Μετάβαση σε περιεχόμενο

13 μηνών μιλάει αλλά δεν περπατάει


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Εχω έναν μπέμπη 13 μηνών που δεν περπατάει ακόμα μόνος του. Επικοινωνιακά όμως είναι πολύ καλά, κάνει διάφορες χειρονομίες, χρησιμοποιεί πολλές λέξεις, απαντάει σε ερωτησεις, εκτελεί εντολές, προσπαθεί να επαναλάβει οτιδήποτε του πεις και τις τελευταίες μερες φτιάχνει και φρασούλες με 2 λέξεις π.χ. Γεια βαβ βαβ (όταν έρχεται ο σκύλος) ή Μαμά τάκι (μου ζητάει γιαουρτάκι). 

Ξερω ότι είναι νωρίς για να ανησυχήσω που δεν περπατάει, αλλά με προβλημάτισε το εξής: παρακολούθησα ένα ντοκιμαντέρ που παρουσίαζε μελέτες που συσχετίζαν την ανάπτυξη του λόγου με την ανάπτυξη των κινητικών δεξιοτήτων. Με λίγα λόγια δηλαδή έλεγαν ότι όσο πιο νωρίς περπατάει ένα μωρό, τόσο πιο νωρίς μιλάει κιολας.

Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας εμπειριες. Είδατε να ισχύει κάτι τέτοιο στα παιδάκια σας; 

Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν περιμενα απο σενα να ανοιξεις τέτοιο θεμα. Καλε ειναι νωρις ακομα. Ελάχιστα παιδακια περπατάνε στο χρόνο. Φαντάζομαι ότι περπαταει αμα πιανεται. Και η δικια μ ακομα δ περπαταει μονη της. Κανει δηλαδη μικρες αποστάσεις αλλα δ εχει φύγει ακομα μονη μονη. Μονο να περπαταει. Με αλλες 4 κοπελες π γεννησαμε μαζι μονο τ 1 περπαταει μονο του. Τα 3 περπατάνε αν πιάνονται κ τ 4ο ισα ισα π σηκωνεται.

Η μεγαλη μ περπάτησε 14 μηνων κ ελεγε ηδη πολλες λεξεις. Η μικρη πριν λιγο χρονισε λεει πιο λίγα. Εχει πανω απο 2 μηνες π αν την κρατάς αποντ χερι τρέχει. Συνηθως ξερω οτι κατακτούν μια μια τις δεξιότητες γτ δινουν περισσότερο βαρος πχ στο να περπατήσουν η στο να μιλησουν κ οχι σε ολα μαζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @Diwni

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Άνοιξα το θέμα κυρίως γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είδα. Κι εγώ οπως το λες το είχα στο μυαλό μου, ότι κατακτούν μια μια τις δεξιότητες. Αλλά μου έκανε trigger η συγκεκριμένη πληροφορία και συνδύασα πρώτον ότι γύρισε-κάθησε-στάθηκε σχετικα νωρίς (άρα δεν ήταν από την αρχή «πίσω» κινητικά) και δεύτερον ότι πατάει συχνά στις μύτες ή πατάει στραβά (που σύμφωνα με το babycenter είναι ανησυχητικά σημάδια) ε και αγχώθηκα λίγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα @Diwni

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Άνοιξα το θέμα κυρίως γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είδα. Κι εγώ οπως το λες το είχα στο μυαλό μου, ότι κατακτούν μια μια τις δεξιότητες. Αλλά μου έκανε trigger η συγκεκριμένη πληροφορία και συνδύασα πρώτον ότι γύρισε-κάθησε-στάθηκε σχετικα νωρίς (άρα δεν ήταν από την αρχή «πίσω» κινητικά) και δεύτερον ότι πατάει συχνά στις μύτες ή πατάει στραβά (που σύμφωνα με το babycenter είναι ανησυχητικά σημάδια) ε και αγχώθηκα λίγο! 

Να μην αγχώνεσαι κορίτσι μου γλυκό .... εμένα 14,5 μηνών περπάτησε και στάθηκε όρθιος έντεκα μηνών .... θα σου πρότεινα να μην ακούς κανέναν να μην διαβάζεις τίποτα και απλά να ρωτάς ότι απορία έχεις τον παιδίατρο σου .... 

εγω είχα πάθει μεγάλη ζημιά με το διαδίκτυο .....Σε συνδυασμό με έναν μ παιδίατρο ...

ευτυχως 4 μηνών αλλάξαμε παιδίατρο και όλα μπήκαν στην θέση τους ...

του έχεις εκφράσει τις ανησυχίες σου ;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa το οτι δ περπαταει ακομα να μη σε προβληματίζει καθολου. Αν σε προβληματίζει ο τροπος π περπαταει η στέκεται ρωτα τ παιδίατρο σου κ ισως σε παραπεμψει σε ειδικο. Μια φιλη μ π η μικρη της παταγε στραβά κ την πηγε σε παιδοορθοπεδικο απλα της προτεινε συγκεκριμενες μαρκες παπουτσιών και της απαγόρευσε προς τ παρόν να βαλει αθλητικα. 

Εγω προσωπικα δ ξερω κανενα παιδακι που να τα έκανε ολα μαζι κ σε ομιλια κ σε κίνηση. Συνηθως η περπατανε η μιλανε πιο γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από εμένα!!!

Αυτή η συσχέτιση κίνησης κ ομιλίας ούτε σε εμάς λειτουργεί 😋εμένα περπάτησε 11μηνων χωρίς βοήθεια κ από τότε δεν σταματάει δευτερόλεπτο 😋αλλά σήμερα 14 μηνών κ από λέξεις μόνο μαμά-μπαμπα το όνομα του κ κάτι που μοιάζει με γιαγιά κ παππού κ φυσικά τα ακαταλαβιστικα του....

Αν κ του μιλάμε από την πρώτη στιγμή όλοι μας πολύ δεν έχει ξεκινήσει καν να μιμηθεί ζωάκια π.χ.... δείχνει ότι κατανοεί τη γλώσσα γιατί εκτελεί αρκετές εντολές... παλαμάκια-γεια κ άλλες τέτοιες κινήσεις τις κάνει καιρό τώρα αλλά ας πούμε δεν δείχνει αν του ζητήσεις κάτι...ούτε στα βιβλία δείχνει αυτό που του ζητάω αλλά σε άσχετες στιγμές δείχνει μόνος του... απλά γυρνάει κ κοιτάει αυτό που θα του πεις....π.χ που είναι ο μπαμπάς? Θα γυρίσει να τον κοιτάξει ή αν του πεις πήγαινε στον μπαμπά ακόμα κ σε άλλο δωμάτιο να είναι φεύγει κ πάει....🤷με έχει αγχωσει λίγο γιατί κάπου διάβασα ότι 18μηνων λένε γύρω στις 30 λέξεις κ αναρωτιέμαι αν προλαβαίνουμε μέσα σε 4μηνες να τις πει 🙍 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Papadakis @Diwni δεν έχω μιλήσει σχετικά με την παιδίατρο γιατί δεν είχα ανησυχήσει μέχρι σήμερα. Αλλά είναι να κάνουμε και εμβόλιο αυτή την εβδομάδα, οπότε θα την πάρω αύριο να κλείσω ραντεβού να μας δει από κοντά. 

@Maritina89 νομίζω πάνω από τα μισά που διαβάζουμε είναι βλακείες! Κι εμένα δεν έδειχνε καλά και διάβαζα παντού ότι αυτό είναι έμφυτο, δε μαθαίνεται και απλά μια μέρα θα ξυπνήσει το παιδί και θα δείχνει. Άρχισα όμως να του δείχνω συνέχεια και μακριά και κοντά (σε βιβλία) και έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Νομίζω όλα φουλ εξάσκηση θέλουν. Όσο για την ομιλία, εμένα πρώτα φωνούλες ζώων έκανε και μετά είπε μπαμπά και μαμά (με αυτή τη σειρά 😭). Όποιος με άκουγε να του λέω μμμ και μπε κορόιδευε 😂 αλλά δεν ξέρω για το δικό μου παιδί αυτό δούλεψε και τον ξεκλείδωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maritina89 σιγα καλε μην λεει κ την προπαιδεια χαχα κατι τετοια διαβαζουμε κ αγχωνομαστε δίχως λογο. Ναι υπάρχουν παιδιά π 18 μηνών κανουν προτασεις κ συζήτηση μη σ πω. Το χω δει. Αλλα 8 στα 10 λενε τα βασικα δηλ καμια 10αρια λεξεις. 1 στα 10 μπορει να μιλαει ικανοποιητικα κ 1 στα 10 να μη λεει παραπανω απο 3 λέξεις. Εγω στα παιδια απο τ περιβάλλον μ αυτό εχω προσεξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και παλι ιδιατερος λογος ανησυχίας δ νομιζω να υπάρχει αλλα καλα θα κανεις να τ επισημανεις στην παιδίατρο. Εμενα πχ θα με απασχολούσε αν δ μπορούσε να σταθει καν ορθιο. Αν κ παλι εχω ακουσει για περιπτώσεις για παιδακια π σηκωθηκαν 16 μηνων, περπατησαν 18 κ τωρα στα 4 τους χρόνια πανε σφαιρα.

Φαντάζομαι ποσο θα χει μεγαλώσει ο μικρος σου!!! Παιδακι ολοκληρο θα εγινε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ναι το αγγελούδι μου! Σαν χτες μου φαίνεται που σε πρήζαμε με τις απορίες μας για τα της εγκυμοσύνης 😂 στέκεται όρθιος, πάει και κανα 2 μέτρα μπορεί και λίγο παραπάνω όταν τον φωνάζω να τον πάρω αγκαλιά αλλά όταν φτάνει κοντά μου σα να υπερενθουσιάζεται, αφήνεται και πέφτει! Αν πάω πιο μακριά, έρχεται μπουσουλώντας. Επίσης πάει σφαίρα με το καρότσι του (τύπου περπατουρα), σκαρφαλώνει στον καναπέ, σηκώνεται χωρις να πιάνεται όρθιος από γονατιστός, αλλά αν τον πάρω από το χέρι να περπατήσουμε 3 στις 4 μουλαρώνει και στρογγυλοκάθεται κάτω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν με πρήζατε, ηθελα κ απαντούσα. Ειχα κ χρονο βασικα.

Εμενα κανει μικρες αποστάσεις μονη της αλλά επειδη θελει να τρέχει έρχεται κ σε πιανει απο τ χερι να την κρατάς. Αφου ωρες ωρες της λεω μπουσουλα κ πήγαινε οπου θες. Επισης σκαρφαλώνει στον καναπέ αλλα εχει μαθει να τον κατεβαινει.

Βαφτιση κανατε; δ θυμαμαι αν ειχες πει στην ομαδα μωρακια Μαΐου. Ενω ήθελα πολύ να συμμετέχω με 2 μωρα στο σπιτι ηταν μονιμως απασχολημένα τα χερια μου. Τωρα εχουμε κάπως χαλαρώσει τα πραγματα.

Με το φαι πως τα παει; τον υπνο; ελπιζω να τον αγαπαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι όλο λέω πως δεν θα επηρεάζομαι τόσο από αυτά που διαβάζω αλλά πάντα στο τέλος της ημέρας κάθομαι κ προβληματίζομαι 😂 τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει κ διαβάζω περισσότερα σχετικά με την ανάπτυξη ομιλίας κ προσπαθώ κάπως πιο στοχευμενα (ελπίζω δηλαδή) ακολουθώντας τις οδηγίες...

Αυτό με το να δείχνω ομολογώ δεν το έκανα όταν ήταν πιο μικρός ίσως γι αυτό κ ο ίδιος δεν το έχει αναπτύξει καλά....θεωρώ ότι είμαστε σε καλό στάδιο γιατί βλέπω πως καταλαβαίνει αυτά που του λεμε χωρίς πάντα να συνοδεύονται από καποια κίνηση...κ γενικά από αυτά που έχω διαβάσει δεν μου φαίνεται να έχει κάποιο θέμα αντίληψης ή οτιδήποτε....🤷 

Όταν είναι το πρώτο σου παιδί πάντα κάτι θα σε απασχολεί....πότε θα γυρίσει μπρούμυτα,πότε θα φάει φαγητό κανονικό, πότε θα σταθεί,πότε θα περπατήσει,πότε θα μιλήσει....αργότερα θα βλέπουμε πότε θα μιλήσει καθαρά 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα σε λίγες ημέρες γίνεται ενός έτους,ξεκίνησε  να πιάνεται και να στέκεται όρθιος στους 9 μήνες αλλά ακόμη δεν έχει περπατήσει καλά δηλαδή να φύγει μόνος του κάνει 5-6βηματα και μετά κάθεται,από ομιλία λέει μαμά μπαμπά οπότε θέλει,από ζωάκια κάνει μόνο τη γάτα παρόλο που κάθε ημέρα λέμε και όλα τα υπόλοιπά,όταν όμως μας ακούει πχ να λέμε λαλαλαλαλα το λέει. Επίσης δεν δείχνει με το δάχτυλο,πιστεύω πως οπως αναφέρθηκε και παραπάνω λίγο πολύ είναι θέμα εξάσκησης.διαβαζα στο ίντερνετ ότι πρέπει να κάνει το ένα και το άλλο και στεναχωριομουν αλλά κατάλαβα πως κάθε παιδί είναι διαφορετικό.να σημειώσω επισεις πως ο ανιψιός μου 11 μηνών περπατούσε και μίλησε 18 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε παιδακι εχει τ δικο ρυθμο σε ολα. Ακομα κ στο πρώτο μ ποτε δ με απασχόλησε ποτε θα κανει τ ενα κ ποτε τ αλλο. Φυσικα δ υπηρξε κ καποια συμπεριφορα να με βαλει σε προβληματισμό. 

Να σας πω οτι στη μεγαλη μ κορη δ ειχα ποτε ανοιχτή τηλεόραση παρα μόνο για να βάλω ραδιο. Της μιλούσα ολη μερα. Της εδειχνα εικονες, τηα εδειχνα τ ενα κ τ αλλο, της διαβαζα συνεχεια παραμυθια. Ε δ ελεγε να μιλήσει. Ελεγε 10 λεξεις μετρημένες. Αλλα μπορουσαμε να συνεννοηθούμε. Στα 2.5 ακριβως λυθηκε η γλώσσα της απο τη μια μερα στην αλλη. Θελω να πω οτι εφόσον τ παιδι έδειχνε να αντιλαμβάνεται τα πάντα δ με ανησύχησε το οτι δ μιλούσε κανονικα να κανουμε κουβεντα.

@vivika10 ασε γτ εμενα π δείχνει με τ δάχτυλο δ κανει αλλη δουλεια. Μονιμως δειχνει κατι π θελει κ μουγκριζει😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξύ ενώ σε άλλα πράγματα μας μιμείται αμέσως κ σε ήχους κ σε κινήσεις αυτά τα ζωάκια δεν λέει να τα πει με τίποτα 😂 όταν του κάνω κ καλά ααααααα αν δεν ανοίγει το στόμα να τον ταισω μου κάνει ααααααα  κ κλείνει αμέσως το στόμα βέβαια χωρίς να τρώει αν όντως δεν θέλει 😂 λέει συνήθως κοκοκο μόνος του ..αλλά άμα του πω πως κάνει η κότα...μουγκα 😝 παρακολουθεί τις κινήσεις μας μέσα στο σπίτι (σε πράγματα που κανονικά δεν θα έπρεπε να μάθει να κάνει😂) κ τα αντιγράφει αμέσως. Του βάζω παιχνίδια ψηλά μπας κ μου τα δείξει αλλά τίποτα....κάνει τον Ταρζάν για να τα φτάσει κ όταν δει πως δεν γίνεται φεύγει ή κλαψουριζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Narcissa δεν με πρήζατε, ηθελα κ απαντούσα. Ειχα κ χρονο βασικα.

Εμενα κανει μικρες αποστάσεις μονη της αλλά επειδη θελει να τρέχει έρχεται κ σε πιανει απο τ χερι να την κρατάς. Αφου ωρες ωρες της λεω μπουσουλα κ πήγαινε οπου θες. Επισης σκαρφαλώνει στον καναπέ αλλα εχει μαθει να τον κατεβαινει.

Βαφτιση κανατε; δ θυμαμαι αν ειχες πει στην ομαδα μωρακια Μαΐου. Ενω ήθελα πολύ να συμμετέχω με 2 μωρα στο σπιτι ηταν μονιμως απασχολημένα τα χερια μου. Τωρα εχουμε κάπως χαλαρώσει τα πραγματα.

Με το φαι πως τα παει; τον υπνο; ελπιζω να τον αγαπαει.

Βάφτιση είχαμε κανονίσει 30 Μαΐου, αλλά την αναβάλαμε για 30 Αυγούστου. Με τον ύπνο τα πάμε τέλεια, ειδικά από τότε που χρόνισε κοιμάται το βράδυ 9 με 8 με μια ή και καμία αφύπνιση! Αφού νομίζω έχει πάθει σοκ ο οργανισμός μου με το συνεχόμενο ύπνο και στις 6 ωριτσες σηκώνομαι λες και χτύπησα 12ωρο 😂 Με το φαγητό καλά πάμε, μόνο τα φρούτα δεν ήθελε, αλλά τώρα με τα καλοκαιρινά άλλαξε γνώμη! Έχει βέβαια και φάσεις που τρώει 4-5 κουταλιές από κάθε γεύμα και μετά ζητάει να θηλάσει. Εσείς πως τα πάτε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και γω ειχα κανονισει βαφτιση 3 Μαΐου στα γενέθλια της αλλα τ μεταφεραμε για 27 Ιουνίου.

Με το φαγητό πολυ καλα. Τρωει τα πάντα. Με τ ύπνο οχι κ τόσο. Κοιμαται 10.30 ξυπνάει 7 7.30 τ πρωι κ ενδιαμεσα θα ξυπνήσει απο 2 εως 4 5 φορες. Καμια φορα μενει κ ξύπνια καμοα ωρα εκει γυρω στις 4 5.  Τσακωμενα με τ ύπνο αυτα τα παιδια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες σας. Καταρχάς να χαίρεστε τα παιδάκια σας, γερά και καλότυχα να είναι. Εγώ ακόμα δεν έχω παιδάκι, σε 3 μήνες με το καλό θα γεννήσω αν όλα πάνε καλά μέχρι τέλους οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αλλά έχω δει αδερφές και φίλους όμω που έχουν ήδη γίνει γονείς, και το μόνο σίγουρο είναι πως το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό σε όλα, όπως λέει και η @Diwni. Αν ο παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό δεν έχει δει κάτι που να τον κάνει να ανησυχεί, είναι απλά θέμα χρόνου. Είναι όμως μέγάλη παγίδα να μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις τα άλματα ανάπτυξης ενός μωρού με κάποιο άλλο, δημιουργείται άγχος χωρίς λόγο. 

Παρακολούθησα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ στο Νέτφλιξ, Babies λέγεται, 6 επεισόδια, το κάθε ένα αφιερωμένο σε ένα θέμα, πχ περπάτημα, ομιλία, ύπνος. Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και ενημερωτικό, αν παίζεται στην Ελλάδα, γιατί είμαι στο εξωτερικό, και έχετε την δυνατότητα, σας προτείνω να το παρακολουθήσετε. Είναι απίστευτα αυτά που συμβαίνουν στα μπεμπουδάκια κατά το πρώτο κυρίως έτος, τόσο πολυσύνθετα, ένιωσα δέος να σας πω ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με συγχωρείτε τρεχω λίγο, έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ πολύ! 😊 Ο μπεμπουλίνος σήμερα με εξέπληξε πολύ ευχάριστα, ήρθε και με έπιασε μόνος του από το χέρι να περπατήσουμε!!! @Sofi90 Μια χαρά τα λες! Για το περιβάλλον δε το συζητάω, με έχουν τρελάνει όλοι με ρωτάνε κάθε μέρα! Για κάποιο λόγο θεωρούν ότι είναι το σούπερ μωρό και πρέπει να τα κάνει ΟΛΑ γρήγορα και τέλεια, αλλά δε θα τους αφήσω να το περάσουν αυτό σε εμένα ή στο παιδί μου, ή θα το κόψουν ή θα τους κόψουμε εμείς. Ειδικά η πεθερά μου είπε το κορυφαίο... τι κάνει της λέω το μωράκι του τάδε (ξαδέρφου του άντρα μου, ίδια ηλικία με τον μπεμπουλίνο) μιλάει, περπατάει; Δεν ξέρω μου λέει τι κάνει, αλλά εγώ να ξερεις λέω σε ολους ότι το δικό μας περπατάει! Ειλικρινά έχασα τα λόγια μου, δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω, να κλάψω που αφήνω το παιδί μου τόσες ώρες μαζί της ή να κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο... 

Εν τω μεταξύ @Karmeliet για την ιστορία να πω ότι το babies στο Netflix είδα και με προβλημάτισε για το περπάτημα 😂 με το καλό το νινί σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Με συγχωρείτε τρεχω λίγο, έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ πολύ! 😊 Ο μπεμπουλίνος σήμερα με εξέπληξε πολύ ευχάριστα, ήρθε και με έπιασε μόνος του από το χέρι να περπατήσουμε!!! @Sofi90 Μια χαρά τα λες! Για το περιβάλλον δε το συζητάω, με έχουν τρελάνει όλοι με ρωτάνε κάθε μέρα! Για κάποιο λόγο θεωρούν ότι είναι το σούπερ μωρό και πρέπει να τα κάνει ΟΛΑ γρήγορα και τέλεια, αλλά δε θα τους αφήσω να το περάσουν αυτό σε εμένα ή στο παιδί μου, ή θα το κόψουν ή θα τους κόψουμε εμείς. Ειδικά η πεθερά μου είπε το κορυφαίο... τι κάνει της λέω το μωράκι του τάδε (ξαδέρφου του άντρα μου, ίδια ηλικία με τον μπεμπουλίνο) μιλάει, περπατάει; Δεν ξέρω μου λέει τι κάνει, αλλά εγώ να ξερεις λέω σε ολους ότι το δικό μας περπατάει! Ειλικρινά έχασα τα λόγια μου, δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω, να κλάψω που αφήνω το παιδί μου τόσες ώρες μαζί της ή να κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο... 

Εν τω μεταξύ @Karmeliet για την ιστορία να πω ότι το babies στο Netflix είδα και με προβλημάτισε για το περπάτημα 😂 με το καλό το νινί σου! 

Σ'ευχαριστώ πολύ, κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Γιατί σε προβλημάτισε κοπέλα μου; 'Εδειξε το μωρό που δεν μπουσούλησε ποτέ, δεν πέρασε ποτέ από αυτό το στάδιο, αλλά περπάτησε μια χαρά μετά, έδειξε τα δίδυμα, με το κοριτσάκι να περπατάει από νωρίς, αλλά το αγοράκι να αργεί κάποιους μήνες....το μήνυμα που έλαβα εγώ είναι πως κάθε μωρό θα το βιώσει διαφορετικά, κι όταν νιώσει έτοιμο θα κάνει τα πρωτα του βήματα 🙂  Εάν ο γιατρός λέει πως σωματικά είναι όλα όπως πρέπει, δεν έχεις κάνενα λόγο ν'ανησυχείς. Κι άσε την πεθερά κι όλους να λένε τα δικά τους, πάντα θα βρουν κάτι να ασχολούνται, τα ίδια κάνουν και στη διάρκεια τη εγκυμοσύνης: α, πολύ μικρή η κοιλιά σου για τόσους μήνες, α της ξαδέρφης το μωρό ήταν ήδη τόσα γραμμάρια , οι καλοθελητές πάντα θα υπάρχουν, απλά τους αγνοείς 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ, κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Γιατί σε προβλημάτισε κοπέλα μου; 'Εδειξε το μωρό που δεν μπουσούλησε ποτέ, δεν πέρασε ποτέ από αυτό το στάδιο, αλλά περπάτησε μια χαρά μετά, έδειξε τα δίδυμα, με το κοριτσάκι να περπατάει από νωρίς, αλλά το αγοράκι να αργεί κάποιους μήνες....το μήνυμα που έλαβα εγώ είναι πως κάθε μωρό θα το βιώσει διαφορετικά, κι όταν νιώσει έτοιμο θα κάνει τα πρωτα του βήματα 🙂  Εάν ο γιατρός λέει πως σωματικά είναι όλα όπως πρέπει, δεν έχεις κάνενα λόγο ν'ανησυχείς. Κι άσε την πεθερά κι όλους να λένε τα δικά τους, πάντα θα βρουν κάτι να ασχολούνται, τα ίδια κάνουν και στη διάρκεια τη εγκυμοσύνης: α, πολύ μικρή η κοιλιά σου για τόσους μήνες, α της ξαδέρφης το μωρό ήταν ήδη τόσα γραμμάρια , οι καλοθελητές πάντα θα υπάρχουν, απλά τους αγνοείς 😉

 

Και πού ‘σαι ακόμα! Όλοι θα πουν τη χαζομάρα τους, είναι δεδομένο! 

Οσο για το babies, ήταν νομίζω προς το τέλος του επεισοδίου για το περπάτημα που παρουσίαζε το πείραμα που έκανε ο παιδοψυχολόγος. Και το συμπέρασμα του ήταν πως τα παιδιά που περπατούσαν καταλάβαιναν και έλεγαν πολύ περισσότερες λέξεις από αυτά που δεν περπατούσαν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε, ποτέ!!!!Συγνώμη από πότε είναι ντροπή να μην περπατάει 13μηνων παιδί??🙄 Κ από ποτέ κάνουμε συναγωνισμό κ κερδίζει η μαμά που το παιδί της περπάτησε ή μίλησε πιο γρήγορα?Έπρεπε να της πεις ότι θα πάρεις αμέσως τηλέφωνο στον ξάδερφο να πεις ότι ο δικό σας δεν περπατάει τελικά.😝.. εγκεφαλικό η γιαγιά 😝

Δυστυχώς η γενιά των γονιών μας και πίσω έχει τέτοια κολλήματα κ πρέπει να προσέχουμε μην επηρεαστουμε..

Είναι καλό να το ψαχνουμε γιατί δεν γεννήθηκαμε να τα ξέρουμε όλα....κ όλες νομίζω έστω μια φορά κοιτάξαμε ή.ρωτησαμε τι κάνει ένα άλλο παιδάκι....ειδικά εδώ μέσα όλες τις εμπειρίες μας λέμε. Αλλά όχι για συναγωνισμό....

Με τέτοιες απόψεις δημιουργούνται γονείς που ενώ το παιδί τους κάπου δυσκολεύεται κ όντως είναι "πίσω"(έως κ σοβαρές περιπτώσεις)δεν ζητάνε βοήθεια από ειδικό γιατί είναι ντροπή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Και πού ‘σαι ακόμα! Όλοι θα πουν τη χαζομάρα τους, είναι δεδομένο! 

Οσο για το babies, ήταν νομίζω προς το τέλος του επεισοδίου για το περπάτημα που παρουσίαζε το πείραμα που έκανε ο παιδοψυχολόγος. Και το συμπέρασμα του ήταν πως τα παιδιά που περπατούσαν καταλάβαιναν και έλεγαν πολύ περισσότερες λέξεις από αυτά που δεν περπατούσαν! 

Ναι, κατάλαβα σε ποια έρευνα αναφέρεσαι, αλλά δεν πρέπει να σε αγχώνει αυτό. Αυτό που παρατήρησαν ήταν πως από τη στιγμή που το παιδάκι αρχίζει και περπατάει, τότε ο γονιός αρχίζει και μιλάει περισσότερο, χρησιμοποιεί περισσότερες λέξεις, ίσως γιατί επειδή περπατάει μπορεί και ανακαλύπτει περισσότερα πράματα, καλύπτει περισσότερο έδαφος σε μια βόλτα, κι αυτό ωθεί τον γονιό να μιλάει για περισσότερα πράγματα και διαφορετικά. Δεν έχει λοιπόν να κάνει με την ανάπτυξη του παιδιού, αλλά με την αλληλεπίδραση που υπάρχει μεταξύ γονιών και παιδιών, και πως αυτή αλλάζει από τη στιγμή που το παιδί αρχίζει να περπατάει. Μίλα του λοιπόν για διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα, και απλά απόλαυσε τη διαδρομή αυτή της ανάπτυξης του μπέμπη σου ❤️ Όταν είναι έτοιμος να περπατήσει, θα το κάνει και μετά δεν θα τον προλαβαίνεις😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Ναι, κατάλαβα σε ποια έρευνα αναφέρεσαι, αλλά δεν πρέπει να σε αγχώνει αυτό. Αυτό που παρατήρησαν ήταν πως από τη στιγμή που το παιδάκι αρχίζει και περπατάει, τότε ο γονιός αρχίζει και μιλάει περισσότερο, χρησιμοποιεί περισσότερες λέξεις, ίσως γιατί επειδή περπατάει μπορεί και ανακαλύπτει περισσότερα πράματα, καλύπτει περισσότερο έδαφος σε μια βόλτα, κι αυτό ωθεί τον γονιό να μιλάει για περισσότερα πράγματα και διαφορετικά. Δεν έχει λοιπόν να κάνει με την ανάπτυξη του παιδιού, αλλά με την αλληλεπίδραση που υπάρχει μεταξύ γονιών και παιδιών, και πως αυτή αλλάζει από τη στιγμή που το παιδί αρχίζει να περπατάει. Μίλα του λοιπόν για διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα, και απλά απόλαυσε τη διαδρομή αυτή της ανάπτυξης του μπέμπη σου ❤️ Όταν είναι έτοιμος να περπατήσει, θα το κάνει και μετά δεν θα τον προλαβαίνεις😉

Άμα σου πω ότι δεν το είδα μέχρι το τέλος γιατί τσαντίστηκα όταν είπε πως οι γονείς των παιδιών που περπατούσαν χρησιμοποιούσαν πιο ποιοτικές λέξεις; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...