Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πείτε μου τη γνώμη σας


Recommended Posts

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου για να μην έχεις απορία σχετικά με τον κολπικό και κοιλιακό υπέρηχο. 

Ο κολπικός υπέρηχος είναι πιο ακριβής  και στην εγκυμοσύνη πάντα τον χρησιμοποιούν τις πρώτες εβδομάδες ακριβώς επειδή ειναι πιο ακριβής στην απεικόνιση σάκου του εμβρύου και στο να πιάσει τους καρδιακους παλμούς. Αν τώρα δεν υπάρχει κολπικός φυσικά χρησιμοποιείται ο κοιλιακός .  Συνήθως κοιλιακό κάνουν από την 9-10 εβδομάδα κύησης που έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη.

Επίσης ένας γιατρός εκτός από σάκο εμβρυακα στοιχεία και καρδιακό παλμό μπορεί να κρίνει για μια πιθανή ύπαρξη εγκυμοσύνης και από το πάχος του ενδομητρίου και άλλες τέτοια στοιχεία. 

Από εκεί και πέρα αφού δεν έχεις πειστεί κάνε τη Δευτέρα μια χοριακη για να είσαι σίγουρη. 

Και πως γηνεται να μου εκανε κολπικο υπεριχο και να μη ξερη να μου απαντηση...;;; το θεορης λογικο; ειναι προφανες τοτε οτι κατι δε παη καλα με το γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Και πως γηνεται να μου εκανε κολπικο υπεριχο και να μη ξερη να μου απαντηση...;;; το θεορης λογικο; ειναι προφανες τοτε οτι κατι δε παη καλα με το γιατρο

Αν ο γιατρός σου στον κολπικό υπέρηχο είδε παχύ ενδομήτριο προφανώς δεν ξέρει αν πρόκειται ακόμη για εγκυμοσύνη εφόσον είναι πάρα πολύ νωρίς για να σου πει με ακρίβεια γι'αυτό και σου έδωσε τεστ...τώρα πως ένας γιατρός μιλάει για τεστ φαρμακείου και όχι για χοριακη που είναι αξιόπιστη ειναι άλλο θέμα...! Μπορείς να πας τώρα να αγοράσεις ένα τεστ και να το κάνεις ακριβώς όπως λέει στις οδηγίες η να περιμένεις μέχρι την Δευτέρα να κάνεις χοριακη!! Αν δείξουν και πάλι αρνητικά δεν είσαι έγκυος και η καθυστέρηση οφείλεται κάπου αλλού....! Καλό είναι όμως να σε δει ενας καλός γιατρός και να σε καθοδηγήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Και πως γηνεται να μου εκανε κολπικο υπεριχο και να μη ξερη να μου απαντηση...;;; το θεορης λογικο; ειναι προφανες τοτε οτι κατι δε παη καλα με το γιατρο

Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό. Εσύ ξέρεις αν  εμπιστεύεσαι το γιατρό ή όχι. 

Εγώ απλά σου είπα για το ποιος είναι πιο έγκυρος σαν υπέρηχος  γιατί είδα είχες απορία. 

Όπως σου είπα αν έχεις αμφιβολίες για αυτά που σε συμβουλεύει ο γιατρός πήγαινε για χοριακη τη Δευτέρα. Ή ακόμα καλύτερα πηγαινε και σε άλλον γιατρό αν υπάρχει η δυνατότητα όπως λέει η φίλη παραπάνω. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό. Εσύ ξέρεις αν  εμπιστεύεσαι το γιατρό ή όχι. 

Εγώ απλά σου είπα για το ποιος είναι πιο έγκυρος σαν υπέρηχος  γιατί είδα είχες απορία. 

Όπως σου είπα αν έχεις αμφιβολίες για αυτά που σε συμβουλεύει ο γιατρός πήγαινε για χοριακη τη Δευτέρα. Ή ακόμα καλύτερα πηγαινε και σε άλλον γιατρό αν υπάρχει η δυνατότητα όπως λέει η φίλη παραπάνω. 

 

 

Εγω λεω να κανω χοριακη και να τη παω σε εναν αλο γιατρο να τη δει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Εγω λεω να κανω χοριακη και να τη παω σε εναν αλο γιατρο να τη δει

Εννοείται να κάνεις χοριακή. Είναι πιο αξιόπιστη. Και από την τιμή της θα δείξει αν είσαι έγκυος. 

Ο γιατρός μου εμένα τώρα που είμαι έγκυος, μου έκανε υπέρηχο από την κοιλιά την πρώτη φορά και είδαμε μόνο σάκο. Είχα πάνω από 4.000 χοριακή. Και το έκανα σε γνωστό νοσοκομείο της Αθήνας. Την δεύτερη φορά που είδαμε καρδούλα να πάλλεται μου έκανε κολπικό (πρώτη φορά πόνεσα τόσο μετά από κολπικό υπέρηχο, για 2 ώρες πονούσα). Και από τότε μόνο από την κοιλιά μου κάνει. Βέβαια είναι πιο ακριβής ο κολπικός υπέρηχος από τον κοιλιακό.

Δεν ξέρω να υπάρχει τεστ εγκυμοσύνης που να πρέπει να μείνει 20' στα ούρα. Κάτι λάθος έχει γίνει. Οπότε κάνε χοριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου,

θα συμφωνήσω με όλα τα κοριτσια.

Πρωτον ΑΛΛΑΞΕ γιατρό αμέσως

2: ο κολπικός γίνεται στην αρχή της εγκυμοσύνης διότι είναι πιο ακρίβειας,

επισης σε κάποιες παχουλός κοπελες μέχρι να μπορέσουν να απεικονίσουν με τον κοιλιακό.

3: η πιο ακριβής και πιο σωστή εξεταση για να δεις αν είσαι έγκυος είναι η χοριακη. Οι γιατροί συνήθως αγνοούν τα τεστ του φαρμακείου διότι δεν είναι πάντα σωστά (και σε εμένα έχει τύχει)

4: αφού κανείς την χοριακη πήγαινε σε έναν γιατρό άλλο και συζητά μαζί του ότι απορίες έχεις και αν εκεί στο νησί δεν βρεις κάποιον να σου τις λύσει προτιμότερο να πας σε ένα άλλο κοντινό νησί ή Αθήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου,

θα συμφωνήσω με όλα τα κοριτσια.

Πρωτον ΑΛΛΑΞΕ γιατρό αμέσως

2: ο κολπικός γίνεται στην αρχή της εγκυμοσύνης διότι είναι πιο ακρίβειας,

επισης σε κάποιες παχουλός κοπελες μέχρι να μπορέσουν να απεικονίσουν με τον κοιλιακό.

3: η πιο ακριβής και πιο σωστή εξεταση για να δεις αν είσαι έγκυος είναι η χοριακη. Οι γιατροί συνήθως αγνοούν τα τεστ του φαρμακείου διότι δεν είναι πάντα σωστά (και σε εμένα έχει τύχει)

4: αφού κανείς την χοριακη πήγαινε σε έναν γιατρό άλλο και συζητά μαζί του ότι απορίες έχεις και αν εκεί στο νησί δεν βρεις κάποιον να σου τις λύσει προτιμότερο να πας σε ένα άλλο κοντινό νησί ή Αθήνα.

Αυτο θα κανω γιατι δεν εμπιστευομαι το γιατρο μου εδοσε να ποιο χαπια να μου κατεβη η περιοδος χωρις καν να ειναι σιγουρος αν ειμαι εγκυος η οχι!!! Φαντασου ..εννοειται οτι δε τα υποια μεχρη να ξερω σηγουρα αν ειμαι η οχι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαρια μερμηγκουδη κορίτσι διαβάζοντας την ιστορία σου κ έχοντας κάνει ήδη χοριακή την 13 ημέρα καθυστέρησης όπου ηταν αρνητική με 0,10 ( θετική ειναι πάνω από 5) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ταλαίπωρεισαι ψάχνοντας ακόμα αν είσαι έγκυος. Αν ησουν θα επρεπε να δείξει 2000 με 3000. Προσπαθείτε μόλις 2 μήνες. Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέστε κ να αγχώνεστε. Θα ερθει το μπεμπάκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/7/2019 at 2:35 ΜΜ, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Αυτο θα κανω γιατι δεν εμπιστευομαι το γιατρο μου εδοσε να ποιο χαπια να μου κατεβη η περιοδος χωρις καν να ειναι σιγουρος αν ειμαι εγκυος η οχι!!! Φαντασου ..εννοειται οτι δε τα υποια μεχρη να ξερω σηγουρα αν ειμαι η οχι!!!

Έκανες χοριακη σήμερα τελικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

@Μαρια μερμηγκουδη κορίτσι διαβάζοντας την ιστορία σου κ έχοντας κάνει ήδη χοριακή την 13 ημέρα καθυστέρησης όπου ηταν αρνητική με 0,10 ( θετική ειναι πάνω από 5) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ταλαίπωρεισαι ψάχνοντας ακόμα αν είσαι έγκυος. Αν ησουν θα επρεπε να δείξει 2000 με 3000. Προσπαθείτε μόλις 2 μήνες. Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέστε κ να αγχώνεστε. Θα ερθει το μπεμπάκι 

Ειναι μεγαλη ιστορια ...ο υποτιθεμενος γιατρπς που εχω με εβακε να κανω χοριακη και μετα μου λεει ειναι πολυ νωρις ακομα μετα μου εκανε κολπικο υπεριχο και παλη δεν ειναι σιγουρος αν ειμαι η δεν ειμαι  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Ειναι μεγαλη ιστορια ...ο υποτιθεμενος γιατρπς που εχω με εβακε να κανω χοριακη και μετα μου λεει ειναι πολυ νωρις ακομα μετα μου εκανε κολπικο υπεριχο και παλη δεν ειναι σιγουρος αν ειμαι η δεν ειμαι  

Και επισεις εχω και αναγουλες και τασεις για εμετο και απεχθια για φαγιτο οταν το βλεπω μου ερχεται εμετος τη μια κλεω την αλη γελαω τη μια ζεστενομε την αλη κρυονω με λιγα λογια εχω μια διαθεση πανο κατο τη μια ετσι μια αλιος ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Ειναι μεγαλη ιστορια ...ο υποτιθεμενος γιατρπς που εχω με εβακε να κανω χοριακη και μετα μου λεει ειναι πολυ νωρις ακομα μετα μου εκανε κολπικο υπεριχο και παλη δεν ειναι σιγουρος αν ειμαι η δεν ειμαι  

Χαζός γιατρός λοιπόν... οταν εχεις καθυστέρηση είσαι ή δεν είσαι. Αφού έκανες μία χοριακή επαναλαμβάνοντας μετά από 2 μερες θα πρέπει να αυξηθεί για να δηλώνει οτι εισαι εγκυούλα. Εν το μεταξύ έχουν περάσει τόσες μερες κ που να ησουν θα ακούγατε καρδιά. Κάνε ακόμα μία χοριακή για να σου βγει από το μυαλό. Κρίμα για εσένα κορίτσι μου, που ταλαίπωρείσαι με τις σκέψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Και επισεις εχω και αναγουλες και τασεις για εμετο και απεχθια για φαγιτο οταν το βλεπω μου ερχεται εμετος τη μια κλεω την αλη γελαω τη μια ζεστενομε την αλη κρυονω με λιγα λογια εχω μια διαθεση πανο κατο τη μια ετσι μια αλιος ...

Κορίτσι μου δεν σημαίνει κατι απόλυτα αυτό. Καλοκαίρι είναι. Εχω μπει στον μηνα μου κ αναγούλες δεν ειχα ποτέ... όπως σου ανέφερα κανε χοριακή για να δεις τι γινεται αφού αμφιβάλλεις. Με τα συμπτώματα δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

Χαζός γιατρός λοιπόν... οταν εχεις καθυστέρηση είσαι ή δεν είσαι. Αφού έκανες μία χοριακή επαναλαμβάνοντας μετά από 2 μερες θα πρέπει να αυξηθεί για να δηλώνει οτι εισαι εγκυούλα. Εν το μεταξύ έχουν περάσει τόσες μερες κ που να ησουν θα ακούγατε καρδιά. Κάνε ακόμα μία χοριακή για να σου βγει από το μυαλό. Κρίμα για εσένα κορίτσι μου, που ταλαίπωρείσαι με τις σκέψεις. 

Ειχα κακο γιατρο απο την αρχι..και απηρι κιολας δεν ηξερα πολλα πραγμματα αλλα τωρα ποια θα παω αλου σε αλον ποια που να με κοιταξη να λυση της αποριες μου και να μου πει αν ειμαι η δεν ειμαι...αλλα εχω ταση για εμετο της τελευτεες μερες μια εχω μια δεν εχω....και εντομεταξη μου εδοσε να πηνω φυλικο οξυ εμενα και στο σιζηγο ...καλα εμενα αλλα ο ανδρας μου; κουλο δεν ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Ειχα κακο γιατρο απο την αρχι..και απηρι κιολας δεν ηξερα πολλα πραγμματα αλλα τωρα ποια θα παω αλου σε αλον ποια που να με κοιταξη να λυση της αποριες μου και να μου πει αν ειμαι η δεν ειμαι...αλλα εχω ταση για εμετο της τελευτεες μερες μια εχω μια δεν εχω....και εντομεταξη μου εδοσε να πηνω φυλικο οξυ εμενα και στο σιζηγο ...καλα εμενα αλλα ο ανδρας μου; κουλο δεν ειναι;

Γιατί δεν κάνεις μια χοριακη σήμερα η αύριο το πρωι? Αν είναι αρνητική δεν χωράει αμφιβολία ότι δεν είσαι έγκυος και έτσι μπορείς να πας άμεσα σε έναν γιατρό να σε δει να σου πει τι ακριβώς γίνεται!! Δεν είναι να το αφήνεις άλλο στην τύχη του πρέπει άμεσα να επισκεφτείς έναν γιατρό!! Φυλλικό οξύ ναι είναι κουλο να πάρει ο άντρας σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Ειχα κακο γιατρο απο την αρχι..και απηρι κιολας δεν ηξερα πολλα πραγμματα αλλα τωρα ποια θα παω αλου σε αλον ποια που να με κοιταξη να λυση της αποριες μου και να μου πει αν ειμαι η δεν ειμαι...αλλα εχω ταση για εμετο της τελευτεες μερες μια εχω μια δεν εχω....και εντομεταξη μου εδοσε να πηνω φυλικο οξυ εμενα και στο σιζηγο ...καλα εμενα αλλα ο ανδρας μου; κουλο δεν ειναι;

Ο σύζυγος δεν υπάρχει λόγος να πάρει φιλικό. Για εσένα καλό κάνει. Έπερνα 1 χρόνο πριν μείνω εγκυος. Αν κανεις χοριακή φαινεται αν είσαι εγκυος, δεν χρειάζεται να βρεις νέο γιατρό. Αυτό το κάνεις κ αργότερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bebouli είπε:

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Ο σύζυγος δεν υπάρχει λόγος να πάρει φιλικό. Για εσένα καλό κάνει. Έπερνα 1 χρόνο πριν μείνω εγκυος. Αν κανεις χοριακή φαινεται αν είσαι εγκυος, δεν χρειάζεται να βρεις νέο γιατρό. Αυτό το κάνεις κ αργότερα...

Ναι θα κανω εννοειται το εχω κανονηση ιδι...και το αλο κουλο αντη να μου κανει παλη χοριακη με εστηλε να παρω τεστ απο φαρμακειο να σηγουρευτουμαι ο γιατρος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

 

Ναι ηταν τραγικό αυτό όπως και τα υπόλοιπα που λέει...! Κάνε την χοριακη σου να δεις την τιμή και ψάξε έναν γιατρό να πας να σε δει και να σου εξηγήσει ότι απορία υπάρχει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

 

Το τεστ τι έδειξε; Κ τι εχεις κανονίσει για χοριακή; Δεν θέλει κ προετοιμασία... πας δίνες αίμα κ τέλος... Άσε τι σου ειπε ο γιατρός σου. Εσύ τόσο καιρό τι κανεις; Σου ξανααναφερω οτι αν ησουν έγκυος θα ακούγατε καρδιά μετά από τόσες εβδομάδες...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Το τεστ τι έδειξε; Κ τι εχεις κανονίσει για χοριακή; Δεν θέλει κ προετοιμασία... πας δίνες αίμα κ τέλος... Άσε τι σου ειπε ο γιατρός σου. Εσύ τόσο καιρό τι κανεις; Σου ξανααναφερω οτι αν ησουν έγκυος θα ακούγατε καρδιά μετά από τόσες εβδομάδες...

 

Ειναι με ραντευου παντου πλεον..τι να κανουμε ακομα και 1 εξεταση νησι βλεπεις..γι αυτο εχουμε εδω ολα αστα να πανε....ο γιατρος απο οτι καταλαβες ηταν ασχετος..ποιος γιατρος σου λεει να παρης τεστ φαρμακειου και οχι χοριακη; ουτε εκηνος δε ξερη τη ιδε στον υπεριχο πραγμματικα δεν ειναι σηγουρος αν ειμαι η οχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Ειναι με ραντευου παντου πλεον..τι να κανουμε ακομα και 1 εξεταση νησι βλεπεις..γι αυτο εχουμε εδω ολα αστα να πανε....ο γιατρος απο οτι καταλαβες ηταν ασχετος..ποιος γιατρος σου λεει να παρης τεστ φαρμακειου και οχι χοριακη; ουτε εκηνος δε ξερη τη ιδε στον υπεριχο πραγμματικα δεν ειναι σηγουρος αν ειμαι η οχι...

Επειδή εχεις πολλές μερες καθυστέρηση κ το τεστ θα σου δείξει αν είσαι. Είναι πλέον πολύ αξιόπιστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Επειδή εχεις πολλές μερες καθυστέρηση κ το τεστ θα σου δείξει αν είσαι. Είναι πλέον πολύ αξιόπιστα. 

Από τι είπε χθες το τεστ έγινε λάθος το άφησε 5' στα ούρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...