Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Κοριτσια μ καλησπερα σήμερα γέννησα 01:07 την πριγκιπισσουλα μου φυσιολογικά χωρίς εποσκληριδιο όχι κ τόσο ωραία εμπειρία γιατί πόνεσα αρκετά είναι πανέμορφη με μαύρα μαλλάκια 3200 κ 53 εκ,θηλάζουμε κανονικά αν κ κοιμάται πολύ  🌸🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια μ καλησπερα σήμερα γέννησα 01:07 την πριγκιπισσουλα μου φυσιολογικά χωρίς εποσκληριδιο όχι κ τόσο ωραία εμπειρία γιατί πόνεσα αρκετά είναι πανέμορφη με μαύρα μαλλάκια 3200 κ 53 εκ,θηλάζουμε κανονικά αν κ κοιμάται πολύ  🌸🥰

Συγχαρητήριαα αγάπη μου να σου ζήσει η πριγκίπισσά σου 💓💓💓

Εντάξει τελείωσε τώρα ο πόνος ☺️

Έτσι τα νεογέννητα όλο κοιμούνται ή τρώνε χαχα 🥰

Πώς νιώθεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πώς πάτε Δημητρούλα;;

Αχ κι εγώ είχα το ίδιο θέμα, μου είχε ερεθίσει τις θηλές και είχα και αίμα...πήρα λανολίνη και κοχύλια, αλλά ήταν ήδη πολύ πληγωμένες οπότε δεν έκανε κάτι άμεσα..ένα βράδυ πήρα τον άντρα μου κλαίγοντας γιατί σκεφτόμουν ότι θα μου ξαναφερουν το μωρό σε λίγη ώρα και δε θα μπορώ να το ξαναθηλάσω πονούσα πάρα πολύ, και τον πήρα κλαίγοντας και πήγε και μου πήρε από ενα διανυκτερεύον φαρμακείο ψευδοθηλές και μου τις έφερε 3μιση ώρα τη νύχτα στο μαιευτήριο τις φόρεσα για λίγες μέρες...με βοήθησαν λίγο αλλά πόναγα σχεδόν το ίδιο, τουλάχιστον σκεφτόμουν δεν ακουμπάνε οι θηλές..και την άλλη μέρα ζήτησα να μιλήσω με τις συμβουλους θηλασμού στο μαιευτήριο, μου είπαν να πάρω μια κρέμα την πήρα και ευτυχώς σε μια μέρα ήμουν πολύ καλύτερα...

Είναι δύσκολος ο θηλασμός!! Εγώ δεν το είχα σκεφτεί καν πριν γεννήσω, μετά κατάλαβα γιατί πολλές τα παρατάνε θέλει υπομονή και θέληση...εγώ δεν ήθελα να δώσω ξένο ούτε να πονάω βέβαια γι’αυτό το έψαξα πολύ και βρήκα όποια λύση υπήρχε για να τα καταφέρω..

Είναι και λαίμαργα τα μωράκια μας καλό είναι να τρώνε να μεγαλώσουν 😄 εμάς γεννήθηκε αδυνατούλης και τώρα έχει κάνει μαγουλάκια 😄 θέλει όλο στήθος..αφού σκεφτόμουν αν υπάρχει κάτι σαν μάρσιπος να το έχω μόνιμα πάνω μου να θηλάζει..🤣 να ξέρεις πάντως ότι το δικό μας γάλα τους φτάνει, όταν πεινάει απλά να τη βάζεις παραπάνω στο στήθος ❤️❤️

Γράψε μας όταν μπορείς 😍 Ανυπομονώ να μας πεις τα νέα σου και το πώς γέννησες!! 😍

Δεν χορταινει κοριτσι μου γτ η παραγωγη μου ειναι πολυ μικρη και θελει αμεσα γαλα! Εχω απογοητευτει λιγο αλλα το παλευω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Δεν χορταινει κοριτσι μου γτ η παραγωγη μου ειναι πολυ μικρη και θελει αμεσα γαλα! Εχω απογοητευτει λιγο αλλα το παλευω!

Όχιι Δημητρούλα μου μην απογοητεύεσαι...τις πρώτες μέρες έχεις πιο λίγο, αυτό θέλει...μετά βγάζεις περισσότερο αλλά θέλει να το βάζεις στο στήθος συνέχεια έτσι αυξάνεται η παραγωγή..και όσο θέλει το μωρό μετά έχει, πολύ σπάνια να μην έχει μια γυναίκα..μίλα με μία σύμβουλο θηλασμού αν θέλεις να θηλάσεις θα σε βοηθήσει πολύ, αν σε κουράζει κάνε αυτό που θα σε κάνει ψυχολογικά καλά και ήρεμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Συγχαρητήρια @Xrita @Tina92 και @Dimitra91 !!!! Να σας ζήσουν τα παιδακια!!! Γερά και ευτυχισμένα να είναι σε όλη τους τη ζωή!!!! Και σεις πάντα δίπλα τους να τα χαίρεστε!!!

Εμείς βγήκαμε την Δευτέρα και πραγματικά δεν έχω καταλάβει πόσο γρήγορα πέρασε αυτή η εβδομάδα... Είδα λίγο στα γρήγορα κάποια μηνύματα σας αλλά θα επανέλθω αργότερα να τα δω όλα και να σας πω και τα δικά μας νέα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Δεν χορταινει κοριτσι μου γτ η παραγωγη μου ειναι πολυ μικρη και θελει αμεσα γαλα! Εχω απογοητευτει λιγο αλλα το παλευω!

Και εγώ το ίδιο προβλημα είχα! 

Είναι μεγάλο μωρό και λαίμαργος με αποτέλεσμα να κλαίει και να μη μπορούν ουτε οι μαίες να με βοηθήσουν στο θηλασμό. Μου είχε τραυματίσει τις θήλες αν και χρησιμοποίησα από την αρχή σιλικόνης. 

Την τρίτη μέρα πρηστηκε τόσο πολυ το στήθος μου που πονουσα αφορητα. 

Η προσωπικη μου μαία μου είπε να νοικιάσω  θηλαστρο. 

Νοικιασα από το Ιασώ το επαγγελματικό. Μου το έφεραν σε δέκα λεπτά. Μετά από τρεις άντλησεις ευτυχώς ηρεμησε το στήθος μου. Από τότε βγάζω τι γάλα με θηλαστρο και του το δίνω και δίνω και συμπλήρωμα συμφωνα με υπόδειξη του παιδιατρου γτ δεν του φτάνει το δικό μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια απογοήτευση κ κλάμα... 

Σήμερα ήρθε η δική μας παιδιατρος που είχε διαφωνήσει με τον παιδιατρο του μαιευτηριου να δίνουμε ξένο γάλα σε κάθε γευμα μετά το δικό μου και επειδή το μωρό ήπιε μπροστά της 50 ml ξένο και στην κυριολεξία το ρουφήξει, μας είπε να του δίνουμε ξένο 40 ml πρωί μεσημέρι και βράδυ.... Είπε ότι απομακρυνόμαστε βέβαια από τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ απλά τον διέγραψα από το μυαλό μου κ έσφιγγα τα δόντια μου να μη κλάψω.... 

Πράγματι το παιδι πεινουσε... Μου είπε επίσης ότι δεν έχει νόημα να αφήνω το παιδι πανω απο 15-20 λεπτά στο στήθος γιατί το κανει πιπιλα ενώ εγώ το αφήνω και μισάωρο στο κάθε στήθος... Επίσης επειδή καθισε μια ώρα μας ειδε κ αυτή ότι το παιδι δυσκολεύεται να πιει είτε Γιατί δεν έχω πολυ είτε αποκοιμάται επειδή δεν κατεβαίνει ευκολα και σταματα την προσαπθεια...... 

Πραγματικά εν ξέρω τι νόημα έχει να δίνω πρωο μεσημέρι βράδυ ξένο κ εγώ να προσπαθω τις άλλες φορές.... Αφου δεν προκςιται ποτε να καλυψω τα 120 ml του ξένου.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια μια απογοήτευση κ κλάμα... 

Σήμερα ήρθε η δική μας παιδιατρος που είχε διαφωνήσει με τον παιδιατρο του μαιευτηριου να δίνουμε ξένο γάλα σε κάθε γευμα μετά το δικό μου και επειδή το μωρό ήπιε μπροστά της 50 ml ξένο και στην κυριολεξία το ρουφήξει, μας είπε να του δίνουμε ξένο 40 ml πρωί μεσημέρι και βράδυ.... Είπε ότι απομακρυνόμαστε βέβαια από τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ απλά τον διέγραψα από το μυαλό μου κ έσφιγγα τα δόντια μου να μη κλάψω.... 

Πράγματι το παιδι πεινουσε... Μου είπε επίσης ότι δεν έχει νόημα να αφήνω το παιδι πανω απο 15-20 λεπτά στο στήθος γιατί το κανει πιπιλα ενώ εγώ το αφήνω και μισάωρο στο κάθε στήθος... Επίσης επειδή καθισε μια ώρα μας ειδε κ αυτή ότι το παιδι δυσκολεύεται να πιει είτε Γιατί δεν έχω πολυ είτε αποκοιμάται επειδή δεν κατεβαίνει ευκολα και σταματα την προσαπθεια...... 

Πραγματικά εν ξέρω τι νόημα έχει να δίνω πρωο μεσημέρι βράδυ ξένο κ εγώ να προσπαθω τις άλλες φορές.... Αφου δεν προκςιται ποτε να καλυψω τα 120 ml του ξένου.... 

Αγάπη αρχικά μην απογοητεύεσαι. Γιατί δε μιλάς με μία σύμβουλο θηλασμού και ακούς την παιδίατρο; Θα σε καθοδηγήσει και θα σου λύσει όποιο πρόβλημα έχεις.

Επίσης εγώ το αφήνω πάνω από 15-20 λεπτά στο στήθος και πάνω και από μισάωρο πολλές φορές γιατί τόσο ζητάει!! Όταν χορτάσει το παιδί θα αφήσει το στήθος μόνο του ή θα κοιμηθεί. Όσο δίνεις ξένο λογικό να μην έχεις εσύ 120ml όσο μειώνεται η ζήτηση μεινώνεται κ το γάλα σου...πρέπει να έχεις το παιδί στο στήθος για όση ώρα θέλει..και 5 ώρες αν θέλει άστο..και οι θηλαστικές κινήσεις βοηθούν στο γάλα να κατέβει έχω ακούσει.

Μίλα με μία σύμβουλο και θα νιώσεις πολύ καλύτερα! Θα σε βοηθήσει πολύ. Πάρε τηλ να έρθει σπίτι σου να σου δείξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα,

Έμενα ακόμα δεν μ έχει έρθει το γάλα κ η μικρή πίνει ακόμα το πρώτο γάλα,έχω ένα θέμα όμως θέλει συνέχει στυθος οσο είναι ξύπνια μόνο ΟΤΑ κοιμάται δεν θέλει το είχατε κ εσεις αυτό;;;εδώ οι μαίες λένε ότι είναι φυσιολογικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αγάπη αρχικά μην απογοητεύεσαι. Γιατί δε μιλάς με μία σύμβουλο θηλασμού και ακούς την παιδίατρο; Θα σε καθοδηγήσει και θα σου λύσει όποιο πρόβλημα έχεις.

Επίσης εγώ το αφήνω πάνω από 15-20 λεπτά στο στήθος και πάνω και από μισάωρο πολλές φορές γιατί τόσο ζητάει!! Όταν χορτάσει το παιδί θα αφήσει το στήθος μόνο του ή θα κοιμηθεί. Όσο δίνεις ξένο λογικό να μην έχεις εσύ 120ml όσο μειώνεται η ζήτηση μεινώνεται κ το γάλα σου...πρέπει να έχεις το παιδί στο στήθος για όση ώρα θέλει..και 5 ώρες αν θέλει άστο..και οι θηλαστικές κινήσεις βοηθούν στο γάλα να κατέβει έχω ακούσει.

Μίλα με μία σύμβουλο και θα νιώσεις πολύ καλύτερα! Θα σε βοηθήσει πολύ. Πάρε τηλ να έρθει σπίτι σου να σου δείξει

Ειμαι παρ απόλυτα στεναχωρημένη.... 

Τα πιστευω  όλα όλα όλα αυτά που λες.... Αυριο θα ψαξω, είπα Κ στην ξαδέρφη μου να μου πει που έχει κάποιο γνωστό που ίσως ξερει.... 

Έχασε κι άλλο βάρος οπότε δε μπορω να μη δώσω... 

Κια εγώ το αφήνω παραοανω αλλά κοιμάται κ σταματα να τρωει...Προσπαθω να το ξυπνάω βέβαια....κοιμοτνα κ σε σένα;;;Η παιδιατρος είπε ότι έχω μεγάλο στήθος κ δεν κατεβαίνει ευκολα απο τους γαλακτοφορους αδένες, όποτε το παιδι κουράζεται κ σταματα.... Έχει δίκιο μάλλον σε αυτό... Ήθελα μόνο δικό μου γάλα να δώσω κ τωρα πιστευω ότι μονο ξένο θα καταλήξω να δίνω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Ειμαι παρ απόλυτα στεναχωρημένη.... 

Τα πιστευω  όλα όλα όλα αυτά που λες.... Αυριο θα ψαξω, είπα Κ στην ξαδέρφη μου να μου πει που έχει κάποιο γνωστό που ίσως ξερει.... 

Έχασε κι άλλο βάρος οπότε δε μπορω να μη δώσω... 

Κια εγώ το αφήνω παραοανω αλλά κοιμάται κ σταματα να τρωει...Προσπαθω να το ξυπνάω βέβαια....κοιμοτνα κ σε σένα;;;Η παιδιατρος είπε ότι έχω μεγάλο στήθος κ δεν κατεβαίνει ευκολα απο τους γαλακτοφορους αδένες, όποτε το παιδι κουράζεται κ σταματα.... Έχει δίκιο μάλλον σε αυτό... Ήθελα μόνο δικό μου γάλα να δώσω κ τωρα πιστευω ότι μονο ξένο θα καταλήξω να δίνω.... 

Ναι κι εμένα κοιμάται και το πειράζω να ξυπνήσει!! Στην αρχή ειδικά πιο πολύ

Εγώ θα σου έλεγα δίνε ξένο προς το παρόν για σιγουριά, αλλά βάζε το στο στήθος πολύ όσο πιο πολύ μπορείς κ άστο ακόμη κ αν πιπιλάει, κ αν κοιμάται ξύπνα του κάντου έτσι τα ποδαράκια τ αυτάκια να ξυπνήσει,κάνε ότι παίρνεις τη ρώγα κλπ..επίσης αν τρώει πχ κάθε 3 ώρες ξύπνα το λίγο νωρίτερα κ βάζε το στο στήθος, κ αν δε χορτάσει δως του μετά κ ξένο. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος να σε βοηθήσει.

Μια φίλη μου να ξέρεις που γέννησε τώρα μου έστειλε προχθές με κλάματα ότι δεν έχει γάλα της σταμάτησε και τρέχουν μόνο σταγόνες και έδωσε το προηγούμενο βράδυ στο μωρό ξένο αναγκαστικά γιατί δεν είχε, και πήρε σύμβουλο θηλασμού τηλ αναγκαστικά και ήρθε σπίτι της χθες και μου έστειλε μετά άλλος άνθρωπος μου είπε ότι τη βοήθησε στα πάντα, πώς να το κρατάει στο στήθος για να μην πονάει, πώς να το ηρεμεί όταν γκρινιάζει, έβγαλε γάλα, και ήταν πολύ χαρούμενη μου έστειλε με τελείως άλλη ψυχολογία και μου είπε μάλιστα θα με πάρει να μου πει όλες τις συμβουλές που της είπε! Γι’αυτό σου είπα να πάρεις κι εσύ, θα σε βοηθήσει και σίγουρα όλες οι γυναίκες έχουμε γάλα και μπορούμε να θηλάσουμε, είναι στη φύση μας είμαστε θηλαστικά. Ελάχιστο ποσοστό των γυναικών έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, απλά δε ξέρουμε κ είναι κ η ψυχολογία μας περίεργη οπότε δεν έχουμε υπομονή και κουράγιο γι’αυτό οι πιο πολλές τα παρατάνε ή δεν έχουν γάλα κλπ.

Είναι αρχή σίγουρα φτιάχνει η κατάσταση κ τι νομίζεις οι γυναίκες που έχουν μεγάλο στήθος δε μπορούν να θηλάσουν; Ούτε καν απλά είναι αρχή κ έχεις πελαγώσει αλλά φτιάχνει μην ανησυχείς

Κάτι άλλο ποια μέρα είσαι τώρα; Γιατί στην αρχή όλα χάνουν βάρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια καλησπερα,

Έμενα ακόμα δεν μ έχει έρθει το γάλα κ η μικρή πίνει ακόμα το πρώτο γάλα,έχω ένα θέμα όμως θέλει συνέχει στυθος οσο είναι ξύπνια μόνο ΟΤΑ κοιμάται δεν θέλει το είχατε κ εσεις αυτό;;;εδώ οι μαίες λένε ότι είναι φυσιολογικό

Καλησπέρα αγάπη!

Φυσιολογικό είναι να έχεις το πρωτόγαλα κ φυσιολογικό είναι να θέλει σνχ στήθος..γιατί πεινάνε σνχ και επίσης στο στήθος νιώθουν ασφάλεια και ηρεμούν..κ εμένα έτσι ήταν, κ ακόμα δηλαδή, άστο όσο θέλει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι κι εμένα κοιμάται και το πειράζω να ξυπνήσει!! Στην αρχή ειδικά πιο πολύ

Εγώ θα σου έλεγα δίνε ξένο προς το παρόν για σιγουριά, αλλά βάζε το στο στήθος πολύ όσο πιο πολύ μπορείς κ άστο ακόμη κ αν πιπιλάει, κ αν κοιμάται ξύπνα του κάντου έτσι τα ποδαράκια τ αυτάκια να ξυπνήσει,κάνε ότι παίρνεις τη ρώγα κλπ..επίσης αν τρώει πχ κάθε 3 ώρες ξύπνα το λίγο νωρίτερα κ βάζε το στο στήθος, κ αν δε χορτάσει δως του μετά κ ξένο. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος να σε βοηθήσει.

Μια φίλη μου να ξέρεις που γέννησε τώρα μου έστειλε προχθές με κλάματα ότι δεν έχει γάλα της σταμάτησε και τρέχουν μόνο σταγόνες και έδωσε το προηγούμενο βράδυ στο μωρό ξένο αναγκαστικά γιατί δεν είχε, και πήρε σύμβουλο θηλασμού τηλ αναγκαστικά και ήρθε σπίτι της χθες και μου έστειλε μετά άλλος άνθρωπος μου είπε ότι τη βοήθησε στα πάντα, πώς να το κρατάει στο στήθος για να μην πονάει, πώς να το ηρεμεί όταν γκρινιάζει, έβγαλε γάλα, και ήταν πολύ χαρούμενη μου έστειλε με τελείως άλλη ψυχολογία και μου είπε μάλιστα θα με πάρει να μου πει όλες τις συμβουλές που της είπε! Γι’αυτό σου είπα να πάρεις κι εσύ, θα σε βοηθήσει και σίγουρα όλες οι γυναίκες έχουμε γάλα και μπορούμε να θηλάσουμε, είναι στη φύση μας είμαστε θηλαστικά. Ελάχιστο ποσοστό των γυναικών έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, απλά δε ξέρουμε κ είναι κ η ψυχολογία μας περίεργη οπότε δεν έχουμε υπομονή και κουράγιο γι’αυτό οι πιο πολλές τα παρατάνε ή δεν έχουν γάλα κλπ.

Είναι αρχή σίγουρα φτιάχνει η κατάσταση κ τι νομίζεις οι γυναίκες που έχουν μεγάλο στήθος δε μπορούν να θηλάσουν; Ούτε καν απλά είναι αρχή κ έχεις πελαγώσει αλλά φτιάχνει μην ανησυχείς

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για τη στήριξη

Και εμάς αυτή στο προγεννητικό του Ιασώ μας είπαν ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα με 5% να μην έχει... Για αυτό σκάω... Επίσης σε YouTube δε θυμάμαι ποια συμβουλος ειχα δει σε βίντεο ο τι ο θηλασμός πετυχιανει ακόμα κ ενα μηνα μετά όταν το μωρό έχει μπει εντατική.... Για αυτό δεν καταλαβαίνω τι παει λαθος...αναγκαστικα, ναι θα δώσω κ ξένο απλά έδινα  20 ml κια 10 ml μόνο κ τωρα  λέει να δώσω 40 ml τρεις φορές τη μέρα... Και λέω με 120 ml το έχασα το παιχνιδι.... Να σου ζητήσω μια τεράστια χάρη;;;Μπορεις να μάθεις το. τηλ της Συμβουλου που πήρε η φίλη σου;;;Αν μπορεις να βρεις το τηλ θα με Βοηθούσες παρα πολυ... 

Δε σε ρώτησα όμως τι κάνει ο δικός σας μπεμπουκος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ναι κι εμένα κοιμάται και το πειράζω να ξυπνήσει!! Στην αρχή ειδικά πιο πολύ

Εγώ θα σου έλεγα δίνε ξένο προς το παρόν για σιγουριά, αλλά βάζε το στο στήθος πολύ όσο πιο πολύ μπορείς κ άστο ακόμη κ αν πιπιλάει, κ αν κοιμάται ξύπνα του κάντου έτσι τα ποδαράκια τ αυτάκια να ξυπνήσει,κάνε ότι παίρνεις τη ρώγα κλπ..επίσης αν τρώει πχ κάθε 3 ώρες ξύπνα το λίγο νωρίτερα κ βάζε το στο στήθος, κ αν δε χορτάσει δως του μετά κ ξένο. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος να σε βοηθήσει.

Μια φίλη μου να ξέρεις που γέννησε τώρα μου έστειλε προχθές με κλάματα ότι δεν έχει γάλα της σταμάτησε και τρέχουν μόνο σταγόνες και έδωσε το προηγούμενο βράδυ στο μωρό ξένο αναγκαστικά γιατί δεν είχε, και πήρε σύμβουλο θηλασμού τηλ αναγκαστικά και ήρθε σπίτι της χθες και μου έστειλε μετά άλλος άνθρωπος μου είπε ότι τη βοήθησε στα πάντα, πώς να το κρατάει στο στήθος για να μην πονάει, πώς να το ηρεμεί όταν γκρινιάζει, έβγαλε γάλα, και ήταν πολύ χαρούμενη μου έστειλε με τελείως άλλη ψυχολογία και μου είπε μάλιστα θα με πάρει να μου πει όλες τις συμβουλές που της είπε! Γι’αυτό σου είπα να πάρεις κι εσύ, θα σε βοηθήσει και σίγουρα όλες οι γυναίκες έχουμε γάλα και μπορούμε να θηλάσουμε, είναι στη φύση μας είμαστε θηλαστικά. Ελάχιστο ποσοστό των γυναικών έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, απλά δε ξέρουμε κ είναι κ η ψυχολογία μας περίεργη οπότε δεν έχουμε υπομονή και κουράγιο γι’αυτό οι πιο πολλές τα παρατάνε ή δεν έχουν γάλα κλπ.

Είναι αρχή σίγουρα φτιάχνει η κατάσταση κ τι νομίζεις οι γυναίκες που έχουν μεγάλο στήθος δε μπορούν να θηλάσουν; Ούτε καν απλά είναι αρχή κ έχεις πελαγώσει αλλά φτιάχνει μην ανησυχείς

Κάτι άλλο ποια μέρα είσαι τώρα; Γιατί στην αρχή όλα χάνουν βάρος...

Χτες 21 του μήνα ήταν 6 ημερων.... Απλά έχασε 60 γραμμάρια με βάση τη ζυγαριά της παιδοατρου μια μέρα αφου βγήκαμε απο το νοσοκομείο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια μια απογοήτευση κ κλάμα... 

Σήμερα ήρθε η δική μας παιδιατρος που είχε διαφωνήσει με τον παιδιατρο του μαιευτηριου να δίνουμε ξένο γάλα σε κάθε γευμα μετά το δικό μου και επειδή το μωρό ήπιε μπροστά της 50 ml ξένο και στην κυριολεξία το ρουφήξει, μας είπε να του δίνουμε ξένο 40 ml πρωί μεσημέρι και βράδυ.... Είπε ότι απομακρυνόμαστε βέβαια από τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ απλά τον διέγραψα από το μυαλό μου κ έσφιγγα τα δόντια μου να μη κλάψω.... 

Πράγματι το παιδι πεινουσε... Μου είπε επίσης ότι δεν έχει νόημα να αφήνω το παιδι πανω απο 15-20 λεπτά στο στήθος γιατί το κανει πιπιλα ενώ εγώ το αφήνω και μισάωρο στο κάθε στήθος... Επίσης επειδή καθισε μια ώρα μας ειδε κ αυτή ότι το παιδι δυσκολεύεται να πιει είτε Γιατί δεν έχω πολυ είτε αποκοιμάται επειδή δεν κατεβαίνει ευκολα και σταματα την προσαπθεια...... 

Πραγματικά εν ξέρω τι νόημα έχει να δίνω πρωο μεσημέρι βράδυ ξένο κ εγώ να προσπαθω τις άλλες φορές.... Αφου δεν προκςιται ποτε να καλυψω τα 120 ml του ξένου.... 

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κια εγώ το αφήνω παραοανω αλλά κοιμάται κ σταματα να τρωει...Προσπαθω να το ξυπνάω βέβαια....κοιμοτνα κ σε σένα;;;Η παιδιατρος είπε ότι έχω μεγάλο στήθος κ δεν κατεβαίνει ευκολα απο τους γαλακτοφορους αδένες, όποτε το παιδι κουράζεται κ σταματα.... Έχει δίκιο μάλλον σε αυτό... Ήθελα μόνο δικό μου γάλα να δώσω κ τωρα πιστευω ότι μονο ξένο θα καταλήξω να δίνω.... 

Κοπέλα μου καλημέρα. Καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου! Συμφωνώ απόλυτα με τις κοπέλε που σου πρότειναν να καλέσεις σύμβουλο θηλασμού σπίτι. Επειδή όμως νιώθω την απογοήτευσή σου, θα σου πως δεν είσαι μόνη. Επειδή έχω κι εγώ πολύ μεγάλο και βαρύ στήθος, θα σου πω πως όντως δυσκολεύει πάρα πολύ το θηλασμό: 1. γιατι το μωρό δεν μπορεί να πιάσει καλά 2. γιατί εγώ δεν βολευόμουν με κανένα από τα κλασικα κρατήματα, πονούσε η πλάτη, η μέση, τα χέρια..τα πάντα, ένα δράμα, και το μωρό νομίζω το ένιωθε αυτό και αγχωνόταν.  Ο μικρός, λοιπόν, μέσα σε 2-3 μέρες έχασε πάνω από το 7% του βάρους γέννησης που θεωρούν φυσιολογικό, και μου είπαν να δίνω συμπλήρωμα μετά από κάθε τάισμα, για ενέργεια και μετά να το κόψω, όταν αρχισει να παίρνει τα πάνω του πάλι. Εγώ μετά από πολλά κλάματα το έκανα, αλλά όχι με μπουκάλι, αλλά με κάτι σαν λαστιχάκι, το έβαζα στο στοματακι του και ρούφαγε. Αυτό κράτησε 2 μέρες μόνο, γιατί είδαμε πως παίρνει μια χαρά βάρος, και συνεχίσαμε με αποκλειστικό θηλασμό, αλλα με πολύ κόπο. Αυτό που με έσωσε, και πραγματικά σκέφτομαι πόσο χαζή ήμουν που δεν το πήρα από την αρχή είναι μαξιλάρι θηλασμού, για γυναίκες με μεγάλο στήθο είναι σωτήριο, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πάρε ένα, να το έχεις όταν καταφέρεις να κλείσεις ραντεβού με τη σύμβουλο, να δουλέψετε με αυτό σε θέσεις θηλασμού. 

Αν νιώθεις πως δεν κατεβαίνει εύκολα το γάλα, μασάζ πριν ξεκινήσεις τάισμα, να αρχισει να ρέει πριν βάλεις το μωρό στο στήθος και/ή ζεστές κομπρέσες για τον ίδιο λόγο, όπως και ένα ζεστό ντουζάκι, να βοηθήσεις τη ροή του γάλατος.

Αν τον βλέπεις να κοιμάται, μπορείς να δοκιμάσεις να το σηκώσεις να ρευτεί και μετά να τον ξαναβάλεις στο ίδιο στήθος εάν νιώθεις πως δεν το είχε 'αδειάσει' αλλιώς στο άλλο, πολλές φορές θέλουν απλά να ρευτούν και συνεχίζουν, κι ας είναι μισκοιμισμένα.

Τέλος, εμένα με βοήθησε πολύ αυτο το βιντεάκι-οκ με τις στλασεις έγραψα ήδη πως λόγω μεγέθους στήθους δεν με βόλευαν, αλλά δες τι συμβουλές δίνει για να πιάσει το μωρό καλά, από όλα όσα είχα δει το βρήκα το πιο χρήσιμο. 

https://www.youtube.com/watch?v=OUqRVSeBpY8&ab_channel=TheYellowNursery

Υπομονή κοπέλα μου, και με τη βοήθεια και της συμβούλου θα τη βρεις την άκρη. Πολυ καλή επιτυχία. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

 

Κοπέλα μου καλημέρα. Καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου! Συμφωνώ απόλυτα με τις κοπέλε που σου πρότειναν να καλέσεις σύμβουλο θηλασμού σπίτι. Επειδή όμως νιώθω την απογοήτευσή σου, θα σου πως δεν είσαι μόνη. Επειδή έχω κι εγώ πολύ μεγάλο και βαρύ στήθος, θα σου πω πως όντως δυσκολεύει πάρα πολύ το θηλασμό: 1. γιατι το μωρό δεν μπορεί να πιάσει καλά 2. γιατί εγώ δεν βολευόμουν με κανένα από τα κλασικα κρατήματα, πονούσε η πλάτη, η μέση, τα χέρια..τα πάντα, ένα δράμα, και το μωρό νομίζω το ένιωθε αυτό και αγχωνόταν.  Ο μικρός, λοιπόν, μέσα σε 2-3 μέρες έχασε πάνω από το 7% του βάρους γέννησης που θεωρούν φυσιολογικό, και μου είπαν να δίνω συμπλήρωμα μετά από κάθε τάισμα, για ενέργεια και μετά να το κόψω, όταν αρχισει να παίρνει τα πάνω του πάλι. Εγώ μετά από πολλά κλάματα το έκανα, αλλά όχι με μπουκάλι, αλλά με κάτι σαν λαστιχάκι, το έβαζα στο στοματακι του και ρούφαγε. Αυτό κράτησε 2 μέρες μόνο, γιατί είδαμε πως παίρνει μια χαρά βάρος, και συνεχίσαμε με αποκλειστικό θηλασμό, αλλα με πολύ κόπο. Αυτό που με έσωσε, και πραγματικά σκέφτομαι πόσο χαζή ήμουν που δεν το πήρα από την αρχή είναι μαξιλάρι θηλασμού, για γυναίκες με μεγάλο στήθο είναι σωτήριο, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πάρε ένα, να το έχεις όταν καταφέρεις να κλείσεις ραντεβού με τη σύμβουλο, να δουλέψετε με αυτό σε θέσεις θηλασμού. 

Αν νιώθεις πως δεν κατεβαίνει εύκολα το γάλα, μασάζ πριν ξεκινήσεις τάισμα, να αρχισει να ρέει πριν βάλεις το μωρό στο στήθος και/ή ζεστές κομπρέσες για τον ίδιο λόγο, όπως και ένα ζεστό ντουζάκι, να βοηθήσεις τη ροή του γάλατος.

Αν τον βλέπεις να κοιμάται, μπορείς να δοκιμάσεις να το σηκώσεις να ρευτεί και μετά να τον ξαναβάλεις στο ίδιο στήθος εάν νιώθεις πως δεν το είχε 'αδειάσει' αλλιώς στο άλλο, πολλές φορές θέλουν απλά να ρευτούν και συνεχίζουν, κι ας είναι μισκοιμισμένα.

Τέλος, εμένα με βοήθησε πολύ αυτο το βιντεάκι-οκ με τις στλασεις έγραψα ήδη πως λόγω μεγέθους στήθους δεν με βόλευαν, αλλά δες τι συμβουλές δίνει για να πιάσει το μωρό καλά, από όλα όσα είχα δει το βρήκα το πιο χρήσιμο. 

https://www.youtube.com/watch?v=OUqRVSeBpY8&ab_channel=TheYellowNursery

Υπομονή κοπέλα μου, και με τη βοήθεια και της συμβούλου θα τη βρεις την άκρη. Πολυ καλή επιτυχία. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

 

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για το χρόνο που αφιερώσεις... Να ζήσει και το δικό σου μωράκι....Ναι είναι βαρυ  το στήθος και δεν πιανει κ ευκολα πραγματι... Να σε ρωτησω κατι ποση ωρα σε συμβούλευσε να κρατάς το μωρό στο στήθος;;;

Να σε ρωτησω το στήθος τρέχει γάλα;;;εμένα μόνο του δεν τρέχει... 

Επίσης, μπορείς να μου δώσεις το τηλ αυτής της Συμβουλου;;;Έχω.ζητησει από μια άλλη κοπέλα εδώ και περιμενα κ απ την ξαδέρφη μου, αλλα η ξαδέρφη μου τελικα δεν έβγαλε άκρη....   

Α και κάτι άλλο τι είναι αυτό το λαστιχάκι;;;εγώ του δίνω με συρηγγα αλλά δυσκολεύεται.... 😥😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για τη στήριξη

Και εμάς αυτή στο προγεννητικό του Ιασώ μας είπαν ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα με 5% να μην έχει... Για αυτό σκάω... Επίσης σε YouTube δε θυμάμαι ποια συμβουλος ειχα δει σε βίντεο ο τι ο θηλασμός πετυχιανει ακόμα κ ενα μηνα μετά όταν το μωρό έχει μπει εντατική.... Για αυτό δεν καταλαβαίνω τι παει λαθος...αναγκαστικα, ναι θα δώσω κ ξένο απλά έδινα  20 ml κια 10 ml μόνο κ τωρα  λέει να δώσω 40 ml τρεις φορές τη μέρα... Και λέω με 120 ml το έχασα το παιχνιδι.... Να σου ζητήσω μια τεράστια χάρη;;;Μπορεις να μάθεις το. τηλ της Συμβουλου που πήρε η φίλη σου;;;Αν μπορεις να βρεις το τηλ θα με Βοηθούσες παρα πολυ... 

Δε σε ρώτησα όμως τι κάνει ο δικός σας μπεμπουκος;;

Καλά είναι ο μικρούλης, σήμερα έχει λίγο ανησυχία δε ξέρω γιατί..

Ναι κι εγώ έτσι ξέρω, γι’αυτό λέω ότι εσύ που είσαι αρχή τώρα σίγουρα φτιάχνει!!

Πώς πας τώρα;

Σου στέλνω πμ για τη σύμβουλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για το χρόνο που αφιερώσεις... Να ζήσει και το δικό σου μωράκι....Ναι είναι βαρυ  το στήθος και δεν πιανει κ ευκολα πραγματι... Να σε ρωτησω κατι ποση ωρα σε συμβούλευσε να κρατάς το μωρό στο στήθος;;;

Να σε ρωτησω το στήθος τρέχει γάλα;;;εμένα μόνο του δεν τρέχει... 

Επίσης, μπορείς να μου δώσεις το τηλ αυτής της Συμβουλου;;;Έχω.ζητησει από μια άλλη κοπέλα εδώ και περιμενα κ απ την ξαδέρφη μου, αλλα η ξαδέρφη μου τελικα δεν έβγαλε άκρη....   

Α και κάτι άλλο τι είναι αυτό το λαστιχάκι;;;εγώ του δίνω με συρηγγα αλλά δυσκολεύεται.... 😥😭😭😭

Γι' αυτό είμαστε εδώ, να βοηθάμε η μία την άλλη🙂 Δεν μένω Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω να σου συστήσω κάποια, αλλά είδα πως η @Princess28 σου έστειλε μήνυμα σχετικά.

Αυτό είναι το 'λαστιχάκι': https://www.moedermelknetwerk-borstkolfwinkel.nl/slang-vingervoeden-35944352.html ρώτα σε κάποιο φαρμακείο αν εχουν κάτι τέτοιο.

Γάλα στην αρχή κάποιες φορές έτρεχε, αλλά πλέον όχι, έχει πολλες μέρες που δεν μου έχει συμβεί. Δεν έχω συγκεκριμένη ώρα που τον αφήνω, έχει τύχει να κάτσει και μισή ώρα, έχει τύχει να κάτσει και μόνο 5'. Ακολούθησε τον ρυθμό του μωρού, και θα βρείτε το ρυθμό σας σιγα σιγά. Επίσης, όσο μεγαλώνει θα δεις, θα πιάνει καλύτερα, εγώ το βλέπω ήδη πως αρχίζει και γίνεται πιο εύκολο, και τώρα κλείσαμε μήνα. Τον βγάζω από το στήθος αν δε τραβηχτεί μόνος του, όταν βλέπω πως υπάρχει μεγάλο διάλειμμα ανάμεσα στα 'ρουφήγματα'-λολ, δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη λέξη-τότε καταλαβαίνω πως απλά πιπιλάει. Προσπάθησε πάντως τώρα στην αρχή, μέχρι να εδραιωθεί η παραγωγή γαλάτος, να δίνεις και τα 2 στήθη, εφόσον το μωρό θέλει, δηλ. το βάζεις στο ένα μέχρι να αδειάσει και συνεχίζεις με το άλλο αν το μωρό εξακολουθεί να θέλει. Στο επόμενο τάισμα το ίδιο, αλλα ξεκινάς με το στήθος που την προηγούμενη φορά έδωσες 2ο κοκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια!

Ήρθε η ώρα να σας πω την εμπειρία μου!

Τριτη 15/9/20 ξυπνάω και πάω τουαλέτα το πρωί, νιώθω κάτι περίεργο και μπαίνω κατευθείαν στο μπάνιο και όντως έσπασαν τα νερά... έτρεχαν ποτάμια! Ετοιμάζομαι κάνω μπάνιο κάνω κάποιες δουλειες στο σπίτι (η τρελή), παίρνω την γιατρό μου και μου είπε να πάω στο μαιευτήριο. Μετά πήρα τον άντρα μου και ήρθε απο τη δουλειά και την ώρα που ξεκινήσαμε να πάμε στην κλινική ξανασπάνε τα νερά μου, πάλι ποτάμια, κατεβαίνω αλλάζω και τελοσπάντων πάμε στην κλινική.

Με έβαλαν καρδιοτοκογράφο είχα διαστολή 1 και μου έβαλαν και κάποιους πόνους! Εντομεταξύ έτρεχαν νερά πάρα πολλά! Τελοσπάντων με τα πολλά, έφτασα διαστολή 5 χωρίς επισκληρίδιο, ο τράχηλος μου είχε εξαλειφθεί σχεδόν , έκανα μετά επισκληρίδιο αλλά η μπουμπού μας είχε άλλα σχέδια, καθώς έπεφταν οι παλμοί της κατακόρυφα και δεν ανέβαιναν με τίποτα! Είχε σφηνώσει το κεφαλάκι της στη λεκάνη μου και δεν κουνούσε! Οπότε πήγαμε για καισαρική γιατί ήταν επικίνδυνο και γέννησα στις 38εβδ κ 4ημ,στις 15/9/20 3:05 μμ μια μπεμπα κουκλα 3700 κ 50 πόντους! Γενικά η καισαρική δεν ήταν κάτι τραγικό, είχα μία πολύ καλή εμπειρία (αν η αισθηση του πόνου ειναι υποκειμενική), ανάρρωσα πάρα πολύ γρήγορα, έφυγα την 3η μέρα απο την κλινική που "κανονικά" θα έφευγα την 5η ημέρα!

Αύριο βγάζω τα ράμματα! Η μπέμπα μας αρχίζει σιγά σιγά να συνηθίζει το περιβάλλον και προσπαθώ ειλικρινά με τον θηλασμό παρόλο που απογοητεύομαι που και που, το παλεύω! Την 2η μερα της γέννας δεν μπορούσα καθόλου να θηλάσω γτ είχα πληγωθεί... τώρα κάτι γίνεται, την έχω όλη μέρα στο στήθος και μόνο το βράδυ της δίνω λίγο συμπλήρωμα... θα δω πως θα πάει, αλλιώς θα καλέσω κάποιον σύμβουλο θηλασμού όπως είπατε κι εσείς! Επίσης στην καισαρική αργεί η όλη διαδικασία της παραγωγής γάλακτος (έτσι μου είπαν δλδ)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για το χρόνο που αφιερώσεις... Να ζήσει και το δικό σου μωράκι....Ναι είναι βαρυ  το στήθος και δεν πιανει κ ευκολα πραγματι... Να σε ρωτησω κατι ποση ωρα σε συμβούλευσε να κρατάς το μωρό στο στήθος;;;

Να σε ρωτησω το στήθος τρέχει γάλα;;;εμένα μόνο του δεν τρέχει... 

Επίσης, μπορείς να μου δώσεις το τηλ αυτής της Συμβουλου;;;Έχω.ζητησει από μια άλλη κοπέλα εδώ και περιμενα κ απ την ξαδέρφη μου, αλλα η ξαδέρφη μου τελικα δεν έβγαλε άκρη....   

Α και κάτι άλλο τι είναι αυτό το λαστιχάκι;;;εγώ του δίνω με συρηγγα αλλά δυσκολεύεται.... 😥😭😭😭

Αγάπη τραβάω ότι τραβάς η μικρή μου επειδή δεν έχω ακόμα κανονικό γάλα δεν χορταίνει με τίποτα την έχω σχεδόν όλη μέρα στο στήθος, σήμερα έκανα κ λέιζερ για να μην πονάνε οι θηλές μου φαντάσου και τις δίνω συμπλήρωμα με λαστιχάκι την ώρα που την θηλάζω το κολλάω πανω στην θηλή και αυτό τρέχει την ώρα που ρουφάει τις δίνω μέχρι 20 ml μέχρι να έρθει το κανονικό γάλα να δω πως θα πάει...η μικρή μας είναι πολύ λαιμαργη κ σταγονιτσες π βγαίνουν δεν τις φτάνουν με τίποτα σκεψου δεν έκανε κακά η καημένη μέχρι που τις έδωσα το συμπλήρωμα μην αγχώνεσαι παντως θα φτιάξουν απλά μην σταματήσεις να θυλαζεις εγώ την θηλάζω όλη μέρα σχεδόν για να κατέβει το γάλα κ τις δίνω κ το συμπλήρωμα 20ml ανα 4 ώρες μέχρι να έρθει το γάλα  για να έχει ενέργεια.εχω και εγώ βάρη στήθος και το μαξιλάρι θηλασμού είναι σωτήριο...θα σου στείλω αργότερα φωτό με αυτό το λαστιχάκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς να ορίσετε/ορίσατε μικρουλια!!!

@Princess28 ==> 2/9 💗 👶 αγόρι!                👣 Γέννησε 3/9 👨‍👩‍👦

@Mammatobe ==>3/9💗 👶αγόρι!                👣 ???? 👨‍👩‍👦 

@ΚατεριναΣκ ==> 9/9 💗 👶 αγόρι!                👣 Γέννησε 23/8 👨‍👩‍👦 

@Tina92 ==> 15/9 💗👶 κορίτσι!                   👣  Γέννησε 20/9 👨‍👩‍👦 

@Roula2410==>16/9💗👶κορίτσι!                 👣 Γέννησε 1/9 👨‍👩‍👦 

@Efi30 ==> 20/9 💗 👶 αγόρι!                         👣 Γέννησε 11/9 👨‍👩‍👦 

@whatever ==> 22/9 💗👶 αγόρι!                  👣 Γέννησε 11/9 👨‍👩‍👦 

@@nn@ ==> 25/9 💗 👶 αγόρι!                       👣 Γέννησε 15/9 👨‍👩‍👦 

@Dimitra91 ==>25/9💗👶κορίτσι!                  👣  Γέννησε 15/9 👨‍👩‍👦 

@Xrita ==> 27/9 💗 👶 αγόρι!                          👣 Γέννησε 16/9 👨‍👩‍👦 

@Κορτας ==> 29/9 💗 👶 κορίτσι!                   👣 ???? 👨‍👩‍👦 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σε όσες δεν έχω ευχηθεί, εύχομαι τα μωράκια σας να είναι γερά δυνατά και τρισευτυχισμένα!!!!!!!

Επίσης αν έχω κάνει λάθος στις ημερομηνίες πείτε μου να το ανεβάσω μια τελευταία φορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrita

Ούτε και εμένα τρέχει από μόνο του... αλλά δείχνει ότι τρώει το παιδί! Και ισχύει γιατί κι εγώ έχω μεγάλο στηθος και με δυσκολεύει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

@Xrita

Ούτε και εμένα τρέχει από μόνο του... αλλά δείχνει ότι τρώει το παιδί! Και ισχύει γιατί κι εγώ έχω μεγάλο στηθος και με δυσκολεύει!

Πως καταλαβαίνεις ότι τρώει;;από τις θηλαστικες κινήσεις ή επειδή δεν έχει ενδείξεις πεινας(χέρια στο στόμα, άνοιγμα στόματος κλπ) ;;επίσης του δίνεις ξένο;;θυμισε μου, δε θυμάμαι στη φάση που είμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω κορίτσια είχα μέρες να δω το θέμα και τώρα είδα τα ευχάριστα νέα! @Xrita, @whatever, @Dimitra91 κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Γερά κι ευλογημένα να είναι! Όλα τα καλά να τους δίνει η ζωή! 💗

Το ίδιο φυσικά εύχομαι και στα άλλα κορίτσια! Μόνο τα καλύτερα!💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...