Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ


Io1508

Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα και καλο μήνα!

Θελω την βοηθεια σας. Ειχε κάποια κοπελα απο εσας 3 συνεχομενες αποβολες ναι μου πει αν βρήκε λύση στο πρόβλημα της και σε ποιο κέντρο. Επίσης ψάχνω να βρω και έναν καλόν γενετιστή στην Αθήνα.

Περιμένω τις απαντησεις σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το τμήμα καθ έξιν αποβολών του Έλενα. Ίσως μπορεί να σου δώσει περισσότερο τα φώτα της η @Θαύμα!

σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Io1508 είπε:

Κοριτσια καλημέρα και καλο μήνα!

Θελω την βοηθεια σας. Ειχε κάποια κοπελα απο εσας 3 συνεχομενες αποβολες ναι μου πει αν βρήκε λύση στο πρόβλημα της και σε ποιο κέντρο. Επίσης ψάχνω να βρω και έναν καλόν γενετιστή στην Αθήνα.

Περιμένω τις απαντησεις σας

Καλησπερα,για κεντρο δεν ξερω να σε κατευθυνω κοπελα μου.Ομως αν δεν το εχεις ηδη ψαξει θα πρεπει να δεις κ το ενδεχομενο της θρομβοφιλιας η οποια ευθυνεται για επαναλαμβανομενες  αποβολες.Εχεις κανει εξετασεις για θρομβοφιλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

καλησπέρα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το τμήμα καθ έξιν αποβολών του Έλενα. Ίσως μπορεί να σου δώσει περισσότερο τα φώτα της η @Θαύμα!

σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Εγώ δύο συνεχόμενες( η μία δίδυμα) κ μετά την κόρη μου άλλες δύο.Ολες από εξωσωματική..καταρχάς έχεις δώσει για εξέταση τα εμβρια; Πόσο εβδομάδων ήσουν;

Βήμα δεύτερο καρυωτυπους δικός σου κ του συζύγου( στο κέντρο υγείας παιδιού στο χωραιμειο γίνεται δωρεάν μπορείς να πάρεις τηλ να σου πουν πως να σου τον γράψει ο γυναικολόγος

Βήμα τρίτο..αφού εξασφαλίσεις ότι οι καρυωτυποι είναι καθαροί κ αποκλίσεις δικό σας γενετικό θέμα( αυτό δεν αποκλείει βέβαια αποβολές χρωμοσωμιας απλά τις ελαττώνει πολύ) 

Κοιτάς θυροειδή κ τα αυτοάνοσα θυροειδή σε ενδοκρινολόγο υπογονιμότητας( μην παρεξηγηθω αλλά η υπογονιμότητα συμπεριλαμβάνει κ συνεχόμενες αποβολές) 

Κοιτάς κ αιματολογικά( πχ θρομβοφιλια) σε αιματολογο ανοσολογο..οι γυναικολόγοι δίνουν συγκεκριμένους τύπους θρομβοφιλιας( εγώ την πάτησα με αυτό γιατί είχα τελικά αυτούς τους τύπους που δε μου έδωσαν) .αυτά..το τμήμα καθεξιν του Έλενα είναι ο τέως καλό το επισκέπτηκα...ωστόσο κατέληξα σε ιδιώτες γιατρούς καθαρά λόγω χρονικής αναμονής.Μην απελπίζεται κορίτσι μου...ξέρω πως νιώθεις απόλυτα...όπως ήρθε το δικό μου θαύμα θα έρθει κ το δικό σου...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δυστυχως τα εχουμε ψαξει ολα. Δεν βρισκουν κατι εκτος απο τον.καρυοτυπο του συζυγου που εχει 47xxy μονο σε ενα 5% των κυτταρων του. Το υπολοιπο 95% ειναο φυσιολογικο. Σε οσα εμβρυα απεβαλα ( σταματησε ξαφνικα η καρδια τους 9η βδομαδα) ειχαν ολα φυσιολογικα χρωμοσωματα. Τι αλλο να ψαξω και σε ποιον. Λεω να απευθυνθω σε γενεστιστη αν και οι εξωσωματικη μου λενε οτι αυτο το θεμα στον συζυγο δεν δημιουργει αποβολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Io1508 είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δυστυχως τα εχουμε ψαξει ολα. Δεν βρισκουν κατι εκτος απο τον.καρυοτυπο του συζυγου που εχει 47xxy μονο σε ενα 5% των κυτταρων του. Το υπολοιπο 95% ειναο φυσιολογικο. Σε οσα εμβρυα απεβαλα ( σταματησε ξαφνικα η καρδια τους 9η βδομαδα) ειχαν ολα φυσιολογικα χρωμοσωματα. Τι αλλο να ψαξω και σε ποιον. Λεω να απευθυνθω σε γενεστιστη αν και οι εξωσωματικη μου λενε οτι αυτο το θεμα στον συζυγο δεν δημιουργει αποβολες.

Οι γενετιστές για να το αποκλείσουν 100%( ο καρυωτυπους εμβριου δε δείχνει όλες τις χρωμοσωμιες ανωμαλίες κάποιες φαίνονται αργότερα) θα σου πει προεμφυτευτικο έλεγχο εμβριων μέσω εξωσωματικης.Για εμένα πρέπει να αποκλειστούν κι άλλοι παράγοντες κυρίως θρομβοφιλιες ανοσολογικά κ ενδοκρινολογικά.Ισως κάποιο αυτοάνοσο τα σκοτώνει.( Σε εμένα αυτό συνεβει σε κάποιες κυήσεις ή αυτό οικαζουν) .Επίσης το αγωγή έπαιρνες εκείνη την εποχή; Μήπως η κύηση χρειάζεται μια άλλου είδους στήριξη κυρίως σε ο,τι αγορά τον πλακούντα.Πολλα αποβληθεντα κτήματα δίνουν την εικόνα ότι ήταν υγιή έλεγε ο γιατρός μου στον καρυωτυπο αλλά δεν είχαν υγιές πλακούντα...όχι χρωμοσωμια αλλά δομικά...δεν περνούσε το αίμα σωστά κτλ...αυτό είναι ας πούμε κομμάτι των αντιπηκτικών ενέσεων κ του σαλοσπιρ( να σου πω ότι εγώ περνά σε όλες σαλοσπιρ αλλά όταν διαπιστώθηκε το θέμα μου έπρεπε να τριπλασιαδω τα αντιπηκτικά διότι η δόση ήταν ανεπαρκής για αυτό τονίζω αιματολογο ανοσολογο) τέλος ειλικρινά εάν είσαι Αθήνα κλείσε στο Έλενα στο τμήμα καθεξιν.Εκει θα σε ξεσκονισουν από την αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Πηγα προσφατα στο κεντρο αποβολων αλεξανδρας. Με εξετασε ο κος δρακακης σχολιαζοντας μου οτι εχω χαλασει ενα σωρο λεφτα σε εξετασεις. Δεν εβρισκε τιποτε. Την ιδια μερα επισκεφτηκα αιματολογο τον κον αναγνωστου ο οποιος μου εκανε και αυτος εξετασεις. Αιματολογικα δεν εχω τιποτα μου ειπε δεν καταλαβαινει τι συμβαινει. Μου ειπε αν θελω να περνω αντιπηκτικες προληπτικα γιατι αυτες βοηθουν στην εμφυτευση. Τα εχω δοκιμασει ολα. Οπως καταλαβαινεις εχω κανει εξωσωματικες λογω του θεματος στο σπερμα. Στις περισσοτερες επερνα salospir 80 αντιπηκτικες και prezolon. Ουτε με αυτες εβγαλα παιδι. Τι αλλο να κανω. Λες να μην με εψαξαν αρκετα με το αιμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θες πες μου το ονομα σου και ενα τηλ σου να σε καλεσω το απογευμα. Ισως με βοηθησεις με τις γνωσεις σπυ να βγαλω ακρη σε παρακαλω να αποκτησω και εγω το μικρο μου θαυμα οπως λες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Io1508 είπε:

Καλημερα σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Πηγα προσφατα στο κεντρο αποβολων αλεξανδρας. Με εξετασε ο κος δρακακης σχολιαζοντας μου οτι εχω χαλασει ενα σωρο λεφτα σε εξετασεις. Δεν εβρισκε τιποτε. Την ιδια μερα επισκεφτηκα αιματολογο τον κον αναγνωστου ο οποιος μου εκανε και αυτος εξετασεις. Αιματολογικα δεν εχω τιποτα μου ειπε δεν καταλαβαινει τι συμβαινει. Μου ειπε αν θελω να περνω αντιπηκτικες προληπτικα γιατι αυτες βοηθουν στην εμφυτευση. Τα εχω δοκιμασει ολα. Οπως καταλαβαινεις εχω κανει εξωσωματικες λογω του θεματος στο σπερμα. Στις περισσοτερες επερνα salospir 80 αντιπηκτικες και prezolon. Ουτε με αυτες εβγαλα παιδι. Τι αλλο να κανω. Λες να μην με εψαξαν αρκετα με το αιμα?

Κορίτσι μου το dna του σπέρματος το ελέγξατε; Αν ο κατακερματισμός είναι υψηλός ευθύνεται για αποβολές!τα ωάρια γονιμοποίηουνται αλλά μπορεί να μην γίνει η εμφύτευση η  κύηση να καταλήξει σε αποβολή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα εχουμε κανει κατακερματισμο και εχει βγει 32% ο γιατρος μας εχει πει οτι ειναο στα ανωτερα ορια αλλα δεν δημιουργει θεμα τωρα τι να σου πω και εγω δεν ξερω τι μας συμβαινει. Τις περισσοτερες φορες περνουμε βλαστοκυστες φαντασου. Ακουσα καλα λογια για τσιριγωτη ακεσω ξερετε κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 3/12/2019 at 12:10 ΜΜ, ο/η Io1508 είπε:

Κοριτσια καλημέρα και καλο μήνα!

Θελω την βοηθεια σας. Ειχε κάποια κοπελα απο εσας 3 συνεχομενες αποβολες ναι μου πει αν βρήκε λύση στο πρόβλημα της και σε ποιο κέντρο. Επίσης ψάχνω να βρω και έναν καλόν γενετιστή στην Αθήνα.

Περιμένω τις απαντησεις σας

Ιδια περίπτωση με εσένα...τωρα είμαι σε εξωσωματική διότι δεν γίνεται να περιμένω φυσιολογικά λογω ηλικίας...το μονο διαφορετικο πού εκανα είναι η αφαίρεση ινομυώματων ... κ η προσθήκη κορτιζονης απο Αιματολογο κατα την προετοιμασία ετ....ελπίζω να τα καταφέρουμε ....ο γενετιστης δεν μου εκανε κατι ιδιαίτερο...απλά καρυοτυπο μοριακό κ οχι Τον απλο κ κατακερματισμό σπερματος...πανακριβες εξετάσεις....Αλλά ταέκανα..οπως κ στο Τμήμα καθ εξιν του ελενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2019 at 4:43 ΜΜ, ο/η antzy9 είπε:

Ιδια περίπτωση με εσένα...τωρα είμαι σε εξωσωματική διότι δεν γίνεται να περιμένω φυσιολογικά λογω ηλικίας...το μονο διαφορετικο πού εκανα είναι η αφαίρεση ινομυώματων ... κ η προσθήκη κορτιζονης απο Αιματολογο κατα την προετοιμασία ετ....ελπίζω να τα καταφέρουμε ....ο γενετιστης δεν μου εκανε κατι ιδιαίτερο...απλά καρυοτυπο μοριακό κ οχι Τον απλο κ κατακερματισμό σπερματος...πανακριβες εξετάσεις....Αλλά ταέκανα..οπως κ στο Τμήμα καθ εξιν του ελενα

Καλη επιτυχια κοριτσι μου! Σε ποιο κεντρο θα κανεις την προσπαθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Io1508 είπε:

Καλη επιτυχια κοριτσι μου! Σε ποιο κεντρο θα κανεις την προσπαθεια?

Ειμαι στο μητερΑ....Είμαι σε αναμονη απο ετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Io1508 είπε:

Μπραβο κοπελα μου ευχομαι να παρεις το καλυτερο δωρο για τις γιορτες. Ποιος ηταν.ο γιατρος σου?

Παπαδημητριου...είναι βασικά γυναικολόγος κ συνεργάζεται με ομάδα εξωσωματικής στο Μητερα...εχω πάει κ στα μεγαλα ονόματα..πληρη απατη..τουλάχιστον ο συγκεκριμένος είναι πολυ συνεργάσιμος κ δείχνει οτι εκτιμάει τα χρήματα πού βγάζει.  Πηγα συστημένη .Τον εμπιστεύομαι 

Με τα τις 3 απο φυσικη συλληψη παλινδρόμες εκανα τα εξής: πληρες έλεγχο στο Ελενας

Απλο καρυοτυπο κ κυστικη στο χωρεμειο στέλνοντας αιμα 

Επισκέψη στην Λευκού-αιματολογο

Επισκεψη σε γενετιστή οπου ηθελε μοριακό καρυοτυπο κ οι δυο κ κατακερματισμό σπέρματος 

Υστεροσκοπηση

Αφαίρεση ινομυώματα 

Εξέταση ιστου περιοδου

Εννοείται βέβαια κ ολα οσα λέει η Επιτροπή εοππυ οπως σαλπιγγογραφια 

Κατι παθολογικό δεν βρίσκω καθολου...ισως φταίει η θρομβοφιλια κύησης η διαβήτης κύησης που τωρα δεν εχω αλλά δεν ξέρω πως θα αντιδρασω σε εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...