Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

@ntinaki88 το έψαξα από περιέργεια κ υπάρχει συσχετισμός αλλά στους ασθενείς από κυστική που η ασθένεια επηρεάζει το σπέρμα. Όμως ο άντρας σου είναι απλά φορέας. Τελοσπάντων καταλήγει ότι στην ελλάδα είναι η πιο συχνή κληρονομική νόσος και πρέπει όλοι να εξετάζονται... οπότε επιμένω απαράδεκτο να μη γίνει έλεγχος...

https://www.onmed.gr/ygeia/story/371907/kystiki-inosi-pos-epireazei-ti-gonimotita-ton-asthenon

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

τι; τι βλακειες ειναι αυτες; συγνωμη τωρα γιατι γιατρος δεν ειμαι αλλα η κυστικη εχει να κανει με τους πνευμονες τι σχεση εχει το σπερμα; μηπως σου ειπε για κατι αλλο; πχ καρυοτυπο; γιατι του αντρα μου πχ το σπερμα ειναι σουπερ κ γι'αυτο δεν τον ξεσκονισαν στα dna αλλά οι κληρονομικές ασθένειες ελεγχθηκαν κανονικα!

Αν ξερει καποια κοπελα ας πει αλλα ειλικρινα πρωτη φορα ακουω τετοιο συσχετισμο

Ή κυστική ινωση προσβάλει όργανα όπως τους πνευμονες το πάγκρεας το ήπαρ το έντερο... Παράγει το σώμα μας μια πιο παχυρευτη βλέννα που καλύπτει το εσωτερικό των οργάνων με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η απορρόφηση των απαραίτητων συστατικων που είναι αναγκαία για τη σωστή λειτουργία! στους άντρες δημιουργεί κατά κανόνα πρόβλημα υπογονιμοτητας! Αλλά υποθέτω στους πάσχοντες άντρες όχι στους φορείς... Απλά σαν συμπτώμα ένας άντρας με αζωοσπερμια θα ήταν δεδομένο ότι θα έπρεπε να  ελεγχθεί για Κ. Ι. Τώρα που ο δικός μου είναι απλά φορέας κ δεν παρουσίαζε συμπτώματα τέτοιους είδους απλά έκαναν τη μαλάκια να μην μας το πουν....μεγα λάθος τους! 

Screenshot_2020-01-17-22-48-00-323_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ntinaki88 είπε:

Ή κυστική ινωση προσβάλει όργανα όπως τους πνευμονες το πάγκρεας το ήπαρ το έντερο... Παράγει το σώμα μας μια πιο παχυρευτη βλέννα που καλύπτει το εσωτερικό των οργάνων με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η απορρόφηση των απαραίτητων συστατικων που είναι αναγκαία για τη σωστή λειτουργία! στους άντρες δημιουργεί κατά κανόνα πρόβλημα υπογονιμοτητας! Αλλά υποθέτω στους πάσχοντες άντρες όχι στους φορείς... Απλά σαν συμπτώμα ένας άντρας με αζωοσπερμια θα ήταν δεδομένο ότι θα έπρεπε να  ελεγχθεί για Κ. Ι

 

ναι αν δεις παραπανω το εψαξα κ γω και καταλαβα ό,τι κ εσύ ότι αφορά τους ασθενείς...

Σου εύχομαι να είσαι στο τυχερό 75% κ τσαμπα να αγχώνεσαι! και αν το δεις πιο ψυχραιμα αυτο ειναι κ το πιθανοτερο! απλα σε επομενο παιδακι θα το ξερεις ηδη :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

ναι αν δεις παραπανω το εψαξα κ γω και καταλαβα ό,τι κ εσύ ότι αφορά τους ασθενείς...

Σου εύχομαι να είσαι στο τυχερό 75% κ τσαμπα να αγχώνεσαι! και αν το δεις πιο ψυχραιμα αυτο ειναι κ το πιθανοτερο! απλα σε επομενο παιδακι θα το ξερεις ηδη :-) 

Ναιιιι εύχομαι να είναι όλα καλά προς το παρόν κ έχει ο θεός για το μέλλον... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@ntinaki88 το έψαξα από περιέργεια κ υπάρχει συσχετισμός αλλά στους ασθενείς από κυστική που η ασθένεια επηρεάζει το σπέρμα. Όμως ο άντρας σου είναι απλά φορέας. Τελοσπάντων καταλήγει ότι στην ελλάδα είναι η πιο συχνή κληρονομική νόσος και πρέπει όλοι να εξετάζονται... οπότε επιμένω απαράδεκτο να μη γίνει έλεγχος...

https://www.onmed.gr/ygeia/story/371907/kystiki-inosi-pos-epireazei-ti-gonimotita-ton-asthenon

Συμφωνώ απόλυτα!!! Εγώ πάντως θα είμαι αυτή που θα λεω από εδω κ πέρα τι πέρασα για να ενημερώνω ώστε να εξεταστούν αν δεν τους έβαλε κάποιος γιατρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ntinaki88 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα!!! Εγώ πάντως θα είμαι αυτή που θα λεω από εδω κ πέρα τι πέρασα για να ενημερώνω ώστε να εξεταστούν αν δεν τους έβαλε κάποιος γιατρός... 

Ή ειρωνεία ποια είναι??? Το λινκ που έστειλες το έχει γράψει ο γιατρός της εξωσωματικης μου!!!! Κλαψε.... Τα νεύρα στα κάγκελα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

ναι αν δεις παραπανω το εψαξα κ γω και καταλαβα ό,τι κ εσύ ότι αφορά τους ασθενείς...

Σου εύχομαι να είσαι στο τυχερό 75% κ τσαμπα να αγχώνεσαι! και αν το δεις πιο ψυχραιμα αυτο ειναι κ το πιθανοτερο! απλα σε επομενο παιδακι θα το ξερεις ηδ

 

Ή ειρωνεία ποια είναι??? Το λινκ που έστειλες το έχει γράψει ο γιατρός της εξωσωματικης μου!!!! Κλαψε.... Τα νεύρα στα κάγκελα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Steli είπε:

Ισχύει. Οι βιταμίνες κάνουν τη δουλειά τους μέχρι ενός σημείου. Εφόσον υπάρχει σπερμα θα βρουν. Στη τελικη ενα θέλουν! 

Έτσι ακριβώς όπως τα λες. Αυτό έγραφε στο σπερμοδιαγραμμα ο γυναικολόγος, ο εξωσωματικος και ο ουρολόγος μας ειπαν επί λέξη "απλά είναι λίγο αργό".Έκανε αγωγή με βιταμίνες για 3 μήνες και πείρε για κάποιες μέρες αντιβίωση.Εκανε ξανά σπερμοδιαγραμμα  όπου δεν είχε κάποια παρατήρηση όμως στα νούμερα δεν υπήρχε κάποια μεγάλη βελτίωση. Η καλλιέργεια ήταν καλή. Από όσο κατάλαβα από τη στιγμή που βρίσκουν σπέρμα όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται.😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

τι; τι βλακειες ειναι αυτες; συγνωμη τωρα γιατι γιατρος δεν ειμαι αλλα η κυστικη εχει να κανει με τους πνευμονες τι σχεση εχει το σπερμα; μηπως σου ειπε για κατι αλλο; πχ καρυοτυπο; γιατι του αντρα μου πχ το σπερμα ειναι σουπερ κ γι'αυτο δεν τον ξεσκονισαν στα dna αλλά οι κληρονομικές ασθένειες ελεγχθηκαν κανονικα!

Αν ξερει καποια κοπελα ας πει αλλα ειλικρινα πρωτη φορα ακουω τετοιο συσχετισμο

Αναρωτιέμαι καμια φορα τι λένε οι γιατροι. Ειλικρινά. Φυσικά και δεν έχει καμια σχεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

το 5,8 δεν εχει τυχη καμία, τα 9,5 λίγο δυσκολο αλλα οκ εξαρταται ποσες μερες θα σε αφησει ομως ολα τα αλλα ειναι πολυ καλα!!! ρε συ αθηνα ποτε πας;  για τριτη σε βλεπω να σε παιρνει!

Κυριακή βραδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ntinaki88 ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου ολα να ειναι καλα στο μωρακι σου! 

Η κυστικη ινωση ειναι η δευτερη πιο συχνη γενετικη παθηση στη χωρα μας δυστυχως και ο κοσμος εχει αγνοια και οι γιατροι ωρες ωρες σιγη ιχθυος σχετικα.                                                  Στο Λαικο νοσοκομειο και στο Χωραιμειο εξεταζουν καποιες σπο τις μεταλλαξεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η peacock είπε:

40% θεωρείται εκτός φυσιολογικών ορίων αλλά φαντασου ότι υπάρχουν και περιπτωσεις με 60% κατακερματισμένου σπέρματος και κανουν ακριβως τα ίδια. Δεν υπάρχει κατι αλλο γι αυτη τη περίπτωση. Ο αντρας μου έχει 34% και θα κανουμε οτι σου ανέφερα πριν, δεν υπάρχει κατι αλλο.

Μην ανησυχείς, εδω τα καταφερνουν ζευγαρια με αζωοσπερμία, αυτό δεν είναι τίποτα! 🙂

Καταλαβαα...Σε ευχαριστω πολύ, αλήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημερα απο μενα! @ntinaki88 θα σου γραψω και τη δικη μου ιστορία, μιας κ μολις επεσα πανω σε οσα εγραψες και ταυτιστηκα... 2 χρονια ανεξηγητης υπογονιμότητας και για μας κ στον κυκλο που θα ξεκινουσα εξωσωματικη (ειχα περασει επιτροπη και ειχα παρει ολα τα φαρμακα) εμεινα  φυσιολογικα εγκυος. Ξεραμε ομως εξ αρχης (μετα απο τυχαια ανακαλυψη και στη συνεχεια εξεταση dna στο Αιγινητειο) πως κουβαλαω ενα γονίδιο μιας πολυ βαριας σπάνιας νοσου που το εμβρυο εχει 50% πιθανοτητες να νοσει! Ακομη χειρότερα δηλαδη απο στιγμα και ΚΙ. Περασαμε πολυ δυσκολα να περιμενουμε μεχρι να κανω τροφοβλαστη, αλλα σταθηκαμε τυχεροι και το μωρο μας ηταν υγιες. Τωρα ο γιος μου είναι 2,5 στα 3, αλλα θα σου πω οτι η πιο δυνατή στιγμη μας μαζι με τη γέννα ηταν η μερα που μας ανακοινωσαν οτι ειναι γερος. Ειπαμε οτι δεν αντεχουμε να το ξαναζησουμε και μπηκαμε παλι στο χορο της εξωσωματικής για να κανουμε προεμφυτευτικη διαγνωση. Στο Χωρεμειο μας πιεσαν πολυ να κανουμε εξεταση για ΚΙ και μυικη ατροφία. Μαντεψε! Βρεθηκα θετικη και στην ΚΙ! Στο γιο μου δεν ελεγχθηκα ποτε! Ευτυχώς ο αντρας μου αρνητικός. Τωρα ειμαι στην 8η μερα διεγερσης και ελπίζουμε να χουμε ευχαριστα νεα συντομα, γιατι θελουμε πολυ ενα 2ο μωρακι. Ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να πανε ολα καλα, δεν φανταζεσαι ποσο σε νιωθω! Να σκεφτεσαι πως σ εσας η τύχη ειναι με το μερος σας! Μια μεγααααλη αγκαλια απο μενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Κορίτσια μου καλημερα απο μενα! @ntinaki88 θα σου γραψω και τη δικη μου ιστορία, μιας κ μολις επεσα πανω σε οσα εγραψες και ταυτιστηκα... 2 χρονια ανεξηγητης υπογονιμότητας και για μας κ στον κυκλο που θα ξεκινουσα εξωσωματικη (ειχα περασει επιτροπη και ειχα παρει ολα τα φαρμακα) εμεινα  φυσιολογικα εγκυος. Ξεραμε ομως εξ αρχης (μετα απο τυχαια ανακαλυψη και στη συνεχεια εξεταση dna στο Αιγινητειο) πως κουβαλαω ενα γονίδιο μιας πολυ βαριας σπάνιας νοσου που το εμβρυο εχει 50% πιθανοτητες να νοσει! Ακομη χειρότερα δηλαδη απο στιγμα και ΚΙ. Περασαμε πολυ δυσκολα να περιμενουμε μεχρι να κανω τροφοβλαστη, αλλα σταθηκαμε τυχεροι και το μωρο μας ηταν υγιες. Τωρα ο γιος μου είναι 2,5 στα 3, αλλα θα σου πω οτι η πιο δυνατή στιγμη μας μαζι με τη γέννα ηταν η μερα που μας ανακοινωσαν οτι ειναι γερος. Ειπαμε οτι δεν αντεχουμε να το ξαναζησουμε και μπηκαμε παλι στο χορο της εξωσωματικής για να κανουμε προεμφυτευτικη διαγνωση. Στο Χωρεμειο μας πιεσαν πολυ να κανουμε εξεταση για ΚΙ και μυικη ατροφία. Μαντεψε! Βρεθηκα θετικη και στην ΚΙ! Στο γιο μου δεν ελεγχθηκα ποτε! Ευτυχώς ο αντρας μου αρνητικός. Τωρα ειμαι στην 8η μερα διεγερσης και ελπίζουμε να χουμε ευχαριστα νεα συντομα, γιατι θελουμε πολυ ενα 2ο μωρακι. Ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να πανε ολα καλα, δεν φανταζεσαι ποσο σε νιωθω! Να σκεφτεσαι πως σ εσας η τύχη ειναι με το μερος σας! Μια μεγααααλη αγκαλια απο μενα!

Πόση δύναμη μου δινεις να ξέρες!!!!! Σ ευχαριστώ κ σου εύχομαι γρήγορα να κρατήσεις κ το δεύτερο μωράκι σου αγκαλιά!!!!!! Το σημαντικότερο κορίτσια που διαπιστώνω με όλες αυτές τις δυσκολίες είναι πόσο αληθινή είναι  η αγάπη μας με τον άντρα μου που όπως πολλές φορές ακούμε ότι οι δυσκολίες διαλύουν ζευγάρια εμείς είμαστε πιο αγαπημένοι από πότε.... Μόνο αυτό αρκεί για να νιώθουμε δύναμη!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ntinaki88 είπε:

Πόση δύναμη μου δινεις να ξέρες!!!!! Σ ευχαριστώ κ σου εύχομαι γρήγορα να κρατήσεις κ το δεύτερο μωράκι σου αγκαλιά!!!!!! Το σημαντικότερο κορίτσια που διαπιστώνω με όλες αυτές τις δυσκολίες είναι πόσο αληθινή είναι  η αγάπη μας με τον άντρα μου που όπως πολλές φορές ακούμε ότι οι δυσκολίες διαλύουν ζευγάρια εμείς είμαστε πιο αγαπημένοι από πότε.... Μόνο αυτό αρκεί για να νιώθουμε δύναμη!!!!! 

Ποσο δίκιο έχεις...ποσο σημαντικό είναι να είσαι δίπλα στον σύντροφο σου κ να στηρίζει ο ένας τον άλλον. Να υπάρχει πραγματική αγάπη!! Έτσι είναι,έχεις δίκιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Ποσο δίκιο έχεις...ποσο σημαντικό είναι να είσαι δίπλα στον σύντροφο σου κ να στηρίζει ο ένας τον άλλον. Να υπάρχει πραγματική αγάπη!! Έτσι είναι,έχεις δίκιο!!

Το σημαντικότερο..... Πριν την απόκτηση ενός παιδιού... Μια σωστή βάση!!!! Κ θεωρώ κ διαπιστώνω όσο περνά ο καιρός ότι η βάση μας είναι καλή!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ioannastr είπε:

Ποσο δίκιο έχεις...ποσο σημαντικό είναι να είσαι δίπλα στον σύντροφο σου κ να στηρίζει ο ένας τον άλλον. Να υπάρχει πραγματική αγάπη!! Έτσι είναι,έχεις δίκιο!!

Καλησπέρα κορίτσι εσύ τελικά τι έκανες πήρες τηλέφωνο να κλείσεις ραντεβού με την επιτροπή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Ή ειρωνεία ποια είναι??? Το λινκ που έστειλες το έχει γράψει ο γιατρός της εξωσωματικης μου!!!! Κλαψε.... Τα νεύρα στα κάγκελα... 

Σκέτη απογοήτευση οταν πηγα σε αυτόν....Η χειρότερη αντιμετώπιση πού ειχα ποτε ....κ εννοείται πως απέτυχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

@ntinaki88 ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου ολα να ειναι καλα στο μωρακι σου! 

Η κυστικη ινωση ειναι η δευτερη πιο συχνη γενετικη παθηση στη χωρα μας δυστυχως και ο κοσμος εχει αγνοια και οι γιατροι ωρες ωρες σιγη ιχθυος σχετικα.                                                  Στο Λαικο νοσοκομειο και στο Χωραιμειο εξεταζουν καποιες σπο τις μεταλλαξεις. 

Στο χωρεμειο επειδή εχουμε κανει εμεις κανουν στο συνολο των μετάλλαξεων δηλ στο ανώτερο πού υπάρχει νομιζω 99 %... απλά είναι πανάκριβη εξέταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η antzy9 είπε:

Σκέτη απογοήτευση οταν πηγα σε αυτόν....Η χειρότερη αντιμετώπιση πού ειχα ποτε ....κ εννοείται πως απέτυχα 

Εγώ πέτυχα με την πρώτη! Αλλά μια παράληψη του 1ου γιατρου μας έφτασε στο σημείο αυτό.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Εγώ πέτυχα με την πρώτη! Αλλά μια παράληψη του 1ου γιατρου μας έφτασε στο σημείο αυτό.... 

να σκέφτεσαι θετικά!!! Μου θυμίζεις ρε συ κοριτσάκι έδωσες πολλά ωάρια και κατέληξες να καταψύξεις πολλά έμβρυα; και η βλακεία είναι ότι τώρα δεν ελέγχονται από ότι μου εξήγησε η @peacock 

Ειλικρινά δε μου αρέσει να εκφράζομαι για κανένα γιατρό και πάντα το αποφεύγω εκτός κ αν έχω να πω κάτι καλό. Ούτε ξέρω στην περίπτωση σου ποιος έπρεπε να το είχε προτείνει αλλά μεγάλη παράλειψη... ειδικα αν έχεις βλαστοκύστες που μπορούσαν να ελεγχθούν! Ίσως εκεί έγινε το μπέρδεμα ότι ο ένας θεωρούσε τον προγεννητικό ευθύνη του άλλου; όποιος σε έστειλε για στίγμα έπρεπε να σε στείλει και για αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά απορω ρε κοριτσια! Παντελής έλλειψη ενημέρωσης για την κυστικη ίνωση. Τόσα παιδιά έχουν γεννηθεί στον κύκλο μου ούτε ΜΙΑ δεν άκουσα να κανει την εξέταση. Και μιλάμε για τα τελευταία 3-5 χρόνια όχι παλιότερα. Πως δηλαδή μας έχουν περάσει για το στίγμα και την μεσογειακή αναιμία; Έτσι έπρεπε να υπάρχει και αυτή η οδηγία. Πραγματικά εγώ σκέφτομαι και τώρα να κάνω την εξέταση σε τι θα οφελεί;;; Έχω 16 βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Από χτες έχω στεναχωρηθεί και αγχωθεί παρά πολύ με όλη αυτήν την κατάσταση που περνάει το @ntinaki88. Ειδικα εμείς που περναμε τόσα με τις εξωσωματικές και κάνουμε τόσες εξετάσεις και δίνουμε ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ δεν θα λυπόμασταν τα 200-300 ευρώ παραπάνω,έπρεπε να μας ενημερώνουν. Αλλά γενικά πάντως τουλάχιστον στον κύκλο μου κανένας γυναικολόγος δεν μιλάει για κυστικη ίνωση και ειδική εξέταση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συγνώμη που πετάγομαι στη συζήτηση, αλλά να σας ενημερώσω ότι στο Λαϊκό νοσοκομείο εξετάζουν το 95% των μεταλλάξεων ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ (αν στο έχει γράψει γιατρός). Αν δεν το έχεις συνταγογράφημενο πληρώνεις ΜΟΝΟ 50€. 

Είναι το μόνο νοσοκομείο που το κάνει δωρεάν.

Αξίζει και με το παραπάνω. 

Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια και Ντινακι εύχομαι από καρδιάς να έχεις ένα υγιέστατο μωράκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

να σκέφτεσαι θετικά!!! Μου θυμίζεις ρε συ κοριτσάκι έδωσες πολλά ωάρια και κατέληξες να καταψύξεις πολλά έμβρυα; και η βλακεία είναι ότι τώρα δεν ελέγχονται από ότι μου εξήγησε η @peacock 

Ειλικρινά δε μου αρέσει να εκφράζομαι για κανένα γιατρό και πάντα το αποφεύγω εκτός κ αν έχω να πω κάτι καλό. Ούτε ξέρω στην περίπτωση σου ποιος έπρεπε να το είχε προτείνει αλλά μεγάλη παράλειψη... ειδικα αν έχεις βλαστοκύστες που μπορούσαν να ελεγχθούν! Ίσως εκεί έγινε το μπέρδεμα ότι ο ένας θεωρούσε τον προγεννητικό ευθύνη του άλλου; όποιος σε έστειλε για στίγμα έπρεπε να σε στείλει και για αυτό...

Για στίγμα με έστειλε ο γυναικολόγος πριν 3 χρόνια.... Ο οποίος βέβαια είδε ένα λάθος σπέρμα το θεώρησε υπερτέλειο κ δεν μας παρέπεμψε να το ξανακάνουμε... Χάσαμε έτσι 2 χρόνια! Δεν ξαναπήγα σε αυτόν... Φέτος Σεπτεμβρίο ξεκινήσαμε με νέα γιατρό ή όποια μας παρέπεμψε στον γιατρο της εξωσωματικης!!! Έβγαλα 11-ωριμα 7 κατέληξαν βλαστοκυστες 3 όπου κ καταψυχθηκαν... Αποψυξαμε 2 βάλαμε 2, εγκυμοσύνη 9 εβδομάδων κ 4 ημερών σε ένα έμβρυο! Ένα απομένει στην κατάψυξη...  Και σ αυτή τη φάση ευχαριστώ το θεό που μ έδωσε μόνο 3 έμβρυακια κ ένα τώρα στην εγκυμοσυνη κ δεν ήταν δύο να έπρεπε να ελεγχθούν κ τα δύο κι αν τύχαινε να νοσεί το ένα κ όχι το άλλο ούτε θέλω να σκεφτώ πως θα γινόταν η διακοπή κύησης αυτού που θα νόσουσε.... Όπως κ που μας μένει ένα στην κατάψυξη κ όχι πολλά γτ δεδομένου ότι δν ελέγχονται πρέπει να τα κυοφορησεις μέχρι τη 12 εβδομαδα για να μάθεις... Πόσο καιρό θα έπαιρνε αυτό? Ευτυχως θεός έχει ταα σχέδια του για Εμας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...