Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι ονομα να δωσω στη κορη μου τελικα???


mariakrem

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum,και αυτό γιατί έχω μπερδευτεί με το θέμα ονόματος της δέυτερης κόρης μου.Στη πρώτη μου κόρη αποφάσισε ο σύζηγος να βγεί το όνομα της μητέρας του και της γιαγιάς του που δεν είχε βγει ποτέ..δηλαδή Μαρία Κατερίνα και το ενώσαμε σε Μαριαρίνα!(ούτε που εισακούστηκα να μην βγεί το Μαρία γιατί είμαι εγώ με αυτο το ονομα)τελος παντων!!! Τώρα όμως στην δέυτερη μας κορούλα υποτίθεται ότι πρέπει να βγάλουμε της μητέρας μου εφόσον ξεκινήσαμε πατροπαράδοτα το έθιμο (κάτι που δεν με εβρισκε ποτέ σύμφωνη) Την μητέρα μου όμως την λένε Ζαχαρούλα, ένα δύσκολο και οχι πολύ έυηχο όνομα που δεν ακούγεται στις μέρες μας..και δεν ενώνεται με κανένα άλλο ! Να σας πω εδώ ότι στις αρχές ο σύζηγος ήταν ανένδοτος σχετικά με όνομα απο το δικό μου σόι είτε του πατέρα μου Στάυρος ειτε της μητέρας μου Ζαχαρούλα. Τώρα απλά λέει ότι ναι μεν πρέπει να βγει της μητέρας μου αλλα δεν ειναι ωραιο το ονομα..και να μην επιμένω εγωιστικά  γιατι θα το κουβαλάει μια ζωή πάνω της κτλπ.. Εν τελη δεν εχουμε καταληξει ακομα εχουν περασει 5 μηνες που έφτασε το μωρακι και ακομα δεν ξερω τι να κανω..το χει αφησει πανω μου τελειως..και ειμαι σε ενα τεραστιο δίλημμα..να βγάλω της μητέρας μου μαζι με καποιο αλλο που να ταιριάζει κάπως..οπως το Ειρηνη.. Ζαχαρουλα-Ειρηνη = Ρενια  ή να βγαλω ενα ονομα οποιοδηποτε απο αυτα που μου αρεσουν οπως Αννα,Δαναη,Αγγελικη,Μιχαελα,Βαλερια,Ιωαννα,Ναταλια. Δεν θα ηταν κριμα και αδικο να ακουσει η μια και η αλλη οχι..τι ειναι πιο αξια η μια και η αλλη γιαγια οχι?! και εκει που καταληγω οτι θα βγαλω της μητερας μου.. υστερα το παιρνω πισω και ξανα  σε ενα μεγαλο μπερδεμα να μην την στεναχωρησω..αλλα αφου δε μαρεσει..και με λιγα λογια δεν ξερω τι να κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου! Το Ζαχαρουλα πάντως  είναι νομίζω πολύ ωραίο μόνο του! Ίσως το έχεις συνηθίσει κ γ αυτό δεν σ αρέσει! Εμένα στην περιοχή μου υπάρχει πολύ το όνομα, αλλά στην Αθήνα που ζω πλέον, δεν έχει τύχει να ακούσω καμία με αυτό το όνομα! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να βγάλεις της μητέρας σου ή Μπορείς να βγάλεις του μπαμπά σου,   Σταυρούλα.. Προσωπικά μιλώντας χωρίς παρεξήγηση, το Ζαχαρούλα μου φαίνεται  πιο νορμαλ όνομα από το Μαριαρίνα που είναι μια μείξη που δεν σημαίνει τίποτα..Ίσως το μετανιώσεις αργότερα αν δεν βγάλεις των γονιών σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Να βγάλεις της μητέρας σου ή Μπορείς να βγάλεις του μπαμπά σου,   Σταυρούλα.. Προσωπικά μιλώντας χωρίς παρεξήγηση, το Ζαχαρούλα μου φαίνεται  πιο νορμαλ όνομα από το Μαριαρίνα που είναι μια μείξη που δεν σημαίνει τίποτα..Ίσως το μετανιώσεις αργότερα αν δεν βγάλεις των γονιών σου..

ευχαριστω για την απαντηση,να σημειωσω οτι χασαμε τον πεθερο μου τον ιουλιο και ο συζηγος δεν μπορει λεει και δεν ειναι  σωστο να βγαλει του πεθερου του εφοσον δεν εχει βγαλει του πατερα του.(ο οποιος ο ανηψιος εχει βγει Σπυρος οποτε εχει ακουστει κανονικα του πατερα του) του εξηγω πως καμια σχεση το ενα με το αλλο,αλλα περα βρεχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Γειά σου! Το Ζαχαρουλα πάντως  είναι νομίζω πολύ ωραίο μόνο του! Ίσως το έχεις συνηθίσει κ γ αυτό δεν σ αρέσει! Εμένα στην περιοχή μου υπάρχει πολύ το όνομα, αλλά στην Αθήνα που ζω πλέον, δεν έχει τύχει να ακούσω καμία με αυτό το όνομα! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!! 

ευχαριστω για την απαντηση,ποτε δε μου αρεσε να πω την αληθεια!και εγω στην αθηνα ζω και δεν το εχω ακουσει ποτε εκτος απο την μητερα μου..γιαυτο ερωτω τον εαυτο μου καποιες φορες..να το δωσω αυτο το ονομα στο παιδι μου μονο κ μονο να μην στεναχωρησω την μητερα μου ή να επιλεξω κατι καλυτερο αλλα ασχετο με το σοι μου..και μην ξεχναμε οτι τα σημερινα παιδια ειναι πολυ σκληρα στο σχολειο αυριο μεθαυριο..πιανοντε απο το παραμικρο ποσο μαλλον απο ενα τετοιο 'δυσκολο' ονομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η mariakrem είπε:

ευχαριστω για την απαντηση,ποτε δε μου αρεσε να πω την αληθεια!και εγω στην αθηνα ζω και δεν το εχω ακουσει ποτε εκτος απο την μητερα μου..γιαυτο ερωτω τον εαυτο μου καποιες φορες..να το δωσω αυτο το ονομα στο παιδι μου μονο κ μονο να μην στεναχωρησω την μητερα μου ή να επιλεξω κατι καλυτερο αλλα ασχετο με το σοι μου..και μην ξεχναμε οτι τα σημερινα παιδια ειναι πολυ σκληρα στο σχολειο αυριο μεθαυριο..πιανοντε απο το παραμικρο ποσο μαλλον απο ενα τετοιο 'δυσκολο' ονομα!

Κορίτσι μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Κι εγώ δεν έχω συνηθισμένο όνομα αλλά ποτέ κανένας δεν με κορόιδεψε για αυτό. Τον άνθρωπο δεν τον κάνει το όνομα του αλλά η προσωπικότητα του. Ναι έχεις δίκαιο τα παιδιά λένε πολλά όμως αν δεν πουν αυτό θα βρουν κάτι άλλο να πουν. Όλα ξεκινάνε από εμάς τους ίδιους και με τις αξίες που θα τους εφοδιάσουμε. Και το όνομα μια αξία είναι... Μια τιμή. Αν το παιδί σου έχει πάντα την γιαγιά του δίπλα του πίστεψε με θα νιώθει περήφανο που θα κουβαλάει το όνομα της. Συγνώμη αλλά λες μόνο και μόνο για να μην στεναχωρεσω την μητέρα μου. Δεν είναι λίγο αυτό. Δεν ξέρω φυσικά την σχέση σας αλλά δεν νομίζω ότι κανένας ποτέ θα σε αγαπήσει περισσότερο από εκείνη ή θα σταθεί στο πλευρό σου όταν θα έχεις ανάγκη. Αν πιστεύεις ότι πραγματικά θα στεναχωρεθει τότε μην το κάνεις. Μην της δώσεις ένα άψυχο όνομα που δεν σημαίνει τίποτα. Δώσε της αυτό που θα έχει ψυχή. Την ψυχή της μητέρας σου. 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariakrem είπε:

Καλησπέρα σας,είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum,και αυτό γιατί έχω μπερδευτεί με το θέμα ονόματος της δέυτερης κόρης μου.Στη πρώτη μου κόρη αποφάσισε ο σύζηγος να βγεί το όνομα της μητέρας του και της γιαγιάς του που δεν είχε βγει ποτέ..δηλαδή Μαρία Κατερίνα και το ενώσαμε σε Μαριαρίνα!(ούτε που εισακούστηκα να μην βγεί το Μαρία γιατί είμαι εγώ με αυτο το ονομα)τελος παντων!!! Τώρα όμως στην δέυτερη μας κορούλα υποτίθεται ότι πρέπει να βγάλουμε της μητέρας μου εφόσον ξεκινήσαμε πατροπαράδοτα το έθιμο (κάτι που δεν με εβρισκε ποτέ σύμφωνη) Την μητέρα μου όμως την λένε Ζαχαρούλα, ένα δύσκολο και οχι πολύ έυηχο όνομα που δεν ακούγεται στις μέρες μας..και δεν ενώνεται με κανένα άλλο ! Να σας πω εδώ ότι στις αρχές ο σύζηγος ήταν ανένδοτος σχετικά με όνομα απο το δικό μου σόι είτε του πατέρα μου Στάυρος ειτε της μητέρας μου Ζαχαρούλα. Τώρα απλά λέει ότι ναι μεν πρέπει να βγει της μητέρας μου αλλα δεν ειναι ωραιο το ονομα..και να μην επιμένω εγωιστικά  γιατι θα το κουβαλάει μια ζωή πάνω της κτλπ.. Εν τελη δεν εχουμε καταληξει ακομα εχουν περασει 5 μηνες που έφτασε το μωρακι και ακομα δεν ξερω τι να κανω..το χει αφησει πανω μου τελειως..και ειμαι σε ενα τεραστιο δίλημμα..να βγάλω της μητέρας μου μαζι με καποιο αλλο που να ταιριάζει κάπως..οπως το Ειρηνη.. Ζαχαρουλα-Ειρηνη = Ρενια  ή να βγαλω ενα ονομα οποιοδηποτε απο αυτα που μου αρεσουν οπως Αννα,Δαναη,Αγγελικη,Μιχαελα,Βαλερια,Ιωαννα,Ναταλια. Δεν θα ηταν κριμα και αδικο να ακουσει η μια και η αλλη οχι..τι ειναι πιο αξια η μια και η αλλη γιαγια οχι?! και εκει που καταληγω οτι θα βγαλω της μητερας μου.. υστερα το παιρνω πισω και ξανα  σε ενα μεγαλο μπερδεμα να μην την στεναχωρησω..αλλα αφου δε μαρεσει..και με λιγα λογια δεν ξερω τι να κανω!

Καλησπέρα! Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έβγαζα τη κόρη μου Ζαχαρουλα και θα τη φώναζα Χαρά που μου αρέσει εμένα καλύτερα... Όταν θα μεγαλώσει λίγο θα διαλέξει μόνη της πως θέλει να τη φωνάζουν... Και το ζαχαρουλα μια χαρά όνομα είναι, στη Κρήτη που μένω εγώ συνηθίζεται πολύ.  προσωπικά τα ενωμένα ονόματα δεν μου αρέσουν τόσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμείς το έχουμε το Ζαχαρουλα κ τις φωνάζουμε Χαρά ή Ζετα! Εγώ να σου πω την αλήθεια το βρίσκω πολύ χαζό αυτό το έθιμο με τα ονόματα, αλλά αφού ο άντρας σου το πάει έτσι πατριωτικά βγάλε κ συ την οικογένεια σου! 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής θα συμφωνήσω με τα άλλα κορίτσια, πιο ωραιο είναι από το Μαριαρινα που στην ουσία δεν είναι όνομα... Αυτό όμως κορίτσι μου που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο τρόπος που ο άντρας σου δεν υπολογίζει την άποψη σου, ουσιαστικά προσπαθείς να προσαρμοστείς στις δικές του οδηγίες... Νομίζω ότι αυτό πρέπει να συζητήσεις πραγματικά κ όχι τα ονόματα. Όσο για αυτό που δε μπορεί να βγει ο μπαμπάς σου αν δεν βγει ο πεθερός ασχολίαστο... Με σειρά προτεραιότητας πάει; τελοσπαντων... Να σου ζήσουν κ να είναι πάντα καλά τα παιδάκια σου, υγιή κ ευτυχισμένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mariakrem να σου ζήσουν οι μικρούλες! 

Η αλήθεια είναι ότι το Μαριαρίνα μού ακούγεται λιγάκι πιο περίεργο, αλλά οκ, στην τελική η μικρή σου του έδωσε και έναν "χαρακτήρα"... 

Τη δεύτερη μικρούλα σου θα μπορούσες να τη βγάλεις Ζαχαρούλα ή μια μικρή παραλλαγή, Ζαχαρένια, που είναι άψογο ❤️ Χωρίς καν να θέλω να σε επηρεάσω, θα έβγαζα τη μαμά μου ή τον μπαμπά μου (στην "έκδοση" Σταυριανή, υπεροχότατο). Αυτό το σχόλιο για το όνομα πεθερού- μπαμπά, ασχολίαστο .... 

Κάτι τέτοιες στιγμές συνειδητοποιώ την υπέρβαση που έκανε ο άντρας μου, που για εμένα, ίσως και για άλλους, φαίνεται φυσιολογική.. Στο πρώτο μας παιδί, αγόρι, βγάλαμε τον μπαμπά μου. Στο δεύτερό μας, κορίτσι, τη μαμά του. Πρωτοποριακό, αλλά χωρίς καμία στιγμή να μου πει "τι, πώς, γιατί" κλπ κλπ.... Έγκειται καθαρά στη νοοτροπία.. 

Και τελικά, εάν σκεφτείς κάτι ανεξάρτητο, να σου προτείνω - εντελώς μεροληπτικά χιχιχι - το όνομα της κόρης μου: Χρυσήλια (γιορτή 13 Οκτωβρίου ή 30 Ιανουαρίου, καθώς οι αγίες είναι δύο. Εμείς γιορτάζουμε τον Οκτώβρη.)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κ εμείς το έχουμε το Ζαχαρουλα κ τις φωνάζουμε Χαρά ή Ζετα! Εγώ να σου πω την αλήθεια το βρίσκω πολύ χαζό αυτό το έθιμο με τα ονόματα, αλλά αφού ο άντρας σου το πάει έτσι πατριωτικά βγάλε κ συ την οικογένεια σου! 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής θα συμφωνήσω με τα άλλα κορίτσια, πιο ωραιο είναι από το Μαριαρινα που στην ουσία δεν είναι όνομα... Αυτό όμως κορίτσι μου που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο τρόπος που ο άντρας σου δεν υπολογίζει την άποψη σου, ουσιαστικά προσπαθείς να προσαρμοστείς στις δικές του οδηγίες... Νομίζω ότι αυτό πρέπει να συζητήσεις πραγματικά κ όχι τα ονόματα. Όσο για αυτό που δε μπορεί να βγει ο μπαμπάς σου αν δεν βγει ο πεθερός ασχολίαστο... Με σειρά προτεραιότητας πάει; τελοσπαντων... Να σου ζήσουν κ να είναι πάντα καλά τα παιδάκια σου, υγιή κ ευτυχισμένα! 

@Tokyo Βρε κορίτσι! μα, η μία στο μυαλό της άλλης είμαστε;;; 😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Εγω στη θεση σου αν ηθελα να τ βγαλω στη μαμα μ θα τηβ έβγαζα ζαχαρένια. Είναι πιο ομορφο κ ειναι τ ιδιο. Κ αργότερα αμα θελεις τ κανεις ρενια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρόλο που δεν συμφωνώ με την λογική να βγάζουμε τα ονόματα των παπουδων καλά και ντε θα σου πω ότι κι εγώ το Ζαχαρουλα το βρίσκω μια χαρά όνομα και έχει και πολλές εναλλακτικές Ζαχαρένια Ρενια Ρουλα Ζετα Χαρούλα Χαρά διαφωνώ κάθετα με την μίξη ονομάτων με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,ειλικρινα δεν περιμενα να αρεσει τοσο το συγκεκριμενο ονομα!μαλλον σε μενα μονο ακουγεται καπως..οσο για τα διπλα ονοματα και γω διαφωνω αλλα ας όψεται η περιπτωση τωρα..και απορω πως τα επιτρεπουν οι παπαδες δυο ονοματα..τελος παντων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

@mariakrem να σου ζήσουν οι μικρούλες! 

Η αλήθεια είναι ότι το Μαριαρίνα μού ακούγεται λιγάκι πιο περίεργο, αλλά οκ, στην τελική η μικρή σου του έδωσε και έναν "χαρακτήρα"... 

Τη δεύτερη μικρούλα σου θα μπορούσες να τη βγάλεις Ζαχαρούλα ή μια μικρή παραλλαγή, Ζαχαρένια, που είναι άψογο ❤️ Χωρίς καν να θέλω να σε επηρεάσω, θα έβγαζα τη μαμά μου ή τον μπαμπά μου (στην "έκδοση" Σταυριανή, υπεροχότατο). Αυτό το σχόλιο για το όνομα πεθερού- μπαμπά, ασχολίαστο .... 

Κάτι τέτοιες στιγμές συνειδητοποιώ την υπέρβαση που έκανε ο άντρας μου, που για εμένα, ίσως και για άλλους, φαίνεται φυσιολογική.. Στο πρώτο μας παιδί, αγόρι, βγάλαμε τον μπαμπά μου. Στο δεύτερό μας, κορίτσι, τη μαμά του. Πρωτοποριακό, αλλά χωρίς καμία στιγμή να μου πει "τι, πώς, γιατί" κλπ κλπ.... Έγκειται καθαρά στη νοοτροπία.. 

Και τελικά, εάν σκεφτείς κάτι ανεξάρτητο, να σου προτείνω - εντελώς μεροληπτικά χιχιχι - το όνομα της κόρης μου: Χρυσήλια (γιορτή 13 Οκτωβρίου ή 30 Ιανουαρίου, καθώς οι αγίες είναι δύο. Εμείς γιορτάζουμε τον Οκτώβρη.)

 

Καλησπέρα κορίτσι μου.  Χρησυλια?? Τι ωραίο όνομα πραγματικά βγαίνει από το Χρυσούλα και από πιο άλλο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mariakrem  καλησπερα κορίτσι μου γλυκό να χαίρεσαι την οικογένειά σου.. γερα και καλοτυχα να είναι τα παιδάκια σου . Τελικά καταλαβαίνω ότι όλοι οι άντρες τα ίδια σ@α@τα είναι το σόι τους να είναι καλα και τιποτα αλλο θα συμφωνήσω με τη @Tokyo πρέπει να τον βάλεις κάτω να του μιλήσεις του γλυκού σου.. Έχεις οικογένειά και εσύ και για το όνομα εγώ θα το έβαζα Ζαχαρούλα και θα τη φώναζα ζαχαρένια η Ρενια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

@mariakrem  καλησπερα κορίτσι μου γλυκό να χαίρεσαι την οικογένειά σου.. γερα και καλοτυχα να είναι τα παιδάκια σου . Τελικά καταλαβαίνω ότι όλοι οι άντρες τα ίδια σ@α@τα είναι το σόι τους να είναι καλα και τιποτα αλλο θα συμφωνήσω με τη @Tokyo πρέπει να τον βάλεις κάτω να του μιλήσεις του γλυκού σου.. Έχεις οικογένειά και εσύ και για το όνομα εγώ θα το έβαζα Ζαχαρούλα και θα τη φώναζα ζαχαρένια η Ρενια. 

Θα συμφωνήσω κι εγώ στην τελική αν θέλουμε να κρατάμε τις παραδόσεις να τις κρατάμε σωστά όχι ότι μας βολεύει και από τη στιγμή που το πρώτο παιδί πήρε από το σόι του μπαμπα το δεύτερο πρέπει να πάρει από το σόι της μαμάς αυτό είναι το σωστό και το δικαιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.  Χρησυλια?? Τι ωραίο όνομα πραγματικά βγαίνει από το Χρυσούλα και από πιο άλλο??

Γεια σου γλυκιά μου @Σταυρι ! Ως συνήθεια παλαιά κ αγαπημένη, μπαίνω στο φόρουμ και συμμετέχω ενίοτε. Από καρδιάς, θα ευχηθώ σύντομα μανούλα ❤️ Χαίρομαι με όσα κορίτσια φτάνουν στο όμορφο θετικό τεστ! 

Το όνομα της κόρης μου δεν προέρχεται από σύνθεση. Η αγία ονομάζεται Χρυσηλία (ο τόνος στην παραλήγουσα, αυτό αλλάζει). Ο παπάς - που το γνώριζε -  τη φώναξε έτσι : "Βαπτίζεται η δούλη του Θεού Χρυσήλια.......".

Γι' αυτό και δεν γιορτάζει Χριστούγεννα, αλλά 13 Οκτώβρη ή 30 Γενάρη. Εκκλησάκι στο όνομα της αγίας υπάρχει μόνο στην Κύπρο... Παρόλ'αυτά να προσθέσω ότι εμείς καμία σχέση με Κύπρο (ο άντρας μου από Κρήτη κι εγώ από Μυτιλήνη, η καταγωγή).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

Γεια σου γλυκιά μου @Σταυρι ! Ως συνήθεια παλαιά κ αγαπημένη, μπαίνω στο φόρουμ και συμμετέχω ενίοτε. Από καρδιάς, θα ευχηθώ σύντομα μανούλα ❤️ Χαίρομαι με όσα κορίτσια φτάνουν στο όμορφο θετικό τεστ! 

Το όνομα της κόρης μου δεν προέρχεται από σύνθεση. Η αγία ονομάζεται Χρυσηλία (ο τόνος στην παραλήγουσα, αυτό αλλάζει). Ο παπάς - που το γνώριζε -  τη φώναξε έτσι : "Βαπτίζεται η δούλη του Θεού Χρυσήλια.......".

Γι' αυτό και δεν γιορτάζει Χριστούγεννα, αλλά 13 Οκτώβρη ή 30 Γενάρη. Εκκλησάκι στο όνομα της αγίας υπάρχει μόνο στην Κύπρο... Παρόλ'αυτά να προσθέσω ότι εμείς καμία σχέση με Κύπρο (ο άντρας μου από Κρήτη κι εγώ από Μυτιλήνη, η καταγωγή).

Κάλήμέρά κορίτσι μου εγώ είμαι από Μυτιλήνη..  ενθουσιάστηκα με το όνομα αυτό εγώ δεν έχω κάνει παιδιά ακόμη αν και θα το θελα πολυ εχω στο ιστορικό μου όμως  μια παλινδρονη διδύμων και μια αποτυχημένη εξωσωματική ετοιμαζόμουν για τη δεύτερη αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα των ημερών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! @mariakrem ελπίζω κάπως να σε διαφωτίσαμε κ να σε βοηθήσαμε ουσιαστικά. Πάνω απ'όλα να' στε καλά όλοι και να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σταυρι είπε:

Κάλήμέρά κορίτσι μου εγώ είμαι από Μυτιλήνη..  ενθουσιάστηκα με το όνομα αυτό εγώ δεν έχω κάνει παιδιά ακόμη αν και θα το θελα πολυ εχω στο ιστορικό μου όμως  μια παλινδρονη διδύμων και μια αποτυχημένη εξωσωματική ετοιμαζόμουν για τη δεύτερη αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα των ημερών. 

@Σταυρι μου, η όμορφη πατρίδα μας, το νησάκι μας ❤️ η ηρεμία της ψυχής μου και τόσες αναμνήσεις παιδικών κ εφηβικών χρόνων.. (μπαμπάς μέσα από Μυτιλήνη και μαμά από τα μαγευτικά Μυστεγνά).Τη λατρεύω και πονάω με την εικόνα που αντικρίζω τώρα... φαντάσου, εγώ τα βλέπω όχι ιδίοις όμμασι αλλά μέσω των συγγενών και του Τύπου. Το 2017 που ήρθαμε διακοπές τελευταίες, το έλεγες σχετικά καλά.. για τώρα, αμφιβάλλω.  

Είμαι βέβαιη ότι θα γίνεις μανούλα! Αυτό που έμαθα από το 2010 εδώ μέσα, είναι να μην αρκείσαι στη γνώμη ενός γιατρού, να καταλήξεις εκεί όπου υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη και να κάνεις κάποιες απαραίτητες εξετάσεις (τύπου θρομβοφιλία, θυρεοειδή, προλακτίνη και ό,τι άλλο απαραίτητο κριθεί), όπως φυσικά και ο σύζυγος, καθώς μπορεί να είναι κάτι απλό. Και από εκεί κ πέρα, να συζητάμε μόνο για ονόματα παιδιών! Καλή συνέχεια, δύναμη, πίστη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/4/2020 at 1:05 ΜΜ, ο/η mariakrem είπε:

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,ειλικρινα δεν περιμενα να αρεσει τοσο το συγκεκριμενο ονομα!μαλλον σε μενα μονο ακουγεται καπως..οσο για τα διπλα ονοματα και γω διαφωνω αλλα ας όψεται η περιπτωση τωρα..και απορω πως τα επιτρεπουν οι παπαδες δυο ονοματα..τελος παντων!

Ζαχαρούλα είναι μια χαρα ονομα....θα το εβγαζα ανετα για τη μανούλα μου...Είμαι της αποψης πως πρέπει να φωνάζουμε το παιδι με το ονομα το κανονικο κ οχι υποκοριστικά...Δεν έχει σχεση το Χαρα με το Ζαχαρούλα..η βγάζεις Ζαχαρούλα για τη μαμα η αν θέλεις υποκοριστικο διότι δεν σου αρέσει αυτό βγάλε αλλο άσχετο όνομα....με την ευκαιρία στον τοπο μου έχουμε πολλες Ζαχαρούλες...με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 8/4/2020 at 1:53 ΜΜ, ο/η mariakrem είπε:

Καλησπέρα σας,είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum,και αυτό γιατί έχω μπερδευτεί με το θέμα ονόματος της δέυτερης κόρης μου.Στη πρώτη μου κόρη αποφάσισε ο σύζηγος να βγεί το όνομα της μητέρας του και της γιαγιάς του που δεν είχε βγει ποτέ..δηλαδή Μαρία Κατερίνα και το ενώσαμε σε Μαριαρίνα!(ούτε που εισακούστηκα να μην βγεί το Μαρία γιατί είμαι εγώ με αυτο το ονομα)τελος παντων!!! Τώρα όμως στην δέυτερη μας κορούλα υποτίθεται ότι πρέπει να βγάλουμε της μητέρας μου εφόσον ξεκινήσαμε πατροπαράδοτα το έθιμο (κάτι που δεν με εβρισκε ποτέ σύμφωνη) Την μητέρα μου όμως την λένε Ζαχαρούλα, ένα δύσκολο και οχι πολύ έυηχο όνομα που δεν ακούγεται στις μέρες μας..και δεν ενώνεται με κανένα άλλο ! Να σας πω εδώ ότι στις αρχές ο σύζηγος ήταν ανένδοτος σχετικά με όνομα απο το δικό μου σόι είτε του πατέρα μου Στάυρος ειτε της μητέρας μου Ζαχαρούλα. Τώρα απλά λέει ότι ναι μεν πρέπει να βγει της μητέρας μου αλλα δεν ειναι ωραιο το ονομα..και να μην επιμένω εγωιστικά  γιατι θα το κουβαλάει μια ζωή πάνω της κτλπ.. Εν τελη δεν εχουμε καταληξει ακομα εχουν περασει 5 μηνες που έφτασε το μωρακι και ακομα δεν ξερω τι να κανω..το χει αφησει πανω μου τελειως..και ειμαι σε ενα τεραστιο δίλημμα..να βγάλω της μητέρας μου μαζι με καποιο αλλο που να ταιριάζει κάπως..οπως το Ειρηνη.. Ζαχαρουλα-Ειρηνη = Ρενια  ή να βγαλω ενα ονομα οποιοδηποτε απο αυτα που μου αρεσουν οπως Αννα,Δαναη,Αγγελικη,Μιχαελα,Βαλερια,Ιωαννα,Ναταλια. Δεν θα ηταν κριμα και αδικο να ακουσει η μια και η αλλη οχι..τι ειναι πιο αξια η μια και η αλλη γιαγια οχι?! και εκει που καταληγω οτι θα βγαλω της μητερας μου.. υστερα το παιρνω πισω και ξανα  σε ενα μεγαλο μπερδεμα να μην την στεναχωρησω..αλλα αφου δε μαρεσει..και με λιγα λογια δεν ξερω τι να κανω!

Καλησπέρα σου! 
εχει γίνει η βάφτιση; Αλλιώς να σου πω το τι έκανε η φίλη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η vi_el είπε:

Καλησπέρα σου! 
εχει γίνει η βάφτιση; Αλλιώς να σου πω το τι έκανε η φίλη μου. 

καλησπερα,τον σεπτεμβρη γινεται!ναι να μου πειτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mariakrem είπε:

καλησπερα,τον σεπτεμβρη γινεται!ναι να μου πειτε..

Η φίλη μου είχε μεγάλο πόλεμο από πεθερά και μητέρα της για αυτό το θέμα. Η ιδια δεν ήθελε κανένα από τα δυο και γενικά με τον ψυχολογικό πόλεμο που της κάνανε κτλ κτλ αποφάσισε να τα βαφτίσει με τα δυο ονόματα, ομως στο ληξιαρχείο δήλωσε το όνομα με το οποιο φωνάζουν όλοι την μικρή και το οποιο γράφεται στην ταυτότητα. 
Αυτο που θέλω να πω είναι πως, μπορείς να το βαφτίσεις και με το όνομα Ζαχαρούλα και οποιοδήποτε όνομα επιλέξετε και απλώς να μην το βάλεις στην ταυτότητα. Θα έχει ακουστεί απλά στην εκκλησία. 
μια την φωνάζετε με αυτό που αποφασίσετε. 
Και ας έχει το πρώτο παιδί την παράδοση δεν είναι υποχρεωτικό να έχει και το δεύτερο. Δεν είναι κρίμα καθόλου.  Εσείς θα την φωνάζετε κάθε μέρα και εσας πρεπει να αρέσει όταν θα της μιλάτε. 
Εύχομαι να βρεις λύση και μην αγχώνεσαι για τίποτα άλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χαχαχαχα όντως μόνο για φαγητα λέμε 😂 δεν ξέρω καθόλου κορίτσι μου εμένα που την έδωσαν την κουνια αλλά τώρα από τι ξύλο είναι φτιαγμένη δεν έχω ιδέα.. επισης δεν πολύ κοιμήθηκε στην κουνια της, έτσι έχει μείνει 
    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...