Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Angie1106 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Όσες θηλάζετε αποκλειστικά πόσο βάρος παίρνουν τα μωράκια σας την εβδομάδα κατά μέσο όρο;

Καλησπεραααα!απ όσο υπολόγισα,κάπου 150 με 200 γραμμάρια την εβδομάδα.. αναλόγως άλλες φορές λιγότερο άλλες περισσότερο..έτσι κατάλαβα Εγώ τουλάχιστον!εμένα πήρε 2080 κιλά απ τη γέννα της σε 2μιση μήνες με αποκλειστικό θηλασμό!γεννήθηκε 3020 και τελευταία φορά που τη μετρήσαμε ήτανε 5100. Η γιατρός είναι ευχαριστημένη!Αλλά κάθε μωράκι εννοείται είναι διαφορετικό..κάποια άλλα μωράκια ίσως παίρνουν περισσότερο και Άλλα ίσως λιγότερο.. νομίζω πως αυτό που μετράει,είναι να είναι μέσα στο μέσο όρο μέσα στις καμπύλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angie1106 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Όσες θηλάζετε αποκλειστικά πόσο βάρος παίρνουν τα μωράκια σας την εβδομάδα κατά μέσο όρο;

Εμείς τώρα φύγαμε απ την παιδίατρο μας. Γεννήθηκε 3600 και σήμερα ακριβώς 2 μηνών είμαστε 5420 με θηλασμό κ με ελάχιστο ξένο γάλα κατ εξαίρεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Όχι στις 21 του μήνα γίνεται 3 μηνών η μπουμπούκα μου!Η κολλητή μου θυμάμαι μόλις γέννησε,απ την πρώτη εβδομάδα κιόλας έπεφταν πολύ τα μαλλιά της..μετά νομίζω ο γυναικολόγος της εδώσε κάτι βιταμίνες,τις και την βοήθησαν πάρα πολύ!Και όταν ήμουνα έγκυος μου έλεγε στην εγκυμοσύνη τα μαλλιά γίνονται τέλεια όταν γέννας όμως γίνονται χάλια!Και εγώ το φοβόμουν!Αλλά ευτυχώς δεν με έπιασε εμένα αυτό!δες το πως θα πάει,και ρώτησε τον γιατρό σου ίσως πάρεις καμία βιταμίνη..εννοειται συμβατή με τον θηλασμό..Και η κολλητή μου θηλαζε..

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω όλες το παθαίνουν κάπου στον 4ο μήνα! Μακάρι να την σκαπουλαρεις! Βιταμίνες παίρνω για τον θηλασμό τις iofolen lactancia. Μου είπε η δερματολόγος ότι δεν υπάρχουν βιταμίνες για την τριχόπτωση σε αυτή την περίπτωση, πέφτει η προγεστερόνη και μαζι το μαλλί έχει να κάνει με τις ορμόνες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δε γλίτωσε καμία από την τριχόπτωση εμένα  άρχισαν να μου πέφτουν 4,5 μήνες μετά τη γέννα και μου έπεφταν για περίπου δύο μήνες σε πολύ μεγάλο βαθμό,ευτυχώς τωρα επανήλθαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Καλημέρα; κορίτσια. Είμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού. Περάσατε το άλμα 8-9?εμεις μάλλον το περνάμε τώρα. Έχει χαλάσει ο ύπνος της κορίτσια. Εκεί που κοιμόταν κ ένα 3ωρο σερί τώρα το πολύ στις 2 ώρες ξυπνάει κ γενικά κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο. Κουνιέται συνέχεια. Έχει μια νευρικότητα. Σμρ θα πάμε γόνατο πρώτο εμβόλιο. Γίναμε δύο μηνων. Έχω στρεασαριστει πολύ κ δν κοιμάμαι ούτε τις λίγες ώρες που κοιμάται κι αυτή  το θα κάνω; πως θα αντέξω; 

Υπομονή μόνο!! Βιταμίνες παίρνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η satya είπε:

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω όλες το παθαίνουν κάπου στον 4ο μήνα! Μακάρι να την σκαπουλαρεις! Βιταμίνες παίρνω για τον θηλασμό τις iofolen lactancia. Μου είπε η δερματολόγος ότι δεν υπάρχουν βιταμίνες για την τριχόπτωση σε αυτή την περίπτωση, πέφτει η προγεστερόνη και μαζι το μαλλί έχει να κάνει με τις ορμόνες! 

Ναι Ε??δε το γνώριζα αυτό...τι να κάνουμε,αν είναι να πέσουν,ας πέσουν!το καλό είναι ότι έχω πααααραααα πολύ μαλλί!οπότε και να πέσει,κάτι θα μου μείνει,δε μπορεί!!!χαχαχαχαχα χαλάλι στα αστεράκια μας!!🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσουδια!!! Εμεις καναμε 1ο εμβολιο και παροτι ειχα αγχωθει ευτυχως πηγαν ολα καλα!!! Το μονο βρε κοριτσια αα εχει μυξουλες κ ξερο βηχα αυριο πρωι θα την παμε γιατρο να την ακροαστει! Κλεισαμε κ ημερομηνια βαφτισης 27/9 και ειστε καλεσμενες!!!?-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Τις ξεχνάω 😩😔

Είναι πάρα πολύ σημαντικό μην τις ξεχνάς. Η παιδίατρος το πρώτο που με ρωτάει πάντα είναι εαν παίρνω τις βιταμίνες μου 😘😘🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Γεια σας κοριτσουδια!!! Εμεις καναμε 1ο εμβολιο και παροτι ειχα αγχωθει ευτυχως πηγαν ολα καλα!!! Το μονο βρε κοριτσια αα εχει μυξουλες κ ξερο βηχα αυριο πρωι θα την παμε γιατρο να την ακροαστει! Κλεισαμε κ ημερομηνια βαφτισης 27/9 και ειστε καλεσμενες!!!?-)

Τέλεια! Δεν θα έχει τπτ το μικρούλακι, ίσως κατάλοιπα από το εμβόλιο! Super ημερομηνία για βάφτιση θα είναι και 9 μηνών τότε το ζουζούνι! Που θα την κάνεις?ευχαριστούμε για την πρόσκληση! 🤗🤗🤗❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2020 at 8:43 ΠΜ, ο/η satya είπε:

Πολλεε φορές μπερδεύουμε την ενόχληση με την πείνα. Καλό θα είναι να μην τρώει νωρίτερα από τις 2 ώρες εκτός και εαν στα έχει βγάλει όλα πριν! Έχω καταλάβει ότι εκεί στις 2 με 2μιση ώρες είναι καλύτερα να τρώει. Σίγουρα έχει ενοχλήσεις όλα τα μωρακια έχουν πόσο μάλλον εμείς με ΓΟΠ (γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση).

Τωρα για θήλαστρο το καλύτερο είναι το επαγγελματικό της medela το νοικιάζεις 50 ευρώ τον μήνα εγώ αυτο έχω και είναι πάρα πολύ καλό! Έχω πάρει 2 με 3 μπουκαλάκια και εξαρτήματα και αποστειρωνω. Παίρνω το ένα στο υπνοδωμάτιο με το θήλαστρο και όταν σηκώνομαι μέσα στην νύχτα αντλώ και το βάζω ψυγείο. Παίρνω το άλλο το αποστειρωμενο μπουκαλάκι πάλι διπλα μου εαν χρειαστεί. Μετά το πρωί τα βάζω κατάψυξη, πλενω με άλλο σφουγγάρι όλα τα εξαρτήματα και τα ξαναβάζω για αποστείρωση μέσα στην ημέρα! Ότι θες ρωτά με! Τώρα το συμπλήρωμα δεν θυμάμαι ποιο είναι θα δω και θα σου πω αλλά από αυτα που μου λες δεν το χρειάζεσαι! 

Επίσης όταν το βλέπεις ανήσυχο στον ύπνο είτε θα θέλει να ρευτει είτε έχει κάνει κακά είτε θέλει να κάνει κακά διότι πονάει το έντερακι, οποτε το σηκώνεις το πας βόλτα πάνω κάτω (έχω ήδη κάνει 3 μαραθώνιους σίγουρα με το περπατημα που έχω ρίξει) και περιμένεις να δεις τι είναι 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι τα μπουκάλια εννοείται ότι τα έχουμε αποστειρωμενα έτοιμα...είχα πάρει αρκετά να τα έχω γιατί δεν ήξερα αν καθόταν ο θηλασμός... Μιλάω για την αποστείρωση του θηλαστρου. Το αποστειρωνεις μετά από κάθε χρήση?  Το έχω ξαναπεί αυτό καπου εδώ... εμένα στον ύπνο δεν είναι ανήσυχος να κουνιέται αλλά βγάζει κάτι ήχους διαστημικούς.. πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ. Σαν να αγκωμαχει...σαν να τον ενοχλεί κάτι στον λαιμό και προσπαθεί να το βγάλει. Τον σηκώνω μήπως θέλει κ άλλο να ρευτει τον πάω πάνω κάτω τον ξανά βάζω για ύπνο κ πάλι τα ίδια...η παιδίατρος είπε ότι είναι πολύ νορμάλ να συμβαίνει αυτό αλλά εμένα δεν μου φαίνεται κ τόσο νορμάλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Ναι Ε??δε το γνώριζα αυτό...τι να κάνουμε,αν είναι να πέσουν,ας πέσουν!το καλό είναι ότι έχω πααααραααα πολύ μαλλί!οπότε και να πέσει,κάτι θα μου μείνει,δε μπορεί!!!χαχαχαχαχα χαλάλι στα αστεράκια μας!!🤗

Εγώ αντιθέτως! Δεν έχω πολλά περιθώρια... Από φύσης μου έχω λίγα μαλλιά κ λεπτά είναι σχεδόν παιδικά. Θα μείνω κουρουπα! 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η satya είπε:

Τέλεια! Δεν θα έχει τπτ το μικρούλακι, ίσως κατάλοιπα από το εμβόλιο! Super ημερομηνία για βάφτιση θα είναι και 9 μηνών τότε το ζουζούνι! Που θα την κάνεις?ευχαριστούμε για την πρόσκληση! 🤗🤗🤗❤️❤️

Στο εκκλησακι Αγια Παρασκευη στο Ιλιον .κ τωρα ψαχνουμε ταβερνακι με ζωντανη μουσικη εσυ κανονισες κατι?,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2020 at 8:43 ΠΜ, ο/η satya είπε:

Πολλεε φορές μπερδεύουμε την ενόχληση με την πείνα. Καλό θα είναι να μην τρώει νωρίτερα από τις 2 ώρες εκτός και εαν στα έχει βγάλει όλα πριν! Έχω καταλάβει ότι εκεί στις 2 με 2μιση ώρες είναι καλύτερα να τρώει. Σίγουρα έχει ενοχλήσεις όλα τα μωρακια έχουν πόσο μάλλον εμείς με ΓΟΠ (γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση).

Τωρα για θήλαστρο το καλύτερο είναι το επαγγελματικό της medela το νοικιάζεις 50 ευρώ τον μήνα εγώ αυτο έχω και είναι πάρα πολύ καλό! Έχω πάρει 2 με 3 μπουκαλάκια και εξαρτήματα και αποστειρωνω. Παίρνω το ένα στο υπνοδωμάτιο με το θήλαστρο και όταν σηκώνομαι μέσα στην νύχτα αντλώ και το βάζω ψυγείο. Παίρνω το άλλο το αποστειρωμενο μπουκαλάκι πάλι διπλα μου εαν χρειαστεί. Μετά το πρωί τα βάζω κατάψυξη, πλενω με άλλο σφουγγάρι όλα τα εξαρτήματα και τα ξαναβάζω για αποστείρωση μέσα στην ημέρα! Ότι θες ρωτά με! Τώρα το συμπλήρωμα δεν θυμάμαι ποιο είναι θα δω και θα σου πω αλλά από αυτα που μου λες δεν το χρειάζεσαι! 

Επίσης όταν το βλέπεις ανήσυχο στον ύπνο είτε θα θέλει να ρευτει είτε έχει κάνει κακά είτε θέλει να κάνει κακά διότι πονάει το έντερακι, οποτε το σηκώνεις το πας βόλτα πάνω κάτω (έχω ήδη κάνει 3 μαραθώνιους σίγουρα με το περπατημα που έχω ρίξει) και περιμένεις να δεις τι είναι 

Κορίτσι μ να σε ρωτήσω κάτι; κάνατε υπέρηχο κ ανακαλύψατε τη γοπ; τι συμπτώματα είχατε κ τι κάνετε για να καλμάρουν τα συμπτώματα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κανετε;;;σήμερα γίναμε 2 μηνών...!!!Πώς είστε;εμείς είμαστε καλά δόξα το θεό!! .Βρε κορίτσια μια ερώτηση ο μικρος μου έχει ξεκινήσει κάνα δυο μέρες τώρα να κοιμάται παραπάνω το βράδυ.. 2χω θέμα με το άλλαγμα της πάνας.. αν τον αλλάξω χωρίς να εχει σηκωθεί μόνος του ξυπνάει και μετά δεν κοιμάται ..και αν τον αφήσω να ξυπνήσει χωρίς να τον έχω αλλάξει πολλές φορές δεν προλαβαίνω και ξεπερνάνε τα τσισα την πανα ..  Δεν γίνεται πάντα βέβαια. Εσεις τα αλλάζετε στον υπνο τους;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Εγώ αντιθέτως! Δεν έχω πολλά περιθώρια... Από φύσης μου έχω λίγα μαλλιά κ λεπτά είναι σχεδόν παιδικά. Θα μείνω κουρουπα! 😒

Α ναι ε??Ε υπομονή,θα στρώσουνε!Εγώ ευτυχώς έχω και χοντρή τρίχα!Θα σου στρώσουνε με τον καιρό!κουρούπα χαχαχα με έκανες και γέλασα ρε κοριτσι🤣😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κανετε;;;σήμερα γίναμε 2 μηνών...!!!Πώς είστε;εμείς είμαστε καλά δόξα το θεό!! .Βρε κορίτσια μια ερώτηση ο μικρος μου έχει ξεκινήσει κάνα δυο μέρες τώρα να κοιμάται παραπάνω το βράδυ.. 2χω θέμα με το άλλαγμα της πάνας.. αν τον αλλάξω χωρίς να εχει σηκωθεί μόνος του ξυπνάει και μετά δεν κοιμάται ..και αν τον αφήσω να ξυπνήσει χωρίς να τον έχω αλλάξει πολλές φορές δεν προλαβαίνω και ξεπερνάνε τα τσισα την πανα ..  Δεν γίνεται πάντα βέβαια. Εσεις τα αλλάζετε στον υπνο τους;;

Εγώ δεν την αλλάζω το βράδυ γιατί όταν το έκανα μετά το μετάνιωνα πικρά... Έκανε κανένα 2ωρο να ξανακοιμηθεί! Την αλλάζω μόνο αν έχει κάνει κακά ή έχει ξυπνήσει για τα καλά από μόνη της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angie1106 είπε:

Εγώ δεν την αλλάζω το βράδυ γιατί όταν το έκανα μετά το μετάνιωνα πικρά... Έκανε κανένα 2ωρο να ξανακοιμηθεί! Την αλλάζω μόνο αν έχει κάνει κακά ή έχει ξυπνήσει για τα καλά από μόνη της

Μετά που ξυπνάει όμως δεν εχει ξετρυπησει η πανα; από τις πολλές ώρες ύπνου μ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Μετά που ξυπνάει όμως δεν εχει ξετρυπησει η πανα; από τις πολλές ώρες ύπνου μ;

Ποιες πανες χρησιμοποιεις?ουτε εγω την αλλαζω φτοντιζω στο γευμα το βραδυνο κ μετα την αφηνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ποιες πανες χρησιμοποιεις?ουτε εγω την αλλαζω φτοντιζω στο γευμα το βραδυνο κ μετα την αφηνω

Τις babylino βαζουμε..Δεν μ το κάνει συνέχεια..κ προσπαθώ με το που ξυπνήσει να τον αλλάξω αμέσως πανα..αλλά αν ξεπεράσει το 4 ωρο συνήθως ξετρυπαει λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Μετά που ξυπνάει όμως δεν εχει ξετρυπησει η πανα; από τις πολλές ώρες ύπνου μ;

Όσο γεμάτες και να είναι οι πάνες ποτέ δεν μου έχει βραχεί! Εγώ χρησιμοποιώ τις lupilu του lidl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι τα μπουκάλια εννοείται ότι τα έχουμε αποστειρωμενα έτοιμα...είχα πάρει αρκετά να τα έχω γιατί δεν ήξερα αν καθόταν ο θηλασμός... Μιλάω για την αποστείρωση του θηλαστρου. Το αποστειρωνεις μετά από κάθε χρήση?  Το έχω ξαναπεί αυτό καπου εδώ... εμένα στον ύπνο δεν είναι ανήσυχος να κουνιέται αλλά βγάζει κάτι ήχους διαστημικούς.. πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ. Σαν να αγκωμαχει...σαν να τον ενοχλεί κάτι στον λαιμό και προσπαθεί να το βγάλει. Τον σηκώνω μήπως θέλει κ άλλο να ρευτει τον πάω πάνω κάτω τον ξανά βάζω για ύπνο κ πάλι τα ίδια...η παιδίατρος είπε ότι είναι πολύ νορμάλ να συμβαίνει αυτό αλλά εμένα δεν μου φαίνεται κ τόσο νορμάλ. 

Το επαγγελματικό θήλαστρο δεν πλενεται είναι συσκευή ολόκληρη τα εξαρτήματα πλένονται που βάζεις τα μπουκαλάκια και τα υπόλοιπα. 

Ναι ξέρω κι εμένα τους κάνει αυτούς τους ήχους είναι φυσιολογικό όλα τα μωρα νομίζω μην ανησυχείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Στο εκκλησακι Αγια Παρασκευη στο Ιλιον .κ τωρα ψαχνουμε ταβερνακι με ζωντανη μουσικη εσυ κανονισες κατι?,

Ναι 13 Ιουνίου στον Άγιο Αθανάσιο στο Πολύδροσο, εαν πας πιο πριν θα δεις και φώτο που έχω ανεβάσει με το θέμα της βάφτισης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Κορίτσι μ να σε ρωτήσω κάτι; κάνατε υπέρηχο κ ανακαλύψατε τη γοπ; τι συμπτώματα είχατε κ τι κάνετε για να καλμάρουν τα συμπτώματα; 

Δεν κάναμε διότι μου είπε η παιδίατρος δεν έχει νόημα 9 στα 10 παιδιά θα τα δείξει με ΓΟΠ. Είναι πολύ φυσιολογικό. Υπάρχουν βέβαια ηπιες και πιο σοβαρές καταστάσεις. Εαν απλά βγάζει γουλιτσες ή κάνει κάναν εμετό αραιά ή και μπορεί να κλαίει κάποιες φορές σαν να έχει κολικούς και πονάει θεωρείται ήπια. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει ότι την ηρεμεί είναι ο όρθιος θηλασμός δλδ την έχω καθιστή πανω στον μηρό μου να κοιτάει το στήθος και θηλάζει,επισης θέλει ήρεμες κινήσεις όχι απότομες όταν την βάζω στον ώμο να ρευτει και βοηθάει και το ρελαξ με ανακλιση και βάζοντας ταυτόχρονα την πιπίλα την βοηθάει να μην βγάζει γουλιες. Επίσης μετά τον θηλασμό θέλει τουλάχιστον μισή ώρα όρθια είτε ρευτει είτε όχι. 

Υπάρχουν και πιο βαριές περιπτώσεις ΓΟΠ δλδ να κάνει συνέχεια εμετούς και να κλαίει γοερα στο στήθος και να μην το θέλει καθόλου. Εκεί πάει για οισοφαγιτιδα και θέλει φαρμακευτική αντιμετώπιση. Κάποιοι παιδίατροι λένε στοπ στον θηλασμό και δίνουν ένα υπόαλλεργικό γάλα, αλλά δεν είναι σωστο να κόψει πιστεύω η γυναίκα τον θηλασμό όταν αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά. Και η παιδίατρος μου αυτο μου είπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κανετε;;;σήμερα γίναμε 2 μηνών...!!!Πώς είστε;εμείς είμαστε καλά δόξα το θεό!! .Βρε κορίτσια μια ερώτηση ο μικρος μου έχει ξεκινήσει κάνα δυο μέρες τώρα να κοιμάται παραπάνω το βράδυ.. 2χω θέμα με το άλλαγμα της πάνας.. αν τον αλλάξω χωρίς να εχει σηκωθεί μόνος του ξυπνάει και μετά δεν κοιμάται ..και αν τον αφήσω να ξυπνήσει χωρίς να τον έχω αλλάξει πολλές φορές δεν προλαβαίνω και ξεπερνάνε τα τσισα την πανα ..  Δεν γίνεται πάντα βέβαια. Εσεις τα αλλάζετε στον υπνο τους;;

Τέλεια θα κάνετε και εμβόλιακια τώρα? 

Εμενα ποτέ δεν έχουν ξεπεράσει τα τσισα την πανα. Μάλλον δεν είναι καλής ποιότητας οι πάνες αυτές. Εγώ χρησιμοποιώ της pampers primium care. Ειναι πολυ καλές και έχουν εξωτερικά μια κίτρινη γραμμούλα όπου εαν κατουρισει γίνεται μπλε οπότε βλέπεις απ έξω εαν έχει κατουρισει ή όχι χωρίς να ανοίξεις την πανα! Εγω καταλαβαίνω πάνω κάτω πότε θα κάνει κακά και ειδικά το βράδυ όταν θηλάσει(ξυπνάει κάθε 3 ώρες περίπου) και μετά από λίγο τα κάνει. Μια φορά που κοιμήθηκε 6ωρο σηκώθηκα στις 4 ώρες και την τσέκαρα. Οπότε περιμένω 20 λεπτά λόγω παλλινδρομησης και μετά την αλλάζω. Εαν τώρα το παιδάκι κοιμάται πολλές ώρες καλό θα είναι να ξυπνάς να βλέπεις εαν έχει κάνει κακά διότι θα συγκαει σίγουρα εαν το αφήσεις πολλές ωρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...