Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια να σας πω τί έπαθα γτ εχω αγχωθεί κ θέλω γνώμες ή ακόμα καλύτερα εμπειρίες..Ζητω προκαταβολικά συγγνώμη για το περιγραφικό μέρος. Λπν, ήμουν 1 ώρα στην τουαλέτα κολλημενη λόγω δυσκοιλιότητας. Όταν τα κατάφερα με πολυ κόπο κ έκανα τη δουλειά μου, ξαφνικά αμέσως μετά μου έφυγε κ μια ποσότητα ούρων, τύπου 1-2 ουροσυλλεκτες. Μετά από αυτό τίποτα, ούτε υγρα στο σερβιετακι ούτε περίεργοι πόνοι κλπ. εχω αγχωθεί όμως μήπως από το σφίξιμο έσπασαν τα νερά..... Προφανώς πήρα τη γιατρό κ μου είπε όχι κ να μην ανησυχώ αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω. 

😮 Δεν το έχω ακούσει ξανα.. Ο γιατρός τι σου είπε ότι είναι; απλά σου είπε μην ανησυχείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια να σας πω τί έπαθα γτ εχω αγχωθεί κ θέλω γνώμες ή ακόμα καλύτερα εμπειρίες..Ζητω προκαταβολικά συγγνώμη για το περιγραφικό μέρος. Λπν, ήμουν 1 ώρα στην τουαλέτα κολλημενη λόγω δυσκοιλιότητας. Όταν τα κατάφερα με πολυ κόπο κ έκανα τη δουλειά μου, ξαφνικά αμέσως μετά μου έφυγε κ μια ποσότητα ούρων, τύπου 1-2 ουροσυλλεκτες. Μετά από αυτό τίποτα, ούτε υγρα στο σερβιετακι ούτε περίεργοι πόνοι κλπ. εχω αγχωθεί όμως μήπως από το σφίξιμο έσπασαν τα νερά..... Προφανώς πήρα τη γιατρό κ μου είπε όχι κ να μην ανησυχώ αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω. 

Εμένα δε μου φαίνεται παράξενο να βγουν ουρά μαζί με τα κόπρανα, αφού με τον ίδιο τρόπο τα σπρώχνεις 🤔 Νομίζω γι αυτό βγαίνουν και όταν γεννας. Αν και εγώ τώρα φοβάμαι και να σφιχτω με όλα αυτά που πέρασα. Απλά κάθομαι και ο,τι βγει μόνο του. Αλλά έτσι όπως το περιγράφεις δε μου φαίνεταιότι έγινε κάτι που δεν έπρεπε να γίνει. Φυσικά αν με προβλημάτιζε θα κανόνιζα μια επίσκεψη στον γιατρό να ηρεμήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Εμένα δε μου φαίνεται παράξενο να βγουν ουρά μαζί με τα κόπρανα, αφού με τον ίδιο τρόπο τα σπρώχνεις 🤔 Νομίζω γι αυτό βγαίνουν και όταν γεννας. Αν και εγώ τώρα φοβάμαι και να σφιχτω με όλα αυτά που πέρασα. Απλά κάθομαι και ο,τι βγει μόνο του. Αλλά έτσι όπως το περιγράφεις δε μου φαίνεταιότι έγινε κάτι που δεν έπρεπε να γίνει. Φυσικά αν με προβλημάτιζε θα κανόνιζα μια επίσκεψη στον γιατρό να ηρεμήσω. 

Εγώ αν κατάλαβα καλά συνέβη αφού τελείωσε τα 💩💩 Όχι ταυτόχρονα, γι αυτό μου φάνηκε περίεργο 😅 αν έγινε μαζί το παθαίνω συνέχεια κ εγώ 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια να σας πω τί έπαθα γτ εχω αγχωθεί κ θέλω γνώμες ή ακόμα καλύτερα εμπειρίες..Ζητω προκαταβολικά συγγνώμη για το περιγραφικό μέρος. Λπν, ήμουν 1 ώρα στην τουαλέτα κολλημενη λόγω δυσκοιλιότητας. Όταν τα κατάφερα με πολυ κόπο κ έκανα τη δουλειά μου, ξαφνικά αμέσως μετά μου έφυγε κ μια ποσότητα ούρων, τύπου 1-2 ουροσυλλεκτες. Μετά από αυτό τίποτα, ούτε υγρα στο σερβιετακι ούτε περίεργοι πόνοι κλπ. εχω αγχωθεί όμως μήπως από το σφίξιμο έσπασαν τα νερά..... Προφανώς πήρα τη γιατρό κ μου είπε όχι κ να μην ανησυχώ αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω. 

Μήπως σου φάνηκαν τόσο πολλά τα υγρα;; τη μπέμπα σου τι νιώθεις; 

Δε σου κρύβω ότι θα αγχωνομουν και εγώ αλλά η γιατρός σου στο είπε με πολύ σιγουριά ότι δεν είναι κάτι.. 

Αν πάλι αγχώνεσαι τόσο πολύ δες ποιο μαιευτήριο εφημερευει και πήγαινε για έναν υπέρηχο. 

Αν και πιστεύω ότι θα ήταν ούρα αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έγινε αμέσως αμέσως μετά! Ταυτόχρονα λίγο λίγο μου συμβαίνει συχνά. Η γιατρός ήταν φουλ καθησυχαστικη όπως της τα είπα, με ρώτησε αν συνέχισα να έχω ροή στο σερβιετακι, της είπα καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Μήπως σου φάνηκαν τόσο πολλά τα υγρα;; τη μπέμπα σου τι νιώθεις; 

Δε σου κρύβω ότι θα αγχωνομουν και εγώ αλλά η γιατρός σου στο είπε με πολύ σιγουριά ότι δεν είναι κάτι.. 

Αν πάλι αγχώνεσαι τόσο πολύ δες ποιο μαιευτήριο εφημερευει και πήγαινε για έναν υπέρηχο. 

Αν και πιστεύω ότι θα ήταν ούρα αυτά.. 

Τη μικρή τη νιώθω κανονικά ναι. Και πλέον έχουν περάσει πάνω από 4 ώρες, δε θα ένιωθα κτ περίεργο?? Έχω αγχωσει κ τον άντρα μου εντωμεταξύ αλλά δε θέλω να τρέχω σε μαιευτήριο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Τη μικρή τη νιώθω κανονικά ναι. Και πλέον έχουν περάσει πάνω από 4 ώρες, δε θα ένιωθα κτ περίεργο?? Έχω αγχωσει κ τον άντρα μου εντωμεταξύ αλλά δε θέλω να τρέχω σε μαιευτήριο....

Έτσι όπως τα λες πιστεύω ούρα θα είναι. Πιστεύω θα υπήρχε και αίμα αν κάτι γινόταν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έτσι όπως τα λες πιστεύω ούρα θα είναι. Πιστεύω θα υπήρχε και αίμα αν κάτι γινόταν.. 

Υπάρχει κ αίμα όταν σπάνε τα νερά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Υπάρχει κ αίμα όταν σπάνε τα νερά?

Νομίζω μια μικρή ποσότητα.. Μπορεί να λέω και κάτι λάθος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Πάντως ρε παιδιά, 6 ώρες μετά...Δε θα έπρεπε να νιώθω κάπως αν είχε γίνει το κακό?? Ε...???

Καλέ μην αγχώνεσαι απλά κατουρηθηκες 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Καλέ μην αγχώνεσαι απλά κατουρηθηκες 😛

Και έχουμε ακόμα... Εγώ μερικές φορές νιώθω ότι με πιέζει στην κύστη και αμέσως θέλω να πάω τουαλέτα. Λέω όταν γίνει και πιο βαρύ θα μου φεύγουν και ούρα.. 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αγάπες μακάρι να είμαι απλά η τρελή του χωριού....Όλα καινούρια είναι για μένα κ φοβάμαι εύκολα...😶

Μην ανησυχείς... Έτσι γίνεται.. Ουρά ήταν... Οταν αδειάζει το έντερο. Μετά τυχαίνει να αφήνει χώρο στη ουροδόχου ανοίγει κ φεύγουν τα ούρα χωρίς πίεση δικιά μας... Όπως κ όταν θα πάμε στο μαιευτήριο για να χει χώρο το μωρό να βγει μετά την επισκληριδιο πχ σου βάζουν ουροκαθετηρα κάθε 3 κ λίγο για να αδειάζει η κύστη να χει ελεύθερο χώρο χωρίς πίεση να γίνουν σωστά οι συσπάσεις κ να βγει το μωράκι... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Μην ανησυχείς... Έτσι γίνεται.. Ουρά ήταν... Οταν αδειάζει το έντερο. Μετά τυχαίνει να αφήνει χώρο στη ουροδόχου ανοίγει κ φεύγουν τα ούρα χωρίς πίεση δικιά μας... Όπως κ όταν θα πάμε στο μαιευτήριο για να χει χώρο το μωρό να βγει μετά την επισκληριδιο πχ σου βάζουν ουροκαθετηρα κάθε 3 κ λίγο για να αδειάζει η κύστη να χει ελεύθερο χώρο χωρίς πίεση να γίνουν σωστά οι συσπάσεις κ να βγει το μωράκι... ❤️

Πάλι καλά που έχουμε εσάς τις παλιές και μας καθησυχαζετε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

@Starrr σε αγαπώ ❤ Να υποθέσω ότι σου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο..?

Εγώ εμπειρία από προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν έχω αλλά έχω διαβάσει ότι όταν σπάνε τα νερά τρέχουν συνεχόμενα και δεν μπορείς να τα συγκροτήσεις όπως όταν συγκρατείς τα ουρά σου πχ οποτε αν σου είχαν σπάσει τα νερά μετά από τόσες ώρες σίγουρα πιστεύω θα είχες κι αλλα υγρά δεν θα ήσουν στεγνή. Επίσης είχα διαβάσει ότι για να καταλάβουμε αν μας σπάσανε τα νερά μπορούμε να πιέσουμε λίγο χαμηλά κι αν τρέχουν υγρά από μόνα τους τότε είναι τα νερά. Εκτός των άλλων δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο να σπάσουν τα νερά σε αυτόν τον μήνα που είμαστε μόνο και μόνο επειδή σφιχτηκες λίγο στη τουαλέτα... εδώ και ετοιμόγεννες στον ένατο με συσπασεις και καμία φορά δεν σπάνε μόνα τους τα νερά, τα σπάει ο γιατρός... κι αφού σου είπε και η γιατρός σου όλα καλά, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια! Μονο εγω εχω την εντύπωση ότι θα βαλω τα κλάματα οταν αντικρισω το μωρακι μου ή το παθαίνετε και εσεις; Μπορει να βλεπω βιντεακια απο γεννες και σκέφτομαι εκεινη την στιγμή και θελω να κλαψω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα οταν εσπασαν τα νερα κ ετρεχαν απλα σαν καταιγιδα ασταμάτητα.... Δεν τα ειχα ετσι στο μυαλο μου. Αφου ειχα μπει για ντουζ κ λέω οκ. Παω να βγω που να βγω. Δεν μπορουσα να βγω απο την μπανιερα. Ο αντρας μου με βοηθησε να ντυθω. Κ μετα σκεφτομουν πως δεν θα λερωθω μεχρι να παω στο μαιευτηριο. Εν τελει μεχρι να μαζεψω λιγακι. Σε μιση ωρα σπίτι 2 σερβιέτες λοχειας ειχα αλλαξει. Και το αμνιακο ειναι καυτο νερο. Εγω σκεφτκμουν αφου ειναι τοσα πολλα οτι το μωρο δεν θα χει στο πλακουντα αλλο. Αλλα ειχε. 😂😂😂 Για 20 ωρες... Που ηταν ο τοκετος... Καλοπερνουσε μαλλον.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Μονο εγω εχω την εντύπωση ότι θα βαλω τα κλάματα οταν αντικρισω το μωρακι μου ή το παθαίνετε και εσεις; Μπορει να βλεπω βιντεακια απο γεννες και σκέφτομαι εκεινη την στιγμή και θελω να κλαψω! 

Εγω ειχα τοσο κουραστεί που δεν ηξερα τι να κανω.. Εβλεπα κ εγω βιντεακια αλλα καμια σχεση με την πραγματικότητα. Θεωρουσα θα σπρψχνω θα σπρώχνω. Εν τελει εμφανιστηκε το μωρο εκει που δεν το περιμενα. Εγω εσπρωχνα απο πιο πριν μονη μου. Μετα αγχωθηκα γιατι πηγαν το μώρο στη παιδιατρο κ μου το φεραν κατευθείαν να το βαλουν πανω μου. Αλλα εκεινη την στιγμη δεν ήξερα τι να πω. Που το πατε το παιδι. Κ τετοια. Σχεδον αμιλητη.... 😎😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω ειχα τοσο κουραστεί που δεν ηξερα τι να κανω.. Εβλεπα κ εγω βιντεακια αλλα καμια σχεση με την πραγματικότητα. Θεωρουσα θα σπρψχνω θα σπρώχνω. Εν τελει εμφανιστηκε το μωρο εκει που δεν το περιμενα. Εγω εσπρωχνα απο πιο πριν μονη μου. Μετα αγχωθηκα γιατι πηγαν το μώρο στη παιδιατρο κ μου το φεραν κατευθείαν να το βαλουν πανω μου. Αλλα εκεινη την στιγμη δεν ήξερα τι να πω. Που το πατε το παιδι. Κ τετοια. Σχεδον αμιλητη.... 😎😂

Δηλαδή πρώτα το πηγαίνουν στον παιδίατρο και μετά στο δίνουν το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Εμενα οταν εσπασαν τα νερα κ ετρεχαν απλα σαν καταιγιδα ασταμάτητα.... Δεν τα ειχα ετσι στο μυαλο μου. Αφου ειχα μπει για ντουζ κ λέω οκ. Παω να βγω που να βγω. Δεν μπορουσα να βγω απο την μπανιερα. Ο αντρας μου με βοηθησε να ντυθω. Κ μετα σκεφτομουν πως δεν θα λερωθω μεχρι να παω στο μαιευτηριο. Εν τελει μεχρι να μαζεψω λιγακι. Σε μιση ωρα σπίτι 2 σερβιέτες λοχειας ειχα αλλαξει. Και το αμνιακο ειναι καυτο νερο. Εγω σκεφτκμουν αφου ειναι τοσα πολλα οτι το μωρο δεν θα χει στο πλακουντα αλλο. Αλλα ειχε. 😂😂😂 Για 20 ωρες... Που ηταν ο τοκετος... Καλοπερνουσε μαλλον.... 

Στο ίντερνετ πάντως διάβασα ότι η ποσότητα του υγρού διαφέρει ανά περίπτωση, από κουταλιές λέει μέχρι αυτο που περιγράφεις. Γι αυτό αγχωθηκα. Η γιατρός βέβαια μου περιέγραψε επ' ακριβώς τη δική σου περίπτωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...