Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 20 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Τις καλυτερες ευχες μου σε οσες γεννησαν.

Γεννησα κι εγω 03/02, μου σπασαν τα νερα μια μερα πριν την προγραμματισμενη προκληση. Περιμεναμε 9ωρες για φυσιολογικο μα τελικα δεν κατεβαινε ο μπεμπης και καναμε καισαρικη. Τελικα ειχε 3πλη περιτυλιξη στο λαιμο και για αυτο δεν μπορουσε να κατεβει.

3559γραμ 52εκατ.

Η καισαρικη σαν διαδικασια ητανε μια χαρα, δε νιωθεις πονο, ισα που καταλαβαινεις οτι καποιος κατι κανει στην κοιλια, σα να την ψιλοκουναει, δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ.

Μετα ειναι λιγο ταλαιπωρια  θελει 2-3 μερουλες για να αρχισουν να περνανε οι πονοι.

Με το καλο να γεννησετε κι οι υπολοιπες!

Να σου ζήσει 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ρουλακι6 είπε:

Κοριτσάκια μου, να μας ζήσουν τα μωράκια μας.. Εμένα ο μπέμπης ήρθε κάπως νωρίς στις 37 εβδομάδες 22/1 έσπασαν τα νερά και γέννησα πολύ γρήγορα... 3220 βάρος 50εκ.. Είναι πολύ ήσυχο μωρό.. Σιδερένιες εύχομαι ❤️

Να σου ζήσει😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2020 at 10:30 ΠΜ, ο/η Κύνθια είπε:

Ν σου ζήσει τυχερή και ευλογημένη!! Πόσα κιλακια??? Είναι δύσκολη η καισαρική???

Όχι μπορούσα και φυσιολογικά απλά δεν ήθελα να ζοριστώ . Ήμουνα 38 εβδομάδων μπαμ. Η Μπέμπα 2500 κιλά και 50 εκ. Μινιατούρα ! Σήμερα είχαμε παιδίατρο γίναμε 2510 και 51 πόντους :) 9 ημέρα . Φύγαμε 2400 από μαιευτήριο . Τρώμε μόνο γάλα μΑμάς αλλά αντλώ με θηλάστρο . Έκοψα καθ ράμματα σήμερα . Πονούσα την πρώτη μέρα αλλά σηκώθηκα κατευθείαν την ίδια μέρα με πόνο βέβαια . Το έβαλα πείσμα όμως τηβ έπομενη μέρα να περπατήσω . Δε σκεφτεσαι πόνο σκεφτεσαι να γίνεις καλά γρήγορα για το μπουμπούκι σου . :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2020 at 12:19 ΜΜ, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ !! Η μικρή μου γεννήθηκε 3440.  Η καισαρική πονάει ναι, εγώ έβγαλα το καθετήρα όσο πιο γρήγορα μπορούσα και είναι σχετικά καλύτερα. Σήμερα μια μερα μετά πονάω,με δυσκολία σηκώνομαι κάθομαι, αλλά η διπλανή μου κορίτσια πετάει , είναι στον οργανισμό ίσως .

 

Να σου ζήσει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα κι εγώ 9 του μήνα φυσιολογικά. 

Να τα χαιρόμαστε να'ναι καλά!

Ξέρετε μήπως τι πρέπει να κάνουμε για το νέο επίδομα γέννας 2020;Δεν βρίσκω κάπου σελίδα για αίτηση, δεν άνοιξε ακόμα η πλατφόρμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η aurora είπε:

Γέννησα κι εγώ 9 του μήνα φυσιολογικά. 

Να τα χαιρόμαστε να'ναι καλά!

Ξέρετε μήπως τι πρέπει να κάνουμε για το νέο επίδομα γέννας 2020;Δεν βρίσκω κάπου σελίδα για αίτηση, δεν άνοιξε ακόμα η πλατφόρμα;

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!

Νομίζω ακόμα δεν εχει ανοίξει η πλατφόρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η aurora είπε:

Γέννησα κι εγώ 9 του μήνα φυσιολογικά. 

Να τα χαιρόμαστε να'ναι καλά!

Ξέρετε μήπως τι πρέπει να κάνουμε για το νέο επίδομα γέννας 2020;Δεν βρίσκω κάπου σελίδα για αίτηση, δεν άνοιξε ακόμα η πλατφόρμα;

 Να σου ζήσει ! Όχι ακόμα ... εγώ ψάχνω το ΦΠΑ στα βρεφικά είδη .... ;). Νομίζω μέχρι τέλη Μαρτη κάτι θα γίνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου να μας ζησουν τα μωράκια μας..ειμαστε πλεον μανουλες...να ναι γερα και να τα καμαρωσουμε οπως επιθυμούμε .Εγω γεννησα στις 8 Φεβρουαριου με καισαρικη γιατι ο μικρος βρισκοταν σε εγκαρσια θεση και είχαμε ηδη μπει στην 40 εβδομαδα...4 κιλα ο μονάκριβος μου..Ευχομαι και στα υπολοιπα κορίτσια που περιμενουν ακομα με το καλο ..φιλια σε ολες 👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η billbas είπε:

Κοριτσαρες μου να μας ζησουν τα μωράκια μας..ειμαστε πλεον μανουλες...να ναι γερα και να τα καμαρωσουμε οπως επιθυμούμε .Εγω γεννησα στις 8 Φεβρουαριου με καισαρικη γιατι ο μικρος βρισκοταν σε εγκαρσια θεση και είχαμε ηδη μπει στην 40 εβδομαδα...4 κιλα ο μονάκριβος μου..Ευχομαι και στα υπολοιπα κορίτσια που περιμενουν ακομα με το καλο ..φιλια σε ολες 👶

Να σου ζήσει κοπέλα μου, γερό και τυχερό να έίναι το παιδάκι σου :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η billbas είπε:

Κοριτσαρες μου να μας ζησουν τα μωράκια μας..ειμαστε πλεον μανουλες...να ναι γερα και να τα καμαρωσουμε οπως επιθυμούμε .Εγω γεννησα στις 8 Φεβρουαριου με καισαρικη γιατι ο μικρος βρισκοταν σε εγκαρσια θεση και είχαμε ηδη μπει στην 40 εβδομαδα...4 κιλα ο μονάκριβος μου..Ευχομαι και στα υπολοιπα κορίτσια που περιμενουν ακομα με το καλο ..φιλια σε ολες 👶

Να σου ζήσει ! Καλότυχος και υγιής !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα και εγώ στις 10/2 ! Να μας ζήσουν τυχερά και ευλογημένα! Να ρωτήσω θηλάζει καμία κοπέλα αποκλειστικά?? Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/2/2020 at 12:03 ΠΜ, ο/η Littleme είπε:

Όχι μπορούσα και φυσιολογικά απλά δεν ήθελα να ζοριστώ . Ήμουνα 38 εβδομάδων μπαμ. Η Μπέμπα 2500 κιλά και 50 εκ. Μινιατούρα ! Σήμερα είχαμε παιδίατρο γίναμε 2510 και 51 πόντους :) 9 ημέρα . Φύγαμε 2400 από μαιευτήριο . Τρώμε μόνο γάλα μΑμάς αλλά αντλώ με θηλάστρο . Έκοψα καθ ράμματα σήμερα . Πονούσα την πρώτη μέρα αλλά σηκώθηκα κατευθείαν την ίδια μέρα με πόνο βέβαια . Το έβαλα πείσμα όμως τηβ έπομενη μέρα να να  . Δε σκεφτεσαι πόνο σκεφτεσαι να γίνεις καλά γρήγορα για το μπουμπούκι σου . :) 

Να σου ζήσει!! Ψηλή ε? Να σε ρωτήσω στην αίτηση για το επίδομα σου ζητάει και το ΑΜΚΑ της??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κύνθια είπε:

Να σου ζήσει!! Ψηλή ε? Να σε ρωτήσω στην αίτηση για το επίδομα σου ζητάει και το ΑΜΚΑ της??? 

Ευχαριστώ! Μακάρι να ήταν τσουπωτή . Έμοιασε στον μπαμπά  της σε όλα . Αμκα της μητέρας ζητά Και κωδικούς taxisnet για να μπεις εφαρμογή . Από εκεί και μετά τα εμφανίζει όλα μόνο του . Τσεκάρεις αν είναι σωστά τα στοιχεία και βάζεις και ένα iban . Ο άντρας μου τη μέρα που τη δήλωσε στο ληξιαρχείο έβγαλε και Αμκα στο ΚΕΠ . Αυτά εμφανίσθηκαν αυτόματα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Ευχαριστώ! Μακάρι να ήταν τσουπωτή . Έμοιασε στον μπαμπά  της σε όλα . Αμκα της μητέρας ζητά Και κωδικούς taxisnet για να μπεις εφαρμογή . Από εκεί και μετά τα εμφανίζει όλα μόνο του . Τσεκάρεις αν είναι σωστά τα στοιχεία και βάζεις και ένα iban . Ο άντρας μου τη μέρα που τη δήλωσε στο ληξιαρχείο έβγαλε και Αμκα στο ΚΕΠ . Αυτά εμφανίσθηκαν αυτόματα . 

Εμάς όταν την δήλωσε μας είπαν ότι θα βγει το ΑΜΚΑ της σε 15 μέρες περίπου! Άρα θα την κάνω όταν το πάρουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Κύνθια είπε:

Εμάς όταν την δήλωσε μας είπαν ότι θα βγει το ΑΜΚΑ της σε 15 μέρες περίπου! Άρα θα την κάνω όταν το πάρουμε! 

Την ίδια μέρα βγαίνει το Αμκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2020 at 4:01 ΜΜ, ο/η Κύνθια είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα και εγώ στις 10/2 ! Να μας ζήσουν τυχερά και ευλογημένα! Να ρωτήσω θηλάζει καμία κοπέλα αποκλειστικά?? Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? 

Να σου ζησει κοριτσι μου ...γερο και και καλοτυχο..εγω τον θηλαζω αποκλειστικα..εχω ένα θεμα με το ένα στηθος γτ η θηλη είναι προς τα μεσα  και χρησιμοποιώ ψευδοθηλη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2020 at 4:01 ΜΜ, ο/η Κύνθια είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα και εγώ στις 10/2 ! Να μας ζήσουν τυχερά και ευλογημένα! Να ρωτήσω θηλάζει καμία κοπέλα αποκλειστικά?? Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? 

Θηλάζω αποκλειστικά.Εχουμε κάποια θεματάκια στις κενώσεις,αλλεργία μάλλον.Στην 1η μου κόρη είχα πληγωμενες θηλές γιατί δεν έπιανε σωστα.

Για οποιαδήποτε βοήθεια μπες στο  fb σε μια ομάδα θηλασμού που είναι πολλές έμπειρες μαμάδες.Η μεγαλύτερη είναι η Αττικής. 

https://www.facebook.com/AttikiThilasmos/

Αυτή είναι η σελίδα μπορείς να μπεις και στο γκρουπ.Απο μένα αν θέλεις κάτι ευχαρίστως ρωτας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2020 at 12:38 ΜΜ, ο/η aurora είπε:

Θηλάζω αποκλειστικά.Εχουμε κάποια θεματάκια στις κενώσεις,αλλεργία μάλλον.Στην 1η μου κόρη είχα πληγωμενες θηλές γιατί δεν έπιανε σωστα.

Για οποιαδήποτε βοήθεια μπες στο  fb σε μια ομάδα θηλασμού που είναι πολλές έμπειρες μαμάδες.Η μεγαλύτερη είναι η Αττικής. 

https://www.facebook.com/AttikiThilasmos/

Αυτή είναι η σελίδα μπορείς να μπεις και στο γκρουπ.Απο μένα αν θέλεις κάτι ευχαρίστως ρωτας. 

Σε ευχαριστώ πολύ...έχω ένα θέμα...ενώ πιάνει καλά τις θηλές από την αρχή δεν ξέρω αν τρώει αρκετά...να σε ρωτησω κάθε πόση ώρα θηλάζεις? Εμένα ο παιδίατρος και η μαια μου είπε ανά τρίωρο...απλά δεν ξέρω αν τις φτάνει...επίσης δεν τρώει όλα τα γεύματα καλά αλλά με δυσκολια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θηλάζω και τραβάω με θήλαστρο . Τρώει ανα 3 ώρες ποτέ μπουκάλι με αντλημένο γάλα ( 100-130 ml) και μερικές φορές συν στήθος . Στο στήθος κάθεται μισή ώρα . Δεββ ξέρω ποσό τρώει αλλά ακούω κάτι γκλουπ γκλουπ . Θα τρώει τι στο καλό ... έχει γίνει πολύ χειριστική . Είχε και μένα θέμα με κενώσεις - νερό ήταν  για 4 μέρες και κλαμα και δίπλωμα .... έδωσα προβιοτικά , πίνω χαμομήλια , έκοψα λάχανο και αχλάδι που έτρωγα και ξανάγιναν όπως ήταν. Τρώω πολλές σούπες , πολύ νερό και βασικά πίνω και frisolac. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2020 at 12:55 ΜΜ, ο/η Κύνθια είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ...έχω ένα θέμα...ενώ πιάνει καλά τις θηλές από την αρχή δεν ξέρω αν τρώει αρκετά...να σε ρωτησω κάθε πόση ώρα θηλάζεις? Εμένα ο παιδίατρος και η μαια μου είπε ανά τρίωρο...απλά δεν ξέρω αν τις φτάνει...επίσης δεν τρώει όλα τα γεύματα καλά αλλά με δυσκολια

Συγγνώμη για την καθυστέρηση!

Το 3ωρο είναι μια μπούρδα και μισή. Όποτε θέλει το μωρό θηλάζει.Αλλα είναι όλη μέρα αλλα κάθε 1-2 ώρες αλλα κάθε 3.Οι οδηγίες λένε μέχρι να πάρει το βάρος γέννησης συν 200 γρ κάθε 2 ώρες μέρα και κάθε 3 νύχτα. Η δικιά μου όμως δεν ήθελε τόσο συχνά πχ και πήρε το βάρος που έπρεπε. Σε ενδιαφέρει να κάνει πολλά τσισα δλδ 6 πάνες καλά βρεγμένες και να παίρνει βάρος.Τα ρολογια κατ'εμέ δεν βοηθάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλημερα κοριτσια!! εκανα αιμα σημερα και βγηκαν τα λευκα απο 10 που ειναι το φυσιολογικο 13.5 . επισης το sgop και το sgpt που απ'τι διαβασα ειναι για το ηπαρ απο 31 που ειναι το φυσιολογικο εμενα ειναι στο 35. τα εστειλα στη γιατρο αλλα μου ειπε θα τα δει αυριο που θα παει στο ιατρειο....αλλα εγω αγχωθηκα λιγο....υπαρχει καποια που να ξερει αν ειναι φυσιολογικα?? ειμαι στην 19η εβδομαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 23/3/2020 at 11:37 ΠΜ, ο/η evi1996 είπε:

καλημερα κοριτσια!! εκανα αιμα σημερα και βγηκαν τα λευκα απο 10 που ειναι το φυσιολογικο 13.5 . επισης το sgop και το sgpt που απ'τι διαβασα ειναι για το ηπαρ απο 31 που ειναι το φυσιολογικο εμενα ειναι στο 35. τα εστειλα στη γιατρο αλλα μου ειπε θα τα δει αυριο που θα παει στο ιατρειο....αλλα εγω αγχωθηκα λιγο....υπαρχει καποια που να ξερει αν ειναι φυσιολογικα?? ειμαι στην 19η εβδομαδα

Έγκυος είσαι? Κ γω τα χα αυξημένα τίποτα δεν είναι.... Απλά το παρακολουθούσαμε... Πίνεις χάπια γι αυτό η λίγη αύξηση του ήπατος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γκουντ μορνινγκκκκκκκ εβρι μπαντι!! Καλημέρα κορίτσια μου. Επιτέλους σήμερα μετά από πολλές μέρες δεν χρειάστηκα αποσυμφοριτικο  μύτης και χάπια για να μπορώ να λειτουργώ. Την πάτησα άσχημα με κρύωμα και ήμουν κρεβατωμενη.  @Elli13 αρχηγέ μου λιωνωωωω. Λιωνωωωω. Είδα την φωτό και συγκινήθηκα πολύ...αυτό το πλασματακι το ξέρουμε από όταν ήταν κύτταρο ακόμη..αχ υπέροχα συναισθήματα ❤️.  Διάβασα ότι μπόρεσα. Καλή επιτυχία @marinamanoulitsa ξέρω ότι είσαι ένα βήμα πριν το όνειρο σου! Πιστεύω δε σένα και σε αυτόν τον μήνα!  @Kate1992 χαχαχα πέθανα με το σχόλιο σου!! Ναι μαρή εσένα περιμένω εννοείται και βέβαια θα σε πιεσω να μείνεις έγκυος χθες για να πάρω και εγώ σειρά! Χαχαχ κανόνισε την πορεία σου. Μόνο αυτό σου λεω!! @Mpourmpouloεμείς τα λέμε φυσικά και εκτός, αλλά σου στέλνω και από εδώ μια ❤️🤗 @marilouuκαλή σου επιτυχία κορίτσι μου!! Όλα θα σου πάνε υπέροχα ❤️.  @Elk μου αγαπημένη δεν ξέρω κάτι γι αυτό που είπες..όμως σου στέλνω μια ❤️. Τόσο καιρό οπότε μπαίνω πάντα βλέπω πόσο βοηθητική είσαι απέναντι σε όλες μας εδώ! Πάντα εδώ για τις απορίες μας!!    Εγώ κορίτσιαπ μου σήμερα θα πάω για έναν δεύτερο υπέρηχο. Την Δευτέρα ήταν η 7η μέρα του κύκλου μου και είχα ένα ωοθηλακιο 15 χιλιοστά . Αυτή τη φορά ίσως να μη με έπιασε καλά η κλομιφαινη και λόγω κρυωματος. Πρώτη φορά συμβαίνει να κάνω με χάπια μόνο ένα ωοθηλακιο! Ο γιατρός προγραμμάτισε την σπερματεγχυση για την Μ.Δευτερα.  επειδή όμως εγώ αγχώθηκα ότι μπορεί μέχρι τότε να σκάσει ζήτησα να με ξαναδεί και σήμερα θα ξαναπάω. Αγχώνομαι μην τυχόν και γίνει η ωορηξια μου την Κυριακή που είναι κλειστά τα κέντρα και δεν προλάβω να κάνω την σπερματεγχυση 
    • Καλημέρα! Να ακούσετε το γιατρό σας! Με το καλό το μωράκι σας και μια καλή εγκυμοσύνη εύχομαι!
    • Καλημέρα σου! Να ακούσεις τον γιατρό σου, όσο δύσκολο κι αν είναι! Εννοώ στο να κάνεις υπομονή! Να ξέρεις γενικά θα έχεις άγχος αν όλα πηγαίνουν καλά! Κι αν κάτι δεν πάει, όπου και το απευχομαι, δεν είναι στο χέρι μας να κάνουμε κάτι! Το ότι είναι πίσω στις μέρες δεν σημαίνει απολύτως κάτι κακό! Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη! Κάνε υπομονή και την προσευχή σου και σε 2 εβδομάδες να πας να δεις το παιδάκι σου και σου εύχομαι όλα να είναι καλά!!
    • Καλημέρα κορίτσια!! με το καλό κορίτσι μου καλή αρχή και αυτήν η φορά να είναι η τυχερη σου 🙏
    • Είναι να έχεις την κάμερα στο χέρι όλη την ώρα για να μείνουν οι συζητήσεις 😂😂😂 νομίζω είναι η πιο ωραία τους ηλικία…. Γιατί καταλαβαίνουν και αυτά ότι επικοινωνούν και προσπαθούν να μας εντυπωσιάσουν κάθε μέρα και πιο πολύ! Ε μωρέ και καβγάδες στο παιχνίδι είναι…εμένα μαλώνει με τον άντρα μου.,, μαμά ο μπαμπάς μου είπε αυτό μαμά ο μπαμπάς δεν μ αφήνει να πάρω το παιχνίδι… ειλικρινά νομίζω ο άντρας μου έγινε πιο μικρός από το παιδάκι μας 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...