Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμεις βαζουμε αμανικο ζιπουνακι και απεξω ή κοντομάνικο ή μακρυμανικο αλλα παντα εχει κλειστα μπουτια και πατουσάκια εμένα που της εβαλα κοντομάνικο εξω σήμερα κ την σκεπασα με κουβέρτα μου έλεγε ότι την εντυσα λεπτα😂

Κοντομανικο απ εξω???? Είσαι πολύ δυνατή. Δεν μπορώ να βλέπω δέρμα εκτεθειμένο με αυτον τον καιρό. Και το κεφαλι αν μπορουσα θα το καλυπτα 🤣 Εμείς σαραντησαμε σήμερα και είπαμε να τον βγαλουμε βόλτα στην πλατεία. Εγω μακρυμανικο και χοντρη ζακετα. Κάναμε 10 βήματα και μου λέει ο αντρας μου κακως βγήκαμε παμε να φύγουμε 🤣🤣 αααχ λεω στα λογια μου ήρθε. Έχει κρυώσει ο καιρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Λιώνω με τις φόρμες κ τα τζινακια!

Μου έχουν φέρει τόσα πολλα παντελόνια και πουκάμισακια τύπου καρώ ή τζιν πουλεβερακια κλπ ανυπομονώ να κρυώσει ο καιρός να τα φορέσουμε 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Κοντομανικο απ εξω???? Είσαι πολύ δυνατή. Δεν μπορώ να βλέπω δέρμα εκτεθειμένο με αυτον τον καιρό. Και το κεφαλι αν μπορουσα θα το καλυπτα 🤣 Εμείς σαραντησαμε σήμερα και είπαμε να τον βγαλουμε βόλτα στην πλατεία. Εγω μακρυμανικο και χοντρη ζακετα. Κάναμε 10 βήματα και μου λέει ο αντρας μου κακως βγήκαμε παμε να φύγουμε 🤣🤣 αααχ λεω στα λογια μου ήρθε. Έχει κρυώσει ο καιρός. 

Ο δικος μου ειναι σουρτουκος απο κουνια 😁 Δεν εχει μεινει ουτε μια μερα μεσα. Να δω τωρα με τις βροχες τι θα τον κανω που φε μαζευεται 👶🏼

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Δεν συγκεγεται?🙄

 

 

 

 

Οχι ειναι δοκιμασμενη απο την αδερφη μου, την φτιαχνει η πεθερα της 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Μου έχουν φέρει τόσα πολλα παντελόνια και πουκάμισακια τύπου καρώ ή τζιν πουλεβερακια κλπ ανυπομονώ να κρυώσει ο καιρός να τα φορέσουμε 

 

Άντε να κρυώσει λίγο ο καιρός!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά κορίτσια παίζει να είμαστε οι πιο ντυμένοι της παρέας! Αλλά έχει και πολύ κρύο στα μέρη εδώ το ξημέρωμα η θερμοκρασία φτάνει τους 6πλεον και 8η ώρα που πάω την μικρή παιδικό με τα πόδια έχει 10συνηθως! Οπότε το ντύσιμο μας έχει ως εξής αμανικο ζιπουνακι από μέσα μπλούζα μακρυμάνικη από έξω φόρμα από κάτω κάλτσες το πρωί που θα ξυπνήσει του βάζω καλτσον από μέσα και ζακέτα χοντρούλα από πάνω τον σκεπάζω με την βελουτε την κουβέρτα στις 12η ώρα βγάζουμε το καλτσον τώρα βράδυ τον σκεπάζω με χοντρή κουβέρτα τύπου Ισπανίας! Εγώ κοιμάμαι με πυτζαμες μακρυμάνικες κουβέρτα και πάπλωμα έχουμε κρύο εδώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλά κορίτσια παίζει να είμαστε οι πιο ντυμένοι της παρέας! Αλλά έχει και πολύ κρύο στα μέρη εδώ το ξημέρωμα η θερμοκρασία φτάνει τους 6πλεον και 8η ώρα που πάω την μικρή παιδικό με τα πόδια έχει 10συνηθως! Οπότε το ντύσιμο μας έχει ως εξής αμανικο ζιπουνακι από μέσα μπλούζα μακρυμάνικη από έξω φόρμα από κάτω κάλτσες το πρωί που θα ξυπνήσει του βάζω καλτσον από μέσα και ζακέτα χοντρούλα από πάνω τον σκεπάζω με την βελουτε την κουβέρτα στις 12η ώρα βγάζουμε το καλτσον τώρα βράδυ τον σκεπάζω με χοντρή κουβέρτα τύπου Ισπανίας! Εγώ κοιμάμαι με πυτζαμες μακρυμάνικες κουβέρτα και πάπλωμα έχουμε κρύο εδώ!!!

Καλέ που είσαι; 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Καλά κορίτσια παίζει να είμαστε οι πιο ντυμένοι της παρέας! Αλλά έχει και πολύ κρύο στα μέρη εδώ το ξημέρωμα η θερμοκρασία φτάνει τους 6πλεον και 8η ώρα που πάω την μικρή παιδικό με τα πόδια έχει 10συνηθως! Οπότε το ντύσιμο μας έχει ως εξής αμανικο ζιπουνακι από μέσα μπλούζα μακρυμάνικη από έξω φόρμα από κάτω κάλτσες το πρωί που θα ξυπνήσει του βάζω καλτσον από μέσα και ζακέτα χοντρούλα από πάνω τον σκεπάζω με την βελουτε την κουβέρτα στις 12η ώρα βγάζουμε το καλτσον τώρα βράδυ τον σκεπάζω με χοντρή κουβέρτα τύπου Ισπανίας! Εγώ κοιμάμαι με πυτζαμες μακρυμάνικες κουβέρτα και πάπλωμα έχουμε κρύο εδώ!!!

Διακρινω μια υπερβολή🤪🤪εμάς εδώ στις 8 το πρωί προχθές είχε 2 βαθμους...φοράει σίγουρα μακριμανικο φορμακι κσλτσουλες..ζιπουνακι ότι έχουμε καθαρό🥳🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια να σας πω.. Βγάζει δόντια κανενα μωράκι; εμένα εδώ και καιρό βάζει το χείλος του μέσα και το δαγκώνει και τώρα μας δαγκώνει τα χέρια με μανία.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως είστε??

Εμείς έχουμε πολλά σαλάκια βάζει τι χέρι του αλλά μέχρι εκει. Εσείς είστε κ μεγαλύτεροι βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2021 at 3:42 ΜΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ από ότι κατάλαβα όλα σε αυτό το άλμα χάλασαν τον ύπνο!! @Tweema ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Τώρα που σηκώνεται πάλι το βράδυ νομίζω ότι θα στρώσει η παραγωγή γιατί από την αρχή είχα πολύ γάλα...δε ξέρω τι έκανα λάθος μετά! Μου έβγαζε πολλές γουλιες κ είχε αναγωγές, ίσως να έπαιξε κ αυτό ρόλο..τωρα είναι πολύ καλύτερα!!Γενικά θηλάζεις από το ένα στήθος τη φορά ή και από τα δύο και μετά ξεκινάς από αυτό που τελείωσες; Πάντως και στα μεγάλα μας έχουμε το ίδιο θέμα με τα κακά! Περιμένω να δω πότε θα πάει πάλι στην τουαλέτα..με τα τσισα είμαστε σούπερ από τον Φεβρουάριο..στα κακά ακόμα ζητάει την πάνα! @Valxris αγωνιστικούς χαιρετισμούς 💪💪💪

Εάν είχε αναγωγες σίγουρα επαιξε ρολ στο θέμα βάρους.ενα στήθος κάθε φορα γιατί ετσι θέλει εκείνη. Αλλά μέσα στην ημέρα μπορεί να θηλάσει ανα 30λεπτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια... 

@Love32δοκιμασμένα από εμένα.. Κ στο 1ο κ στην μικρή τωρα δεν βάζω τιποτα στην αλλαγή πάνας, δεξ χρειάζεται τίποτα προληπτικά.. Εαν δεις ότι κοκκινίζει λιγάκι Κηραλοιφή με σπαθολαδο. Εγώ την φτιάχνω μόνη μου είναι πάρα πολύ εύκολη.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Ρε κορίτσια να σας πω.. Βγάζει δόντια κανενα μωράκι; εμένα εδώ και καιρό βάζει το χείλος του μέσα και το δαγκώνει και τώρα μας δαγκώνει τα χέρια με μανία.. 

Από 2,5 μηνών τα ούλα της φουσκώνουν, ξεφουσκωνουν κ προχθές ξεκίνησε να δαγκώνει το στήθος μου με δύναμη σε βαθμό να πονάω.οτι βλέπει μπαίνει στο στόμα της με μανία να το δαγκώσει, να το φάει; ακόμα δεν είμαι σίγουρη τι θέλει να κάνει. Ο γιατρός στους 3 μήνες επιβεβαίωσε ότι τα ούλα της είναι πρησμένα. Τώρα θα γίνει 4 μηνών κ δεν έχει εμφανιστεί κάτι. Μπορώ να πω ότι οοοολη αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει μήνες. Ο γιος μου τα έβγαζε 6 - 6 τα δοντια. Ξεκίνησε να τρώγεται όχι τόσο νωρίς αλλά του βγήκαν 2 μερουλες πριν γίνει  7 μηνών τα πρώτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια. Έχω καιρό να γράψω αλλα σας διαβάζω ανελλιπώς 😊 Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει έμπειρη μανούλα για το νούμερο της πάνας... Πάμε πάντα σύμφωνα με τα κιλά; Εμένα η μπέμπα μου είναι 3 μηνών και 6700 κιλά και φοράμε νούμερο 3 babylino (είναι οι μόνες πάνες που δεν μας ερεθίζουν όλες οι άλλες που δοκιμασαμε μας έκαναν συγκαμα... Έχουμε πολύ ευαίσθητο δερμαρακι γι αυτό και δυστυχώς δεν μας κάνει τίποτα προληπτικά ούτε το αμυγδαλελαιο ούτε η κεραλοιφη... Το μόνο που αποδεδειγμένα μας έσωσε εντέλει είναι καλό απλωμα υγροποιημενης πούδρας και από πάνω η baby cream της frezyderm). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω για τις πάνες είναι τι νούμερο μπορώ να φορέσω στη μικρή μου; Η 3 που φοράμε ήδη είναι μέχρι 9 κιλά όμως μας κάνει διαρροές στα πολλά κακά κι επίσης αισθάνομαι ότι τη σφυγγει στα μπουτακια πια... Η νούμερο 4 όμως ξεκινάει από 8 κιλά ενώ εμείς δεν είμαστε ούτε 7 ακόμα... Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντος σπιτιού φοράει κορμάκι κ λεπτές πυτζάμες, εκτός σπιτιού κορμάκι, μπλουζάκι, κολάν, κάλτσες κ το απόγευμα πιυ πέφτει ο ήλιος ζακέτα κ έχω κ ενα ψιλό κουβέρτακι στο καρότσι. Ακολούθησα ακριβώς ότι έκανα στον γιο μου ότι φοράω εγώ κ εκείνη αλλά δεν μας βγηκε καθόλου, η μικρούλα θέλει ένα ρουχαλάκια παραπάνω σίγουρα. Ααα κ το βράδυ της έχω χοντρή κουβέρτα γιατί αλλιώς είναι οοολη παγωμένη. Ώρες ώρες λέω τι θα γίνει όταν θα πάει 10 βαθμούς; τι θα της φοράω; ο γιος μου φοράει καλοκαιρινά κ ιδρώνει στον ύπνο του κ ήταν απο μωρό έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια. Έχω καιρό να γράψω αλλα σας διαβάζω ανελλιπώς 😊 Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει έμπειρη μανούλα για το νούμερο της πάνας... Πάμε πάντα σύμφωνα με τα κιλά; Εμένα η μπέμπα μου είναι 3 μηνών και 6700 κιλά και φοράμε νούμερο 3 babylino (είναι οι μόνες πάνες που δεν μας ερεθίζουν όλες οι άλλες που δοκιμασαμε μας έκαναν συγκαμα... Έχουμε πολύ ευαίσθητο δερμαρακι γι αυτό και δυστυχώς δεν μας κάνει τίποτα προληπτικά ούτε το αμυγδαλελαιο ούτε η κεραλοιφη... Το μόνο που αποδεδειγμένα μας έσωσε εντέλει είναι καλό απλωμα υγροποιημενης πούδρας και από πάνω η baby cream της frezyderm). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω για τις πάνες είναι τι νούμερο μπορώ να φορέσω στη μικρή μου; Η 3 που φοράμε ήδη είναι μέχρι 9 κιλά όμως μας κάνει διαρροές στα πολλά κακά κι επίσης αισθάνομαι ότι τη σφυγγει στα μπουτακια πια... Η νούμερο 4 όμως ξεκινάει από 8 κιλά ενώ εμείς δεν είμαστε ούτε 7 ακόμα... Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; 

Πας με ότι ταιριάζει στο παιδί κ όχι με τα κιλα.. Εννοείται δεν μπορεί να την σφίγγει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω του φοραω μακρυμανικο κορμακι με φορμουλα απο κατω και καλτσουλες γιατι τα ολοσωμα φορμακια δεν τον βολευουν, του ειναι ολα κοντα και φαρδιά. Πανες φοραει το Pampers premium care 2. Στην αρχη δοκιμασα τα agnotis γιατί αποφευγω τα προιοντα της p&g αλλα ειχε συνέχεια διαρροές οποτε τα αλλαξα.

Screenshot_20211007-113345_Chrome.jpg

Screenshot_20211007-113127_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

@Love32δοκιμασμένα από εμένα.. Κ στο 1ο κ στην μικρή τωρα δεν βάζω τιποτα στην αλλαγή πάνας, δεξ χρειάζεται τίποτα προληπτικά.. Εαν δεις ότι κοκκινίζει λιγάκι Κηραλοιφή με σπαθολαδο. Εγώ την φτιάχνω μόνη μου είναι πάρα πολύ εύκολη.

Από 2,5 μηνών τα ούλα της φουσκώνουν, ξεφουσκωνουν κ προχθές ξεκίνησε να δαγκώνει το στήθος μου με δύναμη σε βαθμό να πονάω.οτι βλέπει μπαίνει στο στόμα της με μανία να το δαγκώσει, να το φάει; ακόμα δεν είμαι σίγουρη τι θέλει να κάνει. Ο γιατρός στους 3 μήνες επιβεβαίωσε ότι τα ούλα της είναι πρησμένα. Τώρα θα γίνει 4 μηνών κ δεν έχει εμφανιστεί κάτι. Μπορώ να πω ότι οοοολη αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει μήνες. Ο γιος μου τα έβγαζε 6 - 6 τα δοντια. Ξεκίνησε να τρώγεται όχι τόσο νωρίς αλλά του βγήκαν 2 μερουλες πριν γίνει  7 μηνών τα πρώτα. 

Δεν ξέρω πως μπορώ να δω αν φουσκώνουν.. Όταν θα πάω στον γιατρο πάλι θα του το πω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Δεν ξέρω πως μπορώ να δω αν φουσκώνουν.. Όταν θα πάω στον γιατρο πάλι θα του το πω.. 

Εάν κοιτάς καθημερινά τα ούλα του κ τα βλέπεις το ίδιο δε νομιζω πως ετοιμάζεται,στα λέω βαση αυτά που έχω δει κ στα 2 παιδιά.αλλά κ να βλέπεις ότι κάτι γίνεται μπορεί να πάρει μήνες. Της δικής μου τα κάτω φουσκώνουν λιγάκι, διαφανιζουν, ξεφουσκωνουν,αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Εάν κοιτάς καθημερινά τα ούλα του κ τα βλέπεις το ίδιο δε νομιζω πως ετοιμάζεται,στα λέω βαση αυτά που έχω δει κ στα 2 παιδιά.αλλά κ να βλέπεις ότι κάτι γίνεται μπορεί να πάρει μήνες. Της δικής μου τα κάτω φουσκώνουν λιγάκι, διαφανιζουν, ξεφουσκωνουν,αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό. 

Ετσι είναι και του δικού μου! Επίσης το σάλιο δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει στα δόντια η κόρη μου πάντως 3μηνων έγιναν άσπρα και αχνό φαίνονταν μέσα στα ούλα χαμηλά τα δόντια τα οποία πέταξε δύο μαζί 5.5 μηνών και 6μηνων πέταξε τα δύο πάνω αλλά δεν είχε καθόλου σάλια! Στον μικρό αν τον κρατάω αγκαλιά στο ώμο μου τρέχουν μέχρι την γάμπα μου κατω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια σας είπαν ποτέ ξεκινατε τροφές?

Την κόρη μου την είχα ξεκινήσει 4.5 με βανίλια ρυζαλευρο αλλά δεν θήλαζε τώρα ότι και να πει θα ξεκινήσω στους 6κλεισμενους! Θέλω να το τρεναρω όσο μπορώ γιατί μου αρέσει ο θηλασμός! Λογικά τώρα στις 15που θα πάμε θα πετάξει μπηχτη σίγουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Την κόρη μου την είχα ξεκινήσει 4.5 με βανίλια ρυζαλευρο αλλά δεν θήλαζε τώρα ότι και να πει θα ξεκινήσω στους 6κλεισμενους! Θέλω να το τρεναρω όσο μπορώ γιατί μου αρέσει ο θηλασμός! Λογικά τώρα στις 15που θα πάμε θα πετάξει μπηχτη σίγουρα

Τι σχεση εχει ο θηλασμος με τις τροφες; Αυτα που δε θηλαζουν πρεπει να ξεκινησουν πριν τους 6 μηνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Τι σχεση εχει ο θηλασμος με τις τροφες; Αυτα που δε θηλαζουν πρεπει να ξεκινησουν πριν τους 6 μηνες;

Οχι δεν είναι ο κανόνας αλλά λένε ότι αν το μωρό παίρνει φόρμουλα βάση της ευρωπαϊκής εταιρίας παιδιατρικής γαστροεντερολογιας,ηπατολογιας και διατροφής (ESPGHAN) μπορεί να ξεκινήσει την εισαγωγή στερεών τροφών από τον 4ο 5ο μήνα αρκεί βέβαια να πληρεί τις προϋποθέσεις οι οποίες είναι να στηρίζει καλά το κεφάλι του,να κάθεται με υποστήριξη και να φέρνει αντικείμενα στο στόμα του και να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό όταν τρώμε εμείς!!! Ενώ στα θηλαζοντα δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά λένε καλύτερα κλεισμένους 6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...