Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες άνοιξης 2021


Recommended Posts

Καλημέρα!!! Και εγώ γεννησα 9 Μαρτίου το κοριτσάκι μου . Να σας ζήσουν κοριτσάκια. 

(Εδω δεν μπορώ να γράφω γιατί έχει αλλάξει και δεν βγάζω άκρη πλέον με το φορουμ(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 564
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 29/3/2021 at 6:31 ΠΜ, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλημέρα!!! Και εγώ γεννησα 9 Μαρτίου το κοριτσάκι μου . Να σας ζήσουν κοριτσάκια. 

(Εδω δεν μπορώ να γράφω γιατί έχει αλλάξει και δεν βγάζω άκρη πλέον με το φορουμ(

Να σου ζήσει το κοριτσακι σου!!! Να είναι γερή κ τυχερή πάντα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. @Sunshine 88 να σας ζήσουν τα μωράκια!!! Για πείτε εμπειρίες γέννας και πως είναι τα πράγματα στο σπίτι; Με ΦΤ γεννήσατε και οι δυο; Δεν είναι πιο εύκολη η δεύτερη γέννα; Εσυ vivi.nik δυσκολεύτηκες περισσότερο τωρα; Αχ μου έρχεται καμία φορά στο μυαλό ότι θα ήθελα να το ξαναζήσω, ειδικά τη στιγμή της εξώθησης που νιώθεις το παιδί σου να βγαίνει στον κόσμο. Δεν ξέρω τι με έπιασε, δεν μετανιώνω για την καισαρική. Ίσως να ήρθε η ώρα για το 4ο και vbac 🤪 Χαχα αστειεύομαι 

Θα γέννησαν και άλλα κορίτσια κρίμα που έγινε έτσι το φόρουμ και δεν έρχονται ειδοποιήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Vivi.Nik. @Sunshine 88 να σας ζήσουν τα μωράκια!!! Για πείτε εμπειρίες γέννας και πως είναι τα πράγματα στο σπίτι; Με ΦΤ γεννήσατε και οι δυο; Δεν είναι πιο εύκολη η δεύτερη γέννα; Εσυ vivi.nik δυσκολεύτηκες περισσότερο τωρα; Αχ μου έρχεται καμία φορά στο μυαλό ότι θα ήθελα να το ξαναζήσω, ειδικά τη στιγμή της εξώθησης που νιώθεις το παιδί σου να βγαίνει στον κόσμο. Δεν ξέρω τι με έπιασε, δεν μετανιώνω για την καισαρική. Ίσως να ήρθε η ώρα για το 4ο και vbac 🤪 Χαχα αστειεύομαι 

Θα γέννησαν και άλλα κορίτσια κρίμα που έγινε έτσι το φόρουμ και δεν έρχονται ειδοποιήσεις 

Ευχαριστώ κοριτσι μου και εσύ να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου !!

Εγω έκανα μια πολύωρη προσπάθεια για vbac αλλα το μόνο που καταφερα ήταν μια μερική ρήξη μήτρας και απαγόρευση για τα επόμενα δυο χρονια για άλλη εγκυμοσύνη οχι ότι ειχα σκοπό να μείνω έγκυος και έχω εγκαταλείψει την ιδέα φυσιολογικής γεννας σε άλλη εγκυμοσύνη απλα μάλλον εγω και τα παιδάκια μου δεν είμαστε τόσο καλό team την ώρα της γεννας την γεννησα 36και3 την μικρούλα μας ταλαιπώρησε το ικτερο πολυ έκανα έναν πόλεμο εδω για το θηλασμό γιατι θελανε να δώσουν ξενο αλλα τελικά τα κατάφερα και να μου βγάζουν και το καπέλο 😄😄😄. Η δεύτερη καισαρική δύσκολη πολυ σε σχέση με την πρώτη ακόμη και τώρα δεν έχω συνέλθει καλά καλά αν και ταλαιπωρηθηκα με vbac τα ράμματα από κατω με ενοχλούν . Για τρίτο θα το σκεφτώ παρα πολυ ......

 

Πολλά φιλάκια κοριτσάκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Vivi.Nik. @Sunshine 88 να σας ζήσουν τα μωράκια!!! Για πείτε εμπειρίες γέννας και πως είναι τα πράγματα στο σπίτι; Με ΦΤ γεννήσατε και οι δυο; Δεν είναι πιο εύκολη η δεύτερη γέννα; Εσυ vivi.nik δυσκολεύτηκες περισσότερο τωρα; Αχ μου έρχεται καμία φορά στο μυαλό ότι θα ήθελα να το ξαναζήσω, ειδικά τη στιγμή της εξώθησης που νιώθεις το παιδί σου να βγαίνει στον κόσμο. Δεν ξέρω τι με έπιασε, δεν μετανιώνω για την καισαρική. Ίσως να ήρθε η ώρα για το 4ο και vbac 🤪 Χαχα αστειεύομαι 

Θα γέννησαν και άλλα κορίτσια κρίμα που έγινε έτσι το φόρουμ και δεν έρχονται ειδοποιήσεις 

Κοριτσάκι μου η δική μου γέννα ήταν με φυσιολογικό τοκετο, με πρόκληση γιατί πέρασα την πητ κ είχαμε αυτά τα θέματα με τον πλακούντα κ το ρυθμό ανάπτυξης, που δεν μας έπαιρνε για μεγαλύτερη καθυστέρηση. Ήταν πάλι 12 ωρες τοκετός, με συσπάσεις δυνατές από πολύ νωρίς, αλλά με σκληρό τράχηλο, το μωρο ψηλά, κοιτούσε στραβά, γενικώς με ζόρισε περισσότερο κ απ τον πρώτο. Ωστόσο είχα όμορφη εμπειρία, με τον άντρα μου πολύ υποστηρικτικο, άλλαζα στάσεις συνέχεια πάνω στη μπάλα πιλάτες, οκλαδον, στο πλάι κλπ. Δεν έκανα πάλι επισκληριδιο κ πέρασα ένα ζόρικο τελευταίο 2ωρο όπου ένιωθα ότι δεν έχω πια άλλη δύναμη. Ενώ μέχρι τότε με τις αναπνοές κλπ τα πήγαινα πολύ καλά, ήμουν ψύχραιμη κ πολύ πιο αφοσιωμένη σ αυτό που ζούσα. Εν τέλει γεννήθηκε ο μικρός μας και τον πήραμε στην αγκαλιά μας κατευθείαν. Μείναμε μαζί με τον άντρα μου κ τον μικρό κ τη μαία για μια ώρα στο δωμάτιο ωδυνων κ μετά έμεινα άλλη μια ώρα στην ανάνηψη μέχρι να με ανεβάσουν στο δωμάτιο. Το πρώτο 24ωρο είχα πολλή ζαλάδα, μου έπεσε κ η πίεσε πολύ, βουιζαν τα αυτιά μου, αλλά μετά συνηλθα γρήγορα. Δεν έκανα περινεοτομη, αλλά χρειάστηκα αρκετά ράμματα, τώρα όμως δεν έχω καμία ενόχληση. Ο μικρός θήλασε αμέσως  πολύ αποτελεσματικα κ συνεχίζουμε έτσι. Ο μεγαλος μου μας υποδέχτηκε πολύ Χαρούμενα, είναι τόσο τρυφερος με τον αδερφούλη του. Συνέχεια αγκαλιες κ χάδια. Γενικά εχουμε ήδη μπει σε ρυθμό κ μάλιστα χωρίς καμία βοήθεια. Λέμε όμως να πάμε σύντομα χωριό να ξεσκασουμε όλοι κ να χουμε κ βοήθεια. Στείλε μας κ τα δικά σας νέα super mama! Εσύ ανέβηκες κ 2 level μονομιας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 ταλαιπωρήθηκες βρε κορίτσι μου. Ευτυχώς όλα καλά με τη μικρή σου τελικά. Μπράβο για τον θηλασμό! Πώς και γεννησες νωριτερα; έσπασαν τα νερά ή σε έπιασαν πονοι;

@Vivi.Nik. κι εσύ πέρασες τόσες ώρες με πόνους, ήρωας! Δυνατή εμπειρία. Τελικά ο πλακουντας επηρέασε την ανάπτυξη; πόσα κιλά γεννήθηκε το αγοράκι σου; 

Πάντως κορίτσια ο θηλασμός μου φαίνεται παιχνιδάκι τώρα έχοντας την προηγούμενη εμπειρία, ας ειναι και δυο άνετα θα μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά. Δίνω όμως και 1-2 γεύματα μπουκάλι (τα δίνει αλλος) για να περνάω λίγο χρόνο με τον μεγάλο ο οποίος είναι ενθουσιασμένος με τα αδερφάκια του! Μακάρι να κρατήσει αυτό. Οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν θα αποφύγουμε τις ζήλιες ειδικά όσο θα μεγαλώνουν και θα διεκδικούν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Sunshine 88 ταλαιπωρήθηκες βρε κορίτσι μου. Ευτυχώς όλα καλά με τη μικρή σου τελικά. Μπράβο για τον θηλασμό! Πώς και γεννησες νωριτερα; έσπασαν τα νερά ή σε έπιασαν πονοι;

@Vivi.Nik. κι εσύ πέρασες τόσες ώρες με πόνους, ήρωας! Δυνατή εμπειρία. Τελικά ο πλακουντας επηρέασε την ανάπτυξη; πόσα κιλά γεννήθηκε το αγοράκι σου; 

Πάντως κορίτσια ο θηλασμός μου φαίνεται παιχνιδάκι τώρα έχοντας την προηγούμενη εμπειρία, ας ειναι και δυο άνετα θα μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά. Δίνω όμως και 1-2 γεύματα μπουκάλι (τα δίνει αλλος) για να περνάω λίγο χρόνο με τον μεγάλο ο οποίος είναι ενθουσιασμένος με τα αδερφάκια του! Μακάρι να κρατήσει αυτό. Οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν θα αποφύγουμε τις ζήλιες ειδικά όσο θα μεγαλώνουν και θα διεκδικούν. 

Το γιατι γεννησα νωρίτερα δεν το ξέρω ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη που γεννησα λίγο αφού περασα της 37βδομαδες αυτόματο τοκετο στον πρώτο σπάσανε τα νερα μετά πονακια ήταν αρκετά λοξά κάποια στιγμή πέφτανε οι παλμοί και κάναμε καισαρική με την μπεμπούλα άρχιζαν τα πονακια μεσάνυχτα ε μα λέω είναι νωρίς τα φαντάζομαι και όλο έκανα δουλειές για να μην τα νιώθω κάποια στιγμή ξημερώματα δεν αντεχα άλλο ηπια ένα παυσίπονο έκανα ντους αλλα οι πόνοι μιλάμε θάνατο σήκωσα τον μπαμπά και πηγα στο νοσοκομείο μόλις τελειώσαμε με τα συνάφεια του κοβιντ με εξετάσουν διαστολή 9 σοκ τα νερα όμως δεν είχαν σπάσει με πανε στο δωμάτιο ωδυνων έκανα οτι ειχα μαθει με την μαια ασκήσεις γελεια και πολύ πλάκα δεν σκεφτόμουν καν την καισαρική λέω σε μια ώρα το πολύ θα έχω γεννησει ειχα και τον άντρα μου μαζί και όλο μες στα αστεία ήμασταν έρχεται ένας γιατρός μου κάνει υπερηχο βλεπει ότι έχω υπερβολικά πολλά αμνιακα υγρά λογο του διαβήτη η μικρούλα κολυμπούσε στην κυριολεξία μέσα αποκλείεται μου λένε όλοι να καταφέρει να σπάσει ποτε θα στα σπάσουμε εμείς ΟΧΙ τους λέω δεν θέλω παρεμβάσεις διαβασμένη η κυρια εδω αναπνοές ασκήσεις περνουσα τους πόνους δεν ήθελα ούτε επισκληριδιο να φανταστείτε απόλυτη φυσιολογική γέννα έλεγα (χαζή τελείως) εν τέλει μετά από κάποιες ώρες μου σπάσανε τα νερα μια που δεν τα καταφέραμε μάνα και κόρη τα σπασαμε και τα νερα αρχίσαμε να σπρώχνουν κατέβηκε αρκετά η μικρή μας είπαν και για το όμορφο φουντωτό μαλλί χαρα εγω λέω πάει τα κατάφερα ένα σπρώξιμο και θα βγει αυτό άλλωστε μου είπαν και οι κυρίες στην γεννα ετοίμαζαν εκει ψαλίδια πετσετες για να πάρουν την μικρή αλλα σπρώξε σπρώξε δεν έβγαινε μέχρι που κάποια στιγμή ακούω τους γιατρούς να μου λένε να την τραβήξουν με βανκουμ πρέπει να είναι η βεντούζα  μόλις το άκουσα να τσιριζω οχι θέλω καισαρική δεν την πειράξετε δεν το επιστρέπω αυτές να επιμένουν ότι δεν παθαίνει τιποτα και να θυμάμαι την εικόνα μια φιλης μου με το μωράκι που βγήκε με έναν κεφάλι σαν καρπούζι και την καημένη την φίλη μου έναν σωρό ράμματα από κατω .Κάναμε την καισαρική αμέσως την μπεμπα μου πανω σε λίγες ώρες ήμουν στο πόδι όλα μια χαρα αλλα ψυχολογικά με έριξε λίγο η δεύτερη καισαρική την ονειρευόμουν πολύ τη  φυσιολογικη γεννα μια που και με τον γιο ειχα την ίδια έναρξη και καταλήξαμε στο χειρουργείο ακόμη χειρότερα τοτε με την ολική νάρκωση αλλα πλέον το αποδέχτηκα πιο ήρεμα μάλλον είμαι γυναίκα της καισαρικης σημασία υγιές μωρο για τα άλλα ποιος νοιάζεται αν και σε περίπτωση τρίτης γεννας ποιος ξέρει μπορει να ξαναπροσπαθησω 😅😅........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια! Να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!!!!! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Το γιατι γεννησα νωρίτερα δεν το ξέρω ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη που γεννησα λίγο αφού περασα της 37βδομαδες αυτόματο τοκετο στον πρώτο σπάσανε τα νερα μετά πονακια ήταν αρκετά λοξά κάποια στιγμή πέφτανε οι παλμοί και κάναμε καισαρική με την μπεμπούλα άρχιζαν τα πονακια μεσάνυχτα ε μα λέω είναι νωρίς τα φαντάζομαι και όλο έκανα δουλειές για να μην τα νιώθω κάποια στιγμή ξημερώματα δεν αντεχα άλλο ηπια ένα παυσίπονο έκανα ντους αλλα οι πόνοι μιλάμε θάνατο σήκωσα τον μπαμπά και πηγα στο νοσοκομείο μόλις τελειώσαμε με τα συνάφεια του κοβιντ με εξετάσουν διαστολή 9 σοκ τα νερα όμως δεν είχαν σπάσει με πανε στο δωμάτιο ωδυνων έκανα οτι ειχα μαθει με την μαια ασκήσεις γελεια και πολύ πλάκα δεν σκεφτόμουν καν την καισαρική λέω σε μια ώρα το πολύ θα έχω γεννησει ειχα και τον άντρα μου μαζί και όλο μες στα αστεία ήμασταν έρχεται ένας γιατρός μου κάνει υπερηχο βλεπει ότι έχω υπερβολικά πολλά αμνιακα υγρά λογο του διαβήτη η μικρούλα κολυμπούσε στην κυριολεξία μέσα αποκλείεται μου λένε όλοι να καταφέρει να σπάσει ποτε θα στα σπάσουμε εμείς ΟΧΙ τους λέω δεν θέλω παρεμβάσεις διαβασμένη η κυρια εδω αναπνοές ασκήσεις περνουσα τους πόνους δεν ήθελα ούτε επισκληριδιο να φανταστείτε απόλυτη φυσιολογική γέννα έλεγα (χαζή τελείως) εν τέλει μετά από κάποιες ώρες μου σπάσανε τα νερα μια που δεν τα καταφέραμε μάνα και κόρη τα σπασαμε και τα νερα αρχίσαμε να σπρώχνουν κατέβηκε αρκετά η μικρή μας είπαν και για το όμορφο φουντωτό μαλλί χαρα εγω λέω πάει τα κατάφερα ένα σπρώξιμο και θα βγει αυτό άλλωστε μου είπαν και οι κυρίες στην γεννα ετοίμαζαν εκει ψαλίδια πετσετες για να πάρουν την μικρή αλλα σπρώξε σπρώξε δεν έβγαινε μέχρι που κάποια στιγμή ακούω τους γιατρούς να μου λένε να την τραβήξουν με βανκουμ πρέπει να είναι η βεντούζα  μόλις το άκουσα να τσιριζω οχι θέλω καισαρική δεν την πειράξετε δεν το επιστρέπω αυτές να επιμένουν ότι δεν παθαίνει τιποτα και να θυμάμαι την εικόνα μια φιλης μου με το μωράκι που βγήκε με έναν κεφάλι σαν καρπούζι και την καημένη την φίλη μου έναν σωρό ράμματα από κατω .Κάναμε την καισαρική αμέσως την μπεμπα μου πανω σε λίγες ώρες ήμουν στο πόδι όλα μια χαρα αλλα ψυχολογικά με έριξε λίγο η δεύτερη καισαρική την ονειρευόμουν πολύ τη  φυσιολογικη γεννα μια που και με τον γιο ειχα την ίδια έναρξη και καταλήξαμε στο χειρουργείο ακόμη χειρότερα τοτε με την ολική νάρκωση αλλα πλέον το αποδέχτηκα πιο ήρεμα μάλλον είμαι γυναίκα της καισαρικης σημασία υγιές μωρο για τα άλλα ποιος νοιάζεται αν και σε περίπτωση τρίτης γεννας ποιος ξέρει μπορει να ξαναπροσπαθησω 😅😅........

Καλά εχω πάθει σοκ! Πρώτον ότι έφτασες με διαστολή 9 (!!!) Δεν είχαν γίνει αφόρητοι οι πόνοι; λίγο ακόμα και θα γεννούσες σπίτι! Επίσης respect και σε εσένα που εξέφραζες αλλά και στο προσωπικό του νοσοκομείου που σεβάστηκαν τις επιθυμίες σου. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να σε ρωτούσαν καν για να σου κανουν τις διάφορες παρεμβάσεις. Μα καλά να έχει φανεί το κεφάλι με τα ωραια μαλλάκια και να κάνεις καισαρική; Έχω να πω ότι είσαι η πρώτη γυναίκα που γέννησε και με φυσιολογικό και με καισαρική ταυτόχρονα!😂 

Φοβερή εμπειρία πάντως! Και τα λες πολύ ωραία. Όσο τα διάβαζα είχα αγωνία και γέλια μαζί. Αλλά εντάξει ήξερα το happy end 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!!!!! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

Με το καλο κορίτσι μου! Θυμάμαι το θέμα με τις αντιστάσεις, πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά και έφτασες μέχρι εδώ χωρίς προβλήματα! Αλλά Μην απογοητεύεσαι καλέ, κάτσε να δεις πώς θα εξελιχθεί. Στο θέμα τράχηλος εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα αλλά το έχω μελετήσει το θέμα! Το ότι είναι 4εκατοστα δίνει μεν μια ένδειξη αλλά όλα μπορεί να αλλάξουν τις επόμενες μέρες. Ουσιαστικά ο τράχηλος μειώνεται από την πίεση που ασκειται και από τις συσπάσεις. Επίσης μαλακώνει από διάφορες ορμόνες που παράγει το σώμα μας όσο πλησιάζει η ώρα της γέννας αλλά και από εξωγενείς ουσίες (πχ οξυτοκινη στον ορό και  προσταγλανδινες απο κολπικα υποθέτα που θα σου βαλουν λογικα για την πρόκληση αλλά που περιέχονται και στο σπέρμα) ακόμα και με μηχανικό ερεθισμό πχ κατά την επαφή ή με την γνωστή εξέταση που κάνει ο γιατρός με το χέρι (το γνωστό "σκάλισμα"). Για αυτό λένε περπάτημα, σκάλες, σεξ. Κανονικά θα έπρεπε να κάνεις ήδη συσπάσεις εφόσον έχεις κόψει μαγνήσιο & προγεστερόνη αλλά δεν σημαίνει κάτι. Όταν γεννούσα εγώ, πριν μπω χειρουργείο ήμουν μαζί με μια κοπέλα που ήρθε το πρωί για πρόκληση 40+4 με τράχηλο 4,5cm και 0 συσπάσεις. Δεν ειχαν δωσει πολλες ελπίδες. Μέχρι να βγω απο την ανάνηψη η κοπέλα είχε ήδη γεννήσει! Δηλαδή οι συσπάσεις της πρόκλησης της πήγαν τον τράχηλο από 4,5 στο 0 μέσα σε 1 ώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλά εχω πάθει σοκ! Πρώτον ότι έφτασες με διαστολή 9 (!!!) Δεν είχαν γίνει αφόρητοι οι πόνοι; λίγο ακόμα και θα γεννούσες σπίτι! Επίσης respect και σε εσένα που εξέφραζες αλλά και στο προσωπικό του νοσοκομείου που σεβάστηκαν τις επιθυμίες σου. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να σε ρωτούσαν καν για να σου κανουν τις διάφορες παρεμβάσεις. Μα καλά να έχει φανεί το κεφάλι με τα ωραια μαλλάκια και να κάνεις καισαρική; Έχω να πω ότι είσαι η πρώτη γυναίκα που γέννησε και με φυσιολογικό και με καισαρική ταυτόχρονα!😂 

Φοβερή εμπειρία πάντως! Και τα λες πολύ ωραία. Όσο τα διάβαζα είχα αγωνία και γέλια μαζί. Αλλά εντάξει ήξερα το happy end 😊

Με κατάλαβες μια χαρα πάντως γιατι εγω ακόμη δεν το έχω καταλάβει πως γεννησα χαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2021 at 8:48 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

@Sunshine 88 ταλαιπωρήθηκες βρε κορίτσι μου. Ευτυχώς όλα καλά με τη μικρή σου τελικά. Μπράβο για τον θηλασμό! Πώς και γεννησες νωριτερα; έσπασαν τα νερά ή σε έπιασαν πονοι;

@Vivi.Nik. κι εσύ πέρασες τόσες ώρες με πόνους, ήρωας! Δυνατή εμπειρία. Τελικά ο πλακουντας επηρέασε την ανάπτυξη; πόσα κιλά γεννήθηκε το αγοράκι σου; 

Πάντως κορίτσια ο θηλασμός μου φαίνεται παιχνιδάκι τώρα έχοντας την προηγούμενη εμπειρία, ας ειναι και δυο άνετα θα μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά. Δίνω όμως και 1-2 γεύματα μπουκάλι (τα δίνει αλλος) για να περνάω λίγο χρόνο με τον μεγάλο ο οποίος είναι ενθουσιασμένος με τα αδερφάκια του! Μακάρι να κρατήσει αυτό. Οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν θα αποφύγουμε τις ζήλιες ειδικά όσο θα μεγαλώνουν και θα διεκδικούν. 

Ο μικρός μας γεννήθηκε 2920, 50 εκ. Φαντάζομαι πως επηρεάστηκε ίσως λίγο, αλλά κ ο πρώτος μου 3085 είχε γεννηθεί. Με το θηλασμό κ εγώ το ίδιο νιωθω, ούτε λανολινη δεν εβαλ αυτή τη φορά. Ο μεγάλος δε, όπως κ ο δικός σου, πολύ γλυκός κ τρυφερός με τον αδερφούλη του. Μακαρι να συνεχίσει έτσι, είναι τοοσ όμορφη η σχέση που αναπτύσσεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/4/2021 at 12:07 ΠΜ, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!!!!! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

Κορίτσι μου εμένα κ στις 2 γέννες μου ο τράχηλος ήταν παχουλος κ σκληρός πολύ. Κ τα μωρά ψηλά. Και τις 2 φορές φυσιολογικά γέννησα, απλώς ταλαιπωρηθηκα λίγο παραπάνω. Αν ο γιατρός θέλει, θα σου προτείνει εναλλαγές στάσεων, θα σε βοηθήσει κ θα σε περιμένει. Μην αγχώνεσαι. Όντως περπάτημα, επαφές κλπ βοηθάνε. Εγώ στο τέλος περπατούσα 3, 4 ώρες σκέψου τη μερα! Στον πρώτο έσπασαν τα νερά μετά από 4 ώρες περπάτημα, 1 πιλάτες κ σεξ! Στον δεύτερο μπήκα με πρόκληση 40 κ 2,μου έβαλαν αρχικά το υπόθετο, για να μαλακώσει ο τράχηλος κ στη συνέχεια μου έβαλαν κ ωκυτοκινη κλπ. Μια χαρά ανταπροκρίθηκε η μήτρα κ ξεκίνησαν οι συσπάσεις κ μάλιστα απ την αρχή ήταν πολύ συχνές κ δυνατές. Απλώς λόγω του τραχήλου, θέσης μωρού κλπ διήρκησε κάμποσες ωρες ο τοκετός. Δεν ξέρω αν βοήθησε κ το γεγονός ότι δεν έκανα επισκληριδιο, πάντως εν τέλει όλα εξελίχθηκαν φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω επίσης ότι βοήθησε η εναλλαγη στάσεων, στο πλάι, οκλαδον, σε μπάλα πιλάτες ήμουν σε κίνηση δλδ τις περισσότερες ώρες. Το σκαλισμα που σου είπε πιο πάνω η Αντιλοπη επίσης μου το έκανε η γιατρός κ στα 2 μου παιδιά κάποιες μέρες πριν, αλλά κ στον τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...