Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Για μενα ειναι σωστοτερο να τα ζητανε απο την αρχη για να ξερουμε τι γινεται κ να μη κανουμε τζαμπα ετ και μετα να μη πετυχαινει κ να ψαχνομαστε..εξαλλου δωρεαν ειναι οι πιο πολλες ..στο παντο ειμαι εγώ,ημουν μαλλον γιατι με βοηθησε και πετυχα τα διδυμακια  μου ειμαστε 50 ημερων .οτι θες μου λες.

Οοοο να σου ζήσουν κοπέλα μου!!!Καλα ναι το καλύτερο είναι αυτό!Με την πρώτη έπιασες?Ναι οτι θέλω θα σου πω!Σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Οοοο να σου ζήσουν κοπέλα μου!!!Καλα ναι το καλύτερο είναι αυτό!Με την πρώτη έπιασες?Ναι οτι θέλω θα σου πω!Σε ευχαριστώ πολύ 

Με τη 3η αλλα σε 5 μηνες..αν επιανα με τη πρωτη 42 ετων κ κάκιστο ορμονικο θα ηταν θεος χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα, ναι εγώ τις έχω κάνει ίσως γτ έχω θυρεοειδή;! Ο εξωσωματικος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής πριν ξεκινήσεω εξωσωματική. Με συμβουλέψε κ έκανα πολλές εξετάσεις και για καλσιτονινη όσο για την καμπιλη ζαχάρου και την αντίσταση της ινσουλίνης το κάνουν αν έχεις προδιάθεση για ζαχαρο να το αντιμετωπίσουμε ανάλογα με αγωγή στην εγκυμοσύνη, α κάτι δείχνει και για την  καλή ποιότητα των ωαρίων...

Εγω εχω ολοκληρώσει την διαδικασία της ωοληψιας και εχω ήδη έμβρυα!Ο ενδοκρινολογος μου είπε να τις κάνω λόγο αποβολής που είχα να δούμε!Απο τι ξέρω προδιάθεση δεν νομίζω να έχω γιατί δεν έχω κληρονομικοτητα αλλα βέβαια ποτέ δεν ξέρεις!Θα τις κάνω και θα δείξει ότι είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a babyΔιάβασα και εγω όσα έγραψες και λυπάμαι που αγχώθηκες έτσι, ξεκουρασου κ υπομονή μέχρι αύριο. Ολα τα χαζά το σαββατοκύριακο μας συμβαίνουν και μας αγχώνουν 🙄 

Ελπίζω να σου πανε όλα καλά,εγώ πιστεύω ότι όλα καλα θα σου πανε και δεν ήταν τπτ. οπότε μπορείς αύριο στείλε μας να μας πεις πως είσαι. Η Παναγία μαζί σου 🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Με τη 3η αλλα σε 5 μηνες..αν επιανα με τη πρωτη 42 ετων κ κάκιστο ορμονικο θα ηταν θεος χαχα

Χαχα μια χαρά κορίτσι μου!!Να σου ζήσουν και πάλι τα μωράκια σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Despina87,χωρίς να γνωρίζω πολλά έχω ακούσει ότι καμπύλη ζαχάρου κάνει η έγκυος 6 μηνών.Τωρα ίσως κάθε γιατρος λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο.Για να σου τα ζήτησε ο δικό σου να τις κάνεις.

Εμένα μου έγραψε ο εξωσωματικος προγεννητικό έλεγχο πριν ξεκινήσω εξωσωματική ..μέσα σε αυτές ήταν και η καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνη και πολλές άλλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Despina87 είπε:

Εγω εχω ολοκληρώσει την διαδικασία της ωοληψιας και εχω ήδη έμβρυα!Ο ενδοκρινολογος μου είπε να τις κάνω λόγο αποβολής που είχα να δούμε!Απο τι ξέρω προδιάθεση δεν νομίζω να έχω γιατί δεν έχω κληρονομικοτητα αλλα βέβαια ποτέ δεν ξέρεις!Θα τις κάνω και θα δείξει ότι είναι 

Γειά σου, συγνώμη δεν είχα καταλάβει σε πιο στάδιο είσαι.... Έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις άλλη μια μην σε αγχονει...για προληπτικούς λόγους το κάνει μιας και έχεις κ ιστορικό. Ξέρω σίγουρα ότι είναι για την πιοτητα των ωαρίων. κάθε γιατρός κρίνει για την κάθε μία μας ξεχωριστά βέβαια... 

Σου εύχομαι να μας πεις τα ευχάριστα της εμβριομεταφορας με μια μεγάλη χωριακη σύντομα🌹 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Despina87 είπε:

Οχι ο γιατρός μου!Ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι πρέπει πάντα να γίνονται πριν την εξωσωματική!Εγω πρώτη φορά πήγα σε ενδοκρινολογο δεν είχα και δεν έχω κάποιο θέμα με ορμόνες !Αλλα γενικά δεν εχω κάποια κληρονομικοτητα για την καμπύλη ζακχαρου εννοώ που μου ειπε ότι πρέπει να γίνεται σαν εξέταση!

Και μενα με έβαλε και τα εκανα πριν ξεκινήσω...Καλό ειναι να γίνονται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Γειά σου, συγνώμη δεν είχα καταλάβει σε πιο στάδιο είσαι.... Έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις άλλη μια μην σε αγχονει...για προληπτικούς λόγους το κάνει μιας και έχεις κ ιστορικό. Ξέρω σίγουρα ότι είναι για την πιοτητα των ωαρίων. κάθε γιατρός κρίνει για την κάθε μία μας ξεχωριστά βέβαια... 

Σου εύχομαι να μας πεις τα ευχάριστα της εμβριομεταφορας με μια μεγάλη χωριακη σύντομα🌹 

Σίγουρα για αυτό το θέλει!!Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου Εύχομαι σύντομα να εχω τα ευχάριστα!!!😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια και εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης και μου έδωσε Glucophage..  Δεν ήξερα όμως ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων... Η αλήθεια είναι ότι χάρηκα γιατί εμείς στην 1η εξωσωματική δεν καταφέραμε να έχουμε καλής ποιότητας έμβρυα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,στην ενδοκρινολόγο σου είπε ο εξωσωματικος να πας;Και αν ναι ,μετά από αποβολή ή ήταν σε αρχικές εξετάσεις που ζητούσε;Και εγώ είχα κάνει εμβρυομεταφορα τέλη Φεβρουαρίου,είχα ξεκινήσει με καλή χοριακη αλλά στη δεύτερη άρχισε να πέφτει και σταμάτησα τα φάρμακα.Δεν μου είπαν γι'αυτες τις εξετάσεις,γι'αυτό ρωταω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy,στην ενδοκρινολόγο σου είπε ο εξωσωματικος να πας;Και αν ναι ,μετά από αποβολή ή ήταν σε αρχικές εξετάσεις που ζητούσε;Και εγώ είχα κάνει εμβρυομεταφορα τέλη Φεβρουαρίου,είχα ξεκινήσει με καλή χοριακη αλλά στη δεύτερη άρχισε να πέφτει και σταμάτησα τα φάρμακα.Δεν μου είπαν γι'αυτες τις εξετάσεις,γι'αυτό ρωταω

Στο κέντρο που ήμουν δυστυχώς δε μου ζήτησαν καμία εξέταση..
 Η ενδοκρινολόγος μου μου είπε να τις κάνω... Εγώ δυστυχώς σε καμία από τις δύο εμβρυομεταφορες δεν κατάφερα να δω θετική χοριακη... Στο κέντρο που είμαι τώρα μου είπαν ότι πρώτα θα φτιάξουμε τα ορμονολογικα και θα κάνουμε υστεροσκοπηση και μετά θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες..Καλό είναι να είσαι σε επικοινωνία με τον ενδοκρινολογο και να σου δίνει το πράσινο φως γιατί και εμένα μου είπε το πρώτο  κέντρο ότι είναι όλα εντάξει και έκοψα τα πάντα και έκανα μια τρύπα στο νερό...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Πιστεύω δεν ήταν αποβολή.... Η αποβολή δεν τελειώνει έτσι μέσα σε λίγες ώρες .... Πιστεύω αν ήταν αποβολή θα είχες και σήμερα αίμα....τους πόνους μην τους φοβάσαι πολλές έγκυες πριν την πρώτη τους καθυστέρηση έχουν όλα τα συμπτώματα περιόδου μαζί με αυτά του πόνου επίσης!! Ξεκουράσου όλα καλά θα πάνε ... Είμαι σίγουρη ότι είσαι έγκυος και θα συνεχίσεις να είσαι για τους επόμενους 9 μήνες...

Μακάρι αλλά δυστυχώς φοβάμαι το χειρότερο. Πόσες μέρες πρέπει να έχεις αίμα για να είνσι αποβολή; Χθες είχα κατακόκκινο αίμα με πήγματα για λίγες ώρες και απο χθες το βράδυ μέχτι κ τώρα έχω μόνο καφέ στο χαρτί. Σήμερα όμως πονάει αρκετά η κοιλιά μου. Νιώθω κράμπες κ πόνους πρριόδου επίσης δυνατές σουβλιές που δεν ένιωσα ποτέ πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

 

@I want a babyΔιάβασα και εγω όσα έγραψες και λυπάμαι που αγχώθηκες έτσι, ξεκουρασου κ υπομονή μέχρι αύριο. Ολα τα χαζά το σαββατοκύριακο μας συμβαίνουν και μας αγχώνουν 🙄 

Ελπίζω να σου πανε όλα καλά,εγώ πιστεύω ότι όλα καλα θα σου πανε και δεν ήταν τπτ. οπότε μπορείς αύριο στείλε μας να μας πεις πως είσαι. Η Παναγία μαζί σου 🙏

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Αύριο θα ξέρουμε επίσημα τι έχει συμβεί. Να είσαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Despina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Ελπίζω να είστε όλες καλα!Να σας ρωτήσω γιατί εχω μπερδευτεί πολύ!Εξετάσεις θρομβοφιλιας και καμπυλη ζακχαρου κάνατε όλες πριν ξεκινήσετε την διαδικασία της εξωσωματικής?

Καλησπέρα κορίτσι μου τι κανεις;Εγώ τις είχα κάνει η αιματολόγος τις θεωρούσε απαραίτητες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες...όσες είναι να προχωρήσετε το επόμενο διάστημα σε εμβρυομεταφορα ξεκινήστε άμεσα να ψάχνετε για cyclacur,λόγο έλλειψης ενημερώθηκα ότι πολλοί γιατροί δεν μπορούν να προχωρήσουν αν δεν έχουμε τα φάρμακα..καθώς και ένα άλλο που δίνανε αντί για cyclacur έχει και αυτό έλλειψη🙁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi87 είπε:

Καλημέρα σε όλες...όσες είναι να προχωρήσετε το επόμενο διάστημα σε εμβρυομεταφορα ξεκινήστε άμεσα να ψάχνετε για cyclacur,λόγο έλλειψης ενημερώθηκα ότι πολλοί γιατροί δεν μπορούν να προχωρήσουν αν δεν έχουμε τα φάρμακα..καθώς και ένα άλλο που δίνανε αντί για cyclacur έχει και αυτό έλλειψη🙁

Καλημέρα! Δυστυχώς ισχύει, και τα cyclacur και τα divina έχουν έλλειψη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα! Δυστυχώς ισχύει, και τα cyclacur και τα divina έχουν έλλειψη.. 

 Ναι,εγώ ευτυχώς είχα πάρει με το που άκουσα ότι έχουν έλλειψη και μάζεψα οσα χρειάζονται αλλά σήμερα μου είπε ο γιατρος ότι αν δεν τα είχα δεν θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi87 είπε:

 Ναι,εγώ ευτυχώς είχα πάρει με το που άκουσα ότι έχουν έλλειψη και μάζεψα οσα χρειάζονται αλλά σήμερα μου είπε ο γιατρος ότι αν δεν τα είχα δεν θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε!

Πραγματικά, τυχερή είσαι! Δεν μπορούμε να πάρουμε κι από τα δύο ταυτόχρονα σωστά? 

Το θέμα είναι να έχουμε μια ενημέρωση για το πότε θα έρθουν και ποια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Πραγματικά, τυχερή είσαι! Δεν μπορούμε να πάρουμε κι από τα δύο ταυτόχρονα σωστά? 

Το θέμα είναι να έχουμε μια ενημέρωση για το πότε θα έρθουν και ποια. 

Μπορούμε να πάρουμε και απο τα δυο ταυτόχρονα το θέμα είναι ότι έχουν έλλειψη και τα δυο.Τα cyclacur το 2022 θα ξαναβγούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taselena είπε:

@I want a baby πως εισαι σημερα;;; Έκανες χοριακη;;;

Καλημερα!! @I want a baby τι νεα εχεις σημερα; Πως εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλησπέρα κοριτσια και εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης και μου έδωσε Glucophage..  Δεν ήξερα όμως ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων... Η αλήθεια είναι ότι χάρηκα γιατί εμείς στην 1η εξωσωματική δεν καταφέραμε να έχουμε καλής ποιότητας έμβρυα

Βοηθάει, ναι, επειδή επιδρά στα ίδια τα κύτταρα και αναστρέφει την πορεία γήρανσής τους. Η δική σου ενδοκρινολόγος, ωστόσο, το δίνει και προληπτικά το glucofage, χωρίς απαραίτητα να έχεις θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/3/2021 at 10:54 ΜΜ, ο/η PAPA EVA είπε:

Εγώ που μια ζωή δεν ήξερα ότι έχω πολυκυστικες, κανένας γιατρός δεν μου το είχε πει κ ο εξωσωματικής μου μου είπε ότι έχω τον "τυπο" των πολυκυστικων. Ενώ οι ορμονικές που είχα κάνει ήταν καλές, βγάζω πολλα ωαρια κ οχι ποιοτικα από ότι φαίνεται... Κορίτσι μου δεν ξέρω αν η Ενδομητριωση έχει σχέση με την ποιότητα των ωαριων.. Ας μας πουν κ τα κορίτσια που ίσως ξέρουν καλυτερα! 

Καλη επιτυχία σου ευχομαι!!! Όλα καλά να πανε! 🙏

Η ενδομητρίωση επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων, ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

Βοηθάει, ναι, επειδή επιδρά στα ίδια τα κύτταρα και αναστρέφει την πορεία γήρανσής τους. Η δική σου ενδοκρινολόγος, ωστόσο, το δίνει και προληπτικά το glucofage, χωρίς απαραίτητα να έχεις θέμα.

Α μάλιστα.. Εμένα μου τα έδωσε γιατί έχω αντίσταση ινσουλίνης αλλά έχεις δίκιο γιατι και πριν μάθουμε το πρόβλημα του συζύγου μου τα χε δώσει προληπτικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...