Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια αρχες του 2021


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mamaa35 είπε:

Το frisolac post discharge μας έδινε η παιδίατρος που είναι για πρόωρα και λιποβαρή νεογνά!και έτσι φτάσαμε τα 3,5 κιλά!

Μπράβο σας!!! Μεγαλώσατε πολύ και εσείς ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν θα σας δώσω τα φώτα μου χαχα, εμένα τώρα είναι 16μηνων αλλά θυμάμαι σαν χθες το καιρό των κολικων. Αρχικά να πω ότι λόγο ανατομίας του στήθους μου δεν μπορούσα να θηλασω δεν έχω θηλές είναι εσωτερικές . Έβγαζα όμως γάλα και έδινα κανονικά με το μπουκάλι στο παιδί αλλά εννοείτε δεν έφτανε έβγαζα γύρω στα 300 μλ το άλλο έδινα συμπληρωμα. Λοιπόν σας γράφω τα τιπς

1. Μπάνιο κάθε μα κάθε βράδυ μπανάκι με ζεστό νερό του έβαζα και ένα πετσετακι πάνω στην κοιλίτσα και του κράταγε ζέστη την περιοχή μέχρι να τελειώσω το πλύσιμο.

2. Μασάζ με ένα τζελ της φρεζυντερμ που του ζεστενε την περιοχή αλήθεια για μένα έκανε διάφορα.

3. Στο συμπληρωματικό γάλα που έδινα το βράδυ έβαζα χαμομήλι όταν έβραζε το νερό έβαζα ίσα ίσα το σακουλάκι ίσα να πάρει ένα χρώμα και το έβγαζα. Συμβουλή της παιδιάτρου.  Νομίζω ήταν το καλύτερο κόλπο.

4. Προσοχή τι τρώτε γιατί πολλά από αυτά που τρώμε τα ενοχλούν υπερβολικά. 

5. Πετσετακι στο καλοριφερ και πιπιλιτσα ,   βάζεις λίγο να ζεσταθεί το πετσετακι και μετά κοιλίτσα 

Έχω περάσει από την θέση σας και σας καταλαβαίνω θα περάσει μόλις κλείσει ο 3σ μήνας θα είναι όλα τελεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κατερίνα!!! Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή κ αν κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας κοιμήσου κ συ χωρίς δεύτερη σκέψη! 
 

@Ioann89 Μπράβο κορίτσι τέλεια!! Εμένα ο μάραθος με το γλυκάνισο με βοήθησαν από τη 2η μέρα βέβαια την πρώτη είχα πιει μόνο το βράδυ που να προλάβει να πάει στο γάλα.. 

Εγώ πήρα τον παιδίατρο εχθές και του είπα τι γινόταν  γιατί κ κατά τη διάρκεια της μέρας ζούσανε ένα δραμα κ έβαλα πάλι συμπλήρωμα κ κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά όχι σε όλα τα γεύματα. Ουσιαστικά δίνω προς το παρόν στα 5 από τα 7 γεύματα ολης της μέρας συνολικά κ θα το κόψω σιγά σιγά. Κορίτσια με το που έδωσα κ λίγο συμπλήρωμα τα μωράκια έστρωσαν. Και το βράδυ κοιμηθηκαμε μια χαρά!! Μόνο από μια φορά μου ξύπνησαν στο άσχετο κ τα κοίμισα εύκολα. Πεινούσαν τα μικρακια μου αλλά πήραν πολύ γρήγορα βάρος κ δεν είμαστε να συνεχίσουν έτσι.. Σε 2 βδομαδες πήραν από 1 κιλό το καθένα περίπου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η annie! είπε:

@Κατερίνα!!! Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή κ αν κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας κοιμήσου κ συ χωρίς δεύτερη σκέψη! 
 

@Ioann89 Μπράβο κορίτσι τέλεια!! Εμένα ο μάραθος με το γλυκάνισο με βοήθησαν από τη 2η μέρα βέβαια την πρώτη είχα πιει μόνο το βράδυ που να προλάβει να πάει στο γάλα.. 

Εγώ πήρα τον παιδίατρο εχθές και του είπα τι γινόταν  γιατί κ κατά τη διάρκεια της μέρας ζούσανε ένα δραμα κ έβαλα πάλι συμπλήρωμα κ κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά όχι σε όλα τα γεύματα. Ουσιαστικά δίνω προς το παρόν στα 5 από τα 7 γεύματα ολης της μέρας συνολικά κ θα το κόψω σιγά σιγά. Κορίτσια με το που έδωσα κ λίγο συμπλήρωμα τα μωράκια έστρωσαν. Και το βράδυ κοιμηθηκαμε μια χαρά!! Μόνο από μια φορά μου ξύπνησαν στο άσχετο κ τα κοίμισα εύκολα. Πεινούσαν τα μικρακια μου αλλά πήραν πολύ γρήγορα βάρος κ δεν είμαστε να συνεχίσουν έτσι.. Σε 2 βδομαδες πήραν από 1 κιλό το καθένα περίπου 

 

Καλε εσείς πήρατε παρά πολύ!! Μπράβο σας!!!Αν σας βοηθάει το συμπλήρωμα να το συνεχισεις και να το κόβεις σιγά σιγά! Μπορεί κάτι που έτρωγες να τα πείραξε; Είναι μεγάλο θέμα να κοιμούνται τα μωρα.,, είναι πιο ήρεμη και η μαμά! Σε εμας είχε λιακάδα και πήγαμε βολτούλα έτσι Για λιγάκι τα 2 μας! Πολύ τις χαίρομαι τις βόλτες αυτές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Καλε εσείς πήρατε παρά πολύ!! Μπράβο σας!!!Αν σας βοηθάει το συμπλήρωμα να το συνεχισεις και να το κόβεις σιγά σιγά! Μπορεί κάτι που έτρωγες να τα πείραξε; Είναι μεγάλο θέμα να κοιμούνται τα μωρα.,, είναι πιο ήρεμη και η μαμά! Σε εμας είχε λιακάδα και πήγαμε βολτούλα έτσι Για λιγάκι τα 2 μας! Πολύ τις χαίρομαι τις βόλτες αυτές! 

Αχ τι καλά!!! Κ γω ήθελα να τα πω βόλτα αλλά δεν πρόλαβα. Δεν πειράζει όμως έκανα πολλά σήμερα κ γενικά δεν άφησα τη μαμά να με βοηθήσει. Από Παρασκευή που θα πάει σπίτι της για ΣΚ λέω να της πω να μείνει κ να έρχεται μόνο κανένα πρωινό σε μένα πλέον. Πρέπει να τα φέρω βόλτα κ μόνη μου σε κάποια φάση.. Ναι μωρε το έκοψα απότομα το συμπλήρωμα κ δε χορταίνανε τα πουλάκια μου. Είναι πολύ λαίμαργα γενικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Αχ τι καλά!!! Κ γω ήθελα να τα πω βόλτα αλλά δεν πρόλαβα. Δεν πειράζει όμως έκανα πολλά σήμερα κ γενικά δεν άφησα τη μαμά να με βοηθήσει. Από Παρασκευή που θα πάει σπίτι της για ΣΚ λέω να της πω να μείνει κ να έρχεται μόνο κανένα πρωινό σε μένα πλέον. Πρέπει να τα φέρω βόλτα κ μόνη μου σε κάποια φάση.. Ναι μωρε το έκοψα απότομα το συμπλήρωμα κ δε χορταίνανε τα πουλάκια μου. Είναι πολύ λαίμαργα γενικά.. 

Θα μεγαλώσουν γρήγορα! Γενικά να ξέρεις όσο μπορείς να έχεις βοήθεια να την ζητάς! Μερικές μέρες βγαίνουν εύκολα αλλά μερικές λέω Μακαρι να είχα κάποιον μαζί μου ! Και εγώ έτσι σκεφτόμουν πρέπει μόνη μου τώρα και αρκετά με βοήθησαν ! Από την μια είναι καλύτερα να σου πω γιατί είμαι πιο χαλαρή στο σπίτι.,, από την άλλη όμως θα ήμουν σίγουρα πιο ξεκούραστη! Απλά και μωρα και δουλειές και όλα στην εντέλεια όπως παλιά στο δικό μου σπίτι πάντως δεν παίζει.,, όλο και κάτι θα πάει πίσω,,, αλλά ελπίζω να στρώσουμε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα ❤ θέλω να μου πείτε εμπειρίες από τεχνητούς πόνους ...την Παρασκευή μπαίνω γτ έχω φτάσει στις 40 Εβδομάδες το μωράκι έχει κολλήσει λίγο και θα με βάλουν με τεχνητούς ♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας...απελπισμένα. 

Είμαι στην 33η εβδομάδα μου και θα γεννήσω τέλη Μαρτίου. Το πρόβλημα μου είναι ότι θα ήθελα να αλλάξω γυναικολόγο γιατί δεν του έχω πια εμπιστοσύνη. Σαν γιατρός είναι πολύ καλός αλλά βλέπω πλέον ξεκάθαρα ότι ηθικά... διαφέρουμε πολύ και αυτό με δυσκολεύει. Φορές είναι που δεν μπορώ να αναπνεύσω δίπλα του😣 

Θα ήθελα να γεννήσω στο Ιασώ γιατί βρίσκεται δίπλα μου και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλή γυναικολόγο. Θα ήθελα γυναίκα αν γίνεται αλλά μπορώ να δεχτώ και άντρα αν στ΄αλήθεια μου κάνει και το ιατρείο να είναι σχετικά μοντέρνο...

Ακόμα θα κάνω καισαρική και θα ήθελα να είναι καλή χειρουργος και Άνθρωπος. 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας🙂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στις 38 και 2 μέρες είχα αιμορραγία μικρή είναι φυσιολογικό μου είπαν αλλά νομίζω μου το έλεγε και ο γιατρός μου για να με ησυχάσει και έτσι κάναμε τεχνητούς πόνους ή πρόκληση τοκετού. Λοιπόν έχω να σου πω ότι δεν έχω να το συγκρίνω βέβαια με τους κανονικούς αλλά από αυτά που διαβάζω οι πόνοι έρχονται πιο γρήγορα θέλω να πω δεν έχεις αυτό το κλασικό που περιμένεις ανάμεσα στις συσπάσεις, αλλά δεν ήταν κάτι τρομαχτικό πιο πολύ πονούσε η μαία που έβαζε χέρι να δει τη θέση του παιδιού πάρα οι πόνοι, επίσης σχετικά γρήγορα φτάνεις σε διαστολή 3 με 4 και μετά αργοί κάπως γιατί μόλις σου κάνουν επισκληριδιο που εγώ την λάτρεψα( γιατί έτσι απόλαυσα την γέννα μου όσο τίποτα) οπότε μετά με άφηναν να φύγει η επισκληριδιο για να νιώσω τους πόνους και να έχω συστολή αλλά οι πόνοι ήταν ασ πούμε συνεχείς αλλά φυσιολογικοί ρε παιδί μου δεν θα πω αυτό το ότι πεθενεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω χρησιμοποιεί καμία σας ζώνη λοχείας; Και επίσης αδιαθέτησατε; 

Αυτές τις ζώνες εννοείς για να επανέλθει η κοιλιά πιο γρηγορα;; αν εννοείς αυτές μου τις είπαν αλλα εγω δεν αντέχω να νιώθω καταπιεσμενα κ δεν το σκέφτηκα καν😜 πήρες εσυ; όσο για περίοδο εμένα όχι αλλα δεν έχω 40ντισει ακομα κιολας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Εγώ στις 38 και 2 μέρες είχα αιμορραγία μικρή είναι φυσιολογικό μου είπαν αλλά νομίζω μου το έλεγε και ο γιατρός μου για να με ησυχάσει και έτσι κάναμε τεχνητούς πόνους ή πρόκληση τοκετού. Λοιπόν έχω να σου πω ότι δεν έχω να το συγκρίνω βέβαια με τους κανονικούς αλλά από αυτά που διαβάζω οι πόνοι έρχονται πιο γρήγορα θέλω να πω δεν έχεις αυτό το κλασικό που περιμένεις ανάμεσα στις συσπάσεις, αλλά δεν ήταν κάτι τρομαχτικό πιο πολύ πονούσε η μαία που έβαζε χέρι να δει τη θέση του παιδιού πάρα οι πόνοι, επίσης σχετικά γρήγορα φτάνεις σε διαστολή 3 με 4 και μετά αργοί κάπως γιατί μόλις σου κάνουν επισκληριδιο που εγώ την λάτρεψα( γιατί έτσι απόλαυσα την γέννα μου όσο τίποτα) οπότε μετά με άφηναν να φύγει η επισκληριδιο για να νιώσω τους πόνους και να έχω συστολή αλλά οι πόνοι ήταν ασ πούμε συνεχείς αλλά φυσιολογικοί ρε παιδί μου δεν θα πω αυτό το ότι πεθενεις.

Συγνωμη αν θεωρήθω άσχετη αλλά την επισκληριδιο δεν στην κάνουν για να μην πονάς τόσο???δηλαδή εννοω για να γεννήσεις λιγο πιο εύκολα?αν είναι να περιμένουμε να φυγει για να νιώσουμε τους πόνους τι νόημα έχει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Iwannab91 είπε:

Συγνωμη αν θεωρήθω άσχετη αλλά την επισκληριδιο δεν στην κάνουν για να μην πονάς τόσο???δηλαδή εννοω για να γεννήσεις λιγο πιο εύκολα?αν είναι να περιμένουμε να φυγει για να νιώσουμε τους πόνους τι νόημα έχει??

Απλα η επισκληριδιοσ δεν αφηνει να κανεις διαστολη αν την αφησουν μονιμα σε μεγαλη δοση θα κανεις 2 μερες να γεννησεις, οποτε ριχνουν λιγο την δοση και νιωθεις τις συσπασεις και ετσι προχωραει πιο γρηγορα η διαστολη αλλα πραγματικα δεν ειναι κατι υπερβολικα επιπονο εμενα ηταν και η μαια διπλαμου συνεχεια και μου ελεγε και ποτε θα ερθουν οι πονοι και με χαλαρωνε αυτο πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω χρησιμοποιεί καμία σας ζώνη λοχείας; Και επίσης αδιαθέτησατε; 

την πηρα τη ζωνη και επρεπε να την βαζω οπως μου ειπε ο γιατρος βοηθαει να ερθουν ολα στη θεση τους και η μητρα αλλα δεν την πολυ φορουσα, να μην πω ψεμματα αλλα καλο ειναι να την βαλεις

Επισης εγω αδιαθετισα μετα απο δυο μηνες και κατι μια μερα με επιασε ενας πονος ωορρηξιας και μετα απο καποιες μερες αδιαθετισα, βεβαια δεν ειχα πολυ γαλα και το εβγαζα με θηλαστρο ειχα θεμα με της θηλές μου για αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω χρησιμοποιεί καμία σας ζώνη λοχείας; Και επίσης αδιαθέτησατε; 

Όχι δε με άφησε ο γιατρός να πάρω λέει πως ατροφούν οι μύες κ αργεί να επανέλθει η κοιλιά. Όσον αφορά περίοδο όχι, ακόμα καθαρίζω από τα λοχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η manoula84 είπε:

την πηρα τη ζωνη και επρεπε να την βαζω οπως μου ειπε ο γιατρος βοηθαει να ερθουν ολα στη θεση τους και η μητρα αλλα δεν την πολυ φορουσα, να μην πω ψεμματα αλλα καλο ειναι να την βαλεις

Επισης εγω αδιαθετισα μετα απο δυο μηνες και κατι μια μερα με επιασε ενας πονος ωορρηξιας και μετα απο καποιες μερες αδιαθετισα, βεβαια δεν ειχα πολυ γαλα και το εβγαζα με θηλαστρο ειχα θεμα με της θηλές μου για αυτο

Κοριτσι μπορείς να Μ πεις ποια ζώνη πηρες?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η manoula84 είπε:

Απλα η επισκληριδιοσ δεν αφηνει να κανεις διαστολη αν την αφησουν μονιμα σε μεγαλη δοση θα κανεις 2 μερες να γεννησεις, οποτε ριχνουν λιγο την δοση και νιωθεις τις συσπασεις και ετσι προχωραει πιο γρηγορα η διαστολη αλλα πραγματικα δεν ειναι κατι υπερβολικα επιπονο εμενα ηταν και η μαια διπλαμου συνεχεια και μου ελεγε και ποτε θα ερθουν οι πονοι και με χαλαρωνε αυτο πολυ

Έχω ένα άγχος αλλπ πράγμα!!!!Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντηση σου ♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κοριτσι μπορείς να Μ πεις ποια ζώνη πηρες?? 

Θα σου στείλω αύριο να σου πω μάρκα γιατί είναι καταχωνιασμενη στη ντουλάπα και θα ξυπνήσω τον μικρό! Αύριο πρωί πρωί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αδιαθέτησα χτες! Και λέω μήπως είναι νωρίς! Σκέφτομαι να πάρω ! Στην κλινική μου έδωσαν μια που με βοήθησε παρά πολύ να σηκώνομαι. Αλλά σκεφτόμουν μήπως πάρω κάτι να μαζέψει λιγάκι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω χρησιμοποιεί καμία σας ζώνη λοχείας; Και επίσης αδιαθέτησατε; 

Εγω αδιαθέτησα προχτές!μετα από 50 μέρες!φορεσα ζώνη λοχείας για 15 μέρες και με βοήθησε πολύ!μαζευτηκε η κοιλιά μου και έγινε οπως πριν μείνω έγκυος!καλα η αλήθεια είναι οτι εχασα και παραπάνω από οτι πηρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mamaa35 είπε:

Εγω αδιαθέτησα προχτές!μετα από 50 μέρες!φορεσα ζώνη λοχείας για 15 μέρες και με βοήθησε πολύ!μαζευτηκε η κοιλιά μου και έγινε οπως πριν μείνω έγκυος!καλα η αλήθεια είναι οτι εχασα και παραπάνω από οτι πηρα!!!

Αυτά είναι! Μπράβο κορίτσι μου! Εμένα η κοιλιά μου είναι πολύ μαλακή! Μου έχει μείνει λίγη κοιλιτσα. Ποια ζώνη είχες πάρει; Μαλακή η πιο σκληρή; Εγώ στις 43 μέρες! Πως είστε σήμερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annie! είπε:

Όχι δε με άφησε ο γιατρός να πάρω λέει πως ατροφούν οι μύες κ αργεί να επανέλθει η κοιλιά. Όσον αφορά περίοδο όχι, ακόμα καθαρίζω από τα λοχεια 

Και εγώ είχα λοχεία και κατευθείαν περίοδος ! Δεν είχα ούτε μια μέρα καθαρή τελείως,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Αυτές τις ζώνες εννοείς για να επανέλθει η κοιλιά πιο γρηγορα;; αν εννοείς αυτές μου τις είπαν αλλα εγω δεν αντέχω να νιώθω καταπιεσμενα κ δεν το σκέφτηκα καν😜 πήρες εσυ; όσο για περίοδο εμένα όχι αλλα δεν έχω 40ντισει ακομα κιολας! 

Φορούσα στην κλινική κάποια μαλακή και με βοήθησε πολύ να στέκομαι και μετά στο σπίτι να σηκώνομαι πιο εύκολα . Δηλαδή μου άρεσε αυτό το σφίξιμο,,, καλά εισαο νωρίς ακόμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...