Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ξένα σάιτ διαβάζω ότι είναι ακούσιες κινησεις λόγω του ότι δεν έχει ολοκληρωθεί το νευρικο τους συστημα και γενικώς ότι είναι φυσιολογικό.

Πέφτω όμως και σε συζητήσεις του τύπου "το παιδί μου είχε επιληψία και κανείς δε με πιστευε" και με παίρνει από κατω.. 

Ο γιατρός μου θα μου πει να μη διαβάζω και να μη σκέφτομαι τόσο πολύ, αλλά ξέρω εγώ... Η μέχρι τώρα πορεία μου έχει δείξει ότι ο,τι εξαίρεση υπάρχει σε κανόνα, σε μένα θα τύχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα και εγώ τα διάβασα αυτά αυτος είναι και ο δικός μου τρόπος σκέψης ακριβώς όμως ...αλλά ασ ελπίζουμε για τα καλύτερο και όχι για το χειρότερο εξάλλου εμένα πλέον σταμάτησε να το κάνει αυτό 7 με 8 μηνών το έκανα πλέον μπήκα στον 9 και δεν το κάνει αλλά να σου πω κάτι άμα παρατηρήσεις και νεογέννητα κάνουνε ακούσια  τινάγματα και ο εγκέφαλος και το νευρικό σύστημα των βρεφών αναπτύσσεται και ολοκληρώνεται αρκετό καιρό αργότερα μετά την γέννηση τους .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ να σας ρωτησω...το μωρακι σας το νιωθετε καθε μερα με την ιδια ενταση κ συχνοτητα;Εγω την μια μερα τη νιωθω να ξεσαλωνει ολη μερα κ την επομενη να ειναι πολυ υσηχη κινειται μεν αλλα πολυ πολυ απαλα...κ ειμαι μεσα στο αγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω 2 φορες ενιωσα σαν να ανατριχιασε απο κατι...και λεω συχασιαρα θα ειναι σαν τον αντρα μου χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Κοριτσια μ να σας ρωτησω...το μωρακι σας το νιωθετε καθε μερα με την ιδια ενταση κ συχνοτητα;Εγω την μια μερα τη νιωθω να ξεσαλωνει ολη μερα κ την επομενη να ειναι πολυ υσηχη κινειται μεν αλλα πολυ πολυ απαλα...κ ειμαι μεσα στο αγχος...

Ακριβώς τα ίδια!!! Μια μέρα κλωτσαει, δύο είναι αφαντη... Εχω αποφασίσει ότι έτσι πάει. Τι να κάνω πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Ακριβώς τα ίδια!!! Μια μέρα κλωτσαει, δύο είναι αφαντη... Εχω αποφασίσει ότι έτσι πάει. Τι να κάνω πια...

Αληθεια;;; κ εμενα ετσι κανει!!!Κ εγω προσπαθω να ηρεμησω καθε φορα αλλα δε.μπορω...παλι ημικρανια με επιασε απο το αγχος μ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Κοριτσια μ να σας ρωτησω...το μωρακι σας το νιωθετε καθε μερα με την ιδια ενταση κ συχνοτητα;Εγω την μια μερα τη νιωθω να ξεσαλωνει ολη μερα κ την επομενη να ειναι πολυ υσηχη κινειται μεν αλλα πολυ πολυ απαλα...κ ειμαι μεσα στο αγχος...

κι εγω ετσι ακριβωσ!! προχθεσ το ενιωθα ολη μερα σχεδον και απο χθες  εως καθολου και μ εχει φαει το αγχοσ....γιατι να γινεται αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάπου είχα διαβάσει πως όταν μεγαλώνουν "αποτραβιούνται" κι ησυχάζουν. Έτσι θέλω να πιστεύω. Ότι "δουλεύει" σιωπηλά ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/4/2020 at 9:10 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Κάπου είχα διαβάσει πως όταν μεγαλώνουν "αποτραβιούνται" κι ησυχάζουν. Έτσι θέλω να πιστεύω. Ότι "δουλεύει" σιωπηλά ☺️

μου έλεγε το πρωί η μαία ότι μέχρι την 32η εβδομάδα έχουν χώρο και μετακινούνται... γι' αυτό τα νιώθουμε πιο έντονα... εδώ στην κλινική έρχονται ανά 4-5 ώρες περίπου και εκτός από την πίεση μου βάζουν και το μαρκουτσάκι στην κοιλιά και ακούμε καρδιά... έχει πλάκα όταν επί 2-3 φορές την ακούμε πχ δεξιά και κάτω από τον αφαλό και την επόμενη μέρα αριστερά... ωστόσο όταν εμπεδωθούν -σφηνώσουν δηλ- συνήθως με τη συμπλήρωση του 7ου αν πρόκειται για πρώτη εγκυμοσύνη, δεν πολυκουνιούνται και εξαιτίας του ελάχιστου χώρου που έχει μείνει ελεύθερος... εκεί ίσως δείτε να πετάγεται ξαφνικά ένα κωλαράκι αριστερά ψηλά ή ένα χεράκι κάτω δεξιά... αχαχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athinaa είπε:

μου έλεγε το πρωί η μαία ότι μέχρι την 32η εβδομάδα έχουν χώρο και μετακινούνται... γι' αυτό τα νιώθουμε πιο έντονα... εδώ στην κλινική έρχονται ανά 4-5 ώρες περίπου και εκτός από την πίεση μου βάζουν και το μαρκουτσάκι στην κοιλιά και ακούμε καρδιά... έχει πλάκα όταν επί 2-3 φορές την ακούμε πχ δεξιά και κάτω από τον αφαλό και την επόμενη μέρα αριστερά... ωστόσο όταν εμπεδωθούν -σφηνώσουν δηλ- συνήθως με τη συμπλήρωση του 7ου αν πρόκειται για πρώτη εγκυμοσύνη, δεν πολυκουνιούνται και εξαιτίας του ελάχιστου χώρου που έχει μείνει ελεύθερος... εκεί ίσως δείτε να πετάγεται ξαφνικά ένα κωλαράκι αριστερά ψηλά ή ένα χεράκι κάτω δεξιά... αχαχαχαχαχαχαχαχα

Καλημέρα κοπέλα μου. Τι γλυκό μήνυμα, δεν εχω σταματήσει να χαμογελάω από τη στιγμή που το διάβασα ❤️ Πολύ χαίρομαι που είναι όλα καλά με το μωράκι σου. Πώς είσαι; Σου έχουν πει πότε με το καλό μπορείς να επιστρέψει σπιτάκι σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου. Τι γλυκό μήνυμα, δεν εχω σταματήσει να χαμογελάω από τη στιγμή που το διάβασα ❤️ Πολύ χαίρομαι που είναι όλα καλά με το μωράκι σου. Πώς είσαι; Σου έχουν πει πότε με το καλό μπορείς να επιστρέψει σπιτάκι σου; 

Ναι φεύγω τη Δευτέρα... από χθες οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές αλλά ο λοιμωξιολόγος ήθελε να πάρω ενδοφλέβια αντιβίωση για 5 μέρες συνολικά... εγώ βέβαια θα κάτσω εδώ συνολικά 10  αλλά αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η πρώτη αντιβίωση δεν κάλυπτε το μικρόβιο που ανακάλυψαν την Τρίτη... οπότε Δευτέρα πρωί πρωί μπορώ να φύγω μου είπαν, τα έχουν όλα έτοιμα...

από κει και πέρα βέβαια οι εξετάσεις θα είναι συνεχείς αλλά αυτό δεν με αναστατώνει αντιθέτως με καθησυχάζει ότι τα έχουν όλα υπό πλήρη έλεγχο... ο γιατρός μου έχει και υπέροχες μαίες οπότε ακόμα και για το παραμικρό θα βρω στο λεπτό κάποια απ' αυτές και θα συζητήσω και την παραμικρή ανησυχία μου, χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί να ενοχλήσω το γιατρό... επαφίεται εξάλλου σ αυτές να τον ειδοποιήσουν αν κάτι είναι ανησυχητικό...

λοιπόν κορίτσια ξέρετε τι έκανα σήμερα το πρωί; έφτιαξα μια λίστα για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου με βάση την μόλις αποκτηθείσα εμπειρία μου... αχαχαχαχαχαχα...  και μάλλον θα αρχίσω να την υλοποιώ κιόλας από βδομάδα που γυρνάω σπίτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

Ναι φεύγω τη Δευτέρα... από χθες οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές αλλά ο λοιμωξιολόγος ήθελε να πάρω ενδοφλέβια αντιβίωση για 5 μέρες συνολικά... εγώ βέβαια θα κάτσω εδώ συνολικά 10  αλλά αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η πρώτη αντιβίωση δεν κάλυπτε το μικρόβιο που ανακάλυψαν την Τρίτη... οπότε Δευτέρα πρωί πρωί μπορώ να φύγω μου είπαν, τα έχουν όλα έτοιμα...

από κει και πέρα βέβαια οι εξετάσεις θα είναι συνεχείς αλλά αυτό δεν με αναστατώνει αντιθέτως με καθησυχάζει ότι τα έχουν όλα υπό πλήρη έλεγχο... ο γιατρός μου έχει και υπέροχες μαίες οπότε ακόμα και για το παραμικρό θα βρω στο λεπτό κάποια απ' αυτές και θα συζητήσω και την παραμικρή ανησυχία μου, χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί να ενοχλήσω το γιατρό... επαφίεται εξάλλου σ αυτές να τον ειδοποιήσουν αν κάτι είναι ανησυχητικό...

λοιπόν κορίτσια ξέρετε τι έκανα σήμερα το πρωί; έφτιαξα μια λίστα για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου με βάση την μόλις αποκτηθείσα εμπειρία μου... αχαχαχαχαχαχα...  και μάλλον θα αρχίσω να την υλοποιώ κιόλας από βδομάδα που γυρνάω σπίτι...

Τέλεια κοπέλα μου, όλα καλά κι εύκολα από εδώ και πέρα εύχομαι, αρκετά ταλαιπωρήθηκες ως τώρα.

Για δώσε καμιά συμβουλή για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, γιατί έχω τσεκάρει διάφορα σάιτ, μιλάω και με φίλες μου που έχουν γεννήσει αλλά ακόμα μπερδεμένη νιώθω, θα προτιμούσα να έχω μόνο τα απολύτως απαραίτητα από το να τη γεμίζω και με πράγματα που τελικά δε θα χρησιμοποήσω καθόλου, αλλά ποια είναι αυτά; εχεχεχεχχε. Για να μην επεκταθώ στις γενικότερες αγορές για το μωρό, δωμάτιο κλπ. Ακόμα δεν έχω αγοράσει τπτ, επικρατεί ένα χάος στο κεφάλι μου, πρώτη εγκυμοσύνη, ήρθε κι ο κορονοιός, έχω πήξει😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια πως ειστε?? ειμαι 25η εβδομαδα και εχει εδω και 2 μερες περιπου που νιωθω το μωρακι πολυ χαμηλα....το εχει παθει καμια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η evi1996 είπε:

καλησπερα κοριτσια πως ειστε?? ειμαι 25η εβδομαδα και εχει εδω και 2 μερες περιπου που νιωθω το μωρακι πολυ χαμηλα....το εχει παθει καμια???

Καλησπέρα!!! Εγώ τώρα τον Απρίλιο πήγα στο γιατρό και του το είπα, γιατί πραγματικά με πίεζε η μικρή χαμηλά.λες και θα έβγαινε. Τελικά απεδείχθη πως ήταν κατακόρυφα κι είχε τα πόδια της εκεί κάτω. Κοινώς έπαιζε μπάλα με την κύστη μου. 🤭

Ρώτησε το γιατρό σου όταν ξαναπάς, αλλά πιστεύω πως δεν είναι κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια !! Πως είστε ;;

ήθελα να σας ρωτήσω στη δεξιά πλευρά εκεί που είναι η σκωληκοειδίτη (την έχω βγάλει ) όταν πατήσω με το δάχτυλο μου εκείνο το σημείο η αν κουνήσω το δεξί μου πόδι πονάει . Στον υπέρηχο δεν φαίνεται να έχω κάτι το έχει πάθει καμία ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με πονούσε πολύ και δεν την έχω βγάλει και ειχα φρικαρει. Αλλά το πιθανότερο είναι να είναι η μήτρα που διαστέλλεται αυτό που λένε στα αγγλικά round ligament pain. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλενάδες... πήγα κι εγώ σήμερα στο γιατρό να κάνω ένα υπέρηχο απλό και να μιλήσουμε και για τα τεκταινόμενα του 10ημέρου μου στην κλινική... βγήκα χθες αλλά όπως μπήκα βγήκα... ελαφρότερη βέβαια κατά 5.700 ευρώ... μας ήρθε συγκοπή... και ξέρετε τι ήταν το πιο ακριβό; οι εξετάσεις... πάνω από 3.000 ευρώ... τέτοια υπεροκοστολόγηση δεν την περίμενα... να φανταστείτε ότι ο λοιμωξιολόγος μου έγραψε να επαναλάβω τις ίδιες εξετάσεις και περισσότερες ακόμα, με παραπεμπτικό αυτή τη φορά, που θα τις κάνω στην ίδια κλινική το Σάββατο πρωί ως εξωτερική ασθενής, και ενώ οι εξετάσεις -που είναι πολύ περισσότερες έτσι- κοστίζουν γύρω στα 190 ευρώ εγώ θα πληρώσω γύρω στα 35 με συμμετοχή 15%... και δεν μας έκαναν γενικώς καμία έκπτωση... ούτε τώρα ούτε στην περίδεση... ενώ στα μαιευτικά κάνουν πάντα έκπτωση μια και θα σε έχουν πελάτη και στη γέννα... η δικαιολογία της ηλίθιας στο ταμείο στη μαία μου ήταν ότι κοίταξε και είδε ότι δεν είχε υπάρξει έκπτωση ούτε στην περίδεση, λάθος δηλαδή κι εκεί... τόσο ηλίθια... να τα βάλει από την τσέπη της... ο άντρας μου ρώτησε για την έκπτωση που μας είχαν πει και του είπε απλώς ότι δεν δικαιούμαστε... και πήρε -εν μέσω πολλαπλών εγκεφαλικών- και έκανε τη μεταφορά των χρημάτων χωρίς να με πάρει τηλ... μόλις ανέβηκε στο δωμάτιο και μου το είπε πήρα τηλέφωνο στη μαία μου και γενικώς έκανα σαματά... αλλά ήταν αργά γιατί είχε πληρωθεί το ποσό... και οκ να πληρώσω και ας είναι και πολλά... αλλά για γιατρούς και υπηρεσίες ρε κορίτσια όχι για εξετάσεις που τις κάνω πάμφθηνα κι έξω αλλά κι εκεί... ένα μόνο μικρό παράδειγμα... εξέταση βιταμίνη Β12... στο παραπεμπτικό κοστίζει 15,29 ευρώ και η συμμετοχή μου είναι 2,29... ε στο Μητέρα ως νοσηλευόμενη την πλήρωσα 145... και όλες το ίδιο χάλι... λες και το ήξερα και τους είχα πει αφού μπήκα μόνο για ενδοφλέβια αντιβίωση ας πήγαινα κάθε 6 ώρες να μου την κάνουν και να μην νοσηλευτώ... ειδικά μετά την Τετάρτη που αλλάξαμε και αντιβίωση και ήταν μόνο 1 φορά τη μέρα... και ας πήγαινα κάτω στο μικροβιολογικό με παραπεμπτικό να κάνω τις εξετάσεις... υπάρχει λέει και η περίπτωση να μην μου έκαναν την έκπτωση επειδή δεν είμαι με ΕΟΠΠΥ αλλά με ταμείο ΕΔΟΕΑΠ... αλλά και τι μ' αυτό;; βλάκες είναι να πληρώσουν τόσα χιλιάρικα για τις εξετάσεις όταν στο παραπεμπτικό δεν είναι ούτε στο 10%;;; 

κατά τ αλλά δεν ξέρουμε τι φλεγμονή ή λοίμωξη έχω και ανεβαίνει η crp... και δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα... αλλά θα το παρακολουθούμε στενά... σκοπός μας είναι να "φάω" ακόμα δύο εβδομάδες για να ησυχάσει για τα καλά ο γιατρός... αν και επιμένει ότι θα με πάει μέχρι τέλους... μακάρι...

το μόνο καλό -τι καλό δηλ μαύρη καλοσύνη- είναι το γεγονός ότι ο γιατρός μου θα ζητήσει διπλή αναβάθμιση δωματίου... να πληρώσω τρίκλινο και να μπω σε μονόκλινο... κάτι είναι κι αυτό... αλλά έχει ήδη συμφωνία και οι ασθενείς του που πληρώνουν τρίκλινο πάνε δίκλινο και όσες δηλώσουν δίκλινο πάνε μονόκλινο... με τιμές 1.500, 2.500 και 4.500 φαίνεται η διαφορά... αυτός μου κάνει ήδη σε όλες τις πράξεις και τους υπερήχους 30% έκπτωση και ελπίζω να μου κάνει και μια γερή ακόμα στην καισαρική... θα δούμε...

ο μπέμπης τώρα... είναι μια χαρά... μεγαλώνει... έφτασε 873 gr... μου είπε ότι είναι στο 20,5 στην εκατοστιαία κλίμακα αλλά δεν έχει καμία σημασία και να μην με απασχολεί... οκ ανησύχησα λιγάκι αλλά μετά ειδα ότι στον β επιπέδου που είχα κάνει πριν από 3 βδομάδες ακριβώς ήταν στο 18,1... τελικά doppler θα κάνω στις 11/5 κι όχι στις 20/5 μαζί με τον επαναληπτικό υπέρηχο καρδιάς... έκανα και την 3η δόση κορτιζόνης οπότε συνεχίζεται η αποχή από το αλάτι... ο διαβήτης κύησης ήρθε πάλι στο προσκήνιο... ίσως επειδή το αμνιακό υγρό είναι στο ανώτερο φυσιολογικό... ωστόσο η περίμετρος μέσης είναι καλή... αυτή είναι μια ένδειξη για το αν έχει επηρρεαστεί το μωρό... μου έδωσαν και νέες συμβουλές διατροφής... δεν πρέπει να μένει καθόλου αρρύθμιστο το ζάχαρο, πρώτη προτεραιότητα... αλλά άντε τώρα με τις κορτιζόνες και τα νεύρα να κρατηθώ... τεσπα... παίρνω και την ινσουλίνη μου κανονικά και ελπίζουμε... 

ρώτησα και για το εμβόλιο κοκκύτη και με ρώτησαν αν μου το ζήτησε παιδίατρος γιατί αυτοί επιμένουν... μου είπε ότι δεν το έχουν στα υποχρεωτικά αλλά αν θέλω ας το κάνω, κακό δεν κάνει... μόνο στο α' τρίμηνο απαγορεύεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι έχεις τραβήξει βρε κοπέλα μου.... Η αλήθεια είναι ότι στα ιδιωτικά και τον αέρα που αναπνέεις στον χρεώνουν... Μια γνωστή μου γεννούσε στο Γαία πριν χρόνια, της έλεγαν "τα μάτια σου είναι κόκκινα, έτσι θα σε δει το.μωρο; Να βάλουμε σταγόνες" 60€/κάθε σταγόνα. "Α, βλέπω ότι κρυώνεις, Νάσου φέρω μια κουβέρτα", κάνα 80αρι η κουβέρτα.... Στην έξοδο τραβούσαν τα μαλλιά τους με όλες τις χρεώσεις....

εγώ έτσι φοβόμουν ότι θα πάθω στο κέντρο εξωσωματικής, όταν μου είπαν να μου κάνουν κάποιες αιματολογικές, αλλά ευτυχώς, εκτυπώνε ο γιατρός απευθείας παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ και δεν χρεώθηκα....

Τουλάχιστον κοιτα να είσαι ήρεμη και να οργανώνεις τα του μπέμπη γιατί ο καιρός πλησιάζει.. 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Τι έχεις τραβήξει βρε κοπέλα μου.... Η αλήθεια είναι ότι στα ιδιωτικά και τον αέρα που αναπνέεις στον χρεώνουν... Μια γνωστή μου γεννούσε στο Γαία πριν χρόνια, της έλεγαν "τα μάτια σου είναι κόκκινα, έτσι θα σε δει το.μωρο; Να βάλουμε σταγόνες" 60€/κάθε σταγόνα. "Α, βλέπω ότι κρυώνεις, Νάσου φέρω μια κουβέρτα", κάνα 80αρι η κουβέρτα.... Στην έξοδο τραβούσαν τα μαλλιά τους με όλες τις χρεώσεις....

εγώ έτσι φοβόμουν ότι θα πάθω στο κέντρο εξωσωματικής, όταν μου είπαν να μου κάνουν κάποιες αιματολογικές, αλλά ευτυχώς, εκτυπώνε ο γιατρός απευθείας παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ και δεν χρεώθηκα....

Τουλάχιστον κοιτα να είσαι ήρεμη και να οργανώνεις τα του μπέμπη γιατί ο καιρός πλησιάζει.. 😍

Από οργάνωση άλλο τίποτα... όλο ψωνίζω... αχαχαχαχαχα... τώρα βρήκα και μια καταπληκτική τσάντα με 20 ευρώ από το deals365 με 60% έκπτωση... στο φυσικό κατάστημα την έχουν με 48% στα 26... επίσης κοιτάω στα μεταχειρισμένα για αλλαξιέρα και λίκνο... έλεγα λίκνο να μην πάρω γιατί είναι πανάκριβα και χρειάζονται περίπου 6 μήνες μόνο... αν βρω όμως κάποιο καλό και φθηνό και να έχει και ροδάκια θα το πάρω... πόσο μεταχειρισμένο να είναι πια, αφού χρησιμοποιείται ελάχιστα... έχω ήδη παραγγείλει φωλίτσα από το hippopo και έφτιαξα καλάθι με σεντονάκια μικρά... προς το παρόν όλα μικρά τα έχω πάρει... έτσι κι αλλιώς στην κούνια θα μπει κατά τα Χριστούγεννα... ε ας αφήσω αγορές και για τότε... αχααχχαχαχαχαχα...

από το πουθενά βρήκα κούνια, καρότσι και πορτμπεμπέ... θα μου τα δώσει η κολλητή μου... ούτε που το φανταζόμουν... ο γιος της είναι 15 χρονών... και τα έχει όλα τυλιγμένα και φυλαγμένα στο πατάρι... εγώ τα είχα δανείσει όλα και δεν μου επέστρεψαν τίποτα... 

από τα σοβαρά μου έχει μείνει το μπανάκι και το αυγό-κάθισμα του αυτοκινήτου... αποστειρωτή έχω διαλέξει αλλά λέω να μην πάρω ακόμα... να περιμένω να δω πως θα πάει ο θηλασμός και βλέπουμε... αν χρειαστεί στέλνω και τον παίρνουν... δεν είναι και φοβερά έκτακτο... θυμάμαι στην κόρη μου για λίγες μέρες έβραζα τα μπουκάλια σε κατσαρόλα μέχρι να πάρω της κουμπάρας μου... αλλά μπουκάλια θα πάρω για παν ενδεχόμενο,,, 3 λέω για αρχή... σκέφτομαι να πάρω τα drBrown... είναι λένε εξαιρετικά για τους κολικούς... ε κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθούν...

εσείς με τα ψώνια πώς τα πάτε;;; εγώ δεν έχω σκοπό να βγω στα μαγαζιά... ειδικά με τους περιορισμούς που έχουν βάλει δεν έχω σκοπό να κάθομαι να περιμένω ώρες απέξω... 

το μόνο που θα με κάνει να βγω είναι τα νύχια μου που είναι άθλια... δεν είχα ασχοληθεί από το Νοέμβριου που έμεινα έγκυος... να φανταστείτε το πεντικιούρ που ήταν ημιμόνιμο δεν έχει φύγει εντελώς... ακόμα φαίνεται στην άκρη το φούξια... το μόνο κακό είναι ότι απαγορεύεται δια ροπάλου να τα βάλω σε  φουρνάκι άρα αντίο στο τζελ και στο ημιμόνιμο... αλλά τουλάχιστον να έρθουν σε μια ισορροπία... και κομμωτήριο δεν πάω... παράγγειλα τη βαφή και θα μου τα βάψει μια φίλη της κουνιάδας μου στο σπίτι... και με δεδομένο ότι από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω χάσει 8 κιλά -τα οποία ελπίζω να μην ξαναπάρω μέχρι το τέλος αχαχαχαχα- θέλω όταν με δει ο γιος μου να είμαι κουκλάρα... 

εσείς που βρίσκεται από ετοιμασίες;; έχετε να προτείνετε κάποιο ωραίο σάιτ για αγορές;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

Από οργάνωση άλλο τίποτα... όλο ψωνίζω... αχαχαχαχαχα... τώρα βρήκα και μια καταπληκτική τσάντα με 20 ευρώ από το deals365 με 60% έκπτωση... στο φυσικό κατάστημα την έχουν με 48% στα 26... επίσης κοιτάω στα μεταχειρισμένα για αλλαξιέρα και λίκνο... έλεγα λίκνο να μην πάρω γιατί είναι πανάκριβα και χρειάζονται περίπου 6 μήνες μόνο... αν βρω όμως κάποιο καλό και φθηνό και να έχει και ροδάκια θα το πάρω... πόσο μεταχειρισμένο να είναι πια, αφού χρησιμοποιείται ελάχιστα... έχω ήδη παραγγείλει φωλίτσα από το hippopo και έφτιαξα καλάθι με σεντονάκια μικρά... προς το παρόν όλα μικρά τα έχω πάρει... έτσι κι αλλιώς στην κούνια θα μπει κατά τα Χριστούγεννα... ε ας αφήσω αγορές και για τότε... αχααχχαχαχαχαχα...

από το πουθενά βρήκα κούνια, καρότσι και πορτμπεμπέ... θα μου τα δώσει η κολλητή μου... ούτε που το φανταζόμουν... ο γιος της είναι 15 χρονών... και τα έχει όλα τυλιγμένα και φυλαγμένα στο πατάρι... εγώ τα είχα δανείσει όλα και δεν μου επέστρεψαν τίποτα... 

από τα σοβαρά μου έχει μείνει το μπανάκι και το αυγό-κάθισμα του αυτοκινήτου... αποστειρωτή έχω διαλέξει αλλά λέω να μην πάρω ακόμα... να περιμένω να δω πως θα πάει ο θηλασμός και βλέπουμε... αν χρειαστεί στέλνω και τον παίρνουν... δεν είναι και φοβερά έκτακτο... θυμάμαι στην κόρη μου για λίγες μέρες έβραζα τα μπουκάλια σε κατσαρόλα μέχρι να πάρω της κουμπάρας μου... αλλά μπουκάλια θα πάρω για παν ενδεχόμενο,,, 3 λέω για αρχή... σκέφτομαι να πάρω τα drBrown... είναι λένε εξαιρετικά για τους κολικούς... ε κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθούν...

εσείς με τα ψώνια πώς τα πάτε;;; εγώ δεν έχω σκοπό να βγω στα μαγαζιά... ειδικά με τους περιορισμούς που έχουν βάλει δεν έχω σκοπό να κάθομαι να περιμένω ώρες απέξω... 

το μόνο που θα με κάνει να βγω είναι τα νύχια μου που είναι άθλια... δεν είχα ασχοληθεί από το Νοέμβριου που έμεινα έγκυος... να φανταστείτε το πεντικιούρ που ήταν ημιμόνιμο δεν έχει φύγει εντελώς... ακόμα φαίνεται στην άκρη το φούξια... το μόνο κακό είναι ότι απαγορεύεται δια ροπάλου να τα βάλω σε  φουρνάκι άρα αντίο στο τζελ και στο ημιμόνιμο... αλλά τουλάχιστον να έρθουν σε μια ισορροπία... και κομμωτήριο δεν πάω... παράγγειλα τη βαφή και θα μου τα βάψει μια φίλη της κουνιάδας μου στο σπίτι... και με δεδομένο ότι από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω χάσει 8 κιλά -τα οποία ελπίζω να μην ξαναπάρω μέχρι το τέλος αχαχαχαχα- θέλω όταν με δει ο γιος μου να είμαι κουκλάρα... 

εσείς που βρίσκεται από ετοιμασίες;; έχετε να προτείνετε κάποιο ωραίο σάιτ για αγορές;;;;

 

Εγω ειμαι η πιο άτυχη όλου του κόσμου θα έλεγα... Ολες οι φίλες μου και οι συγγενεις μου έχουν αγόρια και οι περισσότερες μικρά σε ηλικία η θέλουν να κάνουν δεύτερο... Δεν μπορώ να πάρω τίποτα σχεδόν από κανέναν... Του ανηψιο μου το κρεβάτι έχει αυτοκινητάκι επάνω αλλά θα το πάρω... Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα αγοράσω... Και ο άντρας μου δεν έχει δουλειά αυτό το διάστημα και έχει τρελαθεί στο άγχος.. Ψάχνω ότι πιο οικονομικό υπάρχει σε όλα... Οπότε κάνω έρευνες αγοράς μέχρι να ανοίξουν να δω από κοντά τι θα πάρω... Δεν θέλω να λείψει τίποτα από την μπέμπα μου 

ΥΓ η Μινέρβα έχει τα 7 φορμακια 12ε για όποια ενδιαφέρεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγω ειμαι η πιο άτυχη όλου του κόσμου θα έλεγα... Ολες οι φίλες μου και οι συγγενεις μου έχουν αγόρια και οι περισσότερες μικρά σε ηλικία η θέλουν να κάνουν δεύτερο... Δεν μπορώ να πάρω τίποτα σχεδόν από κανέναν... Του ανηψιο μου το κρεβάτι έχει αυτοκινητάκι επάνω αλλά θα το πάρω... Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα αγοράσω... Και ο άντρας μου δεν έχει δουλειά αυτό το διάστημα και έχει τρελαθεί στο άγχος.. Ψάχνω ότι πιο οικονομικό υπάρχει σε όλα... Οπότε κάνω έρευνες αγοράς μέχρι να ανοίξουν να δω από κοντά τι θα πάρω... Δεν θέλω να λείψει τίποτα από την μπέμπα μου 

ΥΓ η Μινέρβα έχει τα 7 φορμακια 12ε για όποια ενδιαφέρεται... 

θα σου πρότεινα, ειδικά για όσα είναι για λίγο διάστημα -λίκνο, καλαθούνα, πορτ μπεμπε, ρηλάξ, παρκοκρέβατο κλπ- να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα... εκεί κοιτάω κι εγώ και είναι όλα σχεδόν σε άριστη κατάσταση... και σε 6-7 μήνες τα ξαναπουλάς... αχαχαχαχα...

και έχω δει εκεί και κούνιες και καρότσια και αυγά και απ' όλα... και όλα μια χαρά... επίσης για το δεύτερο σπίτι σκέφτομαι να αγοράσω μια άσπρη κούνια από το ΙΚΕΑ... γύρω στα 130 πάει... εκτός κι αν βρω καμιά καλή πάλι στα μεταχειρισμένα... καινούργια πράγματα σκοπεύω να αγοράσω μόνο το κάθισμα αυτοκινήτου για να είμαι 100% σίγουρη από θέμα ασφάλειας -αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς πάει για το χειμώνα, εκτός κι αν βρω καλή έκπτωση το καλοκαίρι- και ίσως το δεύτερο καρότσι που θα έχουμε στο άλλο σπίτι... η φίλη μου θα μου δώσει της per perego, δεν ξέρω ποιο μοντέλο, αλλά μου είπε ότι είναι ογκώδες...

ωστόσο θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις επισκέψεις στα μαγαζιά... θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί με τους περιορισμούς... καλύτερα από το internet...

καλά τι έπαθα με τα μινέρβα... μου έστειλε λινκ η κόρη μου με κάτι καλά νυχτικά-φορεματάκια και τα κράταγα μέχρι να μετρηθώ με καμιά μεζούρα... και σε 2 μέρες που πήγα να παραγγείλω είχαν βγει όλα sold out... μου πρότειναν και το https://www.bonprix.gr/ και έχει όντως ωραία πραγματάκια και φθηνά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!!! 

Κι εγώ κοιτάω νυχτικά, αλλά θέλω οικονομικά μια και γενικώς δεν τα μπορώ κι είδα στα Μινέρβα και στο moromou.gr, αλλά δεν τα παρηγγειλα ακόμα.

Αυγο-καθισμα ήθελα διακαώς καινούργιο, ώστε αν κάνω και δεύτερο παιδάκι στα επόμενα χρόνια να είναι γερό, αλλά με τον κορωνοιο και τη γρίπη από φθινόπωρο, πάλι μέσα θα είμαστε, οπότε θα αρκεστω στου ανηψιου μου.

Ίσως πάρω από το νέο χρόνο ένα 0-18 κιλα για το σύζυγο (εμένα θα μου δώσει η αδερφή μου του ανηψιου).

Τα φορμακια καλά που το είπατε. Είπα να αγοράσω λευκά τιραντακια, γιατί προβλέπεται καύσωνας, αλλά στα Η&Μ έχουν εξαφανιστεί τα μικρά μεγέθη και βρήκα μόνο Mothercare. Ούτε Orchestra είχε για νεογνά. 

Κατα τ αλλα, έχω απογοητευτεί γιατί είναι πολλά ακόμα να αγοράσουμε, που δε φαίνονται, ειδικά για τη βαλίτσα μαιευτηρίου και γιατί το ίδιο το μαιευτήριο άλλες τιμές έλεγε στο σάιτ κι άλλες τιμές λένε μετά. σχεδόν 60% επάνω....

Αυτό το οικονομικό θα μας φάει.... 

Υγ. Πήγαμε σήμερα στο γιατρό κι έπαθα σοκ! Από 830γρ σε 20 μέρες έφτασε 1.360!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

θα σου πρότεινα, ειδικά για όσα είναι για λίγο διάστημα -λίκνο, καλαθούνα, πορτ μπεμπε, ρηλάξ, παρκοκρέβατο κλπ, να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα... εκεί κοιτάω κι εγώ και είναι όλα σχεδόν σε άριστη κατάσταση... και σε 6-7 μήνες τα ξαναπουλάς... αχαχαχαχα...

και έχω δει εκεί και κούνιες και καρότσια και αυγά και απ' όλα... και όλα μια χαρά... επίσης για το δεύτερο σπίτι σκέφτομαι να αγοράσω μια άσπρη κούνια από το ΙΚΕΑ... γύρω στα 130 πάει... εκτός κι αν βρω καμιά καλή πάλι στα μεταχειρισμένα... καινούργια πράγματα σκοπεύω να αγοράσω μόνο το κάθισμα αυτοκινήτου για να είμαι 100% σίγουρη από θέμα ασφάλειας -αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς πάει για το χειμώνα, εκτός κι αν βρω καλή έκπτωση το καλοκαίρι- και ίσως το δεύτερο καρότσι που θα έχουμε στο άλλο σπίτι... η φίλη μου θα μου δώσει της per perego, δεν ξέρω ποιο μοντέλο, αλλά μου είπε ότι είναι ογκώδες...

ωστόσο θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις επισκέψεις στα μαγαζιά... θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί με τους περιορισμούς... καλύτερα από το internet...

καλά τι έπαθα με τα μινέρβα... μου έστειλε λινκ η κόρη μου με κάτι καλά νυχτικά-φορεματάκια και τα κράταγα μέχρι να μετρηθώ με καμιά μεζούρα... και σε 2 μέρες που πήγα να παραγγείλω είχαν βγει όλα sold out... μου πρότειναν και το https://www.bonprix.gr/ και έχει όντως ωραία πραγματάκια και φθηνά...

Θέλω να πάρω καρότσι και από το ίντερνετ δεν γίνεται να διαλέξω... Είχα σκοπό να πάω Βουλγαρία τα έχει μισή τιμή αλλά τώρα έτσι πως έγινε δεν μπορώ... Είχα πει από την αρχή το 3ημερο της Πρωτομαγιάς θα πήγαιναμε... Τώρα θα δω τι θα κάνω... Θα δω και τα μεταχειρισμένα φυσικά και έχω δει ότι ρωτάνε κσι κοπέλες στο ίντερνετ για ρούχακια κτλ που δίνουν αν δεν τα θέλουν.. Άμα δεν φτιάξουν τα πράγματα και πάμε στο αισχατο θα ζητήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...