Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια είστε όλες καλά εσείς κ τα μωράκια σας?? Εγώ είμαι πλέον στην 19η κ τον άλλο μήνα έχω β επιπέδου.. περνάει ο καιρός.. οπότε όλη μέρα χαζεύω κ ψάχνω τα πράγματακια τους... Θα ήθελα να σας ρωτήσω @Nefeliap κ σένα γιατί νομίζω πως το πήρες. .βλέπω θηλαστρο της medela ως το πιο καλό.. ποια η διαφορά medela swing κ medela swing flex? 

Επίσης, για θερμαντήρα που κοιτάω θέλω με 2 Μπίμπερο δε βλέπω ποικιλία.. βρήκατε κπ εσείς?? αποστειρωτη εχω οπότε δε κοιτάω  2 σε 1.. είδα ένα της cangaroo 18€ αλλά Μ φάνηκε πολύ οικονομικός. Μη καίω το γάλα η το βγάζω κρύο😂 τον έχει πάρει κάποια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είστε όλες καλά εσείς κ τα μωράκια σας?? Εγώ είμαι πλέον στην 19η κ τον άλλο μήνα έχω β επιπέδου.. περνάει ο καιρός.. οπότε όλη μέρα χαζεύω κ ψάχνω τα πράγματακια τους... Θα ήθελα να σας ρωτήσω @Nefeliap κ σένα γιατί νομίζω πως το πήρες. .βλέπω θηλαστρο της medela ως το πιο καλό.. ποια η διαφορά medela swing κ medela swing flex? 

Επίσης, για θερμαντήρα που κοιτάω θέλω με 2 Μπίμπερο δε βλέπω ποικιλία.. βρήκατε κπ εσείς?? αποστειρωτη εχω οπότε δε κοιτάω  2 σε 1.. είδα ένα της cangaroo 18€ αλλά Μ φάνηκε πολύ οικονομικός. Μη καίω το γάλα η το βγάζω κρύο😂 τον έχει πάρει κάποια?

Καλησπέρα κοριτσάκι μου με το καλό τα μωράκια σου!!! Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί μου έδωσαν θερμαντήρα και λέω να πάρω μόνο αποστειρωτή. Τώρα για το θήλαστρο που λες η μαία σήμερα μου είπε να μην πάρω τίποτα και θα το δούμε όταν γεννήσω!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου με το καλό τα μωράκια σου!!! Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί μου έδωσαν θερμαντήρα και λέω να πάρω μόνο αποστειρωτή. Τώρα για το θήλαστρο που λες η μαία σήμερα μου είπε να μην πάρω τίποτα και θα το δούμε όταν γεννήσω!!!! 

Σ ευχαριστω για την απάντηση... Μια χαρά , απλά εγώ το σκέφτομαι κυρίως να γίνεται η δουλειά με το θηλαστρο κ το ιδανικό αν μπορώ να θηλάσω παράλληλα. Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει χωρίς βοήθεια.. θα το ψάξω βέβαια κ για σύμβουλο κ βλεπουμε.. τώρα μόνο σενάρια κάνω... Θέλω να έχω ένα θηλαστρο να γίνει μια αρχή όταν έρθει η ώρα.. μη ψαχνομαι εκείνη την ώρα ειδικά αν είμαι χωρίς βοήθεια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είστε όλες καλά εσείς κ τα μωράκια σας?? Εγώ είμαι πλέον στην 19η κ τον άλλο μήνα έχω β επιπέδου.. περνάει ο καιρός.. οπότε όλη μέρα χαζεύω κ ψάχνω τα πράγματακια τους... Θα ήθελα να σας ρωτήσω @Nefeliap κ σένα γιατί νομίζω πως το πήρες. .βλέπω θηλαστρο της medela ως το πιο καλό.. ποια η διαφορά medela swing κ medela swing flex? 

Επίσης, για θερμαντήρα που κοιτάω θέλω με 2 Μπίμπερο δε βλέπω ποικιλία.. βρήκατε κπ εσείς?? αποστειρωτη εχω οπότε δε κοιτάω  2 σε 1.. είδα ένα της cangaroo 18€ αλλά Μ φάνηκε πολύ οικονομικός. Μη καίω το γάλα η το βγάζω κρύο😂 τον έχει πάρει κάποια?

Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις από τώρα θηλαστρο αυτά και τα δύο είναι καλά αλλά μπορεί να χρειαστείς και νοσοκομειακό για αύξηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sova είπε:

Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις από τώρα θηλαστρο αυτά και τα δύο είναι καλά αλλά μπορεί να χρειαστείς και νοσοκομειακό για αύξηση 

Τι να πω Μ πε μια κοπέλα πως στο δικό μας νοσοκομείο δε νοικιάζουν τα επαγγελματικά. Ε άμα δεν είναι καλό τι να το κάνω..η ίσως γίνει η αρχή όπως λες Μ αυτό τις μέρες που θα είμαι εκεί..  δε ξέρω έχω μπερδεύτει αρκετά τώρα που φθάνει ο καιρός να αρχίσω τα ψώνια χαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lactaki είπε:

Τι να πω Μ πε μια κοπέλα πως στο δικό μας νοσοκομείο δε νοικιάζουν τα επαγγελματικά. Ε άμα δεν είναι καλό τι να το κάνω.. δε ξέρω έχω μπερδεύτει αρκετά τώρα που φθάνει ο καιρός να αρχίσω τα ψώνια χαχα!!! 

Μπορείς να βρεις στο ίντερνετ εταιρείες που νοικιάζουν ! Μερικές φορές τα οικιακά αν δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός μπορεί να μειώσουν το γάλα ! Εμείς για αρχή με δύο μωρά θέλουμε σίγουρα αύξηση ! Σκέψου το έχεις χρόνο ακόμα για αυτά νομίζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lactaki πετάγομαι κι εγω η ακυρη χαχα να πω οτι στην πολη μου ειχα βρει νοσοκομειακο θηλαστρο για ενοικιαση σε μαγαζι που πουλανε ορθοπαιδικα ειδη, ειδη θηλασμου κτλ. Αν χρειαστεις, ισως βρεις σε τετοιου ειδους μαγαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είστε όλες καλά εσείς κ τα μωράκια σας?? Εγώ είμαι πλέον στην 19η κ τον άλλο μήνα έχω β επιπέδου.. περνάει ο καιρός.. οπότε όλη μέρα χαζεύω κ ψάχνω τα πράγματακια τους... Θα ήθελα να σας ρωτήσω @Nefeliap κ σένα γιατί νομίζω πως το πήρες. .βλέπω θηλαστρο της medela ως το πιο καλό.. ποια η διαφορά medela swing κ medela swing flex? 

Επίσης, για θερμαντήρα που κοιτάω θέλω με 2 Μπίμπερο δε βλέπω ποικιλία.. βρήκατε κπ εσείς?? αποστειρωτη εχω οπότε δε κοιτάω  2 σε 1.. είδα ένα της cangaroo 18€ αλλά Μ φάνηκε πολύ οικονομικός. Μη καίω το γάλα η το βγάζω κρύο😂 τον έχει πάρει κάποια?

Καλημέρα κοριτσάκι μου, πω πω ποσό γρήγορα περνάει ο καιρός.. Θα συμφωνήσω κ γω με τα κορίτσια, κ μένα η μαία μου είπε για αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός όχι θήλαστρο. Αν όμως θέλεις να έχεις εσυ στο σπίτι για ασφάλεια κ γω θα έλεγα να νοικιάσεις νοσοκομειακό. Μέσω ιντερνετ θα βρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου, πω πω ποσό γρήγορα περνάει ο καιρός.. Θα συμφωνήσω κ γω με τα κορίτσια, κ μένα η μαία μου είπε για αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός όχι θήλαστρο. Αν όμως θέλεις να έχεις εσυ στο σπίτι για ασφάλεια κ γω θα έλεγα να νοικιάσεις νοσοκομειακό. Μέσω ιντερνετ θα βρεις. 

@vayaki @annie σας ευχαριστώ πολύ πολύ.. είμαι στο ψάξιμο, πράγματι βρήκα σ ένα φαρμακείο εδώ στο νησί  που ενοικιάζει κ η κοπέλα είναι κ σύμβουλος θηλασμού.. της έχω κάνει κπ ερωτήσεις κ περιμένω να δω τι θα Μ πει κ πως μπορεί να με βοηθήσει.. στο νοσοκομείο μας απ' ότι ξέρω έχουν ένα κ μοναδικό εξαιρετικο θηλαστρο αλλά άμα ζητήσεις προς ενοικίαση σου δίνουν άλλο τελείως μουφα.. οπότε δεν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Πως περνάνε οι μέρες; Εγώ έχω ξεκινήσει να ζορίζομαι για τα καλά πλέον και κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά ειδικά στον ύπνο. Σας πιάνουν κ σας δύσπνοιες; Εγώ όταν ξαπλώνω αισθάνομαι ένα πλακωμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Πως περνάνε οι μέρες; Εγώ έχω ξεκινήσει να ζορίζομαι για τα καλά πλέον και κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά ειδικά στον ύπνο. Σας πιάνουν κ σας δύσπνοιες; Εγώ όταν ξαπλώνω αισθάνομαι ένα πλακωμα 

Γεια σου Άννυ! Σε ποια βδομάδα είσαι τώρα; Εμένα με εχουν πιασει τα πλακώματα από την 22η βδομαδα κ τωρα ειμαι στην 25+2. Κοιμάμαι σχεδον ορθια κ βολεύτηκα! Μηπως να το δοκιμάσεις; Παντως και γω μεσα στην μέρα αμα κανω δουλειές τεντώνει η μέση πολύ γρήγορα σε σχεση με παλιότερα κ τραβάει η κοιλιά. Οπότε καθισιό! Τι κάνεις μεσα στην μέρα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σου Άννυ! Σε ποια βδομάδα είσαι τώρα; Εμένα με εχουν πιασει τα πλακώματα από την 22η βδομαδα κ τωρα ειμαι στην 25+2. Κοιμάμαι σχεδον ορθια κ βολεύτηκα! Μηπως να το δοκιμάσεις; Παντως και γω μεσα στην μέρα αμα κανω δουλειές τεντώνει η μέση πολύ γρήγορα σε σχεση με παλιότερα κ τραβάει η κοιλιά. Οπότε καθισιό! Τι κάνεις μεσα στην μέρα;;

31η εβδομάδα είμαι (30+1). Γενικά όλη μέρα είμαι καναπέ-καρέκλα. Λόγω περιδεσης τραχήλου. Είπα θα δοκιμάσω σήμερα με έξτρα μαξιλάρια από αυτά που έχω ήδη κ αν δεν κάτσει στον καναπέ κ γω. Το ένα το μωρό είναι πολύ ψηλά κ νομίζω πως αυτό με ζορίζει περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η annie! είπε:

31η εβδομάδα είμαι (30+1). Γενικά όλη μέρα είμαι καναπέ-καρέκλα. Λόγω περιδεσης τραχήλου. Είπα θα δοκιμάσω σήμερα με έξτρα μαξιλάρια από αυτά που έχω ήδη κ αν δεν κάτσει στον καναπέ κ γω. Το ένα το μωρό είναι πολύ ψηλά κ νομίζω πως αυτό με ζορίζει περισσότερο.

Ξεκούραση κ ο Θεός βοηθός! Ελπίζω να μην χειροτερέψει! Αλλά και πάλι δεν θα έχει καποια λύση ο-η γιατρός σου; Εγω να φανταστεις κάθομαι κανονικα 90 μοίρες κ εχω βαλει μαξιλάρια του καναπέ και του κρεβατιού κ απλά κανω το κεφαλι μου αριστερα. Οχι ότι βολεύει τέλεια, αλλά δε νιωθω πλάκωμα.. τι να πω.. δυσκολο μωρέ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Πως περνάνε οι μέρες; Εγώ έχω ξεκινήσει να ζορίζομαι για τα καλά πλέον και κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά ειδικά στον ύπνο. Σας πιάνουν κ σας δύσπνοιες; Εγώ όταν ξαπλώνω αισθάνομαι ένα πλακωμα 

Και εγώ δυσκολεύομαι στον ύπνο και αγχώνομαι βασικά μην τα πιέζω μήπως δεν κάνει έτσι μήπως μήπως μήπως τρελαίνομαι κάθε βράδυ ! Και η πλάτη μου έχει αρχίσει να πονάει :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Σας διάβαζα τις τελευταίες μέρες και σήμερα αποφάσισα να σας γράψω βλέποντας το μήνυμα της Αννιε για τη δύσπνοια. Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση.. Με δίδυμα στην 28η εβδομάδα (27+2) και ζορίζομαι παρά πολύ. Δεν μπορώ να αναπνεύσω, έχω ταχυπαλμίες.. Δύσκολα γενικώς. Έκανα επείγουσα περιδεση γιατί πήγαινα για πρόωρο τοκετό την 24η εβδομάδα και από τότε είμαι γενικώς ξάπλα με την ελπίδα να τραβήξει όσο πιο πολύ γίνεται..

Κουράγιο σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Όλες έχουμε τα θέματα μας στον ύπνο, κι εγώ όταν ξαπλώνω έχω ένα μόνιμο βάρος στο στήθος, όσο για το άγχος στο να μη τα πιέζω μία από τα ίδια, προσπαθώ να αλλάζω πλευρά για να μη πιέζεται καμία!!! 

Εμείς προχθές πήγαμε στο γιατρό και τις είδαμε, καλά μας είπε ο γιατρός, μου γράψε και κάτι εξετάσεις επιπλέον, γιατί φαγουριζομαι λίγο, ελπίζω να μην είναι κάτι, τη Δευτέρα περιμένω αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σας διάβαζα τις τελευταίες μέρες και σήμερα αποφάσισα να σας γράψω βλέποντας το μήνυμα της Αννιε για τη δύσπνοια. Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση.. Με δίδυμα στην 28η εβδομάδα (27+2) και ζορίζομαι παρά πολύ. Δεν μπορώ να αναπνεύσω, έχω ταχυπαλμίες.. Δύσκολα γενικώς. Έκανα επείγουσα περιδεση γιατί πήγαινα για πρόωρο τοκετό την 24η εβδομάδα και από τότε είμαι γενικώς ξάπλα με την ελπίδα να τραβήξει όσο πιο πολύ γίνεται..

Κουράγιο σε όλες!!!

Καλώς την!!! Νομίζω έχω διαβάσει παλιότερα ποστς σου στο φόρουμ.. πολύ χάρηκα που τα κατάφερες!!!Κουράγιο και σε σένα και να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να κρατήσεις τα μωράκια σου αγκαλιά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλώς την!!! Νομίζω έχω διαβάσει παλιότερα ποστς σου στο φόρουμ.. πολύ χάρηκα που τα κατάφερες!!!Κουράγιο και σε σένα και να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να κρατήσεις τα μωράκια σου αγκαλιά!!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και δυο μωράκια υγιή😊 Σε ποία εβδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Magaiver είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και δυο μωράκια υγιή😊 Σε ποία εβδομάδα είσαι?

Είμαι στην 31η εβδομάδα, πλησιάζει ο καιρός!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 κάτι τέτοιο θα κάνω κ γω. Δευτέρα θα παω στο γιατρό κ θα τον ρωτήσω αλλά δεν έχω ελπίδες να σου πω την αλήθεια. Πιστεύω πως είναι λόγω των μωρών κ του χώρου που πιάνουν. 
 

@sova βρε αυτά ζωάρα κάνουν εκεί μέσα.. Εμείς τα τραβάμε όλα κ τα καημένα τα όργανα μας.. Αν είσαι στο πλάι κ ιδανικά αριστερά δεν έχουν κανένα θέμα τα μωρά.

@Magaiver Καλωσήρθες κοπέλα μου!! Στην ίδια κατάσταση είμαστε, 25η βδομάδα έκανα περιδεση με τραχηλο κάτω από 15 χιλιοστά κ χοάνη. Εμένα μ έχει γενικά στον καναπέ όχι κρεβατωμένη κ στο τελευταίο ραντεβού 2 βδομαδες μετά την περιδεση ο τράχηλος ήταν 22 χιλιοστά ερμητικά κλειστός!!😁😁😁 Ήταν τόσο ικανοποιημένος που ενώ είχε πει πως θα με βλέπει κάθε 2-3 βδομαδες ζήτησε να παω πάνω στο μήνα. Όλα θα πάνε καλά!! Θετικές σκέψεις κ μην αγχώνεσαι. Σε είδε μετά την περιδεση ο γιατρός; Αν ναι τι σου είπε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Είμαι στην 31η εβδομάδα, πλησιάζει ο καιρός!!!! 

Οοο ναι! Σχεδόν φτάνεις! Εύχομαι να πάνε όλα πολύ πολύ καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

@Evi 89 κάτι τέτοιο θα κάνω κ γω. Δευτέρα θα παω στο γιατρό κ θα τον ρωτήσω αλλά δεν έχω ελπίδες να σου πω την αλήθεια. Πιστεύω πως είναι λόγω των μωρών κ του χώρου που πιάνουν. 
 

@sova βρε αυτά ζωάρα κάνουν εκεί μέσα.. Εμείς τα τραβάμε όλα κ τα καημένα τα όργανα μας.. Αν είσαι στο πλάι κ ιδανικά αριστερά δεν έχουν κανένα θέμα τα μωρά.

@Magaiver Καλωσήρθες κοπέλα μου!! Στην ίδια κατάσταση είμαστε, 25η βδομάδα έκανα περιδεση με τραχηλο κάτω από 15 χιλιοστά κ χοάνη. Εμένα μ έχει γενικά στον καναπέ όχι κρεβατωμένη κ στο τελευταίο ραντεβού 2 βδομαδες μετά την περιδεση ο τράχηλος ήταν 22 χιλιοστά ερμητικά κλειστός!!😁😁😁 Ήταν τόσο ικανοποιημένος που ενώ είχε πει πως θα με βλέπει κάθε 2-3 βδομαδες ζήτησε να παω πάνω στο μήνα. Όλα θα πάνε καλά!! Θετικές σκέψεις κ μην αγχώνεσαι. Σε είδε μετά την περιδεση ο γιατρός; Αν ναι τι σου είπε; 

Πωπω ακριβώς το ίδιο και με μένα! Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι άνοιγε ο τράχηλος. Σε τυχαίο έλεγχο το βρήκαμε ότι έκανε χοανη και μάλιστα το κάτω μωρό είχε χώσει το πόδι του εκεί μέσα και την άνοιγε πιο πολύ. Ήταν θέμα ημερών να ανοίξει εντελώς.

Εμένα με βλέπει κάθε βδομάδα η γιατρός (ηθελα να έρθω Ελλάδα να γεννήσω εκεί γιατί μένουμε Γερμανία αλλά με την περιδεση και το λοκνταουν είναι δύσκολα τα πράγματα). Μετά την περιδεση με είδε και φαινόταν ο τράχηλος 4 εκατοστά μετά από 3 εβδομάδες έπεσε στα 3. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί τις επόμενες εβδομάδες. Είμαι προετοιμασμένη για όλα τα σενάρια σε περίπτωση που δεν κρατήσει το ράμμα. Έχω και κάτι πετρωματα και σκληραίνει η κοιλιά χαμηλά και γενικώς αγχώνομαι όταν κάνω κάποια δραστηριότητα. Γιαυτό είμαι ξάπλωμενη. Εσύ αισθάνεσαι τίποτα μετά την περιδεση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σας διάβαζα τις τελευταίες μέρες και σήμερα αποφάσισα να σας γράψω βλέποντας το μήνυμα της Αννιε για τη δύσπνοια. Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση.. Με δίδυμα στην 28η εβδομάδα (27+2) και ζορίζομαι παρά πολύ. Δεν μπορώ να αναπνεύσω, έχω ταχυπαλμίες.. Δύσκολα γενικώς. Έκανα επείγουσα περιδεση γιατί πήγαινα για πρόωρο τοκετό την 24η εβδομάδα και από τότε είμαι γενικώς ξάπλα με την ελπίδα να τραβήξει όσο πιο πολύ γίνεται..

Κουράγιο σε όλες!!!

Γεια σου! Α μονο 2 βδομάδες διαφορά εχουμε! Θυμασαι πότε καταλαβες αισθητή διαφορά στις δυσκολίες; Δηλαδή αν μου λες οτι εχεις τα ταχυπαλμίες κλπ να τις περιμενω κ γω; Για να δούμε.. ερώτηση. Οι ταχυπαλμίες πώς σε πιανουν; Ξαφνικά; Κρατάνε πολύ; Πώς ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Πωπω ακριβώς το ίδιο και με μένα! Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι άνοιγε ο τράχηλος. Σε τυχαίο έλεγχο το βρήκαμε ότι έκανε χοανη και μάλιστα το κάτω μωρό είχε χώσει το πόδι του εκεί μέσα και την άνοιγε πιο πολύ. Ήταν θέμα ημερών να ανοίξει εντελώς.

Εμένα με βλέπει κάθε βδομάδα η γιατρός (ηθελα να έρθω Ελλάδα να γεννήσω εκεί γιατί μένουμε Γερμανία αλλά με την περιδεση και το λοκνταουν είναι δύσκολα τα πράγματα). Μετά την περιδεση με είδε και φαινόταν ο τράχηλος 4 εκατοστά μετά από 3 εβδομάδες έπεσε στα 3. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί τις επόμενες εβδομάδες. Είμαι προετοιμασμένη για όλα τα σενάρια σε περίπτωση που δεν κρατήσει το ράμμα. Έχω και κάτι πετρωματα και σκληραίνει η κοιλιά χαμηλά και γενικώς αγχώνομαι όταν κάνω κάποια δραστηριότητα. Γιαυτό είμαι ξάπλωμενη. Εσύ αισθάνεσαι τίποτα μετά την περιδεση?

Μια χαρά 3 εκατοστά;; Σούπερ!! Θα κρατήσει το ράμμα θα το δεις. Είναι μια ομάδα στο Facebook διδυμομαμαδες εν δράσει. Λοιπόν εκεί έχουν κάνει πααααρα πολλές περιδεση, απ ότι φαίνεται είναι πολύ συχνό φαινόμενο η ανεπάρκεια τραχήλου στα δίδυμα. Σε όλες κράτησε το ράμμα!! Όσες γέννησαν νωρίτερα ήταν για άσχετο λόγο. Όχι δεν αισθάνομαι κάτι. Ούτε κ πριν αισθανόμουν να σου πω την αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σου! Α μονο 2 βδομάδες διαφορά εχουμε! Θυμασαι πότε καταλαβες αισθητή διαφορά στις δυσκολίες; Δηλαδή αν μου λες οτι εχεις τα ταχυπαλμίες κλπ να τις περιμενω κ γω; Για να δούμε.. ερώτηση. Οι ταχυπαλμίες πώς σε πιανουν; Ξαφνικά; Κρατάνε πολύ; Πώς ειναι;

Εμένα με πιάνουν μια ώρα περίπου μετά το φαγητό κ μέχρι να χωνέψω. Δεν ξεφεύγω από τα φυσιολογικά όρια, μέχρι 90 φτάνω αλλά επειδη έχω μάθει σε πολύ πιο χαμηλούς παλμούς ζορίζομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...