Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Μια μέρα δεν μπαίνω κ γράφετε τόσες σελίδες, δεν σας προλαβαίνω καλέ. 

@Diana_caterina να σας ζήσει η κοπέλαρα σας, να είναι πάντα καλότυχη στη ζωή της, με το καλο να γυρίσετε σπίτι σας. @Mamaofbillνα σας ζήσει κοπέλα μου, με το καλο να γυρίσετε σπίτι. 

@Μαριλου1 βρε μην απογοητευεσαι, ξαφνικά θα γεννησεις κ εσύ.. Τι λέμε;;; καμία δεν χωνεψε παιδί 😜

@Lia5 μπορείς να τον βάλεις στο μει ται τελικά αο την ημέρα που θ γεννηθεί.. Θέλει λιγάκι μαζεμα ο μάρσιπος. Η κοπέλα που έχει το αστεράκι την σελίδα έχει κ ομάδα στο φβ κ χθες το είδα εκεί, δεν έχει σημασία ούτε τα κιλά ούτε το ύψος. 

@nik_ol @Clairy. Είχα πάρει πόδια θηλασμού στον μικρό κ την χρησιμοποίησα 2 φορές, μ βόλεψε περισσότερο χωρίς.. Είναι θέμα εξοικιωσεις.. Ωστόσο Νικόλ εσένα σε καταλαβαίνω γιατί έχεις μεγάλο στήθος. Έχεις πάρει μπλουζάκια θηλασμου; εγώ πήρα φορέματα για τώρα με v μπροστά. Οκ φαίνεται το στήθος αλλά τι να κάνω; αν θέλετε πάντως για να μην παίρνετε κάτι έξτρα μπορείτε να χρησιμοπειται ένα φουλάρι ή πχ επάνω στο στήθος να βάζετε ένα πετσέτακι. Εγώ χθες εκνευρίστηκα πολύ γιατί με κοιτούσε ένας επίμονα κ έβαλα το γουλοπανο που είχα πάνω στο στήθος μου. 

Όσον αφορά την έξοδο.. Αυτήν την στιγμή γελάω τότε όχι.. Όπως έχω πει στον μικρό πέρασα δράμα. Ακόμα κ η βόλτα το ίδιο ήταν, μόλις βγαίναμε έξω γυρνούσαμε τρέχοντας σπίτι. Τώρα το κοριτσουδι αν κ γκρινιάζει σπάνια την ώρα που περπατάμε, αν γκρινιάξει κ βλέπω ότι θέλει γάλα, την βάζω να θηλάσει κ συνεχίζω περπάτημα, εάν δεν θέλει γάλα  μάρσιπο. Μπορεί να τύχει ν ατην κρατήσω να κοιτάει μπροστά κ να περπατάω που της αρέσει. Εσεις που θηλάζετε μπορείτε να σταματάτε σε κάποιο σκαλακι ή παγκάκι  να θηλάσετε κ να συνεχίσετε. 

Εμενα η μικρή 2 μέρες κοιμάται ένα 2 σε όλο το 24ωρο κ μετά ξυπνάει πίνει γάλα κ συνήθως κοιμάται μισή ώρα με 45 λεπτά. 2 βραδιά είναι έτσι κ έχω βγει off. 

 

Θα τα καταφέρω να εξοικειωθω; πραγματικά σκέφτομαι ότι θα θελήσει να φάει όταν θα βγούμε κ τρομάζω... Τι θα πρωτοκρατησω; το στήθος; το μωρό; πολυ σε θαυμάζω να ξέρεις 🙂🙂🙂🙂 πως τα καταφέρνεις; κ με δυο παιδιά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Ναι αυτή Μ είπε κ ο γιατρός μ αλλά είναι πολύ ακριβή!

Εμένα πάλι δε μου είπε να βάλω κάτι 🧐 βέβαια δε φαίνεται κ κάτι ιδιαίτερο... Τι να πω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμένα πάλι δε μου είπε να βάλω κάτι 🧐 βέβαια δε φαίνεται κ κάτι ιδιαίτερο... Τι να πω! 

Εμενα μ είχε πει να βάλω αν θέλω μια (δεν θυμάμαι ποια, λογικά αυτή γτ μου ειχε πει ότι είναι λίγο ακριβή 😂) Αλλα δεν την πήρα ποτέ. Το σημάδι ούτε που φαίνεται πάντως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Γεννησαμε στις 8:50! 3310 κιλα κ 53 εκ έχουν ξετρελαθει ολοι γιατί είναι το μόνο μωρο της βαρδιας και ασχολούνται ολοι μαζι της.. Θηλασε ολα καλα την πηραν τωρα για να με πανε πανω αλλα πειναει κι αλλο ενω ήταν στο στηθος καμια ωρα! Ολα καλα πηγαν... Εντονο πολυ αλλα περασε 😂 ξεκινησαμε εξωθησεις απο το δωμάτιο και μπήκαμε στην αίθουσα τοκετού οταν ξεκινησαν να βλέπουν κεφάλι.. Φρίκαρα λιγο οταν βγηκε το κεφάλι μετα δεν καταλαβα ποτε βγηκε το βατραχακι😂 

Εύχομαι να πανε ολα καλα και στις υπόλοιπες και να έχουν εύκολη γεννα! 

Να σου ζησει με υγεία και αγάπη 👨‍👩‍👧❤ παρόμοιο τοκετό είχαμε 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμενα μ είχε πει να βάλω αν θέλω μια (δεν θυμάμαι ποια, λογικά αυτή γτ μου ειχε πει ότι είναι λίγο ακριβή 😂) Αλλα δεν την πήρα ποτέ. Το σημάδι ούτε που φαίνεται πάντως 

Οποτε μια χαρά! Πάντως μου φάνηκε περιεργο που δε φαίνεται από τώρα κάτι. Γενικά από τις πρωτες μέρες δεν ήταν κ κάτι τραγικό. Η αλήθεια είναι ότι είναι το τελευταίο που με απασχόλησε, έτσι κ αλλιώς είναι πολυ χαμηλά η τομη 😝

Εσύ γιατί έκανες καισαρική στην πρώτη γέννα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Οποτε μια χαρά! Πάντως μου φάνηκε περιεργο που δε φαίνεται από τώρα κάτι. Γενικά από τις πρωτες μέρες δεν ήταν κ κάτι τραγικό. Η αλήθεια είναι ότι είναι το τελευταίο που με απασχόλησε, έτσι κ αλλιώς είναι πολυ χαμηλά η τομη 😝

Εσύ γιατί έκανες καισαρική στην πρώτη γέννα; 

Γιατί ήταν πολύ ψηλά το μωρό κ μας το έβγαζε ο υπέρηχος πολύ μεγάλο κ δεν θα έβγαινε άμεσα οπότε είπαμε να κάνουμε καισαρική στην 39η. Πρόκληση δεν ήθελα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμενα μ είχε πει να βάλω αν θέλω μια (δεν θυμάμαι ποια, λογικά αυτή γτ μου ειχε πει ότι είναι λίγο ακριβή 😂) Αλλα δεν την πήρα ποτέ. Το σημάδι ούτε που φαίνεται πάντως 

Κορίτσι εσύ π έχεις άλλη μια καισαρική σ έπεσε η κοιλίτσα πάνω από την τομή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Όχι μου είπε αν μπορώ ας πάω για περπάτημα αλλά όχι ότι είναι σίγουρο πως θα αλλάξει κ κάτι... Αύριο nst κ πάλι τη Δευτέρα ενα κ Τρίτη έχω ραντεβού μαζί της αν δεν έχουμε κάποια εξέλιξη. Δίκιο έχετε με την @PanB γτ όντως έτσι ήταν κ με την diana και με την Lia από ότι θυμάμαι. Τι να πω; Μακάρι!!! 

Σου είπε ο γιατρός σου αν δεν γεννήσεις μέχρι Τρίτη πόσο παραπάνω θα σε αφήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Σου είπε ο γιατρός σου αν δεν γεννήσεις μέχρι Τρίτη πόσο παραπάνω θα σε αφήσει?

Μέχρι Πέμπτη σίγουρα κ βλέπουμε αναλόγως. Εσένα τι σου έχει πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Γιατί ήταν πολύ ψηλά το μωρό κ μας το έβγαζε ο υπέρηχος πολύ μεγάλο κ δεν θα έβγαινε άμεσα οπότε είπαμε να κάνουμε καισαρική στην 39η. Πρόκληση δεν ήθελα 

Άρα πήγες προγραμματισμένα! Καλυτερα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσι εσύ π έχεις άλλη μια καισαρική σ έπεσε η κοιλίτσα πάνω από την τομή?

Όχι, επανήλθε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Μέχρι Πέμπτη σίγουρα κ βλέπουμε αναλόγως. Εσένα τι σου έχει πει;

Εμένα μου είπε +μια βδομάδα. Άρα μέχρι 30 Αυγούστου 😬💥 Λες να γραφτώ και εγώ στο γκρουπακι Σεπτεμβρίου? 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Εμένα μου είπε +μια βδομάδα. Άρα μέχρι 30 Αυγούστου 😬💥 Λες να γραφτώ και εγώ στο γκρουπακι Σεπτεμβρίου? 🤣🤣🤣

Χαχαχα!!! Κάνε μια πρώτη επίσκεψη! 😄 Εσένα τελευταία φορά πόσα κιλά ήταν το μωράκι σου; Εμένα σήμερα μου είπε 3300 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Χαχαχα!!! Κάνε μια πρώτη επίσκεψη! 😄 Εσένα τελευταία φορά πόσα κιλά ήταν το μωράκι σου; Εμένα σήμερα μου είπε 3300 

Την Δευτέρα που πήγα δεν μου ειπαν. Την προηγούμενη βδομάδα  Δευτέρα μου είχαν πει γυρω στα 3300. Παρασκευή όμως έχω υπέρηχο οπότε θα δούμε στάνταρ τα κιλακια του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

@nik_ol σαραντισατε? Κ εγώ το σκέφτομαι το έξω με θηλασμό φαντάζει λίγο δύσκολο 😂😂

Σου απάντησα κ νωρίτερα αλλά δεν ανέβηκε

Όχι, ακόμα!. Αυριο κλείνουμε μήνα!! 

Για τον θηλασμό έξω μου λέει ο άντρας μου αν βγούμε για καφέ ή φαγητό πηγαίνεις στο αυτοκίνητο αν δεν αισθάνεσαι καλά ή αν είμαστε σε ένα παρκο καθόμαστε σε ένα παγκακι. Αχ, δεν ξέρω αλλά μέσα δε γίνεται να μείνουμε! 

Εσείς πως είσαστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Σου απάντησα κ νωρίτερα αλλά δεν ανέβηκε

Όχι, ακόμα!. Αυριο κλείνουμε μήνα!! 

Για τον θηλασμό έξω μου λέει ο άντρας μου αν βγούμε για καφέ ή φαγητό πηγαίνεις στο αυτοκίνητο αν δεν αισθάνεσαι καλά ή αν είμαστε σε ένα παρκο καθόμαστε σε ένα παγκακι. Αχ, δεν ξέρω αλλά μέσα δε γίνεται να μείνουμε! 

Εσείς πως είσαστε;

Μια χαρα δόξα το Θεό!! Μας ξεκίνησαν κολικοί κ ζοριζομαστε λίγο!!! 😏😏

Εγώ δεν έχω επιχειρήσει να βγω! Ξυπνάει κ σχετικά γρήγορα οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Σου απάντησα κ νωρίτερα αλλά δεν ανέβηκε

Όχι, ακόμα!. Αυριο κλείνουμε μήνα!! 

Για τον θηλασμό έξω μου λέει ο άντρας μου αν βγούμε για καφέ ή φαγητό πηγαίνεις στο αυτοκίνητο αν δεν αισθάνεσαι καλά ή αν είμαστε σε ένα παρκο καθόμαστε σε ένα παγκακι. Αχ, δεν ξέρω αλλά μέσα δε γίνεται να μείνουμε! 

Εσείς πως είσαστε;

Καλέ βγείτε, μόνο καλό θα σας κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Γεννησαμε στις 8:50! 3310 κιλα κ 53 εκ έχουν ξετρελαθει ολοι γιατί είναι το μόνο μωρο της βαρδιας και ασχολούνται ολοι μαζι της.. Θηλασε ολα καλα την πηραν τωρα για να με πανε πανω αλλα πειναει κι αλλο ενω ήταν στο στηθος καμια ωρα! Ολα καλα πηγαν... Εντονο πολυ αλλα περασε 😂 ξεκινησαμε εξωθησεις απο το δωμάτιο και μπήκαμε στην αίθουσα τοκετού οταν ξεκινησαν να βλέπουν κεφάλι.. Φρίκαρα λιγο οταν βγηκε το κεφάλι μετα δεν καταλαβα ποτε βγηκε το βατραχακι😂 

Εύχομαι να πανε ολα καλα και στις υπόλοιπες και να έχουν εύκολη γεννα! 

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Συγχαρητήρια!!! Μπράβο! Να χαρείς τώρα το μωράκι σου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Μια χαρα δόξα το Θεό!! Μας ξεκίνησαν κολικοί κ ζοριζομαστε λίγο!!! 😏😏

Εγώ δεν έχω επιχειρήσει να βγω! Ξυπνάει κ σχετικά γρήγορα οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι.

 

Κ εμάς μάλλον άρχισαν οι κολικοι! Αυριο έχουμε κ παιδίατρο να δουμε τι θα μας πει! 

Δε μου έχει βγάλει μυξουλες 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κ εμάς μάλλον άρχισαν οι κολικοι! Αυριο έχουμε κ παιδίατρο να δουμε τι θα μας πει! 

Δε μου έχει βγάλει μυξουλες 😝

Εχουν και τα μωρα που θηλαζουν κολικούς; κι εγω νομιζα ο,τι προβλημα εχει ο δικος μου το παθαινει επειδή πινει ξενο 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Εχουν και τα μωρα που θηλαζουν κολικούς; κι εγω νομιζα ο,τι προβλημα εχει ο δικος μου το παθαινει επειδή πινει ξενο 😆

Όχι φυσικά και εμείς έχουμε που θηλάζει αποκλειστικά, ευτυχώς πλέον ήπιους τον πρώτο μήνα είχε πολύ και έντονους παίρνουμε από την πρώτη στιγμή τις σταγονες biogaia που έχουν και βιταμίνη D3 μέσα δεν ξέρω αν βοηθάνε όμως ή αν απλά μεγαλώνει και υποχωρούν....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nik_ol @Love32 βγείτε έξω, να επανέλθετε σιγα σιγά στην καθημερινότητα σας για να είστε καλα κ ψυχολογικά. Θα τα καταφερετε κορίτσια μου  κ με τον θηλασμό έξω. Πάρτε ενα φουλάρι αν δεν νιώθετε άνετα κ βάλτε το να μην φαίνεται κάτι. Ίσως δυσκολευτεί τε στην αρχή, να έχετε κάποιον μαζί σας να σας βοηθήσει.  αν τα μικρακακια αας έχουν κολικούς αρκετούς σταματήστε λιγάκι τα γαλακτομικα.

@Lia5 μια χαρά κολικούς κάνουν!! Κ να σου πω εγώ πιστεύω ότι στο ξένο είναι πιο εύκολο να τους ξεπεράσουν από οτι στο μητρικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...