Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κυστική Ινωση


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... έχω να μπω 4-5 μήνες στο Φόρουμ... εύχομαι ολα τα κορίτσια που τα λέγαμε τότε να είστε με γεμάτες κοιλίτσες  και αν οχι εύχομαι πολύ γρήγορα... 

Εγω έμαθα ότι είμαι έγκυος  24/7 ( μετα τις διακοπές) και πήγαμε την Δεύτερα  να ακούσουμε καρδούλα... και δεν είναι ένα ... είναι δύο μωράκια σε ένα σάκο...??...γέλιο κλάμα ταυτόχρονα...ωραία συναισθήματα 

Μου έγραψε όλο τον προγεννητικο έλεγχο να κάνω και μου είπε για την εξέταση της κυστικης ινωσης 

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την εξέταση????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν συγχαρητήρια για τη  εγκυμοσύνη σου!! εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Τώρα σχετικά με την Κυστική ινωση.. Πριν μείνω έγκυος ήθελα να κάνω εξέταση να δω που βρισκόμαστε.. το παραμελησα οπότε μας πρόλαβε το μπεμπέ..  Όταν πήγα στο γιατρό στο πρώτο ραντεβού αμέσως  τον ρώτησα για την Κυστική.. Ο δικός μου ο γιατρός έχει διαφορετική γνώμη όσο αφορά αυτή την εξέταση... Μας ρώτησε αρχικά αν υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένεια του είπα όχι.. Και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να την κάνω... θεωρεί ότι είναι μια καλοστημένη μπιζνα για να παίρνουν τα ιδιωτικά μικροβιολογικα χρήματα (αν την κάνεις εκεί και δεν απευθυνθείς σε δημόσιο φορέα). Στο εξωτερικό δεν υπάρχει καν στον προγεννητικο... 

Μου είπε ότι άμα θέλω να το κάνω δεν θα με αποτρέψει μάλιστα θα μου γράψει και αυτό που καλύπτει το Ταμείο το 50% Για το ποσοστό.. με τον σύζυγό μου το  ψάξαμε λίγο παραπάνω και αποφασίσαμε να μην το κάνουμε.. Η απόφαση είναι καθαρά δικιά Σας!! Δείτε και άλλες γνώμες συζητήστε το και με το γιατρό σου και πραξτε αναλόγως...  Με το Καλό!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι και με το καλό τα μωράκια σας!! 

Εγώ - αν και 9 χρόνια πριν, όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί - επέλεξα να την κάνω. Είναι ανάλογης σοβαρότητας εξέταση όπως αυτή για το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Όπως μερικοί δεν γνωρίζουν ότι είναι φορείς στίγματος, έτσι δεν γνωρίζουν κι αν είναι φορείς κυστικής ίνωσης. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου και πράττεις ανάλογα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και 2 γερα μωρα!!!!

Εγω δεν ειχα κανει την συγκεκριμένη εξεταση στο γιο μου, γιατι δεν ηταν υποχρεωτικη και δεν υπήρχε ιστορικό και τωρα εντελως τυχαία για αλλο λογο την εκανα και ανακαλυψα οτι ειμαι φορεας! Σοκ! Τωρα ειμαστε στην αναμονη και για τα αποτελέσματα του συζυγου! 

Σου συστηνω το Χωρεμειο. Ειναι πανεπιστημιακο και αν και πιο ακριβο, κανουν την καλυτερη δουλεια! 5% του γενικού πληθυσμου στην Ελλαδα ειναι φορεις. Δυστυχως ο εοππυ καλυπτει μικρο ποσοστο ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια μου... ο γιατρός μου είπε να την κάνω την εξέταση όπως και δήποτε  για να το αποκλείσουμε το ενδεχόμενο οτι είμαι φορέας γιατί η δίδυμη κύηση έχει τα δύσκολα της... τουλάχιστον έτσι μου το πάσαρε για να την κάνω... Είναι πολυ καλός ο γιατρός μου δεν εχω κανένα παραπάνω... απλα είπα να σας ρωτήσω γιατί  εδω τα λεμε ωραία ?

Vivi.Nik. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.. αλλα πιστεύω οτι δεν θα ειναι φορέας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ελένη Πειραιάς είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια μου... ο γιατρός μου είπε να την κάνω την εξέταση όπως και δήποτε  για να το αποκλείσουμε το ενδεχόμενο οτι είμαι φορέας γιατί η δίδυμη κύηση έχει τα δύσκολα της... τουλάχιστον έτσι μου το πάσαρε για να την κάνω... Είναι πολυ καλός ο γιατρός μου δεν εχω κανένα παραπάνω... απλα είπα να σας ρωτήσω γιατί  εδω τα λεμε ωραία ?

Vivi.Nik. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.. αλλα πιστεύω οτι δεν θα ειναι φορέας 

Κορίτσι μου εμένα ο γιατρός μου μου πρότεινε να κάνω για αρχή την εξέταση και εγώ και ο σύζυγος όπως συνταγογραφειται από τον ΕΟΠΥΥ και καλύπτει το 75/100 των μεταλλάξεων εφόσον γίνει και από τους δύο. 

Βρήκα όμως με 130 ευρώ σε πολύ αξιόπιστο εργαστήριο και έκανα μόνο εγώ για το 100/100 των μεταλλάξεων. 

Η απόφαση είναι δική σας φυσικά. Πάντως είναι η δεύτερη πιο διαδεδομένη κληρονομική ασθένεια μετά τη μεσογειακή. Σαφώς δεν μπορώ να έχω άποψη για το πόσο σημαντικό είναι γιατί όντως πρόσφατα μπήκε στον προγεννητικό. 

Μια πρώτη ξαδέρφη ανακάλυψε ότι είναι φορέας στην τρίτη εγκυμοσύνη της. Ίσως για αυτό εγώ την έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.  Κανένα προβλήμα δεν υπάρχει απλά τα 2 από τα παιδιά είναι φορείς δηλαδή το κληρονόμησαν το γονίδιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις On 14/8/2019 at 11:42 ΜΜ, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου εμένα ο γιατρός μου μου πρότεινε να κάνω για αρχή την εξέταση και εγώ και ο σύζυγος όπως συνταγογραφειται από τον ΕΟΠΥΥ και καλύπτει το 75/100 των μεταλλάξεων εφόσον γίνει και από τους δύο. 

Βρήκα όμως με 130 ευρώ σε πολύ αξιόπιστο εργαστήριο και έκανα μόνο εγώ για το 100/100 των μεταλλάξεων. 

Η απόφαση είναι δική σας φυσικά. Πάντως είναι η δεύτερη πιο διαδεδομένη κληρονομική ασθένεια μετά τη μεσογειακή. Σαφώς δεν μπορώ να έχω άποψη για το πόσο σημαντικό είναι γιατί όντως πρόσφατα μπήκε στον προγεννητικό. 

Μια πρώτη ξαδέρφη ανακάλυψε ότι είναι φορέας στην τρίτη εγκυμοσύνη της. Ίσως για αυτό εγώ την έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.  Κανένα προβλήμα δεν υπάρχει απλά τα 2 από τα παιδιά είναι φορείς δηλαδή το κληρονόμησαν το γονίδιο. 

Καλημέρα κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι  επειδή με ενδιαφέρει και θέλω να την κάνω και εγώ τι καλύπτει ο Εοππυ; Άμα κάνουμε και δύο σύζυγοι το 75% των μεταλλάξεων είμαστε καλυμμένοι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι  επειδή με ενδιαφέρει και θέλω να την κάνω και εγώ τι καλύπτει ο Εοππυ; Άμα κάνουμε και δύο σύζυγοι το 75% των μεταλλάξεων είμαστε καλυμμένοι;

Είσαι καλυμμένη για το 75/100.των μεταλλάξεων. Νομίζω περιλαμβάνει τις πιο συχνές που εμφανίζονται στον ελληνικό πληθυσμό. Όμως για 100/100 πρέπει να κάνεις τον πλήρη έλεγχο ο ένας από τους δύο. Έκανα με 130 ευρώ δίνοντας και το παραπεμπτικό του γιατρού για τον ελι του ΕΟΠΥΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Είσαι καλυμμένη για το 75/100.των μεταλλάξεων. Νομίζω περιλαμβάνει τις πιο συχνές που εμφανίζονται στον ελληνικό πληθυσμό. Όμως για 100/100 πρέπει να κάνεις τον πλήρη έλεγχο ο ένας από τους δύο. Έκανα με 130 ευρώ δίνοντας και το παραπεμπτικό του γιατρού για τον ελι του ΕΟΠΥΥ

Σ'ευχαριστω πολύ!για την απάντηση!και εγώ θέλω να κάνω το 100 % γιατί θα πάω και εξωσωματική και θέλω να είμαι σίγουρη!Εδώ στην Θεσσαλονίκη σε όλα τα διαγνωστικά  η τιμή είναι 300 ευρώ.αλκα νομίζω αξίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ!για την απάντηση!και εγώ θέλω να κάνω το 100 % γιατί θα πάω και εξωσωματική και θέλω να είμαι σίγουρη!Εδώ στην Θεσσαλονίκη σε όλα τα διαγνωστικά  η τιμή είναι 300 ευρώ.αλκα νομίζω αξίζει!

Εγώ Αθήνα το έκανα σε Ιδιωτικό Μαιευτήριο από τα μεγάλα. Φυσικά αξίζει είναι η δεύτερη συχνότερη κληρονομική νόσος μετά τη μεσογειακή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2019 at 3:36 ΜΜ, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ Αθήνα το έκανα σε Ιδιωτικό Μαιευτήριο από τα μεγάλα. Φυσικά αξίζει είναι η δεύτερη συχνότερη κληρονομική νόσος μετά τη μεσογειακή. 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις που έκανες την εξέταση; Η πιο χαμηλή τιμή που έχω βρει μέχρι τώρα για το 99% είναι στα 220 ευρώ. Επίσης εμένα ο γιατρός μου δεν μου ανέφερε τίποτα για συνταγογράφηση, ίσως επειδή δεν ήταν θετικός ως προς το να κάνω την εξέταση. Όμως και για θρομβοφιλία και σπερμοδιάραμμα και καλλιέργεια σπέρματος απλά μου τα σημείωσε και μου υπέδειξε που να πάω να τα κάνω.. Να υποθέσω οτι για όλες αυτές τις εξετάσεις καλύπτεται έστω ένα ποσοστό από ΕΟΠΠΥ; Αν ναι, για ποιό λόγο δεν μου τις έγραψε ? Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dage είπε:

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις που έκανες την εξέταση; Η πιο χαμηλή τιμή που έχω βρει μέχρι τώρα για το 99% είναι στα 220 ευρώ. Επίσης εμένα ο γιατρός μου δεν μου ανέφερε τίποτα για συνταγογράφηση, ίσως επειδή δεν ήταν θετικός ως προς το να κάνω την εξέταση. Όμως και για θρομβοφιλία και σπερμοδιάραμμα και καλλιέργεια σπέρματος απλά μου τα σημείωσε και μου υπέδειξε που να πάω να τα κάνω.. Να υποθέσω οτι για όλες αυτές τις εξετάσεις καλύπτεται έστω ένα ποσοστό από ΕΟΠΠΥ; Αν ναι, για ποιό λόγο δεν μου τις έγραψε ? Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα!! Στο Λαϊκό καλυπτει το 95% των μεταλλάξεων με 50€ αν δεν στο συνταγογραφησουν. Αν στο γράψει ο γιατρός είναι δωρεάν! Ραντεβού έχει από Ιανουαριο όμως...

Στα ιδιωτικά αν στο γράψει ο γιατρός θα γλιτώσεις περίπου 50€ γιατί δικαιολογείται μόνο το 50% των μεταλλάξεων από τα ταμεία (DF508). Το υπόλοιπο ποσοστό θα το πληρώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dage είπε:

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις που έκανες την εξέταση; Η πιο χαμηλή τιμή που έχω βρει μέχρι τώρα για το 99% είναι στα 220 ευρώ. Επίσης εμένα ο γιατρός μου δεν μου ανέφερε τίποτα για συνταγογράφηση, ίσως επειδή δεν ήταν θετικός ως προς το να κάνω την εξέταση. Όμως και για θρομβοφιλία και σπερμοδιάραμμα και καλλιέργεια σπέρματος απλά μου τα σημείωσε και μου υπέδειξε που να πάω να τα κάνω.. Να υποθέσω οτι για όλες αυτές τις εξετάσεις καλύπτεται έστω ένα ποσοστό από ΕΟΠΠΥ; Αν ναι, για ποιό λόγο δεν μου τις έγραψε ? Ευχαριστώ πολύ!

Η θρομβοφιλια δεν καλύπτεται. Μόνο το απλό σπερμοδιαγραμμα. Αν σου γράψει την κυστική που γράφεται θα πληρώσεις ακόμη λιγότερο. Πάρε τηλέφωνο στο Λητώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2019 at 11:42 ΠΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα!! Στο Λαϊκό καλυπτει το 95% των μεταλλάξεων με 50€ αν δεν στο συνταγογραφησουν. Αν στο γράψει ο γιατρός είναι δωρεάν! Ραντεβού έχει από Ιανουαριο όμως...

Στα ιδιωτικά αν στο γράψει ο γιατρός θα γλιτώσεις περίπου 50€ γιατί δικαιολογείται μόνο το 50% των μεταλλάξεων από τα ταμεία (DF508). Το υπόλοιπο ποσοστό θα το πληρώσεις. 

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το 95% των μεταλλάξεων θεωρείται ασφαλές; Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου. Επίσης μπορώ να πάω στο λαϊκό έτσι από μόνη μου και να πω θέλω να κάνω εξέταση για την κυστική ίνωση; 

Πίου-πιου, ο γιατρός ενώ μας ζήτησε να κάνει ο σύζυγος σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος, δεν μας έγραψε τίποτα απολύτως.. πρέπει δηλαδή κάθε φορά εγώ να το ζητάω; Και πρέπει εγώ να ξέρω τι γράφεται και τι όχι;  Έχω πελαγώσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η dage είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το 95% των μεταλλάξεων θεωρείται ασφαλές; Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου. Επίσης μπορώ να πάω στο λαϊκό έτσι από μόνη μου και να πω θέλω να κάνω εξέταση για την κυστική ίνωση; 

Πίου-πιου, ο γιατρός ενώ μας ζήτησε να κάνει ο σύζυγος σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος, δεν μας έγραψε τίποτα απολύτως.. πρέπει δηλαδή κάθε φορά εγώ να το ζητάω; Και πρέπει εγώ να ξέρω τι γράφεται και τι όχι;  Έχω πελαγώσει..

Από όσα έχω διαβάσει δεν έχει ανακαλυφθεί ή δεν μπορεί να εξεταστει το 100% των μεταλλάξεων οπότε το 95% είναι το μεγαλύτερο που μπορείς να κάνεις. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι κάνουν το 99% αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. 

Στο Λαϊκό παίρνεις μόνη σου τηλ στο 1535 και κλείνεις το ραντεβού με κωδικό 06022. Το έκανα χθες. Αν στο γράψει καλως, αν όχι 50€. 

Ξέρω ότι το σπερμοδιαγραμμα γράφεται αλλά 2 που έχουμε κάνει τα κάναμε ιδιωτικά. Ο Λυμπερόπουλος θεωρείται τοπ αλλά δεν είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ, και το ScienceLab (Κατεχάκη) είναι εξίσου αξιόπιστο και είναι συμβεβλημένο. Σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια κοστίζει περίπου 150€ αν δεν στα γράψουν. Όποτε τα κάνεις σε συμβεβλημένο για να πάρεις και τις σφραγίδες σου σε περίπτωση που χρειαστουν.

Πρόσεχε μην πας σε κανενα από τα μικροβιολογικά-αλυσιδα γιατί έχουν ακουστεί πολλα λάθος αποτέλεσματα επειδή εκεί το σπέρμα εξετάζεται από μηχάνημα αντί για εξειδικευμένο γιατρό. 

Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου αλλού ευχαριστως!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλεια σε υπερευχαριστώ. Μόλις έκλεισα κι εγώ ραντεβού. Στο ιδιωτικό εργαστήριο που μου συνέστησε ο γυναικολόγος μου υποτίθεται εξετάζουν το 99% αλλά κι εγώ δεν ξέρω τι ισχύει. Όμως το Λαϊκό έχει καλή φήμη σε αντίθεση με το εργαστήριο που δε μου γέμισε το μάτι.

Για το σπερμοδιάγραμμα μου το είπε ο γιατρός, να μην επιλέξω κάποιο τύπου Βιοιατρική και μου πρότεινε ένα spermlab που είναι κοντά μου. Όμως πραγματικά διάβασα τα καλύτερα για τον Λυμπερόπουλο λίγο που το έψαξα. Οι σφραγίδες που μπορεί να μου χρειαστούν; Έτσι κι αλλιώς ο γιατρός μου δεν έχει γράψει κάτι (και  μου έδωσε την εντύπωση οτι γενικότερα δεν γράφει) οπότε και που δεν είναι συμβεβλημένος... θα το σκεφτώ όμως. 

Να εκμεταλλευτώ την καλοσύνη σου και να ρωτήσω αν γνωρίζεις αν στο λαϊκό μπορώ να κάνω και τις αντίστοιχες εξετάσεις θρομβοφιλίας; Να σημειώσω οτι δεν έχει υπάρξει κύηση / αποβολή παρά μόνο ιστορικό στην οικογένεια και λόγω ηλικίας θέλω να κάνω τους βασικούς για μένα ελέγχους πριν προκύψει εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dage χαίρομαι που σε βοήθησα! Το Λαϊκό ξέρω ότι έχει πολύ καλό όνομα σε αυτά αλλά θρομβοφιλια δεν έχω κάνει εκεί μπορείς να πάρεις ένα τηλ στο αιματολογικό τους να σε κατευθύνουν, έτσι τα έχω μάθει κι εγώ (213 206 1238 και 213 206 1385).

Πολύ καλά θα κάνεις να τα κοιτάξεις όλα αυτά πριν τις προσπάθειες σου για να γλιτώσεις αρκετό άγχος και ταλαιπωρία.

Όσο για τις σφραγίδες, επειδή δεν ξέρω την ιστορία σου, σου χρειάζονται μόνο αν σκοπεύεις να ξεκινήσεις διαδικασίες εξωσωματικης μέσα στον επόμενο χρόνο. Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να κάνεις εξαρχής εξετάσεις σε συμβεβλημένα με ΕΟΠΠΥ (αυτό λέει η σφραγίδα) για να μην επαναλαμβάνεις εξετάσεις και χάνεις χρόνο, λεφτά και τρως ταλαιπωρία. (Όλα αυτά αν είσαι κι εσύ στον ΕΟΠΠΥ βέβαια, το λέω γιατί εγώ είχα μπερδευτει)

Αν δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και δεν θα στα γράψουν για να είναι φθηνότερα, έφυγες για Λυμπερόπουλο με κλειστά τα μάτια. Αν στα γράψουν εξίσου αξιόπιστο και το ScienceLab αλλά δεν έχει δωματιακι για τον άντρα, το δείγμα πρέπει να το πας από το σπίτι. 

Έχετε κάποια υποψία για πρόβλημα? Είναι καθαρά προληπτικά όλα αυτά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

@dage χαίρομαι που σε βοήθησα! Το Λαϊκό ξέρω ότι έχει πολύ καλό όνομα σε αυτά αλλά θρομβοφιλια δεν έχω κάνει εκεί μπορείς να πάρεις ένα τηλ στο αιματολογικό τους να σε κατευθύνουν, έτσι τα έχω μάθει κι εγώ (213 206 1238 και 213 206 1385).

Πολύ καλά θα κάνεις να τα κοιτάξεις όλα αυτά πριν τις προσπάθειες σου για να γλιτώσεις αρκετό άγχος και ταλαιπωρία.

Όσο για τις σφραγίδες, επειδή δεν ξέρω την ιστορία σου, σου χρειάζονται μόνο αν σκοπεύεις να ξεκινήσεις διαδικασίες εξωσωματικης μέσα στον επόμενο χρόνο. Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να κάνεις εξαρχής εξετάσεις σε συμβεβλημένα με ΕΟΠΠΥ (αυτό λέει η σφραγίδα) για να μην επαναλαμβάνεις εξετάσεις και χάνεις χρόνο, λεφτά και τρως ταλαιπωρία. (Όλα αυτά αν είσαι κι εσύ στον ΕΟΠΠΥ βέβαια, το λέω γιατί εγώ είχα μπερδευτει)

Αν δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και δεν θα στα γράψουν για να είναι φθηνότερα, έφυγες για Λυμπερόπουλο με κλειστά τα μάτια. Αν στα γράψουν εξίσου αξιόπιστο και το ScienceLab αλλά δεν έχει δωματιακι για τον άντρα, το δείγμα πρέπει να το πας από το σπίτι. 

Έχετε κάποια υποψία για πρόβλημα? Είναι καθαρά προληπτικά όλα αυτά? 

Σελινα είσαι κατατοπιστικοτατη, ευχαριστώ θερμά ♥️

Δεν υπάρχει κάποιο ιστορικό και το ψαχνω, για την ακρίβεια τώρα ξεκινάμε προσπάθειες αλλά πρώτον ηλικιακά νοιώθω ότι αρχίζουν και στενεύουν τα περιθώρια, δεύτερον έχω χασιμοτο οπότε είναι ένας παράγοντας που θέλει προσοχή, έχω μεταβολικό σύνδρομο, και τελευταία έμαθα ότι έχω και πολυκυστικες. Σ'αυτο να προσθέσω και οικογενειακό ιστορικό θρομβοφιλιας. Ο γιατρός μου δεν συμφώνησε με το να κάνω εξέταση για κυστική ινωση, όμως εγώ θέλω να την κάνω, για τη θρομβοφιλια μου το ζήτησε και ο ενδοκρινολόγος ξέροντας το οικογενειακό ιστορικό, και ο γυναικολόγος μου είπε ότι καλό είναι να την κάνω προληπτικα. Από κει και πέρα αφού ξεκινάμε προσπάθειες θέλει κ ένα σπερμοδιαγραμμα κ μια καλλιέργεια σπέρματος για να έχουμε πλήρη εικόνα. Αν οι τελευταίες εξετάσεις είναι καλές και δεδομένου ότι ο θυρεοειδής μου είναι ρυθμισμένος και δεν έχω κάποιο άλλο θέμα, αν δεν μείνω έγκυος μέσα σε 6 μήνες θα πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφια. Γενικά μου έπεσε βαριά η τόση πληροφορία αλλά ο γιατρός μου είναι της λογικής πως τα μέσα υπάρχουν κ τα χρησιμοποιούμε και δεν περιμένουμε με σταυρωμένα χερια. Δεν ξέρω ακόμη αν συμφωνώ 100% αλλά έτυχε να αλλάξω γιατρό φέτος και θα δω αν μου ταιριάζει. Έχω πελαγωσει, περίμενα ότι η αρχή θα είναι πιο ευχάριστη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dage καταλαβαινω απόλυτα πώς νιώθεις! Είναι πολλα και έχει ακόμα παααρα πολλά που εύχομαι να μην τα μάθεις ποτέ! Πολύ καλά το σκέφτεσαι και καλά κάνει ο γιατρός που θέλει να σε έχει καλυμμενη! Αφού σε κατευθύνει ενδοκρινολογος ήδη εισαι κομπλέ και από εκεί, και αν έχεις ιστορικό θρομβοφιλιας στην οικογένεια οπωσδήποτε πρέπει να έχεις μια εικόνα. Η σαλπιγγογραφια είναι πολύ σημαντικη εξέταση δεν βλάπτει να την κάνεις κι αυτήν τώρα που γυρίζει ? αλλά ούτε χρειάζεται να αγχώνεσαι με προβληματα πριν καν ξεκινησετε... Αν δεις ότι καθυστερεί όμως μην την αμελήσεις.

Εύχομαι αμέσως να έχεις ένα υγιέστατο μωράκι στην κοιλίτσα και μετά στην αγκαλιά σου! Αν μπορώ να σε ξαναβοηθησω εδώ είμαι! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2019 at 4:58 ΜΜ, ο/η Σελίνα είπε:

@dage καταλαβαινω απόλυτα πώς νιώθεις! Είναι πολλα και έχει ακόμα παααρα πολλά που εύχομαι να μην τα μάθεις ποτέ! Πολύ καλά το σκέφτεσαι και καλά κάνει ο γιατρός που θέλει να σε έχει καλυμμενη! Αφού σε κατευθύνει ενδοκρινολογος ήδη εισαι κομπλέ και από εκεί, και αν έχεις ιστορικό θρομβοφιλιας στην οικογένεια οπωσδήποτε πρέπει να έχεις μια εικόνα. Η σαλπιγγογραφια είναι πολύ σημαντικη εξέταση δεν βλάπτει να την κάνεις κι αυτήν τώρα που γυρίζει ? αλλά ούτε χρειάζεται να αγχώνεσαι με προβληματα πριν καν ξεκινησετε... Αν δεις ότι καθυστερεί όμως μην την αμελήσεις.

Εύχομαι αμέσως να έχεις ένα υγιέστατο μωράκι στην κοιλίτσα και μετά στην αγκαλιά σου! Αν μπορώ να σε ξαναβοηθησω εδώ είμαι! ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Εμείς θα προχωρήσουμε με εξωσωματική λόγω αζωοσπερμίας.

Μας είπε ο γιατρός να κάνουμε τις γεννετικές εξετάσεις (καρυότυπος, γονίδια κυστικής νόσου 90% και μικροελλείψεις Υ χρωμοσώματος).

απότι κατάλαβα από τον γυναικολόγο μου, την κυστική νόσο δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ, απότι μου είπε καλύπτει μόνο ένα γονίδιο. Οπότε μάλλον μόνο ιδιωτικά. 

Τις έχει κάνει κάποια κοπέλα να μου πει πόσο περίπου στοίχισαν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Εμείς θα προχωρήσουμε με εξωσωματική λόγω αζωοσπερμίας.

Μας είπε ο γιατρός να κάνουμε τις γεννετικές εξετάσεις (καρυότυπος, γονίδια κυστικής νόσου 90% και μικροελλείψεις Υ χρωμοσώματος).

απότι κατάλαβα από τον γυναικολόγο μου, την κυστική νόσο δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ, απότι μου είπε καλύπτει μόνο ένα γονίδιο. Οπότε μάλλον μόνο ιδιωτικά. 

Τις έχει κάνει κάποια κοπέλα να μου πει πόσο περίπου στοίχισαν? 

Εγώ έκανα στο μητέρα καρυότυπο, ευθραυστο Χ κ άλλη μία κ το κόστος ήταν 360 ευρώ... απλά εμένα το ταμείο μου συνεργάζεται με το μητέρα οπότε τα κάλυψαν. Όμως ιδιωτικά τόσο ήταν... είναι μεγάλο το κόστος. Αν μπορείς να τα κάνεις σε δημόσιο κάνε τα! Έχω ακούσει ότι όλα αυτά γίνονται στο χωρέμειο και ότι είναι πολύ καλό. Πάρε ένα τηλ να δεις τι γίνεται! http://www.paidon-agiasofia.gr/?cat=12&sub=12.05.10&view=view

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Εμείς θα προχωρήσουμε με εξωσωματική λόγω αζωοσπερμίας.

Μας είπε ο γιατρός να κάνουμε τις γεννετικές εξετάσεις (καρυότυπος, γονίδια κυστικής νόσου 90% και μικροελλείψεις Υ χρωμοσώματος).

απότι κατάλαβα από τον γυναικολόγο μου, την κυστική νόσο δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ, απότι μου είπε καλύπτει μόνο ένα γονίδιο. Οπότε μάλλον μόνο ιδιωτικά. 

Τις έχει κάνει κάποια κοπέλα να μου πει πόσο περίπου στοίχισαν? 

Καλησπέρα! Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω, στο Λαϊκό μπορείς να κάνεις δωρεάν την κυστική για το 95% των μεταλλάξεων δωρεάν αν στο γράψουν. Έχω γράψει τηλέφωνα και διαδικασία αν σε ενδιαφέρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια μου είμαι έγκυος 8 εβδομάδων σήμερα! Βγήκε η εξέταση μου για την κυστική ινωση κ βγήκα θετική σε μια μετάλλαξη! Μας είπε η γιατρός να κάνει ο συζυγος το 99% των μεταλλάξεων την κάναμε σήμερα κ θέλει 15 εργάσιμες για να βγει .. Έχω τρελαθεί κ δεν μπορώ να το διαχειριστω μην έχει κι ο σύζυγος κ μετά πρέπει να ελεγχθεί το μωρό... :( έχω τρελαθεί κ δεν κάνει στην κατάσταση μου να αγχώνομαι αλλά είναι αδύνατο.... 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2019 at 3:15 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ!για την απάντηση!και εγώ θέλω να κάνω το 100 % γιατί θα πάω και εξωσωματική και θέλω να είμαι σίγουρη!Εδώ στην Θεσσαλονίκη σε όλα τα διαγνωστικά  η τιμή είναι 300 ευρώ.αλκα νομίζω αξίζει!

Ρώτα στο Access to Genome στην Τσιμισκή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...