Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση ενιωσα κάτι σαν κλωτσιά αλλά οχι μπροστά στήν κοιλιά όταν ήμουν ξαπλωμένη στα πλαγιά αλλά δεν ξέρω αν είναι το έντερο η το μωρό δεν ξέρω έχει τύχει σε καμία;

Είσαι έγκυος σε δίδυμα κορίτσι μ;είναι τα πρώτα; γτ κάπου εκεί ξεκινήσαμε να τα νιώθουμε αλλά καμία σχέση με κλωτσιά... Σαν γαργαλιτο ήταν.. Σαν φτερουγισμα... Αν δεν έχεις δίδυμα ή δεν ένιωσες έτσι τότε μάλλον ήταν το έντερο.... Στις μονές μετά τις 20 εβδομάδες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Είσαι έγκυος σε δίδυμα κορίτσι μ;είναι τα πρώτα; γτ κάπου εκεί ξεκινήσαμε να τα νιώθουμε αλλά καμία σχέση με κλωτσιά... Σαν γαργαλιτο ήταν.. Σαν φτερουγισμα... Αν δεν έχεις δίδυμα ή δεν ένιωσες έτσι τότε μάλλον ήταν το έντερο.... Στις μονές μετά τις 20 εβδομάδες... 

Οχι δίδυμα ενα έχω ξέρω πως εφόσον έχω ενα εδώ είναι για δίδυμα απλως δεν ξέρω που αλλου να πω είμαι 17+4 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Princess1312 είπε:

Οχι δίδυμα ενα έχω ξέρω πως εφόσον έχω ενα εδώ είναι για δίδυμα απλως δεν ξέρω που αλλου να πω είμαι 17+4 

Δεν ήταν κλωτσιά! Δυνατές κλωτσιές θα έχεις από τον 7ο κ μετά... Ίσα ίσα ένα γαργάλημα θα νιώθεις.. Δεν ήταν κάτι μην αγχώνεσαι.. Έντερο είναι κάνε ένα ντουζ χαλάρωσε κ δε θα σε ξαναπιάσει.. Αν είσαι δυσκοιλια πάρε λαδάκι για να μην πετρωνει το έντερο σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Δεν ήταν κλωτσιά! Δυνατές κλωτσιές θα έχεις από τον 7ο κ μετά... Ίσα ίσα ένα γαργάλημα θα νιώθεις.. Δεν ήταν κάτι μην αγχώνεσαι.. Έντερο είναι κάνε ένα ντουζ χαλάρωσε κ δε θα σε ξαναπιάσει.. Αν είσαι δυσκοιλια πάρε λαδάκι για να μην πετρωνει το έντερο σου! 

Α ωραία με νοιάζει να μην είναι κάτι κακό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια δε ξερω αν μπορειτε να το δειτε αλλα ειναι τελειο  https://www.facebook.com/1730618607013194/posts/4678872198854472/?d=n

Μιλάμε τέλειο!!!! Έτσι λες να κάνουν και τα δικά μας?? Θα τρελαθώ!!! Αν και λογικά αυτά πρέπει να ήταν στον ίδιο σάκο ε??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Α ωραία με νοιάζει να μην είναι κάτι κακό 

Κοίτα.. Ότι κ να είναι εδώ λέμε τις εμπειρίες μας... Να μας λες ότι θες αφού πρώτα όμως μιλήσεις με το γιατρό σ και σε διαβεβαιώσει ότι όλα ειναι εντάξει! Από κει κ πέρα εμείς θα σ πούμε τι νιώσαμε πως το νιώσαμε κλπ αλλά κ πάλι η κάθε μία είναι διαφορετικός οργανισμός και πάντα όλα είναι κατά προσέγγιση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melodyy είπε:

Φυσικά πρώτα μίλησα με γιατρό κ μετά εδώ βρε κορίτσια!! Νομίζω το έγραψα κιόλας! 

Sorry βρε κορίτσι δεν το είδα... και τι σου είπε φυσιολογικό??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sweetie79 είπε:

Sorry βρε κορίτσι δεν το είδα... και τι σου είπε φυσιολογικό??? 

Μ είπε ότι είναι λογικό και αναμενόμενο να ξεκινήσουν σιγά σιγά πόνοι.. Επίσης ότι η κάθε μία το βιώνει αλλιώς.. Το μόνο κοινό είναι ότι έχει κάποια περιοδικότητα... Να σημειώνω τις στιγμές που με πιάνει κ αν δω ότι έχω 3-4 φορές με διαφορά 30-40 λεπτά τότε ανησυχούμε.. Από κει κ πέρα πιθανό να έχω κάθε μέρα πλέον.. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν το ένιωσε καμία όπως το περιγράφω εγώ γτ είδα όλες νιώθετε σφίξιμο στην κοιλιά.. Κ λέω τι στο καλο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Μ είπε ότι είναι λογικό και αναμενόμενο να ξεκινήσουν σιγά σιγά πόνοι.. Επίσης ότι η κάθε μία το βιώνει αλλιώς.. Το μόνο κοινό είναι ότι έχει κάποια περιοδικότητα... Να σημειώνω τις στιγμές που με πιάνει κ αν δω ότι έχω 3-4 φορές με διαφορά 30-40 λεπτά τότε ανησυχούμε.. Από κει κ πέρα πιθανό να έχω κάθε μέρα πλέον.. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν το ένιωσε καμία όπως το περιγράφω εγώ γτ είδα όλες νιώθετε σφίξιμο στην κοιλιά.. Κ λέω τι στο καλο.. 

Εγω ας πούμε νιωθω απλά ενα σφιξιμο χωρις πονο. Συνεχόμενο. Αν δεν ξεκουραστώ δεν περνάει. Πονο κλπ όχι ακομα. Και αυτο το σφιξιμο-τεντωμα-πέτρωμα οπως θελετε πείτε το δεν το νιωθω συχνα. Μονο αν περπατησω και κανω καμια δουλεια παραπανω. Αυτή ειναι η δικιά μου εμπειρία αν και δε νομιζω ότι μοιάζουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Κοίτα.. Ότι κ να είναι εδώ λέμε τις εμπειρίες μας... Να μας λες ότι θες αφού πρώτα όμως μιλήσεις με το γιατρό σ και σε διαβεβαιώσει ότι όλα ειναι εντάξει! Από κει κ πέρα εμείς θα σ πούμε τι νιώσαμε πως το νιώσαμε κλπ αλλά κ πάλι η κάθε μία είναι διαφορετικός οργανισμός και πάντα όλα είναι κατά προσέγγιση... 

Ναι κατάλαβα έτσι είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια πολύ δύσκολο ακούγεται όλο αυτό που περνάτε. @melodyy αυτες οι σουβλιές ειναι στιγμιαίες ή εχουν μια διαρκεια πχ 30 δευτερολέπτων; Παντως η περιοδικότητα στους πόνους είναι που κάνει τη διαφορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η annie! είπε:

@Evi 89 ξεκάθαρα θα φάει ξύλο ο επόμενος που θα μου το πει. Όπως κ καμμία ατάκα του τύπου υπομονή λίγο έμεινε κλπ... Κουβαλά εσυ φιλενάδα 2 μωρά κ ελα μετά να μου πεις τη γλύκα.. Που στον 9ο δεν την παλεύετε κ μεις είμαστε έτσι από τον 6ο.. Ναι κορίτσι μου ένα μήνα μπροστά είμαι μαζί με τη @Sweetie79 κ την @melodyy με διαφορά 3 ημερών.

Χαχα! Έτσι είναι οπως τα λες.. βεβαια εγω ακουγα και φιλες μου που γεννησαν προσφατα και λένε α μια χαρα περασα.. κανω ξανα κ άλλο παιδι.. και σκεφτομαι εγω αυτες δεν πάνε καλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi 89 είπε:

Εγω ας πούμε νιωθω απλά ενα σφιξιμο χωρις πονο. Συνεχόμενο. Αν δεν ξεκουραστώ δεν περνάει. Πονο κλπ όχι ακομα. Και αυτο το σφιξιμο-τεντωμα-πέτρωμα οπως θελετε πείτε το δεν το νιωθω συχνα. Μονο αν περπατησω και κανω καμια δουλεια παραπανω. Αυτή ειναι η δικιά μου εμπειρία αν και δε νομιζω ότι μοιάζουν! 

Όντως.... Μπα εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο... Δε ξέρω αν συμβαίνει ή όχι απλά χαμπάρι δεν παίρνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

Αχ κορίτσια πολύ δύσκολο ακούγεται όλο αυτό που περνάτε. @melodyy αυτες οι σουβλιές ειναι στιγμιαίες ή εχουν μια διαρκεια πχ 30 δευτερολέπτων; Παντως η περιοδικότητα στους πόνους είναι που κάνει τη διαφορά

Ήταν σίγουρα μισό λεπτό.... Κ η επόμενη ήταν 2+ ώρες μετά... Κ η επόμενη το επόμενο βράδυ.. Οπότε ναι δεν εχουν περιοδικότητα ευτυχώς κ γιαυτό με καθυσηχασε κ ο γιατρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Μιλάμε τέλειο!!!! Έτσι λες να κάνουν και τα δικά μας?? Θα τρελαθώ!!! Αν και λογικά αυτά πρέπει να ήταν στον ίδιο σάκο ε??? 

Ναι ετσι λεω και εγω..αλλα και τα δικα μας εχουνε παρεα ρε συ .το ενα κεφαλι ειναι διπλα στο αλλο μου ειπε τελευταια φορα ο γιατρος :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melodyy είπε:

Χαχαχα κ εγώ... Ότι δε με έπιασε η νάρκωση! Χαχαχα γενικά δεν το σκέφτομαι γτ πέρασα τόσα κ λέω όλα καλά θα πάνε... Στο παρατσακ μπορεί αλλά κάθε φορά όλα καλά!!! Πιο πολύ αγωνία για να γυρίσουμε όλοι μαζί σπίτι... Αλλά υποσυνείδητα προφανώς έχω χαχαχα

Χαχαχαχα @Evi 89 εγώ πάλι είδα ότι έγινε το χειρουργείο τσακ μπαμ όλα εύκολα και γρήγορα και σηκώθηκα αμέσως και δεν πόνεσα καθόλου και τα ραμματα ηθελαν απλα ενα hanzaplast. Και σκεφτόμουν, μα καλά τοσο εύκολη είναι η καισαρική, τι μαζόχες είμαστε που υποφέρουμε με τις ώρες να γεννήσουμε φυσιολογικά;

Το μονο πρόβλημα ήταν ότι μετά ψάχναμε τα μωρά γιατί είχαν κάνει λάθος και μας έδωσαν άλλα 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Χαχαχαχα @Evi 89 εγώ πάλι είδα ότι έγινε το χειρουργείο τσακ μπαμ όλα εύκολα και γρήγορα και σηκώθηκα αμέσως και δεν πόνεσα καθόλου και τα ραμματα ηθελαν απλα ενα hanzaplast. Και σκεφτόμουν, μα καλά τοσο εύκολη είναι η καισαρική, τι μαζόχες είμαστε που υποφέρουμε με τις ώρες να γεννήσουμε φυσιολογικά;

Το μονο πρόβλημα ήταν ότι μετά ψάχναμε τα μωρά γιατί είχαν κάνει λάθος και μας έδωσαν άλλα 😂😂

Άλλο και τούτο! Εφιάλτη δεν το λες, αλλά και πάλι ένα αγχος υπάρχει.. λογικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εκανα το ντοπλερ σημερα. Ολα καλα! Ο τράχηλός μου απο 42 χιλιοστα πήγε 36 όμως όλα καλα μου ειπε. Επισης πιστευει οτι τα μωρα θα φτασουν το πολυ 36 βδομάδες επειδή ειμαι μικροκαμωμένη. Πιθανή δηλαδή μέχρι 10 Φεβρουαρίου. Για να δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, άντε προχωράμε όλες σιγά σιγά.. εγώ σε λίγες μέρες έχω β επιπέδου. 19+5 βάση περιοδου ειμαι.. Τελικά φαίνεται να έχουμε 2 κοριτσάκια!!💖👶👶🙏🌸 Θα επιβεβαιωθει η ανατροπή κ στη β.. χαχαχ...όλα καλά, είμαστε 315 κ 354 γραμμαρια.. αλλά ο πλακούντας στο ένα το μωρό δε λέει να ανέβει, θ ανέβει? Η θα μείνει εκεί?στο τράχηλο μου είπε δε ξέρω λεπτομέρειες τώρα απ' την αυχενική έτσι είναι πάντως.. θα Μ πουν κ στη β επιπέδου αναλυτικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 μια χαρά είναι ο τράχηλος σου, εμένα την 29 εβδομάδα ήταν 3. Όσον αφορα για το πότε θα γεννησεις κι εμένα μου είχε πει αρχικά γύρω στις 36 εβδομάδες, λόγω της δίδυμης κύησης, τώρα βέβαια με τη χολοσταση που εμφάνισα ίσως χρειαστεί και νωρίτερα.

@lactaki με το καλό να έρθουν τα κοριτσάκια σου!!! Κι εγώ δύο κοριτσάκια περιμένω, έχει γεμίσει το σπίτι ροζ💕💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Γεια σας κορίτσια, άντε προχωράμε όλες σιγά σιγά.. εγώ σε λίγες μέρες έχω β επιπέδου. 19+5 βάση περιοδου ειμαι.. Τελικά φαίνεται να έχουμε 2 κοριτσάκια!!💖👶👶🙏🌸 Θα επιβεβαιωθει η ανατροπή κ στη β.. χαχαχ...όλα καλά, είμαστε 315 κ 354 γραμμαρια.. αλλά ο πλακούντας στο ένα το μωρό δε λέει να ανέβει, θ ανέβει? Η θα μείνει εκεί?στο τράχηλο μου είπε δε ξέρω λεπτομέρειες τώρα απ' την αυχενική έτσι είναι πάντως.. θα Μ πουν κ στη β επιπέδου αναλυτικά.. 

Είναι επιπωματικος κορίτσι μ; έτσι κ αλλιώς εμείς πάμε με καισαρική απλά από ότι έχω ακούσει θέλει άραγμα αυτό... Πολλές φορές ανεβαίνει δηλ το έχω ακούσει αλλά δε μ έτυχε.. Δε ξέρω δηλ πως γίνεται αν γίνεται από μόνο ή με κάποια αγωγή! Με το καλό να κάνεις τη Β επιπέδου και να είναι όλα τέλεια!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

@Evi 89 μια χαρά είναι ο τράχηλος σου, εμένα την 29 εβδομάδα ήταν 3. Όσον αφορα για το πότε θα γεννησεις κι εμένα μου είχε πει αρχικά γύρω στις 36 εβδομάδες, λόγω της δίδυμης κύησης, τώρα βέβαια με τη χολοσταση που εμφάνισα ίσως χρειαστεί και νωρίτερα.

@lactaki με το καλό να έρθουν τα κοριτσάκια σου!!! Κι εγώ δύο κοριτσάκια περιμένω, έχει γεμίσει το σπίτι ροζ💕💕💕

Θα πνιγούμε στα στρινγκ κορίτσια!!! Χαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89μια χαρά κορίτσι μου τέλεια! Κ ο τράχηλος κομπλέ!! Εγώ με 22 σταθερά κ κάνω πάρτυ😂 Κ γω έχω σε 2 ώρες ντοπλερ.

@lactaki σου είπε να κάνεις κάτι για τον πλακούντα; Ξεκούραση κλπ ή όχι όλα καλά; 
 

@Sweetie79 πως είσαι εσύ; Έκανες πάλι εξετάσεις; 
 

@melodyy Στρινγκ, μπικουτί, make up ότι μπορείς να φανταστείς😜 Κ πολλές υποψήφιες νύφες για το αγοράκι μου😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

@Evi 89μια χαρά κορίτσι μου τέλεια! Κ ο τράχηλος κομπλέ!! Εγώ με 22 σταθερά κ κάνω πάρτυ😂 Κ γω έχω σε 2 ώρες ντοπλερ.

@lactaki σου είπε να κάνεις κάτι για τον πλακούντα; Ξεκούραση κλπ ή όχι όλα καλά; 
 

@Sweetie79 πως είσαι εσύ; Έκανες πάλι εξετάσεις; 
 

@melodyy Στρινγκ, μπικουτί, make up ότι μπορείς να φανταστείς😜 Κ πολλές υποψήφιες νύφες για το αγοράκι μου😂😂😂

@annie! Μου είπε να κάνω ξεκούραση κ μόνο τα απαιραιτητα.. να μη μαγειρεύω, για να μη στέκομαι πολύ ωρα όρθια κ γενικά καναπέ.. εντάξει κ πριν δε μπορώ να πω ότι έκανα δουλειες.. αλλά σίγουρα θα προσέχω..απ' την αυχενική είναι το μόνο θέμα που υπάρχει ευελπιστώ να ανέβει αργότερα κ αν δεν.. να μην έχω θέμα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...