Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Τη δευτερα θα μου πει ακριβως τη μερα!! Αλλα ναι μου ειπε « αντεχεις εσυ, θα πας μια καλα» αλλα κ γω την αλλη παρασκευη θα ειμαι 37+2 οποτε το ιδιο ειμαστε σχεδον

Νεφέλη με το καλό!! Έφτασε ο καιρός σου!!! Κ γω είμαι 36+4 αλλά όπως φαίνεται θα πάω ακόμα (με ένα μωρό όμως 😉

Αφού αισίως θα περάσεις τις 37 εβδομάδες κ τα 2.5 κιλά γιατι χρειάζεσαι κορτιζόνη; θεωρούσα ότι σε τέτοια φάση δεν είναι αναγκαίο... 

Και πάλι με το καλό σε όλες όσες πλησιάζετε! Ειλικρινά αισθάνομαι κούραση κ δεν έχω περάσει ούτε το 1/10 από τα δικά σας με τα δίδυμα... Ηρωίδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Νεφέλη με το καλό!! Έφτασε ο καιρός σου!!! Κ γω είμαι 36+4 αλλά όπως φαίνεται θα πάω ακόμα (με ένα μωρό όμως 😉

Αφού αισίως θα περάσεις τις 37 εβδομάδες κ τα 2.5 κιλά γιατι χρειάζεσαι κορτιζόνη; θεωρούσα ότι σε τέτοια φάση δεν είναι αναγκαίο... 

Και πάλι με το καλό σε όλες όσες πλησιάζετε! Ειλικρινά αισθάνομαι κούραση κ δεν έχω περάσει ούτε το 1/10 από τα δικά σας με τα δίδυμα... Ηρωίδες!

Κι εσύ είσαι ηρωίδα τι λες τωρα! Η κοιλιά σε αυτές τις εβδομάδες δεν κουμαντάρεται εύκολα. Έχει τη δική της προσωπικότητα και εμείς απλά προσαρμοζόμαστε :)

Για αυτό με την κορτιζόνη ρωτησα την παιδίατρο (Έχει κάνει και χρονια νεογνολογος σε νοσοκομείο). Η ίδια δεν θεωρεί ότι χρειάζονται μετά τις 35-36 εβδομάδες αλλα δεν είναι και αρνητική μιας και δεν έχουν δοθεί επίσημες οδηγίες. Πολλοί γυναικολογοι στην Ελλάδα κάνουν ούτως ή άλλως αν πρόκειται να γίνει καισαρική (Επειδή δεν περνάει το μωρό από το γεννητικό κανάλι που θα αναγκάσει τις κυψελιδες να συμπιεστούν και να έρθει εύκολα η πρώτη ανάσα). Κάποιοι επίσης έκαναν σε κυησεις με αγόρια μόνο (!) γιατι υπήρχε μια μικρή στατιστική διαφορά ως προς την ωρίμανση του αναπνευστικού στα δύο φύλα (τα κορίτσια είναι πιο ωριμα) αλλά έχει εγκαταλειφθεί αυτή η τακτικη. Άρα τελικά είναι κι αυτο στην ευχέρεια του γυναικολόγου. Υπάρχουν φυσικά και οι περιπτωσεις που αντενδείκνυνται πχ διαβήτης οπότε πρεπει να ζυγιζεται ο κίνδυνος με το όφελος.

Εσύ πως θα γεννήσεις; και τι έχεις; αγοράκι ή κοριτσάκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Νεφέλη με το καλό!! Έφτασε ο καιρός σου!!! Κ γω είμαι 36+4 αλλά όπως φαίνεται θα πάω ακόμα (με ένα μωρό όμως 😉

Αφού αισίως θα περάσεις τις 37 εβδομάδες κ τα 2.5 κιλά γιατι χρειάζεσαι κορτιζόνη; θεωρούσα ότι σε τέτοια φάση δεν είναι αναγκαίο... 

Και πάλι με το καλό σε όλες όσες πλησιάζετε! Ειλικρινά αισθάνομαι κούραση κ δεν έχω περάσει ούτε το 1/10 από τα δικά σας με τα δίδυμα... Ηρωίδες!

Ευχαριστω! Επισης!! Ναι εσυ θα φτασεις και αλλο..εγω παντως χτυπαω ξυλο ολα νορμαλ ηταν μεχρι τωρα κ πολυ ευκολα ..κ αρχιζω κ τρεμω για το επομενο βημα μη γινει καμια στραβη..θελει κορτιζονη για τα πνευμονια των μωρων.παγκόσμια συσταση λεει και μονο καλό τους κανει..πηρα 15 κιλα ακριβως @Antelope

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Βρε μπας και είναι το κεφαλάκι του μωρού αυτό που πιάνεις; Ο πλακουντας δύσκολο, είναι πολύ μαλακός σαν σφουγγάρι

 

Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο αυτό που νιώθεις. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά! Πόσο είσαι τωρα;

@Nefeliap με το καλό!! Τέλεια τα μωράκια στο βαρος! Πόσα κιλά έχεις πάρει σύνολο;

@Evi 89 μου αρέσει που σου έλεγε μέχρι 34 θα φτάσεις λόγω σωματότυπου. Τώρα πήγε 37; 

Καλά εννοείται ο κάθε γιατρός τα δικά του. Αλλά τουλάχιστον συμφωνούν ότι δεν έχει νόημα να τα αφήσουν μέχρι όσο πάρει. Εκτός από τους Γερμανούς που μάλλον χαριστικά της είπαν της @Magaiver 38 επειδή την έβλεπαν να υποφέρει. Αν ήταν η @Nefeliap μπορεί να την άφηναν μέχρι τις 42 χαχαχα

Κορίτσια μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ότι για κάποιον ανεξήγητο ακόμα λογο έχει φανεί ότι τα δίδυμα ωριμάζουν πιο γρήγορα από ότι τα μόνα στη μήτρα (εφόσον δεν υπάρχουν ειδικά προβλήματα και επιπλοκές) παρόλο που μπορεί να έχουν  μικρότερο βάρος. Να και κάτι αισιόδοξο!

Καλέ κεφαλάκι μωρού από την 14η εβδομάδα;με τρομάζεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Βρε μπας και είναι το κεφαλάκι του μωρού αυτό που πιάνεις; Ο πλακουντας δύσκολο, είναι πολύ μαλακός σαν σφουγγάρι

 

Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο αυτό που νιώθεις. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά! Πόσο είσαι τωρα;

@Nefeliap με το καλό!! Τέλεια τα μωράκια στο βαρος! Πόσα κιλά έχεις πάρει σύνολο;

@Evi 89 μου αρέσει που σου έλεγε μέχρι 34 θα φτάσεις λόγω σωματότυπου. Τώρα πήγε 37; 

Καλά εννοείται ο κάθε γιατρός τα δικά του. Αλλά τουλάχιστον συμφωνούν ότι δεν έχει νόημα να τα αφήσουν μέχρι όσο πάρει. Εκτός από τους Γερμανούς που μάλλον χαριστικά της είπαν της @Magaiver 38 επειδή την έβλεπαν να υποφέρει. Αν ήταν η @Nefeliap μπορεί να την άφηναν μέχρι τις 42 χαχαχα

Κορίτσια μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ότι για κάποιον ανεξήγητο ακόμα λογο έχει φανεί ότι τα δίδυμα ωριμάζουν πιο γρήγορα από ότι τα μόνα στη μήτρα (εφόσον δεν υπάρχουν ειδικά προβλήματα και επιπλοκές) παρόλο που μπορεί να έχουν  μικρότερο βάρος. Να και κάτι αισιόδοξο!

Ναι καμιά απο τις δυο γιατρούς δεν με πίστευε! Και όμως καλά κρατώ! Ενταξει 36 δεν ξερω αν φτασω, αλλά 35 πιστευω πως ναι. 
χαχαχαχαχα με τους Γερμανους απο την μια γελάς κ απο την αλλη κανεις τον σταυρό σου. 
 

@Nefeliap πόσο υψος έχεις; Εγω ειμαι 1,60 και 63 κιλά τωρα. Έβαλα 14 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Καλέ κεφαλάκι μωρού από την 14η εβδομάδα;με τρομάζεις...

Χαχα κεφαλάκι, πωπουδακι, το μωρο τελοσπαντων. Μπορείς να τό πιάσεις σαν καρουμπαλακι ακομα και τοσο νωρις, ειδικά αν είσαι αδύνατη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κι εσύ είσαι ηρωίδα τι λες τωρα! Η κοιλιά σε αυτές τις εβδομάδες δεν κουμαντάρεται εύκολα. Έχει τη δική της προσωπικότητα και εμείς απλά προσαρμοζόμαστε :)

Για αυτό με την κορτιζόνη ρωτησα την παιδίατρο (Έχει κάνει και χρονια νεογνολογος σε νοσοκομείο). Η ίδια δεν θεωρεί ότι χρειάζονται μετά τις 35-36 εβδομάδες αλλα δεν είναι και αρνητική μιας και δεν έχουν δοθεί επίσημες οδηγίες. Πολλοί γυναικολογοι στην Ελλάδα κάνουν ούτως ή άλλως αν πρόκειται να γίνει καισαρική (Επειδή δεν περνάει το μωρό από το γεννητικό κανάλι που θα αναγκάσει τις κυψελιδες να συμπιεστούν και να έρθει εύκολα η πρώτη ανάσα). Κάποιοι επίσης έκαναν σε κυησεις με αγόρια μόνο (!) γιατι υπήρχε μια μικρή στατιστική διαφορά ως προς την ωρίμανση του αναπνευστικού στα δύο φύλα (τα κορίτσια είναι πιο ωριμα) αλλά έχει εγκαταλειφθεί αυτή η τακτικη. Άρα τελικά είναι κι αυτο στην ευχέρεια του γυναικολόγου. Υπάρχουν φυσικά και οι περιπτωσεις που αντενδείκνυνται πχ διαβήτης οπότε πρεπει να ζυγιζεται ο κίνδυνος με το όφελος.

Εσύ πως θα γεννήσεις; και τι έχεις; αγοράκι ή κοριτσάκι;

Έχω κοριτσάκι και προς το παρόν φαίνεται ότι πάω για φυσιολογικο τοκετό αλλά ειλικρινά δεν με νοιάζει, ό,τι προκύψει και κυρίως ό,τι είναι πιο ασφαλές για το μωρό! 

Σου εύχομαι με το καλό και να πάνε όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Ναι καμιά απο τις δυο γιατρούς δεν με πίστευε! Και όμως καλά κρατώ! Ενταξει 36 δεν ξερω αν φτασω, αλλά 35 πιστευω πως ναι. 
χαχαχαχαχα με τους Γερμανους απο την μια γελάς κ απο την αλλη κανεις τον σταυρό σου. 
 

@Nefeliap πόσο υψος έχεις; Εγω ειμαι 1,60 και 63 κιλά τωρα. Έβαλα 14 

Καλέ ποσο ησουν; Πωω αδυνατη εισαι πολυ!!!1,68 εγω κ 58 κιλα ημουν παντα κ τωρα πηρα 15 ακριβως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Βρε μπας και είναι το κεφαλάκι του μωρού αυτό που πιάνεις; Ο πλακουντας δύσκολο, είναι πολύ μαλακός σαν σφουγγάρι

 

Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο αυτό που νιώθεις. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά! Πόσο είσαι τωρα;

@Nefeliap με το καλό!! Τέλεια τα μωράκια στο βαρος! Πόσα κιλά έχεις πάρει σύνολο;

@Evi 89 μου αρέσει που σου έλεγε μέχρι 34 θα φτάσεις λόγω σωματότυπου. Τώρα πήγε 37; 

Καλά εννοείται ο κάθε γιατρός τα δικά του. Αλλά τουλάχιστον συμφωνούν ότι δεν έχει νόημα να τα αφήσουν μέχρι όσο πάρει. Εκτός από τους Γερμανούς που μάλλον χαριστικά της είπαν της @Magaiver 38 επειδή την έβλεπαν να υποφέρει. Αν ήταν η @Nefeliap μπορεί να την άφηναν μέχρι τις 42 χαχαχα

Κορίτσια μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ότι για κάποιον ανεξήγητο ακόμα λογο έχει φανεί ότι τα δίδυμα ωριμάζουν πιο γρήγορα από ότι τα μόνα στη μήτρα (εφόσον δεν υπάρχουν ειδικά προβλήματα και επιπλοκές) παρόλο που μπορεί να έχουν  μικρότερο βάρος. Να και κάτι αισιόδοξο!

Αααα σοβαρά? Μήπως επειδή είναι δυο και το ένα βοηθάει το άλλο? Ειχα διαβάσει μια ιστορία μοναδική πάντως που ένα μωράκι στην εντατική θα πέθαινε και ο λόγος που έζησε ήταν επειδή έβαλαν το αδερφάκι του δίπλα και μαλιστα το πήρε αγκαλιά! Θα βρω το άρθρο τώρα να σας το στείλω!

Παντως πολύ ελπιδοφόρο αυτ πού σου είπε! Ποια εξήγηση υπάρχει δεν σου είπε? Ανεξήγητο πως μπορεί να είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Καλέ ποσο ησουν; Πωω αδυνατη εισαι πολυ!!!1,68 εγω κ 58 κιλα ημουν παντα κ τωρα πηρα 15 ακριβως.. 

Πολυ καλα τα 15 κιλά πάντως! Παααρα πολυ καλα! Εγω ξεκινησα απο 49. Εχασα 5 κιλα λογω εμετων και τωρα ειμαι 63+ . Αλλά υπολογίζω απο τα 49 εννοείται και σιγουρα θα παρω κ κάτι παραπανω. Ειμαι αρκετα λεπτη ναι και στενη. Ακου εκει να μην πιστεύουν σε μενα! Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Αααα σοβαρά? Μήπως επειδή είναι δυο και το ένα βοηθάει το άλλο? Ειχα διαβάσει μια ιστορία μοναδική πάντως που ένα μωράκι στην εντατική θα πέθαινε και ο λόγος που έζησε ήταν επειδή έβαλαν το αδερφάκι του δίπλα και μαλιστα το πήρε αγκαλιά! Θα βρω το άρθρο τώρα να σας το στείλω!

Παντως πολύ ελπιδοφόρο αυτ πού σου είπε! Ποια εξήγηση υπάρχει δεν σου είπε? Ανεξήγητο πως μπορεί να είναι?

Αχ κάπου το έχω δει κι εγώ αυτό με τα δίδυμα που τα βάλανε μαζί! Πολύ συγκινητικό.

Η παιδίατρος μου είπε για τα διάφορα οργανικά συστήματα πχ αναπνευστικό, πεπτικό κλπ. Είδα όμως και ένα ντοκιμαντέρ με τον Κύπρο Νικολαίδη (απο μια σειρα στο netflix) που έλεγε ότι ο εγκέφαλος των διδύμων αναπτύσσεται ταχύτερα γιατί έχουν περισσότερα ερεθίσματα μέσα στη μήτρα πχ τεντώνει το πόδι του και αντιδρά το αδερφάκι του και αυτή η αλληλεπίδραση είναι ευεργετική για τον εγκέφαλο. Κι αυτά που είναι στον ίδιο σάκο ακόμα πιο πολύ. 

Μπορεί η φύση να προνοεί για αυτά τα μωράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Βρε μπας και είναι το κεφαλάκι του μωρού αυτό που πιάνεις; Ο πλακουντας δύσκολο, είναι πολύ μαλακός σαν σφουγγάρι

 

Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο αυτό που νιώθεις. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά! Πόσο είσαι τωρα;

@Nefeliap με το καλό!! Τέλεια τα μωράκια στο βαρος! Πόσα κιλά έχεις πάρει σύνολο;

@Evi 89 μου αρέσει που σου έλεγε μέχρι 34 θα φτάσεις λόγω σωματότυπου. Τώρα πήγε 37; 

Καλά εννοείται ο κάθε γιατρός τα δικά του. Αλλά τουλάχιστον συμφωνούν ότι δεν έχει νόημα να τα αφήσουν μέχρι όσο πάρει. Εκτός από τους Γερμανούς που μάλλον χαριστικά της είπαν της @Magaiver 38 επειδή την έβλεπαν να υποφέρει. Αν ήταν η @Nefeliap μπορεί να την άφηναν μέχρι τις 42 χαχαχα

Κορίτσια μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ότι για κάποιον ανεξήγητο ακόμα λογο έχει φανεί ότι τα δίδυμα ωριμάζουν πιο γρήγορα από ότι τα μόνα στη μήτρα (εφόσον δεν υπάρχουν ειδικά προβλήματα και επιπλοκές) παρόλο που μπορεί να έχουν  μικρότερο βάρος. Να και κάτι αισιόδοξο!

Λοιπόν το άρθρο λέγεται rescuing hug! Μοναδική ιστορία αλήθεια! Πολύ συγκινητικη. Τα δίδυμα πραγματικά μπορεί να σώσουν το ένα το άλλο. Βοηθιουνται πάρα πολύ που είναι μαζί από την αρχή της κύησης.

 https://www.snopes.com/fact-check/rescuing-hug/ 

Και μετέπειτα στη ζωή τους δηλαδή το ένα βοηθά το άλλο σε διάφορες φάσεις ανάπτυξης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Αααα σοβαρά? Μήπως επειδή είναι δυο και το ένα βοηθάει το άλλο? Ειχα διαβάσει μια ιστορία μοναδική πάντως που ένα μωράκι στην εντατική θα πέθαινε και ο λόγος που έζησε ήταν επειδή έβαλαν το αδερφάκι του δίπλα και μαλιστα το πήρε αγκαλιά! Θα βρω το άρθρο τώρα να σας το στείλω!

Παντως πολύ ελπιδοφόρο αυτ πού σου είπε! Ποια εξήγηση υπάρχει δεν σου είπε? Ανεξήγητο πως μπορεί να είναι?

Κ ο γυναικολόγος μου μου είπε το ίδιο πράγμα που λέει κ η @Antelope. Ένας λόγος είναι πως επειδη έχουν περιορισμένο χώρο στη μήτρα στρεσσατονται περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη συμπαράστασή μας στην αγρύπνια της γλυκιάς μανούλας @annie!🤱🦸‍♀️

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; τωρα θα ρωτάμε, Γέννησε καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Τη συμπαράστασή μας στην αγρύπνια της γλυκιάς μανούλας @annie!🤱🦸‍♀️

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; τωρα θα ρωτάμε, Γέννησε καμία;

Αχ γλυκό μου κορίτσι!! Πάλι καλά είμασταν εχθές μόνο για φαγητό κ άλλαγμα σηκωνόμασταν.. Κοιμήθηκα δε μπορώ να πω. Προχθές είχαμε το χαλι μας με κολικούς κ τέρμα αϋπνία.. Πως είσαι εσυ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Τη συμπαράστασή μας στην αγρύπνια της γλυκιάς μανούλας @annie!🤱🦸‍♀️

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; τωρα θα ρωτάμε, Γέννησε καμία;

Καλημέρα! Εγώ κάθε βράδυ περιμένω ότι θα γεννήσω. Ειδικά τα βράδια.. 

Σήμερα ήρθα στον παθολόγο να δω όλα μου τα προβλήματα.. Νάτριο πρωτεΐνη στα ουρά πίεση κλπ. Σκάλες περπάτημα ταλαιπωρία. Θα γεννήσω δεν παίζει..

@annie! πως είναι τα βράδια? Δύσκολα ακόμη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Magaiver είπε:

Καλημέρα! Εγώ κάθε βράδυ περιμένω ότι θα γεννήσω. Ειδικά τα βράδια.. 

Σήμερα ήρθα στον παθολόγο να δω όλα μου τα προβλήματα.. Νάτριο πρωτεΐνη στα ουρά πίεση κλπ. Σκάλες περπάτημα ταλαιπωρία. Θα γεννήσω δεν παίζει..

@annie! πως είναι τα βράδια? Δύσκολα ακόμη?

Άντε κοριτσάκι μου λίγο έμεινε κ θα ηρεμήσεις. Γενικά τώρα που τρώνε στο 3ωρο τη νύχτα θεωρητικά προλαβαίνουμε να κοιμηθούμε ένα 2ωρο ανάμεσα στα ταισματα. Αλλά έχουμε κολικούς, όχι σε τραγικό βαθμό αλλά πονάνε τα μικρακια. Ειδικά ο μπέμπης κ έχουμε γκρίνια κλπ. Τουλάχιστον μέρα παρα μέρα κοιμόμαστε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Καλημερα κορίτσια... Για να δουμε, ποια έχει σειρά... Θα έχουμε καμία γεννά το σουκου τι λέτε??, 😇😊😊

Δικαιωματικά η σειρά πάει στην @Magaiver !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Αχ γλυκό μου κορίτσι!! Πάλι καλά είμασταν εχθές μόνο για φαγητό κ άλλαγμα σηκωνόμασταν.. Κοιμήθηκα δε μπορώ να πω. Προχθές είχαμε το χαλι μας με κολικούς κ τέρμα αϋπνία.. Πως είσαι εσυ; 

Σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Είναι η πιο δύσκολη περίοδος. Ειδικά με τους κολικους να βλέπεις το παιδί σου να υποφέρει και να μην μπορείς να το βοηθήσεις 🙁 Προσπαθώ κι εγώ να προετοιμαστώ όσο μπορώ ψυχολογικά αλλά ξέρω ότι στην πράξη είναι πάντα πιο δύσκολα. 

Σας έχει δώσει καθόλου σταγόνες προβιοτικά; και το μασαζάκι στην κοιλίτσα βοηθάει με κυκλικές κινήσεις και οι λευκοί ήχοι και διάφορα άλλα. Αλλα θαύματα δεν γίνονται. Μόνο υπομονή κι αγάπη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Καλημέρα! Εγώ κάθε βράδυ περιμένω ότι θα γεννήσω. Ειδικά τα βράδια.. 

Σήμερα ήρθα στον παθολόγο να δω όλα μου τα προβλήματα.. Νάτριο πρωτεΐνη στα ουρά πίεση κλπ. Σκάλες περπάτημα ταλαιπωρία. Θα γεννήσω δεν παίζει..

@annie! πως είναι τα βράδια? Δύσκολα ακόμη?

Θα κάνεις επιπλέον εξετάσεις για όλα αυτά; Ο παθολόγος τι άποψη έχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Είναι η πιο δύσκολη περίοδος. Ειδικά με τους κολικους να βλέπεις το παιδί σου να υποφέρει και να μην μπορείς να το βοηθήσεις 🙁 Προσπαθώ κι εγώ να προετοιμαστώ όσο μπορώ ψυχολογικά αλλά ξέρω ότι στην πράξη είναι πάντα πιο δύσκολα. 

Σας έχει δώσει καθόλου σταγόνες προβιοτικά; και το μασαζάκι στην κοιλίτσα βοηθάει με κυκλικές κινήσεις και οι λευκοί ήχοι και διάφορα άλλα. Αλλα θαύματα δεν γίνονται. Μόνο υπομονή κι αγάπη

Όχι δεν είμαστε σε τραγική κατάσταση ακόμα. Απλά έχει γκρίνια που με αγκαλίτσα περνάει. Εχθές αυτό που κάναμε επιπλέον είναι πως τον τύλιξα με την κουβέρτα αγκαλιάς και όταν δεν ηρεμούσε κάναμε γυμναστική στα ποδαράκια του. Βοήθησε στο να κινηθεί το έντερο έφυγαν τα αέρια και ηρέμησε το αγοράκι μου το καλό. Όπως το είπες υπομονή κ αγάπη. Όταν τα πιάνει κ τα δυο παίρνουμε με τον μπαμπά τους εναλλάξ από ένα παιδί αγκαλιά κ κοιμόμαστε έτσι κ οι τέσσερις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Δικαιωματικά η σειρά πάει στην @Magaiver !!

Ναι είμαι η επόμενη νομίζω 😊 Αν και τρέμω τα Σαββατοκύριακα δυστυχώς. Είναι το νοσοκομείο άδειο γενικώς και υποστελεχωμενο. Δεν θέλω να πάμε στα έκτακτα που έχει ένα γιατρό για 3-4 τοκετους.. Αλλά τώρα ο,τι γίνει..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...