Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μάρτιος-Απρίλιος 2020


Recommended Posts

στις On 29/8/2019 at 10:52 ΜΜ, ο/η Ελένη Πειραιάς είπε:

Γειά σας κορίτσια... Υπάρχουν  εγκυουλες  που έχουν ΠΗΤ Μάρτιο Απρίλιο???

Εγω εχω ΠΗΤ 3/4 αλλα επειδή έχω διδυμακια θα γεννήσω πρώτα ο Θεός Μάρτιο...

Θα ήθελα πολύ να μαζευτούμε να λέμε τα νέα μάς..

Ίδια περίπτωση είμαστε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρηξιματα οχι δεν εχω δει... κιλά  είμαι στα 10... αλλα κοιλιά ολα... ο γιατρος μου είπε ότι  στα δίδυμα θέλουμε 20 κιλά μέχρι το τέλος....Οπότε πιστεύω καλα είμαι... την γραμμή την εχω απο πάνω μέχρι κάτω και ειμαι γαλα στο χρωμα του δέρματος αλλα θα φυγει ξέρω... εκανα την καμπύλη σακχάρου ολα υπέροχα... ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ελένη Πειραιάς είπε:

Πρηξιματα οχι δεν εχω δει... κιλά  είμαι στα 10... αλλα κοιλιά ολα... ο γιατρος μου είπε ότι  στα δίδυμα θέλουμε 20 κιλά μέχρι το τέλος....Οπότε πιστεύω καλα είμαι... την γραμμή την εχω απο πάνω μέχρι κάτω και ειμαι γαλα στο χρωμα του δέρματος αλλα θα φυγει ξέρω... εκανα την καμπύλη σακχάρου ολα υπέροχα... ??

Εσύ έχεις δίδυμα και δικαιολογείσαι, εγώ να δω πώς θα δικαιολογηθώ;! ?

Έχω αρχίσει και νιώθω άσχημα με το σώμα μου και φανταστείτε ότι όλα τα κιλά είναι κοιλιά και στήθος... Επίσης, το στομάχι μου είναι χάλια, έχω ΓΟΠ και χωνεύω πανδύσκολα (τρώω βλακείες βέβαια...) αν και δεν τρώω αργά το βράδυ. Τουλάχιστον κινούμαι περισσότερο τον τελευταίο καιρό. Σταμάτησα να ζυγίζομαι, δεν αντέχω να δω ότι έχω πάρει κι άλλο βάρος! Τέλος πάντων, ας γεννήσουμε τα μωράκια μας και μετά θα πέσει αυτομαστίγωμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι κιλά χαράς... Έτσι να το βλέπεις... να μην ανεβαίνεις αν δεν νιώθεις καλα... θα τα χάσουμε ολα μετα με τοσο τρέξιμο... χαχχααχ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!! Εκανα β επιπεδου πριν 4 μερες  22w 3d και ο τραχιλος μου ηταν 27mm και ο γιατρος μου εδωσε προγησυετονη κολπικα καθε βραδυ προληπτικα ειπε.... να αγχοθω;;;  πειτε μου την γνωμη σας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/12/2019 at 10:32 ΜΜ, ο/η Paolinagr είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!!! Εκανα β επιπεδου πριν 4 μερες  22w 3d και ο τραχιλος μου ηταν 27mm και ο γιατρος μου εδωσε προγησυετονη κολπικα καθε βραδυ προληπτικα ειπε.... να αγχοθω;;;  πειτε μου την γνωμη σας.....

Να μην αγχωθείς αλλά να παίρνεις την προγεστερόνη και κατ' εμέ να μείνεις ξάπλα όσο το δυνατόν περισσότερο. Τι σου είπε ο γιατρός;

Γεια σας κορίτσια! Πώς πάνε οι κοιλίτσες; Αύριο μπαίνω 27η εβδομάδα! Κιλά χάλια, συν 12 αλλά χαλάλι. Μάλλον θα φτάσω τα 18 όπως στην κόρη. Κατά τ' άλλα είμαι μια χαρά, τα στομαχικά μου έχω κλασικά, αλλά οκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πώς πάνε οι κοιλίτσες; Αύριο μπαίνω 27η εβδομάδα! Κιλά χάλια, συν 12 αλλά χαλάλι. Μάλλον θα φτάσω τα 18 όπως στην κόρη. Κατά τ' άλλα είμαι μια χαρά, τα στομαχικά μου έχω κλασικά, αλλά οκ. 

Γεια σου! Οι κοιλίτσες παραφούσκωσαν! Μόλις μπήκα στην 29η βδομάδα και ειμαι +10. Εχω απελπιστει. Δεν λεω οτι δεν τρωω αλλα οχι οτι γουρουνιαζω κιολας! Ο γυναικολογος τα θεωρει πολλα τα κιλα, ο ενδοκρινολογος μου πε οτι ειναι μια χαρα. Ημουν αρκετα αδυνατη και θεωρει πως τωρα ηρθα στα κανονικα μου 😂 Για μενα ειναι πολλά, σιγουρα θα αγγιξω τα 15 ισως και παραπανω. 😕Απο δω και πέρα🤐Κανενα κολπο πως να το ράψουμε ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

 

Γεια σου! Οι κοιλίτσες παραφούσκωσαν! Μόλις μπήκα στην 29η βδομάδα και ειμαι +10. Εχω απελπιστει. Δεν λεω οτι δεν τρωω αλλα οχι οτι γουρουνιαζω κιολας! Ο γυναικολογος τα θεωρει πολλα τα κιλα, ο ενδοκρινολογος μου πε οτι ειναι μια χαρα. Ημουν αρκετα αδυνατη και θεωρει πως τωρα ηρθα στα κανονικα μου 😂 Για μενα ειναι πολλά, σιγουρα θα αγγιξω τα 15 ισως και παραπανω. 😕Απο δω και πέρα🤐Κανενα κολπο πως να το ράψουμε ;;;

Καλησπέρα κορίτσια...εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πολλά φουσκώματα...δεν χωράει το στομάχι μου φαγητό και ας πεινάω... απο κιλά έβαλα 10 μέχρι τώρα...θα πάω στο ιατρό να δούμε αν έχω βάλει κιάλλα...προς το παρόν μία χαρά Δόξα τον Θεό, τον Χριστό και την Παναγία μου! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια... 27+5 10 κιλακια... ολα καλα... ειπαμε κιλα χαράς... εγω έκανα επαναληπτικές εξετάσεις και ο θηριώδης 4.35 μου είπε να ξανα κανω και πως θα πρέπει να παω σε Ενδοκρινολογο να με δει και μπορει να ξεκινήσω χαπακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ελένη Πειραιάς είπε:

Γεια σας κορίτσια... 27+5 10 κιλακια... ολα καλα... ειπαμε κιλα χαράς... εγω έκανα επαναληπτικές εξετάσεις και ο θηριώδης 4.35 μου είπε να ξανα κανω και πως θα πρέπει να παω σε Ενδοκρινολογο να με δει και μπορει να ξεκινήσω χαπακια...

Καλημερα και παλι. Εγω παιρνω χρονια το χαπι αυτο. Μου το ανεβασε ελαφρως λογω εγκυμοσυνης και μου πε πως μαλλον θα το ανεβασουμε και αλλο. Ο θυρεοειδης επηρρεαζει τον μεταβολισμο δυστυχως οποτε παιρνουμε ακομα πιο ευκολα κιλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/12/2019 at 8:37 ΠΜ, ο/η AnaKok είπε:

Καλημερα και παλι. Εγω παιρνω χρονια το χαπι αυτο. Μου το ανεβασε ελαφρως λογω εγκυμοσυνης και μου πε πως μαλλον θα το ανεβασουμε και αλλο. Ο θυρεοειδης επηρρεαζει τον μεταβολισμο δυστυχως οποτε παιρνουμε ακομα πιο ευκολα κιλα. 

Οταν εμφανίζεται λόγο εγκυμοσύνης.. επηρεάζει τα κιλά...  ??? Θα ειχα παρει λιγότερα κιλά δηλαδή???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/1/2020 at 7:51 ΜΜ, ο/η Ελένη Πειραιάς είπε:

Οταν εμφανίζεται λόγο εγκυμοσύνης.. επηρεάζει τα κιλά...  ??? Θα ειχα παρει λιγότερα κιλά δηλαδή???

Δυστυχως δεν το γνωριζω καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.  Πιστευω οτι για να φτασει να επηρεασει τα κιλα πρεπει να μεινει πολυ καιρο χωρις να ρυθμιστει. Σε μενα εχει σχεδον 6 χρονια που διαγνωστηκε και με το χαπι το ειχα παντα ρυθμισμενο. Δεν παχαινουμε σε καμια περιπτωση με τον αερα. Απλα επιβραδυνεται ο μεταβολισμος και μακροχρονια ισως επηρεαστει το βαρος. Στην εγκυμοσυνη ομως, ειδικα στην αρχη, πρεπει να ελεγχονται οι ορμονες και να κανουμε αγωγη αν χρειαστει γιατί το μωρο αρχικα δεν εχει δικο του θυρεοειδη αδενα. Εμενα τελικα δεν μου το αυξησε αλλο το χαπι παρολο που πηρα κιλα, γιατι οι εξετασεις μου βγηκαν καλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια! Πως τα παμε απο διαθεση και συμπτωματα; Εγω λιγη ταλαιπωρια με το στομαχι παλι. Οτι και να φαω το νιωθω πρησμενο. Απο κινησεις πως τα πατε; Εγω νομιζω λιγοτερες, εχω την εντυπωση οτι κοιμαται περισσοτερο τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Πως τα παμε απο διαθεση και συμπτωματα; Εγω λιγη ταλαιπωρια με το στομαχι παλι. Οτι και να φαω το νιωθω πρησμενο. Απο κινησεις πως τα πατε; Εγω νομιζω λιγοτερες, εχω την εντυπωση οτι κοιμαται περισσοτερο τωρα...

Καλησπέρα, απο διάθεση οκ όπως πάντα αν και νοιώθω εξάντληση διότι δεν κοιμάμαι τα βράδια....επίσης σήμερα νοιώθω κάτι παράξενο στο στομάχι εκεί που είναι το διάφραγμα...σαν κάτι το κλεινει και δεν μπορώ να εξηγήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irinula91 είπε:

Καλησπέρα, απο διάθεση οκ όπως πάντα αν και νοιώθω εξάντληση διότι δεν κοιμάμαι τα βράδια....επίσης σήμερα νοιώθω κάτι παράξενο στο στομάχι εκεί που είναι το διάφραγμα...σαν κάτι το κλεινει και δεν μπορώ να εξηγήσω

Και εγω δεν κοιμαμαι καλα το βραδυ για αυτο παντα ξαπλωνω και το μεσημερι. Νιωθω βαρος στο στομαχι οταν ξαπλωνω και πιανομαι και ποναει η λεκανη μου. Οσο για το στομαχι προφανως μας πιεζει το μωρο. Εχει γυρισει εσενα; Εμενα οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Και εγω δεν κοιμαμαι καλα το βραδυ για αυτο παντα ξαπλωνω και το μεσημερι. Νιωθω βαρος στο στομαχι οταν ξαπλωνω και πιανομαι και ποναει η λεκανη μου. Οσο για το στομαχι προφανως μας πιεζει το μωρο. Εχει γυρισει εσενα; Εμενα οχι.

Άσε...πόνος πάρα πολλά έντονος και γυρίζω συνέχεια δεξιά και αριστερά....έχει 2 εβδομάδες τώρα που γύρισε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η irinula91 είπε:

Άσε...πόνος πάρα πολλά έντονος και γυρίζω συνέχεια δεξιά και αριστερά....έχει 2 εβδομάδες τώρα που γύρισε

Νωρις νωρις γυρισε! Το καταλαβες όταν γυρισε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AnaKok είπε:

Νωρις νωρις γυρισε! Το καταλαβες όταν γυρισε;

Είμαι 32η εβδομάδα...με την Βοήθεια του Θεού....εσύ??? Όχι δεν το κατάλαβα...εκτός απο πίεση που νοιωθω στην μία πλευρά που πιθανόν πιέζει το κεφαλάκι του.... μου είπε πως πήρε θέση...εσύ τι εβδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irinula91 είπε:

Είμαι 32η εβδομάδα...με την Βοήθεια του Θεού....εσύ??? Όχι δεν το κατάλαβα...εκτός απο πίεση που νοιωθω στην μία πλευρά που πιθανόν πιέζει το κεφαλάκι του.... μου είπε πως πήρε θέση...εσύ τι εβδομάδα είσαι?

Αυριο μπαινω στην 31η. Εχει τυχει κοπελα να μου πει οτι το καταλαβε παντως. Μερικα γυρνανε τελευταια στιγμη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Τι κάνετε; Εγώ διανύω την 29η εβδομάδα και το Σάββατο έκανα καμπύλη ζαχάρου η οποία βγήκε ευτυχώς πολύ καλή! Είμαι πολύ χαρούμενη! Κατά τ' άλλα έχω παλινδρόμηση και ξινίλες. Αν παραφάω, η μόνη στάση που με ανακουφίζει στο κρεβάτι είναι αριστερά πλάγια. Ανάσκελα νομίζω ότι θα πεθάνω! Ωστόσο, την παλεύω και ανυπομονώωωωωω να γνωρίσω το μωράκι μου 😍 !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλημέρα! Τι κάνετε; Εγώ διανύω την 29η εβδομάδα και το Σάββατο έκανα καμπύλη ζαχάρου η οποία βγήκε ευτυχώς πολύ καλή! Είμαι πολύ χαρούμενη! Κατά τ' άλλα έχω παλινδρόμηση και ξινίλες. Αν παραφάω, η μόνη στάση που με ανακουφίζει στο κρεβάτι είναι αριστερά πλάγια. Ανάσκελα νομίζω ότι θα πεθάνω! Ωστόσο, την παλεύω και ανυπομονώωωωωω να γνωρίσω το μωράκι μου 😍 !!!! 

Χαιρεται. Εμενα καμια σταση δεν με βολευει πλεον. Ανασκελα πραγματι νομιζω θα βγει το στομαχι απο το στομα! Στο πλαι νιωθω δυσφορια αλλα τι να κανω; σε λιγο θα αρχισω να κοιμαμαι καθιστη μου φαινεται! Εγω φουσκωμα εχω οτι κ αν φαω. Ειχες και στην αρχη παλινδρομηση και ξινιλες; Εγω  ναι για 2μηνες σχεδον και ηταν οτι χειροτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2020 at 4:28 ΜΜ, ο/η AnaKok είπε:

Χαιρεται. Εμενα καμια σταση δεν με βολευει πλεον. Ανασκελα πραγματι νομιζω θα βγει το στομαχι απο το στομα! Στο πλαι νιωθω δυσφορια αλλα τι να κανω; σε λιγο θα αρχισω να κοιμαμαι καθιστη μου φαινεται! Εγω φουσκωμα εχω οτι κ αν φαω. Ειχες και στην αρχη παλινδρομηση και ξινιλες; Εγω  ναι για 2μηνες σχεδον και ηταν οτι χειροτερο.

Γεια σου! Χμ, δεν νομίζω να είχα παλινδρόμηση αλλά είχα μόνιμη ανακατωσούρα, η οποία με πιάνει ακόμη και τώρα καμιά φορά. Γενικά σε αυτή την εγκυμοσύνη το στομάχι μου είναι χάλια. Εν τω μεταξύ με ενοχλεί κάποια βράδια το στομάχι, ξυπνάω το πρωί με πόνο, ακόμη κι αν έχω πάρει gaviscon το προηγούμενο βράδυ. Επίσης έβγαλα μύκητες στο στόμα και μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι από την παλινδρόμηση.... μπλιαχ! Το έχω ρίξει στα γιαούρτια και τη σόδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματι το στομαχι και για μενα ειναι το δυσκολοτερο μεχρι στιγμης. Ειμαι με τις μερες μου καποιες μερες καλυτερα καποιες χειροτερα! Προχθες πηγα στο γιατρο και το μωρο γυρισε με το κεφαλι κατω τελικα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Με τα "πετρώματα" της κοιλιάς πως τα πάτε; Ξεκίνησαν; Εμένα όχι ακόμη. Σε μια εβδομάδα μπαίνω στον 8ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...