Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Το βρήκα !! Εμένα η παιδίατρος μ είπε ότι αυτό θα κρατήσει περίπου μέχρι τον 3ο μήνα μετά σιγά σιγά θα αρχίσουμε να τα προσθέτουμε πάλι! 

Κορίτσια πόσες θα γυρίσετε για δουλειά στο 6μηνο του ΟΑΕΔ? Τ θα κάνετε με τον θηλασμό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Έχω μπει ναι δεν βρήκα αυτό το αρχείο όμως θα το ψάξω! Εννοείς ότι τα εκοψες κ συνιθησες? Εχτές έφτιαξα ένα κέικ και κάηκε 😂😂 τον έπιασε πολύ ανησυχία και το ξεχάσαμε χαχχα.

Πήγαινε στην αναζήτηση και πάτα προϊόντα. Θα στο βγάλει. Ναι το συνήθισα. Τρώω καμια μαρμελαδα και κάνα γλυκό κουταλιού. Φτιάχνω ένα μπανανα ψωμο που είναι εύκολο. Και σιγά σιγά θα αρχίσω να ψάχνω κι αλλα να κάνω. Το μόνο που με πειράζει είναι ότι εμείς κάθε σκ ήμαστε έξω ώρες καφε φαΐ κλπ και δυστυχώς δεν μπορώ να φαω οπότε δεν πάμε για φαγητό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πήγαινε στην αναζήτηση και πάτα προϊόντα. Θα στο βγάλει. Ναι το συνήθισα. Τρώω καμια μαρμελαδα και κάνα γλυκό κουταλιού. Φτιάχνω ένα μπανανα ψωμο που είναι εύκολο. Και σιγά σιγά θα αρχίσω να ψάχνω κι αλλα να κάνω. Το μόνο που με πειράζει είναι ότι εμείς κάθε σκ ήμαστε έξω ώρες καφε φαΐ κλπ και δυστυχώς δεν μπορώ να φαω οπότε δεν πάμε για φαγητό... 

Μπανανανοψωμο ε? Για πες συνταγή!!😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Μπανανανοψωμο ε? Για πες συνταγή!!😂

Λιώνω τις μπανάνες με το πιρούνι και τις ανακατεύω με τη ζάχαρη και το λάδι. Και μετά ολα μαζι στο μίξερ για 3 λεπτά. Βαζω λαδάκι σε ένα μικρό μικρό ταψάκι και το αλοιφω. Σε προθερμασμενο φούρνο στους 180 στον αερα 20 λεπτά σκέτο και αλλα 20 με αλουμινοχαρτο. Και έτοιμο. Μπορείς να κόψεις φέτες και να το τρως με μαρμελαδα κλπ. 

Σήμερα εκανα τηγανιτές με αλεύρι νερό μπεικιν λιγο αλάτι και τηγάνισμα. Και απο πάνω μπορείς μέλι ή ότι αλλο. Τελειο γλυκάκι. 

Screenshot_20210911_122723_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Το βρήκα !! Εμένα η παιδίατρος μ είπε ότι αυτό θα κρατήσει περίπου μέχρι τον 3ο μήνα μετά σιγά σιγά θα αρχίσουμε να τα προσθέτουμε πάλι! 

Κορίτσια πόσες θα γυρίσετε για δουλειά στο 6μηνο του ΟΑΕΔ? Τ θα κάνετε με τον θηλασμό??

Με Θήλαστρο αναγκαστικά... Θα αφήνω για να δίνουν με μπιμπερό και θα βγαζω πρωι απόγευμα βράδυ στην δουλειά θα βγαζω λίγο τυπου 5 λεπτά γιατι δεν θα μπορώ να κάνω μια 20λεπτη..έκτος αν εχω διάλειμμα 20λεπτο. Οταν γυρνάω θα θηλαζω κατευθείαν και θα το παμε ετσι μεχρι την εισαγωγή τροφων μετα θα της δινουν τα περισσότερα ή ολα τα γεύματα τροφων και οταν γυρναω θα θηλαζω αποκλειστικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2021 at 3:32 ΠΜ, ο/η PanB είπε:

Λανολινη και γάλα.. Και κοχύλια.. Εμενα με βοήθησαν πολύ! Τώρα είχα πάρει την πουρελαν, λένε είναι η καλύτερη, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει νσ σου πω 

Είναι πολύ καλή,καταπραΰνει αμέσως να την δοκιμάσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/9/2021 at 1:03 ΠΜ, ο/η Lia5 είπε:

Εγω που περασα ακριβως τα ιδια με θηλασμό, δυσκοιλιότητα κλπ του δινω frisolac με frisolac comfort και εχει ηρεμήσει. Και απο τοτε που του δινω πιπιλα αλλο μωρο 👶🏼 Δεν το προτείνω εννοείται στα κορίτσια που θηλαζουν λογω της ενδεχόμενης σύγχυσης θηλων αλλα για μας δεν εχει καποιο μειονέκτημα. 

Κι εγώ της έδωσα πιπίλα ,αν κ στην αρχή δεν ήθελα,γιατί ηρεμεί το μωρό όταν έχει ανησυχία ή για τον ύπνο κ μετά την βγάζει μόνη της.Η δικιά μου είναι πολύ φαγανή και δεν έχει πρόβλημα ούτε με σύγχυση θηλών ούτε τίποτα!!Της βάζω κ από 2-3 διαφορετικά μπιμπερό να τρώει (τα είχα πάρει από πριν κ συμπλήρωσα τώρα κ αλλά)+ το στήθος κ δεν καταλαβαίνει τίποτα!🤣🤣

Μου το είπε η παιδίατρος βέβαια πως από που κ να φαει δεν θα έχει θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Κι εγώ της έδωσα πιπίλα ,αν κ στην αρχή δεν ήθελα,γιατί ηρεμεί το μωρό όταν έχει ανησυχία ή για τον ύπνο κ μετά την βγάζει μόνη της.Η δικιά μου είναι πολύ φαγανή και δεν έχει πρόβλημα ούτε με σύγχυση θηλών ούτε τίποτα!!Της βάζω κ από 2-3 διαφορετικά μπιμπερό να τρώει (τα είχα πάρει από πριν κ συμπλήρωσα τώρα κ αλλά)+ το στήθος κ δεν καταλαβαίνει τίποτα!🤣🤣

Μου το είπε η παιδίατρος βέβαια πως από που κ να φαει δεν θα έχει θέμα!

Ειναι στο μωρο, εμενα εκανε αμέσως σύγχυση απο το μπιμπερό. Και ειναι επιλεκτικος, δε θελει ο,τι πιπιλα να ναι 👶🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Ειναι στο μωρο, εμενα εκανε αμέσως σύγχυση απο το μπιμπερό. Και ειναι επιλεκτικος, δε θελει ο,τι πιπιλα να ναι 👶🏼

Ποια θέλει; 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ποια θέλει; 😃

Τα mam και μπιμπερό και πιπιλα. Μου ειχαν δωσει στο μαιευτήριο mam και nuk σετ και της Nuk δεν τις θελει καθόλου ενω ειναι καλα γενικα. Και η πιπιλα ειναι μια πολυ ομορφη με ενα ρακουν αλλα την φτύνει και κλαιει. Οποτε του πηρα αλλες δυο mam που του αρεσουν πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Τα mam και μπιμπερό και πιπιλα. Μου ειχαν δωσει στο μαιευτήριο mam και nuk σετ και της Nuk δεν τις θελει καθόλου ενω ειναι καλα γενικα. Και η πιπιλα ειναι μια πολυ ομορφη με ενα ρακουν αλλα την φτύνει και κλαιει. Οποτε του πηρα αλλες δυο mam που του αρεσουν πολυ. 

Η μαμά λένε πως είναι πιο κοντά στη γυναικεία θηλή και για αυτό την προτιμούν. Αν και θηλάζουμε ίσως δοκιμάσω κ μαμ μήπως την πάρει.

Πώς κατάλαβες ότι έχει πάθει σύγχυση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Οσες έχετε κοριτσακια... Στα βυζακια τους αν τα ψιλαφυσετε κάνουν καρούμπαλο; 

Νομίζω μπορεί να συμβεί είτε στο αγόρι είτε στο κορίτσι αν θηλάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκιμάσαμε κ εμεις πιπιλα κ mam κ nuk αλλά δε θέλει καμία. Τη βάζουμε, τη φτυνει κ γελάει 🤣🤣🤣🤣 ίσως προσπαθήσουμε ξανά κάποια στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Η μαμά λένε πως είναι πιο κοντά στη γυναικεία θηλή και για αυτό την προτιμούν. Αν και θηλάζουμε ίσως δοκιμάσω κ μαμ μήπως την πάρει.

Πώς κατάλαβες ότι έχει πάθει σύγχυση?

Δε μου ξαναπιασε το στηθος 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Α τόσο καλά άστο δεν δοκιμάζω!!

Από μπιμπερό μου το επαθε οχι απο πιπιλα αλλα κι εγω να σου πω ουτε πιπιλα δε θα εδινα για καλο και για κακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ρίσκο κ η πιπιλα κ το μπιμπερό αλλά σε περιπτωση που θες να πας κάπου κ πρέπει να κρατήσει κάποιος το μωρό; υπάρχουν κ οι εναλλακτικοί τρόποι σίτισης βέβαια αλλά το θέμα είναι αν θα αναλάβουν να δώσουν πχ με ποτηρακι γιατί με σύριγγα ο δικός μου δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει. Δυσκολο... Τι κανεις αν θες να πας σε έναν γιατρό; θηλάζεις το μωρό κ ευχεσαι να έχεις γυρίσει σε μια ώρα! Αυτό θα κάνω σήμερα! Στείλτε θετική ενέργεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Είναι ρίσκο κ η πιπιλα κ το μπιμπερό αλλά σε περιπτωση που θες να πας κάπου κ πρέπει να κρατήσει κάποιος το μωρό; υπάρχουν κ οι εναλλακτικοί τρόποι σίτισης βέβαια αλλά το θέμα είναι αν θα αναλάβουν να δώσουν πχ με ποτηρακι γιατί με σύριγγα ο δικός μου δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει. Δυσκολο... Τι κανεις αν θες να πας σε έναν γιατρό; θηλάζεις το μωρό κ ευχεσαι να έχεις γυρίσει σε μια ώρα! Αυτό θα κάνω σήμερα! Στείλτε θετική ενέργεια!!! 

Εγώ πάντως αυτό κάνω θηλάζω τελευταία τελευταία στιγμή θέλει δεν θέλει πολύ! Και φεύγω σφαίρα αννννν δεν έχω γύρισει σε 1.5 ώρα το πολύ ξεκινάει την γκρίνια τότε έχω δώσει διαταγή να αποστειρωσουν χεράκια και να βάλουν δαχτυλακι από την έξω πλευρά για να ξεγελιέται μέχρι να πάω!!!! Σου στέλνω την θετική μου ενέργεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να ξεκινήσω να πάω κάπου χωρίς το μωρό τρώει κάθε μία ώρα είναι γκρινιάρης οπότε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα. Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια πόση ώρα τρώνε από το στήθος έχει τώρα δυο-τρεις μέρες που μου τρώει γύρω στα 5 με 10 λεπτά σκάρτα από το ένα μόνο πάντα τρώγαμε μόνο από το ένα σε κάθε γεύμα αλλά έτρωγε 15-20 λεπτά τώρα μόνο πέντε δέκα λεπτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να ξεκινήσω να πάω κάπου χωρίς το μωρό τρώει κάθε μία ώρα είναι γκρινιάρης οπότε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα. Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια πόση ώρα τρώνε από το στήθος έχει τώρα δυο-τρεις μέρες που μου τρώει γύρω στα 5 με 10 λεπτά σκάρτα από το ένα μόνο πάντα τρώγαμε μόνο από το ένα σε κάθε γεύμα αλλά έτρωγε 15-20 λεπτά τώρα μόνο πέντε δέκα λεπτά.

Εμένα έτσι τρώει από την αρχή! Και βάζει βάρος μια χαρά! Απλά κρατάω το ίδιο στήθος Τουλ δύο γεύματα!!!! Νομίζω όσο μεγαλώνουν ρουφάνε καλύτερα και χορταινουν πιο γρήγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Εμένα έτσι τρώει από την αρχή! Και βάζει βάρος μια χαρά! Απλά κρατάω το ίδιο στήθος Τουλ δύο γεύματα!!!! Νομίζω όσο μεγαλώνουν ρουφάνε καλύτερα και χορταινουν πιο γρήγορα

Αυτό θα έλεγα! Όσο μεγαλώνουν θηλάζουν πιο καλά και μειώνουν χρόνο, μην αγχώνεσαι @Love32😁

Από βάρος πως είστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Αυτό θα έλεγα! Όσο μεγαλώνουν θηλάζουν πιο καλά και μειώνουν χρόνο, μην αγχώνεσαι @Love32😁

Από βάρος πως είστε; 

Αν ρωτάς εμάς! Γεννήθηκε 2.820 και 2μηνων ήταν 5.700 μεθαύριο θα σας πω πόσο είναι σήμερα έγινε 3μηνων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Εγώ πάντως αυτό κάνω θηλάζω τελευταία τελευταία στιγμή θέλει δεν θέλει πολύ! Και φεύγω σφαίρα αννννν δεν έχω γύρισει σε 1.5 ώρα το πολύ ξεκινάει την γκρίνια τότε έχω δώσει διαταγή να αποστειρωσουν χεράκια και να βάλουν δαχτυλακι από την έξω πλευρά για να ξεγελιέται μέχρι να πάω!!!! Σου στέλνω την θετική μου ενέργεια!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Καλή ιδέα αυτό με το δάχτυλο αλλά ο δικός μου εδώ κ καμία βδομάδα καταλαβαίνει ότι δεν είναι στήθος κ εκνευρίζεται ακόμη πιο πολυ 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά πολύ καλά, καμία σχέση αλήθεια, καμένα άγχος πέρα από την αρχή λίγο μετά τπτ! Το άκρως αντίθετο με την πρώτη😅 αγοράκι περιμένω τώρα😊
    • Καλημέρα Μαριλού!!!! ☀️  Μπράβο κορίτσι μου!!! τέλειες οι εξετάσεις και ξεκινάς!!!!!! Με το καλό!!!! 🙏❤️😍
    • Καλημερα Νεφέλη μου!!! ☀️ Καλή αρχή στη διέγερσή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! 🙏❤️  βήμα βημα με εμπιστοσυνη στο γιατρο και πίστη θα γίνουν όλα!! το σωμα σου κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί!! βοήθησε το κι εσυ όσο μπορεις και ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! 🤞🥰
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ γιατί κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο και το μωρό μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Έχω δώσει μπισκοτάκι και πατημενη μπανάνα μόνο κι αυτά με πολύ φόβο. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κάτι που βοήθησε πάρα πολύ εμένα και έχω πλέον περισσότερη σιγουριά όταν του δίνω κάτι, είναι ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που παρακολούθησα. Με βοήθησε ουσιαστικά ψυχολογικά ότι - πέρα απ' το ότι τον προσέχω πολύ όταν τρώει (να μην πάει να μιλήσει, να μην κλαίει, να μη γελάει) - οτιδήποτε κι αν συμβεί ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με τους εμετούς τους πρώτους μήνες. Το πρωί μόνο που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, με έπιανε κατευθείαν έντονη ναυτία και πήγαινα για εμετό. Γι αυτό πέρναγα όλη τη μέρα ξαπλωμένη. Μόνο το βράδυ αισθανομουν λίγο καλύτερα και σηκωνόμουν. Έτρωγα 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και το να τρως πολύ συχνά από πολύ λίγο νομίζω βοηθάει πολύ. Οπότε βρες κάτι που να μπορείς έστω λίγο να φας και φάε πολύ συχνά, μη μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί χειροτερεύει η κατάσταση. Εγώ δεν έπαιρνα κάτι, οπότε δε γνωρίζω γι αυτό να σε βοηθήσω. Υπομονή, θα περάσει κι αυτό! Να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό! ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...