Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Τι σε αγχώνει με την καισαρική; Δεν είναι τίποτα.. Κ η αποκατάσταση από το χειρουργείο είναι πολύ γρήγορη. 

Δεν ξέρω είναι ίσως η έλλειψη ελέγχου, ότι πλησιάζει ο καιρός και σίγουρα τα βιντεάκια που είδα με όλες τις λεπτομέρειες 😬 Αλλά η λογική μου λέει ότι είναι ένα ασφαλές χειρουργείο, γρήγορο και η αποκατάσταση καλή. 

Πάντως και μόνο που το είπες έτσι "Δεν ειναι τίποτα" δεν φαντάζεσαι πόσο βοηθάει, αλήθεια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Τα βάζω στο στήθος κυρίως την μέρα έως τώρα. Αλλά δεν είχα τίποτα. Τωρα ίσως κάτι γίνει.. Συμπληρωμα ναι οπωσδήποτε. Σε αγχώνουν πολύ..

Λοιπόν χωρίς να είμαι ειδήμων, στην περίπτωση σου μήπως βοηθούσε το σύστημα sns; Βάζεις το μωρό στο στήθος, αυτό κάνει τις αντανακλαστικές κινήσεις αλλά ουσιαστικά ρουφάει από σωληνάκι που συνδέεται με δοχείο γάλακτος. Οπότε και δίνεται το ερέθισμα και το μωρό τρέφεται. Σε τι κατάσταση είσαι; έχεις δυνατότητα να τα έχεις σε στάση θηλασμου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Δεν ξέρω είναι ίσως η έλλειψη ελέγχου, ότι πλησιάζει ο καιρός και σίγουρα τα βιντεάκια που είδα με όλες τις λεπτομέρειες 😬 Αλλά η λογική μου λέει ότι είναι ένα ασφαλές χειρουργείο, γρήγορο και η αποκατάσταση καλή. 

Πάντως και μόνο που το είπες έτσι "Δεν ειναι τίποτα" δεν φαντάζεσαι πόσο βοηθάει, αλήθεια 😍

Εγώ δεν είδα τίποτα από βίντεο κλπ. Ειλικρινά όμως ήταν πολύ πιο απλό κ εύκολο απ ότι περίμενα. Το χειρουργείο σαν διαδικασία κραταει 30 λεπτά το πολύ. Στα πρώτα 5 έχουν βγει τα μωρά κ μετά σε καθαρίζει, ράβει κλπ. Για μένα προσωπικά η αποκατάσταση ήταν κυριολεκτικά ένα τίποτα. Δε σηκώθηκα την ίδια μέρα καθώς ήμουν μουδιασμένη από τα παυσίπονα στην επισκληρίδειο (θαυματουργό πράγμα) Το επόμενο πρωί σηκώθηκα κ ξεκίνησα βόλτες. Δε σου λέω είχα ενόχληση αλλά όχι κάτι μη υποφερτό. Κ μετά κάθε μέρα κ καλύτερα. Πλέον δεν το συζητώ σα να μην εγχειρίστηκα είμαι. Όλα καλά θα πάνε μη το σκέφτεσαι καν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εγώ δεν είδα τίποτα από βίντεο κλπ. Ειλικρινά όμως ήταν πολύ πιο απλό κ εύκολο απ ότι περίμενα. Το χειρουργείο σαν διαδικασία κραταει 30 λεπτά το πολύ. Στα πρώτα 5 έχουν βγει τα μωρά κ μετά σε καθαρίζει, ράβει κλπ. Για μένα προσωπικά η αποκατάσταση ήταν κυριολεκτικά ένα τίποτα. Δε σηκώθηκα την ίδια μέρα καθώς ήμουν μουδιασμένη από τα παυσίπονα στην επισκληρίδειο (θαυματουργό πράγμα) Το επόμενο πρωί σηκώθηκα κ ξεκίνησα βόλτες. Δε σου λέω είχα ενόχληση αλλά όχι κάτι μη υποφερτό. Κ μετά κάθε μέρα κ καλύτερα. Πλέον δεν το συζητώ σα να μην εγχειρίστηκα είμαι. Όλα καλά θα πάνε μη το σκέφτεσαι καν 

Πολύ αισιόδοξο αυτό που μας λες!  Και γω την τρέμω. Μακάρι να ειναι όλα ευκολα κ για μας τις επόμενες... ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 6:39 ΠΜ, ο/η Σταυρι είπε:

Ο τράχηλος ένα δράμα αλλα ευτυχώς δεν είναι μαλακός είναι βέβαια κοντός. Ο γιατρός λέει τουλάχιστον να παμε 36η . Βάζω vasklor μαγνήσιο φουλ και το σταυρό μας.  Εσυ με τα διδυμάκια σου;; πως είναι;;

Τώρα πόσο εισαι ακριβώς? 

Τα μικρά είναι μια χαρά! Ο μοναδικός λόγος που δεν έχουμε φύγει από το νοσοκομείο ενώ μας είπαν να φύγουμε από χθες είναι ότι έχω πίεση. Σήμερα ανέβασα 165/95. Και αυτοί εδώ θέλουν να με αφήσουν να πάω σπίτι με τέτοια πίεση χωρίς αγωγή. Προφανώς μέχρι να συνέλθει ο οργανισμός από τον τοκετό θα πάρει κάποιες εβδομάδες.. Λένε περίπου 6 εβδομάδες. 

Στο δωμάτιο τα εχουμε συνέχεια μαζί μας τα μωράκια και σιγά σιγά τα παχαίνουμε όπως φαντάζομαι όλες οι κάνανε με το που γεννήθηκαν. Νομίζω μέχρι να φτάσουν ένα βάρος τύπου 3 κιλά που έχουν τα τελειομηνα το έχεις ένα άγχος.. 

Δεν ξέρω πως το βιώσαν τα υπόλοιπα κορίτσια έως τώρα.. @Sweetie79 @melodyy @annie! Επίσης κορίτσια ήθελα την γνώμη σας σε κατι: τα βάζετε τα μωρά στήθος να τραβήξουν ή κάνετε μεικτο θηλασμό για να μην τα κουράζετε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 12:47 ΠΜ, ο/η Antelope είπε:

Ναι ναι μασάζ με το χέρι σου από τη βάση προς τη θηλή σαν να αρμέγεις. Κάθε φορά που έρχονταν οι μαιες μου το έκαναν και μάλιστα με μεγάλη πίεση για να βγει μια μικρή σταγονίτσα και μόλις έβγαινε έβαζα κατευθείαν το μωρό. Σαν δόλωμα δηλαδή. Μου το κάνανε όλες αυτό (μη σου πω ότι ήταν το μόνο πράγμα στο οποίο συμφωνούσαν γιατί κατά τα άλλα κάθε μία έλεγε τα δικά της) και μετά και η παιδίατρος στο σπιτι ή οποία ήταν και σύμβουλος θηλασμου. Το ίδιο έκανα καμία φορά και κατά τη διάρκεια του θηλαστρου για πιο γρήγορη άντληση και για να λυθούν τυχόν κομπάκια αν είχα ώρα να θηλάσω αλλα και κατά τη διάρκεια του θηλασμου αν έβλεπα ότι βαριόταν/κουραζόταν το μωρό να ρουφήξει. Του το έκανα λίγο πιο εύκολο. 

Πώς το κάνεις; τα βάζεις πρώτα στο στήθος να προσπαθήσουν κάνα 10λεπτο σε κάθε στήθος και μετά τους δίνεις το συμπλήρωμα;

Δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο να κανω.. Η μεγάλη που γεννήθηκε 2750 δεν ρουφάει. Έμαθε στο μπουκάλι επειδή δεν την είχα κοντά μου από την αρχή και εγώ μετά χειρουργήθηκα και την ταιζανε. Ο μικρός ρουφάει και από στήθος και μπουκάλι αλλά γεννήθηκε 2300γρ και ανησυχώ εάν τον δω να υπερκουραζεται με το ρουφηγμα. Τον βάζω αλλά όχι συνέχεια.. Δεν ξέρω εάν κάνω καλά όμως μην ξεχάσει το στήθος και μάθει στο μπουκάλι. Σκεφτόμουν να του δίνω μέχρι και με σύριγγα μέχρι να ξεπεράσει τα 2500 κιλά ώστε να μην μάθει στο παθητικό μπουκάλι που είναι το εύκολο. Εσείς τι λέτε?

Κατα αλλά βγάζω και με θήλαστρο αλλά όχι πάρα πολύ συστηματικα και μου πετρωνει. Αλλά αύριο που θα πάμε καλώς έρχοντων των πραγμάτων σπίτι θα βγάζω συστηματικά.. Κάθε 3-4 ώρες λένε περίπου να το αδειάζεις το στήθος.. Σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Τώρα πόσο εισαι ακριβώς? 

Τα μικρά είναι μια χαρά! Ο μοναδικός λόγος που δεν έχουμε φύγει από το νοσοκομείο ενώ μας είπαν να φύγουμε από χθες είναι ότι έχω πίεση. Σήμερα ανέβασα 165/95. Και αυτοί εδώ θέλουν να με αφήσουν να πάω σπίτι με τέτοια πίεση χωρίς αγωγή. Προφανώς μέχρι να συνέλθει ο οργανισμός από τον τοκετό θα πάρει κάποιες εβδομάδες.. Λένε περίπου 6 εβδομάδες. 

Στο δωμάτιο τα εχουμε συνέχεια μαζί μας τα μωράκια και σιγά σιγά τα παχαίνουμε όπως φαντάζομαι όλες οι κάνανε με το που γεννήθηκαν. Νομίζω μέχρι να φτάσουν ένα βάρος τύπου 3 κιλά που έχουν τα τελειομηνα το έχεις ένα άγχος.. 

Δεν ξέρω πως το βιώσαν τα υπόλοιπα κορίτσια έως τώρα.. @Sweetie79 @melodyy @annie! Επίσης κορίτσια ήθελα την γνώμη σας σε κατι: τα βάζετε τα μωρά στήθος να τραβήξουν ή κάνετε μεικτο θηλασμό για να μην τα κουράζετε?

 

Εγώ τα έβαζα εξ αρχής στο στήθος όταν μου τα έφερναν στο μαιευτήριο κάθε 4 ώρες. Μη φανταστείς ότι κάνανε κ πολλά πράγματα, ειδικά η μικρή κ μετά αυτοί έδιναν μπουκάλι. Παρολα αυτά έμαθαν με αυτό τον τρόπο κ πίνουν κ με μπουκάλι κ στήθος. Πλέον δεν τα προλαβαίνω στο φαΐ.  Κατά την άποψη μου καλό θα ήταν να τα βάζεις κ στήθος. Κ θα μάθουν σιγά σιγά και θα σου κατεβάσουν το γάλα. Στην αρχή στη μικρή επειδή είχαμε χάσει πολύ βάρος έδινα πρώτα μπιμπερό για να πάρει σίγουρα τα ml που θέλαμε κ μετά την έβαζα στήθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 1:46 ΜΜ, ο/η Sweetie79 είπε:

Ναι κι εγώ τα ίδια, μου άνοιξαν ξανά την τομή την επόμενη ημέρα και μου καυτηριασαν το αιματωμα!! Εγώ εντομεταξυ επειδή έφθασε η αιμοσφιρινη μου στο 6μιση σερνομουν!!!! Εσύ πως είσαι σήμερα???? 

πωπω κορίτσι μου.. Άσε να μην γράψω πως είμαι γιατι έχουμε κορίτσια που περιμένουμε να γεννησουν. Αύριο που θα πάω σπίτι θα βγάλω φωτογραφια στον καθρέφτη.. Δεν με έχω δει ακόμα.. Έχω ακόμα αυτό το θέμα με την πίεση και εννοείται πονάω παντού. Θα είμαι έτσι κανένα δίμηνο μου είπαν εδώ.. Άστα.. Υπομονή όπως εκανα έως τώρα. Παίρνω μεγίστη δόση ibobrufen κάθε μέρα για να αντεχω τους πονους και να μπορω να κοιμηθώ λιγάκι. Είμαι και πολύ αδύνατη/αδυναμη.. Σέρνομαι βασικά ακόμα. Δεν ξέρω πόσο έφτασε η αιμοσφαιρινη/αιματοκριτης αλλά με τόση αιμορραγία από κάτω και κοιλιά σίγουρα έπεσε στα τάρταρα. Μου έδωσαν διπλό σίδηρο τώρα πρωί βράδυ να ανακάμψω. Εσύ? Πήρες σίδηρο και οκ? Φοβήθηκα πολύ ότι θα χρειαστεί μετάγγιση βασικά αλλά τουλάχιστον το γλίτωσα αυτό το κακό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 5:06 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Λοιπόν χωρίς να είμαι ειδήμων, στην περίπτωση σου μήπως βοηθούσε το σύστημα sns; Βάζεις το μωρό στο στήθος, αυτό κάνει τις αντανακλαστικές κινήσεις αλλά ουσιαστικά ρουφάει από σωληνάκι που συνδέεται με δοχείο γάλακτος. Οπότε και δίνεται το ερέθισμα και το μωρό τρέφεται. Σε τι κατάσταση είσαι; έχεις δυνατότητα να τα έχεις σε στάση θηλασμου;

Ναι δοκιμάζουμε με την μικρή που δεν τραβάει πάρα πολλές στάσεις.. Με τον άντρα μου και χθες μας βοηθούσε και μαία. Αλλα τίποτα.. Γλύφει κοκκινίζει και σπαράζει στο κλάμα. Μετά της δίνουμε μπουκάλι δεν γίνεται. Πρεπει να φάει.. Ενδιαφέρον το σύστημα sns.. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ βίντεο ή οτιδήποτε σχετικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 6:32 ΜΜ, ο/η annie! είπε:

Εγώ δεν είδα τίποτα από βίντεο κλπ. Ειλικρινά όμως ήταν πολύ πιο απλό κ εύκολο απ ότι περίμενα. Το χειρουργείο σαν διαδικασία κραταει 30 λεπτά το πολύ. Στα πρώτα 5 έχουν βγει τα μωρά κ μετά σε καθαρίζει, ράβει κλπ. Για μένα προσωπικά η αποκατάσταση ήταν κυριολεκτικά ένα τίποτα. Δε σηκώθηκα την ίδια μέρα καθώς ήμουν μουδιασμένη από τα παυσίπονα στην επισκληρίδειο (θαυματουργό πράγμα) Το επόμενο πρωί σηκώθηκα κ ξεκίνησα βόλτες. Δε σου λέω είχα ενόχληση αλλά όχι κάτι μη υποφερτό. Κ μετά κάθε μέρα κ καλύτερα. Πλέον δεν το συζητώ σα να μην εγχειρίστηκα είμαι. Όλα καλά θα πάνε μη το σκέφτεσαι καν 

Wow Annie μου!!! Πολύ σκληρο καρύδι!!! Εγώ βήχω πονάω κάθομαι πονάω.. Δεν βολεύομαι γενικώς 5 μέρες μετά.. Αλλά οκ είχα επιπλοκη και έκανα διπλο χειρουργείο. Οπότε το θεωρώ λογικό να είμαι σε χειρότερη κατάσταση γιατί μέχρι προχθές είχα καθετηρα και αποστραγγιση.. Πως να περπατήσεις με αυτά τα σακουλάκια να κρέμονται.. Τώρα κάθε μερα και καλύτερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εγώ τα έβαζα εξ αρχής στο στήθος όταν μου τα έφερναν στο μαιευτήριο κάθε 4 ώρες. Μη φανταστείς ότι κάνανε κ πολλά πράγματα, ειδικά η μικρή κ μετά αυτοί έδιναν μπουκάλι. Παρολα αυτά έμαθαν με αυτό τον τρόπο κ πίνουν κ με μπουκάλι κ στήθος. Πλέον δεν τα προλαβαίνω στο φαΐ.  Κατά την άποψη μου καλό θα ήταν να τα βάζεις κ στήθος. Κ θα μάθουν σιγά σιγά και θα σου κατεβάσουν το γάλα. Στην αρχή στη μικρή επειδή είχαμε χάσει πολύ βάρος έδινα πρώτα μπιμπερό για να πάρει σίγουρα τα ml που θέλαμε κ μετά την έβαζα στήθος 

Μου έχει κατέβει το γάλα αλλά μόνο ο μικρός δημιουργεί ερέθισμα.. Η μεγάλη τίποτα.. Το κοιτάει και κλαίει. Δεν προσπαθεί καθόλου 🙁 Πάντως εσένα έχουν μάθει και μπουκάλι και μπιμπερό? Δεν μπερδεύονται? Αυτό φοβάμαι κυρίως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εγώ τα έβαζα εξ αρχής στο στήθος όταν μου τα έφερναν στο μαιευτήριο κάθε 4 ώρες. Μη φανταστείς ότι κάνανε κ πολλά πράγματα, ειδικά η μικρή κ μετά αυτοί έδιναν μπουκάλι. Παρολα αυτά έμαθαν με αυτό τον τρόπο κ πίνουν κ με μπουκάλι κ στήθος. Πλέον δεν τα προλαβαίνω στο φαΐ.  Κατά την άποψη μου καλό θα ήταν να τα βάζεις κ στήθος. Κ θα μάθουν σιγά σιγά και θα σου κατεβάσουν το γάλα. Στην αρχή στη μικρή επειδή είχαμε χάσει πολύ βάρος έδινα πρώτα μπιμπερό για να πάρει σίγουρα τα ml που θέλαμε κ μετά την έβαζα στήθος 

Τώρα πόσο έχουν φτάσει σε βάρος τα μικρα ? Είστε 2 εβδομάδες μετά την γέννηση, σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν όλες τα μωράκια σας! Ήθελα να ρωτήσω  @Magaiver πώς καταλάβατε ότι υπήρχε αιμάτωμα την επόμενη μέρα και μπήκες ξανά χειρουργείο; Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι και υπάρχει περίπτωση να κάνω καισαρική (ο πρώτος ήταν φυσιολογικός), οπότε θα με ενδιέφερε η πληροφορία. Επίσης, θα σου έλεγα να τα βάζεις τα μικράκια όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος γιατί όσο πιο πολύ τα βάζεις, τόσο πιο πολύ γάλα παράγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Τώρα πόσο έχουν φτάσει σε βάρος τα μικρα ? Είστε 2 εβδομάδες μετά την γέννηση, σωστά?

Ελα κορίτσι, μόλις έφυγε ο παιδίατρος. Σήμερα είμαστε 30 ημερών. Ο μικρός είναι 3800 κ η μικρή 3280. Πλέον πάμε στο 3ωρο τη μέρα κ 4ωρο τη νύχτα για τάισμα. Χωρίς συμπλήρωμα τη μέρα αλλά μόνο στήθος. Θα μάθει κ η μικρή, να τη βάζεις κ όταν βγείτε με το καλό βρες μια μαία να σε βοηθήσει. Εμένα μ έσωσε η μαία που ήρθε σπίτι. Δε συγκρίνω με τίποτα τη δίκη μου περίπτωση με σένα κοριτσάκι μου. Είχες πολλές επιπλοκές κ μπήκες πάλι χειρουργείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

πωπω κορίτσι μου.. Άσε να μην γράψω πως είμαι γιατι έχουμε κορίτσια που περιμένουμε να γεννησουν. Αύριο που θα πάω σπίτι θα βγάλω φωτογραφια στον καθρέφτη.. Δεν με έχω δει ακόμα.. Έχω ακόμα αυτό το θέμα με την πίεση και εννοείται πονάω παντού. Θα είμαι έτσι κανένα δίμηνο μου είπαν εδώ.. Άστα.. Υπομονή όπως εκανα έως τώρα. Παίρνω μεγίστη δόση ibobrufen κάθε μέρα για να αντεχω τους πονους και να μπορω να κοιμηθώ λιγάκι. Είμαι και πολύ αδύνατη/αδυναμη.. Σέρνομαι βασικά ακόμα. Δεν ξέρω πόσο έφτασε η αιμοσφαιρινη/αιματοκριτης αλλά με τόση αιμορραγία από κάτω και κοιλιά σίγουρα έπεσε στα τάρταρα. Μου έδωσαν διπλό σίδηρο τώρα πρωί βράδυ να ανακάμψω. Εσύ? Πήρες σίδηρο και οκ? Φοβήθηκα πολύ ότι θα χρειαστεί μετάγγιση βασικά αλλά τουλάχιστον το γλίτωσα αυτό το κακό..

Τι έγινε κοριτσάκι πώς είσαι σήμερα??? 

Εγώ έκανα και μετάγγιση κι έτσι συνηλθα, βέβαια την επόμενη ημέρα ανέβασα και πυρετό 🙄🙄 για αυτό και βγήκα στις 7 ημέρες από το νοσοκομείο γιατί μου έδινε ενδοφλέβια αντιβίωση. Και μετά που γύρισα σπίτι είχα καμιά βδομάδα με δέκατα. Και μετά που συνηλθα από αυτό έπαθα και μαστίτιδα κι ανέβασα 39,5 πυρετό 🤣🤣

Αυτά!! Βέβαια όλα πέρασαν κι επανέρχομαι!!! Όσον αφορά τα κορίτσια που τα διαβάζουν να μην ανησυχούν επειδή έτυχαν κάποια πράγματα σε μας δε σημαίνει ότι θα συμβεί σε όλες, εξάλλου η καισαρικη για τους γιατρούς είναι κάτι που το κάνουν συνέχεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sweetie79 και @Magaiver καλα κανετε να μας τα λέτε. Εγώ νιώθω καλύτερα αν ειμαι προετοιμασμένη. Πέρα από την ταλαιπωρία και τους πόνους τους δικούς σας είναι που υπάρχουν και οι νέες ζωουλες που πρέπει να φροντίσετε. Μπορώ να φανταστώ πώς νιωθει μια μαμά να μην μπορεί να φροντίσει η ίδια τα παιδιά της.

Δηλαδή εσένα @Sweetie79 πόσο καιρό σου πήρε να επανέλθεις πλήρως από τα χειρουργεία και τις φλεγμονές με τους πυρετούς; κανένα μήνα; τώρα είσαι τελείως καλά; Και δίνεις μόνο ξένο πλέον ή έχεις διατηρήσει κάποιους θηλασμούς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ναι δοκιμάζουμε με την μικρή που δεν τραβάει πάρα πολλές στάσεις.. Με τον άντρα μου και χθες μας βοηθούσε και μαία. Αλλα τίποτα.. Γλύφει κοκκινίζει και σπαράζει στο κλάμα. Μετά της δίνουμε μπουκάλι δεν γίνεται. Πρεπει να φάει.. Ενδιαφέρον το σύστημα sns.. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ βίντεο ή οτιδήποτε σχετικό?

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το sns αλλά μπορείς να δεις βιντεάκια πχ https://www.breastfeeding-babies.com/supplemental-nursing-system.html νομίζω είναι ιδανικό για περιπτώσεις σαν τη δική σου. 

Πάντως κι εγώ μικρό μωρό είχα 2600 και μου λέγανε ότι δεν μπορεί να πιάσει και θα κουράζεται. Δεν είχα και θηλες, ήταν επίπεδες που δυσκόλευε την κατάσταση. Στην αρχή έπιανε μόνο με ψευδοθηλές. Για να μη μιλησω για τον πονο απο τις πληγές. Αποδείχτηκε κι όλας ότι έχει κοντό χαλινό και δυσκολευόταν να ρουφήξει καλά. Από όταν τον κόψαμε σε ειδικό ΩΡΛ ήταν η μέρα με τη νυχτα στο πόσο αποτελεσματικά θήλαζε. 

Δεν θέλω να συγκρίνω περιπτώσεις γιατί εγώ είχα φυσιολογικό τοκετό χωρίς επιπλοκές, ήμουν όρθια από την πρώτη ώρα, είχα την πολυτέλεια να έχω βοήθεια στο σπίτι ώστε να ασχολούμαι μόνο με το μωρό και κυρίως είχα μόνο ΕΝΑ μωρό. 

Κακά τα ψέματα, ο θηλασμός, όσο φυσικό πράγμα είναι, δεν είναι καθόλου εύκολος. Έρχεσαι αντιμέτωπη με άγχος, τύψεις, απόγνωση και όλα αυτά πάνω σε εξουθένωση, αϋπνία, άγνοια, πόνους και ορμόνες. Θυμάμαι άκουγα τη φράση καλύτερα να γεννάς παρα να θηλάζεις και καταλάβαινα τι εννοούσαν! Το να εχεις το μωρο συνέχεια πανω σου (μιλάμε για 20 ώρες το 24ωρο πολλές φορές) ακούγεται εύκολο και ρομαντικό όταν είσαι έγκυος, αλλά δεν είναι καθόλου στην πράξη όταν το ζεις. Δεν ξέρω γιατί δεν τα παράτησα, δεν ήμουν και από τις φανατικές του θηλασμου. Ίσως έβλεπα ότι κάνουμε μικρά καθημερινά βηματάκια και έλεγα άντε λίγο ακόμα. Και φυσικά μετά από λίγο καιρό ο θηλασμός έγινε το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου, τόσο βολικό και απολαυστικό και για τους δύο που δεν το μετάνιωσα.

Τώρα με τα δίδυμα απλά σκέφτομαι όπως μας πάει. Θα τους δωσω οτι καλύτερο μπορώ αλλά θέλω να κρατήσω τις ισορροπιες να ειμαι κι εγω στοιχειωδώς καλα. Δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω. Ισως χρειαστεί να αλλαξω τακτικη αρκετες φορες μεχρι να βρουμε την πιο βολικη λυση για ολους. 

Και για εσένα θα έλεγα Κάνε μέχρι εκεί που μπορείς, δοκίμασε εναλλακτικές χωρίς να τρελαίνεσαι για το τι θα καταφέρεις, αλλά να βάζεις ψηλά και τον εαυτό σου. Χωρίς εσένα δεν θα υπήρχε τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 6:32 ΜΜ, ο/η annie! είπε:

Εγώ δεν είδα τίποτα από βίντεο κλπ. Ειλικρινά όμως ήταν πολύ πιο απλό κ εύκολο απ ότι περίμενα. Το χειρουργείο σαν διαδικασία κραταει 30 λεπτά το πολύ. Στα πρώτα 5 έχουν βγει τα μωρά κ μετά σε καθαρίζει, ράβει κλπ. Για μένα προσωπικά η αποκατάσταση ήταν κυριολεκτικά ένα τίποτα. Δε σηκώθηκα την ίδια μέρα καθώς ήμουν μουδιασμένη από τα παυσίπονα στην επισκληρίδειο (θαυματουργό πράγμα) Το επόμενο πρωί σηκώθηκα κ ξεκίνησα βόλτες. Δε σου λέω είχα ενόχληση αλλά όχι κάτι μη υποφερτό. Κ μετά κάθε μέρα κ καλύτερα. Πλέον δεν το συζητώ σα να μην εγχειρίστηκα είμαι. Όλα καλά θα πάνε μη το σκέφτεσαι καν 

Ναι ναι η καισαρική ήταν πολύ πολύ εύκολη διαδικασία!!! Και τόσο μοναδική εμπειρία που σου έδειχναν τα μωράκια σου. Εγώ είχα και τον άντρα μου δίπλα και κλαίγαμε με λυγμούς. Μην φοβάσαι @Antelope καθόλου!!! Άλλο η καισαρική από μόνη της και άλλο η πιθανή επιπλοκη. Που στην καισαρική η πιο πιθανή είναι το αιμάτωμα και η ανάγκη μετάγγισης αίματος. Απλά επειδή όλα η δίδυμη κύηση είναι υψηλού κινδύνου όλα τα πιθανά "κακα " μπορεί να συμβούν με μεγαλύτερες πιθανότητες. Πχ διαβήτης ή προεκλαμψια κλπ. Αλλά δεν το παθαίνουν κι όλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το sns αλλά μπορείς να δεις βιντεάκια πχ https://www.breastfeeding-babies.com/supplemental-nursing-system.html νομίζω είναι ιδανικό για περιπτώσεις σαν τη δική σου. 

Πάντως κι εγώ μικρό μωρό είχα 2600 και μου λέγανε ότι δεν μπορεί να πιάσει και θα κουράζεται. Δεν είχα και θηλες, ήταν επίπεδες που δυσκόλευε την κατάσταση. Στην αρχή έπιανε μόνο με ψευδοθηλές. Για να μη μιλησω για τον πονο απο τις πληγές. Αποδείχτηκε κι όλας ότι έχει κοντό χαλινό και δυσκολευόταν να ρουφήξει καλά. Από όταν τον κόψαμε σε ειδικό ΩΡΛ ήταν η μέρα με τη νυχτα στο πόσο αποτελεσματικά θήλαζε. 

Δεν θέλω να συγκρίνω περιπτώσεις γιατί εγώ είχα φυσιολογικό τοκετό χωρίς επιπλοκές, ήμουν όρθια από την πρώτη ώρα, είχα την πολυτέλεια να έχω βοήθεια στο σπίτι ώστε να ασχολούμαι μόνο με το μωρό και κυρίως είχα μόνο ΕΝΑ μωρό. 

Κακά τα ψέματα, ο θηλασμός, όσο φυσικό πράγμα είναι, δεν είναι καθόλου εύκολος. Έρχεσαι αντιμέτωπη με άγχος, τύψεις, απόγνωση και όλα αυτά πάνω σε εξουθένωση, αϋπνία, άγνοια, πόνους και ορμόνες. Θυμάμαι άκουγα τη φράση καλύτερα να γεννάς παρα να θηλάζεις και καταλάβαινα τι εννοούσαν! Το να εχεις το μωρο συνέχεια πανω σου (μιλάμε για 20 ώρες το 24ωρο πολλές φορές) ακούγεται εύκολο και ρομαντικό όταν είσαι έγκυος, αλλά δεν είναι καθόλου στην πράξη όταν το ζεις. Δεν ξέρω γιατί δεν τα παράτησα, δεν ήμουν και από τις φανατικές του θηλασμου. Ίσως έβλεπα ότι κάνουμε μικρά καθημερινά βηματάκια και έλεγα άντε λίγο ακόμα. Και φυσικά μετά από λίγο καιρό ο θηλασμός έγινε το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου, τόσο βολικό και απολαυστικό και για τους δύο που δεν το μετάνιωσα.

Τώρα με τα δίδυμα απλά σκέφτομαι όπως μας πάει. Θα τους δωσω οτι καλύτερο μπορώ αλλά θέλω να κρατήσω τις ισορροπιες να ειμαι κι εγω στοιχειωδώς καλα. Δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω. Ισως χρειαστεί να αλλαξω τακτικη αρκετες φορες μεχρι να βρουμε την πιο βολικη λυση για ολους. 

Και για εσένα θα έλεγα Κάνε μέχρι εκεί που μπορείς, δοκίμασε εναλλακτικές χωρίς να τρελαίνεσαι για το τι θα καταφέρεις, αλλά να βάζεις ψηλά και τον εαυτό σου. Χωρίς εσένα δεν θα υπήρχε τίποτα. 

Κ μένα η μικρή επειδη ήταν μικρούλα κ κουραζόταν π πολύ εύκολα στην αρχή έπιασε μόνο με ψευδοθηλη. Με το που δυνάμωσε λίγο την σταματήσαμε. Κοιτα εγώ που έδινα κ συμπλήρωμα τα είχα με πρόγραμμα τα μικρά κ δεν ήταν κρεμασμένα όλη μέρα στο στήθος. Άντε να τύχαινε μια φορά τη μέρα να ξυπνήσει κάποιο ενδιάμεσα κ να θηλάσει αλλά αυτό ήταν σπάνιο. Από σήμερα που θα δίνω μόνο στήθος κατά τη διάρκεια της ημέρας θα φανεί.. Πάντως κορίτσια αυτό το 4 ωρες τη νύχτα είναι μαγικό!! Μιλάμε ένα μόνο ξύπνημα για τάισμα κ κατά τα άλλα ύπνος. Ενθουσιάστηκα η μάνα!!😂😂😂 Κ το φοβόμουν για πρώτη μέρα εχθές λέω μέχρι να μπούμε σε προγραμμα πάλι θα ζοριστούμε αλλά μια χαρά κοιμήθηκαν τα μικρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Sweetie79 και @Magaiver καλα κανετε να μας τα λέτε. Εγώ νιώθω καλύτερα αν ειμαι προετοιμασμένη. Πέρα από την ταλαιπωρία και τους πόνους τους δικούς σας είναι που υπάρχουν και οι νέες ζωουλες που πρέπει να φροντίσετε. Μπορώ να φανταστώ πώς νιωθει μια μαμά να μην μπορεί να φροντίσει η ίδια τα παιδιά της.

Δηλαδή εσένα @Sweetie79 πόσο καιρό σου πήρε να επανέλθεις πλήρως από τα χειρουργεία και τις φλεγμονές με τους πυρετούς; κανένα μήνα; τώρα είσαι τελείως καλά; Και δίνεις μόνο ξένο πλέον ή έχεις διατηρήσει κάποιους θηλασμούς;

Καλημέρα κοριτσάκι!!! Ναι κάνα μήνα τον χρειάστηκα, πάλι καλά που είναι η πεθερά μου εδώ και με βοήθησε με τα μωρά γιατί εγώ σερνομουν. Τώρα είμαι μια χαρά, βέβαια έχω αδυνατισει πολύ, ειναι και το ξενύχτι κι ο θηλασμός!!! Στην αρχή έδινα ξένο λόγω αντιβιωσεων που έπαιρνα αλλά τώρα δίνω το δικό μου, το οποίο βγάζω με θήλαστρο κι έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να της βάζω και στήθος κάποια γεύματα, βέβαια η μία βαριέται και δε βλέπω να τα πηγαίνουμε καλά, ευελπιστώ σιγά σιγά να συνηθίσει. Σήμερα μερα θα πάρω κι από μια διδυμομανουλα ένα μαξιλάρι θηλασμού μπας και μπορέσω να τις ταΐζω ταυτόχρονα γιατί όταν θα μείνω μόνη μου χωρίς βοήθεια δε ξέρω πως θα την παλέψω 🙄🙄

Πάντως κορίτσια μου είναι ευλογία τα διδυμακια αλλά θέλει αντοχές, όταν δε γκρινιάζουν κι οι δυο μαζί το πάνε εναλλάξ να χεις να ασχολείσαι 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι!!! Ναι κάνα μήνα τον χρειάστηκα, πάλι καλά που είναι η πεθερά μου εδώ και με βοήθησε με τα μωρά γιατί εγώ σερνομουν. Τώρα είμαι μια χαρά, βέβαια έχω αδυνατισει πολύ, ειναι και το ξενύχτι κι ο θηλασμός!!! Στην αρχή έδινα ξένο λόγω αντιβιωσεων που έπαιρνα αλλά τώρα δίνω το δικό μου, το οποίο βγάζω με θήλαστρο κι έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να της βάζω και στήθος κάποια γεύματα, βέβαια η μία βαριέται και δε βλέπω να τα πηγαίνουμε καλά, ευελπιστώ σιγά σιγά να συνηθίσει. Σήμερα μερα θα πάρω κι από μια διδυμομανουλα ένα μαξιλάρι θηλασμού μπας και μπορέσω να τις ταΐζω ταυτόχρονα γιατί όταν θα μείνω μόνη μου χωρίς βοήθεια δε ξέρω πως θα την παλέψω 🙄🙄

Πάντως κορίτσια μου είναι ευλογία τα διδυμακια αλλά θέλει αντοχές, όταν δε γκρινιάζουν κι οι δυο μαζί το πάνε εναλλάξ να χεις να ασχολείσαι 🤣🤣

Λοιπόν επειδη εμένα δεν έχει έρθει ακόμα το μαξιλάρι θηλασμού δίδυμων έκανα πατέντα.. Να ναι καλά ο σύζυγος που το σκέφτηκε!! Βάζω από κάτω το μαξιλάρι εγκυμοσύνης κ από πάνω ένα κλασικό μαξιλάρι θηλασμού (πέταλο) κ εκεί πάνω βάζω τα μωρά. Με αυτό τον τρόπο είναι ψηλά τα μωρά κ σταθερά. Δες το με το μαξιλάρι δίδυμων κ αν δε σου φτάνει βάλε κάτι ακόμα από κάτω. Θα δεις τεράστια διαφορά!! Και εννοείται πως όσο πιο άνετα αισθάνεσαι εσύ τόσο πιο καλά θηλάζουν κ τα μωρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ εκλεισα ραντεβου για Τεταρτη! Θα είμαι 36 βδομάδων ακριβώς. Μου ειπε να πάω αύριο πρωί νοσοκομείο για εξετάσεις κλπ. Τι θα κάνω εκεί; Μπορείτε να μου πείτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi 89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ εκλεισα ραντεβου για Τεταρτη! Θα είμαι 36 βδομάδων ακριβώς. Μου ειπε να πάω αύριο πρωί νοσοκομείο για εξετάσεις κλπ. Τι θα κάνω εκεί; Μπορείτε να μου πείτε;

Τετάρτη γεννάς ;; Με το καλό κοριτσάκι μου!!! Αιματολογικές, hiv και καρδιογράφημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Τετάρτη γεννάς ;; Με το καλό κοριτσάκι μου!!! Αιματολογικές, hiv και καρδιογράφημα. 

Ευχαριστώ! Ναι Τεταρτη! Δεν ειπαμε ώρα ακόμα! Έφτασε και αυτό στο τέλος του και δεν το πιστευω! Οσο φοβάμαι άλλο τοσο ενθουσιασμένη ειμαι! Αν και δεν το εχω ζήσει ξανά το συναίσθημα και δεν ξέρω τι να περιμένω! Ελπιζω μονο να μην χρειαστεί να μου κανουν ολική αν αγχωθώ και ανεβασω παλμούς και δεν πέφτουνε.. γιατί σε μένα συμβαινει αυτο και δεν μπορώ να ηρεμήσω.. αχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Evi 89 είπε:

Ευχαριστώ! Ναι Τεταρτη! Δεν ειπαμε ώρα ακόμα! Έφτασε και αυτό στο τέλος του και δεν το πιστευω! Οσο φοβάμαι άλλο τοσο ενθουσιασμένη ειμαι! Αν και δεν το εχω ζήσει ξανά το συναίσθημα και δεν ξέρω τι να περιμένω! Ελπιζω μονο να μην χρειαστεί να μου κανουν ολική αν αγχωθώ και ανεβασω παλμούς και δεν πέφτουνε.. γιατί σε μένα συμβαινει αυτο και δεν μπορώ να ηρεμήσω.. αχ! 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!! Και θα γνωρίσεις με το καλό τα μικρακια σου!!! Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς, θα σου κάνουν επισκληρίδειο, δεν καταλαβαίνεις τίποτα κ σε 5 λεπτά θα βλέπεις τα μωράκια σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...