Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ημιμονιμο πεντικιούρ εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα ελπίζω να είστε όλες καλά. Είμαι στην 31η εβδομάδα και αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω ημιμονιμο πεντικιούρ καθώς ζορίζουν τα πράγματα με την κοιλιά στο να περιποιηθω τα κάτω άκρα και αν θα μπορέσω να έχω και στη γέννα ημιμονιμο. Δεν έχω κάνει καθόλου σε όλη την εγκυμοσύνη και τα νύχια των χεριών δεν θα τα κάνω καθόλου. Μόνο ποδαράκια... Καμία γνώμη; 

Swiss❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Γιαννηςς είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα ελπίζω να είστε όλες καλά. Είμαι στην 31η εβδομάδα και αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω ημιμονιμο πεντικιούρ καθώς ζορίζουν τα πράγματα με την κοιλιά στο να περιποιηθω τα κάτω άκρα και αν θα μπορέσω να έχω και στη γέννα ημιμονιμο. Δεν έχω κάνει καθόλου σε όλη την εγκυμοσύνη και τα νύχια των χεριών δεν θα τα κάνω καθόλου. Μόνο ποδαράκια... Καμία γνώμη; 

Swiss❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Αποφεύγω να γράφω δημόσια, αλλά αυτή την ανάρτηση την κάνω για να ενημερωθεί και κόσμος που δε γνωρίζει.

Τα ημιμόνιμα βερνίκια περιέχουν φθαλικές ενώσεις, οι οποίες εκτός από τις μακροχρόνιες βλαβερές συνέπειες για τον ανθρώπινο οργανισμό, στις οποίες δεν θα ήθελα να αναφερθώ εδώ, ανήκουν στους λεγόμενους ενδοκρινείς διαταράκτες. Κατά το α' τρίμηνο συνήθως οι γιατροί απαγορεύουν κάθε είδους βερνίκια και βαφές (ακόμα και μαλλιών), καθώς περιέχουν χημικά που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο την κύηση, η οποία κατά το α' τρίμηνο είναι έτσι κι αλλιώς ευαίσθητη. Συνήθως μετά το α' τρίμηνο τα επιτρέπουν, αλλά τα ημιμόνιμα βερνίκια είναι κάτι τοξικό για τον ίδιο μας τον οργανισμό, πόσο μάλλον κατά τη διάρκεια της κύησης που οποιαδήποτε ουσία μπορεί να μεταφερθεί και στο έμβρυο.

Τέλος, κατά τον τοκετό, ειδικά όταν πρόκειται για καισαρική, ελέγχουν τα δάχτυλα των κάτω άκρων για να δουν αν μελανιάζουν, οπότε δεν θα πρέπει να είναι καλυμμένα από αδιαφανές βερνίκι. Αν το βερνίκι είναι απλό, γνωρίζω ότι τα ξεβάφουν, με τα ημιμόνιμα βερνίκια όμως που η διαδικασία αφαίρεσης δεν είναι και τόσο απλή, δεν ξέρω τι γίνεται αν κάποια γυναίκα έχει όλα τα νύχια βαμμένα με αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...