Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Μεθαύριο θα επισκεφθώ τον γιατρό για να με δει στον υπέρηχο και να μου δώσει ακριβείς οδηγίες για το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσουμε. 

Οπότε τις επόμενες μέρες μέχρι την πρωτομαγιά θα πρέπει να αγοράσω τις ενέσεις. Υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έχει επίσης αγοράσει; Τις έχουν κάπου σε πιο οικονομική τιμή; Αν τις γκουγκλάρω, δεν μου βγάζει κάποιο φαρμακείο, αλλά βρίσκω τιμές ρε γαμώτο σε άλλες χώρες, πχ Γαλλία, τουλάχιστον 100€ φθηνότερες ανά σκεύασμα απ'ό,τι ξέρουμε ότι έχουν στην Ελλάδα.. 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Και του χρόνου με υγεία και να μαστε πιο πολλοί 🥰

@JoyCat εγώ τις πήρα από το φαρμακεί Ταλαρούγκας στην Κατεχάκη. Μπορείς να πάρεις ένα τηλ και να ρωτήσεις τιμές. 

Ρε κορίτσια να σας πω, από την ετ και μετά είχα κάτι πονάκια στην κοιλιά όμως σήμερα με έχει πεθάνει λες κ θα μου έρθει αύριο περίοδος. Κ η μέση μου υποφέρει και γενικά πονάω 😅

Είναι φυσιολογικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoyCat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Μεθαύριο θα επισκεφθώ τον γιατρό για να με δει στον υπέρηχο και να μου δώσει ακριβείς οδηγίες για το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσουμε. 

Οπότε τις επόμενες μέρες μέχρι την πρωτομαγιά θα πρέπει να αγοράσω τις ενέσεις. Υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έχει επίσης αγοράσει; Τις έχουν κάπου σε πιο οικονομική τιμή; Αν τις γκουγκλάρω, δεν μου βγάζει κάποιο φαρμακείο, αλλά βρίσκω τιμές ρε γαμώτο σε άλλες χώρες, πχ Γαλλία, τουλάχιστον 100€ φθηνότερες ανά σκεύασμα απ'ό,τι ξέρουμε ότι έχουν στην Ελλάδα.. 😕 

Καλήμερα! Αν κατάλαβα καλά θα πας χωρίς επιτροπή. Ξέρεις ποια ένεση θα χρειαστείς; αν πρόκειται για τη γνωστή gonal να ξέρεις υπάρχει το γενοσημο bemfola, το οποίο είναι σημαντικά φτηνότερο κ επίσης στο φαρμακείο του golden hall έχει έκπτωση κ κάνει περίπου 75ευρω η ένεση των 300 μονάδων. Εγώ με bemfola έκανα διέγερση κ ήταν μια χαρά. Επίσης σε μελέτες δεν έχει καμία διαφορά από το gonal ως προς το αποτέλεσμα. Βέβαια μιλά με το γιατρό γιατί μπορεί να θέλει να δώσει κάτι άλλο. Δυστυχώς παίζει με όλους τους γιατρούς να προτείνουν το φάρμακο που συνεργάζονται οπότε έχε κ το νου σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Και του χρόνου με υγεία και να μαστε πιο πολλοί 🥰

@JoyCat εγώ τις πήρα από το φαρμακεί Ταλαρούγκας στην Κατεχάκη. Μπορείς να πάρεις ένα τηλ και να ρωτήσεις τιμές. 

Ρε κορίτσια να σας πω, από την ετ και μετά είχα κάτι πονάκια στην κοιλιά όμως σήμερα με έχει πεθάνει λες κ θα μου έρθει αύριο περίοδος. Κ η μέση μου υποφέρει και γενικά πονάω 😅

Είναι φυσιολογικό;

Τι να σου πω, εμένα καλό μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις!!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Το να σου πω, εμένα καλό μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις!!! 😘

Μακάρι να είναι καλό γιατί και το Σάββατο και χτες κουράστηκα με τα φαγητά κ τα μαζέματα... Θα δω μήπως πάρω τον γιατρό αύριο-μεθαύριο αν συνεχίσει. 

75€ οι 300 μονάδες gonal; Αυτό το φαρμακείο ίσως είναι κ πιο φτηνό από αυτό που σου πρότεινα @JoyCat γιατί εγώ τις 900 μονάδες τις πήρα 270€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλήμερα! Αν κατάλαβα καλά θα πας χωρίς επιτροπή. Ξέρεις ποια ένεση θα χρειαστείς; αν πρόκειται για τη γνωστή gonal να ξέρεις υπάρχει το γενοσημο bemfola, το οποίο είναι σημαντικά φτηνότερο κ επίσης στο φαρμακείο του golden hall έχει έκπτωση κ κάνει περίπου 75ευρω η ένεση των 300 μονάδων. Εγώ με bemfola έκανα διέγερση κ ήταν μια χαρά. Επίσης σε μελέτες δεν έχει καμία διαφορά από το gonal ως προς το αποτέλεσμα. Βέβαια μιλά με το γιατρό γιατί μπορεί να θέλει να δώσει κάτι άλλο. Δυστυχώς παίζει με όλους τους γιατρούς να προτείνουν το φάρμακο που συνεργάζονται οπότε έχε κ το νου σου...

Σ'ευχαριστώ πολύ! Ήθελα να πάω και να είμαι ήδη ενήμερη. Εν τω μεταξύ, γνωρίζω και μία αντιπρόσωπο της bemfola, οπότε ίσως ρωτήσω και την ίδια. 

Είπαμε να πάμε χωρίς επιτροπή για να μην χάνουμε χρόνο. Εν τω μεταξύ η ωοληψία θα συμπέσει και με τα γενέθλιά μου και μου αρέσει πολύ η ιδέα!! Σε πολλά αποδεικνύονται γουρλίδικα, ελπίζω και τώρα 🥰 

@Kukki Σ'εμένα δεν έχει συμβεί τίποτα, δεν έχω προλάβει να προχωρήσω ακόμα, αλλά ακούω από κοπέλες ότι μπορεί να είναι και πολύ καλό! Σκέψου ότι το πονάκι μπορεί να είναι και η αίσθηση ότι γαντζώνεται κάπου μέσα σου. Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Μακάρι να είναι καλό γιατί και το Σάββατο και χτες κουράστηκα με τα φαγητά κ τα μαζέματα... Θα δω μήπως πάρω τον γιατρό αύριο-μεθαύριο αν συνεχίσει. 

75€ οι 300 μονάδες gonal; Αυτό το φαρμακείο ίσως είναι κ πιο φτηνό από αυτό που σου πρότεινα @JoyCat γιατί εγώ τις 900 μονάδες τις πήρα 270€

75 οι 300 bemfola που είναι υποκατάστατο του gonal. Είναι εξίσου καλό κ το λέω επειδή το χρησιμοποίησα. Βέβαια όπως είπα κ πριν πάντα σε συνεννόηση με τι γιατρό γιατί ίσως διαφωνεί 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα κ όλα αυτά να είναι τα συμπτώματα της επιτυχίας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo @Kukki Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! Οι τιμές που μου λέτε και οι δύο είναι πολύ καλύτερες από αυτές που άκουγα!! 🥰🥰 

😚

Έχω αρχίσει να χαίρομαι πολύ εγώ που προχωράω! Λέω συνέχεια στον άντρα μου ότι μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα θα έχουμε μωράκια να μας περιμένουν!!! ❤️💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JoyCat είπε:

@Tokyo @Kukki Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! Οι τιμές που μου λέτε και οι δύο είναι πολύ καλύτερες από αυτές που άκουγα!! 🥰🥰 

😚

Έχω αρχίσει να χαίρομαι πολύ εγώ που προχωράω! Λέω συνέχεια στον άντρα μου ότι μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα θα έχουμε μωράκια να μας περιμένουν!!! ❤️💖

Κορίτσι απλά να κρατήσεις υπόψη ότι χρειάζεσαι κ άλλα φάρμακα που όμως αν έχω καταλάβει καλά γράφονται. Δλδ θες σίγουρα κ ανταγωνιστή πχ εγώ πήρα cetrotide που είναι λιανική 170 οι 7 ενέσεις. Όμως αν τις πάρεις με συμμετοχή σίγουρα είναι άλλη η τιμή. Αν έχω καταλάβει καλά η επιτροπή σου δίνει μόνο τα φάρμακα της διέγερσης οπότε αν θες κάπου 10 ενέσεις υπολόγισε 750 με 800 ευρώ. Καλύτερα να σου πουν τα κορίτσια γιατί το ταμείο μου χορηγούσε τα πάντα με μια συμμετοχή οπότε είναι διαφορετικό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι απλά να κρατήσεις υπόψη ότι χρειάζεσαι κ άλλα φάρμακα που όμως αν έχω καταλάβει καλά γράφονται. Δλδ θες σίγουρα κ ανταγωνιστή πχ εγώ πήρα cetrotide που είναι λιανική 170 οι 7 ενέσεις. Όμως αν τις πάρεις με συμμετοχή σίγουρα είναι άλλη η τιμή. Αν έχω καταλάβει καλά η επιτροπή σου δίνει μόνο τα φάρμακα της διέγερσης οπότε αν θες κάπου 10 ενέσεις υπολόγισε 750 με 800 ευρώ. Καλύτερα να σου πουν τα κορίτσια γιατί το ταμείο μου χορηγούσε τα πάντα με μια συμμετοχή οπότε είναι διαφορετικό... 

Σίγουρα θα χρειαστώ και ανταγωνιστή και τις τελευταίες πριν την ωορρηξία. Αν γράφονται, θα μου τις γράψει ο γιατρός. Μακάρι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoyCat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Μεθαύριο θα επισκεφθώ τον γιατρό για να με δει στον υπέρηχο και να μου δώσει ακριβείς οδηγίες για το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσουμε. 

Οπότε τις επόμενες μέρες μέχρι την πρωτομαγιά θα πρέπει να αγοράσω τις ενέσεις. Υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έχει επίσης αγοράσει; Τις έχουν κάπου σε πιο οικονομική τιμή; Αν τις γκουγκλάρω, δεν μου βγάζει κάποιο φαρμακείο, αλλά βρίσκω τιμές ρε γαμώτο σε άλλες χώρες, πχ Γαλλία, τουλάχιστον 100€ φθηνότερες ανά σκεύασμα απ'ό,τι ξέρουμε ότι έχουν στην Ελλάδα.. 😕 

Καλημέρα! !Τους ανταγωνιστές ούτως ή άλλως τους αγοράζεις μόνη σου,αν σε πάει με αυτό το πρωτόκολλο. Το κόστος τους είναι λογικό, η συμμετοχή δλδ νομίζω κάτω από 60 ευρώ σύνολο. 

Τη βασική ορμόνη είτε γκοναλ είτε μπενφολα δεν την πλήρωσα σίγουρα όμως θα πρέπει από τώρα να βρεις φαρμακείο να τα έχει όλα ή να συννενοηθεις μέχρι τότε να στα φέρει. 

Αυτό στο γκολντεν χολ που αναφέρθηκε έχει σχεδόν πάντα αλλά δεν ξέρω αν είναι ανοιχτό γιατί είναι μέσα στο εμπορικό. 

Σε κάθε περίπτωση ζητά από το γιατρό να μη σου γράψει όλα σε μια συνταγή αλλά ξεχωριστά έτσι ώστε αν τα βρεις σε διάφορα φαρμακεία να μπορείς να τα πάρεις. Έχω είχα μια συνταγή για όλα  (εκτός της επιτροπής ) και έβρισκα κάπου 1 και δεν μπορούσα να το πάρω πχ.η συνταγή έλεγε 4 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι απλά να κρατήσεις υπόψη ότι χρειάζεσαι κ άλλα φάρμακα που όμως αν έχω καταλάβει καλά γράφονται. Δλδ θες σίγουρα κ ανταγωνιστή πχ εγώ πήρα cetrotide που είναι λιανική 170 οι 7 ενέσεις. Όμως αν τις πάρεις με συμμετοχή σίγουρα είναι άλλη η τιμή. Αν έχω καταλάβει καλά η επιτροπή σου δίνει μόνο τα φάρμακα της διέγερσης οπότε αν θες κάπου 10 ενέσεις υπολόγισε 750 με 800 ευρώ. Καλύτερα να σου πουν τα κορίτσια γιατί το ταμείο μου χορηγούσε τα πάντα με μια συμμετοχή οπότε είναι διαφορετικό... 

Εγώ για ανταγωνιστή πήρα arvekap που γράφεται κ πλήρωσα 4-5€ συμμετοχή κ έχει μέσα 7 ενέσεις. Στη δική μου περίπτωση χρησιμοποίησα μόνο τις 5. Ναι το κόστος τόσο βγαίνει αν πας ιδιωτικά @JoyCat

Επίσης στα μισά επειδή δεν ανταποκρινόμουν καλά μου έδωσαν από το κέντρο κάτι ενέσιμες αμπούλες αλλα δε θυμάμαι τι ήταν.

Με το καλό κορίτσι μου να έχεις μια τέλεια αρχή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kukki είπε:

Εγώ για ανταγωνιστή πήρα arvekap που γράφεται κ πλήρωσα 4-5€ συμμετοχή κ έχει μέσα 7 ενέσεις. Στη δική μου περίπτωση χρησιμοποίησα μόνο τις 5. Ναι το κόστος τόσο βγαίνει αν πας ιδιωτικά @JoyCat

Επίσης στα μισά επειδή δεν ανταποκρινόμουν καλά μου έδωσαν από το κέντρο κάτι ενέσιμες αμπούλες αλλα δε θυμάμαι τι ήταν.

Με το καλό κορίτσι μου να έχεις μια τέλεια αρχή!!!!

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kukki είπε:

Εγώ για ανταγωνιστή πήρα arvekap που γράφεται κ πλήρωσα 4-5€ συμμετοχή κ έχει μέσα 7 ενέσεις. Στη δική μου περίπτωση χρησιμοποίησα μόνο τις 5. Ναι το κόστος τόσο βγαίνει αν πας ιδιωτικά @JoyCat

Επίσης στα μισά επειδή δεν ανταποκρινόμουν καλά μου έδωσαν από το κέντρο κάτι ενέσιμες αμπούλες αλλα δε θυμάμαι τι ήταν.

Με το καλό κορίτσι μου να έχεις μια τέλεια αρχή!!!!

Είδες διάφορα κοπέλα μου μετά? Εννοώ μεγάλωσαν κι άλλα πρόλαβαν? Η απλά μεγάλωσαν πιο γρήγορα όσα είδατε στην αρχή. Θυμάμαι έγραφες 6 πώς πήρατε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

 

Είδες διάφορα κοπέλα μου μετά? Εννοώ μεγάλωσαν κι άλλα πρόλαβαν? Η απλά μεγάλωσαν πιο γρήγορα όσα είδατε στην αρχή. Θυμάμαι έγραφες 6 πώς πήρατε. 

Πήραμε 6, γονιμοποιήθηκα 5 και έφτασαν ως την τρίτη μέρα 4. Από αυτά τα 2 τα μεταφέραμε και τα άλλα 2 τα καταψύξαμε!

Από ότι είπε ο γιατρός, με τις αμπούλες που προσθέσαμε στα μισά, είδαν διαφορά στο μέγεθος και όχι στην ποσότητα. Δηλαδή, ο αριθμός σταθεροποιήθηκε στα 6 πέντε μέρες πριν την λήψη. Τουλάχιστον όμως τα 6 μεγάλωσαν κ μας έμειναν 4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Χριστός Ανέστη..

Καλό Πάσχα με υγεία! 

Είχα μέρες να σας γράψω στην συζήτηση. Αδιαθετησα σήμερα και να σας πω την αλήθεια πάλι στεναχωρήθηκα. Είχα σκεφτεί μήπως έγινε το θαύμα. Αλλά δεν έπρεπε να το κάνω αυτό πάλι στον εαυτό μου..

Εγώ θα πάρω τηλ το γιατρό την άλλη εβδομάδα να ρωτήσω τι γίνεται με τις διαδικασίες γιατί εγώ θα κάνω το πρωτόκολλο που ξεκινάω 21η μέρα την Daronda. Έχετε κανένα νέο εσείς κορίτσια τι γίνεται αν θα συνεχίσει όλο αυτό;

Σε ποιο κέντρο είσαι?  Οι ωοληψιες έχουν αρχίσει δειλά δειλά. Εγώ αυτό το μήνα θα κάνω. 

Πάρε το γιατρό από Τρίτη μην περιμενεις γιατί από όσο κατάλαβα έχουν αλλάξει αρκετά το σύστημα δλδ λίγες κοπέλες κάθε φορά. Ξεκινάνε από τις μεγαλύτερες ηλικίες. Και ενημερώνουν ότι θα πας με κατάψυξη. Τουλάχιστον εμένα εξαρχής μου το ρώτησαν. Είμαι Ιασω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καλημέρα! !Τους ανταγωνιστές ούτως ή άλλως τους αγοράζεις μόνη σου,αν σε πάει με αυτό το πρωτόκολλο. Το κόστος τους είναι λογικό, η συμμετοχή δλδ νομίζω κάτω από 60 ευρώ σύνολο. 

Τη βασική ορμόνη είτε γκοναλ είτε μπενφολα δεν την πλήρωσα σίγουρα όμως θα πρέπει από τώρα να βρεις φαρμακείο να τα έχει όλα ή να συννενοηθεις μέχρι τότε να στα φέρει. 

Αυτό στο γκολντεν χολ που αναφέρθηκε έχει σχεδόν πάντα αλλά δεν ξέρω αν είναι ανοιχτό γιατί είναι μέσα στο εμπορικό. 

Σε κάθε περίπτωση ζητά από το γιατρό να μη σου γράψει όλα σε μια συνταγή αλλά ξεχωριστά έτσι ώστε αν τα βρεις σε διάφορα φαρμακεία να μπορείς να τα πάρεις. Έχω είχα μια συνταγή για όλα  (εκτός της επιτροπής ) και έβρισκα κάπου 1 και δεν μπορούσα να το πάρω πχ.η συνταγή έλεγε 4 .

Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα φάρμακα. Λόγω της καραντίνας και του ότι οι περισσότερες εξωσωματικές έχουν παγώσει μέχρι νεοτέρας, το φαρμακείο στην Κατεχάκη είχε αρκετές ενέσεις. 

Γενικά αυτή η περίοδος έχει και τα θετικά της, ανύπαρκτη κίνηση, μηδενική αναμονή 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Πήραμε 6, γονιμοποιήθηκα 5 και έφτασαν ως την τρίτη μέρα 4. Από αυτά τα 2 τα μεταφέραμε και τα άλλα 2 τα καταψύξαμε!

Από ότι είπε ο γιατρός, με τις αμπούλες που προσθέσαμε στα μισά, είδαν διαφορά στο μέγεθος και όχι στην ποσότητα. Δηλαδή, ο αριθμός σταθεροποιήθηκε στα 6 πέντε μέρες πριν την λήψη. Τουλάχιστον όμως τα 6 μεγάλωσαν κ μας έμειναν 4

Μια χαρά! Εγώ σε 4 έμβρυα θα κάνω πάρτι! !Καλή χοριακη να έχεις κοπελα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ginaak Κι εμείς ακριβώς το ίδιο σκεφτόμαστε! Και με 3 θα είμαστε ικανοποιημένοι και με 4 εμβρυάκια πάρτυ!! Θύμισέ μου, τώρα προχωράτε στη δεύτερη διέγερση;

@Kukki Αν το σκεφτείς, είχατε φοβερό ποσοστό επιτυχίας! Είχατε 67% επιτυχία απ'την ωοληψία στη διαίρεση των εμβρύων.. Μπράβο και στον γιατρό σου για την ιδέα με τις αμπούλες!! Μακάρι να πάνε και τώρα όλα τέλεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

@Ginaak Κι εμείς ακριβώς το ίδιο σκεφτόμαστε! Και με 3 θα είμαστε ικανοποιημένοι και με 4 εμβρυάκια πάρτυ!! Θύμισέ μου, τώρα προχωράτε στη δεύτερη διέγερση;

@Kukki Αν το σκεφτείς, είχατε φοβερό ποσοστό επιτυχίας! Είχατε 76% επιτυχία απ'την ωοληψία στη διαίρεση των εμβρύων.. Μπράβο και στον γιατρό σου για την ιδέα με τις αμπούλες!! Μακάρι να πάνε και τώρα όλα τέλεια!!

Η πρώτη μου διέγερση είναι. Είχα κάνει φυσικό αλλά το 1 του κύκλου δεν γονιμοποιηθηκε δυστυχώς. 

Εσύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ginaak είπε:

Η πρώτη μου διέγερση είναι. Είχα κάνει φυσικό αλλά το 1 του κύκλου δεν γονιμοποιηθηκε δυστυχώς. 

Εσύ? 

Κι εμείς πρώτη φορά και είμαι αισιόδοξη πολύ!! Εμένα μου βρήκε η αιματολόγος ότι έχω θέμα με τα αυτοάνοσα, άρα σίγουρα θέλω κορτιζόνη για να προχωρήσω. Ελπίζω ότι αυτή θα είναι και η λύση στο πρόβλημά μας!! 

Α, γι'αυτό θυμάμαι ότι είχες στενοχωρηθεί με μια εξέλιξη. Μην ανησυχείς καθόλου όμως, αυτό δεν σήμαινε κάτι. Ένα μόνο ήταν εξαρχής πολύ δύσκολο να τα καταφέρει! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που έκαναν αυτό, δεν είχαν αποτέλεσμα, αλλά με διέγερση πήγαν όλα καλά!! Σου εύχομαι να έχετε επιτυχία!! Πότε ξεκινάς;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

@Ginaak Κι εμείς ακριβώς το ίδιο σκεφτόμαστε! Και με 3 θα είμαστε ικανοποιημένοι και με 4 εμβρυάκια πάρτυ!! Θύμισέ μου, τώρα προχωράτε στη δεύτερη διέγερση;

@Kukki Αν το σκεφτείς, είχατε φοβερό ποσοστό επιτυχίας! Είχατε 67% επιτυχία απ'την ωοληψία στη διαίρεση των εμβρύων.. Μπράβο και στον γιατρό σου για την ιδέα με τις αμπούλες!! Μακάρι να πάνε και τώρα όλα τέλεια!!

Ναι και εγώ είμαι ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα, παρόλο που στην αρχή είχα στενοχωρηθεί. Όταν πρωτοβρήκαμε το αυτοάνοσο, ο ρευματολόγος εντόπισε ότι χτυπάει στο γυναικολογικό μου και τότε κινητοποιηθήκαμε να δράσουμε πιο γρήγορα. Μου έχουν πει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση σε 4-5 χρόνια 😪

Για αυτό πήγα σε γυναικολόγο που εξειδικεύεται σε περιπτώσεις γυναικών με αυτοάνοσα και μέχρι στιγμή είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια το θέμα είναι να φουσκώσει η κοιλιά, οπότε για να δούμε 😅🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ginaak μη στενοχωριέσαι καθόλου κορίτσι μου, η διέγερση θα είναι αλλιώς! Καλή αρχή!

@JoyCat και παίρνω κορτιζόνη για τον ίδιο λόγο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Κι εμείς πρώτη φορά και είμαι αισιόδοξη πολύ!! Εμένα μου βρήκε η αιματολόγος ότι έχω θέμα με τα αυτοάνοσα, άρα σίγουρα θέλω κορτιζόνη για να προχωρήσω. Ελπίζω ότι αυτή θα είναι και η λύση στο πρόβλημά μας!! 

Α, γι'αυτό θυμάμαι ότι είχες στενοχωρηθεί με μια εξέλιξη. Μην ανησυχείς καθόλου όμως, αυτό δεν σήμαινε κάτι. Ένα μόνο ήταν εξαρχής πολύ δύσκολο να τα καταφέρει! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που έκαναν αυτό, δεν είχαν αποτέλεσμα, αλλά με διέγερση πήγαν όλα καλά!! Σου εύχομαι να έχετε επιτυχία!! Πότε ξεκινάς;

 

Έχουμε ξεκινήσει. ...απλά δεν θέλω να γράφω λεπτομέρειες γιατί με αγχώνει παραπάνω. Προσπαθώ όσο γίνεται να μην το σκέφτομαι. Αύριο θα κάνουμε δεύτερο υπέρηχο. ..λογικά την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε ωοληψία. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει πολλά άλλα ελπίσω οσα μπορεσουμε να πάρουμε να είναι καλά και να προχωρήσουν. 

Σε ευχαριστώ πάντως και καλή αρχή και σε σένα με επιτυχία φυσικά! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Ναι και εγώ είμαι ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα, παρόλο που στην αρχή είχα στενοχωρηθεί. Όταν πρωτοβρήκαμε το αυτοάνοσο, ο ρευματολόγος εντόπισε ότι χτυπάει στο γυναικολογικό μου και τότε κινητοποιηθήκαμε να δράσουμε πιο γρήγορα. Μου έχουν πει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση σε 4-5 χρόνια 😪

Για αυτό πήγα σε γυναικολόγο που εξειδικεύεται σε περιπτώσεις γυναικών με αυτοάνοσα και μέχρι στιγμή είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια το θέμα είναι να φουσκώσει η κοιλιά, οπότε για να δούμε 😅🤞

Κι εγώ ακριβώς τα ίδια!! Δεν μου το είπαν μεν, αλλά είναι πολύ πιθανό γιατί συνέβη και στη μητέρα μου και στη γιαγιά μου.. ενώ φαίνονταν να είναι πολύ γόνιμες, είχαν πρόωρη εμμηνόπαυση, οστεοπόρωση μετά κλπ

Είχες κάποια ειδική αγωγή στην ωορρηξία λόγω αυτού; Μόνο στην εμβρυομεταφορά; Επειδή όπως καταλαβαίνεις με καίει, πες μου αν μπορείς ό,τι γνωρίζεις σχετικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Έχουμε ξεκινήσει. ...απλά δεν θέλω να γράφω λεπτομέρειες γιατί με αγχώνει παραπάνω. Προσπαθώ όσο γίνεται να μην το σκέφτομαι. Αύριο θα κάνουμε δεύτερο υπέρηχο. ..λογικά την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε ωοληψία. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει πολλά άλλα ελπίσω οσα μπορεσουμε να πάρουμε να είναι καλά και να προχωρήσουν. 

Σε ευχαριστώ πάντως και καλή αρχή και σε σένα με επιτυχία φυσικά! !

Ναι, μην ανησυχείς! Το λίγα και καλά είναι πολλές φορές το καλύτερο!!

Ευχαριστούμε πολύ!! Θα προσεύχομαι και για σένα!! Δεν ήμουν ποτέ πολύ της εκκλησίας, αλλά και μόνο η σκέψη του Θεού, του Χριστού, με βοηθάει! Ό,τι καλύτερο εύχομαι! Μην ανησυχείς για τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...