Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγώ όχι ούτε τώρα ούτε στην πρώτη εγκυμοσυνη. 

Ουτε εμενα μου την ζητησε! Ενω σε μια γνωστη μου στην αθηνα ειπε την ζητησε και μάλιστα υποχρεωτικά ενω ειναι μια εξεταση που δεν γραφεται! Μαλλον υπαρχουν κριτήρια που τη ζητουν ηη ειναι απλα στο γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Όχι δεν παίρνω.. 

Αα έλεγα μήπως ήταν από την προγεστερονη και είχες κατακρατηση. Αλλά και πάλι μπορεί να είναι κατακράτηση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Ουτε εμενα μου την ζητησε! Ενω σε μια γνωστη μου στην αθηνα ειπε την ζητησε και μάλιστα υποχρεωτικά ενω ειναι μια εξεταση που δεν γραφεται! Μαλλον υπαρχουν κριτήρια που τη ζητουν ηη ειναι απλα στο γιατρο!

Είναι στο γιατρό... Εκτός κ αν υπάρχει ιστορικό που εννοείται είναι απαραίτητο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Θα ήθελα να ρωτήσω υπαρχει κάποια κοπέλα που είναι 19η με 20η εβδομαδα??

Καλησπέρα!Εγώ είμαι 19η ακριβώς σήμερα!αν θυμάμαι καλά μαζί είμαστε εμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Είμαι στην 11η εβδομάδα και χθες βράδυ είδα λίγο αίμα σταμάτησε όμως γρήγορα. Σήμερα όλη μέρα δεν είχα τίποτα και πριν λίγο μου εμφανίστηκε ξανά. Εδώ και κάποιες μέρες έχω κ πόνους χαμηλά σε διάφορα σημεία. Την Δευτέρα έκανα υπέρηχο και ήταν όλα καλά. Έχει κάποια άλλη κοπέλα κάτι αντίστοιχο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι στην 11η εβδομάδα και χθες βράδυ είδα λίγο αίμα σταμάτησε όμως γρήγορα. Σήμερα όλη μέρα δεν είχα τίποτα και πριν λίγο μου εμφανίστηκε ξανά. Εδώ και κάποιες μέρες έχω κ πόνους χαμηλά σε διάφορα σημεία. Την Δευτέρα έκανα υπέρηχο και ήταν όλα καλά. Έχει κάποια άλλη κοπέλα κάτι αντίστοιχο;

 

Εγώ είχα δει λιγο ροζ στην 9η εβδομάδα και δεν ήταν τίποτα. Μου αύξησε την προγεστερονη και μου είπε να μείνω ξαπλωμένη. Πήγα για υπέρηχο μετά από 4 μέρες και τελικά δεν ήταν τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ είχα δει λιγο ροζ στην 9η εβδομάδα και δεν ήταν τίποτα. Μου αύξησε την προγεστερονη και μου είπε να μείνω ξαπλωμένη. Πήγα για υπέρηχο μετά από 4 μέρες και τελικά δεν ήταν τίποτα. 

Από την Δευτέρα που πήγα για υπέρηχο παίρνω ultrogestan κολπικά κάθε βραδυ. Έως τώρα έπαιρνα vasclor. Μήπως φταίει αυτό; Δεν μου είπε να μου αυξήσει την δόση γιατί είμαι ήδη στην 11η εβδομάδα και δεν χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Αα έλεγα μήπως ήταν από την προγεστερονη και είχες κατακρατηση. Αλλά και πάλι μπορεί να είναι κατακράτηση.. 

Η γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή δεν τρέφομαι σωστά.. τρώω 3 φορές τη μέρα όπως ακριβώς έτρωγα κ πριν.. Δεν κάνω τα 5 συχνά γεύματα που μου είπε, δεν τρώω πρωτεΐνη, αποφεύγω τα γλυκά κ τηγανητά αλλά παρ'όλα αυτά παχαινω.. με αγχώσε πάρα πολύ κ το μόνο που σκέφτομαι είναι τα κιλά.. ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το βάρος μου. Εσείς ρε κορίτσια ποσες φορές τη μέρα τρώτε κ τι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Η γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή δεν τρέφομαι σωστά.. τρώω 3 φορές τη μέρα όπως ακριβώς έτρωγα κ πριν.. Δεν κάνω τα 5 συχνά γεύματα που μου είπε, δεν τρώω πρωτεΐνη, αποφεύγω τα γλυκά κ τηγανητά αλλά παρ'όλα αυτά παχαινω.. με αγχώσε πάρα πολύ κ το μόνο που σκέφτομαι είναι τα κιλά.. ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το βάρος μου. Εσείς ρε κορίτσια ποσες φορές τη μέρα τρώτε κ τι?

Σίγουρα κάνω 5 γεύματα την ημέρα.. πρωινό, ενδιάμεσα φρούτο με ξηρούς καρπούς, μεσημεριανό, απογευματινό και βραδινό.. στα 3 κυρίως φροντίζω να έχω υδατάνθρακα, πρωτεΐνη και φρούτο(στο πρωινό) ή λαχανικό (απογευματινό & βραδινό)..γενικά τρώω 2-3 φρούτα και 2 μερίδες λαχανικά την ημέρα! Και προ εγκυμοσύνης πάντως τα ήθελα τα 5 γεύματα γιατί αλλιώς πεινούσα 😂😂

@Natasha24 σήμερα έκλεισα την 18η και μπήκα στη 19η..αν θέλεις κάτι πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Η γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή δεν τρέφομαι σωστά.. τρώω 3 φορές τη μέρα όπως ακριβώς έτρωγα κ πριν.. Δεν κάνω τα 5 συχνά γεύματα που μου είπε, δεν τρώω πρωτεΐνη, αποφεύγω τα γλυκά κ τηγανητά αλλά παρ'όλα αυτά παχαινω.. με αγχώσε πάρα πολύ κ το μόνο που σκέφτομαι είναι τα κιλά.. ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το βάρος μου. Εσείς ρε κορίτσια ποσες φορές τη μέρα τρώτε κ τι?

Πρωτεινη ομως γιατι δεν τρως; Εγω παρατηρησα παντως πως αν περασει ωρα κ δν εχω φαει κατι εχω ενοχλησεις. Οποτε τρωω λιγοτερη ποσοτητα αλλα πιο πολλες φορες μεσα στη μερα. Πχ απογευματινο κ κατι πριν το μεσημεριανο. Βεβαιως εγω ειμαι μονη 8η εβδομαδα κ εχω ακομα ανακατωσουρες οποτε δν εχω και πολυ ορεξη για φαγητο. 
Αλλα εγω θα ελεγα να μην σε απασχολει τωρα τοσο αυτο, εμενα δν μου φαινεται και τραγικο παντως. Θελω να πω μη σε ριχνει.
Κανε μια εναλλαγη ιςως στις ποσοτητες ισως ωστε να τρως πιο συχνα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Raphaela είπε:

@Smurf88 μπραβο! Εσυ εισαι η χαρα του διατροφολογου καλε! 😍
Να σε βαλουμε για coach 💪!

Η αλήθεια είναι ότι με συμβούλεψε διατροφολόγος για να κρατάω σταθερό το ζάχαρο γιατί είχα λίγο ανεβασμένο το νηστείας στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, οπότε τώρα το παρακολουθώ από νωρίς για να μην έχω θέμα αργότερα..παρόλα αυτά δε διαφέρει και πολύ από αυτά που έτρωγα και πριν.. απλά προσέχω λίγο παραπάνω τους συνδυασμούς και δεν τρώω πολλά γλυκά και βλακείες 🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Smurf88, @Raphaela έτσι μου έχει πει να τρώω αλλά 5 γεύματα δεν έκανα ποτέ!Δεν πεινάω κ δεν μπορώ να φάω.. τρώω πρωινό, μεσημεριανό κ συνήθως φρούτο το απόγευμα κ αυτό είναι όλο.. παρ'όλα αυτά πήρα 3 κιλά. Βέβαια είχα χάσει 2 λόγω ναυτιας αλλά μάλλον τα ξανά πήρα τώρα τα Χριστούγεννα.. φαγητό δεν έφαγα αλλά μάλλον έφταιξαν τα γλυκά που κ πάλι δεν έφαγα πολλά! Δε ξέρω ο μεταβολισμός μου γενικά είναι χάλια.. πρωτεΐνη δεν πολύ τρώω γιατί γενικά δεν είμαι πολύ του κρέατος. Οπότε πρέπει να παίρνω πρωτεΐνη από άλλες τροφές κ γενικά να ζορίσω τον εαυτό μου να κάνω 5 γεύματα. Το θέμα είναι ότι αγχώθηκα πάρα πολύ κ φοβάμαι ότι αν κάνω 5 γεύματα ακομα κ υγιεινά  θα πάρω κ αλλα κιλά.. δηλαδή τρέμω στο επόμενο ραντεβού μην δείξει η ζυγαριά έστω κ 1 γραμμάριο παραπάνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia0294 είπε:

@Smurf88, @Raphaela έτσι μου έχει πει να τρώω αλλά 5 γεύματα δεν έκανα ποτέ!Δεν πεινάω κ δεν μπορώ να φάω.. τρώω πρωινό, μεσημεριανό κ συνήθως φρούτο το απόγευμα κ αυτό είναι όλο.. παρ'όλα αυτά πήρα 3 κιλά. Βέβαια είχα χάσει 2 λόγω ναυτιας αλλά μάλλον τα ξανά πήρα τώρα τα Χριστούγεννα.. φαγητό δεν έφαγα αλλά μάλλον έφταιξαν τα γλυκά που κ πάλι δεν έφαγα πολλά! Δε ξέρω ο μεταβολισμός μου γενικά είναι χάλια.. πρωτεΐνη δεν πολύ τρώω γιατί γενικά δεν είμαι πολύ του κρέατος. Οπότε πρέπει να παίρνω πρωτεΐνη από άλλες τροφές κ γενικά να ζορίσω τον εαυτό μου να κάνω 5 γεύματα. Το θέμα είναι ότι αγχώθηκα πάρα πολύ κ φοβάμαι ότι αν κάνω 5 γεύματα ακομα κ υγιεινά  θα πάρω κ αλλα κιλά.. δηλαδή τρέμω στο επόμενο ραντεβού μην δείξει η ζυγαριά έστω κ 1 γραμμάριο παραπάνω.. 

Σε ποια εβδομάδα είσαι γιατί δε θυμάμαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofia0294 είπε:

@Smurf88, @Raphaela έτσι μου έχει πει να τρώω αλλά 5 γεύματα δεν έκανα ποτέ!Δεν πεινάω κ δεν μπορώ να φάω.. τρώω πρωινό, μεσημεριανό κ συνήθως φρούτο το απόγευμα κ αυτό είναι όλο.. παρ'όλα αυτά πήρα 3 κιλά. Βέβαια είχα χάσει 2 λόγω ναυτιας αλλά μάλλον τα ξανά πήρα τώρα τα Χριστούγεννα.. φαγητό δεν έφαγα αλλά μάλλον έφταιξαν τα γλυκά που κ πάλι δεν έφαγα πολλά! Δε ξέρω ο μεταβολισμός μου γενικά είναι χάλια.. πρωτεΐνη δεν πολύ τρώω γιατί γενικά δεν είμαι πολύ του κρέατος. Οπότε πρέπει να παίρνω πρωτεΐνη από άλλες τροφές κ γενικά να ζορίσω τον εαυτό μου να κάνω 5 γεύματα. Το θέμα είναι ότι αγχώθηκα πάρα πολύ κ φοβάμαι ότι αν κάνω 5 γεύματα ακομα κ υγιεινά  θα πάρω κ αλλα κιλά.. δηλαδή τρέμω στο επόμενο ραντεβού μην δείξει η ζυγαριά έστω κ 1 γραμμάριο παραπάνω.. 

Μην τρεμεις και μην αγχωνεσαι ομως! Απο οσο καταλαβα και απο τα κοριτσια εδω τις πιο παλιες τα κιλα φευγουν μετα . Αρκει να μην ειναι τοσα πολλα ωστε να επιβαρυνουμε τα σπορακια. Και το αγχος σιγουρα παιζει το ρολο του . Να μην φοβασαι!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι γιατί δε θυμάμαι;;

Έχω κλείσει την 15η.. τόσο υπερβολικά είναι τα 3 κιλά?? Εσείς ρε κορίτσια έχετε πάρει τίποτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Raphaela είπε:

Μην τρεμεις και μην αγχωνεσαι ομως! Απο οσο καταλαβα και απο τα κοριτσια εδω τις πιο παλιες τα κιλα φευγουν μετα . Αρκει να μην ειναι τοσα πολλα ωστε να επιβαρυνουμε τα σπορακια. Και το αγχος σιγουρα παιζει το ρολο του . Να μην φοβασαι!  

Παίρνω πολύ εύκολα βάρος αν κ τα χάνω μετά πάλι αλλά γενικά ο μεταβολισμός μου δεν είναι καλός κ φταίει το ότι δεν τρώω συχνά γεύματα με αποτέλεσμα ότι τρώω να αποθηκεύεται κατευθείαν.. Ναι βρε σίγουρα φεύγουν μετά αλλά ελπίζω να μην ξεφύγω.. έχω άλλους 5 μήνες κ πρέπει να προσέχω κ κυρίως να τρέφομαι σωστά ώστε να παίρνει το μωρό ότι χρειαζεται. Αν δω ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου θα πάω σε διατροφολόγο να μου βγάλει μια διατροφή που να μπορώ να ακολουθήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariamp είπε:

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Από την Δευτέρα που πήγα για υπέρηχο παίρνω ultrogestan κολπικά κάθε βραδυ. Έως τώρα έπαιρνα vasclor. Μήπως φταίει αυτό; Δεν μου είπε να μου αυξήσει την δόση γιατί είμαι ήδη στην 11η εβδομάδα και δεν χρειάζεται.

Οχι δεν πιστεύω ότι φταει αυτό μιλά με τον γιατρό σου να σε κατευθύνει. Την Δευτέρα από που σου είπε ότι είναι το αίμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia0294 και εγώ κάνω πολλά γεύματακια γιατί πεινάω σχεδόν κάθε δύο ώρες. Τρώω φρούτα μπάρες και τέτοια ενδιάμεσα. Πριν τα Χριστούγεννα έτρωγα αρκετά γλυκά τώρα τα περιόρισα. Βέβαια μετά τις 7 το απόγευμα δεν πεινάω πολύ.. Οπότε σταματάω κάπου εκεί να τρώω. Είχα φτάσει σχεδόν δύο κιλά παραπάνω αλλά τώρα κατέβηκα λίγο πάλι στο 1.5 κιλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

 

Δεν είχα την Δευτέρα καθόλου αίμα.Απο χθες το βράδυ είχα για λίγο όμως μετά κόπηκε. Μου είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα μου.ισως επηρεάζει και το γεγονός ότι έχω δίδυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia0294 είπε:

Έχω κλείσει την 15η.. τόσο υπερβολικά είναι τα 3 κιλά?? Εσείς ρε κορίτσια έχετε πάρει τίποτα?

Η όρεξη σου θα αρχίσει να αυξάνεται από δω και πέρα οπότε θα δεις ότι θα τα χρειάζεσαι τα 5 γεύματα!!έγκυος είσαι και δεν πρέπει να πεινάς.. εγώ μέχρι στιγμής έβαλα 3 κιλά περίπου ( θα ζυγιστω αύριο και θα ξέρω ακριβώς) αλλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη την ίδια περίοδο είχα βάλει 5!! Οπότε μην αγχώνεσαι..αν πάλι δεις ότι σου γίνεται δύσκολο, ρώτησε διατροφολόγο να σε κατευθύνει.. πιστεύω ότι δε θα έχεις θέμα όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Δεν είχα την Δευτέρα καθόλου αίμα.Απο χθες το βράδυ είχα για λίγο όμως μετά κόπηκε. Μου είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα μου.ισως επηρεάζει και το γεγονός ότι έχω δίδυμα.

Κι εγώ που δεν έχω δίδυμα είχα αιμορραγία και μου βρήκε αιμάτωμα. Με προγεστερόνη και ξάπλα μπήκα αισίως στην 11η εβδομάδα. Τη Δευτέρα θα πάμε να δούμε αν έχει μικρύνει καθόλου το αιμάτωμα. Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Sofia0294 και εγώ κάνω πολλά γεύματακια γιατί πεινάω σχεδόν κάθε δύο ώρες. Τρώω φρούτα μπάρες και τέτοια ενδιάμεσα. Πριν τα Χριστούγεννα έτρωγα αρκετά γλυκά τώρα τα περιόρισα. Βέβαια μετά τις 7 το απόγευμα δεν πεινάω πολύ.. Οπότε σταματάω κάπου εκεί να τρώω. Είχα φτάσει σχεδόν δύο κιλά παραπάνω αλλά τώρα κατέβηκα λίγο πάλι στο 1.5 κιλό 

Αυτά τα ατιμα γλυκά! Εντάξει γιορτές ήταν φάγαμε κ ένα γλυκάκι παραπάνω.. τώρα κ εγώ τα έχω κόψει τελείως! Έκανα σήμερα την αρχή με τα 5 μικρά γεύματα κ νερό αρκετό γιατί δεν έπινα κ πολύ..Κ γράφω ότι τρώω, νομίζω θα με βοηθήσει να έχω τον έλεγχο στο τι έχω φάει κ τι πρέπει να φάω ακόμα.. γενικά κάθε ποσες ώρες πρέπει να τρώμε?? Κ εγώ μέχρι τις 8 θέλω να έχω φάει όλα τα γεύματα αλλά αν δεν πεινάω? Με το ζόρι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...