Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες προσπάθειες


Dimitra91

Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Γωγω 98 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση? Τώρα είμαι 1 μηνου και ο γιατρός μου είπε επαφή προσεκτική αλλά από άλλες που έχω ακούσει λένε ότι δεν κάνει να έρθεις σε επαφή μέχρι να πας 3 μηνών Εσείς τι λέτε τι σας είπε ο γιατρός σας?

Εμάς δεν μας το απαγόρεψε αλλά αν μπορούσαμε να το αποφύγουμε μέχρι να ακούσουμε καρδιά θα ήταν καλό. Αν οχι με προσοχή μας είπε και με προφυλακτικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι για 3 μηνες μας το απαγορευσε! Για να ειναι σιγουρη μαλλον!  Ούτε κι εμεις μπορούμε αλλα μπροστα στην υγεία  του μωρου κανουμε υπομονη 😅😅

Δεν πειράζει καλύτερα να είναι σίγουρα παρά να γίνει κάτι! Εννοείται μπροστά στο να είναι καλά το μωράκι δε βάζουμε τίποτα, κάνουμε υπομονή, κι εγώ αν μου έλεγαν να μην κάνω δε θα έκανα πάνω απόλα το μωράκι μας σε αυτή τη φάση 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

@Sofia0294 Η TSH σου ειναι τέλεια!  Καλυτερα να επισκευτεις ενδοκρινολογο για τον θυροειδη και oχι μονο τον γυναικολογο σου!  Ο καθε ενας στον τομεα του! Εγω της γυναικολογου μου της ειπα οτι θα παω σε ενδοκρινολογο για τον θυρεοειδή μου (γιατί  ειχα 2.50 που ειναι το μεγιστο οριο για εγκυμοσύνη) και μου  ειπε οτι συμφωνει 100%. Αλλα εν τελη επεσε στο 2.20 και απλα το παρακολουθω καθε μηνα. Οσον αφορα το χασιμονο επισης να συμβουλευτεις ενδοκρινολογο!

Η φεριτινη στην ουσια ειναι η αποθηκη σιδηρου σου! Δεν  νομιζω να επηρεαζει την σύλληψη αλλα σίγουρα  πρεπει να την ανεβασεις αφου μεινεις εγκυος γιατι θα τη χρειαστείς!

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με την TSH, αλλά μόλις έμεινα έγκυος ανέβηκε αμέσως στο 3.37..και ακριβώς 7 μέρες μετά ξαναέκανα και ήταν στο 4.50...οπότε μου έδωσε ο γυναικολόγος τ4 το παίρνω κάθε πρωί..έπρεπε να πάω και σε ενδοκρινολόγο πιστεύεις; δεν το σκέφτηκα καν γιατί μένω εξωτερικό οπότε μόλις έκανα τις εξετάσεις έπρεπε να γυρίσω Αγγλία την επόμενη μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με την TSH, αλλά μόλις έμεινα έγκυος ανέβηκε αμέσως στο 3.37..και ακριβώς 7 μέρες μετά ξαναέκανα και ήταν στο 4.50...οπότε μου έδωσε ο γυναικολόγος τ4 το παίρνω κάθε πρωί..έπρεπε να πάω και σε ενδοκρινολόγο πιστεύεις; δεν το σκέφτηκα καν γιατί μένω εξωτερικό οπότε μόλις έκανα τις εξετάσεις έπρεπε να γυρίσω Αγγλία την επόμενη μέρα..

ουτε κι εγω ειχα προβλημα το 2.50 που ειχα πριν την εγκυμοσυνη ειναι απολυτα φυσιολογικο σε μια μη εγκυο γυναικα' Απλα είναι το οριο της εγκυμοσύνης  εμενα επεσε λιγο μετα που εμεινα εγκυος αλλα θελει παρακολούθηση . Δεν ειναι τιποτα μωρε απλα αν ανέβει θα μου δωσει κι εμενα Τ4! Αυτο ρυθμίζεται ευκολα! Οχι αφου σου το ειπε η γυναικολογος εισαι οκ! Εμενα επειδη ηδη ειχα παει σε ενδοκρινολογο μου ειπε καλυτερα να ξαναπαω σε αυτον! Μου ελεγχει και το ζαχαρο ο συγκεκριμενος (εχει ειδίκευση) γιατι φοβαται για ζαχαρο κυησης επειδη εχω κ κληρονομικοτητα αλλα για την ωρα ειμαι στο 0.87!

Ε ναι κοριτσι μου για να μας το απαγορευσε κατι σημαίνει!  Αν καο να σου πω την αληθεια και να μην μας το απαγορευε ο δικος μου δεν θα ηθελε! Φοβάται μην βλαψει το μπεμπακι. Μαυρο 9μηνο θα περασω κοριτσια 😅😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Γιατί λες ότι δεν κάνει το filicine; Εμένα αυτό μου έδωσε ο γιατρός

Ο γιατρός σου πάντα ξέρει το σου δινει!!!απλα είπα μην πας σε κάποιο φαρμακείο και σου δώσουν filicine γιατί είναι μεγάλη η δόση..Αν είχες έλλειψη αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος να σπυ δώσει τέτοια δόση....και στην εγκυμοσύνη πάντα αλλάζουν την δόση...!!!Η γενική οδηγία είναι 400μmg

FEEB18F9-3EFB-4E68-8D0A-42321EC67A58.png

330CCBDA-ACCA-43EF-BF8D-ACF91FF72E89.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Εμάς δεν μας το απαγόρεψε αλλά αν μπορούσαμε να το αποφύγουμε μέχρι να ακούσουμε καρδιά θα ήταν καλό. Αν οχι με προσοχή μας είπε και με προφυλακτικό 

Γιατί σας είπε με προφυλακτικό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η tzina819 είπε:

Βροχερή αλλά κατά τ'  άλλα όμορφη καλημέρα σας στέλνω κορίτσια!!!

@Sofia0294 @Denizz @Dimitra91 Εμένα πάλι η γυναικολόγος μου τα filicine μου έδωσε 1 την ημέρα.. Μόλις διάβασα αυτά που μου γράψατε απογοητεύτηκα και τη ρώτησα για τα inofert plus πχ που τη ρώτησα αν μπορώ να πάρω μου είπε , όχι.. Τι να πω.. Βέβαια εγώ παίρνω ήδη βιταμίνη d και ενέσεις κανω Β12 έχω χρόνια έλλειψη.. 

 

Τα ινοφερτ ειναι για πολυκυστικες ωοθήκες!  Αν δεν εχεις γι αυτο σου ειπε οχι! Κοριτσι μου ενταξει οτι σου πει η γιατρος σου! Εμείς εδω συζηταμε δεν ειμαστε γιατροι!! Αλλωστε καθε γυναικολογος λειτουργεί διαφορετικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Denizz είπε:

Γιατί σας είπε με προφυλακτικό ;

Φαντάζομαι  τους το ειπε επειδη αν κανουν ελευθερα το σπερμα μαλακωνει τον τραχηλο κατι τετοιο. Στο τελος της κυησης προτεινουν να γινεται ελευθερη επαφη επειδη βοηθάει στην διαδικασια του τοκετου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Φαντάζομαι  τους το ειπε επειδη αν κανουν ελευθερα το σπερμα μαλακωνει τον τραχηλο κατι τετοιο. Στο τελος της κυησης προτεινουν να γινεται ελευθερη επαφη επειδη βοηθάει στην διαδικασια του τοκετου!

Ναι το φαντάστηκα αλλά φαντάζομαι γίνεται και με την κλασική μέθοδο τραβήγματος 😂...για αυτό ρώτησα αν υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος επιπλέων που απαιτεί προφυλακτικό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Denizz είπε:

Ναι το φαντάστηκα αλλά φαντάζομαι γίνεται και με την κλασική μέθοδο τραβήγματος 😂...για αυτό ρώτησα αν υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος επιπλέων που απαιτεί προφυλακτικό !

Ίσως για τα μικρόβια; Έτσι μου είχε πει μια φίλη μου.. Αν και το έμβρυο είναι προφυλαγμένο.. εμείς κάνουμε τελείως ελεύθερα δε ξέρω αν το σπέρμα επηρεάζει σε κάτι το σκεφτόμασταν κι εμείς...αν ξέρει κάποια κοπέλα κάτι ας μας πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ίσως για τα μικρόβια; Έτσι μου είχε πει μια φίλη μου.. Αν και το έμβρυο είναι προφυλαγμένο.. εμείς κάνουμε τελείως ελεύθερα δε ξέρω αν το σπέρμα επηρεάζει σε κάτι το σκεφτόμασταν κι εμείς...αν ξέρει κάποια κοπέλα κάτι ας μας πει!

Το σπερμα γενικως επηρεάζει,  κοριτσι μου γκουγκλαρε το η ρωτα το γυναικολογο σου καλύτερα! Παντως απο φιλη μου της ειχε πει ο γιατρός τον τελευταιο  μηνα να κανει ελευθερες επαφες εντελως γιατι μαλακωνει τον τραχηλο και διαστέλλεται πιο ανώδυνα.  Κατι τετοιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Το σπερμα γενικως επηρεάζει,  κοριτσι μου γκουγκλαρε το η ρωτα το γυναικολογο σου καλύτερα! Παντως απο φιλη μου της ειχε πει ο γιατρός τον τελευταιο  μηνα να κανει ελευθερες επαφες εντελως γιατι μαλακωνει τον τραχηλο και διαστέλλεται πιο ανώδυνα.  Κατι τετοιο! 

Κι εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι μόνο στο τέλος δεν κάνει γιατί το σπέρμα έχει προσταγλαδίνες κάτι τέτοιο που μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό..ή αντίστοιχα αν είσαι τέλος τέλος κ θες να έρθει ο τοκετός μάλλον βοηθάει..αλλά για πιο πριν δεν έχω διαβάσει κάτι γι’αυτό ρώτησα γιατί το σκεφτόμασταν κι εμείς...θα ρωτήσω το γιατρό τώρα που θα πάω για την αυχενική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αφού σου είπε ο γιατρός να έχεις!! Απλά όχι ακροβατικά κ αγριάδες, πιο ήρεμα 😅 μπορείς να έχεις επαφές εκτός αν έχεις κάποιο πρόβλημα πχ κάποια αιμορραγία,ιστορικό αποβολών ή κάτι άλλο, ή σου πει ο γιατρός σου να μην έχεις..κατά τα άλλα απόλαυσε τον άντρα σου καλές ορμόνες εκκρίνονται ούτως ή άλλως χαχα 💕

Χαχαχ άσε οι ορμόνες μου παίζουν μουσική δεν το περίμενα τόσο πολύ ούτε πριν την εγκυμοσύνη τόσο 😁 απλά δεν έχω κάνει κάτι γιατί φοβάμαι η αλήθεια είναι αλλά αφού ο γιατρός είπε να κάνω δεν πιστεύω κι εγώ να υπάρξει πρόβλημα 💗😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κι εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι μόνο στο τέλος δεν κάνει γιατί το σπέρμα έχει προσταγλαδίνες κάτι τέτοιο που μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό..ή αντίστοιχα αν είσαι τέλος τέλος κ θες να έρθει ο τοκετός μάλλον βοηθάει..αλλά για πιο πριν δεν έχω διαβάσει κάτι γι’αυτό ρώτησα γιατί το σκεφτόμασταν κι εμείς...θα ρωτήσω το γιατρό τώρα που θα πάω για την αυχενική

Ναι μπράβο αυτο της ειχε πει οταν ηταν στον 9ο για να την βοηθησει στον τοκετο! Ρωτα καλυτερα να μας πεις κι εμας 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η whatever είπε:

Εμάς δεν μας το απαγόρεψε αλλά αν μπορούσαμε να το αποφύγουμε μέχρι να ακούσουμε καρδιά θα ήταν καλό. Αν οχι με προσοχή μας είπε και με προφυλακτικό 

Και εμάς δεν μας το απαγορεύει απλά όσο Να ναι φοβάμαι κι εγώ λιγάκι..επειδη δεν έχει δέσει ακόμα αν και δεν πιστεύω να υπαρξει πρόβλημα αφού το επιτρέπει ο γιατρός .💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολες και απο μενα!!!τωρα σχολασα κ μπηκα να δω τι κανετε!εγω αυριο περιμενω να αδιαθετησω οπότε εχω λιγο αγωνια τι θα γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

@Sofia0294 Η TSH σου ειναι τέλεια!  Καλυτερα να επισκευτεις ενδοκρινολογο για τον θυροειδη και oχι μονο τον γυναικολογο σου!  Ο καθε ενας στον τομεα του! Εγω της γυναικολογου μου της ειπα οτι θα παω σε ενδοκρινολογο για τον θυρεοειδή μου (γιατί  ειχα 2.50 που ειναι το μεγιστο οριο για εγκυμοσύνη) και μου  ειπε οτι συμφωνει 100%. Αλλα εν τελη επεσε στο 2.20 και απλα το παρακολουθω καθε μηνα. Οσον αφορα το χασιμονο επισης να συμβουλευτεις ενδοκρινολογο!

Η φεριτινη στην ουσια ειναι η αποθηκη σιδηρου σου! Δεν  νομιζω να επηρεαζει την σύλληψη αλλα σίγουρα  πρεπει να την ανεβασεις αφου μεινεις εγκυος γιατι θα τη χρειαστείς!

Έχω επισκεφθεί Ενδοκρινολογο μέσα σε ένα χρόνο πάνω από 4 φορές γιατί μου είχε καρφωθεί η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον θυρεοειδή μου αλλά μου είπαν ότι δεν έχω κάτι ώστε να χρειάζεται ρύθμιση απλά να το παρακολουθώ κ μου είπε ότι θα χρειαστεί να πάρω χάπι οπωσδήποτε όταν μείνω έγκυος. Οπότε όταν μείνω με το καλό θα πάω πάλι.. Ο σίδηρος μου είναι καλός σε γενικές γραμμές γι'αυτό μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή της φερριτινης.. 🤔 θα ξεκινήσω να παίρνω τώρα αυτά τα συμπληρώματα pregnacare conception  νομίζω θα βοηθήσουν πολύ! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα καλά έκανες και τις παρήγγειλες εγώ νομίζω αυτές οι βιταμίνες ήταν ένας από τους λόγους που έμεινα με την πρώτη! Να τις παίρνεις κάθε μέρα, και μετά από ένα μήνα που θα τις παίρνεις θα δεις αποτέλεσμα 😜 

Η tsh 0.83 είναι τέλεια! Και γενικά αλλά και για εγκυμοσύνη. Η φερριτίνη δε νομίζω ότι επηρεάζει τη σύλληψη..απλά κοίτα να την ανεβάσεις! Όλα τα άλλα είναι καλά;

Μακάρι να έχει γρήγορα  αποτέλεσμα κ σε μένα! Ναι γενικά οι εξετάσεις μου παρά πολύ καλές! Η βιταμίνη D είναι οριακη αλλά όλα οκ γενικά! Δεν μου είπε να πάρω κάποιο συμπλήρωμα! Αυτά τα pregnacare conception θα μου δωσουν ότι χρειάζομαι!  έκανα κ προγενετικο έλεγχο κ η τιμή που δείχνει για το στίγμαείναι χαμηλή κ μου έγραψαν στα σχόλια περαιτέρω έλεγχο κ έλεγχος συζύγου ο οποίος δεν έχει στίγμα οποτε όλα καλά κ να έχω.. Η γυναικολόγος μου μού είπε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ και η τιμή είναι χαμηλή λόγω της χαμηλής φερριτινης η οποία ρίχνει κ την τιμή που δειχνει για το στίγμα. 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia0294 είπε:

Έχω επισκεφθεί Ενδοκρινολογο μέσα σε ένα χρόνο πάνω από 4 φορές γιατί μου είχε καρφωθεί η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον θυρεοειδή μου αλλά μου είπαν ότι δεν έχω κάτι ώστε να χρειάζεται ρύθμιση απλά να το παρακολουθώ κ μου είπε ότι θα χρειαστεί να πάρω χάπι οπωσδήποτε όταν μείνω έγκυος. Οπότε όταν μείνω με το καλό θα πάω πάλι.. Ο σίδηρος μου είναι καλός σε γενικές γραμμές γι'αυτό μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή της φερριτινης.. 🤔 θα ξεκινήσω να παίρνω τώρα αυτά τα συμπληρώματα pregnacare conception  νομίζω θα βοηθήσουν πολύ! 😊

Α ωραιο τοτε κοριτσι μου! Δεν ειναι τιποτε σοβαρο αυτο! Μπορει να χρειςστεις χαπι μπορει και οχι! Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικά! 

Κι εμενα ο σίδηρος μου ηταν καλος αλλα η φεριτινη 14 (χαμηλο μου ειπε η γιατρος) Οποτε πινω ενα αηδιαστικο σιδηρο 🤣🤣🤣

Θα σρ βοηθησουν σιγουρα! Εχω αλουσει πολυ καλες κριτικες για τα συγκεκριμενα!

Με το καλο κοριτσι μου! ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Denizz είπε:

Γιατί σας είπε με προφυλακτικό ;

Δεν τον ρώτησα να σου πω την αλήθεια αλλά φαντάζομαι για τους δύο λόγους που ανέφεραν τα κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!εγω αδιαθετησα κανονικα σημερα οποτε @Dimitra91 βαλε με στο πίνακακι για 15/3!!ελπιζω να ειστε ολες καλα!!καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Γωγω 98 είπε:

Κορίτσια τί κάνετε πως είστε?💗

Καλώς τη!! Καλά εδώ στην αναμονή ακόμα! 😊 εσύ πως είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia0294 είπε:

Καλώς τη!! Καλά εδώ στην αναμονή ακόμα! 😊 εσύ πως είσαι?

Έτσι ακριβώς είμαστε...χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Denizz 😂😂 προβλήματα που έχουμε όμως!! Ρε κορίτσια λέτε να επηρεάζει το ότι συνέχεια το συζητάμε εδώ κ ψάχνουμε κ ξανά ρωτάμε κ ξανά ψάχνουμε?? Μ έχουν πει να σταματήσω να ψάχνω να ρωτάω να μπαίνω σε φόρουμ ότι κ καλά είναι αγχωτική αυτή η διαδικασία! Αλλά εγώ πραγματικά δεν έχω κανένα άγχος! Ειλικρινά μου αρέσει να ακούω τις γνώμες σας κ να ενημερώνομαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...