Μετάβαση σε περιεχόμενο

φυλαξη βλατσοκυτταρων


SIFOS

Recommended Posts

κοριτσια,

καλησπερα.Κανοντας μια ερευνα στο ιντερνετ τελικα καταληξαμε οτι μαλλον θα δωσουμε προς φυλαξη τα βλαστοκυτταρα του μωρου στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών, δλδ στη Δημοσια Τραπεζα.Υπαρχει κοπελα απο εδω που να τα εχει φυλαξει εκει να μας ενημερωσει για τη διαδικασια και τι ακριβως εκαναν;

Ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΒΕΒΑΙΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΦΥΛΑΞΕΙΣ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai dwrean an ta dwriseis.avto shmainei oti mporeis na pareis apo olous tous dotes k avtoi apo sena.

an thes apokleistikh xrhsh plhrwneis 1200 evrw alla ekpiptoun apo thn eforia.apla exw mathei kati leptomeries gia th diadikasia alla den kserw an isxyoun k hthela kapoia pou na to exei kanei na mas pei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα!!!!!!Προσανατολιζομαι και εγω για φυλαξη βλαστοκυτταρων στην Ακαδημια Αθηνων,αλλα καθε φορα που περνω τηλ.για πληροφοριες δεν μπορω να βγαλω γραμμη και εχω μια απορια;Ξερει καμια σας αν συνεργαζεται με ιδιωτικο μαιευτηριο ή μονο με δημοσια νοσοκομεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερινα,η ακαδημια Αθηνων συνεργαζεται με ολα τα μαιευτηρια ιδιωτικα και δημοσια.Καθε μερα γινονται ενημερωσεις ανα 2 ωρες.Μπορεις να πας χωρις ραντεβου.Εμεις πηγαμε κατα τη 1 το μεσημερι.Εκει σ'ενημερωνουν για ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια. Λιγο πριν γεννησω ειχα ψαξει για να τα δωσω σε δημοσια τραπεζα και απο το τηλ του Ελενα 2106402266 μου ειχαν δωσει δυο κινητα τηλ . Κα Καλατζή 6949074406 και 6949074408 . Γεννησα σε ιδιωτικο νοσοκομειο πριν ενα χρονο και τοτε μου ειχαν πει οτι συνεργαζονται μονο με το αττικο και το ελενα και απογοητευτικα. Ευχομαι να εχουν αλλαξει τα πραγματα τωρα. Ελπιζω να βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια,

συνεργαζονται με ολα τα μαιευτηρια απλα στα ιδιωτικα πρεπει να αναλαβεις εσυ τη μεταφορα τους εκει, ενω στο ελενα και το αττικο εχουν ανθρωπο εκει κ τα παιρνει αυτος.εμαθα οτι πρεπει να παμε εκει, να παρουμε το κιτ φυλαξης να το δωσουμε στο γιατρο μας ο οποιος να κανει κ τη συλλογη και μετα εντος 24 ωρων να τους το παμε εκει η να το στειλουμε με κουριερ που κανουν αυτη τη τη δουλεια.εχουν ειδικα κουτια σαν ψυγεια που κρατανε τη θερμοκρασια στα καταλληλα επιπεδα κ στα μεταφερουν εκεινοι.προσπαθω να μαθω επιπλεον λεπτομεριες αλλα τα τηλ τους εκει δεν απαντανε κ εγω δε μπορω να παω στις ενημερωσεις λογω δουλειας.ισως βρω καποιο κουριερ να μου φερει εδω ολα τα απαραιτητα γιατι εμαθα οτι μπορεις να τα προμηθευτεις κ ετσι.

terez, εσυ που το εχεις κανει ενημερωσε μας αν εχεις χρονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ είμαι από την Θεσσαλονίκη και έχω μάθει πως από αυτόν τον μήνα υπάρχει δημόσια τράπεζα στο Παπαγεωργίου, αλλά δεν έχω ρωτήσει, ούτε ενημερωθεί …

Κάτι που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα να ρωτήσω …..πέστε ότι δίνω τα βλ/ρα στην δημόσια τράπεζα και μετά από χρόνια τα χρειαστώ ( αχρείαστα να είναι φυσικά ) για μένα ή για τα παιδιά μου. Θα πάρω τα δικά μου βλαστ/ρα ? που θα είναι και τα καταλληλότερα ή θα μπω στην διαδικασία ( λόγω του ότι θα έχουν δοθεί σε κάποιον άλλον τα δικά μου ) να περιμένω συμβατά βλαστ/ρα από άλλον δότη.

SIFOS έγραψε:

an thes apokleistikh xrhsh plhrwneis 1200 evrw alla ekpiptoun apo thn eforia.

Με αυτά τα 1200 euro εξασφαλίζω στην δημόσια τράπεζα πως θα μπορώ να πάρω τα δικά μου βλαστ/ρα όποτε τα χρειαστώ ?

Το ρωτάω γιατί από αυτό που γράφεις, έχω καταλάβει πως τα δικά μου βλαστ/ρα στην δημόσια τράπεζα χρησιμοποιούνται ανά πάσα στιγμή για κάποιον άλλον, χωρίς να κρατηθεί κάποια ποσότητα για μένα.

Οπότε αν εγώ χρειαστώ, πρέπει πάλι να ελπίζω πως θα υπάρχει στη δημόσια τράπεζα συμβατός δότης....δηλαδή θα είναι σαν να μην έδωσα ποτέ δικά μου βλαστ/ρα :dry: ………

και κάτι τελευταίο …..αν δεν δώσω σε καμία τράπεζα και χρειαστώ, θα μου δώσουν από την δημόσια αν βρεθεί συμβατότητα ή θα πρέπει να έχω δόση στην δημόσια για να μπορώ και να πάρω ?

αχ πολλά τα ερωτήματά μου ? :blush:

συγνώμη για τις πολλές απορίες μου …..

αν γνωρίζει καμία κοπέλα ας μας ενημερώσει όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στη Ακαδημία Αθηνών κάθε μέρα 11-1 μπορείτε να πάτε χωρίς ραντεβού και δίνουν πληροφορίες για ότι σας απασχολεί...

είναι πολύ συζητησιμοι και απαντούν σε ολες σας τις απορίες.

Επίσης σου δίνουν τα χαρτιά που χρειάζονται, ακόμα και τον ασκό που θα χρησιμοποιησετε για να παραλάβετε τα βλαστοκυτταρα, είτε τελικά αποφασίσετε να δωσετε εκεί είτε όχι...

το κόστος είναι 1000€+φπα και το πληρώνετε περιπου μια εβδομάδα μετά την ημέρα τοκετού....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν πληρωσεις αυτα τα 1190 ευρω κρατας για οικογενειακη χρηση τα μεσεγχυματικα κυτταρα απο τον ομφαλιο λωρο (δεν εχω καταλαβει τη διαφορα) και ειναι μονο δικα σου, αλλα μπορεις να δωρισεις το αιμα για να σωθουν κ αλλα παιδακια.αλλιως τα δωριζεις ολα κ μπορεις να χρησιμοποιησεις απο αλλους δοτες οπως και αυτοι απο σενα.ειναι σαν τη δωρεα αιματος η οργανων.

εγω μιας και δεν εχει ακομα αποδειχτει η χρησιμοτητα των βλαστοκυτταρων προτιμω να τα δωρισω ολα και αν γινεται να χρησιμοποιηθουν να σωθουν κ αλλα παιδια.ουτως η αλλως ανα πασα στιγμη σου τυχει κατι ψαχνουν εκεινοι απο τη δημοσια τραπεζα και βρισκουν συμβατο δοτη για σενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οσα εχω ρωτησει και εχω διαβασει μπορω να σας πω τα εξής:

1ον τα βλαστοκυτταρα - προς το παρον - ειναι αχρηστα για την ιαση αιμοτολογικων προβληματων

2ον μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε ατομα μεχρι 18 χρονων και συγκεκριμενου βαρους

3ον εχουν ήδη καταφερει και έφτιαξαν οργανα απο υπάρχοντα βλαστοκυτταρα σε μεγαλο ανθρωπο

4ον στις δημοσιες τραπεζες μπορει ο οποιοσδηποτε να παει και να ζητησει να του δωσουν ακομα και ο ιδιος δεν τα εχει αποθηκευσει. Ειναι ακριβως οπως ειπε μια φιλη νωριτερα - λειτουργει σαν δωρεα οργανων

5ον στις ιδιωτικες κλινικες τα κρατανε αποκλειστικα μονο για σενα και την οικογενεια σου και δεν δινει πληροφοριες συμβατοτητας σε κανεναν

6ον στις ιδιωτικες τραπεζες τα αποθηκευουν χωρις πολυ να τα ελεγξουν, ενω στις δημοσιες τα περισσοτερα τα απορριπτουν λογω ακαταλληλοτητας. οποτε αν το πας στην ιδιωτικη υπαρχει περιπτωση να το πληρωσεις και τελικα να αποδειχτει ακαταλληλο!!!!

πολυ μπερδεμα, ε???? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...