. Ειναι μια τρελα ❤️ εγω τον άντρα σου το καταβαινω. Στο 1ο παιδι ειχα ανυπομονησια για τα παντα. Καλα οταν εσκασε το 1δοντακι έκλαιγα απο συγκίνηση, στο μηνα ειχε βγαλει 6 δοντια κ εκλαιγα γτ με δαγκωνε 😂😂😂 ευτυχως σταματησε πολυ γρηγορα. Τωρα δεν θελω να μεγαλωσει με τίποτα η μικρή, δεν ανυπομονώ, περνάει πολυ γρηγορα ο καιρος🙄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Συμφωνω ειναι αναλογα το πότε εν παιδι ειναι ετοιμο. Κ εσυ μπορει να βαλεις τον μικρο κ σε 3 μέρες να καθεται χωρις στηριξη. 

Απλώνει χερακια η πεπονιτσα.. Ειναι μια τρελα ❤️ εγω τον άντρα σου το καταβαινω. Στο 1ο παιδι ειχα ανυπομονησια για τα παντα. Καλα οταν εσκασε το 1δοντακι έκλαιγα απο συγκίνηση, στο μηνα ειχε βγαλει 6 δοντια κ εκλαιγα γτ με δαγκωνε 😂😂😂 ευτυχως σταματησε πολυ γρηγορα. Τωρα δεν θελω να μεγαλωσει με τίποτα η μικρή, δεν ανυπομονώ, περνάει πολυ γρηγορα ο καιρος🙄 

Μη μου λες τώρα τέτοια. 6 δόντια μαζί;; εγω χάρηκα για το 2ο που έσκασε μπας και κοιμηθούμε λίγο πάλι. Εντωμεταξύ έχει κοιμηθεί ένα 2ωρο τώρα και εγώ δε μπορώ. 

Έχασα την ξαδέλφη μου σήμερα.. Κρατιέμαι όλη μέρα.. Κάνω τον καραγκιόζη να μην τον επηρεάσω. Περίμενα πως και πως να γυρίσει ο άντρας μου να κάτσω 5 λεπτά μόνη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έχασα την ξαδέλφη μου σήμερα.. Κρατιέμαι όλη μέρα.. Κάνω τον καραγκιόζη να μην τον επηρεάσω. Περίμενα πως και πως να γυρίσει ο άντρας μου να κάτσω 5 λεπτά μόνη... 

Συλληπητήρια κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Μη μου λες τώρα τέτοια. 6 δόντια μαζί;; εγω χάρηκα για το 2ο που έσκασε μπας και κοιμηθούμε λίγο πάλι. Εντωμεταξύ έχει κοιμηθεί ένα 2ωρο τώρα και εγώ δε μπορώ. 

Έχασα την ξαδέλφη μου σήμερα.. Κρατιέμαι όλη μέρα.. Κάνω τον καραγκιόζη να μην τον επηρεάσω. Περίμενα πως και πως να γυρίσει ο άντρας μου να κάτσω 5 λεπτά μόνη... 

Συλληπητηρια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια να σας πω εδω και μια εβδομάδα η μικρή σε κάποια από τα.γεύματα κατα το ρέψιμο μου βγάζει αρκετο γάλα ,ορισμένες φορές πέφτει και σαν ρουκετα στο πάτωμα. Ειναι 4μιση μηνών είναι η πρώτη φορά που το κάνει,είναι φυσιολογικό πιο μιρκη να μην είχε καθόλου αναγωγές και να ξεκίνησε να παρουσιάζει τώρα; Επίσης ρευετι αρκετά.Ακόμα και ώρα μετά Ενώ έχει ηδη ρευτει.Γνωρίζει καμία Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Καλημέρα κορίτσι μου! Και η δικιά μου τα κάνει αυτά που περιγράφεις,όμως εμείς έχουμε γοπ διαγνωσμένη εδώ και δύο μήνες σίγουρα ! Η ποσότητα που είδα ότι πίνει το μικρακι δε μου φαίνεται τεράστια ! Και η δικιά μου(4 μηνών) τόσο πίνει πλεον 100-150 βαριά ανα γεύμα όμως ζητάει ανά 2-2,5 ώρες μαξ ! Μήπως δεν της κάνει πια η θηλή του μπιμπερο και καταπίνει πολύ αέρα και δε μπορεί να το διαχειριστεί; Ποιες θηλές έχεις ;; Καμιά φορά μπορεί άμα ζοριζεται να ρευτει ,να βγαίνει μικρή γουλιτσα απ' το ζόρι ! Επίσης μήπως απλά δεν την ρευεις καλά όταν πρέπει ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα!!!! 

@Diana_caterina για πες μας πως τα πας; η μικρή πως είναι στη γιαγιά; τα δικά μας όπως τα διάβασες 😝

Ναι τα διαβασα! Εντωμεταξύ τι ωραια εξελιξη..καθονται ,γυρνανε..βγαζουν δοντια ..φοβερο ποσο γρήγορα μεγαλωνουν..

Εμεις καλα! Τις πρωτες μερες ειχαμε κλαμα μετα απο κάποια ωρα ..σπαραζε..

Αλλα την συνηθισε και τωρα παμε 6ηωρα στην γιαγια και ξανακοιμαται μεχρι τις 9-10 ..οποτε καποιες ωρες δεν τις καταλαβαίνει 😋 τρωνε καλα και παιζουν και ολα καλα..βέβαια αν βρισκουν τα ζορια βαζουν πιπιλα αλλα μετα το σπαραγμα που ακουσα το δεχτηκα γιατι το παιδι δεν επαιρνε ανασα απο το κλαμα..δεν μου δημιουργησε ακομη συγχυση..και ελπίζω να μην κανει...εγω λιγο τα βρισκω σκουρα με τις αντλησεις..κανω μια στο διάλειμμα μου και τις αλλες 2 στο σπιτι λιγο τις κανω δυσκολα..γυρναμε σπιτι 4:30 και οι δουλειές ειναι τοσες πολλες που δεν ξερω με τι να ξεκινήσω...και δεν έχω και το κουραγιο..γυρναω με ενα κεφαλι καζανι! Και παλι καλα εχω πεσει σε καλους συναδέλφους! Και εχω παρει και εγω τον αερα σε αρκετα και νιωθω πολυ καλα 

Περνανε καλα ομως οι παππούδες με την μικρη..εχουν χαζεψει γιατι τους κανει γλυκες η ζουζουνα😊😄 

Και μας μεγαλώνει η μικρή...την βάζουμε μπρούμυτα γυρναει..καμια φορα γυρναει απο ανασκελα πλαι..οταν κάθεται μπρούμυτα η γιαγια της βαζει κουκλακια μπροστά και τους μιλαει😂 εχθες μου εκανε ααα και της τραγουδουσα και εκανε ααα παλι 🤣 

Ειναι ζουζουνιτσα την κοιτας και σου γελαει και σου κανει γλυκες με τα ματια! Αλλα δεν θελει ξαπλα και καμια φορα την βαζω σαν καθιστη στο γόνατο μου και ισιωνει τα ποδια κ την μεση για να την σηκωσω ορθια😁 

Εσεις πως ειστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι τα διαβασα! Εντωμεταξύ τι ωραια εξελιξη..καθονται ,γυρνανε..βγαζουν δοντια ..φοβερο ποσο γρήγορα μεγαλωνουν..

Εμεις καλα! Τις πρωτες μερες ειχαμε κλαμα μετα απο κάποια ωρα ..σπαραζε..

Αλλα την συνηθισε και τωρα παμε 6ηωρα στην γιαγια και ξανακοιμαται μεχρι τις 9-10 ..οποτε καποιες ωρες δεν τις καταλαβαίνει 😋 τρωνε καλα και παιζουν και ολα καλα..βέβαια αν βρισκουν τα ζορια βαζουν πιπιλα αλλα μετα το σπαραγμα που ακουσα το δεχτηκα γιατι το παιδι δεν επαιρνε ανασα απο το κλαμα..δεν μου δημιουργησε ακομη συγχυση..και ελπίζω να μην κανει...εγω λιγο τα βρισκω σκουρα με τις αντλησεις..κανω μια στο διάλειμμα μου και τις αλλες 2 στο σπιτι λιγο τις κανω δυσκολα..γυρναμε σπιτι 4:30 και οι δουλειές ειναι τοσες πολλες που δεν ξερω με τι να ξεκινήσω...και δεν έχω και το κουραγιο..γυρναω με ενα κεφαλι καζανι! Και παλι καλα εχω πεσει σε καλους συναδέλφους! Και εχω παρει και εγω τον αερα σε αρκετα και νιωθω πολυ καλα 

Περνανε καλα ομως οι παππούδες με την μικρη..εχουν χαζεψει γιατι τους κανει γλυκες η ζουζουνα😊😄 

Και μας μεγαλώνει η μικρή...την βάζουμε μπρούμυτα γυρναει..καμια φορα γυρναει απο ανασκελα πλαι..οταν κάθεται μπρούμυτα η γιαγια της βαζει κουκλακια μπροστά και τους μιλαει😂 εχθες μου εκανε ααα και της τραγουδουσα και εκανε ααα παλι 🤣 

Ειναι ζουζουνιτσα την κοιτας και σου γελαει και σου κανει γλυκες με τα ματια! Αλλα δεν θελει ξαπλα και καμια φορα την βαζω σαν καθιστη στο γόνατο μου και ισιωνει τα ποδια κ την μεση για να την σηκωσω ορθια😁 

Εσεις πως ειστε;

Ωραία μπράβο η μικρουλα!!!! Εσυ κουράγιο όσο μπορείς! Να προσέχεις τον εαυτό σου κ ας μείνουν πισω όλα από δουλειές! Σε βοηθάνε καθόλου οι υπόλοιποι τουλάχιστον με τις δουλειές για τη μικρή πχ πλυσιμο, σίδερο. Αχ, μου φαίνεται τόσο δύσκολο που κάνεις τόσα μέσα στη μέρα. 

Με τις αντλήσεις ίσως είναι καλυτερα σε λίγο καιρό που θα μπείτε στις στερεές. Μήπως αφήνεις λιγότερο γάλα κ καλύπτεται κάπως μέχρι να γυρίσεις. Μέχρι ποτε είναι η πρακτικη;

Εμείς τα κλασσικά μας.... Ξυπνημα ανά δίωρο το βράδυ 🤣 (εχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος)

τουλάχιστον εσυ κοιμάσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αν σου συνεχίζει να μιλήσεις με παιδίατρο μήπως σου δώσει άλλο γάλα. Εμένα είχε γοπ από τη 2η 3η μέρα ζωής του. Μέσα σε μια μέρα λίγες μέρες πριν κλείσει τον 4ο σχεδόν εξαφανίστηκε. Τώρα μου βγάζει όταν πιέζετε το στόμαχι μόνο. 

@Alexey έχω δει και ένα στα Orchestra ίδιου τύπου με το ικεα. Δεν το έχω δει από κοντά όμως 

Screenshot_20211210_212857_com.shop.orchestra.app.jpg

Screenshot_20211210_212845_com.shop.orchestra.app.jpg

Ναι,σίγουρα θαα επικοινωνήσω μαζί του.σκέφτηκα μήπως πιέζεται το στομάχι της Γιατί οπότε εείναι να ρευτει δεν κάθεται ποτέ ησυχα. οπότε προσπαθώ να Την κρατάω πάνω μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Μη μου λες τώρα τέτοια. 6 δόντια μαζί;; εγω χάρηκα για το 2ο που έσκασε μπας και κοιμηθούμε λίγο πάλι. Εντωμεταξύ έχει κοιμηθεί ένα 2ωρο τώρα και εγώ δε μπορώ. 

Έχασα την ξαδέλφη μου σήμερα.. Κρατιέμαι όλη μέρα.. Κάνω τον καραγκιόζη να μην τον επηρεάσω. Περίμενα πως και πως να γυρίσει ο άντρας μου να κάτσω 5 λεπτά μόνη... 

συλλυπητήρια,λυπάμαι😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ωραία μπράβο η μικρουλα!!!! Εσυ κουράγιο όσο μπορείς! Να προσέχεις τον εαυτό σου κ ας μείνουν πισω όλα από δουλειές! Σε βοηθάνε καθόλου οι υπόλοιποι τουλάχιστον με τις δουλειές για τη μικρή πχ πλυσιμο, σίδερο. Αχ, μου φαίνεται τόσο δύσκολο που κάνεις τόσα μέσα στη μέρα. 

Με τις αντλήσεις ίσως είναι καλυτερα σε λίγο καιρό που θα μπείτε στις στερεές. Μήπως αφήνεις λιγότερο γάλα κ καλύπτεται κάπως μέχρι να γυρίσεις. Μέχρι ποτε είναι η πρακτικη;

Εμείς τα κλασσικά μας.... Ξυπνημα ανά δίωρο το βράδυ 🤣 (εχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος)

τουλάχιστον εσυ κοιμάσαι;

Με τις δουλειές οχι μονη μου τα κανω..περα απο το μαγειρεμα που φτιαχνει η πεθερα μου.. αλλα δεν εχω το κουράγιο να τα κανω ολα..

Πρέπει με το γαλα να κανω αντλησεις γιατι θα μειωθει η παραγωγη μου διαφορετικά...αλλα ναι οταν ξεκινησει στερεες πιστευω δεν θα χρειαστεί να κανω αντλησεις ..η πρακτικη επειδή είναι και επι πληρωμη ειναι μεχρι τελη Αυγούστου με Σεπτέμβριο..σήμερα κοιμηθηκα ναι..αλλα τις πρωτες 2 μερες και η μικρή αργησε να κοιμηθει και ξυπναγε πολλές φορές μες στην νυχτα και κουτουλαγα..αλλα νυσταζω απο τις 7 ..εχθες κοιμηθηκα 12ωρες..εγω ουτε που ξερω ανα ποσο ξυπναει..κοιτα θεωρω οτι ειναι στο παιδι ,ουτε εμας κοιμαται ολη την νυχτα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η PanB είπε:

Όχι ρε συ, δεν παίζει! Σίγουρα χωράει.. Η κόρη μου στις διακοπές στο ξενοδοχείο που είχαν τέτοιο χωρούσε κανονικά και ηταν 2.5😅

Καλημέρα κοπέλα μου 😊 Χωρούσε και ήταν άνετη; Εγώ δεν τη δοκίμασα είναι η αλήθεια, αλλά με το μάτι μου φάνηκαν όλα πολύ στενά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Ρε κορίτσια αυτό με το καθιστο δεν το καταλαβαίνω... Αφού στο ριλαξ σχεδόν καθιστά δεν είναι από νεογέννητα ακόμα; 🙄 Εκτός κι αν εννοείτε καθιστά χωρίς στήριξη... 

 

στις πριν 19 ώρες, ο/η Alexey είπε:

@Valxrisκι εμένα είναι 5 μηνών και 13 ημερών η δική μου κι ενώ γυρνάει από ανασκελα μπρούμυτα, δεν έχει γυρίσει ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα. Γι αυτό ευθύνεται μάλλον το γεγονός ότι δεν την αφήνω πολύ μπρούμυτα γενικά ούτε στο πάτωμα καθόλου, μόνο πάνω στο κρεβάτι. Θα αρχίσω σιγά σιγά να την αφήνω στο πάτωμα τώρα που έβαλα τα χαλια. Επίσης κι εμένα κάθεται κανονικά στον ποπό της, βάζει και τα πόδια της στο στόμα εδώ κι ένα μήνα... 😅 Το κάθε παιδι  δεν τα κάνει όλα μαζεμένα, σιγά σιγά θα τα κάνουν όλα και θα μας λείπει η εποχη που τα αφήναμε σε ένα σημείο και καθοντουσαν 😂

Εμένα η γιατρός μου είπε σιγά σιγά να βάζω κάτω μια κουβέρτα και να την αφήνω εκεί με κανένα παιχνιδάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Και η δικιά μου τα κάνει αυτά που περιγράφεις,όμως εμείς έχουμε γοπ διαγνωσμένη εδώ και δύο μήνες σίγουρα ! Η ποσότητα που είδα ότι πίνει το μικρακι δε μου φαίνεται τεράστια ! Και η δικιά μου(4 μηνών) τόσο πίνει πλεον 100-150 βαριά ανα γεύμα όμως ζητάει ανά 2-2,5 ώρες μαξ ! Μήπως δεν της κάνει πια η θηλή του μπιμπερο και καταπίνει πολύ αέρα και δε μπορεί να το διαχειριστεί; Ποιες θηλές έχεις ;; Καμιά φορά μπορεί άμα ζοριζεται να ρευτει ,να βγαίνει μικρή γουλιτσα απ' το ζόρι ! Επίσης μήπως απλά δεν την ρευεις καλά όταν πρέπει ;; 

Μήπως πρέπει να ρευτεί 2-3 φορές μέτρο γεύμα; Γιατί η δικιά μου τοτε ησυχάζει!! Και κατά καιρούς έβγαζε γάλα σε κάποια φάση αλλά τώρα σπάνια!!Να την βάζεις να ρευτεί αρκετές φορές για να δεις το γίνεται...

Βέβαια κορίτσια η δικιά μου (στους ίδιους μήνες ) τρώει την διπλάσια ποσότητα!!😮😮🤪

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Με τις δουλειές οχι μονη μου τα κανω..περα απο το μαγειρεμα που φτιαχνει η πεθερα μου.. αλλα δεν εχω το κουράγιο να τα κανω ολα..

Πρέπει με το γαλα να κανω αντλησεις γιατι θα μειωθει η παραγωγη μου διαφορετικά...αλλα ναι οταν ξεκινησει στερεες πιστευω δεν θα χρειαστεί να κανω αντλησεις ..η πρακτικη επειδή είναι και επι πληρωμη ειναι μεχρι τελη Αυγούστου με Σεπτέμβριο..σήμερα κοιμηθηκα ναι..αλλα τις πρωτες 2 μερες και η μικρή αργησε να κοιμηθει και ξυπναγε πολλές φορές μες στην νυχτα και κουτουλαγα..αλλα νυσταζω απο τις 7 ..εχθες κοιμηθηκα 12ωρες..εγω ουτε που ξερω ανα ποσο ξυπναει..κοιτα θεωρω οτι ειναι στο παιδι ,ουτε εμας κοιμαται ολη την νυχτα ..

Χαρά στο κουράγιο σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μιντόρι είπε:

Μήπως πρέπει να ρευτεί 2-3 φορές μέτρο γεύμα; Γιατί η δικιά μου τοτε ησυχάζει!! Και κατά καιρούς έβγαζε γάλα σε κάποια φάση αλλά τώρα σπάνια!!Να την βάζεις να ρευτεί αρκετές φορές για να δεις το γίνεται...

Βέβαια κορίτσια η δικιά μου (στους ίδιους μήνες ) τρώει την διπλάσια ποσότητα!!😮😮🤪

 

 

Εγώ λόγω γοπ τη βάζω να ρευτει πολλές φορές και την ανακουφίζει όντως ,δλδ άμα σταματήσει να τρώει τη ρευω,περιμένω λίγο (γτ μερικές φορές ανεβάζει και γουλιτσα με το ρέψιμο) και συνεχίζει μετά τη σίτιση κανονικά ! Και εμένα έτρωγε παραπάνω όμως το σταμάτησε ξαφνικά και τρώει 100-150! Την Τρίτη που είχαμε παιδίατρο όμως είδαμε ότι έβαλε 1 κιλό σε ένα μήνα οπότε δε μας ανησυχεί ,μάλλον μπουκωσε πια και δε θέλει παραπάνω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Μη μου λες τώρα τέτοια. 6 δόντια μαζί;; εγω χάρηκα για το 2ο που έσκασε μπας και κοιμηθούμε λίγο πάλι. Εντωμεταξύ έχει κοιμηθεί ένα 2ωρο τώρα και εγώ δε μπορώ. 

Έχασα την ξαδέλφη μου σήμερα.. Κρατιέμαι όλη μέρα.. Κάνω τον καραγκιόζη να μην τον επηρεάσω. Περίμενα πως και πως να γυρίσει ο άντρας μου να κάτσω 5 λεπτά μόνη... 

Συλλυπητήρια κορίτσι μου... 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

 

Εμένα η γιατρός μου είπε σιγά σιγά να βάζω κάτω μια κουβέρτα και να την αφήνω εκεί με κανένα παιχνιδάκι...

Καλημέρα κορίτσι μου 😊 Κι εγώ θα αρχίσω να την αφήνω... Μόνο που είμαι λίγο μικροβιοφοβικη και το πάτωμα δεν μου φαίνεται και ότι πιο καθαρό όσο και να το έχω καθαρίσει 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου 😊 Κι εγώ θα αρχίσω να την αφήνω... Μόνο που είμαι λίγο μικροβιοφοβικη και το πάτωμα δεν μου φαίνεται και ότι πιο καθαρό όσο και να το έχω καθαρίσει 😅

Βάλε μία κουβέρτα διπλωμένη και από πάνω ένα σεντονάκι καθαρό και θα τα μαζεύεις... Να μην είσαι!!ε μένα έχει φάει όλη τη σκόνη της μετακόμισης!🤪🤪 Δεν παθαίνουν τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...