Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ευτυχώς πήγαν όλα καλά εχτές και δε κατάλαβα τίποτα. 

6 πήραν, όσα έβλεπαν στον τελευταίο υπέρηχο. Δεν ήταν πολύ ευχαριστημένος ο γυναικολόγος μου γιατί δεν ανταποκρίθηκα όπως έπρεπε στα φάρμακα. Το καλό είναι ότι γονιμοποιήθηκαν τα 5 και αύριο θα ξέρουμε πόσα προχώρησαν!

Στην αρχή να σας πω στενοχωρήθηκα λίγο, όμως σήμερα που έμαθα ότι γονιμοποιήθηκαν τόσα ξαλάφρωσα λίγο... Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε ότι το σπέρμα γονιμοποιεί και το ωάριο γονιμοποιείται!

Έχω λίγο άγχος για αύριο, να δω πόσα προχώρησαν, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ήρεμη. Τόσο που όταν με έβαλαν για την ωοληψία είχα 65 παλμούς και τους φάνηκε πολύ περίεργο 😅

Σου είπα έξι είχα και εγώ ..... σημαδιακό και θα πάνε όλα καλά ..... δεν μας νοιάζει ο αριθμός ένα θελουμε μαι καλό ..... θα προχωρήσεις σε ετ ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra75 είπε:

Γιατί είναι αργα;;; δηλ εγω που θα ειμαι μεγαλύτερη δεν εχω ελπίδες;;;στη δουλειά μου φετος γέννησαν μια στα 50.5  κ μια στα 49.....ολες έχουμε ελπίδες!!!!! Μην πω τις ίδιες ευκαιρίες έχουμε εγω κ μια 40 η 38 Γιατί με τοση εμπειρία βλέπω οτι είναι θέλημα θεου κ οχι γιατρού!!!! Να της δώσεις θάρρος κ οχι ότι είναι αργα....

Το είναι αργά το είπα βάση του γεγονότος ότι με τα δικά της ωαρια φαίνεται να μην μπορεί. Δυστυχώς ο Θεός δεν φαίνεται να θέλει το ίδιο για όλους. Και δεν το λέω βάση ηλικίας αλλά βάση οργανισμού. Γιατί κάποιες φορές μας προδίδει το ίδιο μας το σώμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Ευχομαι καλή επιτυχία! Κράτα στο μυαλό σου ότι από τη στιγμή που πας σε ήπια διέγερση (έχω καταλαβει με χάπια, σορρυ αν σε έχω χάσει) θα πάρεις ένα πιο μικρό αριθμό. Κακό δεν είναι φυσικά απλά οκ το βάζεις στο μυαλό σου. Είσαι κ μικρή οπότε μια χαρά θα είναι. Το στοίχημα είναι να γινει γονιμοποίηση μετά εφόσον το ωάριο και το σπέρμα είναι καλά θα προχωρήσουν.

Με το καλό! 

Ευχαριστώ!!! 💕

Έτσι ναι θα ξεκινήσω με χάπια (Clomiphene) και μερικές ενέσιμες (Menopur).. Το ιδανικό κοπέλα μου (για μένα) είναι να προχωρήσουν σε βλαστοκύστη κοντά στα 4+ 🤞.. Αν χρειαστεί πάντως θα πάω και για 2ο κύκλο δεν με στεναχωρεί αυτό δηλαδή.. Μέχρι να γίνει φυσικά η ωοληψία και η βιοψία η καρδιά μου "φτερουγίζει" 😅 Απλά διάβαζα όλες τις κοπέλες να αναφέρουν αυτή την ΑΜΗ και ανχώθηκα λίγο γιατί δεν μου απαντούσε ο γιατρός.. και πρώτη φορά την έκανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dimitra75 είπε:

Γιατί είναι αργα;;; δηλ εγω που θα ειμαι μεγαλύτερη δεν εχω ελπίδες;;;στη δουλειά μου φετος γέννησαν μια στα 50.5  κ μια στα 49.....ολες έχουμε ελπίδες!!!!! Μην πω τις ίδιες ευκαιρίες έχουμε εγω κ μια 40 η 38 Γιατί με τοση εμπειρία βλέπω οτι είναι θέλημα θεου κ οχι γιατρού!!!! Να της δώσεις θάρρος κ οχι ότι είναι αργα....

Φυσικά και υπαρχουν ελπίδες σε οτι ηλικία και αν βρίσκεσαι...οι μεγαλύτερες ηλικίες σαφώς και ταλαιπωρούνται περισσότερο μέχρι να πετύχουν τον στόχο τους αλλά οι ελπίδες δεν πεθαίνουν όσο η γυναίκα έχει περίοδο! Έχεις κάνει προσπάθειες; Σε τι φάση βρισκεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου... Όσες ενδιαφέρονται για την επιτροπή εξωσωματικης Μ είπανε ότι προσπαθούν για το συντομότερο δυνατο να λειτουργήσουν.. θα υπάρχει σχετική ανακοίνωση άμεσα.. @Amica silentia Lune @PAPA EVA.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ευχαριστώ!!! 💕

Έτσι ναι θα ξεκινήσω με χάπια (Clomiphene) και μερικές ενέσιμες (Menopur).. Το ιδανικό κοπέλα μου (για μένα) είναι να προχωρήσουν σε βλαστοκύστη κοντά στα 4+ 🤞.. Αν χρειαστεί πάντως θα πάω και για 2ο κύκλο δεν με στεναχωρεί αυτό δηλαδή.. Μέχρι να γίνει φυσικά η ωοληψία και η βιοψία η καρδιά μου "φτερουγίζει" 😅 Απλά διάβαζα όλες τις κοπέλες να αναφέρουν αυτή την ΑΜΗ και ανχώθηκα λίγο γιατί δεν μου απαντούσε ο γιατρός.. και πρώτη φορά την έκανα!

Κι εγώ που μάλλον ξεκινάω μετά το Πάσχα διέγερση, αυτό το στόχο έχω. Αν έχω 4 εμβρυάκια θα είμαι τρισευτυχισμένη!! Και το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, ας γίνει κι ένας δεύτερος κύκλος αν χρειαστεί.

Καλή επιτυχία!! Σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά μέχρι τέλους!! Να κάνετε το πρώτο σας μωράκι/α (?)!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

Στη Λευκού πήγα. Βέβαια με τηλεφωνικά ραντεβού, αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Ας μου δίνει σωστές συμβουλές να κάνουμε παιδάκια κι ας είναι και στον Άρη

 😅

Πραγματικά εύχομαι να είχα πάει νωρίτερα! Θα είχαμε κερδίσει πολύ χρόνο!! Αλλά μόνο μια φίλη βρέθηκε που με συμβούλευσε αρχές της χρονιάς κι άρχισα να ψιλιάζομαι ότι πρέπει να το ψάξω κι άλλο!

Πώς τα κάνατε τηλεφωνικά τα ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kukki είπε:

Πώς τα κάνατε τηλεφωνικά τα ραντεβού;

Την πρώτη φορά με πήρε τηλέφωνο ο βοηθός της, κι αυτός αιματολόγος και μιλήσαμε πολλή ώρα. Με ρώτησε τι εξετάσεις έχουμε κάνει με τον σύζυγο, πήρε το ιστορικό και των δυο μας, έκανε ερωτήσεις και για στενούς συγγενείς μας, του έστειλα ό,τι εξετάσεις είχαμε μέχρι τότε και μου έστειλαν με επιστολή τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνω. Αυτό είναι το πακέτο που αναγκαστικά παίρνει 2-3 να σου έρθει..

Μετά έκανα τις εξετάσεις, της τις έστειλα όλες και κλείσαμε τηλεφωνικό ραντεβού, όπου μου εξήγησε και για μένα και για το σύζυγο πώς είναι τα πράγματα και τι χρειαζόμαστε. Το μόνο κακό δηλαδή με το τηλεφωνικό ραντεβού είναι η αναμονή για να σου έρθουν οι εξετάσεις, εμείς κάναμε κι αρκετές. Κατά τα άλλα, με κάλυψε πλήρως στην εξέταση της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Φυσικά και υπαρχουν ελπίδες σε οτι ηλικία και αν βρίσκεσαι...οι μεγαλύτερες ηλικίες σαφώς και ταλαιπωρούνται περισσότερο μέχρι να πετύχουν τον στόχο τους αλλά οι ελπίδες δεν πεθαίνουν όσο η γυναίκα έχει περίοδο! Έχεις κάνει προσπάθειες; Σε τι φάση βρισκεσαι;

Ειχα παλινδρομες κ εχω κανει κ 3 εξωσωματικες..η τελευταία βιοχημικη.....Είμαι σε αναζήτηση γιατρου μάλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki δεν θυμάμαι αν σου απάντησα! 5 είναι μια χαρά! Κ γω τόσα είχα στη γονιμοποίηση κ έγιναν όλα βλαστοκυστες 😘

Εμένα από τα 5 γονιμοποιημένα προχώρησαν τα 4 και αύριο θα κάνουμε εμβρυομεταφορά! 

Όταν τον ρώτησα αν θα βάλουμε 1 ή 2 μου είπε να δούμε πόσα θα έχουμε αύριο κ αποφασίζουμε... Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν κάθε μέρα απώλειες; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

Την πρώτη φορά με πήρε τηλέφωνο ο βοηθός της, κι αυτός αιματολόγος και μιλήσαμε πολλή ώρα. Με ρώτησε τι εξετάσεις έχουμε κάνει με τον σύζυγο, πήρε το ιστορικό και των δυο μας, έκανε ερωτήσεις και για στενούς συγγενείς μας, του έστειλα ό,τι εξετάσεις είχαμε μέχρι τότε και μου έστειλαν με επιστολή τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνω. Αυτό είναι το πακέτο που αναγκαστικά παίρνει 2-3 να σου έρθει..

Μετά έκανα τις εξετάσεις, της τις έστειλα όλες και κλείσαμε τηλεφωνικό ραντεβού, όπου μου εξήγησε και για μένα και για το σύζυγο πώς είναι τα πράγματα και τι χρειαζόμαστε. Το μόνο κακό δηλαδή με το τηλεφωνικό ραντεβού είναι η αναμονή για να σου έρθουν οι εξετάσεις, εμείς κάναμε κι αρκετές. Κατά τα άλλα, με κάλυψε πλήρως στην εξέταση της

Και πώς το κανονίσατε με την πληρωμή; 

Θα ήθελα να ψαχτώ κι εγώ παραπάνω, άσχετα με την εξωσωματική, αλλά για να ξέρω τι μου γίνεται κ με το αυτοάνοσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ευχαριστώ!!! 💕

Έτσι ναι θα ξεκινήσω με χάπια (Clomiphene) και μερικές ενέσιμες (Menopur).. Το ιδανικό κοπέλα μου (για μένα) είναι να προχωρήσουν σε βλαστοκύστη κοντά στα 4+ 🤞.. Αν χρειαστεί πάντως θα πάω και για 2ο κύκλο δεν με στεναχωρεί αυτό δηλαδή.. Μέχρι να γίνει φυσικά η ωοληψία και η βιοψία η καρδιά μου "φτερουγίζει" 😅 Απλά διάβαζα όλες τις κοπέλες να αναφέρουν αυτή την ΑΜΗ και ανχώθηκα λίγο γιατί δεν μου απαντούσε ο γιατρός.. και πρώτη φορά την έκανα!

Κορίτσι να μην αγχώνεσαι, όλα είναι σχετικά κι ανάλογα τον κάθε οργανισμό... Δηλαδή μια τιμή από μόνη της μπορεί να σημαίνει πολύ διαφορετικά πράματα σε 2 ανθρώπους. 

Με το καλό να ξεκινήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Σου είπα έξι είχα και εγώ ..... σημαδιακό και θα πάνε όλα καλά ..... δεν μας νοιάζει ο αριθμός ένα θελουμε μαι καλό ..... θα προχωρήσεις σε ετ ;;;

Ναι αύριο θα κάνουμε! Αλλά είπε ότι θα δούμε αύριο πόσα αν θα βάλουμε 1 ή 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Φυσικά και υπαρχουν ελπίδες σε οτι ηλικία και αν βρίσκεσαι...οι μεγαλύτερες ηλικίες σαφώς και ταλαιπωρούνται περισσότερο μέχρι να πετύχουν τον στόχο τους αλλά οι ελπίδες δεν πεθαίνουν όσο η γυναίκα έχει περίοδο! Έχεις κάνει προσπάθειες; Σε τι φάση βρισκεσαι;

Κοριτσια καλησπέρα νομίζω  το χω έχω ξανά πει.. Όταν έκανα την ετ στο διπλανό φορτίο ήταν μια γυναίκα 49 χρονών και εγώ 31 εκείνη έπιασε σε διδυμα και εγώ όχι όποτε όλες έχουμε ελπίδα ανεξαρτήτως ηλικίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Και πώς το κανονίσατε με την πληρωμή; 

Θα ήθελα να ψαχτώ κι εγώ παραπάνω, άσχετα με την εξωσωματική, αλλά για να ξέρω τι μου γίνεται κ με το αυτοάνοσο...

Κι εγώ το ήθελα αυτό, γιατί τελικά είχα τελείως λάθος αντίληψη για τον οργανισμό μου, απλά ήμουν ασυμπτωματική στη δυσανεξία στη γλουτένη, για παράδειγμα.

Ο γιατρός δεν το θεώρησε άξιο λόγου, αλλά για μένα γενικές συμβουλές για τον τρόπο ζωής μας, τη διατροφή μας, τις βιταμίνες και την αγωγή μας συνολικότερα.. είναι πολύτιμες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Εμένα από τα 5 γονιμοποιημένα προχώρησαν τα 4 και αύριο θα κάνουμε εμβρυομεταφορά! 

Όταν τον ρώτησα αν θα βάλουμε 1 ή 2 μου είπε να δούμε πόσα θα έχουμε αύριο κ αποφασίζουμε... Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν κάθε μέρα απώλειες; 🤔

Υπάρχει περίπτωση, αλλά μπορεί και να μην έχεις απώλειες. Σου εύχομαι να είναι υγιέστατα πάντως όσα προχωρήσουν &να πάνε όλα καλά!!

Την πληρωμή για την αιματολόγο την κάναμε ηλεκτρονικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Εμένα από τα 5 γονιμοποιημένα προχώρησαν τα 4 και αύριο θα κάνουμε εμβρυομεταφορά! 

Όταν τον ρώτησα αν θα βάλουμε 1 ή 2 μου είπε να δούμε πόσα θα έχουμε αύριο κ αποφασίζουμε... Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν κάθε μέρα απώλειες; 🤔

Ανάλογα τα έμβυα, για παράδειγμα εμένα από τα 7 γονιμοποιήθηκαν τα 4, προχώρησαν όλα μέχρι και την 3η μέρα και ήταν άριστα μέχρι τότε, τα αφήσαμε για βλαστοκύστες και προχώρησαν τα 2. Με είχε ενημερώσει η εμβρυολόγος ότι σε βλαστοκύστες παει συνήθως το 50%. Είσαι πάρα πολύ καλά κορίτσι μου!!! Με το καλό η ετ αύριο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukkiμε το καλό! Ανάλογα τον οργανισμό κ τα έμβρυα. Η γενική στατιστική λέει ότι από τα γονιμοποιημενα κάπου τα μισά ή λιγότερο πάνε βλαστοκυστες κ ο γιατρός μου είχε απογοητευτεί με τα 5 (εφόσον έδωσα 11 ώριμα ήταν κακή ή γονιμοποίηση) κ μπαμ όλα έφτασαν. Έτσι κ σενα αύριο μπορεί να έχουν συνεχίσει όλα! Εξαρτάται από τη δυναμική τους. Εμένα με πήραν κατευθείαν 3η μέρα να μου πουν κ είχαν πει κ ποιότητα, σου έδωσε καμία άλλη πληροφορία;

Ευχομαι καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια καλησπέρα νομίζω  το χω έχω ξανά πει.. Όταν έκανα την ετ στο διπλανό φορτίο ήταν μια γυναίκα 49 χρονών και εγώ 31 εκείνη έπιασε σε διδυμα και εγώ όχι όποτε όλες έχουμε ελπίδα ανεξαρτήτως ηλικίας. 

Εγώ στην τελευταία ετ στον μαντουδη έπιασε κοπέλα 42 και εγώ Κούκουρα εις την ένατη ...

βέβαια το πιο πιθανό είναι στα 49 να ήταν δότριας όπου η δυναμική και οι πιθανότητες είναι στο ύψη 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kukki είπε:

Ναι αύριο θα κάνουμε! Αλλά είπε ότι θα δούμε αύριο πόσα αν θα βάλουμε 1 ή 2

Δυο με το καλοοοοοοο ..... ένα για ποιο λόγο .;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου. Διαβαζω οτι έχετε επισκεφτεί αιματολογο. Πέρα από την εξέταση για θρομβοφιλια, σε τι αλλο σας εχει κατατοπίσει σε σχέση πάντα με την εξωσωματική; έχετε βρει κάποια ακρη η εστω μια λύση ερχόμενες απο αυτη την ειδικότητα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου. Διαβαζω οτι έχετε επισκεφτεί αιματολογο. Πέρα από την εξέταση για θρομβοφιλια, σε τι αλλο σας εχει κατατοπίσει σε σχέση πάντα με την εξωσωματική; έχετε βρει κάποια ακρη η εστω μια λύση ερχόμενες απο αυτη την ειδικότητα; 

Ανάλογα με το κάθε περιστατικό κάνει και τις αναλογίες εξετάσεις ... εγ. Επισκέφθηκα την λευκού είναι εξαιρετική γιατρός και άνθρωπος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dimitra75 είπε:

Ειχα παλινδρομες κ εχω κανει κ 3 εξωσωματικες..η τελευταία βιοχημικη.....Είμαι σε αναζήτηση γιατρου μάλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

Κι εγώ που μάλλον ξεκινάω μετά το Πάσχα διέγερση, αυτό το στόχο έχω. Αν έχω 4 εμβρυάκια θα είμαι τρισευτυχισμένη!! Και το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, ας γίνει κι ένας δεύτερος κύκλος αν χρειαστεί.

Καλή επιτυχία!! Σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά μέχρι τέλους!! Να κάνετε το πρώτο σας μωράκι/α (?)!!

Αχχχ ❣️ μακάρι κοπέλα μου!! 🌺💖

Πρώτο παιδάκι! Κρυφή επιθυμία τα δίδυμα βέβαια για να ξεμπερδευουμε με τις εξωσωματικές! Ούτως ή άλλως για δύο το σκεφτόμαστε.. Άντε να δούμε!! 

Τα καλύτερα γλυκιά μου κοπέλα και σε εσάς!! 💕 Πραγματικά σας εύχομαι τα καλύτερα και σε 10 μήνες να ζείτε το όνειρο!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Ναι αύριο θα κάνουμε! Αλλά είπε ότι θα δούμε αύριο πόσα αν θα βάλουμε 1 ή 2

Καλή επιτυχία γλυκιά μου!!❣️❣️ Σου εύχομαι τα καλύτερα!!🤞🙏 Περιμένουμε να μάθουμε νέα σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...