Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

@Sotiria2004 για όνομα του Θεού να σε παρεξηγήσω, κοπέλα μου. Εδώ είμαστε για να βοηθάμε η μία την άλλη!!
Εγώ το συμπεραίνω γιατί της δίνω αντλημένο ίδια ml με τη φόρμουλα (ίσως και λίγα παραπάνω) και στη μία ώρα πεινάει, βάζει χέρια στο στόμα, κλαίει.... Όσο για το στήθος, λέει ένας παιδίατρος (από Θεσσαλονίκη κιόλας, με το γνωστό σάιτ) ότι μπορεί αυτό που θηλάζει 5 λεπτά να έχει πιει παραπάνω από αυτό που τάχα μου πίνει 20, αλλά η δικιά μου δεν κάνει καν το "Γκλουπ" μετά το 1ο-2ο λεπτό. Τραβάει ρώγα μόνο 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini εμένα μια άντληση από ένα μαστό μπορεί να δώσει 50ml, ο άλλος 10 και μετά στην επόμενη άντληση να μην πάρω τίποτα (όπως έπαθα νωρίτερα). 

Βέβαια μέρα με τη μερα παραιτούμαι απο την ιδέα του θηλασμού και το κάνω μόνο και μόνο για να της παράσχω μητρικό γάλα όσο έχω. 

Αν έκανα αυτά που λέει η Σωτηυ (που μου τα λένε όλοι) θα είχα παραπάνω παραγωγή. 

Βλέπω όμως ότι δεν την "κρατάει" το δικό μου γάλα και πεινάει και όταν μπαίνει στο στήθος θηλάζει και καταπίνει στο πρώτο λεπτό και μετά απλώς το βλέπει πιπίλα και κάθεται. 

Άρα.... Ξένο τα 6 από τα 8 γεύματα για εμας.

(Αλήθεια, κορίτσια ποσών ημερών είναι τα μωρά σας και πόσα ml σας είπαν να τρώνε ανά γεύμα; Επίσης, σας λένε να τα ξυπνάτε ή τα αφήνετε να σας δείξουν ότι πεινάνε; Έχουμε παιδίατρο τη Δευτέρα και έως τότε βαδίζω στα τυφλά....)

Κωνσταντίνα μου έχεις δοκιμάσει να αντλείς με το θήλαστρο γάλα και να της το δίνεις; Για να παίρνει έστω κι έτσι το δικό σου ακόμη κι αν δεν κάθεται στο στήθος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2020 at 11:49 ΜΜ, ο/η Chryspa είπε:

@Princess28Ναι γνωρίζω για τις ασκήσεις, τις κανω καθημερινά αλλά δεν μπορω να καταλάβω αλλαγή, νομίζω ότι δεν γίνεται τίποτα!Ίσως ακούγομαι χαζή αλλά δεν μπορώ να καταλάβω 100% που βρίσκεται κ αν έχει αλλάξει θέση κ έχω ξανά ραντεβού στις 30 του μήνα. Θα σκάσω μέχρι τότε όμως! Πως θα καταλάβω αν αυτά που νιώθω είναι τα χεράκια του ή άλλαξε θέση και είναι τα πόδια του? 

Δεν ξέρω πώς θα καταλάβεις αν είναι χέρι ή πόδι είναι η αλήθεια..μόνο αν φαίνεται στην κοιλιά σου καμια πατούσα 😆 Είναι αρκετές μέρες ακόμη! Να εύχεσαι να αλλάξει μέχρι τότε χαχα...πόσο θα’σαι όταν πας;

Εγώ ένας τρόπος που το είχα καταλάβει, ήταν γιατί ένιωθα κλωτσιές ψηλά πάνω απ’τον αφαλό, και πίεση πολύ στην ουρήθρα ανα διαστήματα..οπότε κατάλαβα ότι με το κεφαλάκι του με πιέζει στην ουρήθρα χαμηλά, και με τα ποδαράκια κλωτσάει κ τεντώνεται πάνω..δε ξέρω αν σε βοηθάω καθόλου...επίσης επειδή έχει λόξυγγα πολλές φορές, το ένιωθα χαμηλά κάτω να έχει λόξυγγα , αλλά αυτό με έχει μπερδέψει λίγο γιατί κάποιες φορές τ ένιωθα κ πιο ψηλά...

Με τις ασκήσεις πάντως δε θα καταλάβεις κάποια αλλαγή..απλά τις κάνεις γιατί λένε ότι βοηθάνε, και ελπίζεις το μωρό να πάρει θέση 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

@Sotiria2004 για όνομα του Θεού να σε παρεξηγήσω, κοπέλα μου. Εδώ είμαστε για να βοηθάμε η μία την άλλη!!
Εγώ το συμπεραίνω γιατί της δίνω αντλημένο ίδια ml με τη φόρμουλα (ίσως και λίγα παραπάνω) και στη μία ώρα πεινάει, βάζει χέρια στο στόμα, κλαίει.... Όσο για το στήθος, λέει ένας παιδίατρος (από Θεσσαλονίκη κιόλας, με το γνωστό σάιτ) ότι μπορεί αυτό που θηλάζει 5 λεπτά να έχει πιει παραπάνω από αυτό που τάχα μου πίνει 20, αλλά η δικιά μου δεν κάνει καν το "Γκλουπ" μετά το 1ο-2ο λεπτό. Τραβάει ρώγα μόνο 😜

Με τη φόρμουλα εννοείς πεινάει πιο αργά; Πάντως λένε ότι το μητρικό είναι πιο εύπεπτο απ’τη φόρμουλα, ίσως γι’αυτό...κ είναι φυσιολογικό τα μωράκια να τρώνε ακόμη και ανα μία ώρα τώρα που είναι νεογέννητα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Princess28 το γνωρίζω και για αυτό λέω ότι πεινάει πιο γρήγορα απ' ο,τι με τη σκόνη.

Το θέμα είναι ότι όταν της δώσω στήθος δεν τρώει, όταν αντλω με θηλαστρο πότε βγάζω, πότε όχι, οπότε ταιζω ξένο κι όπου μπορέσω δικό μου αντλημενο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, 

κι εγώ στην ίδια φάση με την @konstantinaVE ειμαι. με τη μονη διαφορα οτι δεν χρησιμοποιώ μπιμπερό αλλα οσο τον εχω στο στηθος μου του δινω με σύριγγα το ξένο γάλα (φόρμουλα). Με θήλαστρο βγάζω ελάχιστο κι αυτό όταν το συλλέγω το βάζω σε σύριγγα και του το δίνω με τον ίδιο τρόπο. 

Λέτε να παίζει ρόλο που μπήκα με πρόκληση στις 38+3 εβδομάδες; Η μαία επιμένει στο να δίνω λιγότερη φόρμουλα και περισσότερο στήθος αλλά δεν χορταίνει ο μικρός και κλαίει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2020 at 1:32 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγω εμπειρία δεν έχω... Πρώτο παιδί έχω αλλά θέλω να σου πω την γνώμη μου, πάρε μια ψευδοθηλη να νομίζει ότι είναι μπιμπερό αφού το συνήθη σε και βάζε την οπότε έχεις χρόνο... Με υπομονή και επιμονή θα τραβάει κάποια στιγμή και μετά σιγά σιγά βγάλε την θηλή να δεις πως αντιδράει... Εγώ είμαι σε αυτό το στάδιο... Βγάζω την ψευδοθηλη και δεν θέλει αλλά κάθε μέρα από λίγο το κάνω μέχρι να το δεχτεί... Δεν μπορείς από την μία μέρα στην άλλη... Ελπίζω να βοηθάω.. Βέβαια καλύτερα να ρωτήσει κάποια μαία... Φιλάκια στις πατουσιτσες... 

Κορίτσια μου να σας Ζήσουν  οι κοριτσαρες σας και καλή ανάρρωση σε εσάς και γρήγορη..εγω 2η καισαρική από τις 3 γεννες που έχω κάνει πλέον έχω πολύ καλή ανάρρωση  δε πονάω  Φυσικά και τις πρώτες μέρες πήγαινα σα γιαγιά πονούσα δε σήκωνα βάρη κτλ  κτλ...Όσο για το θηλασμό έβαλα το μωρό από τη πρώτη στιγμή στο στήθος.. και ενώ δεν έχω Και τις πιο σουπερ  ρωγες  το μωρό έπιασε..έδωσα και ξένο γύρω στις 4 φορές . Μετά προς την 3η μέρα  και λίγο πριν βγούμε άρχισα να νιωθω ότι έχω σιγά σιγά γάλα Αλλά το μωρό πρέπει να μπαίνει συνέχεια στο στήθος έτσι θ αυξηθεί η παραγωγή...αλλο ένα μυστικό που δεν είναι μυστικό Αλλά είναι η αλήθεια πρέπει να τρώτε πολύ καλά και να μην έχετε άγχος...δηλαδή αν  θηλάζετε και πείτε άραγε τρέφεται θα φανεί από τις πάνες . Συνήθως η μικτή διατροφή  καταλήγει σε φόρμουλα μόνο..μια σημείωση  απλά να ξέρετε στη 2η κόρη μου πήρα χάπι από την 2η μέρα έκανα απογαλακτισμο  χρειάστηκε να πάρω ισχυρή αγωγή για ίλιγγο με αποτέλεσμα και ψυχολογία 0 να μη σκεφτώ καν θηλασμό   τώρα ευτυχώς  πάει καλά ο αποκλειστικός θηλασμός και παίρνει και πολύ καλά βάρος ο μικρός..ότι και αν κάνετε έχει τεράστια σημασία να είστε και εσείς καλά...Τι να το κάνω ν θηλάζω και να ειμαι χάλια μαύρα ..Όλα είναι σχετικά!σας εύχομαι τα καλύτερα ζήστε τη κάθε μέρα αυτές οι μέρες που είναι τόσο μικρά κ ευαίσθητα περνάνε αποζυςθτα γρήγορα και ξαφνικά έχουμε μπροστά μας νήπια  και λες ποτέ πέρασε  ο καιρός! Φιλιά αε όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2020 at 2:41 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κορίτσια πίνω όλη μέρα νερό και νιώθω στεγνή, υπάρχει περίπτωση να έπαθα έχω έλλειψη; εσείς το έχετε; στα χείλια μου βάζω λιποζαν να μην σκάσουν αλλά νιωθω ότι θέλω νερό συνέχεια... 

Σωτηρία σας έχω διαβάσει γρήγορα αν θηλάζεις είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις στεγνή  και να  θέλεις συνέχεια να πίνεις νερό κ ξανά νερό...γενικά να πίνεις νερό υγρά φουλ !!Από τότε που γέννησα παίζει Ν έχω πιει πιο πολύ νερό από όλους τους μήνες που ήμουν έγκυος 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερα!!! Τελικα μπαινω και εγω για καισαρικη αυριο!!! Δεν κατεβαινει ο μπεμπης και ειναι και μεγαλος!! Ο γιατρός φοβαται μην ταλαιπωρηθω!! Εσεις πως ειστε?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!!! Τελικα μπαινω και εγω για καισαρικη αυριο!!! Δεν κατεβαινει ο μπεμπης και ειναι και μεγαλος!! Ο γιατρός φοβαται μην ταλαιπωρηθω!! Εσεις πως ειστε?? 

Με το καλό κοπέλα μου να πάρεις το νινί σου αγκαλιά...

Όσο μπορέσεις να περπατήσεις πιο γρήγορα (συμβουλή)

Θα περιμένουμε νέα σου... 💗🤰💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!!! Τελικα μπαινω και εγω για καισαρικη αυριο!!! Δεν κατεβαινει ο μπεμπης και ειναι και μεγαλος!! Ο γιατρός φοβαται μην ταλαιπωρηθω!! Εσεις πως ειστε?? 

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου!! 🥰🍼

Σε λίγες ώρες θα το έχεις αγκαλιά, αυτό να σκέφτεσαι! Ο πόνος θα περάσει!

Πόσο είσαι τώρα που θα μπεις για καισαρική; Κ πόσα κιλά ο μπέμπης σου;

Εγώ μπαίνω 35η εβδ τώρα και αναμένω!! 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2020 at 5:29 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

@Princess28 το γνωρίζω και για αυτό λέω ότι πεινάει πιο γρήγορα απ' ο,τι με τη σκόνη.

Το θέμα είναι ότι όταν της δώσω στήθος δεν τρώει, όταν αντλω με θηλαστρο πότε βγάζω, πότε όχι, οπότε ταιζω ξένο κι όπου μπορέσω δικό μου αντλημενο. 

Παιδεύεσαι κι εσύ ρε κορίτσι . Απ’τη μία λένε όσο περισσότερο δίνεις απ’το στήθος τόσο περισσότερο γάλα βγάζεις, απ’την άλλη αν δεν κάθεται στο στήθος κ δεν τραβάει τι να κάνεις κι εσύ; Εγώ λέω ρώτα κάποια μαία, αυτές ξέρουν τι πρέπει να κάνεις κ θα σου βρουν σίγουρα λύση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου!! 🥰🍼

Σε λίγες ώρες θα το έχεις αγκαλιά, αυτό να σκέφτεσαι! Ο πόνος θα περάσει!

Πόσο είσαι τώρα που θα μπεις για καισαρική; Κ πόσα κιλά ο μπέμπης σου;

Εγώ μπαίνω 35η εβδ τώρα και αναμένω!! 💙

Ειμαι 38 και 2!! Σχεδον 4 κιλα να δειχνεις το υπερυχο!!! Αλλα ο γιατρος θελει να το πάρουμε!!! Εχω κανει και εξωσωματικη! Τι να πω! Αυτός ξερει!! Ευχαριστω πολυ κοριτσια μου! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Ειμαι 38 και 2!! Σχεδον 4 κιλα να δειχνεις το υπερυχο!!! Αλλα ο γιατρος θελει να το πάρουμε!!! Εχω κανει και εξωσωματικη! Τι να πω! Αυτός ξερει!! Ευχαριστω πολυ κοριτσια μου! ❤️❤️

Με το καλό ❤️❤️ Όντως μεγάλος φαίνεται ο μπέμπης σας!! Κάτι θα ξέρει ο γιατρός 😊 Γιατί δε σου κάνει πρόκληση όμως; Επειδή είναι νωρίς κ μπορεί να μην πετύχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ampempa με το καλό να τον κρατήσεις αγκαλιά!!! Καλύτερα καίσαρικη στα μπεμπακια που με κόπο κυοφόρησαμε!!! 

Όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ampempa με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου! Κ εγώ 38 εβδομαδων, η μικρή πολυ ψηλά και αγωνιώ τι θα μου πει αυριο ο γιατρός. Να σου πάνε όλα υπέροχα και να έχεις μια πολύ όμορφη εμπειρία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Με το καλό ❤️❤️ Όντως μεγάλος φαίνεται ο μπέμπης σας!! Κάτι θα ξέρει ο γιατρός 😊 Γιατί δε σου κάνει πρόκληση όμως; Επειδή είναι νωρίς κ μπορεί να μην πετύχει;

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Ampempa με το καλό να τον κρατήσεις αγκαλιά!!! Καλύτερα καίσαρικη στα μπεμπακια που με κόπο κυοφόρησαμε!!! 

Όλα καλά θα πάνε!!!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina85 είπε:

@Ampempa με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου! Κ εγώ 38 εβδομαδων, η μικρή πολυ ψηλά και αγωνιώ τι θα μου πει αυριο ο γιατρός. Να σου πάνε όλα υπέροχα και να έχεις μια πολύ όμορφη εμπειρία! 

@Princess28 ειναι ψηλα και φοβαται οτι δεν κατεβει ευκολα και θα με ταλαιπωρησει τσαμπα με προκληση και τελικα θα παμε καισαρικη!! @konstantinaVE ευχαριστω κοριτσαρα μου!!!! @Angelina85 περιμενουμε νεα σου αυριο!!! Ολα καλα θα πανε!!! Μην αγχωνεσαι καθολου!!! Και σε ευχαριστώ για τις ευχες επισης!!

Σε λιγο θα παω για το τεστ του κορονοϊόυ!!! Εχουμε και αυτο!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεννησαμε!!! 3900 ο μπεμπης!!! Τυλιγμενος στο λαιμο 2.φορες και στο ποδαρακι με το λωρο!!!! Καισαρικη και δεν εβγαινε με τιποτα!!! Γατζωμενο μεσα!!! Ειναι ενας κουκλος!! Επιασε στηθος!! Κοιματε τωρα!!! Αλλα ποναω... Πεθαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ampempa μου να σου ζησει!!!! 3900; Παιδαρος ειναι αυτός , όχι μπέμπης! Γερός και καλοτυχος να είναι! Να εχεις μια ταχυτατη αναρρωση ευχομαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Κοριτσια μου γεννησαμε!!! 3900 ο μπεμπης!!! Τυλιγμενος στο λαιμο 2.φορες και στο ποδαρακι με το λωρο!!!! Καισαρικη και δεν εβγαινε με τιποτα!!! Γατζωμενο μεσα!!! Ειναι ενας κουκλος!! Επιασε στηθος!! Κοιματε τωρα!!! Αλλα ποναω... Πεθαινω

Να χαίρεσαι το μπεμπακι σου, καλότυχο και υγιές να είναι πάντα! 

Αφρατουλικος θα είναι, θα χαίρεσαι να πιάνεις πατουσάκια και μπουτακια! 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ampempa είπε:

Κοριτσια μου γεννησαμε!!! 3900 ο μπεμπης!!! Τυλιγμενος στο λαιμο 2.φορες και στο ποδαρακι με το λωρο!!!! Καισαρικη και δεν εβγαινε με τιποτα!!! Γατζωμενο μεσα!!! Ειναι ενας κουκλος!! Επιασε στηθος!! Κοιματε τωρα!!! Αλλα ποναω... Πεθαινω

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!! Πωπω τι παίδαρος είναι αυτός 😍💙💙💙

Υπομονή θα περάσει ο πόνος..💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ampempa είπε:

Κοριτσια μου γεννησαμε!!! 3900 ο μπεμπης!!! Τυλιγμενος στο λαιμο 2.φορες και στο ποδαρακι με το λωρο!!!! Καισαρικη και δεν εβγαινε με τιποτα!!! Γατζωμενο μεσα!!! Ειναι ενας κουκλος!! Επιασε στηθος!! Κοιματε τωρα!!! Αλλα ποναω... Πεθαινω

Να σας ζήσει το νινί σας... 

Υπομονη ο πόνος θα περάσει γρήγορα και ούτε που θα το θυμάσαι.... 

Να φιλάκια στα πατουσακια... 

Τι χαρά, γεμίσαμε νινακια...🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, να σας ρωτήσω.  Τις εβδομάδες του 9ου σας εξέταζε ο γιατρός σας κολπικα προκειμένου να ελέγξει τον τράχηλο κτλ; Ολες οι φιλες μου περιέγραφαν την εξέταση ως χειρότερο πόνο Κ από την γέννα Κ πήγα τρομοκρατημένη στο γιατρό μου. Με εξέτασε στην 37η εβδομάδα κ σήμερα στην 38η. Ε λοιπόν δεν κατάλαβα τίποτα,  καμία ενόχληση. Η ο γιατρός μου έχει σούπερ ελαφρύ χέρι η μου περιέγραφαν άλλη εξέταση. Εσάς σας εξέταζε κολπικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...