Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πέσιμο από το κρεβάτι


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας... ειμαστε 4ων μηνων κ χτες το πρωι επεσε πρώτη φορά απο το κρεβάτι ? εμπειρία τρομακτική ? πηρα εννοείται την παιδίατρο τηλέφωνο η οποια με τρομοκράτησε ακόμα χειρότερα λέγοντας πως τα πεσιματα τα φοβομαστε, πως μπορεί να κανει αιμάτωμα και π ς πρέπει αμεσα να τον δει παιδιατρος και παιδονευρολογος. Της ειπα να της τον παω να τον δει και η απαντηση της..."ειναι Σάββατο σήμερα, δεν κάνω ιατρεία"? τοτε μου ειπε να τον παρακολουθώ ολο το 24ωρο κυριως την νυχτα να μην αληθοροσει, να μην κανει εμετο και καθε δυο ωρες να τον ξυπνάω. Την ρωτησα αν δεν μου κανει συμπτωματα να κλεισω ραντεβου να τον δει απο Δευτέρα? Και μου λεει ειναι πολυ σοβαρη η κατάσταση και πως αν κανει συμπτώματα να τον παω κατευθείαν νοσοκομείο αλλιως μπορει να μην προλαβουμε το αιμάτωμα.δεν μου απαντησε ποτε στο αν τελικα να της τον παω Δευτέρα να τον δει. Οπωσ καταλαβαίνετε με τρομαξε παρα πολυ και ταυτοχρονα απογοητεύτηκα απο αλλη μια παιδίατρο. Γιατι απο την μια μου λεει πρεπει αμεσα να τον δει παιδιατρος και απο την αλλη πως αυτη δεν κανει ιατρειο σημερα επειδη ειναι Σάββατο... τελικα μεχρι τωρα τουλαχιστον περα απο τρομερο φοβο που τοτυ δημιουργήθηκε (δεν μπορουσα να τον αφησω στον καναπε επειδη φοβοταν κατευθειαν και εβαζε τα κλαματα) δεν εχω δει κατι περιεργο. Πειτε μου παρόμοιες εμπειρίες να παρω λιγο θάρρος γιατι παρολο που δεν βλεπω κατι φοβαμαι παρα πολυ. Πρωτο πεσιμο πρωτο παιδακι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Κατ αρχάς θεωρώ τη συμπεριφορά της παιδιάτρου σου υπερβολική κ απαράδεκτη. Αν θεωρεί ότι είναι τόσο σοβαρό θα έπρεπε να σ πει να πας άμεσα στο νοσοκομείο. Ούτε εγώ Δ κάνω ιατρεία κτλ ούτε να αε πανικοβαλει έτσι.

9 στους 10 γονείς το μωρό τους έχει πέσει από κρεβάτι,  καναπέ, αλλαξιερα οπότε καταλαβαίνεις ότι Δ θα είχε μείνει βρέφος για βρέφος ζωντανο. Σπάνια το χτύπημα είναι πολύ σοβαρό. Συνήθως οι γιατροί λένε να παρακολουθείς τ παιδί για ένα 24ωρο. Αν κάνει εμετό,  αν έχει υπνηλία, αν είναι νωχελικά κ αν χάνει την επαφή με τ περιβάλλον. Τότε πας άμεσα στο νοσοκομείο. 

Εμένα Επειδή η μικρή μ Επειδή από όταν ξεκίνησε να περπατάει έπεσε άπειρες φορές με το κεφάλι, Γτ είναι κ λίγο Ταρζάν, διάβαζα διαφορά. Κάπου είχα διαβάσει ότι τα μωρά μέχρι κάποια ηλικία έχουν μια ουσία ανάμεσα στο κόκαλα τ κρανίου κ στον εγκέφαλο που απορροφά τους κραδασμούς όταν γίνονται τέτοια ατυχήματα. Ακριβώς επειδή τα μωρά είναι απροστάτευτα η φύση προνοεί μέχρι να αρχίσουν να μπορούν να προφυλλασουν τον εαυτό τους. 

Πάντα βέβαια ενημερώνουμε ρ γιατρό αλλά συνήθως Δ είναι κάτι το τόσο σοβαρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Κορίτσια γεια σας... ειμαστε 4ων μηνων κ χτες το πρωι επεσε πρώτη φορά απο το κρεβάτι ? εμπειρία τρομακτική ? πηρα εννοείται την παιδίατρο τηλέφωνο η οποια με τρομοκράτησε ακόμα χειρότερα λέγοντας πως τα πεσιματα τα φοβομαστε, πως μπορεί να κανει αιμάτωμα και π ς πρέπει αμεσα να τον δει παιδιατρος και παιδονευρολογος. Της ειπα να της τον παω να τον δει και η απαντηση της..."ειναι Σάββατο σήμερα, δεν κάνω ιατρεία"? τοτε μου ειπε να τον παρακολουθώ ολο το 24ωρο κυριως την νυχτα να μην αληθοροσει, να μην κανει εμετο και καθε δυο ωρες να τον ξυπνάω. Την ρωτησα αν δεν μου κανει συμπτωματα να κλεισω ραντεβου να τον δει απο Δευτέρα? Και μου λεει ειναι πολυ σοβαρη η κατάσταση και πως αν κανει συμπτώματα να τον παω κατευθείαν νοσοκομείο αλλιως μπορει να μην προλαβουμε το αιμάτωμα.δεν μου απαντησε ποτε στο αν τελικα να της τον παω Δευτέρα να τον δει. Οπωσ καταλαβαίνετε με τρομαξε παρα πολυ και ταυτοχρονα απογοητεύτηκα απο αλλη μια παιδίατρο. Γιατι απο την μια μου λεει πρεπει αμεσα να τον δει παιδιατρος και απο την αλλη πως αυτη δεν κανει ιατρειο σημερα επειδη ειναι Σάββατο... τελικα μεχρι τωρα τουλαχιστον περα απο τρομερο φοβο που τοτυ δημιουργήθηκε (δεν μπορουσα να τον αφησω στον καναπε επειδη φοβοταν κατευθειαν και εβαζε τα κλαματα) δεν εχω δει κατι περιεργο. Πειτε μου παρόμοιες εμπειρίες να παρω λιγο θάρρος γιατι παρολο που δεν βλεπω κατι φοβαμαι παρα πολυ. Πρωτο πεσιμο πρωτο παιδακι !!!

Καλημερα κοριτσι! Εχω μια μπεμπα 7μηνων επεσε κ εμενα πρωτη φορα απο το κρεβατι στις 6ιουλιου(σαββατο) Θεε μ ηταν οτι χειροτερο εχω ζησει μισο λεπτο την αφησα απο τα ματια μ να διαβασω ενα χαρτι για τον γαμο ακουω γκντουπ κ τρεχω αυτη να κλαιει πιο πολυ τρομαξε, δεν ειχε χτυπησει καπου επεσε με την κοιλια οπως εκανε γιουβαρλακια την πηρα αγγαλια κ αμεσως σταματησε γελουσε κιολας ενιωσα η χειροτερη μανα του κοσμου! Πηρα τηλ την παιδιατρο μας κ με ρωτησε απο ποσο υψος επεσε κ σε τι πατωμα! Επεσε απο 50εκ υψος κ σε ξυλινο παρκε μ ειπε να την παρακολουθω για τις επομενες 3ωρες κ αν την δω ληθαργικη να κοιμαται παραπανω απο το κανονικο γτ ηταν η ωρα τ απογευματινου υπνακου της κ αν κανει εμετο! Αν εβλεπα κατι τετοιο θα πηγαιναμε στο σπιτι της να την δει γτ η ωρα θ ηταν 10 τ βραδυ! Τελικα τπτ δεν εγινε ανησυχητικο κ δεν πηγαμε! Βεβαια εγω εξοπλιστηκα καλα γεμισα 2σεντονια με βαμβακι σε σχημα λουκανικου τα εραψα κ εβαλα περα για περα στις 2πλευρες τ κρεβατιου δεν ξαναπερναω τετοιο αγχος! Αδικαιολογιτη η παιδιατρος σου κ σε τρομαξε παραπανω γτ εκεινη την ωρα η μανουλα εχει ηδη το αγχος κ τις τυψεις της κ το μονο π της λειπει να ακουσει σιγουρα δεν ειναι το πιο ασχημο σεναριο και αδικαιολογητη η συμπεριφορα της τι θ πει δεν κανεις ιατρεια σαββατο γτ την πληρωνεις για να σ πει πηγαινετο στο νοσοκομειο; Εχει αναλαβει την παρακολουθηση του μωρου κ οφειλει να σε βοηθαει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ViktwriaΟπως ειπε κ η κοπελα παραπανω 9 στα 10 μωρα εχουν πεσει απο καπου! Δυσκολα ειναι κατι σοβαρο! Οταν πηρα κλαιγοντας την μαμα  μ να της το πω μ ειπε καλα βρε παιδι μ ξερεις ποσες φορες μ πεσατε κ εσεις κ ο αδερφος σου μην κανεις ετσι το ιδιο κ η πεθερα μ στα 5της παιδια, σκεφτηκα καλα παρατημενα μας ειχαν κ ολο τους πεφταμε?? 

Ηρεμησε εφοσον παρακολουθησες το μωρακι σ και δεν ειχε κατι ανησυχητικο δεν θα ειναι κατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Valxris σας ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σας, τον παρακολουθησα ενα 24ωρο και δεν ειδα κατι περίεργο, χτες μονο ηταν τρομαγμενος ολη την ωρα και μολις τον αφηνα κατω εκλαιγε αλλα κατα τα αλλα κοιμηθηκε οσο κοιμαται συνηθως ουτε εμετό ουτε παραπανω αλιθορισμα απο το κανονικό, ειναι ακομα μωρο και καμια φορα το ματακθ του ψιλοφευγει, μου εχουν πει πως μεχρι καποιους μηνες ειναι φυσιολογικο επειδη δεν εχουν συγχρωνηστει καλα οι οφθαλμοί ακομα.. πολυ μου αρεσε το σημείο παρατημενους μας ειχαν και τους πεφταμε συνεχεια?? το ιδιο μου ειπαν κ εμενα κ η μητέρα μου και η πεθερα μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

@Diwni @Valxris σας ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σας, τον παρακολουθησα ενα 24ωρο και δεν ειδα κατι περίεργο, χτες μονο ηταν τρομαγμενος ολη την ωρα και μολις τον αφηνα κατω εκλαιγε αλλα κατα τα αλλα κοιμηθηκε οσο κοιμαται συνηθως ουτε εμετό ουτε παραπανω αλιθορισμα απο το κανονικό, ειναι ακομα μωρο και καμια φορα το ματακθ του ψιλοφευγει, μου εχουν πει πως μεχρι καποιους μηνες ειναι φυσιολογικο επειδη δεν εχουν συγχρωνηστει καλα οι οφθαλμοί ακομα.. πολυ μου αρεσε το σημείο παρατημενους μας ειχαν και τους πεφταμε συνεχεια?? το ιδιο μου ειπαν κ εμενα κ η μητέρα μου και η πεθερα μου :)

Καλημερα!!!! Κ εμενα αληθωριζε μεχρι 3μιση μηνων κ οι φοτο π βγαιναμε τοτε ειναι σχεδον σε ολες αληθωρη!? Ε μα τι να πω 'σιγα τοσες φορες μ πεσατε η μια,,σιγα τοσες φορες μ επεσαν η αλλη'! Τι να πω κ εγω! Ολα καλα λοιπον με το μωρακι σου, ειναι ανθεκτικα τα μωρακια ευτυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Καλή μου θυμάμαι την πρώτη φορά που μου έπεσε κ μενα ! Τι πανικός! Εμένα ο γιατρος μου μου ειχε πει καλή αρχή! ?έχει και χιούμορ!  Ατυχήματα συμβαίνουν,πως να το κάνουμε. . Προσοχή στο μετα για τα συμπτώματα και όλα καλά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2019 at 7:03 ΜΜ, ο/η Λέια 89 είπε:

Αχ Καλή μου θυμάμαι την πρώτη φορά που μου έπεσε κ μενα ! Τι πανικός! Εμένα ο γιατρος μου μου ειχε πει καλή αρχή! ?έχει και χιούμορ!  Ατυχήματα συμβαίνουν,πως να το κάνουμε. . Προσοχή στο μετα για τα συμπτώματα και όλα καλά ?

Ο δικος σ.εχει χιουμορ τουλαχιστον η δικια μου με τρομοκρατησε? αλλα ολα καλα ευτυχώς :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...