Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Άστα κοπέλα μου ακόμη το σκέφτομαι μήπως χτυπα ξύλο δω πιο μετά αίμα. Αλλά δεν θα έβγαζα έκεινη την στιγμη;; εσύ κιόλας μένεις κ σε κατηφόρα πιο επικίνδυνα τα πράγματα..Πολύ προσοχή κορίτσι μου.αλλα βγαλτο απ τ μυαλό σου το πέσιμο γιατί θα φοβάσαι να κινείσαι με το παραμικρό...Εγώ εάν τώρα δεν έπεφτα δεν θα μ χε πάει τ μυαλό μ καν ότι μπορεί ν πέσω. επαθε τίποτα ή κουμπάρα σου;ελπίζω να πήγαν όλα καλά !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπαθε ζημιά στον κόκκυγα που δεν ξέρω αν της έχει περάσει ακόμα, αλλά εφόσον το μωρό ήταν εντάξει, γέννησε όλα μια χαρά. 
Δεν ξέρω πάντως για σένα, εγώ τώρα τελευταία έχω μια μικρή ζαλάδα. Μήπως να κάθεσαι λίγο στο κρεβάτι καθιστή πριν σηκωθείς; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η konstantinaVE είπε:

Έπαθε ζημιά στον κόκκυγα που δεν ξέρω αν της έχει περάσει ακόμα, αλλά εφόσον το μωρό ήταν εντάξει, γέννησε όλα μια χαρά. 
Δεν ξέρω πάντως για σένα, εγώ τώρα τελευταία έχω μια μικρή ζαλάδα. Μήπως να κάθεσαι λίγο στο κρεβάτι καθιστή πριν σηκωθείς; 
 

Δόξα το θεό όλα μια χαρά δηλαδή. Ζαλάδες Όχι δεν έχω πρώτη φορά έπαθα αυτό με το πόδι..Άλλα θα κάθομαι στο κρεβάτι καθιστή πριν σηκωθώ για να Μην το ξαναπαθω...οσο να ναι τρόμαξα πάρα πολύ. Έιμαι κ μόνη σπίτι..επικοινώνησα με την γιατρο μου,μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μπέμπη της είπα ότι μέχρι πριν λίγο χτύπαγε κανονικότατα. Τώρα έτσι και έτσι. Κ μ είπε εάν δεν πονάω και αν δεν δω αιμα τότε μια χαρά. Μπορεί λεει να βγάλω και μετά αίμα.. με τρομοκράτησε λίγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε χρειάζεται να τρομοκρατείσαι. Συνάδελφος της αδελφής μου και στα 2 παιδιά της είχε πέσει φαρδιά πλατιά με την κοιλιά στον 8ο κι όλα καλά. Είναι η κοιλιά μας, είναι ο σάκος. Κάνε ό,τι σου λέει η γιατρός, παρακολούθησέ το και όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η konstantinaVE είπε:

Δε χρειάζεται να τρομοκρατείσαι. Συνάδελφος της αδελφής μου και στα 2 παιδιά της είχε πέσει φαρδιά πλατιά με την κοιλιά στον 8ο κι όλα καλά. Είναι η κοιλιά μας, είναι ο σάκος. Κάνε ό,τι σου λέει η γιατρός, παρακολούθησέ το και όλα καλά θα 

.Πω πω έκεινη ακόμη χειρότερα και είναι καλά τα παιδάκια της μπράβο. Εύχομαι να μη βγάλω αίμα.. αυτό δεν θελω με τιποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tzortzina123 είπε:

Μακάρι κορίτσι μού σε ευχαριστώ πολύ:))

Τζορτζινα μου δεν έχει πάθει τίποτα το μωρό ειδικά αφού το νιώθεις κιόλας Αλλά πλέον σε προχωρημένες εγκυμοσύνες  όπως εμας  σηκώνεσαι  αργά από το κρεβάτι  ούτε απότομα μη ζαλιστεις  και φυσικά να μη πέσεις ξανά! Εγώ είχα πέσει στη 2η κόρη μου με πωπω  στον 8ο αλλάζει και το κέντρο βάρους ...απλά ήμουν πιασμενη στα πόδια 2 μέρες γιατί σφιχτηκα όπως επεσα    τίποτα άλλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια τώρα που έχω εμπειρία  από τρεις  εγκυμοσύνες  κάθε μία ήταν/Είναι μοναδική τι εννοώ στο θέμα κινήσεις των μωρών που αναφερθήκατε..

Στη 1η μου κόρη ένιωσα από νωρίς το μωρό ...ένιωθα συνεχώς κινήσεις και ποτέ δε ανησύχησα..δε πέρασε μερα που να σκεφτώ ωχ λες να πηγαίνει κάτι στραβά..

Όμως  στη 2η κόρη μου από τις 36 έως 40 και εβδ που έφτασα Μπόρει  να είχα πάει και 5 φορές σε αυτό το διάστημα να δω αν το μωρό είναι καλά.... ήταν πολύ ήσυχη σε σημείο ανησυχίας ..και θα έλεγε ο γιατρός από μέσα του καλά αυτή 2ο παιδί και κάνει σαν πρώτο κι όμως πολύ διαφορετικά τα πράγματα. 

Τώρα είναι σαν την 1η φορά Αλλά πιο οδυνηρά ...δηλαδή υπάρχουν φορές που οι κινήσεις πονάνε  ίσως γιατί έχει μεγαλώσει το μωρό πιάνει χώρο...όμως σίγουρα προτιμάω  να το νιώθω από το να μην.

Γενικά πρέπει να τα νιώθουμε κάθε μέρα 15 φορές νομίζω η 15 κινήσεις μετά την 28η εβδ..Αλλά πάντα ρωτάμε το γιατρο μας όταν ανησυχούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης, μόλις μπήκα στην 24η εβδομάδα! ΠΗΤ έχω 2/9, οπότε φαντάζομαι ότι μπορεί να γεννήσω τέλη Αυγούστου και να’χω κι εγώ μωράκι Αυγούστου 😄 θα δούμε! Επίσης έχω αγοράκι! 💙👶💙

Έκανα και τη β’ επιπέδου και ευτυχώς όλα καλά ! 

Εσείς τι κάνετε; Πώς πάει η εγκυμοσύνη σας; Θα μου άρεσε να σας γνωρίσω και να τα λέμε αυτούς τους μήνες για τα μωράκια μας! 👶☺️

Έχει αρχίσει και με απασχολεί και το θέμα των κιλών και διαβάζω στο ιντερνετ πόσα κιλά είναι φυσιολογικό να παίρνουμε κλπ..εγώ μέχρι τώρα έχω πάρει 4-5 κιλά και είμαι στον 6ο μήνα στη μέση .. Φοβάμαι μήπως τους τελευταίους μήνες παίρνεις τα περισσότερα, γιατί έτσι έχω ακούσει..κι εγώ μέχρι τον 5ο δεν είχα πάρει τίποτα, 5ο κ 6ο τα πήρα αυτά! Εσείς πόσα έχετε πάρει μέχρι τώρα;

Κατά τα άλλα θέλω να ψωνίσω ρουχαλάκια εγκυμοσύνης τώρα που έρχεται καλοκαίρι για να’μαι χαλαρή..φορεματάκια,κοντομάνικες μπλούζες, κανα σορτς κλπ..😅 ξέρετε κάποιο καλό σαιτ ή μαγαζί; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης, μόλις μπήκα στην 24η εβδομάδα! ΠΗΤ έχω 2/9, οπότε φαντάζομαι ότι μπορεί να γεννήσω τέλη Αυγούστου και να’χω κι εγώ μωράκι Αυγούστου 😄 θα δούμε! Επίσης έχω αγοράκι! 💙👶💙

Έκανα και τη β’ επιπέδου και ευτυχώς όλα καλά ! 

Εσείς τι κάνετε; Πώς πάει η εγκυμοσύνη σας; Θα μου άρεσε να σας γνωρίσω και να τα λέμε αυτούς τους μήνες για τα μωράκια μας! 👶☺️

Έχει αρχίσει και με απασχολεί και το θέμα των κιλών και διαβάζω στο ιντερνετ πόσα κιλά είναι φυσιολογικό να παίρνουμε κλπ..εγώ μέχρι τώρα έχω πάρει 4-5 κιλά και είμαι στον 6ο μήνα στη μέση .. Φοβάμαι μήπως τους τελευταίους μήνες παίρνεις τα περισσότερα, γιατί έτσι έχω ακούσει..κι εγώ μέχρι τον 5ο δεν είχα πάρει τίποτα, 5ο κ 6ο τα πήρα αυτά! Εσείς πόσα έχετε πάρει μέχρι τώρα;

Κατά τα άλλα θέλω να ψωνίσω ρουχαλάκια εγκυμοσύνης τώρα που έρχεται καλοκαίρι για να’μαι χαλαρή..φορεματάκια,κοντομάνικες μπλούζες, κανα σορτς κλπ..😅 ξέρετε κάποιο καλό σαιτ ή μαγαζί; 😊

Καλώς ήρθες στην παρέα μας... Εγώ είμαι 29 εβδομάδα και θα γεννήσω με καισαρική 4 Ιουλίου πρώτα ο Θεός.. Έχω μπεμπούλα... Και άρχισα σιγά σιγά ψώνια... 

4 με 5 κιλά έβαλα τους πρώτους μήνες τώρα είμαι στα 14 χαχαχαχα και ρούχα εγκυμοσύνης πήρα από το ορχεστρα γιατί έχω την κάρτα τους, βέβαια μόνο παντελόνια γιατί μπλούζες φοράω τις δικές μου και εσώρουχα από τα H&M. 

Τώρα ψάχνω οικονομικες νυχτικες σιγά σιγά για να ετοιμάζομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης, μόλις μπήκα στην 24η εβδομάδα! ΠΗΤ έχω 2/9, οπότε φαντάζομαι ότι μπορεί να γεννήσω τέλη Αυγούστου και να’χω κι εγώ μωράκι Αυγούστου 😄 θα δούμε! Επίσης έχω αγοράκι! 💙👶💙

Έκανα και τη β’ επιπέδου και ευτυχώς όλα καλά ! 

Εσείς τι κάνετε; Πώς πάει η εγκυμοσύνη σας; Θα μου άρεσε να σας γνωρίσω και να τα λέμε αυτούς τους μήνες για τα μωράκια μας! 👶☺️

Έχει αρχίσει και με απασχολεί και το θέμα των κιλών και διαβάζω στο ιντερνετ πόσα κιλά είναι φυσιολογικό να παίρνουμε κλπ..εγώ μέχρι τώρα έχω πάρει 4-5 κιλά και είμαι στον 6ο μήνα στη μέση .. Φοβάμαι μήπως τους τελευταίους μήνες παίρνεις τα περισσότερα, γιατί έτσι έχω ακούσει..κι εγώ μέχρι τον 5ο δεν είχα πάρει τίποτα, 5ο κ 6ο τα πήρα αυτά! Εσείς πόσα έχετε πάρει μέχρι τώρα;

Κατά τα άλλα θέλω να ψωνίσω ρουχαλάκια εγκυμοσύνης τώρα που έρχεται καλοκαίρι για να’μαι χαλαρή..φορεματάκια,κοντομάνικες μπλούζες, κανα σορτς κλπ..😅 ξέρετε κάποιο καλό σαιτ ή μαγαζί; 😊

Με το καλό ο μπέμπης σου!!Και Εγώ αγοράκι περιμένω αυτή τη φορά!!

Είμαι 33η εβδομάδα και δεν έχω φτιάξει ακόμα τη βαλίτσα έχω βάλει πρόγραμμα κάντο φτιάξω σαβκυρ !

Έχω πάρει ρούχα εγκυμοσύνης από mothercare   από τις προηγούμενες  εγκυμοσύνες...για τα κιλά.πικρη κουβέντα 🤣

Στη 1η μου  κορη πήρα 20 εχασα πολυ γηργορα τα 15 

Στη 2η κόρη μου πήρα 12 και τώρα είμαι στα 8 κιλά..αυτή τη φορά έχω πάρει τα λιγότερα γιατί δεν έχω χρόνο να τρώω...με αλλά 2 παιδιά!!!διαφορετικά θα σας έλεγα Αλλά νούμερα κιλών..

Άλλη ερώτηση σκέφτεστε  room in? Η να αφήσετε το μωρό στα νεογνά  μιλάω για τα ιδιωτικά μαιευτήριά? Εγώ πάω προς το room in ..με σύνοδο Φυσικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Giorgette2020 είπε:

Με το καλό ο μπέμπης σου!!Και Εγώ αγοράκι περιμένω αυτή τη φορά!!

Είμαι 33η εβδομάδα και δεν έχω φτιάξει ακόμα τη βαλίτσα έχω βάλει πρόγραμμα κάντο φτιάξω σαβκυρ !

Έχω πάρει ρούχα εγκυμοσύνης από mothercare   από τις προηγούμενες  εγκυμοσύνες...για τα κιλά.πικρη κουβέντα 🤣

Στη 1η μου  κορη πήρα 20 εχασα πολυ γηργορα τα 15 

Στη 2η κόρη μου πήρα 12 και τώρα είμαι στα 8 κιλά..αυτή τη φορά έχω πάρει τα λιγότερα γιατί δεν έχω χρόνο να τρώω...με αλλά 2 παιδιά!!!διαφορετικά θα σας έλεγα Αλλά νούμερα κιλών..

Άλλη ερώτηση σκέφτεστε  room in? Η να αφήσετε το μωρό στα νεογνά  μιλάω για τα ιδιωτικά μαιευτήριά? Εγώ πάω προς το room in ..με σύνοδο Φυσικά 

Καλημέρα... Να τα χαίρεσαι να ζουζούνια σου... Τρέλα φαντάζομαι μέσα στο σπίτι ε; γερά να είναι... 

Εχθές διάβασα σε μια σελίδα ότι πριν μπούμε πρέπει να κάνουμε το τεστ του κορονοιου και αν θέλουμε να έχουμε σύνοδο μόνο ένας και να το κάνει και αυτός το τεστ... Έλεος δλδ 120 είπαν ότι κάνει...

Θα γεννήσω με καισαρική είναι το πρώτο μας παιδάκι, ο άντρας μου και εγώ δεν ξέρουμε ούτε τα βασικά για μωρά... Πως θα κάνω και room in; 

Είχα φανταστεί ότι μια η μάνα μου μια η πεθερά μου θα έβγαζα τις 3 μέρες στην κλινική και θα μάθαινα και τα βασικά για να ξέρω τι να κανω στο σπίτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια!!! Εγώ αρχικά φανταζομουν rooming -in σε μονόκλινο με τον άντρα μου μέσα, ώστε να εξοικειωθούμε με το.μωρο και τις ανάγκες του. 

Τώρα θα πάω σε δίκλινο πρώτα ο Θεός (λόγω οικονομικού), όπου όμως για το συνοδό δεν έχει παρά μια καρέκλα, και όσο να 'ναι αυτό με αγχωνει. Δεν μπορώ να υποβάλλω τον άντρα μου σε τέτοια ταλαιπωρία, αλλά και μόνη με το μωρό, ξέρω γω... Ας ελπίσουμε να γεννήσω φυσιολογικά τουλάχιστον για να μπορώ να το σηκώνω πιο εύκολα.

(Υγ. Σωτηρία που θα γεννήσεις και σου είπαν τόσα για το τεστ κορωνοϊου;; Εμένα μου είπαν 40€)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !! Τι κάνετε;; Μόλις γύρισα από τη γιατρό . Μου είπε ότι το μωρό φαίνεται μια εβδομάδα μικρότερο στις μετρήσεις . Έχω αγχωθεί λίγο αν και δεν Μου είπε κάτι . Το έχει πάθει καμία;; Τι σημαίνει αυτό ακριβώς ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δε σου είπε ο γιατρός κάτι, τότε ίσως να μην είναι τόσο σημαντικό. Εμένα δείχνει σε ορισμένες μετρήσεις κάτι μέρες μικρότερη, ανησυχώ σαν εσένα, αλλά εφόσον μεγαλώνει κανονικά, οι μεγάλοι υπέρηχοι ήταν πολύ καλοί, δεν το σκέφτομαι άλλο. 
Θα στο έλεγε πιστεύω. Και μην ξεχνάμε πως παίζουν ρόλο τα γονίδια. Αν εσύ, ο άντρας σου, οι οικογένειες πχ είστε μικροκαμωμένοι, ίσως μοιάσει εκεί το παιδί. Η κουμπάρα μου που είναι 1,82 κυοφορεί και της λένε ότι δείχνει μεγαλύτερο. Αλλά είναι όλη η οικογένεια ψηλοί και γεροδεμένοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

Αν δε σου είπε ο γιατρός κάτι, τότε ίσως να μην είναι τόσο σημαντικό. Εμένα δείχνει σε ορισμένες μετρήσεις κάτι μέρες μικρότερη, ανησυχώ σαν εσένα, αλλά εφόσον μεγαλώνει κανονικά, οι μεγάλοι υπέρηχοι ήταν πολύ καλοί, δεν το σκέφτομαι άλλο. 
Θα στο έλεγε πιστεύω. Και μην ξεχνάμε πως παίζουν ρόλο τα γονίδια. Αν εσύ, ο άντρας σου, οι οικογένειες πχ είστε μικροκαμωμένοι, ίσως μοιάσει εκεί το παιδί. Η κουμπάρα μου που είναι 1,82 κυοφορεί και της λένε ότι δείχνει μεγαλύτερο. Αλλά είναι όλη η οικογένεια ψηλοί και γεροδεμένοι. 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου ! Έχεις ενα δίκιο σ αυτό που λες. Εγώ ειδικά είμαι πολύ μικροκαμωμένη ίσως παίζει και αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η evi1996 είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου ! Έχεις ενα δίκιο σ αυτό που λες. Εγώ ειδικά είμαι πολύ μικροκαμωμένη ίσως παίζει και αυτό 

Εγώ αν και κοντή (και πλέον παχουλή) έχω άντρα ψηλό και λιγνό που γεννήθηκε 4 κιλά. Φρικάρω που η μπέμπα παίρνει βάρος πιο πολύ από το μέσο όρο, αλλά μετά λέω "Ε, να μην πάρει κάτι από τον πατέρα της;;;" :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας... Εγώ είμαι 29 εβδομάδα και θα γεννήσω με καισαρική 4 Ιουλίου πρώτα ο Θεός.. Έχω μπεμπούλα... Και άρχισα σιγά σιγά ψώνια... 

4 με 5 κιλά έβαλα τους πρώτους μήνες τώρα είμαι στα 14 χαχαχαχα και ρούχα εγκυμοσύνης πήρα από το ορχεστρα γιατί έχω την κάρτα τους, βέβαια μόνο παντελόνια γιατί μπλούζες φοράω τις δικές μου και εσώρουχα από τα H&M. 

Τώρα ψάχνω οικονομικες νυχτικες σιγά σιγά για να ετοιμάζομαι... 

Καλώς σας βρήκα! 💗🌼🌸 Με το καλό το μωράκι σου 😊 

Σου έχει ανοίξει η όρεξη ε; Χαλάλι δεν πειράζει, καμιά φορά σκέφτομαι όσα και να πάρουμε δε βαριέσαι, δε πρέπει να στερηθούμε κάτι αυτή την περίοδο..κ η αδερφή μου 18 πήρε, και μόλις γέννησε μετά από λίγο ήταν πιο αδύνατη από πριν μείνει έγκυος..οπότε απ’τη μία λέω ας το απολαύσουμε απ’την άλλη αγχώνομαι μήπως πάρω πολλά και μου μείνουν 😅

Θα ψωνίσω κ εγώ σιγά σιγά καλοκαιρινά, γιατί έρχεται το καλοκαίρι κ μεγαλώνει κ η κοιλίτσα..

Νομίζω και για το μαιευτήριο θέλουμε ελαφριά ρούχα, γιατί θα’ναι καλοκαίρι θα’χει πολύ ζέστη, και κάπου άκουσα ότι στα μαιευτήρια δεν έχουν κλιματισμό λόγω των μωρών...

Τι έχεις ψωνίσει μέχρι τώρα για το μωράκι σου; Ισχύει ότι το καρότσι πρέπει 2 μήνες πριν να το παραγγείλεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Giorgette2020 είπε:

Με το καλό ο μπέμπης σου!!Και Εγώ αγοράκι περιμένω αυτή τη φορά!!

Είμαι 33η εβδομάδα και δεν έχω φτιάξει ακόμα τη βαλίτσα έχω βάλει πρόγραμμα κάντο φτιάξω σαβκυρ !

Έχω πάρει ρούχα εγκυμοσύνης από mothercare   από τις προηγούμενες  εγκυμοσύνες...για τα κιλά.πικρη κουβέντα 🤣

Στη 1η μου  κορη πήρα 20 εχασα πολυ γηργορα τα 15 

Στη 2η κόρη μου πήρα 12 και τώρα είμαι στα 8 κιλά..αυτή τη φορά έχω πάρει τα λιγότερα γιατί δεν έχω χρόνο να τρώω...με αλλά 2 παιδιά!!!διαφορετικά θα σας έλεγα Αλλά νούμερα κιλών..

Άλλη ερώτηση σκέφτεστε  room in? Η να αφήσετε το μωρό στα νεογνά  μιλάω για τα ιδιωτικά μαιευτήριά? Εγώ πάω προς το room in ..με σύνοδο Φυσικά 

Σ ευχαριστώ!! Άντε με το καλό τα αγοράκια μας 🥰💙 Να σου ζήσουν κ τα άλλα σου παιδάκια!! 😄

Σου έχει πει ο γιατρός πότε περίπου θα γεννήσεις; Θα πας φυσιολογικά ή με καισαρική;

Χαχαχα έτσι είναι άμα τρέχεις όλη μέρα με τα παιδιά που να πάρεις κιλά!! 😄

Εγώ σκέφτομαι room in, γιατί φοβάμαι λίγο να τ αφήσω με τα νεογνά κ θέλω να το έχω δίπλα μου να το θηλάζω..Εσύ τι σκέφτεσαι; Αυτό με το συνοδό τι είναι; Μπορείς κ σε τρίκλινο κ σε δίκλινο να έχεις το μωρό κ συνοδό μαζί σου ή μόνο σε μονόκλινο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα, κορίτσια!!! Εγώ αρχικά φανταζομουν rooming -in σε μονόκλινο με τον άντρα μου μέσα, ώστε να εξοικειωθούμε με το.μωρο και τις ανάγκες του. 

Τώρα θα πάω σε δίκλινο πρώτα ο Θεός (λόγω οικονομικού), όπου όμως για το συνοδό δεν έχει παρά μια καρέκλα, και όσο να 'ναι αυτό με αγχωνει. Δεν μπορώ να υποβάλλω τον άντρα μου σε τέτοια ταλαιπωρία, αλλά και μόνη με το μωρό, ξέρω γω... Ας ελπίσουμε να γεννήσω φυσιολογικά τουλάχιστον για να μπορώ να το σηκώνω πιο εύκολα.

(Υγ. Σωτηρία που θα γεννήσεις και σου είπαν τόσα για το τεστ κορωνοϊου;; Εμένα μου είπαν 40€)

μην σε αγχώνει το rooming in... δεν θα σε αφήσουν στο έλεος του θεού... όποτε χρειάζεσαι βοήθεια θα χτυπάς το κουδουνάκι και θα τρέχουν... μέχρι που μπορεί να το κρατήσουν και λίγο μέσα για να μπορέσεις ίσως να κοιμηθείς... 

όσο για το δίκλινο επιβεβαίωσε ότι ο σύζυγος μπορεί να μείνει μέσα το βράδυ... σε δίκλινα και τρίκλινα προ κορονοϊού το βράδυ έμενε μόνο γυναίκα... απαγορευόταν άντρας λόγω της άλλης λεχώνας... και έβλεπα και σε όλα τα άλλα δωμάτια, είτε 2 μέσα είτε 3, οι άντρες έφευγαν, αν και πολύ αργά και μπορούσαν να γυρίσουν ξημερώματα... ίσως να άλλαξε και κάτι τις τελευταίες μέρες... ίσως γίνουν πιο αυστηρά τα μέτρα μέσα στα μαιευτήρια επειδή ακριβώς χαλάρωσαν έξω... που θα γεννήσεις εσύ;;; τσέκαρε γιατί μπορεί να κάνουν μόνοι τους αναβάθμιση... π.χ. να πληρώνεις δίκλινο και να σε βάζουν σε μονόκλινο ή να πληρώνεις τρίκλινο και να σε βάζουν σε δίκλινο... να το τσεκάρεις μέχρι και την τελευταία στιγμή πριν δηλώσεις θέση...

 

όσο για το τεστ και εγώ χθες το άκουσα και κουφάθηκα με το κόστος στα ιδιωτικά... μίλησα λοιπόν με το ταμείο μου και μου είπαν ότι επειδή εμείς δεν είμαστε συμβεβλημένοι με τα μαιευτήρια και είναι και νέο τεστ που δεν εντάσσεται στις εξετάσεις μας, να το κάνω και τους πάω την απόδειξη να με αποζημιώσουν... βέβαια έμαθα ότι το ταμείο δίνει 120 ευρώ, αλλά όταν ρώτησαν επίσημα χείλη δεν ήθελαν να δεσμευτούν με ποσό... τόσο άγνωστα νερά είναι...

αλλά επειδή έμαθα ότι ο ΕΟΠΠΥ είναι συμβεβλημένος με τα ιδιωτικά μαιευτήρια και έχει άλλες τιμές καλό θα ήταν να τηλ στο λογιστήριο του μαιευτηρίου σας και να το διευκρινίσετε... και αν τελικά χρειαστεί πάρτε ένα παραπεμπτικό και κάντε το τεστ 1-2 μέρες νωρίτερα... αν φυσικά είναι προγραμματισμένη η καισαρική...

 

αυτό που δνε καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να το κάνει και ο συνοδός... μέχρι την περασμένη Δευτέρα που ήμουν μέσα δεν το έκανε κανένας από τους δυο...

και στην τελική ρε κορίτσια δική τους δουλειά δεν είναι να προστατεύσουν το προσωπικό τους;;; νομίζω ότι απλώς βρήκαν έναν ακόμα τρόπο για να μας τα πάρουν... αλλιώς θα ζητούσαν πρόσφατες εξετάσεις και για aids, και για ηπατίτιδα και για άλλα λοιμώδη νοσήματα... ή το κράτος θα τους υποχρέωνε να το κάνουν δωρεάν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα, κορίτσια!!! Εγώ αρχικά φανταζομουν rooming -in σε μονόκλινο με τον άντρα μου μέσα, ώστε να εξοικειωθούμε με το.μωρο και τις ανάγκες του. 

Τώρα θα πάω σε δίκλινο πρώτα ο Θεός (λόγω οικονομικού), όπου όμως για το συνοδό δεν έχει παρά μια καρέκλα, και όσο να 'ναι αυτό με αγχωνει. Δεν μπορώ να υποβάλλω τον άντρα μου σε τέτοια ταλαιπωρία, αλλά και μόνη με το μωρό, ξέρω γω... Ας ελπίσουμε να γεννήσω φυσιολογικά τουλάχιστον για να μπορώ να το σηκώνω πιο εύκολα.

(Υγ. Σωτηρία που θα γεννήσεις και σου είπαν τόσα για το τεστ κορωνοϊου;; Εμένα μου είπαν 40€)

Εγω θα γεννήσω 4 Ιουλίου με καισαρική στην βιοκλινικη Θεσσαλονίκης πρώτα ο Θεός.... Δεν μου το είπαν... Ότι το διάβασα σε κάποια ομάδα από σχόλια είπα... Και έπαθα σοκ.. Εγώ δεν μίλησα προς το παρών για τιμές με την κλινική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλώς σας βρήκα! 💗🌼🌸 Με το καλό το μωράκι σου 😊 

Σου έχει ανοίξει η όρεξη ε; Χαλάλι δεν πειράζει, καμιά φορά σκέφτομαι όσα και να πάρουμε δε βαριέσαι, δε πρέπει να στερηθούμε κάτι αυτή την περίοδο..κ η αδερφή μου 18 πήρε, και μόλις γέννησε μετά από λίγο ήταν πιο αδύνατη από πριν μείνει έγκυος..οπότε απ’τη μία λέω ας το απολαύσουμε απ’την άλλη αγχώνομαι μήπως πάρω πολλά και μου μείνουν 😅

Θα ψωνίσω κ εγώ σιγά σιγά καλοκαιρινά, γιατί έρχεται το καλοκαίρι κ μεγαλώνει κ η κοιλίτσα..

Νομίζω και για το μαιευτήριο θέλουμε ελαφριά ρούχα, γιατί θα’ναι καλοκαίρι θα’χει πολύ ζέστη, και κάπου άκουσα ότι στα μαιευτήρια δεν έχουν κλιματισμό λόγω των μωρών...

Τι έχεις ψωνίσει μέχρι τώρα για το μωράκι σου; Ισχύει ότι το καρότσι πρέπει 2 μήνες πριν να το παραγγείλεις;

Τώρα δεν έχω πολύ όρεξη.. Είμαι κανονικά αλλά στην αρχή επειδή έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι έτρωγα όλη μέρα και τα έβαλα γρήγορα... 

Εύχομαι να τα χάσω γιατί δεν έχω κάνει και πότε στην ζωή μου δίαιτα και θα δυσκολευτώ πιστεύω... 

Έχω πάρει μερικά σεντονακια και πάνες αγκαλιάς,σαμπουαν φαρμακείου,μαξιλάρι θυλασμου, από τα μινέρβακια είχε την προηγούμενη εβδομάδα μια προσφορά τα 7 τεμ με 12ε κάτι μπιτζαμα κια.. 

Καρότσι δεν ξέρω ακόμα ειμσι σε σκέψεις... Θέλω κάτι ελαφρύ, να χωράει στο πορτ παγκαζ μου και οικονομικό... Πολλά ε; χαχαχα 

Αλλά με κούρασε το να ψάχνω.. 

Δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά Δευτέρα που ανοίγουν θα πάω να δω κσι απο κοντά... Εσύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μαιευτήριο που μίλησα μου είπαν ότι μπορεί να μείνει δυνητικά 1 συνοδός το βράδυ (ο οποίος δε θα αλλάξει τις 3 μέρες), αλλά δεν έχει καμία υποδομή (κοινώς θα κοιμηθεί όρθιος στην καρέκλα), όμως δε χρειάζεται καθότι έχουν αρκετό προσωπικό εκεί. Μόνο στο μονόκλινο έχει κάτι παραπάνω για συνοδό, αλλά είναι 200 ευρώ παραπάνω βρε κορίτσια και σκέφτομαι να τα επενδύσω στις εξετάσεις που σου προτείνουν (τεστ ακοης, μεταβολικα σύνδρομα) και σε καμία μαία.
Αυτό που με φοβίζει στο δίκλινο, (ξέρω θα ακουστώ υπερβολική) είναι ότι φοβάμαι πως θα θέλω να έχω ένα φωτάκι να κοιτάω αν ανασαίνει το μωρό κάθε ώρα και λεπτό κι άντε να έχεις άλλη δίπλα να την ενοχλείς... θα με βρίσει η κοπέλα με το δίκιο της....

Αθηνά, Πάτρα θα γεννήσω σε ιδιωτικό. Όσον αφορά το τεστ, προφανώς τσεκάρουν και τους συνοδούς μας, για να μην κολλήσουν όλους τους υπόλοιπους αν τυχόν νοσούν.
Σωτηρία μου, θα σου πρότεινα το καρότσι μου, αλλά δεν το λες οικονομικό. Υπάρχουν και τα Cosatto, που είναι ελαφριά και κοστίζουν γύρω στα 250 απ 'ο,τι έχω δει.
@Princess28 το καρότσι το παίρνεις όποτε νομίζεις εσύ. Μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς, να γεννήσεις και μόλις ξεπεταχτεί λίγο το μωρό κι οικονομικά έχεις συνέλθει από όλα αυτά τα έξοδα να το πάρεις. Εγώ το έκλεισα Φλεβάρη αφενός επειδή πέτυχα έκπτωση στην έκπτωση κι αφετέρου επειδή στις θερινές εκπτώσεις θα είμαστε ξεπαραδιασμένοι από τη γέννα. Αλλιώς θα το έπαιρνα Ιούλιο- Αύγουστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Στο μαιευτήριο που μίλησα μου είπαν ότι μπορεί να μείνει δυνητικά 1 συνοδός το βράδυ (ο οποίος δε θα αλλάξει τις 3 μέρες), αλλά δεν έχει καμία υποδομή (κοινώς θα κοιμηθεί όρθιος στην καρέκλα), όμως δε χρειάζεται καθότι έχουν αρκετό προσωπικό εκεί. Μόνο στο μονόκλινο έχει κάτι παραπάνω για συνοδό, αλλά είναι 200 ευρώ παραπάνω βρε κορίτσια και σκέφτομαι να τα επενδύσω στις εξετάσεις που σου προτείνουν (τεστ ακοης, μεταβολικα σύνδρομα) και σε καμία μαία.
Αυτό που με φοβίζει στο δίκλινο, (ξέρω θα ακουστώ υπερβολική) είναι ότι φοβάμαι πως θα θέλω να έχω ένα φωτάκι να κοιτάω αν ανασαίνει το μωρό κάθε ώρα και λεπτό κι άντε να έχεις άλλη δίπλα να την ενοχλείς... θα με βρίσει η κοπέλα με το δίκιο της....

Αθηνά, Πάτρα θα γεννήσω σε ιδιωτικό. Όσον αφορά το τεστ, προφανώς τσεκάρουν και τους συνοδούς μας, για να μην κολλήσουν όλους τους υπόλοιπους αν τυχόν νοσούν.
Σωτηρία μου, θα σου πρότεινα το καρότσι μου, αλλά δεν το λες οικονομικό. Υπάρχουν και τα Cosatto, που είναι ελαφριά και κοστίζουν γύρω στα 250 απ 'ο,τι έχω δει.
@Princess28 το καρότσι το παίρνεις όποτε νομίζεις εσύ. Μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς, να γεννήσεις και μόλις ξεπεταχτεί λίγο το μωρό κι οικονομικά έχεις συνέλθει από όλα αυτά τα έξοδα να το πάρεις. Εγώ το έκλεισα Φλεβάρη αφενός επειδή πέτυχα έκπτωση στην έκπτωση κι αφετέρου επειδή στις θερινές εκπτώσεις θα είμαστε ξεπαραδιασμένοι από τη γέννα. Αλλιώς θα το έπαιρνα Ιούλιο- Αύγουστο.

Πωπω πόσο μέσα στο μυαλό μου είσαι αυτά τα καροτσια κοιτάω και εγώ αλλά όλοι μου λένε ότι δεν κάνουν για βρέφος... Και πάλι βρέθηκα στο μηδέν χωρίς να ξέρω.. Το δικό σου το είχα δει αν θυμάμαι καλα είχες προτείνει σε μια κοπέλα θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό αν δεν βρω βέβαια εκεί θα καταλήξω και εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...