Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

Kορίτσια καλησπέρα. Διαβάζω οτι πολλές κοπέλες σκοπεύουν να κάνουν εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. έψαξα παντου και δεν βρήκα cyclacur η divina. Ti θα κάνετε όσες είστε στην ιδια φάση με εμένα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η dimi.mar είπε:

Kορίτσια καλησπέρα. Διαβάζω οτι πολλές κοπέλες σκοπεύουν να κάνουν εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. έψαξα παντου και δεν βρήκα cyclacur η divina. Ti θα κάνετε όσες είστε στην ιδια φάση με εμένα?

 

Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ σχεδόν όλα τα κουτιά τα μάζεψα από επαρχία έβαλα φίλους και συγγενείς που μένουν εκτός Θεσσαλονίκης και μου βρήκαν...Δυστηχώς στην Θεσσαλονίκη που είμαι δεν έχει καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω, διανυκτέρευσες στην κλινική? Εμένα μου είπαν ότι θα φύγω αργά το απόγευμα,  αλλά στο ίντερνετ που διαβάζω, λέει ότι χρειάζεται διανυκτέρευση.

Εγω δεν εκανα λαπαροσκόπηση... 

Αν σου ειπαν οτι δε θα κατσεις καλυτερα... να πας σπιτι σου να εισαι πιο άνετη! 
Με το καλο για αυριο! Καλη επιτυχια να εχεις κοριτσι μου! Οταν τελειωσεις με το καλο στειλε τα νεα σου, πως τα πηγες και αν θα κατσεις!! Καλη επιτυχια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σε συνεννόηση με γιατρό μου αλλά και ένα γιατρο στην Κύπρο, μου στέλνει από εκεί 6 κουτια cyclacur. Είναι και εκεί σε έλλειψη αλλά τα βρήκε πολύ εύκολα. Προσοχή όμως επειδή είναι φάρμακα αφενός δε τα βρίσκουμε σε eshop και αφετέρου δεν επιτρέπεται να σταλούν με κούριερ αν δεν συνοδεύονται από χαρτί γιατρού. Εμένα μου τα έστειλε ο ίδιος ο γιατρος, δε ξέρω αν θα μπορούσε να τα στείλει ιδιώτης... Σας το λέω για να σκεφτείτε μήπως μπορείτε να εξυπηρετηθειτε κάπως έτσι σε συνεννόηση με τους γιατρούς σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η dimi.mar είπε:

Kορίτσια καλησπέρα. Διαβάζω οτι πολλές κοπέλες σκοπεύουν να κάνουν εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. έψαξα παντου και δεν βρήκα cyclacur η divina. Ti θα κάνετε όσες είστε στην ιδια φάση με εμένα?

 

Εμ ελα μου ντε... τι θα κανουμε με αυτο το θεμα οταν θα ξεκινήσουμε;; 
Τα κορίτσια που έχουν ξεκινήσει τους ειπε κατι ο γιατρος τους για αυτο το θεμα με τα χάπια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Λέτε να φταίει ο καιρός? Και εγώ έχω πολλά νεύρα και είμαι στις μαύρες μου. Ρίχνει αστραπές και κεραυνούς και εγω ταξιδεύω σε λίγο να έρθω Αθήνα για να κάνω τη λαπαροσκοπηση αύριο.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτή τη φορά έχω αγχωθεί πολύ. Έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς,  έχω κάνει τις άπειρες εξετασεις,  έχω κάνει 2 αποξεσεις,  ε τώρα με πείραξε πολύ που καθόμουν και έτρεχα 2 μέρες τώρα  σε γιατρούς,  μικροβιολογικα , διαγνωστικά για να κάνω τον προεγχειρητικο έλεγχο.  Με αγχώνει η γενική αναισθησία (είναι πρώτη φορά που κανω).

Ασε που μέσα σ'ολα έτρεχα χθες στο νυχαδικο να αφαιρέσω τα νύχια 😁

Καλη επιτυχία!!!!! Για καλο γίνεται αυτό, οπότε απ αυτό να πάρεις θάρρος!!!εγω(επειδή σαν πειραματόζωο τα έχω κάνει ολα χαχαχαχ)έκανα λαπαροσκοπηση απο εξωμητριο και έκατσα ένα βράδυ. Βέβαια ήταν κανονικό χειρουργείο γιατί μου αφαίρεσαν και μια σάλπιγγα. Πάντως η νάρκωση δεν με πείραξε καθόλου. Ήταν σαν τις ωοληψιες σαν αίσθηση. Μετά μόνο με ενοχλούσε ο θώρακας μου.αλλα σου ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο.καλο βράδυ μην αγχώνεσαι καθόλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Εμ ελα μου ντε... τι θα κανουμε με αυτο το θεμα οταν θα ξεκινήσουμε;; 
Τα κορίτσια που έχουν ξεκινήσει τους ειπε κατι ο γιατρος τους για αυτο το θεμα με τα χάπια; 

Εμένα αυτό που μου είπε είναι ότι δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω αν δεν τα είχα,αλλά δεν σημαίνει ότι όλοι οι γιατροί θα έχουν την ίδια άποψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανάλογα την κάθε περίπτωση, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ωορρηξία μας, γίνεται μια χαρά και σε φυσικό κύκλο.Πιο πολύ ανάγκη τα έχουν οι γυναίκες που έχουν θέμα με αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αποφάσισα επίσης να κάνω αυτή τη λαπαροσκοπηση και μετά να ξαποστάσω λίγο, να ασχοληθώ λίγο με τον εαυτό μου, να χάσω κανένα κιλο που έχω πάρει 5 το τελευταίο δίμηνο και να απολαύσω το καλοκαίρι μου. Αρκετά χάλια μου πήγε ο χειμώνας

Καλή επιτυχία για αύριο καλά αποτελέσματα...... Αχ και εγω σε καταλαβαίνω.... Πολλά νεύρα...οπως όλες.... 

Σκέψου όμως ότι τα καλύτερα ερχοντε..  Κύκλος είναι και γυρίζει...

Επίσης όπως είπες...το καλοκαιράκι έρχετε περιποιησου τον εαυτό σου να ανανεωθείς....σε προσκαλώ και Ζάκυνθο να κάνουμε Σπα!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elephant είπε:

Ανάλογα την κάθε περίπτωση, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ωορρηξία μας, γίνεται μια χαρά και σε φυσικό κύκλο.Πιο πολύ ανάγκη τα έχουν οι γυναίκες που έχουν θέμα με αυτο

Δεν νομίζω ότι  έχει να κάνει με την ωορρηξία,γιατί δεν έχω πρόβλημα με την ωορρηξία.Απλά πιστεύω ότι θέλουν να ενισχυθεί το ενδομήτριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Εμένα αυτό που μου είπε είναι ότι δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω αν δεν τα είχα,αλλά δεν σημαίνει ότι όλοι οι γιατροί θα έχουν την ίδια άποψη!

Ωχ λες να παω κι αλλο πισω αν δε μπορω λόγω φαρμάκων να ξεκινήσω;; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Καλη επιτυχία!!!!! Για καλο γίνεται αυτό, οπότε απ αυτό να πάρεις θάρρος!!!εγω(επειδή σαν πειραματόζωο τα έχω κάνει ολα χαχαχαχ)έκανα λαπαροσκοπηση απο εξωμητριο και έκατσα ένα βράδυ. Βέβαια ήταν κανονικό χειρουργείο γιατί μου αφαίρεσαν και μια σάλπιγγα. Πάντως η νάρκωση δεν με πείραξε καθόλου. Ήταν σαν τις ωοληψιες σαν αίσθηση. Μετά μόνο με ενοχλούσε ο θώρακας μου.αλλα σου ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο.καλο βράδυ μην αγχώνεσαι καθόλου!!

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.. Πιστεύω ότι θα βρουν λύση να πας νωρίτερα.. Σε ποια επιτροπή περνάς;

Είμαι στο μαρουσι και εγώ έτσι πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Εγω δεν εκανα λαπαροσκόπηση... 

Αν σου ειπαν οτι δε θα κατσεις καλυτερα... να πας σπιτι σου να εισαι πιο άνετη! 
Με το καλο για αυριο! Καλη επιτυχια να εχεις κοριτσι μου! Οταν τελειωσεις με το καλο στειλε τα νεα σου, πως τα πηγες και αν θα κατσεις!! Καλη επιτυχια! 

Ευχαριστώ πολύ! Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Δεν νομίζω ότι  έχει να κάνει με την ωορρηξία,γιατί δεν έχω πρόβλημα με την ωορρηξία.Απλά πιστεύω ότι θέλουν να ενισχυθεί το ενδομήτριο!

Ναι σίγουρα.Και εγώ στην ίδια περιπτωση ανήκω κ παίρνω cyclacur αλλά λόγω έλλειψης αναγκαστικά σε γυναίκες χωρίς πρόβλημα θα γίνεται σε φυσικό κύκλο αν δεν εισαχθεί κάποιο άλλο στη θέση του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimi.mar είπε:

Kορίτσια καλησπέρα. Διαβάζω οτι πολλές κοπέλες σκοπεύουν να κάνουν εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. έψαξα παντου και δεν βρήκα cyclacur η divina. Ti θα κάνετε όσες είστε στην ιδια φάση με εμένα?

 

Εμένα μου ανέφερε σαν λύση το φυσικό, αλλα΄το φοβάμαι γιατι το ενδωμήτριο...? θα μάθω περισσοτερα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έψαξα σε αρκετά φαρμακεία για cyclacur ή divina και μου είπαν πως δεν υπάρχει πουθενά και δεν έχουν ενημέρωση για το τι θα γίνει.Σε συννενόηση με τον εξωσωματικο θα δούμε τι θα κάνουμε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η elephant είπε:

Ναι σίγουρα.Και εγώ στην ίδια περιπτωση ανήκω κ παίρνω cyclacur αλλά λόγω έλλειψης αναγκαστικά σε γυναίκες χωρίς πρόβλημα θα γίνεται σε φυσικό κύκλο αν δεν εισαχθεί κάποιο άλλο στη θέση του

Εγώ με την ωορρηξία δεν έχω κανένα πρόβλημα και ούτε είχα ποτε...Από όσο ξέρω με κατεψυγμένες βλαστοκυστες όπως είμαι εγώ οι περισσότεροι δίνουν αναγκαστικά cyclacur.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στο φορουμ..μας δίνεται ελπίδα και υπομονή..

¨Ηθελα να ρωτήσω έαν έχει κάνει κάποια παράλληλα βιοψία όρχεων και ωοληψία??

Δεν περάσαμε με επιτροπή και επείδη δεν ξέρουμε εαν θα βρούμε σπέρμα, επιθυμούμε το παράλληλο.

Ο ουρολόγος μας δεν είναι υπέρ οπότε καιγόμαστε και ψάχνουμε και ουρολόγο ειδικό σε αζωοσπερμία!!

Παρακαλώ βοηθείστε!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Cathe4love είπε:

Καλησπέρα στο φορουμ..μας δίνεται ελπίδα και υπομονή..

¨Ηθελα να ρωτήσω έαν έχει κάνει κάποια παράλληλα βιοψία όρχεων και ωοληψία??

Δεν περάσαμε με επιτροπή και επείδη δεν ξέρουμε εαν θα βρούμε σπέρμα, επιθυμούμε το παράλληλο.

Ο ουρολόγος μας δεν είναι υπέρ οπότε καιγόμαστε και ψάχνουμε και ουρολόγο ειδικό σε αζωοσπερμία!!

Παρακαλώ βοηθείστε!!

 

Καλημερα κοριτσι μου.. Ο άντρας μου διαγνώστηκε με αζωοσπερμια, κάναμε βιοψία ορχεων τον Μάιο και Σεπτέμβρη κάναμε την ωοληψια.
Ίσως σας το είπε για να είναι πιο σίγουρος ότι θα βρεθεί υλικό για να ξεκινήσεις την προσπάθεια.. Εμείς είχαμε τον κύριο Αλαμανη στην Αθήνα αυτός κατάλαβε το πρόβλημα μας έδωσε ένα σωρό εξετάσεις αλλά δεν έκανε τέτοιου είδους χειρουργείο. Απευθύνθηκαμε στο πρώτο κέντρο όπου εκεί έγινε το χειρουργείο με εξωτερικό συνεργάτη ουρολόγο. Βρέθηκε και το καταψυξαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και σε εσένα...

ο γιατρος μας επιθυμει τα καταψύξη ΄πως συνήθως γίνεται.

Εμείς θέλουμε την παράλληλη-ταυτόχρονη διαδικασία ώστε να μη χαθεί πολύτιμο υλικό. Στη κατάψυξη χάνεται 40-50% που είναι μεγάλο νούμερο.

 

Είμαστε Θεσσαλονίκη. Πήγατε σε ουρολογικό έντρο δηλαδη? ευχομαι να είστε γονεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Annitad είπε:

Κοριτσια σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακη.....Δυστυχώς αρνητική.....

Πρώτη προσπάθεια αποτυχημενη....

Αλλά δεν το βάζω κάτω,θα ξεκουραστώ ένα μήνα και ξεκινάω δεύτερη προσπάθεια 

Εύχομαι να είναι τυχερή και να κρατήσω και εγώ ένα μωράκι στην αγκαλιά μου

Όλες, μα όλες όμως έχουμε νιώσει όπως νιώθεις κ εσύ τώρα ... Κ αν διαβάσεις, θα δεις πως όλες αργά ή γρήγορα μπαίνουμε δυναμικά κ πάλι στη διαδικασία. Δεν μας παίρνει από κάτω ... Το λέω κ θα το λέω: Δεν είμαι μόνη και δεν είμαι η μόνη!

Θα γυρίσει κ για εμάς! Σου στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Cathe4love είπε:

Καλημέρα και σε εσένα...

ο γιατρος μας επιθυμει τα καταψύξη ΄πως συνήθως γίνεται.

Εμείς θέλουμε την παράλληλη-ταυτόχρονη διαδικασία ώστε να μη χαθεί πολύτιμο υλικό. Στη κατάψυξη χάνεται 40-50% που είναι μεγάλο νούμερο.

 

Είμαστε Θεσσαλονίκη. Πήγατε σε ουρολογικό έντρο δηλαδη? ευχομαι να είστε γονεις!

Αν ο εξωσωματικος σας θέλει την ίδια στιγμή κάτι θα ξέρει.. Νομίζω όμως ότι μόλις γίνει το χειρουργείο ελέγχουν το υλικό γιατί δεν είναι όλο ικανό για γονιμοποίηση.. Προτείνω τότε πριν κάνετε κάποια ενεργεια να πάτε και σε έναν άλλον ουρολόγο για να δείτε αν έχουν την ίδια άποψη. Γιατί καμιά φορά τα κέντρα αναλαμβάνουν "χρέη" και άλλων ειδικοτήτων με αποτέλεσμα να μη βγαίνει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Εμείς δυστυχώς επειδή δεν πήγαμε σε καλό κέντρο δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν κάναμε καλα που τα καταψυξαμε ίσως να ήταν καλύτερα να γινόταν αυτό που σας πρότεινε. Εμείς είμαστε Αθήνα.. Δυστυχώς δεν είμαστε γονείς θα σου πω όμως ότι από βιοψία ορχεων καταφέραμε γονιμοποίηση 12 εμβρύων που είναι πολύ καλά για κατεψυγμένο σπέρμα... Απλώς λόγω στίγματος και ελέγχου καταστραφηκαν τα περισσότερα και δεν έχουμε άλλο υλικό.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Που είμαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Λοιπόν κοριτσια ακούστε τα νέα μου και δείτε τα στατιστικά στοιχεία.

Είμαι 39.5 και έχω 4 ήδη αποτυχημένες κυησεις(φυσικές και εξωσωματικες). Κανω διεγερση και παίρνω 10 βλαστοκυστες.5 άριστες 2 καλές 1 καλη προς μέτρια και 2 μέτριες. Κανω προεμφυτευτικο έλεγχο. Ολες οι άριστες είναι παθολογικές. Υγιείς είναι οι 2 καλές η 1 μέτρια προς καλή και η μια μέτρια. Άρα όλες μου οι κούκλες ήταν τελικά μόνο απ,έξω έτσι!!οπότε προχωράω σε εμβρυομεταφορα με τις 2 και μετά με τις άλλες 2.το πρόβλημα τώρα είναι θα αποψυχθουν, θα επιβιώσουν, θα εμφυτευθουν; τρεχα γύρευε... τέλος πάντων η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!  Αυτά!

Ποσο αληθινό.. ποσο ένα φόρουμ στο διαδίκτυο και πόσο κάποιοι άνθρωποι που δεν έχεις δει ποτέ σου ,μπορεί να σου ξεφορτωσουν έστω και λίγο το βάρος που κουβαλάς..σας εύχομαι κοριτσια σε όλες σας να γίνετε σύντομα μανούλες γιατί το θέλετε πολύ και όπως λέει κι ο συγγραφέας ε,ας συνομοτησει και για μας μια φορα το σύμπαν!!!✌🤞🤞👍👍👍💗

Καταρχάς κορίτσι συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα! Χαλάλι το άγχος σου! Τώρα λοιπόν περνάς στην επόμενη πίστα με μεγαλύτερη σιγουριά! Από τα στατιστικά που μας δίνεις καταλαβαίνουμε για άλλη μια φορά πως τελικά η εξωσωματική είναι υπόθεση πιθανοτήτων! Μας λες πως άριστα φαινομενικά βλαστοκύστες αποδείχθηκαν μετά τον έλεγχο παθολογικές. Ισχύει λοιπόν αυτό που μας λένε οι γιατροί και οι εμβρυολόγοι πως δλδ όλα είναι σχετικά... Άρα πίστη σ' αυτό που κάνουμε και στους γιατρούς μας! Αργά ή γρήγορα καθεμία από εμάς θα τα καταφέρει! Καλή επιτυχία να έχεις κ να ανταμειφθούν όλοι σου οι κόποι, οι αγωνίες κ οι στενοχώριες! Σύντομα! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...