Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια!!! 

Κι εγώ κοιτάω νυχτικά, αλλά θέλω οικονομικά μια και γενικώς δεν τα μπορώ κι είδα στα Μινέρβα και στο moromou.gr, αλλά δεν τα παρηγγειλα ακόμα.

Αυγο-καθισμα ήθελα διακαώς καινούργιο, ώστε αν κάνω και δεύτερο παιδάκι στα επόμενα χρόνια να είναι γερό, αλλά με τον κορωνοιο και τη γρίπη από φθινόπωρο, πλάι μέσα θα είμαστε, οπότε θα αρκεστω στου ανηψιου μου.

Ίσως πάρω από το νέο χρόνο ένα 0-18κιλα για το σύζυγο (εμένα θα μου δώσει η αδερφή μου του ανηψιου).

Τα φορμακια καλά που το είπατε. Είπα να αγοράσω λευκά τιραντακια, γιατί προβλέπεται καύσωνας, αλλά στα Η&Μ έχουν εξαφανιστεί τα μικρά μεγέθη και βρήκα μόνο Mothercare. Ούτε Orchestra είχε για νεογνά. 

Κατα τ αλλα, έχω απογοητευτεί γιατί είναι πολλά ακόμα να αγοράσουμε, που δε φαίνονται, ειδικά για τη βαλίτσα μαιευτηρίου και γιατί το ίδιο το μαιευτήριο άλλες τιμές έλεγε στο σάιτ κι άλλες τιμές λένε μετά. σχεδόν 60% επάνω....

Αυτό το οικονομικό θα μας φάει.... 

Στο ορχεστρα πιο μεγάλο θα πάρεις από αυτό που γράφει... Τα νούμερα τους δεν είναι σωστά το 3 μηνών ας πούμε υπολόγισε το για νεογέννητο.. Όσο για μπιτζαμες θα περιμένω να δω και στην λαϊκή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως, κι εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική με τα μαγαζιά. Η πεθερά μου επιμένει (κι εν μέρει.με.συμφερει) να πάμε μαζί όταν ανοίξουν να πάρουμε τα κορμάκια της μικρης, τις νυχτικιές μου, τις θηλές/πιπίλες, αλλά φοβάμαι βρε κορίτσια. Φοβάμαι ότι όλοι θα είναι χύμα με νοοτροπία "πάει, πέρασε, έπιασαν οι ζέστες" κι άντε να προφυλαχτεις. Εδώ ήδη χτες με νευρίασε η πεθερά μου. 

Άρχισε ένα κάρο δικαιολογιες κατά της μάσκας ("ε,βάλε βγάλε στα μαγαζιά πόσο να αντέξεις;" "Δεν είμαστε μαθημενοι εμείς με.μασκες") κι ομολόγησε ότι πήγε σούπερ μάρκετ χωρίς κανένα μέτρο προστασίας. Και μετά έρχεται σε μένα επίσκεψη. Τι να πεις... Ίντερνετ και πάλι ίντερνετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μ τι κανετε;; Έχω να σας γράψω καιρό αλλά σας παρακολουθώ να ξέρετε ..γραφω και εδώ τ θεμα μ μήπως ξέρετε και σεις τίποτα ή καμμία άλλη κοπέλα έχει τπτ παρόμοιο.Έκανα την Β επιπέδου προχθες όλα καλά και μια χαρά ο μπέμπης μου είναι 560 γραμμάρια όλα σούπερ...μέχρι που μ λένε ότι ο μπέμπης μου έχει ηπιο ηπερηχογενες εντερακι...θα πάει ο άντρας μου να κάνει το 99% το γονιδίωμα για την Κυστική ίνωση εμένα μ είπε να μην την κάνω εφόσον θα κάνει ο άντρας μου το πλήρες γονιδίωμα.. να σας θυμίσω είχα και μια αποκολληση π κράτησε 1 μήνα και κτ και στην Αυχενική φαινόταν το αιμάτωμα μέσα της αποκολλησης κ η Αυχενική του παιδιού ήταν τέλεια..  ρε κορίτσια με έχει πάρει λίγο απ κάτω. Εάν ένας από εμάς είχε αυτο τ πράγμα την Κυστική ίνωση δεν θα τ ξεραμε;;; Υπάρχει μ είπαν κ περίπτωση να είναι από την αποκολληση αυτο π είδανε η σε μια μικρή λοίμωξη. Πφφφ κορίτσια είμαι να σκάσω απ χθες και δεν θέλω να το δείχνω Στον άντρα μου γιατί κ αυτός εχθές ήταν πάρα πολύ αγχωμένος...😒😒😒 τι λέτε να ναι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Πάντως, κι εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική με τα μαγαζιά. Η πεθερά μου επιμένει (κι εν μέρει.με.συμφερει) να πάμε μαζί όταν ανοίξουν να πάρουμε τα κορμάκια της μικρης, τις νυχτικιές μου, τις θηλές/πιπίλες, αλλά φοβάμαι βρε κορίτσια. Φοβάμαι ότι όλοι θα είναι χύμα με νοοτροπία "πάει, πέρασε, έπιασαν οι ζέστες" κι άντε να προφυλαχτεις. Εδώ ήδη χτες με νευρίασε η πεθερά μου. 

Άρχισε ένα κάρο δικαιολογιες κατά της μάσκας ("ε,βάλε βγάλε στα μαγαζιά πόσο να αντέξεις;" "Δεν είμαστε μαθημενοι εμείς με.μασκες") κι ομολόγησε ότι πήγε σούπερ μάρκετ χωρίς κανένα μέτρο προστασίας. Και μετά έρχεται σε μένα επίσκεψη. Τι να πεις... Ίντερνετ και πάλι ίντερνετ.

Πόσοι θα βγουν στους δρόμους σε τέτοια μαγαζιά μωρέ; σε βρεφικά όλες στην ίδια κατάσταση πηγαίνουμε... Με γάντια μάσκα... Δεν μπορώ βρε κορίτσια να δώσω τόσα χρήματα για καρεκλάκι και για καρότσι και να μην το δω... Δεν ξέρω εγώ θα κάνω ένα κουράγιο και θα βγω για αυτά τα δύο τα υπόλοιπα λίγα λίγα κάθε μήνα κάτι παραγγέλνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tzortzina123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μ τι κανετε;; Έχω να σας γράψω καιρό αλλά σας παρακολουθώ να ξέρετε ..γραφω και εδώ τ θεμα μ μήπως ξέρετε και σεις τίποτα ή καμμία άλλη κοπέλα έχει τπτ παρόμοιο.Έκανα την Β επιπέδου προχθες όλα καλά και μια χαρά ο μπέμπης μου είναι 560 γραμμάρια όλα σούπερ...μέχρι που μ λένε ότι ο μπέμπης μου έχει ηπιο ηπερηχογενες εντερακι...θα πάει ο άντρας μου να κάνει το 99% το γονιδίωμα για την Κυστική ίνωση εμένα μ είπε να μην την κάνω εφόσον θα κάνει ο άντρας μου το πλήρες γονιδίωμα.. να σας θυμίσω είχα και μια αποκολληση π κράτησε 1 μήνα και κτ και στην Αυχενική φαινόταν το αιμάτωμα μέσα της αποκολλησης κ η Αυχενική του παιδιού ήταν τέλεια..  ρε κορίτσια με έχει πάρει λίγο απ κάτω. Εάν ένας από εμάς είχε αυτο τ πράγμα την Κυστική ίνωση δεν θα τ ξεραμε;;; Υπάρχει μ είπαν κ περίπτωση να είναι από την αποκολληση αυτο π είδανε η σε μια μικρή λοίμωξη. Πφφφ κορίτσια είμαι να σκάσω απ χθες και δεν θέλω να το δείχνω Στον άντρα μου γιατί κ αυτός εχθές ήταν πάρα πολύ αγχωμένος...😒😒😒 τι λέτε να ναι;;

Η δική μου γνώμη είναι να πας και σε έναν ακόμα έμβρυολόγο να δει και αυτός και να σου πει την γνώμη του πριν κάνεις ένα σωρό εξετάσεις... Κατα τα άλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Άμα δεν είναι σίγουρος ο γιατρός 100% είναι δύσκολο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sotiria2004 είπε:

Η δική μου γνώμη είναι να πας και σε έναν ακόμα έμβρυολόγο να δει και αυτός και να σου πει την γνώμη του πριν κάνεις ένα σωρό εξετάσεις... Κατα τα άλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Άμα δεν είναι σίγουρος ο γιατρός 100% είναι 

Προσπαθώ να ηρεμησω Άλλα από την αλλη πρεπει να σκέφτομαι και θετικα. Εμένα μ είπε η γιατρος μου μπορει λεει να κατάπιε λιγο αιματακι απο την αποκολληση και μπορει κ Όχι.. εφοσον οι μετρησεις του παιδιόυ είναι καλες κ στην Αυχενική το ίδιο ομως κορίτσι μ.κ η έιμαι 25 ετών κ ο ανττας μ 29 άν παιζει ρολο ή ηλικια που λενε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Πόσοι θα βγουν στους δρόμους σε τέτοια μαγαζιά μωρέ; σε βρεφικά όλες στην ίδια κατάσταση πηγαίνουμε... Με γάντια μάσκα... Δεν μπορώ βρε κορίτσια να δώσω τόσα χρήματα για καρεκλάκι και για καρότσι και να μην το δω... Δεν ξέρω εγώ θα κάνω ένα κουράγιο και θα βγω για αυτά τα δύο τα υπόλοιπα λίγα λίγα κάθε μήνα κάτι παραγγέλνω... 

Καλα, για τέτοιο αγαθό, εννοείται θα το δεις από κοντά. Εγώ το Φλεβάρη πήγα Αθήνα για δουλειά κι έφερα γύρα 3 μαγαζιά να δω τι ισχύει και τι οχι από όσα διαβάζω και κυρίως αν χωράει στο Πορτ μπαγκαζ μου (το βασικότερο). 

Δε με φοβίζουν όμως τέτοια μαγαζιά. Με φοβίζει το χύμα στο κύμα που θα συναντάς στο κέντρο της αγοράς. Εμείς εδώ είμαστε κι επαρχία κι είναι όλα πυκνά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tzortzina123 δεν ξέρω να σου πω για το υπερηχογενες έντερο κι είναι κάτι που φοβόμουν μην ακούσω στη Β επιπέδου. 

Θα σου πω ωστόσο πως εγώ είμαι φορέας κυστικής ίνωσης, ψάξαμε το γονιδίωμα του άντρα μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, βρέθηκε καθαρός και σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω δώσει καμία σημασία σε αυτό. Πολύ πολύ να βγει φορέας σαν εμένα το παιδί.

Πάρε κι άλλη γνωμη αλλιώς κάτσε να δεις τα αποτελέσματα του άντρα σου και μετά βλέπεις. Το πρόβλημα θα ήταν να είστε κι οι δυο φορείς, αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, θα σε ρωτούσαν από την αυχενική άλλωστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

@Tzortzina123 δεν ξέρω να σου πω για το υπερηχογενες έντερο κι είναι κάτι που φοβόμουν μην ακούσω στη Β επιπέδου. 

Θα σου πω ωστόσο πως εγώ είμαι φορέας κυστικής ίνωσης, ψάξαμε το γονιδίωμα του άντρα μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, βρέθηκε καθαρός και σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω δώσει καμία σημασία σε αυτό. Πολύ πολύ να βγει φορέας σαν εμένα το παιδί.

Πάρε κι άλλη γνωμη αλλιώς κάτσε να δεις τα αποτελέσματα του άντρα σου και μετά βλέπεις. Το πρόβλημα θα ήταν να είστε κι οι δυο φορείς, αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, θα σε ρωτούσαν από την αυχενική άλλωστε.

Φορεας δηλαδη να έχει ένα μικρό ποσοστο;; πηγε πριν λιγο ο αντρας μου κ εκανε τν έξεταση. Θα βγει σε 10 ημέρες..Επίσης τώρα κοίταξα λίγο τα χαρτιά μου και στην Αυχενική έγραφε ότι ειχα αιματωμα μεσα λόγω αποκολλησης..μήπως φταίει κ αυτό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά δυστυχώς δεν ξέρω να σου τα ερμηνεύσω εγώ.

Φορέας σημαίνει να έχεις τη μετάλλαξη της πάθησης, ίσως να εμφανίζεις και μια πολύ πολύ ήπια συμπτωματολογία, αλλά να μη νοσείς ποτέ. 

Δεν παθαίνεις κάτι δηλαδή. Αν βρεις άντρα φορέα, εκεί υπάρχει 25% πιθανότητα το παιδί σας να νοσεί βαριά. 

Αλλά σου ξαναλέω, εμένα στην αυχενική με ρώτησαν αν θα ψάξουμε/αν έχουμε ψάξει το θέμα της κυστικής ίνωσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

Αυτά δυστυχώς δεν ξέρω να σου τα ερμηνεύσω εγώ.

Φορέας σημαίνει να έχεις τη μετάλλαξη της πάθησης, ίσως να εμφανίζεις και μια πολύ πολύ ήπια συμπτωματολογία, αλλά να μη μισείς ποτέ. 

Δεν παθαίνεις κάτι δηλαδή. Αν βρεις άντρα φορέα, εκεί υπάρχει 25% πιθανότητα το παιδί σας να νοσεί βαριά. 

Αλλά σου ξαναλέω, εμένα στην αυχενική με ρώτησαν αν θα ψάξουμε/αν έχουμε ψάξει το θέμα της κυστικής ίνωσης. 

Εμένα δεν με ρώτησαν κάτι τετοιο στην αυχενικη. Μ είπαν απλά ότι είναι πολύ καλές εξετάσεις μου Άλλα είχα τ αιμάτωμα λόγω αποκόλλησης...Σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες.. Δεν ήξερα τι είναι..μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να κατάπιε μόνο λίγο άιματακι.. Θα σκάσω σε 10 μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα. 😣😣😣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tzortzina123 είπε:

Εμένα δεν με ρώτησαν κάτι τετοιο στην αυχενικη. Μ είπαν απλά ότι είναι πολύ καλές εξετάσεις μου Άλλα είχα τ αιμάτωμα λόγω αποκόλλησης...Σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες.. Δεν ήξερα τι είναι..μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να κατάπιε μόνο λίγο άιματακι.. Θα σκάσω σε 10 μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα. 😣😣😣

Να έχεις πίστη. Στην τελική συζήτησε με το γιατρό σου ή και τον εμβρυολογο εκ νέου τι μπορεί να σημαίνει αυτό το εύρημα κι αν θα έχει πρόβλημα το παιδί. Μη σκας από μόνη σου στο σπίτι.

Και στα λέω εγώ που δυστυχώς ανακάλυψα το νόμο των πιθανοτήτων με άσχημο τρόπο προπερσι κι έμαθα τότε στα 30 μου ότι είμαι φορέας κυστικής ίνωσης και πρέπει να ψαχτουμε κι οι δυο από την αρχή.

Ενημέρωση, ψυχραιμία και καμιά προσευχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tzortzina123 ηρέμησε και μην κάνεις κακό χωρίς να έχεις ολοκληρωμένα αποτελέσματα στο λέω από πείρα... Και εγώ ξέρουν τα κορίτσια πόσο τρελάθηκα με ένα πρόβλημα που μου βρήκαν και τελικά πήγα σε 3 γιατρούς για να βεβαιωθώ ότι δεν ήταν κάτι... Όλη η εγκυμοσύνη είναι με πιθανότητες για αυτό ηρέμησε όσο μπορείς (γιατί είναι δύσκολο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Θέλω να πάρω καρότσι και από το ίντερνετ δεν γίνεται να διαλέξω... Είχα σκοπό να πάω Βουλγαρία τα έχει μισή τιμή αλλά τώρα έτσι πως έγινε δεν μπορώ... Είχα πει από την αρχή το 3ημερο της Πρωτομαγιάς θα πήγαιναμε... Τώρα θα δω τι θα κάνω... Θα δω και τα μεταχειρισμένα φυσικά και έχω δει ότι ρωτάνε κσι κοπέλες στο ίντερνετ για ρούχακια κτλ που δίνουν αν δεν τα θέλουν.. Άμα δεν φτιάξουν τα πράγματα και πάμε στο αισχατο θα ζητήσω 

αν τα έχει μισή τιμή τότε να περιμένεις... δεν είναι πρώτης πρώτης ανάγκης το καρότσι... ναι ξέρω ότι θα κάνει ζέστες και θα θέλουμε βολτούλες αλλά τις πρώτες 2-3 βδομάδες που να το βγάλεις έξω; όλο θα θέλει να τρώει, να χέζει και να κοιμάται... κι εσύ ακριβώς τα ίδια... αχαχαχαχαχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tzortzina123 είπε:

Εμένα δεν με ρώτησαν κάτι τετοιο στην αυχενικη. Μ είπαν απλά ότι είναι πολύ καλές εξετάσεις μου Άλλα είχα τ αιμάτωμα λόγω αποκόλλησης...Σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες.. Δεν ήξερα τι είναι..μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να κατάπιε μόνο λίγο άιματακι.. Θα σκάσω σε 10 μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα. 😣😣😣

την κυστική ίνωση τώρα αρχίζουν να την κοιτάνε... δεν είναι υποχρεωτικές οι εξετάσεις της αλλά θα πρέπει να μπουν σύντομα στον υποχρεωτικό προγεννετικό έλεγχο... ο εξωσωματικός μας την έκανε στον άντρα μου στο 80% των μεταλλάξεων... και όταν είχα πάει στο γιατρό του δημόσιου μαιευτηρίου μας τις ζήτησε... και δεν του έφταναν αυτές που είχε κάνει ο άντρας μου αλλά ήθελε και από μένα... αλλιώς λέει δεν γεννάς στο Αρεταίειο... αλήθεια ψέμματα, τι να σου πω;; αλλά εδώ βλέπω ελάχιστες πιθανότητες... δεν είναι καν κανονικό υπερηχογενές το έντερο... απλώς βλέπει κάτι ήπιο... το οποίο κάλλιστα μπορεί να προκλήθηκε από την αποκόλληση... άρα έχεις μία δυνατή αιτία... καλά κάνει και θέλει να σιγουρευτεί και θα σου έλεγα ότι αυτό είναι για καλό... ευτυχώς που υπάρχουν οι εξετάσεις για να μην πηγαίνουμε στα τυφλά... χαλάρωσε και μην το σκέφτεσαι γιατί σίγουρα δεν είναι αυτό... για να είναι θα πρέπει να το είστε φορείς και οι δύο... και πόσο πιθανό σου ακούγεται αυτό;; πάντως λιγότερο πιθανό από το να κατάπιε το μωρό αιματάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

την κυστική ίνωση τώρα αρχίζουν να την κοιτάνε... δεν είναι υποχρεωτικές οι εξετάσεις της αλλά θα πρέπει να μπουν σύντομα στον υποχρεωτικό προγεννετικό έλεγχο... ο εξωσωματικός μας την έκανε στον άντρα μου στο 80% των μεταλλάξεων... και όταν είχα πάει στο γιατρό του δημόσιου μαιευτηρίου μας τις ζήτησε... και δεν του έφταναν αυτές που είχε κάνει ο άντρας μου αλλά ήθελε και από μένα... αλλιώς λέει δεν γεννάς στο Αρεταίειο... αλήθεια ψέμματα, τι να σου πω;; αλλά εδώ βλέπω ελάχιστες πιθανότητες... δεν είναι καν κανονικό υπερηχογενές το έντερο... απλώς βλέπει κάτι ήπιο... το οποίο κάλλιστα μπορεί να προκλήθηκε από την αποκόλληση... άρα έχεις μία δυνατή αιτία... καλά κάνει και θέλει να σιγουρευτεί και θα σου έλεγα ότι αυτό είναι για καλό... ευτυχώς που υπάρχουν οι εξετάσεις για να μην πηγαίνουμε στα τυφλά... χαλάρωσε και μην το σκέφτεσαι γιατί σίγουρα δεν είναι αυτό... για να είναι θα πρέπει να το είστε φορείς και οι δύο... και πόσο πιθανό σου ακούγεται αυτό;; πάντως λιγότερο πιθανό από το να κατάπιε το μωρό αιματάκι...

Εμας μας είπε να την κανει μόνο ο αντρας μου στο 99%. Ρώτησα τν γιατρο μου πριν λίγο και της λέω στην 12η εβδομάδα που κάναμε την Αυχενική διαφάνεια έγραφε αιμάτωμα.και μ στέλνει κ μ λεει εχουν περάσει πολλές εβδομάδες από τοτε...αντί να με καθησυχάσει με πάει στο άλλο άκρο πραγματικά...κοριτσι μου να σαι καλά πιο πολύ με καθησυχασες εσύ πάρα ή γιατρος μου..πάρα το γεγονός Όχι είχα 1 μήνα και αποκόλληση μ λεει εχουν περάσει εβδομάδες από τοτε..Ναι ήπιο μου είπαν.. πραγματικά πιστεύω να ναι καλά το μωράκι μου .Α κ κάτι άλλο ενω ή καρδιά του παιδιόυ μου είναι πολύ καλά έτσι μ παν στο ελενα έκανα τν β έπιπεδου εκεί Που είναι η γιατρος μου μ πασαραν κάτι τηλέφωνα και καλά λεει να κανω κ στ παιδί έναν υπέρηχο καρδιάς..Ένας άλλος γυναικολος π έχω είναι ιδιωτικός μ λεει μην το κάνεις εφόσον τ μωρό είναι καλά .απλά σου πασαραν τα τηλ άυτα Επειδη θα είναι δικοί τους.τι λες εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tzortzina123 είπε:

Εμας μας είπε να την κανει μόνο ο αντρας μου στο 99%. Ρώτησα τν γιατρο μου πριν λίγο και της λέω στην 12η εβδομάδα που κάναμε την Αυχενική διαφάνεια έγραφε αιμάτωμα.και μ στέλνει κ μ λεει εχουν περάσει πολλές εβδομάδες από τοτε...αντί να με καθησυχάσει με πάει στο άλλο άκρο πραγματικά...κοριτσι μου να σαι καλά πιο πολύ με καθησυχασες εσύ πάρα ή γιατρος μου..πάρα το γεγονός Όχι είχα 1 μήνα και αποκόλληση μ λεει εχουν περάσει εβδομάδες από τοτε..Ναι ήπιο μου είπαν.. πραγματικά πιστεύω να ναι καλά το μωράκι μου .Α κ κάτι άλλο ενω ή καρδιά του παιδιόυ μου είναι πολύ καλά έτσι μ παν στο ελενα έκανα τν β έπιπεδου εκεί Που είναι η γιατρος μου μ πασαραν κάτι τηλέφωνα και καλά λεει να κανω κ στ παιδί έναν υπέρηχο καρδιάς..Ένας άλλος γυναικολος π έχω είναι ιδιωτικός μ λεει μην το κάνεις εφόσον τ μωρό είναι καλά .απλά σου πασαραν τα τηλ άυτα Επειδη θα είναι δικοί τους.τι λες εσυ;

εγώ έκανα υπέρηχο καρδιάς... και θα τον επαναλάβω στις 20/5... αλλά εγώ έχω διάφορα θεματάκια ανοικτά και ο γιατρός μου, επειδή είμαι από εξωσωματική και είναι και πολύτιμος κύηση, είναι πάρα πολύ προσεχτικός... και μάλιστα μου έβαλε και το dopler νωρίτερα γιατί θέλει να είναι σίγουρος ότι όλα θα είναι τέλεια μέχρι την 30η μην τυχόν και χρειαστεί πρόωρος τοκετός...

ο υπέρηχος καρδιάς δεν είναι άσκοπος... και δεν κοιτάνε μόνο την καρδιά αλλά όλες τις μεγάλες αρτηρίες και τις συνδέσεις... του μπέμπη βγηκε μια χαρά... μου είπαν βέβαια ότι είδαν όσα μπορούν δουν... αυτά όμως είναι και τα σημαντικότερα... όταν γεννηθεί θα τον ελέγξει και ο παιδίατρος για φυσηματάκια κλπ που δεν φαίνονται στον υπέρηχο...

άκου υπάρχει η άποψη ότι οι γυναίκες γεννάνε από την αρχή του κόσμου χωρίς εξετάσεις... ναι οκ αλλά και η θνησιμότητα, τόσο η μητρική όσο και η εμβρυακή αλλά και η βρεφική, ήταν στα ύψη... από τη στιγμή που υπάρχουν όλες αυτές οι εξετάσεις εγώ είμαι υπέρ του να τις κάνουμε... ναι μπορεί κάλλιστα μια γυναίκα να γεννήσει και να πάνε όλα μια χαρά χωρίς καθόλου εξετάσεις και με μία φορά επίσκεψη το μήνα στο γιατρό... αλλά αυτό είναι τυχαίο... γιατί να παίρνουμε ρίσκα;;; ναι όλα μπορεί να πάνε μια χαρά μέχρι τέλους αλλά όλα μπορεί να πάνε και στραβά... εγώ π.χ. στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και ήμουν και πιτσιρίκα εμφάνισα προεκλαμψία στην 36η εβδομάδα... τη βρήκε αρχικά ο γιατρός μου στην πίεση που μου έπαιρνε κάθε φορά... μετά κοίταξε τα πόδια μου που ήταν τούμπανο και με έστειλε για ούρα 24ώρου... αν δεν μου έπαιρνε την πίεση τι θα γινόταν;;;; ή αν δεν είχα πάει εκείνη τη Δευτέρα και πήγαινα την επόμενη;; οπότε τώρα τι κάνω;;; ήδη από το 5ο έχω πάρει πιεσόμετρο και μετριέμαι συνέχεια και κάθε μήνα με τις άλλες εξετάσεις ζητάω και κάνω και μόνη μου ούρα 24ώρου για να ελέγχω το λεύκωμα... τίποτα δεν θεωρώ υπερβολικό...

το ξέρεις ότι πλέον μπορείς και στην Ελλάδα -είναι μετρημένοι βέβαια αυτοί που μπορούν- να επέμβεις χειρουργικά στο έμβρυο;; εγώ νόμιζα ότι μόνο στο greys anatomy γινόταν αυτό, και μάλιστα ότι το είχαν επινοήσει... αχαχαχαχαχαχαχα... κι όμως... για όλα υπάρχει λύση...

εγώ θα σου έλεγα να γκουγκλάρεις τα ονόματα που σου έδωσαν... όπως έκανα εγώ με τους εμβρυομητρικούς κάθε φορά... ήθελα να σιγουρευτώ ότι ήταν πιστοποιημένοι και για τους 3 μεγάλους υπερήχους... και να τον κάνεις τον υπέρηχο... η γνώση είναι δύναμη... και άσε κατά μέρος κάθε σκέψη για κυστική ίνωση... θα είχε δείξει πράγματα ήδη από την αυχενική... και διάβαζα και σε ένα άλλο φόρουμ παλιότερα για υδρονέφωση στα νεφρά ή για υπερηχογενή καρδιά ή έντερο και πέρασαν αγωνία μεγάλη και τελικά ή δεν ήταν τίποτα ή ήταν κάτι μικρό που αντιμετωπιζόταν εύκολα... αλλά ότι και να είναι καλό είναι να το ξέρεις από πριν ώστε να υπάρχει πρωτόκολλο έτοιμο να αντιμετωπιστεί το περιστατικό...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως όσον αφορά την κυστική ίνωση, λανθασμένα δεν την ψάχνουν στον προγεννητικό έλεγχο τόσα χρόνια. Είναι το πιο σύνηθες κληρονομικό νόσημα, ακόμα κι από τη μεσογειακή αναιμία. 

Πάντως, μην αγχεσαι προκαταβολικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tzortzina123 είπε:

Εμας μας είπε να την κανει μόνο ο αντρας μου στο 99%. Ρώτησα τν γιατρο μου πριν λίγο και της λέω στην 12η εβδομάδα που κάναμε την Αυχενική διαφάνεια έγραφε αιμάτωμα.και μ στέλνει κ μ λεει εχουν περάσει πολλές εβδομάδες από τοτε...αντί να με καθησυχάσει με πάει στο άλλο άκρο πραγματικά...κοριτσι μου να σαι καλά πιο πολύ με καθησυχασες εσύ πάρα ή γιατρος μου..πάρα το γεγονός Όχι είχα 1 μήνα και αποκόλληση μ λεει εχουν περάσει εβδομάδες από τοτε..Ναι ήπιο μου είπαν.. πραγματικά πιστεύω να ναι καλά το μωράκι μου .Α κ κάτι άλλο ενω ή καρδιά του παιδιόυ μου είναι πολύ καλά έτσι μ παν στο ελενα έκανα τν β έπιπεδου εκεί Που είναι η γιατρος μου μ πασαραν κάτι τηλέφωνα και καλά λεει να κανω κ στ παιδί έναν υπέρηχο καρδιάς..Ένας άλλος γυναικολος π έχω είναι ιδιωτικός μ λεει μην το κάνεις εφόσον τ μωρό είναι καλά .απλά σου πασαραν τα τηλ άυτα Επειδη θα είναι δικοί τους.τι λες εσυ;

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες !!Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!!!κοπέλα μου απαντάω πρώτα σε εσένα γιατι  τις προάλλες  είχαμε μια κουβέντα γι'αυτό ακριβώς το εύρημα με το έντερο στη β επιπέδου εξέταση..μια θεία  του άντρα μου στο 2ο παιδί.της είχε  αυτό...τελικά το παιδί γεννήθηκε και είχε μια ελιτσα  απλή στη κοιλιά Αλλά στο  υπερηχογράφημα...φαινόταν ότι σαν να.ειχε καταπιεί  κάτι  όπως λες και εσύ!!!τώρα είναι μια  κούκλα που πάει δημοτικό και είναι όλα της πάνω τέλειΑ! Σχετικά με τη κυστικη ινωση τη ζήτησα εγώ από το γιατρο  μου ενώ ήμουν έγκυος στην 1η μου κόρη...εγώ έκανα  στο 75 % των μεταλλαξεων βγήκε αρνητική δεν έκανε ποτέ ο  συζυγος είναι κάτι σαν το στίγμα  δε θέλουμε να είναι φορείς  και οι 2 γονείς Αλλά γενικά τα τελευταία χρόνια το έχουν εντάξει  στον Προγεννητικο  δεν είναι κάτι τοσο συχνό δηλαδή...δε θα έχει τίποτα το μωρό και άδικα αγχώνεσαι  !!! Με το καλό ο μπέμπης!!!Θα είναι αυγουστιατικο  μωρό δηλαδή καλά το υπολογίζω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σχετικά με τα δικά μου νέα αν και είμαι  χαμένη δε προλαβαίνω να γράφω Αλλά σας διαβάζω!!!Είμαι στην 31η εβδομάδα  προς 32η...βαδίζουμε σταθερά και καλά ο μπεμπακος  είναι γύρω στα 1800 γρ με τις γνωστές αποκλίσεις  που δίνουν στις εξετάσεις δεν έχει ακόμα.θεση με το κεφάλι κάτω  Αλλά δεν αγχώνομαι ακόμα.😋 είναι ένα δραστήριο μωρό...έχω πολύ μεγάλο θέμα με δυσκοιλιότητα γιατί πίνω διπλό σίδηρο λόγω χαμηλής φεριτινης  κ αιματοκρίτη  γενικά οι αίματος μου έχουν πέσει κάπως.. προσέχω τι τρώω  Αλλά δε βοηθάει  σκέφτομαι μέχρι και υποθέτο  τόσο χάλια  δηλαδή...Δεν έχω φτιάξει ακόμα.βαλίτσα  αν και τα έχω βρει  όλα.. Και του μωρού Επίσης..και νομίζω ότι πρέπει  να οργανώθω εντατικά...ίσως φταίει  ότι στις κορες μου γέννησα 40 και 41 εβδ  και σκέφτομαι  ότι έχω μέλλον Αλλά.ποτε δε ξέρεις ποτέ θα έρθει  κάθε φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/4/2020 at 10:02 ΠΜ, ο/η Athinaa είπε:

μου έλεγε το πρωί η μαία ότι μέχρι την 32η εβδομάδα έχουν χώρο και μετακινούνται... γι' αυτό τα νιώθουμε πιο έντονα... εδώ στην κλινική έρχονται ανά 4-5 ώρες περίπου και εκτός από την πίεση μου βάζουν και το μαρκουτσάκι στην κοιλιά και ακούμε καρδιά... έχει πλάκα όταν επί 2-3 φορές την ακούμε πχ δεξιά και κάτω από τον αφαλό και την επόμενη μέρα αριστερά... ωστόσο όταν εμπεδωθούν -σφηνώσουν δηλ- συνήθως με τη συμπλήρωση του 7ου αν πρόκειται για πρώτη εγκυμοσύνη, δεν πολυκουνιούνται και εξαιτίας του ελάχιστου χώρου που έχει μείνει ελεύθερος... εκεί ίσως δείτε να πετάγεται ξαφνικά ένα κωλαράκι αριστερά ψηλά ή ένα χεράκι κάτω δεξιά... αχαχαχαχαχαχαχαχα

Τι  ωραία  περιγραφή !!!διαβάζω τα νέα σου και θαυμάζω τη δύναμη  σου και το κουράγιο σου εύχομαι ένα τελειομηνο  μωρό καλοκαιριάτικο!!! Και θα είναι θα το δεις!!! Αυτό είναι αλήθεια ως τις 31 32 εβδ  κάνουν.παρτι  μετά που χωρος που παίρνουν βάρος περιορίζουν  κινήσεις εγώ πάντα έχω το νου μου να το νιώθω Αλλά όχι τόσο έντονα όπως 27 -29 εβδ. 

Πώς είσαι τώρα ? Διάβασα το κόστος στα ιδιωτικά..έχω γεννήσει στο μητέρα υπέροχες  παροχές και φρόντιδα  Αλλά..... πολλααα λεφτά πάρα πολλά..χαλάλι τους όμως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Giorgette2020 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες !!Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!!!κοπέλα μου απαντάω πρώτα σε εσένα γιατι  τις προάλλες  είχαμε μια κουβέντα γι'αυτό ακριβώς το εύρημα με το έντερο στη β επιπέδου εξέταση..μια θεία  του άντρα μου στο 2ο παιδί.της είχε  αυτό...τελικά το παιδί γεννήθηκε και είχε μια ελιτσα  απλή στη κοιλιά Αλλά στο  υπερηχογράφημα...φαινόταν ότι σαν να.ειχε καταπιεί  κάτι  όπως λες και εσύ!!!τώρα είναι μια  κούκλα που πάει δημοτικό και είναι όλα της πάνω τέλειΑ! Σχετικά με τη κυστικη ινωση τη ζήτησα εγώ από το γιατρο  μου ενώ ήμουν έγκυος στην 1η μου κόρη...εγώ έκανα  στο 75 % των μεταλλαξεων βγήκε αρνητική δεν έκανε ποτέ ο  συζυγος είναι κάτι σαν το στίγμα  δε θέλουμε να είναι φορείς  και οι 2 γονείς Αλλά γενικά τα τελευταία χρόνια το έχουν εντάξει  στον Προγεννητικο  δεν είναι κάτι τοσο συχνό δηλαδή...δε θα έχει τίποτα το μωρό και άδικα αγχώνεσαι  !!! Με το καλό ο μπέμπης!!!Θα είναι αυγουστιατικο  μωρό δηλαδή καλά το υπολογίζω? 

Καλημέρα κορίτσι μου αληθώς ο κύριος..σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες και με καθησηχασες και εσύ Όπως τα Άλλα τα κορίτσια εδώ μέσα...Εμένα μ είπε να κάνει μόνο ο αντρας μ..Εγώ σχετικά κοίτα δεν ξερω τίποτα από αυτά διότι είναι τ πρωτο μ παιδί έιμαι 25 ετών και δεν τ ηξερα. Ήξερα μόνο γ Αυχενική β έπιπεδου κτλ..Το κάναμε εφόσον μας είπε η γιατρος μ ότι πρέπει για να είμαστε σίγουροι. Μακάρι κοπέλα μ.να Ναι όλα καλά...με το καλό και σε σένα και μ έναν πόνο.. είδα ότι πλησιάζεις εσύ Ε.; εσύ αγοράκι ή κοριτσάκι; μέχρι 23/8 μου έχουν βγάλει ΠΗΤ. Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι από εμενα

ΠΗΤ 27/8 κοριτσακι

🤗

προς το παρόν κρεββάτι γιατί με πονάει η κοιλιά μου χωρίς εμφανή λόγο.. κάποια άλλη σαν εμένα;

Φιλακια! 

Αφροδιτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tzortzina123 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου αληθώς ο κύριος..σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες και με καθησηχασες και εσύ Όπως τα Άλλα τα κορίτσια εδώ μέσα...Εμένα μ είπε να κάνει μόνο ο αντρας μ..Εγώ σχετικά κοίτα δεν ξερω τίποτα από αυτά διότι είναι τ πρωτο μ παιδί έιμαι 25 ετών και δεν τ ηξερα. Ήξερα μόνο γ Αυχενική β έπιπεδου κτλ..Το κάναμε εφόσον μας είπε η γιατρος μ ότι πρέπει για να είμαστε σίγουροι. Μακάρι κοπέλα μ.να Ναι όλα καλά...με το καλό και σε σένα και μ έναν πόνο.. είδα ότι πλησιάζεις εσύ Ε.; εσύ αγοράκι ή κοριτσάκι; μέχρι 23/8 μου έχουν βγάλει ΠΗΤ. Εσυ;

Όλα θα πάνε μια χαρά!!! Εγώ έχω ΠΗΤ  27/6  αγοράκι.!όλα να πάνε καλά σε όλες μας νομίζω είμαστε τυχερες  που γεννάμε  καλοκαίρι!ειδικά φέτος με όλα αυτά! Είσαι μπέμπα εσύ 25 χρονών Αλλά αφού έχεις τον άνθρωπο σου καλά κάνετε και κάνετε παιδάκι τα παιδιά είναι η απόλυτη  ευτυχία! Εγώ είμαι στα 33.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...