Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Έστω και λίγο αν ανέβει πάει να πει ότι προχωράει.αν όχι θα πας παρακάτω δεν τελειώνει εδώ.ξερω πόσο δύσκολο είναι τώρα αλλά με τον καιρό θα μπεις πάλι πάλι στον αγώνα σου.μην απελπιζεσαι όλες θα τα καταφέρουμε κάποια στιγμή.προσπαθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς.

ΑΧΧΧ...ΕΝΤΑΞΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ...ΘΆ ΒΡΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ...ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@bebe2 κορίτσι μου δεν μου ανοίγει το messenger μου λέει ότι είναι απενεργοποιημένο έστειλα μήνυμα στους διαχειριστές να δω γιατί δεν λειτουργεί.καλα είμαι σήμερα δεν πονάω (δεν ξέρω τι γίνεται,πλάκα μας κάνει)και περιμένω για αύριο να δω τι θα γίνει.εχω προετοιμαστεί και για τα δυο!!!εσύ όλα καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anni94 να την επαναλάβεις να μην σου μείνει απωθημένο. Κ φυσικά υπάρχει ελπίδα, γιατί όχι δηλαδή; Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Αλλά πάλι μην στενοχωριεσαι, σκέψου ότι έχεις ωάρια στην κατάψυξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Takira είπε:

@bebe2 κορίτσι μου δεν μου ανοίγει το messenger μου λέει ότι είναι απενεργοποιημένο έστειλα μήνυμα στους διαχειριστές να δω γιατί δεν λειτουργεί.καλα είμαι σήμερα δεν πονάω (δεν ξέρω τι γίνεται,πλάκα μας κάνει)και περιμένω για αύριο να δω τι θα γίνει.εχω προετοιμαστεί και για τα δυο!!!εσύ όλα καλά?

Άντε καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου ! Καλά σπίτι έχω αρχίσει και φρικαρω λίγο ! Η θα είμαι πολύ καλά η πολύ χάλια 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η bebe2 είπε:

Άντε καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου ! Καλά σπίτι έχω αρχίσει και φρικαρω λίγο ! Η θα είμαι πολύ καλά η πολύ χάλια 🤪

Λίγο έμεινε θα περάσει!!!και το πολύ μέσα μας έχει χαζεψει!!!!δεν είχες τίποτα σήμερα πόνο?αίμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Λίγο έμεινε θα περάσει!!!και το πολύ μέσα μας έχει χαζεψει!!!!δεν είχες τίποτα σήμερα πόνο?αίμα?

Έχω αυτά τα πονακια περιόδου που και που σαν σφαχτες και λίγη ζαλη. Εσύ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η bebe2 είπε:

Έχω αυτά τα πονακια περιόδου που και που σαν σφαχτες και λίγη ζαλη. Εσύ ?

Σήμερα αυτά τα πονακια που είχα πόσες μέρες είναι πιο ηπια.δεν ξέρω αν ειναι καλό η κακό!!αλλά πολύ ύπνο έχω λιώσει!τηλέφωνα χτυπάνε κουδούνια εγώ εκει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Nefeliap  πλέον η τεχνολογία επιτρέπει πολύ καλή συντήρηση των ωαρίων! Απλά ρώτησα γιατί συνήθως τα ζευγάρια καταψυχουν έμβρυα. 

@Anni94  εύχομαι να έχεις την ανατροπή αλλά έτσι κ αλλιώς από τη στιγμή που έχεις απόθεμα όλα καλά θα πάνε! ❤️

@Tokyoμακαρι να ναι οπως τα λες ,γιατί εχω ειχα Μαζεψει 5 ωαρια και απο αποψυξαμε τα εχασα τα 2  και εχω σκασει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Σήμερα αυτά τα πονακια που είχα πόσες μέρες είναι πιο ηπια.δεν ξέρω αν ειναι καλό η κακό!!αλλά πολύ ύπνο έχω λιώσει!τηλέφωνα χτυπάνε κουδούνια εγώ εκει!

Και εγώ όπου Μ αφήσεις κοιμάμαι αλλά εγώ ξυπνάω με το τσικ! Για καλό είναι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η peacock είπε:

Πρεπει να ελέγχει για παθολογικές μεταλλάξεις γονιδίων αλλά δε το έχω ψαξει περισσότερο. Οτι μάθεις ενημερωσε με σε παρακαλώ, με ενδιαφέρει να μαθω περισσότερα γι αυτη τη μέθοδο.

@peacockEψαχνα στο ιντερνετ και δεν πολυεβγαλα ακρη.μιλησα με το genesis Lab που εκει την αναλυουν και τους λεω θελω να κανω την εξεταση NGS και μου ειπανε ααα οποτε θελετε μοριακο ελεγχο και μη στα πολυλογώ λογικα ειναι αυτή εδω.θα ρωτησω ξανα τη δευτερα ουτως ή αλλως γινεται την 15η εως 25η μερα του κυκλου κ εχω χρονο.κοστιζει  330€ .παντως σημαντική τη βρισκω οπως και να εχει!! 
https://www.genlab.gr/edometriome-dieyrymenos-moriakos-elegchos-endomitrioy/

γιατί διαβασα και αυτο το αρθρο για τις αιτιες:https://www.haveababy.gr/blog/72-αν-έχω-κάνει-ήδη-προσπάθειες-εξωσωματικής

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Πως γινεται η διαδικασια της αποψυξης γνωρίζεται? Κ εγω το φοβαμαι πολυ! 

Μακαρι να ξερα..εγώ τη πατησα παντως κ μου χει μεινει ψυχολογικό πραγματικα..και ξερεις κ γιατί πιο πολύ; Γιατί τα ειχα καταψυξει περυσι και μου ειχανε πει ειναι εξαιρετικης ποιοτητας.ενω φετος που περασε ενας χρονος εκανα διεγερση εβγαλα 3 και τα 3 ηταν ακαταλληλα ..αστα ! αντε να μαζευω τωρα..περναει ο καιρος..εσυ τωρα ξεκινας; @Karamela!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

@Tokyoμακαρι να ναι οπως τα λες ,γιατί εχω ειχα Μαζεψει 5 ωαρια και απο αποψυξαμε τα εχασα τα 2  και εχω σκασει..

Τα ωάρια είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα έμβρυα κ για αυτό γενικά προτιμάται... Επίσης η κατάψυξη ωαρίων είναι πολύ πιο πρόσφατη διαδικασία. Όχι ότι δε χάνονται έμβρυα αλλά είναι πιο σπάνιο από ότι ωάρια. Εσείς γιατί δεν καταψυξατε έμβρυα κατευθείαν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Τα ωάρια είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα έμβρυα κ για αυτό γενικά προτιμάται... Επίσης η κατάψυξη ωαρίων είναι πολύ πιο πρόσφατη διαδικασία. Όχι ότι δε χάνονται έμβρυα αλλά είναι πιο σπάνιο από ότι ωάρια. Εσείς γιατί δεν καταψυξατε έμβρυα κατευθείαν; 

Γιατι ειμαστε ηλιθιοι.ουτε που ασχολιομασταν τοτε.σε αλλη διασταση..αστα τωρα παμε για αυτα ..Καλιο αργα παρά ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Γιατι ειμαστε ηλιθιοι.ουτε που ασχολιομασταν τοτε.σε αλλη διασταση..αστα τωρα παμε για αυτα ..Καλιο αργα παρά ποτε

Και καλά εσείς, στο κέντρο; ωάρια συνήθως καταψυχουν γυναίκες που δεν έχουν σύντροφο για μελλοντική χρήση, ασφάλεια ζωής που λέω εγώ! Εσάς όμως δεν βλέπω γιατί δεν σας το είπαν. Παρόλα αυτά μη σκας, μπορεί να γίνονταν το ίδιο! Εγώ έδωσα 11 κατάλληλα ωάρια κ γονιμοποιηθηκαν 5! Που έγιναν 5 βλαστοκυστες μετά αλλά θέλω να πω τα ωάρια φαίνονται οκ αλλά μόνο μετά βλέπεις όντως τι παίζει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Και καλά εσείς, στο κέντρο; ωάρια συνήθως καταψυχουν γυναίκες που δεν έχουν σύντροφο για μελλοντική χρήση, ασφάλεια ζωής που λέω εγώ! Εσάς όμως δεν βλέπω γιατί δεν σας το είπαν. Παρόλα αυτά μη σκας, μπορεί να γίνονταν το ίδιο! Εγώ έδωσα 11 κατάλληλα ωάρια κ γονιμοποιηθηκαν 5! Που έγιναν 5 βλαστοκυστες μετά αλλά θέλω να πω τα ωάρια φαίνονται οκ αλλά μόνο μετά βλέπεις όντως τι παίζει... 

Ααααα .Μιλαμε για τετοιες πιθανοτητες ..καταλαβα..για να δουμε τι θα γινει ..τωρα μπηκΑμε στο χορο κ θα χορεψουμε..κανονικοτατα..χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Μακαρι να ξερα..εγώ τη πατησα παντως κ μου χει μεινει ψυχολογικό πραγματικα..και ξερεις κ γιατί πιο πολύ; Γιατί τα ειχα καταψυξει περυσι και μου ειχανε πει ειναι εξαιρετικης ποιοτητας.ενω φετος που περασε ενας χρονος εκανα διεγερση εβγαλα 3 και τα 3 ηταν ακαταλληλα ..αστα ! αντε να μαζευω τωρα..περναει ο καιρος..εσυ τωρα ξεκινας; @Karamela!

Σκέφτομαι αυτον τον μηνα! Αλλα βρε κοριτσια εχω ανχοθει με τον ιο! Σας εχουν πει τιποτα οι γιατροι σας!? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ααααα .Μιλαμε για τετοιες πιθανοτητες ..καταλαβα..για να δουμε τι θα γινει ..τωρα μπηκΑμε στο χορο κ θα χορεψουμε..κανονικοτατα..χαχα

Καλά μην κοιτάς εμένα, αυτό ήταν τελικά το πρόβλημα μου η γονιμοποίηση. Κανονικά από τα ώριμα ωάρια 80% γονιμοποιείται κ το 50% προχώρα σε έμβρυα. Εμένα κόλλαγε στο πρώτο στάδιο. Οπότε οκ θα μπορούσες να έχεις 3 άλλα δεν είναι κ άσχημα τα 2 στα 5 ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλά μην κοιτάς εμένα, αυτό ήταν τελικά το πρόβλημα μου η γονιμοποίηση. Κανονικά από τα ώριμα ωάρια 80% γονιμοποιείται κ το 50% προχώρα σε έμβρυα. Εμένα κόλλαγε στο πρώτο στάδιο. Οπότε οκ θα μπορούσες να έχεις 3 άλλα δεν είναι κ άσχημα τα 2 στα 5 ❤️

Ωω βρε @Tokyo μα καλα και αυτα γιατί να μη γονιμοποιουνται ελεος;! Ποσα εχω διαβασει το τελευταιο μηνα που εχω ασχοληθει απειρες διαφορετικες περιπτωσεις! Ουφ !! τωρα σε τι φαση εισαι; Ξακινας ξανα ; Αναμενεις ; εγω επειδη εκανα διεγερση κ τη προηγουμενη βδομαδα ειχα Αρνητική χοριακη μου ειπε ο γιατρος να παμε σε  φυσικο κυκλο για να μη χασω το ωαριο του μηνα..οποτε 7 η μερα παω για υπερηχο κ παμε ξανα μετα citrotide ovitrel..κ θα κανω εξτρα εξετασεις ταυτοχρονα ελεγχο ενδομητριου κ θρομβοφιλια ..κ ειδομεν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Σκέφτομαι αυτον τον μηνα! Αλλα βρε κοριτσια εχω ανχοθει με τον ιο! Σας εχουν πει τιποτα οι γιατροι σας!? 

Δεν ξερει κανεις τι θα γινει..εγώ προχωραω κανονικα κ βλεπουμε..δεν εχω καποια παραπανω ενημερωση.αν θες απλα να καταψυξεις το κανεις κ αργοτερα αν σε παιρνει ηλικιακά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν ξερει κανεις τι θα γινει..εγώ προχωραω κανονικα κ βλεπουμε..δεν εχω καποια παραπανω ενημερωση.αν θες απλα να καταψυξεις το κανεις κ αργοτερα αν σε παιρνει ηλικιακά..

Εγώ περιμένω να αδιαθετησω σε καμία δεκαριά μερες. Κ να σας πω την αλήθεια προβληματίζομαι αρκετα. Αυτή τη στιγμή σκεφτομαι να φτασω μέχρι το σημειο της ωοληψιας Κ κατάψυξη ή να το καθυστερήσω 2-3 μηνες να δούμε πως θα πάει. Αλλά για εμβρυομεταφορα να σας πω την αλήθεια φοβάμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

@Tokyo ειναι καλυτερα να εχουμε εμβρυα παρα ωαρια ε; Εγω ειχα 5 ωαρια στη καταψυξη και απο αυτα επιβιωσανε τα 3 και γονιμοποιηθηκαν τα 2 μου ειπανε ..ασχετα μετα αν δε πετυχα.

να σε ρωτησω ,παιζει και με τα εμβρυα αυτο το σεναριο;Δηλαδη αν εχω καταψυξη 3 εμβρυα και τα  αποψυξουν υπαρχει περιπτωση να μου μεινουν τα 2 ; 

Τα ωαρια είναι γενικά πιο ευπαθη αν και έχουν νέες μεθόδους καταψυξης (υαλοποιηση νομίζω λεγεται).

Τα έμβρυα είναι πολύ πιο ανθεκτικά. Εξαιρετικά σπάνιο, όχι απίθανο, να μην επιβιώσει κάποιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Karamela! είπε:

Σκέφτομαι αυτον τον μηνα! Αλλα βρε κοριτσια εχω ανχοθει με τον ιο! Σας εχουν πει τιποτα οι γιατροι σας!? 

Ρωτούσα χθες τον γιατρό μου,για διέγερση πάω, και μου απάντησε πώς η διεθνής εμβρυολογικη κοινότητα δεν έχει δώσει ξεκάθαρες οδηγίες μέχρι και χθες τουλάχιστον. 

Σε κάθε περίπτωση αν αρχίσω ορμόνες η ωοληψια θα γίνει όμως πιθανόν να μη γίνει τον ιδιο μήνα ετ (δεν με πειράζει αυτό )

Βέβαια εγώ μιλάω για 20 μέρες μετά πλέον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια.

Εγώ είμαι αδιαθετη ακόμη, μετά την αποτυχημένη μου εμβρυομεταφορά.

Δυστυχώς η ψυχολογία μου είναι χάλια. Εκτός που στενοχωριεμαι, είμαι κ πολύ μπερδεμένη κ προβληματισμένη. 

Το άσχημο είναι ότι αν κ είμαστε αγαπημένοι με τον άνδρα μου, σε αυτή τη φάση τώρα διαφωνούμε με τον άνδρα μου στο πώς θα συνεχίσουμε. 

Επίσης, αν κ ποτέ δεν με απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι κ πάντα χαίρομαι με τη χαρά τους, δυστυχώς ακούω στον περίγυρο μου για εγκυμοσύνες κ αυτό με κάνει να στενοχωριεμαι περισσότερο για τον εαυτό μου.

Νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω.

Ο άνδρας μου άλλες φορές συμφωνεί μαζί μου, άλλες φορές πάλι επιμένει σε μια άποψη που εγώ δεν θέλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια.

Εγώ είμαι αδιαθετη ακόμη, μετά την αποτυχημένη μου εμβρυομεταφορά.

Δυστυχώς η ψυχολογία μου είναι χάλια. Εκτός που στενοχωριεμαι, είμαι κ πολύ μπερδεμένη κ προβληματισμένη. 

Το άσχημο είναι ότι αν κ είμαστε αγαπημένοι με τον άνδρα μου, σε αυτή τη φάση τώρα διαφωνούμε με τον άνδρα μου στο πώς θα συνεχίσουμε. 

Επίσης, αν κ ποτέ δεν με απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι κ πάντα χαίρομαι με τη χαρά τους, δυστυχώς ακούω στον περίγυρο μου για εγκυμοσύνες κ αυτό με κάνει να στενοχωριεμαι περισσότερο για τον εαυτό μου.

Νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω.

Ο άνδρας μου άλλες φορές συμφωνεί μαζί μου, άλλες φορές πάλι επιμένει σε μια άποψη που εγώ δεν θέλω.

Καλημερα, νομίζω ότι η φάση που περνάτε είναι φυσιολογική όμως θεωρώ ότι τώρα δεν είναι στιγμή για αποφάσεις πρέπει να ηρεμήσετε και οι δύο και τότε θα σκεφτείτε καλύτερα! Εμένα μου πήρε ένα χρόνο για να αποφασίσω να συζητήσω για να ξανά μπούμε στην διαδικασία μετά την αποβολή που είχα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...