Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλημερα @annie! μου. Βαλε με κ εμενα για ωοληψια τον Ιουνιο στο πινακακι.  

Πωπω χαμος γινεται ε??? Αντε κοριτσια μου ολες μας να εχουμε θετικα τεστακια τον Ιουλιο κ τον Αυγουστο!!! Καλη μας επιτυχια!!!

Eμενα ο γιατρος μου εδωσε puregon των 900. Για 6 μερες απο 150 τη καθε μερα κ μου ειπε θα δουμε ισως χρειαστει κ λιγο παραπανω. Κ μετα καταστολη, θα μου πει αργοτερα τι αλλα φαρμακα θα παρω. Δεν πηγα με Επιτροπη κ υποτιθεται οτι μου δινει χαμηλη δοση.

Οταν εκανα σπερματεγχυση μονο με τα serpafar ειχα πολυ εντονη αντιδραση και ειχα κανει πολλα ωοθυλακια (7-8 στην καθε ωοθηκη). Απο οτι βλεπω εδω, τα κοριτσια παιρνουν λιγοτερες μοναδες. Ευχομαι να μην παθω υπερδιεγερση!!! Φανταζομαι οτι παιζει ρολο κ το ιστορικο της καθε κοπελας.

Εχει καποια κοπελα πολυκυστικες ή το συνδρομο? Εμενα ο εξωσωματικος μου εχει πει οτι εχω τον τυπο των πολυκυστικων, ενω αλλοι γιατροι δεν μου ειχαν πει ποτε τιποτα τετοιο στο παρελθον. 😕 Εμεις εχουμε κ προβλημα με το σπερμα...

Εγώ έχω τον σύνδρομο πολυκυστικών.! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κορίτσια πριν καμμία ώρα με πήραν τηλέφωνο, γονιμοποίηθηκε το ωάριο του φυσικού.

Δεν μπορώ να το πιστέψω,αφού μόλις το σήκωσα λέω θα ακουσω πάλι το κλασσικό "δυστυχώς ακόμη δεν έχει δείξει σημάδια".

Κι όμως κι όμως....τώρα περιμενω με αγωνία τη Δευτέρα πως προχωράει.

Ότι και να συμβεί όμως άκουσα αυτό που ήθελα, ρώτησα για τη ποιότητα του ωαρίου και μου είπαν ότι ήταν πολύ καλο,όχι απλώς καλό.

Και νιώθω πως δικαιώθηκα γιατί μόλις ένα μήνα πριν σε δεύτερη αποτυχία με διέγερση σε πρώτο μου κέντρο,άκουσα για την πολύ κακή ποιότητα των ωαρίων μου, νύξη για δανεικά και προσπαθεία πάλι σε τρεις μήνες μήπως και, και να χάσω κι άλλα κιλά(8 έχω χάσει και θέλω αλλά 10)

Δεν άκουσα ούτε μια κουβέντα για λάθος επιλογή πρωτοκολλου,για λάθος προσεγγιση γιατρού που κι αυτό ανθρώπινο θα ήταν.

Και για φυσικό που επέμενα ούτε λόγος.

Ο,τι και να γίνει ξέρω ότι υπάρχει υλικό να προχωρήσω.

Μπράβο κορίτσι μου!! Υπέροχα νέα!!! Θα κάνεις και άλλους κύκλους για να μαζέψεις 2-3 έμβρυα ή θα προχωρήσεις με αυτό;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι κανενας αλλος γιατρος δεν μου εχει πει οτι εχω πολυκυστικες ή το συνδρομο. Εκεινος μονο που ειπε οτι εχω τον τυπο των πολυκυστικων αλλα δεν εχω κυστες απο οτι ειδε στον υπερηχο. Δεν εχω στιγμα, απλα ειχα πανω απο 1 χρονο να παρω σιδηρο. Ο αιματοκριτης μου ειναι πανω απο το οριο, με τη φεριττινη εχω θεμα. Ο αιματολογος μου προτεινε ενδοφλεβιο σιδηρο κ θα ειμαι καλυμενη για 1 χρονο αλλα το φοβηθηκα κ ετσι πηρα ποσιμο διαλυμα, το omalin, το οποιο μου ειπαν οτι κανει καλη απορροφηση. 

ΟΟΟ καταλαβα! φουλ απο ολα!!! καθε 1 ωρα βλεπω να παιρνουμε κ απο κατι χαχα  

Τελευταια ετ επαιρνα 25 χαπια τη μερα και μια ενεση μεχρι και το τεστ χοριακης που ηταν αρνητικο.πολυ ψυχοφθορο πραγματικα ευχομαι μεχρι τελος αυγουστου να εχουμε ξεμπερδεψει ολες δε παλευεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η mamamaria είπε:

Καλημερα εγω κανω φυσικους 9 μαιου εκανα χωρις μεθη εκανα το τεστ για να δω αυτο τον μηνα θα κανω θεμα στο μητερα αρκετα η κοροιδια

Εννοειται να κανεις θεμα γιατί σου λεει αφου δε μιλανε τα κοροιδα αστους .ντροπή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!! Υπέροχα νέα!!! Θα κάνεις και άλλους κύκλους για να μαζέψεις 2-3 έμβρυα ή θα προχωρήσεις με αυτό;; 

Εννοείται κι άλλους.Δεν είπα να με βάλεις πινακακι γιατί θα είμαι παρούσα κάθε μήνα!

Κάτσε να το μαζέψω αυτό πρώτα ο Θεος και συνεχίζουμε,Δευτέρα θα ξέρω, προσεύχομαι να πάει καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Μόνη μου τις τσέκαρα σε αυτό το κύκλο. Τον άλλο μήνα θα τις ξανακάνω. Έκανα FSH, LH, Οιστραδιόλη, προλακτίνη, προγεστερόνη

Αααα οκ νταξει λογικό!! :-) εγω παντως τσεκαρω πλεον και τη tsh πριν την ετ γιατί ποτε δε ξερεις αν ειναι οκ με ολα αυτα που τραβαμε και τρελαινομαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Εννοείται κι άλλους.Δεν είπα να με βάλεις πινακακι γιατί θα είμαι παρούσα κάθε μήνα!

Κάτσε να το μαζέψω αυτό πρώτα ο Θεος και συνεχίζουμε,Δευτέρα θα ξέρω, προσεύχομαι να πάει καλά!

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η annie! είπε:

@Nefeliap έχεις δίκιο στο ότι είναι υποχρεωτικό μόνο στη μέθη!! Παρόλα αυτά υπάρχει ισχυρή σύσταση για τα υπόλοιπα.. Προσωπικά το θεωρώ λογικό για την ετ. Σου λέει να διαφυλάξουμε την πιθανή εγκυμοσύνη. Αλλά προφανώς κάποια πράγματα γίνονται στο βωμό του χρήματος...

http://eaiya.gov.gr/λειτουργια-μοναδων-ιατρικωσ-υποβοηθ/


Εμένα με στείλανε εκτός γιατί ήμουν από τις πρώτες που ξεκίνησαν διαδικασίες μόλις άνοιξαν κ τώρα έμαθα πως το κάνουν και εκεί με 80€.. Να τα πάρουν και από εκεί μη χάσουν!! Δέχομαι τον έλεγχο, κατανοώ απόλυτα τη λογική και να σου πω την αλήθεια θα το έκανα και ας μην μου το επέβαλλαν πριν την εμβρυομεταφορα για να είμαι εγώ σίγουρη πως είμαι υγιής. Αλλά ρε γμτ αφού μπορείτε να το κάνετε και παίρνετε τόσα λεφτά από την εξωσωματική βάλτε μόνο το κόστος του κιτ και όχι κέρδος... Τι να πω δεν ξέρω

Και που ξερω εγω τι εχουν οι 4 που ειναι παντα μεσα στην ωοληψια μαζι μου;δε βγαζουμε ακρη,και εγώ το εκανα επειδή ομως κανω μεθη..κοιτα αν εσυ φοβασαι ειναι δικαιωμα σου ναι και καλά κανεις.αλλα Για μενα ειναι τραγικό να τους λες οτι η εγκυκλιος λεει ετσι και εκεινοι να το ζητανε σωνει και καλά .επισης οι κοπελες που πανε καθε μηνα με φυσικο και χωρις μεθη ε δε γινεται να πληρωνουν και να ταλαιπωρουνται επιπλεον για να τα «Παιρνουν» εκεινοι ! και φαντασου για ενα κερδος τους  το μηνα  μπορει  και 50000€ (αναλογα τις ωοληψιες /ετ καθημερινως που θα πρεγματοποιουνται) μιλαμε για πολλα λεφτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κορίτσια πριν καμμία ώρα με πήραν τηλέφωνο, γονιμοποίηθηκε το ωάριο του φυσικού.

Δεν μπορώ να το πιστέψω,αφού μόλις το σήκωσα λέω θα ακουσω πάλι το κλασσικό "δυστυχώς ακόμη δεν έχει δείξει σημάδια".

Κι όμως κι όμως....τώρα περιμενω με αγωνία τη Δευτέρα πως προχωράει.

Ότι και να συμβεί όμως άκουσα αυτό που ήθελα, ρώτησα για τη ποιότητα του ωαρίου και μου είπαν ότι ήταν πολύ καλο,όχι απλώς καλό.

Και νιώθω πως δικαιώθηκα γιατί μόλις ένα μήνα πριν σε δεύτερη αποτυχία με διέγερση σε πρώτο μου κέντρο,άκουσα για την πολύ κακή ποιότητα των ωαρίων μου, νύξη για δανεικά και προσπαθεία πάλι σε τρεις μήνες μήπως και, και να χάσω κι άλλα κιλά(8 έχω χάσει και θέλω αλλά 10)

Δεν άκουσα ούτε μια κουβέντα για λάθος επιλογή πρωτοκολλου,για λάθος προσεγγιση γιατρού που κι αυτό ανθρώπινο θα ήταν.

Και για φυσικό που επέμενα ούτε λόγος.

Ο,τι και να γίνει ξέρω ότι υπάρχει υλικό να προχωρήσω.

Αλητες παιδι μου τι να λεμε τωρα! Ζωα ! Απορω πως κοιμουνται μερικοι!! Η εκμεταλλευση ειναι στανταρ κ Τελος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Τέλεια! Κι εμείς τρωμε😄 ειναι δύο μηνών τώρα όλα καλά.αντε με το καλό να έχει κ το αδερφακι του.

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!!! Κρατάω πολύ μικρό καλάθι, αλλά τώρα έχοντας ένα μωρό είναι τελείως διαφορετικά. Θυμάμαι εμάς όταν προσπαθούσαμε σαν τρελές για το πολυπόθητο θετικό τεστ κ φαντάζει τόσο μακρυά. Μακάρι όλες οι γυναίκες που πασχίζουν να γίνουν μανούλες να τα καταφέρουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα. Τι κανετε? 

Ηθελα να σας ρωτησω για τα κατεψυγμενα εμβρυα την διαδικασια και αν υπηρχε κοπελα π δεν αντεξαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@Ginaak χαρηκα πολυ με τα νεα σου!!! Ευχομαι απο δω και περα γονιμοποιησεις!😉😊

💪💪💪💪💪💪💪

Σε ευχαριστώ!!

Το ξέρω πως το λες μεσα απο την καρδιά σου γιατί έχεις ταλαιπωρηθεί κι εσύ αρκετά... εύχομαι φέτος να χαμογελασουμε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Karamela! είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Τι κανετε? 

Ηθελα να σας ρωτησω για τα κατεψυγμενα εμβρυα την διαδικασια και αν υπηρχε κοπελα π δεν αντεξαν. 

Τι διαδικασία.; Εγώ πήγα με κατεψυγμένα και ένα δεν άντεξε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karamela! είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Τι κανετε? 

Ηθελα να σας ρωτησω για τα κατεψυγμενα εμβρυα την διαδικασια και αν υπηρχε κοπελα π δεν αντεξαν. 

Εγώ έκανα ετ με κατεψυγμένα. Σαν διαδικασία πήρα τηλέφωνο με το που μου ήρθε περίοδος, μου έγραψαν τα φάρμακα, από την επόμενη ξεκίνησα με 2 σικλακουρ την ημέρα για 4 μέρες και μετά 4 τη μέρα, φολικο οξύ κάθε μέρα. Πήγα για υπέρηχο την 10η και ωοληψια την 21η όπου 5 μέρες πριν ξεκίνησα ενέσεις προγεστερονης και Σαλοσπίρ. Τέλος το βράδυ πριν την ετ πήρα αντιβίωση.. Τα εμβρυακια άντεξαν μια χαρά και τώρα περιμένω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Τι κανετε? 

Ηθελα να σας ρωτησω για τα κατεψυγμενα εμβρυα την διαδικασια και αν υπηρχε κοπελα π δεν αντεξαν. 

Εχω φιλη που δεν επιβιωσε στην αποψυξη ενα εμβρυο αλλα ξερω πτι γενικα ειναι λιγο πιο σπανιο αυτο να συμβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! Να πανε ολα καλα κοριτσι! Εγω τον αλλο μηνα π περιμενω θα κανω εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα κ εχω λιγο ανχοθει! Μηπως δεν αντεξουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

@annie! Να πανε ολα καλα κοριτσι! Εγω τον αλλο μηνα π περιμενω θα κανω εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα κ εχω λιγο ανχοθει! Μηπως δεν αντεξουν. 

Σ ευχαριστώ πολύ!! Να μην αγχώνεσαι κοπέλα μου. Νομίζω ότι είναι πολύ σπάνιο.. Οι πιθανότητες επιβίωσης είναι πάνω από 90%.. Είναι η πρώτη σου εμβρυομεταφορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

Να μην αγχώνεσαι κοπέλα μου. Νομίζω ότι είναι πολύ σπάνιο.. Οι πιθανότητες επιβίωσης είναι πάνω από 90%.. Είναι η πρώτη σου εμβρυομεταφορα;

Οχι στον κυκλο της διεγερσης εκανα εμβρυομεταφορα κ επιασα εξωμητριο. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karamela! είπε:

Οχι στον κυκλο της διεγερσης εκανα εμβρυομεταφορα κ επιασα εξωμητριο. :(

Ποσό λυπάμαι!! Αυτό δεν το χω καταλάβει.. Πως γίνεται να τα βάζουν στη μήτρα και να υπάρχουν πιθανότητες για εξωμήτριο; Να δεις που τώρα θα πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Αααα οκ νταξει λογικό!! :-) εγω παντως τσεκαρω πλεον και τη tsh πριν την ετ γιατί ποτε δε ξερεις αν ειναι οκ με ολα αυτα που τραβαμε και τρελαινομαστε..

Ναιιιι έχεις δίκιο. Στον άλλο κύκλο θα κάνω και TSH. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ποσό λυπάμαι!! Αυτό δεν το χω καταλάβει.. Πως γίνεται να τα βάζουν στη μήτρα και να υπάρχουν πιθανότητες για εξωμήτριο; Να δεις που τώρα θα πάνε όλα καλά!!

Μακαρι! Πότε πας για χοριακη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Οχι στον κυκλο της διεγερσης εκανα εμβρυομεταφορα κ επιασα εξωμητριο. :(

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.!! Εμένα 2η μέρα περιόδου μου έβαλε να κάνω Προγεστερονη και μετά ξεκίνησα 3 cyclacur την ημέρα όπως και αντιβιοση για 8 μέρες 10η μέρα πήγα για υπέροχο και ξεκίνησα Προγεστερονη από το στόμα 3 την ημέρα και 2 κολπικά μετά 5 prezolon ( μου το σταμάτησε 5 μέρες μετά από την ετ) και παιδική ασπιρίνη όλα αυτά μέχρι την ημέρα που θα έκανα την χοριακη και συνέχισα κανονικά μιας και είχα θετική.! 
η ευριομεταφορα είναι σαν το τεστ παπ δεν καταλαβαίνεις τίποτα.! Εγώ κατά την απόψυξη έχασα ένα αλλά δεν υπήρχε θέμα μιας και βάλαμε δυο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...