Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... έχω να μπω 4-5 μήνες στο Φόρουμ... εύχομαι ολα τα κορίτσια που τα λέγαμε τότε να είστε με γεμάτες κοιλίτσες  και αν οχι εύχομαι πολύ γρήγορα... 

Εγω έμαθα ότι είμαι έγκυος  24/7 ( μετα τις διακοπές) και πήγαμε την Δεύτερα  να ακούσουμε καρδούλα... και δεν είναι ένα ... είναι δύο μωράκια σε ένα σάκο...😍😍...γέλιο κλάμα ταυτόχρονα...ωραία συναισθήματα 

Μου έγραψε όλο τον προγεννητικο έλεγχο να κάνω και μου είπε για την εξέταση της κυστικης ινωσης 

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την εξέταση????

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν συγχαρητήρια για τη  εγκυμοσύνη σου!! εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Τώρα σχετικά με την Κυστική ινωση.. Πριν μείνω έγκυος ήθελα να κάνω εξέταση να δω που βρισκόμαστε.. το παραμελησα οπότε μας πρόλαβε το μπεμπέ..  Όταν πήγα στο γιατρό στο πρώτο ραντεβού αμέσως  τον ρώτησα για την Κυστική.. Ο δικός μου ο γιατρός έχει διαφορετική γνώμη όσο αφορά αυτή την εξέταση... Μας ρώτησε αρχικά αν υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένεια του είπα όχι.. Και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να την κάνω... θεωρεί ότι είναι μια καλοστημένη μπιζνα για να παίρνουν τα ιδιωτικά μικροβιολογικα χρήματα (αν την κάνεις εκεί και δεν απευθυνθείς σε δημόσιο φορέα). Στο εξωτερικό δεν υπάρχει καν στον προγεννητικο... 

Μου είπε ότι άμα θέλω να το κάνω δεν θα με αποτρέψει μάλιστα θα μου γράψει και αυτό που καλύπτει το Ταμείο το 50% Για το ποσοστό.. με τον σύζυγό μου το  ψάξαμε λίγο παραπάνω και αποφασίσαμε να μην το κάνουμε.. Η απόφαση είναι καθαρά δικιά Σας!! Δείτε και άλλες γνώμες συζητήστε το και με το γιατρό σου και πραξτε αναλόγως...  Με το Καλό!! 😘😘

Καλησπέρα κορίτσι και με το καλό τα μωράκια σας!! 

Εγώ - αν και 9 χρόνια πριν, όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί - επέλεξα να την κάνω. Είναι ανάλογης σοβαρότητας εξέταση όπως αυτή για το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Όπως μερικοί δεν γνωρίζουν ότι είναι φορείς στίγματος, έτσι δεν γνωρίζουν κι αν είναι φορείς κυστικής ίνωσης. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου και πράττεις ανάλογα.  

Κοριτσι μου να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και 2 γερα μωρα!!!!

Εγω δεν ειχα κανει την συγκεκριμένη εξεταση στο γιο μου, γιατι δεν ηταν υποχρεωτικη και δεν υπήρχε ιστορικό και τωρα εντελως τυχαία για αλλο λογο την εκανα και ανακαλυψα οτι ειμαι φορεας! Σοκ! Τωρα ειμαστε στην αναμονη και για τα αποτελέσματα του συζυγου! 

Σου συστηνω το Χωρεμειο. Ειναι πανεπιστημιακο και αν και πιο ακριβο, κανουν την καλυτερη δουλεια! 5% του γενικού πληθυσμου στην Ελλαδα ειναι φορεις. Δυστυχως ο εοππυ καλυπτει μικρο ποσοστο ακομα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια μου... ο γιατρός μου είπε να την κάνω την εξέταση όπως και δήποτε  για να το αποκλείσουμε το ενδεχόμενο οτι είμαι φορέας γιατί η δίδυμη κύηση έχει τα δύσκολα της... τουλάχιστον έτσι μου το πάσαρε για να την κάνω... Είναι πολυ καλός ο γιατρός μου δεν εχω κανένα παραπάνω... απλα είπα να σας ρωτήσω γιατί  εδω τα λεμε ωραία 😋

Vivi.Nik. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.. αλλα πιστεύω οτι δεν θα ειναι φορέας 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ελένη Πειραιάς είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια μου... ο γιατρός μου είπε να την κάνω την εξέταση όπως και δήποτε  για να το αποκλείσουμε το ενδεχόμενο οτι είμαι φορέας γιατί η δίδυμη κύηση έχει τα δύσκολα της... τουλάχιστον έτσι μου το πάσαρε για να την κάνω... Είναι πολυ καλός ο γιατρός μου δεν εχω κανένα παραπάνω... απλα είπα να σας ρωτήσω γιατί  εδω τα λεμε ωραία 😋

Vivi.Nik. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.. αλλα πιστεύω οτι δεν θα ειναι φορέας 

Κορίτσι μου εμένα ο γιατρός μου μου πρότεινε να κάνω για αρχή την εξέταση και εγώ και ο σύζυγος όπως συνταγογραφειται από τον ΕΟΠΥΥ και καλύπτει το 75/100 των μεταλλάξεων εφόσον γίνει και από τους δύο. 

Βρήκα όμως με 130 ευρώ σε πολύ αξιόπιστο εργαστήριο και έκανα μόνο εγώ για το 100/100 των μεταλλάξεων. 

Η απόφαση είναι δική σας φυσικά. Πάντως είναι η δεύτερη πιο διαδεδομένη κληρονομική ασθένεια μετά τη μεσογειακή. Σαφώς δεν μπορώ να έχω άποψη για το πόσο σημαντικό είναι γιατί όντως πρόσφατα μπήκε στον προγεννητικό. 

Μια πρώτη ξαδέρφη ανακάλυψε ότι είναι φορέας στην τρίτη εγκυμοσύνη της. Ίσως για αυτό εγώ την έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.  Κανένα προβλήμα δεν υπάρχει απλά τα 2 από τα παιδιά είναι φορείς δηλαδή το κληρονόμησαν το γονίδιο.