Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η whatever είπε:

Και γω προς το τέλος είμαι! Μην αγχώνεσαι θα μάθουμε και τα κόλπα από τα κορίτσια που θα γεννήσουν νωρίτερα! 

Είναι είναι! Έψαξα για κάνα βιντεάκι στο yt σχετικά με το μπανάκι στο χέρι αλλά δεν βρήκα κάτι.

Βρήκα όμως βιντεάκια της Πατσουρου σχετικά με τον θηλασμό. Είναι 6-7 νομίζω και λέω να ξεκινήσω. Όποια ενδιαφέρεται υπάρχουν στο yt

Και γω αυτό ξέρω γενικώς. Αλλά δεν είναι και απόλυτο. Φίλη μου γέννησε τον Ιούνιο το δεύτερο αγοράκι της στις 40+ με πρόκληση γιατί ο μικρός δεν έδειχνε καμμιά διάθεση να βγεί.... Πραγματικά αν και πρώτο και αγοράκι ελπίζω να νιώσει έτοιμος νωρίτερα και να μην φτάσω τόσο!

Σε πολύ κοντινές αποστάσεις οδηγάω και γω ακόμη! Μιλάω για απόσταση ούτε 10' με το αυτοκίνητό! Πιο μακριά δεν με αφήνει και ο γιατρός, κυρίως για να μη τύχει και σπάσουν τα νερά ή με πιάσουν πόνοι εκείνη την ώρα 

Εσένα στο έχω ξαναπεί!!! Γράφεις τόσο όμορφα και είσαι τόσο θετικός άνθρωπος που χαίρομαι να διαβάζω σχόλια σου!

Και γω δεν ξέρω αν είναι κληρονομικά και παίζουν ρόλο αλλά με ρώτησε και ο γιατρός. Η μαμά μου γέννησε και τον αδερφό μου και μένα στις 38 εβδομάδες. Ο άντρας μου γεννήθηκε 37 εβδομάδων (πρωτότοκος) , δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο και τα γονίδια του μπαμπά για το πότε θα είναι έτοιμο το μωρό για τοκετό

Εγώ πάντως το θεωρώ δεδομένο ότι τον πρώτο καιρό θα έρχονται μόνο οι γονείς μας. Ο αδερφός μου δήλωσαν ήδη ότι θα αργήσουν να μας δουν καθώς έχουν δυο παιδιά δημοτικού και η αλήθεια είναι θα μου λείψουν πολύ τα ανήψια μου αλλά θα βολευτουμε με το viber όπως κάναμε και στην καραντίνα. Γενικώς μου κάνει εντύπωση και από άλλα θέματα που έχω διαβάσει κατά καιρούς να γίνεται παρέλαση από συγγενείς και φίλους ειδικά τον πρώτο καιρό. Ίσως γιατί ούτε στον αδελφό μου είχε γίνει ούτε στις στενές μου φίλες είχε γίνει κάτι τέτοιο.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τα βιντεάκια θηλασμού!! Θα τα κοιτάξω!!

Εγώ θα αφήνω κάποιους να το βλέπουν, αλλά προσεκτικά και με μέτρο..δε θα ξανοιχτώ πολύ με τις επισκέψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Γενικώς το πρόβλημα με τα παιδάκια είναι με αυτά που πηγαίνουμε σχολείο και εκτίθενται σε ιώσεις. Το μωράκι της φίλης σου δεν αποτελεί κίνδυνο, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερη από την ίδια τη φίλη σου. 

Εγώ πήγαινα στην κουμπάρα μου όταν κοιμόταν το μωρό και ήθελε παρέα αλλά είχε το μωρό στο Πορτ μπεμπέ στο σαλόνι και μεις καθόμασταν στο μπαλκόνι του σαλονιού! Οπότε αν δεις ότι ζοριζεσαι και χρειάζεσαι και συ παρεα έχε στο νου σου κάτι τέτοιο. Εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για 2-3 κοντινούς φίλους.

Μια χαρά δηλαδή! Και συσπάσεις και μαλακός τράχηλος! Με το καλό να έρθει!

Μήπως αγχωθηκες πολύ για το ραντεβού; 

Επειδή και μένα μου έβγαλαν μια αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία στην αυχενική καταλαβαίνω τον φόβο σου αλλά να ξέρεις η πίεση από μόνη της δεν σημαίνει ότι θα πάθεις προεκλαμψία. Θα φανεί και από τις αιματολογικές σου αν υπάρχει κίνδυνος. Ελέγχουν την ουρια ή το ουρικό οξύ ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και τα ούρα για λεύκωμα. 

Ειχα και γω μια φορά στον γιατρό 14,5 με 9 και από τότε μείωσα και άλλο το αλάτι. Είχα παρακολουθήσει τοτε την πίεση πρωί απόγευμα για μια εβδομάδα και δεν είχα ξανανεβασει πανω από 12 με 7. Πλεον την μετράω μια φορά τη μέρα και δεν ξανανεβασα. Πρόσεχε και για τρόφιμα που έχουν "κρυμμένο" αλάτι και πινε πολύ νερό. Και προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις γιατί αν στρεσαρεσαι θα ανεβάζεις πίεση. 

Και τα τιπς που μου έδωσε ο καρδιολόγος για να μετράω την πίεση: 

Να έχουν περάσει δύο ώρες από το φαγητό

Να έχεις πάει τουαλέτα για τσισα

Να κάθεσαι πρώτα 5-10 λεπτά και μετά να μετράς πίεση

Να μετράς δύο φορές. Παίρνεις την πρώτη μέτρηση μετράς ως το 10 και ξαναπαίρνεις

Μαλακό τράχηλο μου είχε πει και πριν 2 εβδομάδες..αυτό του είπα χθες 😆 αλλά αφού είναι όλα έτοιμα τόσο καιρό, περιμένουμε απλά να αρχίσουν οι συσπάσεις για να ξεκινήσει ο τοκετός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα 🌸🌸

λοιπόν διάβασα τα σχόλια σας σχετικά με τις επισκέψεις κ από ότι καταλαβα λίγο πολύ όλες το ίδιο σκεφτόμαστε... @Princess28 διάβασα και τα νέα σου από τον γιατρό,μια χαρά όλα όποτε είσαι σε αναμονή πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν θα πας για πρόκληση την επόμενη εβδομάδα θα έρθει ο μπέμπης σας,να περπατάς οσο μπορείς λένε ότι βοηθάει όπως κ οι σκάλες....

εχει καμία άλλη ραντεβού @whatever εσυ είχες νομίζω;;;

να σας πω και τα δικά μου νέα ,σήμερα ήμουν στο γιατρό ολα μια χαρά δόξα τον θεό...η Μπέμπα είναι 3250 και 51εκ, έχει πάρει και θέση χαμηλά αλλά ακόμα δεν γεννάμε τουλάχιστον αυτήν την εβδομάδα...έκανα κ καρδιοτοκογραφο μια χαρά κ αυτό και το τεστ για τον στρεπτόκοκκο βγήκε αρνητικό,επισης έχασα και σχεδόν ένα κιλο,συνολικά μέχρι τώρα έχω περί 10...ραντεβου έχω πάλι την άλλη Παρασκευή...

το μόνο που με έχει δυσκολέψει είναι οι καούρες ,πλέον ότι και να φαω με ενοχλεί (γιαυτο και η κ έχασα ένα κιλό δεν μπορώ να φαω πολύ)και η γιατρός σήμερα μου είπε να πάρω gaviskon γιατί έχω να κοιμηθώ 10 μέρες ,ο ύπνος είναι πολύ δύσκολος....τεσπα δεν παραπονιέμαι όμως γιατί σκέφτομαι ότι σε λίγο καιρό θα έχουν τελειώσει αυτά,..😍😍

Μακάρι αγάπη!! Γιατί ξέρω ότι η πρόκληση πονάει περισσότερο. Για να δούμε!! ❤️❤️

Μια χαρά η μπέμπα σου, πόσων εβδομάδων είσαι τώρα;

Εγώ πάλι που είχα πάρει 8-9 κιλάκια δε ξέρω πού τα έχασα κ τώρα είμαι στα 6-7, γιατί ειδικά τον τελευταίο καιρό τρώω κάθε μέρα σουβλάκια, πίτσες, μακντοναλντς, γκουντις, μπεργκερ..το’χω παρακάνει 🤣

Ναι οι τελευταίες εβδομάδες είναι δύσκολες...αλλά όπως λες σε λίγο θα έχουν τελειώσει!! Εγώ μετράω μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Ειμαι πολυ νωρίς... 35+3 

Δεν μου είχαν πει τίποτα για προεκλαμψια😭😪😪

Θα δείξει όταν πάρω τις εξετάσεις κορίτσι... Σε ευχαριστώ... 

Πότε θα πάρεις τις εξετάσεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Μακάρι αγάπη!! Γιατί ξέρω ότι η πρόκληση πονάει περισσότερο. Για να δούμε!! ❤️❤️

Μια χαρά η μπέμπα σου, πόσων εβδομάδων είσαι τώρα;

Εγώ πάλι που είχα πάρει 8-9 κιλάκια δε ξέρω πού τα έχασα κ τώρα είμαι στα 6-7, γιατί ειδικά τον τελευταίο καιρό τρώω κάθε μέρα σουβλάκια, πίτσες, μακντοναλντς, γκουντις, μπεργκερ..το’χω παρακάνει 🤣

Ναι οι τελευταίες εβδομάδες είναι δύσκολες...αλλά όπως λες σε λίγο θα έχουν τελειώσει!! Εγώ μετράω μέρες...

Εγώ με πρόκληση γέννησα Princess μου και δεν πονούσα σχεδόν καθόλου. Βέβαια είχα κάνει επισκληριδιο. Εκτός από το τελευταίο δίωρο που δεν έβαλα δόση για να έχω τον έλεγχο του σώματος μου. Εκεί ναι πονάει λιγουλακι!😬🥴 Όταν σε σκίζει πάντως ( κι εγώ σκίστηκα πάρα πολύ επειδή ήταν τροφαντουλης ο γλυκούλης μου) δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Είναι η σκέψη που σου προκαλεί φόβο. Εξελίσσονται όλα τόσο γρήγορα εκείνη την στιγμή που δεν το καταλαβαίνεις καθόλου. Αφήνει το μωρό στην αγκαλιά σου ο γιατρός και ξαφνικά ο παράδεισος απλώνεται μπροστά στα μάτια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Μακάρι αγάπη!! Γιατί ξέρω ότι η πρόκληση πονάει περισσότερο. Για να δούμε!! ❤️❤️

Μια χαρά η μπέμπα σου, πόσων εβδομάδων είσαι τώρα;

Εγώ πάλι που είχα πάρει 8-9 κιλάκια δε ξέρω πού τα έχασα κ τώρα είμαι στα 6-7, γιατί ειδικά τον τελευταίο καιρό τρώω κάθε μέρα σουβλάκια, πίτσες, μακντοναλντς, γκουντις, μπεργκερ..το’χω παρακάνει 🤣

Ναι οι τελευταίες εβδομάδες είναι δύσκολες...αλλά όπως λες σε λίγο θα έχουν τελειώσει!! Εγώ μετράω μέρες...

Ναι θα βγει την άλλη εβδομάδα θα δεις θα μας στείλεις μήνυμα κοριτσια είναι στο νοσοκομείο με συσπάσεις 😍

Είμαι 37+2......αχχχχ μην μου λες για φαγητό από έξω γιατί τα λιγουρεύομαι αλλά με το που φαω κάτι από αυτά αρχίζουν οι καούρες 🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια καλημέρα

Τα δικά μου νέα δεν ήταν πολυ καλα χτες... 

Μου βρήκε πιεση 14.5 +9 και κου έβαλε να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις (μέχρι κ καρκινικους δείκτες,όπως διαβασα μετά) ... Όπως καταλαβαίνετε με έχει λουσει κρυος ιδρωτας... 😪😪

Μου είπε να κόψω το αλάτι(μόνο στο φαγητό έβαζα λίγο) κ να μετριέμαι  πρωί βράδυ, όπως κ αν δω ξανά τέτοια πιεση να τον πάρω τηλ αμέσως.... Βέβαια γενικά τους τελευταίους μήνες είχα κ άλλη φορά 14 (οχι 14.5) αλλά δεν το αξιόλογουσε... Τελευταία φορά είχα 10,5...δε ξερω τι έγινε..... 😭😓

Φοβάμαι παρά πολυ για προεκλαμψια

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι! 

Εγω οποτε παω στη γιατρο τον τελευταιο καιρο που έχει μεγαλωσει η κοιλια μου και κανει και απειρη ζεστη παντα μου βγαινει υψηλη η πιεση.... Και αυτο γιατι για να παω μεχρι το ιατρειο αναγκαστικα περπαταω μιση ωρα. Βεβαια, μετα που την ξαναμετραμε εχει πεσει. Την τελευταία φορα φαντασου ειχα 15. Και μετα που ξανανετρησαμε ειχε παει 13.5. Βεβαια για σιγουριά μετραω πιεση καθε πρωι και μειωσα λιγο το αλατι, οχι οτι κι εγω ετρωγα υπερβολικο!

Αλλα για προεκλαμψια μην φοβάσαι. Για να εχεις κατι τετοιο πρέπει να εχεις σταθερα πιεση πανω απο 14 και λευκωμα (πρωτεΐνη δηλαδη) στα ουρα!

Προσπαθησε να χαλαρώσεις γιατι το αγχος την ανεβαζει την πιεση! Και απλα να την τσεκαρεις και να ακολουθεις αυτα που σ λεει ο γιατρός ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοιτα το πολύ πολύ θα σου δώσει κανένα χαπάκι για ρύθμιση της πίεσης αν είναι κάτι η στην χειρότερη θα σε κάνει εισαγωγή μέχρι να γίνεις 36+0,4 μερούλες είναι θα τα καταφέρεις όλα αυτά αν είναι κάτι ,σίγουρα δεν θα είναι τίποτα κ απλά θα σου ανέβηκε η πίεση για άσχετο λόγο,σημασία έχει ότι το μπεμπέ είναι καλά και ότι μετά 36 εβδομάδες και να γεννήσεις δεν θεωρείτε πρόωρο εμένα ετσι μ ειπαι η γιατρός και το μαιευτήριο, όποτε όλα καλά θα πάνε,η νύφη μου της κάνανε εισαγωγή 10 μέρες πριν γεννήσει γιατί είχε ανεβασμένη πίεση χωρίς να έχει προεκλαμψία απλά για να την παρακολουθούν και γέννησε φυσιολογικά ένα υγιέστατο παιδάκι όποτε μην αγχώνεσαι αγάπη αυτά τα ελέγχουν όλα!!!🌸

Κατάλαβα.... Κοίτα χτες που μετρήθηκα και προχτες μετά το γιατρό δεν είχα... Δεν ξέρω πως γίνεται κ αν είναι αξιόπιστο το πιεσομετρο το ηλεκτρονικό.. Θα πάω και από το φαρμακείο αυριο να με μετρήσει... Έχεις δίκιο μπορεί κ να έτυχε... Αν και δεν ημουν αγχωμένη στο γιατρό... 

Ναι ευτυχώς είμαι προς το τέλος... Σε ευχαριστώ αγάπη 🌺😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Ριτάκι!!

Μην αγχώνεσαι...μπορεί και να αγχώθηκες και να ανέβηκε η πίεση. Καλά έκανε και σου έβαλε εξετάσεις, καλύτερα να μην έχεις κάτι παρά να το ρισκάρετε!

Να κόψεις το αλάτι όπως σου είπε και να μετράς πίεση..το πολύ πολύ να πάρουν λίγο νωρίτερα το μωράκι αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα..μην αγχώνεσαι κ μη σκέφτεσαι για προεκλαμψία, δεν πιστεύω ότι θα ‘χεις τέτοιο θέμα..όλα καλά είναι!!

Οι εξετάσεις οι πρώτες βγήκαν καλές... Ναι καλά έκανε κ μου τις έβαλε, απλα είμαι φοβητσιαρα με θέματα τέτοια...Περιμένω κ τις τελευταίες... Σε ευχαριστώ κ σε σενα ρε αγάπη... 

Γενικά άγχος δεν ειχα... Θα μετριεμαι και θα δω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι! 

Εγω οποτε παω στη γιατρο τον τελευταιο καιρο που έχει μεγαλωσει η κοιλια μου και κανει και απειρη ζεστη παντα μου βγαινει υψηλη η πιεση.... Και αυτο γιατι για να παω μεχρι το ιατρειο αναγκαστικα περπαταω μιση ωρα. Βεβαια, μετα που την ξαναμετραμε εχει πεσει. Την τελευταία φορα φαντασου ειχα 15. Και μετα που ξανανετρησαμε ειχε παει 13.5. Βεβαια για σιγουριά μετραω πιεση καθε πρωι και μειωσα λιγο το αλατι, οχι οτι κι εγω ετρωγα υπερβολικο!

Αλλα για προεκλαμψια μην φοβάσαι. Για να εχεις κατι τετοιο πρέπει να εχεις σταθερα πιεση πανω απο 14 και λευκωμα (πρωτεΐνη δηλαδη) στα ουρα!

Προσπαθησε να χαλαρώσεις γιατι το αγχος την ανεβαζει την πιεση! Και απλα να την τσεκαρεις και να ακολουθεις αυτα που σ λεει ο γιατρός ! 

Σε ευχαριστώ κ εσένα κορίτσι! 

Ναι βγήκαν οκ οι εξετάσεις οι πολλές, την ουρων περιμενω ακομα.. 

Με μέτρησαν κ μένα ξανά μετά αλλά ήταν εκεί κολλημένο 14.5...

Θα μετριεμαι και θα δουμε... 

Αυτό με τη ζέστη ισχυει, η αλήθεια είναι ότι είχα ιδρώσει παρα πολυ κ είχα σκάσει ν α περιμένω με τη μάσκα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ κ εσένα κορίτσι! 

Ναι βγήκαν οκ οι εξετάσεις οι πολλές, την ουρων περιμενω ακομα.. 

Με μέτρησαν κ μένα ξανά μετά αλλά ήταν εκεί κολλημένο 14.5...

Θα μετριεμαι και θα δουμε... 

Αυτό με τη ζέστη ισχυει, η αλήθεια είναι ότι είχα ιδρώσει παρα πολυ κ είχα σκάσει ν α περιμένω με τη μάσκα... 

Καλημερα κοριτσια... Εχθες πηγα και εγω στον γιατρο.... Μολις με εβαλε στο καρδιοτοκογραφο εκανα παρα πολλες συσπάσεις και νόμιζε οτι γενναω...με ειδε μετα και μου ειπε οτι δεν εχει κατέβει το μωρο ομως ακομα και ισως να ειναι προετοιμασία .....επειδη ειμαι 37+ 2 μου ειπε να κατσω καμια βδομαδα στο κρεβατι για να μην γεννήσω ακομα..... Να παω τουλαχιστον 38+.....ανχοθηκα η αληθεια ειναι απο την μια φοβαμαι μην κανω καισαρική γιατι δεν θελω και απο, την αλλη γιατι πλησιάζει η ωρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Οι εξετάσεις οι πρώτες βγήκαν καλές... Ναι καλά έκανε κ μου τις έβαλε, απλα είμαι φοβητσιαρα με θέματα τέτοια...Περιμένω κ τις τελευταίες... Σε ευχαριστώ κ σε σενα ρε αγάπη... 

Γενικά άγχος δεν ειχα... Θα μετριεμαι και θα δω... 

Όλα καλά θα είναι! Είδες κ η Δήμητρα έχει περίπου ίδια...τώρα εδώ που φτάσαμε μη φοβάσαι ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Καλημερα κοριτσια... Εχθες πηγα και εγω στον γιατρο.... Μολις με εβαλε στο καρδιοτοκογραφο εκανα παρα πολλες συσπάσεις και νόμιζε οτι γενναω...με ειδε μετα και μου ειπε οτι δεν εχει κατέβει το μωρο ομως ακομα και ισως να ειναι προετοιμασία .....επειδη ειμαι 37+ 2 μου ειπε να κατσω καμια βδομαδα στο κρεβατι για να μην γεννήσω ακομα..... Να παω τουλαχιστον 38+.....ανχοθηκα η αληθεια ειναι απο την μια φοβαμαι μην κανω καισαρική γιατι δεν θελω και απο, την αλλη γιατι πλησιάζει η ωρα... 

Καλημέρα!!

Σε καταλαβαίνω που αγχώνεσαι με την καισαρική, αλλά κάτσε ξάπλα όπως σου είπε μήπως το αποφύγεις...κατά τ άλλα να σκέφτεσαι πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει...κ ακόμα κ αν ξεκινήσει ο τοκετός και είναι ψηλά το μωράκι κ κάνεις καισαρική, μόλις το δεις θα τα ξεχάσεις όλα. Κ σε λίγο θα είσαι καλά όπως τόσες γυναίκες...στην καισαρική ξέρω ότι αυτό που βοηθάει είναι να αρχίσεις να περπατάς όσο πιο γρήγορα μπορέσεις.

Και αν φτάσεις και περάσεις τις 38 που σου είπε ο γιατρός, μπορεί να έχει κατέβει τότε το μωράκι.

Ή μπορεί απλά να είναι οι προπαρασκευαστικές όπως σου είπε! Και να σε έβαλε να κάτσεις ξαπλα προληπτικά!

Καλή επιτυχία όλα καλά θα πάνε 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Εγώ με πρόκληση γέννησα Princess μου και δεν πονούσα σχεδόν καθόλου. Βέβαια είχα κάνει επισκληριδιο. Εκτός από το τελευταίο δίωρο που δεν έβαλα δόση για να έχω τον έλεγχο του σώματος μου. Εκεί ναι πονάει λιγουλακι!😬🥴 Όταν σε σκίζει πάντως ( κι εγώ σκίστηκα πάρα πολύ επειδή ήταν τροφαντουλης ο γλυκούλης μου) δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Είναι η σκέψη που σου προκαλεί φόβο. Εξελίσσονται όλα τόσο γρήγορα εκείνη την στιγμή που δεν το καταλαβαίνεις καθόλου. Αφήνει το μωρό στην αγκαλιά σου ο γιατρός και ξαφνικά ο παράδεισος απλώνεται μπροστά στα μάτια σου!

Ναι σίγουρα με την επισκληρίδιο δε νιώθεις τπτ...αλλά άλλο να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός και άλλο να γίνει πρόκληση...έχουμε λίγες μέρες ακόμη. Μακάρι να μη χρειαστεί αλλά οκ δεν είναι και το χειρότερο! Κ μακάρι να γίνει γρήγορα όπως λες να μη προλάβω να σκεφτώ κ να φοβηθώ. Αν και από εκεί που φοβόμουν πλέον έχω βαρεθεί και λέω άντε να γεννήσω 🤣 τις τελευταίες εβδομάδες κάθε μέρα περιμένουμε κ τπτ κουράστηκα 39+2 είμαι τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια και απο εμενα!!

 

Ημουν διακοπουλες κ χαθηκα λιγο! 

Σημερα πηγα για προεγχηρητικο στο μαιευτηριο και ολα ηταν τελεια και μετα καπακι στη γιατρο μου! Ο μπεμπης ειναι πολυ καλος ειναι 2900 αλλα ο πλακουντας μου εφτασε σε σταδιο 3 που σημαινει οτι γερασε πολυ! Μου ειπε να προσεχω μια βδομαδα ακομα κ μετα ας γεννησω να παρει λιγο απο το μηνα του! 

Κατα τα αλλα ολα πολυ καλα! Τα ψωνια του μπεμπη ολα ετοιμα και τωρα ψωνιζω για το παρτυ της κορης μου γιατι εχουμε γενεθλια εντως ολιγου! Ευτυχως εχω μονοκατοικια με κηπο κ το παρτυ θα γινει εξω σε περιπτωση που εχω γεννησει! 

Οσο αφορα τις επισκεψεις τωρα στην κορη μου δεν ειχα αγχη κ θεματα και κοσμος ερχοταν και παιδια και ευτυχως δεν επαθε τιποτα! Τωρα με αυτη την κατασταση αγχωνομαι καπως αλλα και παλι εχω τη μικρη που ξεκιναει σχολειο σε λιγες μερες αρα ποσο μακρια μπορω να κρατησω το μωρο απο την αδερφη του;  

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να βρουμε τους ρυθμους μας!

Αυτα τα νεα μου, βλεπω ειστε ολες καλα! Η αρχη εγινε με την πρωτη κοπελα απο την ομαδα αντε και οι υπολοιπες με το καλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Όλα καλά θα είναι! Είδες κ η Δήμητρα έχει περίπου ίδια...τώρα εδώ που φτάσαμε μη φοβάσαι ☺️

Δίκιο έχεις... Θέλω πολυ να πανε ολα καλα κ είμαι φοβητσιαρα απειρα με αυτά... Η ουρά μας έμεινε... Καλά εσυ δεν έχεις ουτε την ουρά😜🤣😋🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι σίγουρα με την επισκληρίδιο δε νιώθεις τπτ...αλλά άλλο να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός και άλλο να γίνει πρόκληση...έχουμε λίγες μέρες ακόμη. Μακάρι να μη χρειαστεί αλλά οκ δεν είναι και το χειρότερο! Κ μακάρι να γίνει γρήγορα όπως λες να μη προλάβω να σκεφτώ κ να φοβηθώ. Αν και από εκεί που φοβόμουν πλέον έχω βαρεθεί και λέω άντε να γεννήσω 🤣 τις τελευταίες εβδομάδες κάθε μέρα περιμένουμε κ τπτ κουράστηκα 39+2 είμαι τώρα

Έτσι θα γίνει! Θα εξελιχθούν όλα πολύ γρήγορα θα δεις! Να μην φοβάσαι να σκέφτεσαι μόνο το μετά. Εγώ παρόλο που γενικά είμαι φοβιτσιαρα με τους γιατρούς στην γέννα δεν φοβήθηκα καθόλου. Σκεφτόμουν μόνο την στιγμή που θα πάρω τον γιο μου στην αγκαλιά! Κι όλη εκείνη την χαρά που θα προσφέρω στον άντρα μου και στις οικογένειές μας ( Είναι το μοναδικό εγγόνι κι από τις δύο πλευρές άρα φαντάζεσαι την λαχτάρα τους). Γέννησα ακριβώς στις 40 με πρόκληση γιατί ο κυρίως δεν ήθελε να βγεί! Αν τον άφηνα θα ξεπερνούσε τα 4 κιλά και ύστερα θα είχα θέμα. Ακόμα κι αν χρειαστεί πάντως να μπεις με πρόκληση μην σε απασχολεί όλα θα βρουν το δρόμο τους. Σίγουρα κι εγώ είμαι υπέρ στο να έρθει μόνο του κι αν κάνω άλλο μωρό θέλω έτσι να γίνει αλλά εντέλει λίγη σημασία έχει. Με το καλό και πάλι κορίτσι μου! Μέσα στην εβδομάδα θα σκάσει μύτη το κουκλάκι σου κι εμείς θα περιμένουμε να μας πείς τη εμπειρία σου!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Έτσι θα γίνει! Θα εξελιχθούν όλα πολύ γρήγορα θα δεις! Να μην φοβάσαι να σκέφτεσαι μόνο το μετά. Εγώ παρόλο που γενικά είμαι φοβιτσιαρα με τους γιατρούς στην γέννα δεν φοβήθηκα καθόλου. Σκεφτόμουν μόνο την στιγμή που θα πάρω τον γιο μου στην αγκαλιά! Κι όλη εκείνη την χαρά που θα προσφέρω στον άντρα μου και στις οικογένειές μας ( Είναι το μοναδικό εγγόνι κι από τις δύο πλευρές άρα φαντάζεσαι την λαχτάρα τους). Γέννησα ακριβώς στις 40 με πρόκληση γιατί ο κυρίως δεν ήθελε να βγεί! Αν τον άφηνα θα ξεπερνούσε τα 4 κιλά και ύστερα θα είχα θέμα. Ακόμα κι αν χρειαστεί πάντως να μπεις με πρόκληση μην σε απασχολεί όλα θα βρουν το δρόμο τους. Σίγουρα κι εγώ είμαι υπέρ στο να έρθει μόνο του κι αν κάνω άλλο μωρό θέλω έτσι να γίνει αλλά εντέλει λίγη σημασία έχει. Με το καλό και πάλι κορίτσι μου! Μέσα στην εβδομάδα θα σκάσει μύτη το κουκλάκι σου κι εμείς θα περιμένουμε να μας πείς τη εμπειρία σου!🥰

Σ ευχαριστώ αγάπη μου, πάντα μου δίνεις πολύ κουράγιο με τα λόγια σου!! Κ εμένα όπως κι εσένα μάλλον έχει βολευτεί 😄 Κι εγώ προτιμώ να έρθει μόνο του αλλά ό,τι γίνει τώρα!! Ανυπομονώ κι εγώ να σας πω ότι γέννησα και το πώς έγινε!! Κι εγώ αυτο σκέφτομαι, τη χαρά του άντρα μου και των οικογενειών μας 💗💗 Ο άντρας μου ο γλυκούλης τις τελευταίες εβδομάδες όλο μου χαιδεύει την κοιλιά και τη σπρώχνει προς τα κάτω και λέει του μπέμπη άντε βγες ρε..😄🥰 Εμάς απ’τη μεριά του άντρα μου είναι το πρώτο εγγόνι και το περιμένουν πώς κ πώς!! Κ απ’τη δική μας είναι το δεύτερο αλλά η μαμά μου έχει τρέλα με τα μωρά όπως και να’χει 😁💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2020 at 3:47 ΜΜ, ο/η Efi30 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια και απο εμενα!!

 

Ημουν διακοπουλες κ χαθηκα λιγο! 

Σημερα πηγα για προεγχηρητικο στο μαιευτηριο και ολα ηταν τελεια και μετα καπακι στη γιατρο μου! Ο μπεμπης ειναι πολυ καλος ειναι 2900 αλλα ο πλακουντας μου εφτασε σε σταδιο 3 που σημαινει οτι γερασε πολυ! Μου ειπε να προσεχω μια βδομαδα ακομα κ μετα ας γεννησω να παρει λιγο απο το μηνα του! 

Κατα τα αλλα ολα πολυ καλα! Τα ψωνια του μπεμπη ολα ετοιμα και τωρα ψωνιζω για το παρτυ της κορης μου γιατι εχουμε γενεθλια εντως ολιγου! Ευτυχως εχω μονοκατοικια με κηπο κ το παρτυ θα γινει εξω σε περιπτωση που εχω γεννησει! 

Οσο αφορα τις επισκεψεις τωρα στην κορη μου δεν ειχα αγχη κ θεματα και κοσμος ερχοταν και παιδια και ευτυχως δεν επαθε τιποτα! Τωρα με αυτη την κατασταση αγχωνομαι καπως αλλα και παλι εχω τη μικρη που ξεκιναει σχολειο σε λιγες μερες αρα ποσο μακρια μπορω να κρατησω το μωρο απο την αδερφη του;  

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να βρουμε τους ρυθμους μας!

Αυτα τα νεα μου, βλεπω ειστε ολες καλα! Η αρχη εγινε με την πρωτη κοπελα απο την ομαδα αντε και οι υπολοιπες με το καλο! 

Καλησπέρα!!! Μπράβο μια χαρά! Εντάξει ε τον πλακούντα τώρα, πρόσεχε λιγάκι, έχουμε μπει στην τελική ευθεία!!!! Να την χαιρεσαι την κορουλα σου!

Είναι ένα θέμα τώρα που η μικρούλα σου θα πάει σχολείο... πρέπει να είστε έξτρα προσεκτικοί! Όλα καλα θα πάνε, εγώ είμαι αισιόδοξη :D :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Πως είστε;

Σήμερα είμαι 36 κ 1 και μπήκα εχθές αισίως στον μήνα μου! Πήγα στη γιατρό η οποία ήταν ενθουσιασμένη που μπήκαμε στο μήνα μας και μου έλεγε πέρασε ο καιρός και θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά, με συγκίνησε!🤗

Όλα καλά τα βρήκε, η μικρή είναι 2800. Πλακούντας, αμνιακό όλα οκ! Μου είπε να μην περπατάω ακόμα, αλλά να ξεκινήσω αφού κλείσω τις 37εβδ. Μου πήρε κολπικό δείγμα, μου είπε να πάω στον καρδιολόγο και να κανονίσω 2 φιάλες αίμα στο νοσοκομείο για παν ενδεχόμενο. Δεν ήξερα ότι το κάνουν έτσι! Μετά μου εξήγησε και την "διαδικασία" του τοκετού και μου είπε να μην αγχωθώ καθόλου καθόλου (πράγμα απίθανο 😂) ....

Με ρώτησε αν θα πάρουμε τα βλαστοκύτταρα του μωρού..... Και αφού το συζήτησα και με το άντρα μου, μάλλον πως θα το κάνουμε αυτό ! Εσείς έχετε αποφασίσει αν θα το κάνετε;

Επόμενο ραντεβού έχουμε την άλλη Παρασκευή και θα πηγαίνουμε κάθε εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα ξανα πηγα κοριτσια στον γιατρο... Οι συσπάσεις συνεχίζονται εχει κατέβει λιγο απο προχθες που με ειδε αλλα μου ειπε κρεβατι ακομα.... Θα ξανα παω παλι το πρωι να με δει.... Εχω ανχοθει λιγο να σας πω την αληθεια με ολο αυτο.... Μ ειπε οτι μπορει να κατέβει και απότομα τωρα μπορει και την αλλη βδομαδα.... Δεν ξερω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

Σημερα ξανα πηγα κοριτσια στον γιατρο... Οι συσπάσεις συνεχίζονται εχει κατέβει λιγο απο προχθες που με ειδε αλλα μου ειπε κρεβατι ακομα.... Θα ξανα παω παλι το πρωι να με δει.... Εχω ανχοθει λιγο να σας πω την αληθεια με ολο αυτο.... Μ ειπε οτι μπορει να κατέβει και απότομα τωρα μπορει και την αλλη βδομαδα.... Δεν ξερω.. 

Είσαι στον μήνα σου οπότε προβλέπεται να γεννήσεις, προσπάθησε να ηρεμήσεις!Ότι θέλει το μωράκι σου θα γίνει! Όλα καλά θα πάνε! Και θα κρατάς σύντομα το μωρό σου αγκαλιά!!!! Οι συσπάσεις σου είναι επίπονες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Είσαι στον μήνα σου οπότε προβλέπεται να γεννήσεις, προσπάθησε να ηρεμήσεις!Ότι θέλει το μωράκι σου θα γίνει! Όλα καλά θα πάνε! Και θα κρατάς σύντομα το μωρό σου αγκαλιά!!!! Οι συσπάσεις σου είναι επίπονες;

Οχι..... Με πιανει οταν περπατάω..... Και συνηθως την νυχτα..... Αλλα πιο πολυ οταν ειμαι στον γιατρο δεν ξερω πως γινεται αυτο...... Ελπιζω μονο να κατέβει γιατι δεν θελω να κανω καισαρική.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Πως είστε;

Σήμερα είμαι 36 κ 1 και μπήκα εχθές αισίως στον μήνα μου! Πήγα στη γιατρό η οποία ήταν ενθουσιασμένη που μπήκαμε στο μήνα μας και μου έλεγε πέρασε ο καιρός και θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά, με συγκίνησε!🤗

Όλα καλά τα βρήκε, η μικρή είναι 2800. Πλακούντας, αμνιακό όλα οκ! Μου είπε να μην περπατάω ακόμα, αλλά να ξεκινήσω αφού κλείσω τις 37εβδ. Μου πήρε κολπικό δείγμα, μου είπε να πάω στον καρδιολόγο και να κανονίσω 2 φιάλες αίμα στο νοσοκομείο για παν ενδεχόμενο. Δεν ήξερα ότι το κάνουν έτσι! Μετά μου εξήγησε και την "διαδικασία" του τοκετού και μου είπε να μην αγχωθώ καθόλου καθόλου (πράγμα απίθανο 😂) ....

Με ρώτησε αν θα πάρουμε τα βλαστοκύτταρα του μωρού..... Και αφού το συζήτησα και με το άντρα μου, μάλλον πως θα το κάνουμε αυτό ! Εσείς έχετε αποφασίσει αν θα το κάνετε;

Επόμενο ραντεβού έχουμε την άλλη Παρασκευή και θα πηγαίνουμε κάθε εβδομάδα!

Καλησπερα κορίτσι!!!

η μικρή σου μια χαρά από κιλά και όλα,αντε λίγο έμεινε τώρα π μπήκες κ εσυ στον μήνα σου!!!!

αυτο με το αίμα εμένα μου είπε ότι αίμα θα μ παίρνανε μόνο αν ήμουν στην ρέζους αρνητικό επειδή είναι πιο σπάνια όμορφα αίματος αλλά εγώ είμαι ρέζους θετικό όποτε δεν χρειάζεται....βλαστοκύτταρα και εμάς μας ρωτήσανε από το μαιευτήριο αλλά δεν έχουμε σκεφτεί ακόμα μας είπαν ότι μπορούν να τους πούμε και αυτήν την ώρα.....τώρα δεν ξέρω ακόμα αν θα το κάνουμε...και εμεις την Παρασκευή έχουμε ραντεβού κ θα είμαι 38+3 ελπιζω να προλάβω να πάω 🙈🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Σημερα ξανα πηγα κοριτσια στον γιατρο... Οι συσπάσεις συνεχίζονται εχει κατέβει λιγο απο προχθες που με ειδε αλλα μου ειπε κρεβατι ακομα.... Θα ξανα παω παλι το πρωι να με δει.... Εχω ανχοθει λιγο να σας πω την αληθεια με ολο αυτο.... Μ ειπε οτι μπορει να κατέβει και απότομα τωρα μπορει και την αλλη βδομαδα.... Δεν ξερω.. 

Κορίτσι μην αγχώνεσαι και τώρα να γεννήσεις μια χαρά θα είναι το μπεμπέ είσαι 37+3 αν δεν κάνω λάθος δεν θα είναι πρόωρο αν το μπεμπέ θέλει να βγει τώρα αλλά θα δεις μια εβδομάδα θα κάτσει μπορεί κ παραπάνω 🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...