Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Ειπε ότι αυτές οι εξετάσεις είναι στάνταρ για κάθε έγκυο. Απλά έπαθα ένα σοκ με το ποσό...

Ναι ιδιωτικά ειναι τσιμπημένα...

Και για να βρεις στο δημόσιο θα περάσει αρκετός καιρός.. 

Κορίτσια εσας σας έχει πει ο γιατρός για μυική ατροφια;; Εμένα δε μου είπε κάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ναι ιδιωτικά ειναι τσιμπημένα...

Και για να βρεις στο δημόσιο θα περάσει αρκετός καιρός.. 

Κορίτσια εσας σας έχει πει ο γιατρός για μυική ατροφια;; Εμένα δε μου είπε κάτι.. 

Ούτε εμένα. Λες να ρωτήσουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenimar είπε:

Ειπε ότι αυτές οι εξετάσεις είναι στάνταρ για κάθε έγκυο. Απλά έπαθα ένα σοκ με το ποσό...

Ρωτησα 3 γιατρους για τη μυικη ατροφια διοτι απο μονη μου ηθελα να τη κανω..μου ειπε και ο εξωσω κ γυναικολογος κ αιματ κυησης οτι δεν εχει νοημα διοτι γινεται στον αντρα ή στη γυναικα .το αν θα παρει το παιδί δεν το ξερει κανεις κ δεν βγαινει κανενα συμπερασμα απο το αποτελεσμα του ζευγαριού ..να το πω με λιγα λογια οτι δεν ειναι σαν τη κυστική ή μεσογειακη.μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που σου ειπε κ σου προτεινε κιολας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ρωτησα 3 γιατρους για τη μυικη ατροφια διοτι απο μονη μου ηθελα να τη κανω..μου ειπε και ο εξωσω κ γυναικολογος κ αιματολογος οτι δεν εχει νοημα διοτι γινεται στον αντρα ή στη γυναικα .το αν θα παρει το παιδί δεν το ξερει κανεις κ δεν βγαινει κανενα συμπερασμα απο το αποτελεσμα του ζευγαριού ..να το πω με λιγα λογια οτι δεν ειναι σαν τη κυστική ή μεσογειακη.μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που σου ειπε κ σου προτεινε κιολας 

Επισης η κυστικη ινωση γραφετε αλλα μονο για ενα ποσοστο οπως ειπε κ η κοπελα πιο πανω .θα εδινες το παραπεμπτικό κ μια διαφορα της ταξεως των 80€ σε κεντρο ιδιωτικο πχ Neoscreen βριλησια κ θα σου κανανε κανονικα την εξεταση με τις πιο πολλες μεταλαξεις πχ 99,4 %.πληρωνεις δηλ τη διαφορά! ρωτα εδω καλυτερα ρε κοριτσι αλλη φορα και μετα τα κανεις..σορυ αλλα τσατίζομαι που λενε οτι θελουν και εμεις πληρωνουμε τα σπασμένα λες και τα λεφτα τρεχουν απο τα μπατζάκια μας .. @Elenimar

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Επισης η κυστικη ινωση γραφετε αλλα μονο για ενα ποσοστο οπως ειπε κ η κοπελα πιο πανω .θα εδινες το παραπεμπτικό κ μια διαφορα της ταξεως των 80€ στο κεντρο κ θα σου κανανε κανονικα την εξεταση με τις πιο πολλες μεταλαξεις πχ 99,4 %.ρωτα εδω καλυτερα ρε κοριτσι αλλη φορα και μετα τα κανεις..σορυ αλλα τσατίζομαι που λενε οτι θελουν και εμεις πληρωνουμε τα σπασμένα λες και τα λεφτα τρεχουν απο τα μπατζάκια μας .. @Elenimar

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τώρα τα λεφτακια μου τα έδωσα...Όσον αφορά τη μυϊκή ατροφία αφού μου το είπε ο γιατρός το έκανα...αυτός θα ξέρει καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ούτε εμένα. Λες να ρωτήσουμε?

Εγώ θα ρωτήσω να σου πω την αλήθεια όταν πάω για την αυχενική. Εκείνος ίσως ξέρει καλύτερα. Εσένα η γιατρός σου όμως που ασχολείται μπορείς να ξέρει παραπάνω.

@Nefelia δεν είναι φυλοσυνδετο γονίδιο; Δηλαδη αν η μητέρα έχει ετεροζυγια περνάει στο αγόρι ενώ αν είναι κορίτσι πρέπει να το έχουν και οι δύο για να νοσεί το μωρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ θα ρωτήσω να σου πω την αλήθεια όταν πάω για την αυχενική. Εκείνος ίσως ξέρει καλύτερα. Εσένα η γιατρός σου όμως που ασχολείται μπορείς να ξέρει παραπάνω.

@Nefelia δεν είναι φυλοσυνδετο γονίδιο; Δηλαδη αν η μητέρα έχει ετεροζυγια περνάει στο αγόρι ενώ αν είναι κορίτσι πρέπει να το έχουν και οι δύο για να νοσεί το μωρό; 

Τί είπες τώρα?!?!? ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ θα ρωτήσω να σου πω την αλήθεια όταν πάω για την αυχενική. Εκείνος ίσως ξέρει καλύτερα. Εσένα η γιατρός σου όμως που ασχολείται μπορείς να ξέρει παραπάνω.

@Nefelia δεν είναι φυλοσυνδετο γονίδιο; Δηλαδη αν η μητέρα έχει ετεροζυγια περνάει στο αγόρι ενώ αν είναι κορίτσι πρέπει να το έχουν και οι δύο για να νοσεί το μωρό; 

Αν υπαρχει πολυ χοντρο ιστορικο στην οικογενεια στο dna μονο τοτε το κανεις αλλα κ παλι δεν εχει νοημα.ισως σε δοτριες να το κανουν ή σε γυναικα ανω των 48 πχ αλλα και παλι δεν ειναι απαραιτητο το οτι θα εχει θεμα το μωρο ακομα και αν το εχουν και οι 2 γονεις!ειδικα ο εξωσωματικος μου ελεγε με τιποτα γιατί το αποτελεσμα του ελεγχου δυστυχως δε λεει κατι στο να προλαβει κατι κ εγω επεμενα και το εψαξα πολυ διοτι μια γνωστη μου γεννησε κ μετα ειδανε οτι το παιδακι ειχε..αλλα και να ειχε κανει ελεγχο το ζευγαρι και να μην ειχε κατι δε σημαινει τιποτα .. δηλ δε θα βλεπανε οτι το μωρο δεν θα γεννιότανε με αυτο.αυτο μου ειπε ξεκαθαρα ο εξωσωματικος ειδικα ο οποιος εχει και δικο του κεντρο που κανει και τις εξετασεις..για να καταλαβεις...κ εγώ επεμενα κ ο αντρας μου πολυ γιατί ειχαμε φρικαρει με το περιστατικο της γνωστης μας.. :-( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Αν υπαρχει πολυ χοντρο ιστορικο στην οικογενεια στο dna μονο τοτε το κανεις αλλα κ παλι δεν εχει νοημα.ισως σε δοτριες να το κανουν ή σε γυναικα ανω των 48 πχ αλλα και παλι δεν ειναι απαραιτητο το οτι θα εχει θεμα το μωρο ακομα και αν το εχουν και οι 2 γονεις!ειδικα ο εξωσωματικος μου ελεγε με τιποτα γιατί το αποτελεσμα του ελεγχου δυστυχως δε λεει κατι στο να προλαβει κατι κ εγω επεμενα και το εψαξα πολυ διοτι μια γνωστη μου γεννησε κ μετα ειδανε οτι το παιδακι ειχε..αλλα και να ειχε κανει ελεγχο το ζευγαρι και να μην ειχε κατι δε σημαινει τιποτα .. δηλ δε θα βλεπανε οτι το μωρο δεν θα γεννιότανε με αυτο.αυτο μου ειπε ξεκαθαρα ο εξωσωματικος ειδικα ο οποιος εχει και δικο του κεντρο που κανει και τις εξετασεις..για να καταλαβεις...κ εγώ επεμενα κ ο αντρας μου πολυ γιατί ειχαμε φρικαρει με το περιστατικο της γνωστης μας.. :-( 

Ερώτηση: κάτι εξετάσεις γονιδιακές που τις στέλνουν σε Ιταλία κ Αμερική δε δείχνουν τέτοιες ανωμαλίες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ερώτηση: κάτι εξετάσεις γονιδιακές που τις στέλνουν σε Ιταλία κ Αμερική δε δείχνουν τέτοιες ανωμαλίες? 

Εγω εκανα το νιπτ που παει ιταλια ,(900 ευρω πληρες πακετο που αντικαθιστά την αμνιο να το πω ετσι απλα.δηλ συνδρομα βασικα συν καρυοτυπο εμβρυων..διοτι ειμαι 42 κ ετρεμα για τα συνδρομα ολα κ τα εχω ψαξει ενα ενα..αλλες κοπελες κανουν το νιπτ που παει πχ αμερικη.οχι,δεν δειχνουν αυτα δυστυχως ..,δεν ειναι εφικτο για τετοιους ειδους ανωμαλιες καμια εξεταση αν και υπαρχουν απειρες δεν μπορει να πει με σιγουρια οτι το μωρο θα ειναι οκ.ουτε η αμνιοπαρακεντηση δε δειχνει τη μυικη ατροφια.θα πρεπει να γινει ειδική αμνιο κ εξτρα καρυοτυπος οχι ο κλασικός που εκανα εγώ αλλα ο σουπερ ειδικος για τα νοσήματα της ατροφίας δηλ τρεχα γυρευε κανεις δε το κανει γιστί σαν αυτο υπαρχουν άλλα 1000 συνδρομα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντωμεταξυ επειδή δουλεύω στον τομέα υγείας καταλαβαίνεται τι βλέπω και πόσο αγχώνομαι.. Και δυστυχώς όσο πιο πολλά ξέρεις τόσο πιο δύσκολο είναι. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα απλά είναι θέμα τύχης ξεκάθαρα μάλλον, πως θα συνδεθούν τα γονίδια. Εγώ έχω μέσα στην οικογένεια παιδάκι με αυτισμό. Γυρίζουν όλα στο μυαλό μου αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. Είναι αυτό που λέμε θέλημα Θεού... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εντωμεταξυ επειδή δουλεύω στον τομέα υγείας καταλαβαίνεται τι βλέπω και πόσο αγχώνομαι.. Και δυστυχώς όσο πιο πολλά ξέρεις τόσο πιο δύσκολο είναι. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα απλά είναι θέμα τύχης ξεκάθαρα μάλλον, πως θα συνδεθούν τα γονίδια. Εγώ έχω μέσα στην οικογένεια παιδάκι με αυτισμό. Γυρίζουν όλα στο μυαλό μου αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. Είναι αυτό που λέμε θέλημα Θεού... 

Ααα ειναι η δουλεια σου τετοια ..καταλαβα!! Ναι ! Ακριβως αυτο..καλΆ τα λες! «μη σου τυχει»που λενε ,το εχω ψαξει οσο δε παει και με τον αυτισμο που λες, αλλα ουτε εκει εκανα αυτη την εξεταση που ειδα στο σαιτ του γιατρου,διοτι παλι δεν ειχε κανενα νοημα συμφωνα και με τον ιδιο..και με αλλους.https://www.genlab.gr/autismscreen-elegchos-101-gonidion/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ααα ειναι η δουλεια σου τετοια ..καταλαβα!! Ναι ! Ακριβως αυτο..καλΆ τα λες! «μη σου τυχει»που λενε ,το εχω ψαξει οσο δε παει και με τον αυτισμο που λες, αλλα ουτε εκει εκανα αυτη την εξεταση που ειδα στο σαιτ του γιατρου,διοτι παλι δεν ειχε κανενα νοημα συμφωνα και με τον ιδιο..και με αλλους.https://www.genlab.gr/autismscreen-elegchos-101-gonidion/

Σου είχε πει τιμή γι αυτό;; ανιχνεύει βαριά σύνδρομα μάλλον.. Σου είπε ότι ούτε αυτό εχει νόημα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Σου είχε πει τιμή γι αυτό;; ανιχνεύει βαριά σύνδρομα μάλλον.. Σου είπε ότι ούτε αυτό εχει νόημα; 

Ναι και για αυτο επεμενα και μαλιστα ακομα πιο πολυ απο το αλλο.!! μου ειπε ακριβως αυτο που λες δεν εχει κανενα νοημα..μου εδωσε το τηλ της κορης του να μιλησω στο εργαστηριο για τα χρηματα και άλλες λεπτομερειες γιατί τον ειχα πρηξει αλλα μετα το ξανασκέφτηκα και δεν τηλεφωνησα ποτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι και για αυτο επεμενα και μαλιστα ακομα πιο πολυ απο το αλλο.!! μου ειπε ακριβως αυτο που λες δεν εχει κανενα νοημα..μου εδωσε το τηλ της κορης του να μιλησω στο εργαστηριο για τα χρηματα και άλλες λεπτομερειες γιατί τον ειχα πρηξει αλλα μετα το ξανασκέφτηκα και δεν τηλεφωνησα ποτε.

Μάλιστα.. Ας φτάσω μέχρι την αυχενική και να είναι όλα καλα και βλεπω μετά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μάλιστα.. Ας φτάσω μέχρι την αυχενική και να είναι όλα καλα και βλεπω μετά.. 

Ολα καλά θα ειναι κοριτσι μου θα δεις..κ εγώ ετρεμα κ για αυτο τα εκανα ολα,οτι μπορουσα δηλ για να εχει νοημα που λεμε,2 αυχενικες σε διαφορετικους γιατρους κ ολοκληρωμενο πακετο νιπτ(μη επεμβατικό)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα καλά θα ειναι κοριτσι μου θα δεις..κ εγώ ετρεμα κ για αυτο τα εκανα ολα,οτι μπορουσα δηλ για να εχει νοημα που λεμε,2 αυχενικες σε διαφορετικους γιατρους κ ολοκληρωμενο πακετο νιπτ(μη επεμβατικό)

2 αυχενικες;; πω πω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα καλά θα ειναι κοριτσι μου θα δεις..κ εγώ ετρεμα κ για αυτο τα εκανα ολα,οτι μπορουσα δηλ για να εχει νοημα που λεμε,2 αυχενικες σε διαφορετικους γιατρους κ ολοκληρωμενο πακετο νιπτ(μη επεμβατικό)

Δικιά μου είσαι εσύ 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

2 αυχενικες;; πω πω 😊

Ολα απο 2 ! Χαχχα και εννοειται 2 επιπεδου (βεβαια αυτο σύστηνει και ο εξωσω μου) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έκανα την κυστική ίνωση που γράφεται και μου είπε η κοπέλα στο ιατρείο να πάω σε κάποιο κέντρο που την κάνουν εντελώς δωρεάν, με μια μικρή συμμετοχή δλδ..επίσης να ρωτήσω κάτι @Nefeliap μιας κ έγινες γκουρού.. χαχαχα!! Τα αποτελέσματα στις αυχενικές που έκανες βγήκαν καλά και απλά έκανες το nipt για σιγουριά;; Γιατί εγώ είμαι στο όριο με βάση την ηλικία και ενώ έλεγα να το κάνω, μου βγήκαν πολύ καλά τα ποσοστά στην αυχενική και μου είπαν να μην το κάνω..θα ρωτήσω και τον γιατρό μου την επόμενη εβδομάδα αλλά κάπως μπερδεύτηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Κορίτσια εγώ έκανα την κυστική ίνωση που γράφεται και μου είπε η κοπέλα στο ιατρείο να πάω σε κάποιο κέντρο που την κάνουν εντελώς δωρεάν, με μια μικρή συμμετοχή δλδ..επίσης να ρωτήσω κάτι @Nefeliap μιας κ έγινες γκουρού.. χαχαχα!! Τα αποτελέσματα στις αυχενικές που έκανες βγήκαν καλά και απλά έκανες το nipt για σιγουριά;; Γιατί εγώ είμαι στο όριο με βάση την ηλικία και ενώ έλεγα να το κάνω, μου βγήκαν πολύ καλά τα ποσοστά στην αυχενική και μου είπαν να μην το κάνω..θα ρωτήσω και τον γιατρό μου την επόμενη εβδομάδα αλλά κάπως μπερδεύτηκα..

Ναι σωστα αυτο με τη κυστικη οπως το λες..Τα αποτελεσματα και των 2 αυχενικών(εκανα 2 γιατί ανθρωποι λεω ειναι &αυτοι & λαθη κανουν)για την ηλικια μου 42 βγηκαν τελεια δηλαδη καλύτερα δε γινοτανε..λογω δικης μου ανασφάλειας και ηλικιας εκανα και το νιπτ γιατί σκεφτηκα μια φορα μενω εγκυος :-) ας το κανω και αυτο να ησυχασω..αν το 88 αντιστοιχει στην ηλικια σου εισαι τελεια! Αν ημουν πιο μικρή δε θα ειχα τετοια αγχη τοσο πολυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι σωστα αυτο με τη κυστικη οπως το λες..Τα αποτελεσματα και των 2 αυχενικών(εκανα 2 γιατί ανθρωποι λεω ειναι &αυτοι & λαθη κανουν)για την ηλικια μου 42 βγηκαν τελεια δηλαδη καλύτερα δε γινοτανε..λογω δικης μου ανασφάλειας και ηλικιας εκανα και το νιπτ γιατί σκεφτηκα μια φορα μενω εγκυος :-) ας το κανω και αυτο να ησυχασω..αν το 88 αντιστοιχει στην ηλικια σου εισαι τελεια! Αν ημουν πιο μικρή δε θα ειχα τετοια αγχη τοσο πολυ..

Λίγο παραπάνω είμαι..35 και τα ποσοστά μου βγήκαν περίπου ίδια και καλύτερα με 2 χρόνια πριν που έκανα την μικρή μου..απλά είχα κάποιες αποβολές πιο μπροστά κ εκεί λίγο ανησύχησα..θα το συζητήσω με τον γιατρό μου από βδομάδα και θα δω τι θα κάνω..είναι και πολλά τα λεφτά (χαλάλι βέβαια) αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...