Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρουσία συζύγου στον τοκετό


frapedia72

Recommended Posts

Τελικά είναι προτιμιτέο να παραυρίσκεται ο σύζυγος στην αίθουσα την ώρα του τοκετού ή αποτελεί όντως ανασταλτικό παράγοντα για την μετέπειτα υγιή σεξουαλική σχέση του ζευγαριού??

Οι έμπειρες μανούλες τι μας προτείνουν? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο σύζυγος που αντέχει να βρίσκεται στην αίθουσα τοκετού δεν θα παίξει το ρόλο του...γιατρού ή της μαίας. Δηλαδή δεν θα σε... ξεγεννήσει θα δει το παιδί να γεννιέται αλλά εσύ θα είσαι.. καλυμένη. Από εκεί και πέρα είναι λίγο υποκειμενικό το ζήτημα αλλά πιστεύω ότι δεν θα μπορούσε κάτι τόσο όμορφο όσο ο ερχομός ενός παιδιού να επηρρεάσει μια υγειή σχέση δύο ανθρώπων παρά μόνο...θετικά!

Σου εύχομαι να ..απολαύσεις την εμπειρεία με ή χωρίς την παρουσία του συζύγου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ega then ton ithela mazi mou pantws!!!!!!then tha me boithouse katholou ekeini tin stigmi alla nomizw pws den tha boithouse kai to theama ton idio ekeini tin stigmi....basika egw prin gennisw eida sta video toketos...kai kapws itan....fantasou enas antras...apo polla zeygaria pou kserw pantws den boithise:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

Τελικά είναι προτιμιτέο να παραυρίσκεται ο σύζυγος στην αίθουσα την ώρα του τοκετού ή αποτελεί όντως ανασταλτικό παράγοντα για την μετέπειτα υγιή σεξουαλική σχέση του ζευγαριού??

Οι έμπειρες μανούλες τι μας προτείνουν? :huh:

Ηταν μαζί μου και ηταν υπέροχα ! Με χαιδευε , μου λεγε γλυκόλογα , με κοιταζε με λατρεία μεσα στα ματια και μου δινε απιστευτη δύναμη :)

Χαιρομαι που αποφασισε να ειναι μαζί μου γιατι ηταν μια αποφαση καθαρά δική του . Νομιζε πως θα φοβαται αλλα ηταν ο βράχος μου !

Συμφωνώ με την Γεωργία πως ο αντρας δεν παιζει το ρολο του γιατρου να κοιτάει πως ερχεται το μωρό !

Εμας παντως η ερωτική μας ζωη ειναι καλύτερη απο πριν :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου άντρας ήταν και στους 2 τοκετούς μέσα. Στον πρώτο μάλιστα του είπε η μαία έλα να δεις το κεφαλάκι του και εκείνος πήγε, μετά ήρθε στο δικό μου κεφαλάκι καθότι έπρεπε να μου σκουπίζει και τον ιδρώτα!! Στον 2ο τοκετό δεν πήγε να δει το κεφαλάκι γιατί δεν είχαμε και χρόνο αφού γέννησα αμέσως.

Όμως έχω να πώ ότι ήταν πάρα πολύ ωραία που ήταν εκεί και με βοήθησε αρκετά.:)

Εμείς οι γυναίκες έχουμε το προνόμοιο να συμμετέχουμε στον τοκετό, οι άντρες επειδή δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν νομίζω ότι είναι δίκαιο να μετέχουν και αυτοί κάπως σε αυτό το θαύμα της γέννησης ενός παιδιού, μάλιστα του παιδιού τους.:)

Τέλος πάντων δεν έχει επηρεάσει καθόλου την σεξουαλική μας σχέση, μπορώ να πώ ότι γίναμε ακόμη πιο τρυφεροί.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H Argi εγραψε:

"Εμείς οι γυναίκες έχουμε το προνόμοιο να συμμετέχουμε στον τοκετό, οι άντρες επειδή δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν νομίζω ότι είναι δίκαιο να μετέχουν και αυτοί κάπως σε αυτό το θαύμα της γέννησης ενός παιδιού, μάλιστα του παιδιού τους."

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Μ'ΑΥΤΟ!!! ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ "ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ"....

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....

ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.....

ΠΛΕΟΝ ΞΕΡΩ.... ΟΤΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΑΠΟΥΛΙΝΟΣ ΜΟΥ!!!

ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ:"ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΙΩΣ....ΩΣ ΜΑΝΑ.... ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ"... ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΝΤΡΕΣ "ΜΠΕΡΜΠΑΝΤΗΔΕΣ"...:P :laugh: :laugh:

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ "ΑΛΛΙΩΣ" ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ...

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΧΘΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ??? ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ???? :unsure: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα! Εμένα πάντως το ζητάει μόνος του και θέλει να είναι ο πρώτος που θα πάρει αγκαλιά και το μωρό! Πάντοτε στις δύσκολες στιγμές δείχνει απίστευτη ψυχραιμία και με στηρίζει! Μόνη μου θα φοβηθώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k go thelo na einai dipla mou ti ora tou toketou..einai apisteyti empeiria arkei fisika na thelei...pou thelei....

de xreiazetai na blepei t panta...dipla sou na kathete na aisthanesai sigouria k simparastasi...

ax ftanei k i ora mou.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο αντρας μου θέλει να είναι μαζί μου κορίτσια και το χει δηλώσει ήδη πριν μείνω έγκυος. Νομίζω ότι οι στιγμές αυτές ανήκουν και στους δύο καθώς και οι δύο μαζί δημιουργήσαμε τη μικρή μας κουκλίτσα!:kiss: Αφήστε που εκείνη την ώρα δεν υπάρχει πιο μεγάλη στήριξη και ανακούφιση από την αγωνία και τους πόνους από το να βρίσκεται δίπλα μου και να μου κρατάει το χέρι.Α!θέλει να κόψει κ το λώρο!

Anhap2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν θέλω με τίποτα να είναι ο αντρας μου στον τοκετό...κανείς δεν θέλω για την ακρίβεια! Δεν ξέρω τι στριμάδι είμαι αλλά δεν θα νιώθω καθόλου άνετα.

Πάντως αν το θέλουν και οι δυο, γιατί όχι? Ίσα ισα που πιστευω οτι το ζευγαρι δενεται περισσοτερο και οτι ο αντρας νιωθει πολυ πιο ισχυρα συναισθηματα τρυφεροτητας και προστατευτικοτητας προς τη γυναικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο τη στιγμη που θελει να ειναι διπλα μου,

τι καλυτερο απο το να σου συμπαραστεκεται ο

ανθρωπος που εμπιστευεσαι και αγαπας πιο πολυ?

πιστευω οτι παιρνεις δυναμη & κουραγιο:)

μια τοσο μοναδικη εμπειρια γιατι να μην τη ζησουν

και οι δυο με την ιδια περιπου ενταση?

συμφωνω κι εγω απολυτα με τη Γεωργια:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ να σας πω την αλήθεια θα προτιμούσα να είμαι μόνη μου εκείνη την ώρα, για να μπορώ να συγκεντρωθω και να μη σκέφτομαι και τον άλλο που έχω δίπλα μου. Ποτέ βέβαια δεν του έχω πει κάτι, τον αφήνω να αποφασίσει μόνος του. Αν και επειδή είναι λιγόψυχος, που έλεγε και η γιαγιά μου, δε νομίζω ότι θα βρει το κουράγιο να μπει μέσα τελικά... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera sas kopelles...

Agapi mou egw to vriskw teleio o antras sou na vriskete mesa sto toketo mazi sou...

Htane ki o dikos mou mesa mazi mou kai den prokipse fovo i itidipote allo...

O antras mou ithelen na traviksei video,WMOS DEN TON AFISA...

Kali eleftheria agapi mou me i xwris ton antra sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

όταν γέννησα πέρυσι δεν ήθελα κανέναν μέσα κατά τη διάρκεια τοκετού.

Πήγαμε δυο μας με τον άντρα μου χωρίς να ενημερώσουμε κανέναν ότι γεννάω.

Τον άντρα μου ενώ ο καυμένος επέμενε να είναι μαζί μου δεν τον ήθελα καθόλου μέσα, συνέχεια του φώναζα να βγει. Δεν ένιωθα άνετα, γιατί ήξερα πως θα στεναχωριόταν να με βλέπει να κλαίω και να πονάω.Επίσης ένιωθα πως συγκεντρωνόμουν καλύτερα στις αναπνοές όσο ήμουν μόνη.

Να σας πω την αλήθεια όμως λίγο το μετάνιωσα που του στέρησα αυτή τη χαρά(αν και μόλις βγήκε η μπέμπα τον φώναξε αμέσως ο γιατρός μου να τη δει)έτσι σκέφτομαι τώρα στη δεύτερη το Μάρτιο με το καλό να είναι συνέχεια μαζί μου και να μου πιάνει το χέρι. Το περιμένει πως και πως.

Νομίζω πως η ερωτική ζωή όχι μόνο δεν αλλάζει αλλά γίνεται καλύτερη.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To agoraki mou

thelei toso poly na zisei tin stigmi tou toketou

kai auto me sygkinei apisteuta!!!

Na doume to thauma tis zwis na ekselisetai

mposta sta matia mas...

Na eimaste mazi, na ponesoume kai na

gelasoume mazi!!!

To fyllo tou paidiou exoume apofasisei na min to mathoume

kata tin diarkeia tis kyisis

etsi wste na to dei prwtos o antras mou

ston toketo kai na to anakoinwsei kai se mena...!!!

Fysika, na kopsei ton lwro mas

kai na "voithisei" se oti mporei

tin oli ekvasi tou toketou...

Aaax, anypomonw twra pou ta skeftomai,,,

anypominw na ypodextoume to bebe mas!!!

Me to kalo se oles mas

me opoia "parea" kai an gennisoume...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...