Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κατακερματισμός Dna


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες (και όλους)!!

Θα ήθελα την εμπειρία και την βοήθεια σας σχετικά με τον κατακερματισμό Dna. Προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με τον σύζυγό μου χωρίς αποτέλεσμα και μας έστειλε ο γυναικολόγος για τους πρώτους ελέγχους.Οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές,του συζύγου όμως ο κατακερματισμός έδειξε 47%. Είμαστε σε κατάσταση σόκ και θα προχωρήσουμε σε ουρολόγο.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι : υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να αντιμετωπισε το ίδιο θέμα και στο τέλος είτε φυσιολογικά είτε με εξωσωματική να τα κατάφερε στο τέλος;ή είναι απαγορευτικό ένα τέτοιο ποσοστό;

Νιώθω σαν να έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας..

Ότι καλύτερο εύχομαι για όλες μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Καλημέρα σε όλες (και όλους)!!

Θα ήθελα την εμπειρία και την βοήθεια σας σχετικά με τον κατακερματισμό Dna. Προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με τον σύζυγό μου χωρίς αποτέλεσμα και μας έστειλε ο γυναικολόγος για τους πρώτους ελέγχους.Οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές,του συζύγου όμως ο κατακερματισμός έδειξε 47%. Είμαστε σε κατάσταση σόκ και θα προχωρήσουμε σε ουρολόγο.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι : υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να αντιμετωπισε το ίδιο θέμα και στο τέλος είτε φυσιολογικά είτε με εξωσωματική να τα κατάφερε στο τέλος;ή είναι απαγορευτικό ένα τέτοιο ποσοστό;

Νιώθω σαν να έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας..

Ότι καλύτερο εύχομαι για όλες μας..

Καλημερα

Αρχικά, έχε πιστη!Ψαχτείτε μήπως υπάρχει μικρόβιο... Θέλει καλλιέργεια σπέρματος... Δε φαίνεται με το απλό σπερμοδιαγραμμα παντα ... Εμείς είχαμε πολυ χαμηλό κατακερματισμό εναμιση μήνα αφου είχε ξεκινήσει βιταμίνες ακριβές (δεν ξέρω ποσος θα ήταν ο κατακερματισμός εναμιση μήνα χωρίς βιταμίνες!!!)και κιρσοκηλη.... Είδατε μήπως έχει κιρσοκηλη;;Όπως καταλαβαίνεις, είχαμε πολυ χαμηλό αριθμό σπερματοζωαριων λόγω κιρσοκηλης(εγώ έχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου, όπως λες) και μετά από εναμιση μήνα/2 κάνει εξετασεις επαναληπτικές και κατακερματισμού και κάτι άλλες εξειδικευμένες και ήταν τραγικές..... Δευτερο σοκ.... Λίγες μέρες αφου πηραμε αυτές τις Δευτερες τραγικές εξετάσεις είχα καθυστερηση... !

Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο, είχα κάνει σαλπιγγογραφια τον προηγουμενο κυκλο, που λενε γενικά ότι κάνει τη γυναίκα γόνιμη, γιατί ανοίγει τις σάλπιγγες(δεν είχε βρεθεί προβλημα στη σαλπιγγογραφια)... 

*Λένε κάποιοι ότι οι βιταμίνες δε βοηθάνε, εμείς είδαμε διαφορά στην ποσοτητα και είχαμε πιο χαμηλό κατακερματισμό από εσάς, από ότι θυμάμαι

Ο, τι θες στείλε μου  μήνυμα για παραπανω πληροφοριες... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Εμείς πριν περίπου 2 χρόνια μετά από εξωσωματική και αποτυχία των γονιμοποιημένων ωαρίων να προχωρήσουν σωστα στις διαιρέσεις, ο γυναικολόγος μας προέτρεψε σε μια καινούρια σειρά ειδικών εξετάσεων του σπέρματος , το οποίο μέχρι τότε ήταν άψογο, το πρόβλημα μέχρι τοτε το είχα μονο εγώ με σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών. Το αποτέλεσμα 42% κατακερματιση dna του σπέρματος , όχι απλά απογοητευτικό αλλά κάτι παραπάνω . Πήγαμε σε πολύ γνωστό ουρολόγο των Αθηνών που του βρήκε και κιρσοκήλη, αλλάξαμε λίγο το τρόπο ζωής μας σύμφωνα με τις οδηγίες του και του έδωσε βιταμίνες και το συνένζυμο Q10, όλα αυτά σε πολύ δυνατες δόσεις . Επαναλάβαμε τις εξετάσεις μετά από περίπου 4μηνες και ήταν το αποτέλεσμα καλύτερο μεν περίπου στο 30% αλλά όχι και τόσο καλό.

Η εξωσωματική με μικρογονημοποιηση μονόδρομος όπως καταλαβαίνεις , ξεκινήσαμε τη διαδικασία σε γνωστό γυναικολόγο των Αθηνών στο Ιασώ και στη διαδικασία της εξωσωματικής έμεινα έγκυος από μόνη μου , χωρίς να κάνω εβρυομεταφορα , με φυσιολογικη σύλληψη ήρθε και φύτρωσε το μπεμπακι μου, το κοριτσάκι μου που είναι σχεδόν 5 μηνών σήμερα , το δικό μου θαύμα .

Πίστευε ότι όλα θα πάνε καλά και όλα θα πάνε . Θα σου το χάρισε κι εσένα κι εύχομαι να είναι σύντομα .

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορεί να σε βοηθήσει με όλη μου τη καρδιά να σου τη δώσω γιατί τα έγραψα εν συντομία για να μην σε κουρασω με πολλές λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλησπέρα

Εμείς πριν περίπου 2 χρόνια μετά από εξωσωματική και αποτυχία των γονιμοποιημένων ωαρίων να προχωρήσουν σωστα στις διαιρέσεις, ο γυναικολόγος μας προέτρεψε σε μια καινούρια σειρά ειδικών εξετάσεων του σπέρματος , το οποίο μέχρι τότε ήταν άψογο, το πρόβλημα μέχρι τοτε το είχα μονο εγώ με σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών. Το αποτέλεσμα 42% κατακερματιση dna του σπέρματος , όχι απλά απογοητευτικό αλλά κάτι παραπάνω . Πήγαμε σε πολύ γνωστό ουρολόγο των Αθηνών που του βρήκε και κιρσοκήλη, αλλάξαμε λίγο το τρόπο ζωής μας σύμφωνα με τις οδηγίες του και του έδωσε βιταμίνες και το συνένζυμο Q10, όλα αυτά σε πολύ δυνατες δόσεις . Επαναλάβαμε τις εξετάσεις μετά από περίπου 4μηνες και ήταν το αποτέλεσμα καλύτερο μεν περίπου στο 30% αλλά όχι και τόσο καλό.

Η εξωσωματική με μικρογονημοποιηση μονόδρομος όπως καταλαβαίνεις , ξεκινήσαμε τη διαδικασία σε γνωστό γυναικολόγο των Αθηνών στο Ιασώ και στη διαδικασία της εξωσωματικής έμεινα έγκυος από μόνη μου , χωρίς να κάνω εβρυομεταφορα , με φυσιολογικη σύλληψη ήρθε και φύτρωσε το μπεμπακι μου, το κοριτσάκι μου που είναι σχεδόν 5 μηνών σήμερα , το δικό μου θαύμα .

Πίστευε ότι όλα θα πάνε καλά και όλα θα πάνε . Θα σου το χάρισε κι εσένα κι εύχομαι να είναι σύντομα .

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορεί να σε βοηθήσει με όλη μου τη καρδιά να σου τη δώσω γιατί τα έγραψα εν συντομία για να μην σε κουρασω με πολλές λεπτομέρειες.

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις σας!!!μου δίνετε τόσο πολύ κουράγιο!!και έχουν άλλη βαρύτητα τα λόγια σας απ' την στιγμή που έχετε βρεθεί και εσείς στην ίδια θέση!

Απ' ότι καταλαβαίνω το σώμα είναι ικανό για τα πάντα πέρα από νούμερα και στατιστικά...

Αύριο έχουμε ραντεβού με τον ουρολόγο..θα περιμένω να δούμε τι θα μας πει και θα επανέλθω στη παρέα σας.Είμαι σίγουρη ότι θα προκύψουν νέες απορίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλησπέρα σας και πάλι!


Ο ουρολόγος έγραψε κάποιες επιπλέον εξετάσεις και ήταν σχετικά καθησυχαστικος ότι και μεγαλύτερα ποσοστά κατακερματισμού μπορούν να γινομοποιησουν...
Το θέμα είναι ότι την επόμενη ημέρα επισκέφθηκα και τον γυναικολόγο μου και θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα κι ότι το σπέρμα είναι παθολογικό..

Μπορούμε ή δεν μπορούμε...?πως γίνεται να υπάρχει τέτοια διαφορά στις απόψεις;έχω μπερδευτεί ήδη ...κι έχω αγχωθει επιπλέον
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi_ είπε:

 

Καλησπέρα σας και πάλι!


Ο ουρολόγος έγραψε κάποιες επιπλέον εξετάσεις και ήταν σχετικά καθησυχαστικος ότι και μεγαλύτερα ποσοστά κατακερματισμού μπορούν να γινομοποιησουν...
Το θέμα είναι ότι την επόμενη ημέρα επισκέφθηκα και τον γυναικολόγο μου και θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα κι ότι το σπέρμα είναι παθολογικό..

Μπορούμε ή δεν μπορούμε...?πως γίνεται να υπάρχει τέτοια διαφορά στις απόψεις;έχω μπερδευτεί ήδη ...κι έχω αγχωθει επιπλέον
 

Παρε και αλλες γνωμες ,απο την εμπειρια μου εχω καταλαβει ο καθενας λεει οτι ναναι και γενικοτερα υπάρχει πολυ ασχετοσυνη.αν ειναι υψηλο γινεται μικρογονιμοποιηση με εξωσωματικη..Βεβαια αναλογα το ποσοστο! το σπερμα  καθε τριμηνο ομως ανανεωνεται και ισως με καποια θεραπεια φτιαχνει!!;;δεν ειμαι ειδικη ομως για το σπερμα,δεν εχω πολυασχοληθει.αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ενα σοβαρο κεντρο οταν παει ενας αντρας για ελεγχο, ζητανε απο την αρχη 1) σπερμοδιαγραμμα 2) καλλιεργεια σπερματος 3)κατακερματισμο Df1.ενα απλο σπερμοδιαγραμμα δε λεει κατι και δυστυχως μπορει να χαθει και πολυτιμος χρονοσ´

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2020 at 9:01 ΠΜ, ο/η Vivi_ είπε:

Καλημέρα σε όλες (και όλους)!!

Θα ήθελα την εμπειρία και την βοήθεια σας σχετικά με τον κατακερματισμό Dna. Προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με τον σύζυγό μου χωρίς αποτέλεσμα και μας έστειλε ο γυναικολόγος για τους πρώτους ελέγχους.Οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές,του συζύγου όμως ο κατακερματισμός έδειξε 47%. Είμαστε σε κατάσταση σόκ και θα προχωρήσουμε σε ουρολόγο.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι : υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να αντιμετωπισε το ίδιο θέμα και στο τέλος είτε φυσιολογικά είτε με εξωσωματική να τα κατάφερε στο τέλος;ή είναι απαγορευτικό ένα τέτοιο ποσοστό;

Νιώθω σαν να έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας..

Ότι καλύτερο εύχομαι για όλες μας..

 

στις On 30/6/2020 at 9:01 ΠΜ, ο/η Vivi_ είπε:

Καλημέρα σε όλες (και όλους)!!

Θα ήθελα την εμπειρία και την βοήθεια σας σχετικά με τον κατακερματισμό Dna. Προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με τον σύζυγό μου χωρίς αποτέλεσμα και μας έστειλε ο γυναικολόγος για τους πρώτους ελέγχους.Οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές,του συζύγου όμως ο κατακερματισμός έδειξε 47%. Είμαστε σε κατάσταση σόκ και θα προχωρήσουμε σε ουρολόγο.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι : υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να αντιμετωπισε το ίδιο θέμα και στο τέλος είτε φυσιολογικά είτε με εξωσωματική να τα κατάφερε στο τέλος;ή είναι απαγορευτικό ένα τέτοιο ποσοστό;

Νιώθω σαν να έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας..

Ότι καλύτερο εύχομαι για όλες μας..

Καλησπέρα! Και εμείς πρόβλημα με το σπέρμα έχουμε. είχαμε πάει σε δύο ουρολόγους αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα και τελικά απευθύνθηκαμε σε ενδοκρινολογο-άνδρολογο! Ο σύζυγος με κατακερματισμο σπερματος 50% χωρίς μικρόβιο χωρίς κιρσοκιλη! Κάνει θεραπεία με βιταμίνες και θα επαναλάβει μετά από 3 μήνες το dfi! Το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 3 μήνες! Και όπως είπε και ο εξωσωματικος μας έχει δει χάλια dfi αλλά γυναίκες έμειναν εγκυες να μη μας ανησυχεί! Αν χρειαστείς κάτι στείλε πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...