Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Κι εγώ όταν τρώω αλλά μάξιμουμ 95-100. 130 είναι αρκετά - τρως μεγάλες μερίδες;

Τώρα έφαγα ενώ ενιωθα σκασμένη.. Και παράλληλα εκανα και λίγο σίδερο όρθια. Μπορεί να φταιει και αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μωρέ τα ξέρω όλα αυτά αλλά κάθε φορά αγχώνομαι 🤣

Ορίστε, μην αγχώνεσαι, τα παθαίνουμε κι άλλες 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

130 χτυπάω κι εγώ!

Α τέλεια.. Αντε να περάσουν οι μέρες να βγούνε να σταματήσουμε να αγχωνομαστε για την εγκυμοσύνη.. Θα έχουμε άλλα μετά.. 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Α τέλεια.. Αντε να περάσουν οι μέρες να βγούνε να σταματήσουμε να αγχωνομαστε για την εγκυμοσύνη.. Θα έχουμε άλλα μετά.. 🤣🤣

Θα βρούμε καινούρια άγχη να ασχοληθούμε (χειρότερα, πολύ φοβάμαι) 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Θα βρούμε καινούρια άγχη να ασχοληθούμε (χειρότερα, πολύ φοβάμαι) 😅

Ω καλά σίγουρα 🤣 για την υπόλοιπη ζωή μας 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια διευκρίνηση σχετικά με μέρες που καθόμαστε πριν τον τοκετο και το χρηματικό κομμάτι. Ο εργοδότης σε πληρώνει συν έναν μήνα από την στιγμή που θα κάτσεις και από το ΙΚΑ πληρώνεσαι κανονικά όλες τις μέρες αυτές.. Δηλαδή βγαίνουν παραπάνω χρήματα. Εγώ είχα καταλάβει ότι στην ουσία συμπληρώνει το ικα κάποια χρήματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Starrr μπήκαν τα χρήματα ;; εμένα μόλις.. 

Το πρωί σε σκεφτόμουν..... Είχα μπει λέω ωχ δεν μας πλήρωσαν.... Τι θα κάνω... Κ τώρα τα είδα κ εγώ. Τι χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια μια διευκρίνηση σχετικά με μέρες που καθόμαστε πριν τον τοκετο και το χρηματικό κομμάτι. Ο εργοδότης σε πληρώνει συν έναν μήνα από την στιγμή που θα κάτσεις και από το ΙΚΑ πληρώνεσαι κανονικά όλες τις μέρες αυτές.. Δηλαδή βγαίνουν παραπάνω χρήματα. Εγώ είχα καταλάβει ότι στην ουσία συμπληρώνει το ικα κάποια χρήματα.. 

Έχουμε μετά 64 μέρες για επίδομα λοχειας από ικα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Έχουμε μετά 64 μέρες για επίδομα λοχειας από ικα... 

Ναι το ξέρω.. Απλά δεν ήξερα ότι παίρνουμε από τη δουλειά συν έναν μισθό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ναι το ξέρω.. Απλά δεν ήξερα ότι παίρνουμε από τη δουλειά συν έναν μισθό.. 

Εγω δεν παίρνω κάτι από τη δουλειά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια...γέννησα στις 20 Μαϊου τη μπουμπου μου...εύχομαι σε όλες σας με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας..είναι ένα συναίσθημα που αν περιγράφεται..🙏🍼🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω δεν παίρνω κάτι από τη δουλειά.... 

Αν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα γιατί στο δημόσιο δεν ξέρω πως πάει πρέπει να σου δώσουν 25 ημερομίσθια.. Εγώ τώρα ας πούμε σταμάτησα 13 Μαΐου από τη δουλειά και με πλήρωσαν όλον τον μήνα και τέλος του άλλου θα μου δώσουν και τα υπόλοιπα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; πιστεύετε ότι στον 7ο ειναι εφικτο να παρει καποια 4 κιλα σε 2 βδομάδες;; 

Πριν δυο βδομάδες ζυγιστηκα και ημουν 62 σε σπιτική ζυγαριά και στο φαρμακείο με εδειξε 66 στο ιδιο φαρμακείο ειχα ζυγιστει πριν 1 μηνα και με ειχε δειξει 63 θα παω κ σε φαρμακείο με ηλεκτρονική ζυγαρια δεν γίνεται θα σκασω 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; πιστεύετε ότι στον 7ο ειναι εφικτο να παρει καποια 4 κιλα σε 2 βδομάδες;; 

Πριν δυο βδομάδες ζυγιστηκα και ημουν 62 σε σπιτική ζυγαριά και στο φαρμακείο με εδειξε 66 στο ιδιο φαρμακείο ειχα ζυγιστει πριν 1 μηνα και με ειχε δειξει 63 θα παω κ σε φαρμακείο με ηλεκτρονική ζυγαρια δεν γίνεται θα σκασω 🤔

Καλό είναι να ζυγιζεσαι μόνο σε μια ζυγαριά γιατί έχω δει και εγώ τεράστιες αποκλίσεις στο φαρμακείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2021 at 11:57 ΠΜ, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Δεν γέννησα 😂 μπαίνω σας διαβάζω.. Πήγα χθες έκανα νστ όλα καλά. Ήθελα να κάνω κ υπέρηχο κ επειδή δεν κάθισα να με εξετάσει ο γιατρός κολπικα δεν μου έκανε!! Κ νευρίασα πάρα πολύ!! Κ μου πέταξε κιόλας εσύ είσαι ο ασθενής εσύ αποφασίζεις κ συγχυστηκα ακόμα περισσότερο!! Κ δεν είχα όρεξη για τίποτα!!μετα πήγαμε τον μικρό δοκιμαστικο κολύμβηση, μετά βολτούλα κ πέρασε η μέρα μας. 

Γενικά δεν έχω τίποτα από συμπτώματα γέννας, βλέπω να έχω μέλλον. 

 

στις On 3/6/2021 at 11:33 ΠΜ, ο/η PanB είπε:

Η Ελένη, επίσης έχει μέρες να μπει, σωστά; 

 

στις On 3/6/2021 at 11:13 ΠΜ, ο/η Diana_caterina είπε:

Οπότε περιμένουμε να δουμε!! Μετα την @Tweema ποια ειναι; 

Γειά σας κορίτσια ,ελπίζω να είστε όλες καλα!Εγω ειμαι στις 38+4 . @Tweema  εσύ είσαι πρίν από εμένα?

Εγω εχω απο την Δευτερα  διαστολή 1 , μαλακο τραχηλο  αλλα ακόμα δεν έχει ξεκινησει διαδικασία τοκετου αλλα μαλλον είμαστε κοντα.Εχω αρκετες συσπάσεις χωρις έντονο πονο ,ισα ισα ..Τοσο χαλαροι πονοι που δεν ξερω αν κρύωσα ή αν πλησιάζει η  ωρα. Είδα κ βλέννη ρόζ την Τρίτη το βράδυ αλλά είπε ο γιατρλος ότι μαλλον ήταν απο την εξέταση που μου έκανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; πιστεύετε ότι στον 7ο ειναι εφικτο να παρει καποια 4 κιλα σε 2 βδομάδες;; 

Πριν δυο βδομάδες ζυγιστηκα και ημουν 62 σε σπιτική ζυγαριά και στο φαρμακείο με εδειξε 66 στο ιδιο φαρμακείο ειχα ζυγιστει πριν 1 μηνα και με ειχε δειξει 63 θα παω κ σε φαρμακείο με ηλεκτρονική ζυγαρια δεν γίνεται θα σκασω 🤔

Βρε πάρε μια ζυγαριά να έχεις να ζυγιζεσαι να είσαι και πιο σίγουρη και πιο ήσυχη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina στον 7ο είδα +2 κιλά σε 3 μέρες ΣΤΗ ΔΙΚΉ ΜΟΥ ΖΥΓΑΡΙΑ.  Το είπα στη γιατρό κ μου είπε ότι είναι κατακράτηση. Μειωσα το αλάτι, αύξησα το νερό κ ισιωσα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η chaotic είπε:

 

 

Γειά σας κορίτσια ,ελπίζω να είστε όλες καλα!Εγω ειμαι στις 38+4 . @Tweema  εσύ είσαι πρίν από εμένα?

Εγω εχω απο την Δευτερα  διαστολή 1 , μαλακο τραχηλο  αλλα ακόμα δεν έχει ξεκινησει διαδικασία τοκετου αλλα μαλλον είμαστε κοντα.Εχω αρκετες συσπάσεις χωρις έντονο πονο ,ισα ισα ..Τοσο χαλαροι πονοι που δεν ξερω αν κρύωσα ή αν πλησιάζει η  ωρα. Είδα κ βλέννη ρόζ την Τρίτη το βράδυ αλλά είπε ο γιατρλος ότι μαλλον ήταν απο την εξέταση που μου έκανε. 

Μαζί είμαστε. Κ εγώ σήμερα 38+4...κ σήμερα είχα αρκετή βλέννη χωρίς αίμα αυτήν την φορά. Νομίζω δεν έχω πάνω απο 2-3 μέρες,ετσι πιστεύω. Σήμερα είχα κάτι συσπάσεις αλλά δεν με ενοχλούσαν ιδιαίτερα. Νιώθω όμως μούδιασμα στην περιοχή κάτω κ τράβηγμα στα πόδια. Αυτό που λες ροζ βλέννη είναι από τον τράχηλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Βρε πάρε μια ζυγαριά να έχεις να ζυγιζεσαι να είσαι και πιο σίγουρη και πιο ήσυχη. 

Ούτε εγώ έχω πάρει ζυγαριά 😛 Ζυγιζομαι 1 φορά τον μήνα που πάω στον γιατρό και πάω σύμφωνα με τη ζυγαριά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ούτε εγώ έχω πάρει ζυγαριά 😛 Ζυγιζομαι 1 φορά τον μήνα που πάω στον γιατρό και πάω σύμφωνα με τη ζυγαριά του.

Την καλύτερη δουλειά κάνεις. Εμένα κάποια στιγμή παραλίγο να μου γίνει εμμονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε εμεις ειμαστε εντελώς μαζι ομως!Ναι το ξερω οτι ειναι απο το τράχηλο απλα είπε ο γιατρος οτι μαλλον δεν ηταν το το πώμα αλλα από την εξέταση που μου εκανε εκεινος με το χερι. 

κ εγω ποναω τρελά στο ηβικο οστο,νιωθω το εντερο μου συνεχεια να με πιεζει κ οι συσπάσεις δεν σταματουν ποτε,απλα δεν πονάω κιολας ταυτόχρονα.Μόνο εχθες το βράδυ ενιωθα στον ύπνο μου κατι πονακια αλλα δεν ξέρω αν ήταν απο συσπάσεις ή αν απλά κρύωσα.

Ελπίζω βέβαια να γίνεται δουλίτσα και να έχει προχωρήσει η διαστολή γιατι δεν θέλω να κάνω πρόκληση.

Εάν βεβαια φτάσουμε σε αυτό το σημείο την ερχόμενη εβδομαδα θα προσπαθήσω να δω τη θέτικη πλευρα των πραγμάτων, ότι θα έχουμε παει κ οι δυο με τα τεστ μας κ θα μπουμε κατ ευτθειαν κ ότι θα ε΄ναι και ο παιδιατρός μας στο μαιευτηριο να αναλάβει κατευθείαν αυτος το μωρό,οπότε ότι ειναι να γίνει ας γίνει για καλό.

Τελικά εσύ αποφάσισες ότι θα γεννησεις στο σπίτι?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

καλε εμεις ειμαστε εντελώς μαζι ομως!Ναι το ξερω οτι ειναι απο το τράχηλο απλα είπε ο γιατρος οτι μαλλον δεν ηταν το το πώμα αλλα από την εξέταση που μου εκανε εκεινος με το χερι. 

κ εγω ποναω τρελά στο ηβικο οστο,νιωθω το εντερο μου συνεχεια να με πιεζει κ οι συσπάσεις δεν σταματουν ποτε,απλα δεν πονάω κιολας ταυτόχρονα.Μόνο εχθες το βράδυ ενιωθα στον ύπνο μου κατι πονακια αλλα δεν ξέρω αν ήταν απο συσπάσεις ή αν απλά κρύωσα.

Ελπίζω βέβαια να γίνεται δουλίτσα και να έχει προχωρήσει η διαστολή γιατι δεν θέλω να κάνω πρόκληση.

Εάν βεβαια φτάσουμε σε αυτό το σημείο την ερχόμενη εβδομαδα θα προσπαθήσω να δω τη θέτικη πλευρα των πραγμάτων, ότι θα έχουμε παει κ οι δυο με τα τεστ μας κ θα μπουμε κατ ευτθειαν κ ότι θα ε΄ναι και ο παιδιατρός μας στο μαιευτηριο να αναλάβει κατευθείαν αυτος το μωρό,οπότε ότι ειναι να γίνει ας γίνει για καλό.

Τελικά εσύ αποφάσισες ότι θα γεννησεις στο σπίτι?

 

Έλα βρε συ έχεις ακόμα για πρόκληση.. Μην το σκεφτεσαι καν. 

Εγω σπίτι,εκτος απροόπτου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχουν γίνει κάποιες ερευνες κ η τελευταια το 2018 στην Αμερική όπου έδειξαν πως εαν γινει η προκληση οταν τελειωσεις την 39 εβδομαδα κ πριν την συμπλήρωση των 40 ,εχει μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι επιτυχής  κ να μην οδηγηθείς σε καισαρική.Μου το είχε πει ο γιατρός μου και την βρήκα και τη διάβασα και εγώ.Οπότε κατευθυνόμαστε προς τα εκεί συν ότι το μωρό βρίσκεται στην ανώτερη καμπύλη ανάπτυξης όποτε θα είναι λίγοτερο το ζόρι για εκείνο κ για εμένα . Βέβαια εγώ έχω το τελευταίο λόγο σε αυτό, οπότε το σκέφτομαι ακόμα ..

Επίσης έχω την αίσθηση ότι θα έρθει μόνο του το μώρο και ας ελπίσουμε ότι θα βγω αληθινή!

Το είχα σκεφτεί και εγώ για τοκετό στο σπίτι αλλά μόνο που το ακουσε ο συντροφός μου ασπρισε! Και μιας και είναι το πρώτο μου είπα να μην το προχωρήσω.. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και αν έχεις καποιο νεότερο να στείλεις! Λογικά εσύ θα γενήσεις πρώτη μιας κ συνεχίζεις να βγάζεις τη βλέννη  κ να εχεις μουδιάσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...