Μετάβαση σε περιεχόμενο

Του Νοέμβρη το χουχουλι θα το φέρει το φασούλι!!


Frogel

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Εχω ενα προβλημα και δεν ξερω αν το εχει αντιμετωπίσει καποια απο εσας... Ο αρραβωνιαστικος μου τωρα που αρχισαμε ελευθερες επαφες πρεπει να τον κυνηγαω για να γινεται . Δεν ξερω, μαλλον δεν εχει συνηθίσει την διαδικασια γιατι παντα και τα 10 χρόνια χρησιμοποιουσαμε προφυλαξη. Μαλλον θεωρει οτι μια φορα φτανει.Ειναι δυνατον? του εξηγω οτι δεν παει ετσι και δεν καταλαβαινει. Παλι στις γονιμες 1 φορα προλαβαμε και καναμε. Το θεμα ειναι οτι εμενα πεφτει η ψυχολογια μου και με πιανουν τσ νευρα μου και μαλλον θα σταματησω τις προσπαθειες, δεν εχει νοημα ετσι. Επισης, του εχω πει οτι εαν δεν κανουμε παιδί δεν παντρευομαι. Και υποτιθεται θα παντρευομασταν του χρονου. ? 

Αγχωνομαι και στενοχωριεμαι πολυ. δεν ξερω πως να το διαχειριστω.

Δήμητρα μου συμφωνώ με τη frogel πρέπει να κάτσεις να συζητησεις μαζί του. Εκεινος είναι σύμφωνος στην ιδέα του παιδιού; Μπορεί κάτι να τον αγχωνει ή απλά να χρειάζεται λίγο να του εξηγησεις ότι χρειάζεται να γίνονται οι επαφές πιο συχνά κλπ. Αν μιλήσετε θα ανοιχτειτε και οι δυο και θα δεις πόσο θα ηρεμήσεις και εσύ και εκεινος. Επίσης,θα νιώσεις καλύτερα.Και γω  εφοσον θέλαμε παιδί μίλησα με τον άντρα μου του εξήγησα πως πάνε οι γόνιμες μέρες κλπ.Απο εκεί και περα δεν ξανά αναφέρθηκα στο θέμα για να μην τον αγχωνω κ εκείνον.Επισης κάθε φορά που ερχόμαστε σε επαφή θέλω να γίνετε γιατί το θέλουμε και οι δύο γιατί αγαπιόμαστε και όχι απλά για να κάνουμε παιδί.Ειναι σημαντικό ο άντρας να νιώθει ότι τον ποθείς και όχι ότι το κάνεις για να γίνεις μάνα.Η συζητηση και η επικοινωνία λοιπόν είναι πολύ σημαντική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Σαμανη είπε:

Εμεις το ειδαμε σε ντοκιμαντέρ .. Ειναι πιο εντυπωσιακό το πράγμα ... Ο αντρας μ ενθουσιάστηκε με το θαυμα τις ζωης ... ! Εμπνεύστηκε !μετα ειδαμε και ολους τους μηνες της κυησης τι γίνεται στο μωρο και στην γυναικα ανα μηνα ... !!! Στο τελος χειροκροτησε κιολας ... Μου ειπε πως μαγευτικε ! 

Πώς λεγόταν το ντοκιμαντερ που είδατε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Στο YouTube? Κάτι βιντεακια εκεί του είχα βάλει να δει!!! 

Εμενα ειναι λιγο παραξενο αυτο που θα πω αλλα μου τα ειχε κανει δώρο ο νονος μου στα 8 μου κασετινα με ντοκιμαντέρ για το ανθρώπινο σωμα απο το national geographic !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κοριτσι μου για μενα ψαξτο ακομα. Θα σου πω οτι κι εγω τωρα πηγαινω σε γιατρο  οποιος ειναι ειδικ.υπογονιμοτητα. Αλλαξα γτ ο απλος γυναικολογος που πηγαινα μου ειπε με μια σαλπιγγα πως δεν κανω παιδι φυσιολογικα, οτι να ναι και εκλαιγα. Αυτος τωρα μου εχει πει οτι κανονικά καλό θα ήταν ανα ειμαστε σιγουροι αν υπαρχει καποιο θεμα πχ ενδομητριωση ή οτιδηποτε θα εμποδιζε τη συλληψη και να το λυσουμε πριν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε μεθοδο υποβοηθούμενης γιατί πολλές αποτυχίες γινονται επειδη πχ παει μια κοπελα κανει μια σπερματεγχυση και εχει καποιο θεμα που εμποδιζεο την εμφυτευση. Παραδειγμα λεω τωρα.

Για αυτο ψαχτο κι αλλο κατα τη γνώμη μου. Νομιζω πως αν λυσεις το θεμα της ενδομητριωσης ισως να τα καταφερεις χωρις εξωσωματικη. 

Κοριτσάκι μου εάν θες στείλε μου μήνυμα να μου πεις σε πιο γιατρό πας :-) θα με υποχρεωσεις :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κοριτσάκι μου εάν θες στείλε μου μήνυμα να μου πεις σε πιο γιατρό πας :-) θα με υποχρεωσεις :-)

Σου εστειλα πμ κοριτσι μ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα κοριτσακια μου!Καλη επθτυχια με θετικες χοριακες για τα κοριτσια μας που περιμενουν να...μην τους ερθει!

Δημητρα γι αυτο που μας εγραψες θα σου πω αυτο που εγραψαν κ οι υπολοιπες.Φαντασου οτι οι αντρες μας ειναι σαν μεγαλα παιδια που σαφως θεωρουν οτι με την πρωτη ελευθερη επαφη μενεις εγκυος αμεσως,μη σου πω κ σε διδυμα κιολας ??. Οι πιο πολλοι δεν ξερουν καν τις γονιμες μερες αλλα κ παλι σκεφτονται τοσο απλα κ αθωα που κ παλι θεωρουν οτι με μια φορα καθαρισαν.Σιγουρα δε θελεις να τον αγχωσεις κ να σου πω κ κατι;Ουτε εσυ να το βλεπεις αγχωτικα γιατι ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι ο μεγαλυτερος εχθρος για ενα ζευγαρι που θελει παιδια ειναι το αγχος κ λιγοτερο πχ διαφορα γυναικολογικα ή ανδρολογικα προβληματα.

Καπως ετσι σκεφτομαι κι εγω λοιπον.Κι ας ειμαι 35 που θα πει οτι εχει αρχισει να με πιεζει ο χρονος,κι ας εχω τα διαφορα γυναικολογικα μου οπως οι πιο πολλες.Ομως με το σκαω μονο κακο κανω κ στον οργανισμο μου κ στη σχεση μου.Κ το εχω ξαναγραψει,δεν μπορω να λειτουργησω σαν ρομποτακι κανοντας υπολογισμους με ημερολογια κ γονιμες κ ωορρηξιες κλπ.Αν εμενα που ειμαι γυναικα μου φαινεται αγχωτικο φαντασου ποσο χειροτερο φαινεται στα ματια ενος αντρα.Αποφασιζω λοιπον να απολαμβανω τις επαφες μου με τον αντρα μου αρχικα για τη δικη μας ικανοποιηση πρωτα κ μετα για να ερθει το μπεμπε.Ξερω πολυ καλα οτι αν αγχωθω απλα δε θα μεινω εγκυος με την καμια.Κ αν το παρατηρησεις κ γυρω σου θα δεις οτι οι περισσοτερες εγκυμοσυνες επετευχθησαν οταν χαλαρωσε το ζευγαρι κ σταματησε να το σκεφτεται.3 αδερφες εχω οσο τρελαινοντουσαν για μωρο δεν εμενε καμια τους.Οταν τους ειπαν οι γιατροι οτι πχ δεν μπορεις να μεινεις με φυσιολογικο τροπο χαλαρωσαν γιατι το εβγαλαν τελειως απο το μυαλο τους κ τοτε γεννηθηκαν τα ανιψακια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Αννια27  Μα και μένα έτσι το κάνει. Και λέει "Α μη κανεις δουλειές γιατί θα πάθει τίποτα ο μπέμπης μου" και με νευριάζει γιατί τα λέει επίτηδες! Παραείναι σαν παιδιά, αυτό είναι το πρόβλημα . χαχαχα

@Frogel Χαχαχα μπράβο, αμα χρειαστώ θα σου πω να έρθεις να κάνεις και του δικού μου μάθημα!!? Πάντως, του τα έχω πει σε γενικά πλαίσια γιατί όσα περισσότερα ξέρει τόσο πιο πολύ αγχώνεται (έχω καταλάβει). Αυτό το άγχος του με εκνευρίζει πάρα πολύ και είναι και πολύ φοβιτσιάρης με αυτά (ότι αφορά θεματα υγείας-ιατρικά). Εγω δεν είμαι έτσι δεν έχω άγχος γενικά και είμαι ψύχραιμη. Μπορεί να φρικάρω ώρες ώρες με ανυπομονησία και νεύρα (όπως τωρα ?) αλλά άγχος δεν έχω. Τέλοσπαντων, έχει 1000 καλά, αλλά με αυτή τη συμπεριφορά δεν με βοηθάει. Επίσης δεν θέλει να συζητήσουμε πιο σοβαρά πάνω σε αυτό γιατί όποτε ανοίγω συζήτηση ήρεμα/ανθρώπινα δε λέει τίποτα.

@Kostef Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα. Εμείς δεν μαλώνουμε αλλά υπάρχει το περίεργο κλίμα. Μα δεν του λέω καν "α τώρα πρέπει να το κάνουμε γιατί είναι γόνιμη"! Προσπαθώ να τον τσιγκλάω ανά 2 μέρες (χωρίς να του λέω τίποτα) αλλά πάλι υπάρχει θέμα. Έχω καταλάβει ότι δεν έχει συνηθίσει  τη διαδικασία του να μπαίνει το σπέρμα στον κόλπο. Νιώθει περίεργα, μια φορά μου είπε  "Είναι σα να σου πω εσένα πηγαινε να κατουρήσεις πάνω στον καναπε". Νόμιζα ότι το είπε για πλάκα αλλά μάλλον το εννοούσε. Είναι αψυχολόγητοι κι αυτοι. Μαρεσει που λένε για εμάς. 

@Elenikon Ναι φυσικά και είναι σύμφωνος με την ιδέα του παιδιού γιατί είχαμε συζητήσει πριν ξεκινήσουμε. Του είπα γενικά πράγματα πάνω στο θέμα. Δεν δείχνει να θέλει να συζητήσει πάνω σε αυτό πιο συγκεκριμένα και πιο αναλυτικά. Όπως είπα επίσης μάλλον στο πρακτικό κομμάτι κολλάει. Γιατί είναι πολύ του εγκεφάλου ο δικός μου και όλα μα όλα περνανε απο το μυαλό του. Δε μπορεί να χαλαρώσει. Εννοείται πως υπάρχει πάθος και δεν το κάνουμε σαν ρουτίνα και μόνο για το παιδί αλλά βέβαια ίσως έτσι το έχει στο μυαλό του !! Συμφωνώ μαζί σου. Οπότε κι εγώ αποφάσισα να το αφήσω τώρα. Του το είπα άλλωστε. Και θα δούμε πως θα πάει .

@st3llina Ναι κοπέλα μου έχεις και εσύ δίκιο. Ούτε κι εμένα μ αρέσει να λειτουργώ σαν ρομποτάκι αλλά φοβάμαι μην πάμε και στο άλλο άκρο..... Δεν έχω άγχος πάνω σε αυτό το θέμα η αλήθεια είναι. Η συμπεριφορά και η αντίλληψη του αρραβωνιαστικού μου με προβληματίζει.... Θα το αφήσω λίγο για την ώρα..

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας και την στήριξη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σαμανη είπε:

Εμενα ειναι λιγο παραξενο αυτο που θα πω αλλα μου τα ειχε κανει δώρο ο νονος μου στα 8 μου κασετινα με ντοκιμαντέρ για το ανθρώπινο σωμα απο το national geographic !

Φύγε για χοριακή... έφτασε η ώρα... και παρακάλεσε τον/τη μικροβιολόγο να κάνει γρήγοραααα.
ΥΓ έχεις ξεκινήσει να παίρνεις φυλλικό οξύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

@Αννια27  Μα και μένα έτσι το κάνει. Και λέει "Α μη κανεις δουλειές γιατί θα πάθει τίποτα ο μπέμπης μου" και με νευριάζει γιατί τα λέει επίτηδες! Παραείναι σαν παιδιά, αυτό είναι το πρόβλημα . χαχαχα

@Frogel Χαχαχα μπράβο, αμα χρειαστώ θα σου πω να έρθεις να κάνεις και του δικού μου μάθημα!!? Πάντως, του τα έχω πει σε γενικά πλαίσια γιατί όσα περισσότερα ξέρει τόσο πιο πολύ αγχώνεται (έχω καταλάβει). Αυτό το άγχος του με εκνευρίζει πάρα πολύ και είναι και πολύ φοβιτσιάρης με αυτά (ότι αφορά θεματα υγείας-ιατρικά). Εγω δεν είμαι έτσι δεν έχω άγχος γενικά και είμαι ψύχραιμη. Μπορεί να φρικάρω ώρες ώρες με ανυπομονησία και νεύρα (όπως τωρα ?) αλλά άγχος δεν έχω. Τέλοσπαντων, έχει 1000 καλά, αλλά με αυτή τη συμπεριφορά δεν με βοηθάει. Επίσης δεν θέλει να συζητήσουμε πιο σοβαρά πάνω σε αυτό γιατί όποτε ανοίγω συζήτηση ήρεμα/ανθρώπινα δε λέει τίποτα.

@Kostef Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα. Εμείς δεν μαλώνουμε αλλά υπάρχει το περίεργο κλίμα. Μα δεν του λέω καν "α τώρα πρέπει να το κάνουμε γιατί είναι γόνιμη"! Προσπαθώ να τον τσιγκλάω ανά 2 μέρες (χωρίς να του λέω τίποτα) αλλά πάλι υπάρχει θέμα. Έχω καταλάβει ότι δεν έχει συνηθίσει  τη διαδικασία του να μπαίνει το σπέρμα στον κόλπο. Νιώθει περίεργα, μια φορά μου είπε  "Είναι σα να σου πω εσένα πηγαινε να κατουρήσεις πάνω στον καναπε". Νόμιζα ότι το είπε για πλάκα αλλά μάλλον το εννοούσε. Είναι αψυχολόγητοι κι αυτοι. Μαρεσει που λένε για εμάς. 

@Elenikon Ναι φυσικά και είναι σύμφωνος με την ιδέα του παιδιού γιατί είχαμε συζητήσει πριν ξεκινήσουμε. Του είπα γενικά πράγματα πάνω στο θέμα. Δεν δείχνει να θέλει να συζητήσει πάνω σε αυτό πιο συγκεκριμένα και πιο αναλυτικά. Όπως είπα επίσης μάλλον στο πρακτικό κομμάτι κολλάει. Γιατί είναι πολύ του εγκεφάλου ο δικός μου και όλα μα όλα περνανε απο το μυαλό του. Δε μπορεί να χαλαρώσει. Εννοείται πως υπάρχει πάθος και δεν το κάνουμε σαν ρουτίνα και μόνο για το παιδί αλλά βέβαια ίσως έτσι το έχει στο μυαλό του !! Συμφωνώ μαζί σου. Οπότε κι εγώ αποφάσισα να το αφήσω τώρα. Του το είπα άλλωστε. Και θα δούμε πως θα πάει .

@st3llina Ναι κοπέλα μου έχεις και εσύ δίκιο. Ούτε κι εμένα μ αρέσει να λειτουργώ σαν ρομποτάκι αλλά φοβάμαι μην πάμε και στο άλλο άκρο..... Δεν έχω άγχος πάνω σε αυτό το θέμα η αλήθεια είναι. Η συμπεριφορά και η αντίλληψη του αρραβωνιαστικού μου με προβληματίζει.... Θα το αφήσω λίγο για την ώρα..

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας και την στήριξη!!!!!

Όπως φαίνεται είναι ότι δεν έχει  συνηθίσει την εκσπερμάτωση χωρίς προφυλακτικό όπως το λες .Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα συνηθισει...Ειναι πιο φυσιολογικό για έναν άντρα να εκσπερματώσει στον κόλπο της γυναίκας παρά σε ένα προφυλακτικό.Ειναι η συνήθεια βέβαια τόσα χρόνια βεβαια.Απλα δες το πώς θα πάει αν συνεχιστεί ..Μην του δημιουργησει ψυχολογικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έμεις με τν συντροφο μ οταν ξεκινησαμε τις ελευθερες επαφες δε δυσκολευτηκε καθολου του αρεσε παρα πολυ αλλα εμεις τα τελευταία 2 3 χρονια δεν χρησιμοποιπυσαμε προφυλακτικο απλα τραβιοταν οποτε η επομενη φαση  ηταν ν εκσπερματωνει στν κολπο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evie2 Ναι όπως το λες άλλη φάση. Αυτό μου κάνει εντύπωση όμως. Γενικά ακούω ότι τους αρέσει. Εμενα έχει πρόβλημα... Θα δω πως θα παει και βλέποντας και κάνοντας .

@Elenikon Ναι δεν έχει συνηθίσει ενω είναι το απολυτα φυσιολογικό.... Και εγώ το φοβάμαι αυτό γιατί γενικά δημιουργεί ψυχολογικά κολλήματα στον εαυτό του. Θα δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

@Evie2 Ναι όπως το λες άλλη φάση. Αυτό μου κάνει εντύπωση όμως. Γενικά ακούω ότι τους αρέσει. Εμενα έχει πρόβλημα... Θα δω πως θα παει και βλέποντας και κάνοντας .

@Elenikon Ναι δεν έχει συνηθίσει ενω είναι το απολυτα φυσιολογικό.... Και εγώ το φοβάμαι αυτό γιατί γενικά δημιουργεί ψυχολογικά κολλήματα στον εαυτό του. Θα δούμε!

Αν το συζητουσατε πχ κ τ λεγες να τ πατε πιο χαλαρά πχ να μην χρησιμοποιείτε προφανως προφυλακτικό κ ν τραβιετε αν δε νιωθει ανετα ακομα κ σιγα σιγα ν δει πως θα παει κ μηπως ερθει απο μονο του. Το παραδειγμα με το καρουρημα στν καναπε με εστειλε... 

Εγω τπυ δικου μ τ ειπα οτι ελεγα αν ερθω ελλαδα το φλεβαρη να παω να κανω εξετασεις για σιγουρια κ μ απανταει γιατι βαζεις τοσα πολλα πραγματα στ κεφαλι σου το σκεφτεσαι πολυ.. αλλα αληθεια για καποιο λογο πιστευω πως αυτος νμζ οτι εχει το πρόβλημα  λογω οτι παιρνει καποια φαρμακα π επηρεαζουν τη γονιμοτητα. Παρολα αυτα μπορει κανεις να μην εχει θεμα η μπορει να εχω εγω.. κακο ειναιβπ θελω ν ψαχτω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

@Evie2 Ναι όπως το λες άλλη φάση. Αυτό μου κάνει εντύπωση όμως. Γενικά ακούω ότι τους αρέσει. Εμενα έχει πρόβλημα... Θα δω πως θα παει και βλέποντας και κάνοντας .

@Elenikon Ναι δεν έχει συνηθίσει ενω είναι το απολυτα φυσιολογικό.... Και εγώ το φοβάμαι αυτό γιατί γενικά δημιουργεί ψυχολογικά κολλήματα στον εαυτό του. Θα δούμε!

Μπορείς αν θέλεις βέβαια να το πεις στη γυναικολογοσου για αρχή να σου πει την γνώμη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

@Αννια27  Μα και μένα έτσι το κάνει. Και λέει "Α μη κανεις δουλειές γιατί θα πάθει τίποτα ο μπέμπης μου" και με νευριάζει γιατί τα λέει επίτηδες! Παραείναι σαν παιδιά, αυτό είναι το πρόβλημα . χαχαχα

@Frogel Χαχαχα μπράβο, αμα χρειαστώ θα σου πω να έρθεις να κάνεις και του δικού μου μάθημα!!? Πάντως, του τα έχω πει σε γενικά πλαίσια γιατί όσα περισσότερα ξέρει τόσο πιο πολύ αγχώνεται (έχω καταλάβει). Αυτό το άγχος του με εκνευρίζει πάρα πολύ και είναι και πολύ φοβιτσιάρης με αυτά (ότι αφορά θεματα υγείας-ιατρικά). Εγω δεν είμαι έτσι δεν έχω άγχος γενικά και είμαι ψύχραιμη. Μπορεί να φρικάρω ώρες ώρες με ανυπομονησία και νεύρα (όπως τωρα ?) αλλά άγχος δεν έχω. Τέλοσπαντων, έχει 1000 καλά, αλλά με αυτή τη συμπεριφορά δεν με βοηθάει. Επίσης δεν θέλει να συζητήσουμε πιο σοβαρά πάνω σε αυτό γιατί όποτε ανοίγω συζήτηση ήρεμα/ανθρώπινα δε λέει τίποτα.

@Kostef Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα. Εμείς δεν μαλώνουμε αλλά υπάρχει το περίεργο κλίμα. Μα δεν του λέω καν "α τώρα πρέπει να το κάνουμε γιατί είναι γόνιμη"! Προσπαθώ να τον τσιγκλάω ανά 2 μέρες (χωρίς να του λέω τίποτα) αλλά πάλι υπάρχει θέμα. Έχω καταλάβει ότι δεν έχει συνηθίσει  τη διαδικασία του να μπαίνει το σπέρμα στον κόλπο. Νιώθει περίεργα, μια φορά μου είπε  "Είναι σα να σου πω εσένα πηγαινε να κατουρήσεις πάνω στον καναπε". Νόμιζα ότι το είπε για πλάκα αλλά μάλλον το εννοούσε. Είναι αψυχολόγητοι κι αυτοι. Μαρεσει που λένε για εμάς. 

@Elenikon Ναι φυσικά και είναι σύμφωνος με την ιδέα του παιδιού γιατί είχαμε συζητήσει πριν ξεκινήσουμε. Του είπα γενικά πράγματα πάνω στο θέμα. Δεν δείχνει να θέλει να συζητήσει πάνω σε αυτό πιο συγκεκριμένα και πιο αναλυτικά. Όπως είπα επίσης μάλλον στο πρακτικό κομμάτι κολλάει. Γιατί είναι πολύ του εγκεφάλου ο δικός μου και όλα μα όλα περνανε απο το μυαλό του. Δε μπορεί να χαλαρώσει. Εννοείται πως υπάρχει πάθος και δεν το κάνουμε σαν ρουτίνα και μόνο για το παιδί αλλά βέβαια ίσως έτσι το έχει στο μυαλό του !! Συμφωνώ μαζί σου. Οπότε κι εγώ αποφάσισα να το αφήσω τώρα. Του το είπα άλλωστε. Και θα δούμε πως θα πάει .

@st3llina Ναι κοπέλα μου έχεις και εσύ δίκιο. Ούτε κι εμένα μ αρέσει να λειτουργώ σαν ρομποτάκι αλλά φοβάμαι μην πάμε και στο άλλο άκρο..... Δεν έχω άγχος πάνω σε αυτό το θέμα η αλήθεια είναι. Η συμπεριφορά και η αντίλληψη του αρραβωνιαστικού μου με προβληματίζει.... Θα το αφήσω λίγο για την ώρα..

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας και την στήριξη!!!!!

Κορίτσι μου έχεις απόλυτο δίκιο που εκνευρίζεσαι σε καταλαβαινω απόλυτα..προσπάθησε το με όποιο τρόπο μπορείς να συνεννοηθείτε και εύχομαι να καταλάβει την κατάσταση και την δική σου ψυχολογία..συμφωνώ εννοείται ότι είναι μεγάλα παιδιά αλλά καμιά φορά κι εμείς δεν είμαστε σε θέση να λύνουμε όλα τα προβλήματα..εγώ έκανα ένα ξέσπασμα τον προηγούμενο μήνα γιατί μου ήρθε περίοδος και στεναχωρήθηκα και με άρχισε ο δικός μου τα τι στεναχωριέσαι καλοπροαίρετα μεν με κακό τρόπο δε..ε δεν άντεξα φώναξα μάλωσα και ηρεμήσαμε και οι δυο..καμιά φορά χρειάζεται και μια αποσυμπίεση..το κάθε ζευγάρι έχει τον τρόπο του να επικοινωνεί και σίγουρα θα βρείτε τον τρόπο σαυτό το θέμα να έρθετε στην ίδια σελίδα .υπομονή και επιμονή.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό απόγευμα κοριτσαρες μου! εύχομαι να σας βρίσκω όλες καλά! 
 @Σαμανη Μακάρι να τρελάνεις το γκρουπάκι μας ???
@Dimitra91 μην στεναχωριέσαι! Και εμένα ο αντρουλης μου κάτι παρόμοιο είχε στο μυαλό του ότι μια φορά και καθάρισε! ? Κοιτά στη αρχή δεν έδωσα πολύ σημασία είμασταν και πιο χαλαροί στις επαφές μας! Είχα πει και εγώ στον εαυτό μου ότι δεν θέλω να τον πιέσω μιας και ξέρω ότι το σημαντικότερο είναι η καλή ψυχολογία! Όταν όμως περνούσε ο καιρός και κατάλαβα ότι τόσο χαλαρά δεν έρχεται του είπα κάθησε κάτω να μιλήσουμε! Του εξήγησα πως πάει με τις γόνιμες κλπ και του είπα ξεκάθαρα ότι εάν συμβαίνει κάτι ή πιστεύει ότι δεν είναι έτοιμος να μου το ξεκαθαρίσει γιατί είναι δύσκολο και ψυχοφθόρο καφέ μήνα να περνάμε αυτή τη διαδικασία και στο τέλος να απογοητευόμαστε! Και να νιώθουμε και μέσα μας ότι ξέρεις δεν προσπαθήσαμε αρκετά!! Ευτυχώς μια φορά χρειάστηκε να το πω! Τώρα τον ξεζουμίζω χωρίς παράπονα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Dimitra91υπομονή, πράγματι είναι σα μωρά!!! κ μένα κάπως έτσι πίστευε ότι θα πίασουμε. μ λέει ¨χαζομάρες όλοι στις γόνιμες πιάνουν? χαχααα...οχι κάνουν κ με περίοδο κ πιάνουν μωρό ας πούμε..κ εμείς μαλώνουμε κάποιες φορές κ ξεσπάω του τύπου μόνο εγώ προσπαθώ.. αυτό το μήνα μάλιστα ενώ είχαμε επαφές από την 5η μέρα του κύκλου φθάσαμε 11η-13η...κ τέλος.. λέω μη περιμένεις μωρό γιατί αυτό δε λέγεται προσπάθεια κ ξέσπασα ολιγον.. άσχετα που έκανα 13η εγώ ωορρηξία χαχα..

κ εκείνος το θέλει πολύ, αλλά τα πρέπει κουράζουν κ τους δύο. είναι ο πρώτος μήνας που άφησα τους γιατρους κ πράγματι ηρέμησα λίγο...

 @Σαμανη περιμένουμε νέα σου, τί έκανες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

 @Dimitra91υπομονή, πράγματι είναι σα μωρά!!! κ μένα κάπως έτσι πίστευε ότι θα πίασουμε. μ λέει ¨χαζομάρες όλοι στις γόνιμες πιάνουν? χαχααα...οχι κάνουν κ με περίοδο κ πιάνουν μωρό ας πούμε..κ εμείς μαλώνουμε κάποιες φορές κ ξεσπάω του τύπου μόνο εγώ προσπαθώ.. αυτό το μήνα μάλιστα ενώ είχαμε επαφές από την 5η μέρα του κύκλου φθάσαμε 11η-13η...κ τέλος.. λέω μη περιμένεις μωρό γιατί αυτό δε λέγεται προσπάθεια κ ξέσπασα ολιγον.. άσχετα που έκανα 13η εγώ ωορρηξία χαχα..

κ εκείνος το θέλει πολύ, αλλά τα πρέπει κουράζουν κ τους δύο. είναι ο πρώτος μήνας που άφησα τους γιατρους κ πράγματι ηρέμησα λίγο...

 @Σαμανη περιμένουμε νέα σου, τί έκανες??

Χαχαχαχαχχα φίλη μου και ο δικός μου αυτό μου είπε τι μόνο στις γόνιμες κάναν όλοι τα παιδιά τους??όχι μωρέ του λέω κάποια παιδιά δεν χρειάζονται ωάριο χαχαχαχαχαχα..έχουν πολύ πλάκα..όταν του εξήγησα πόσο μικρό είναι το παράθυρο με κοίταξε με σοκ και μου είπε όντως μόνο τόσο ζει το ωάριο??γλυκουληηηης..επίσης αυτό το μήνα ξέραμε ποτέ έκανα ωορρηξία γιατί έτυχε να πάμε στο γιατρό και να το δει..όποτε μετά τη 14μερα κάναμε μια φορά σεξ..του λέω για πλάκα εννοείται νιώθω ότι με εκμεταλλευεσαι για τα ωάρια μου χαχαχαχαχα..αν δεν γελάσουμε και λίγο κορίτσια δεν περνάνε οι μέρες.. αυτοσαρκασμος και μαλωμα και ότι μας κάνει να είμαστε καλά και οι δύο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Frogel είπε:

Χαχαχαχαχχα φίλη μου και ο δικός μου αυτό μου είπε τι μόνο στις γόνιμες κάναν όλοι τα παιδιά τους??όχι μωρέ του λέω κάποια παιδιά δεν χρειάζονται ωάριο χαχαχαχαχαχα..έχουν πολύ πλάκα..όταν του εξήγησα πόσο μικρό είναι το παράθυρο με κοίταξε με σοκ και μου είπε όντως μόνο τόσο ζει το ωάριο??γλυκουληηηης..επίσης αυτό το μήνα ξέραμε ποτέ έκανα ωορρηξία γιατί έτυχε να πάμε στο γιατρό και να το δει..όποτε μετά τη 14μερα κάναμε μια φορά σεξ..του λέω για πλάκα εννοείται νιώθω ότι με εκμεταλλευεσαι για τα ωάρια μου χαχαχαχαχα..αν δεν γελάσουμε και λίγο κορίτσια δεν περνάνε οι μέρες.. αυτοσαρκασμος και μαλωμα και ότι μας κάνει να είμαστε καλά και οι δύο ❤️

ακριβώς έτσι, μπορεί να έχουμε ή μάλλον έχω ξεσπάσματα που κ που γιατί αυτός ήρεμος είναι χαχαα..αλλά το θέλουμε κ οι δύο πολύυυυυ!!!!!! αφού να φανταστείς ειδικά μετά τις γόνιμες απαγόρευσα στον εαυτό μου να δω σε τι μέρα είμαι χαχαα.. πραγματικά ναι μεν το σκεφτόμουν δε γίνεται κ αλλιώς αλλά χαλάρωσα χωρίς γιατρό αυτό το μήνα!! κάνω κ αποτοξίνωση από τα serpafar k νιώθω πιο καλα.. έρχονται Χριστούγεννα κ θέλω να έχω καλή διάθεση.. από την καινούργια χρονιά βλέπουμε πάλι αν δεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια κι εύχομαι αυτός ο χειμώνας να φέρει σε όλες νέα μωράκια! Εγώ έχω 2 παιδάκια ηλικίες 7,5 και 4. Εμεις δεν προσπαθούμε για τρίτο, κάτι που εγώ θα το ήθελα παρά πολύ αλλά ο σύζυγος ούτε καν να το ακούει!! Οι επαφές μας είναι με τη μέθοδο του τραβήγματος και όπως καταλαβαίνετε κάθε μήνα ευελπιστώ μήπως μας τύχει(κατά φαντασίαν ασθενής σαν να λέμε)?. Αυτόν τον μήνα περιμένω περίοδο στις 26-11 και έχω απίστευτο πρήξιμο στο στήθος εδώ κ πολλες μερες. Πάντα έχω πριν τη περίοδο αλλά δε θυμάμαι να ειχα τόσο πολύ. Επισης έχω κάτι ενοχλήσεις χαμηλά στη κοιλιά εδώ κ πολλες μερες που συνηθως δεν έχω πριν τη περίοδο.Ο κύκλος μου είναι σταθερός 28 ημερών. Το θέμα ειναι ότι χθες πήγα στην γυναικολόγο μου γιατί είχα προγραμματισμένο ραντεβού για τεστ παπ. Ο υπέρηχος ήταν μια χαρά δεν ειδε κάτι η γιατρός μου, τα αποτελέσματα του τεστ θα βγουν την επόμενη εβδομάδα. Αν σε περίπτωση που ήμουν έγκυος, δε θα φαινόταν κάτι στον υπέρηχο; 3 εβδομάδες και 2 ημέρες εχουν περάσει από τη τελευταία περίοδο.Έχει τύχει αυτό σε καποια κοπέλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η MariaG1215 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια κι εύχομαι αυτός ο χειμώνας να φέρει σε όλες νέα μωράκια! Εγώ έχω 2 παιδάκια ηλικίες 7,5 και 4. Εμεις δεν προσπαθούμε για τρίτο, κάτι που εγώ θα το ήθελα παρά πολύ αλλά ο σύζυγος ούτε καν να το ακούει!! Οι επαφές μας είναι με τη μέθοδο του τραβήγματος και όπως καταλαβαίνετε κάθε μήνα ευελπιστώ μήπως μας τύχει(κατά φαντασίαν ασθενής σαν να λέμε)?. Αυτόν τον μήνα περιμένω περίοδο στις 26-11 και έχω απίστευτο πρήξιμο στο στήθος εδώ κ πολλες μερες. Πάντα έχω πριν τη περίοδο αλλά δε θυμάμαι να ειχα τόσο πολύ. Επισης έχω κάτι ενοχλήσεις χαμηλά στη κοιλιά εδώ κ πολλες μερες που συνηθως δεν έχω πριν τη περίοδο.Ο κύκλος μου είναι σταθερός 28 ημερών. Το θέμα ειναι ότι χθες πήγα στην γυναικολόγο μου γιατί είχα προγραμματισμένο ραντεβού για τεστ παπ. Ο υπέρηχος ήταν μια χαρά δεν ειδε κάτι η γιατρός μου, τα αποτελέσματα του τεστ θα βγουν την επόμενη εβδομάδα. Αν σε περίπτωση που ήμουν έγκυος, δε θα φαινόταν κάτι στον υπέρηχο; 3 εβδομάδες και 2 ημέρες εχουν περάσει από τη τελευταία περίοδο.Έχει τύχει αυτό σε καποια κοπέλα;

Όχι κορίτσι μου δεν θα φαινόταν κάτι είναι πάρα μα πάρα πολύ νωρίς!! Σκέψου ότι υπέρηχογραφικά πρέπει να φτάσεις στην 5η εβδομάδα για να φανεί ο σάκος!! Τώρα θα μπορούσε να δει απλά ένα παχύ ενδομήτριο το οποίο δεν σημαίνει απαραίτητα έγκυμοσυνη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

ακριβώς έτσι, μπορεί να έχουμε ή μάλλον έχω ξεσπάσματα που κ που γιατί αυτός ήρεμος είναι χαχαα..αλλά το θέλουμε κ οι δύο πολύυυυυ!!!!!! αφού να φανταστείς ειδικά μετά τις γόνιμες απαγόρευσα στον εαυτό μου να δω σε τι μέρα είμαι χαχαα.. πραγματικά ναι μεν το σκεφτόμουν δε γίνεται κ αλλιώς αλλά χαλάρωσα χωρίς γιατρό αυτό το μήνα!! κάνω κ αποτοξίνωση από τα serpafar k νιώθω πιο καλα.. έρχονται Χριστούγεννα κ θέλω να έχω καλή διάθεση.. από την καινούργια χρονιά βλέπουμε πάλι αν δεν...

Χαχαχαχ κι εμένα είναι τόσο ήρεμος κι εγώ σπίρτο αναμμένο το θέλει τόσο πολύ κι εμένα ο δικός μου που κάθε φορά που λέω κάτι σχετικό με κοιτάει σαν μωρό δεν μπορώ εγώ μέσα σε όλο αυτό το χαμό των συναισθημάτων και τα σκαμπανεβάσματα της Ψυχογιός νιώθω ότι τον αγαπώ ακόμα περισσότερο και τον γουστάρω ρε παιδί μου χαχαχαχα..καλά κάνεις και χαλαρώσεις κι εγώ μπορώ να πω αυτό το μήνα ήμουν πολύ καλό κορίτσι..καλά τα λες να κάνουμε ήρεμες και χαρούμενες γιορτές και όλα θα έρθουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...