Μετάβαση σε περιεχόμενο

aporia


Mantarini

Recommended Posts

geia sas koritsia, an kai mpainw arketo kairo sto forum proti fora sas grafw. eimai arketa mikri kai akoma den exw ginei manoula, einai kati omws pou thelw polu, mia erwtisi thelw na kanw, ponaei polu kata ti diarkeia tis gennas? mou exoun pei oti einai peripou san tous ponous tis periodou, alitheuei? euxomai se oses theloun na ginoun manoules na to petuxoun kai se oses perimenoun ta ninakia tous na erthoun ugeiestata!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera ki kalos mas vrikes...:)

O pwnos den einai san tous pwnous periodous...

Makari na itane...

Einai poli pio dunatoi agapi mou...:blink:

Mantarini mou min fwvasai ki otan erthei i wra na genniseis ki esu me to kalo to mwraki sou otan tha se etimi,,,

Den tha skeftese tous pwnous...

Tha skeftese na kratiseis to mwraki sou aggalitsa...:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες στο ΜΑΜΜΥ!

Οταν με το καλο μεινεις εγκυος δε θα σε νοιαζει τιποτα.

Θα ξεχασεις και τον πονο και ο,τι αλλο σε ενοχλει με το που θα ερθει το μωρακι σου στη ζωη...

Ο,τι και να σου πουμε τωρα ειναι λιγο!

Ο πονος ειναι το τελευταιο πραγμα που θα πρεπει να σε απασχολει μπροστα σε μια ενδεχομενη εγκυμοσυνη...

Παρεπιπτοντως εγω ειμαι πολυ φοβιτσιαρα γενικα αλλα βλεπω οτι ακομη παραμενω ψυχραιμη!

Οταν φτασει η ωρα ομως δεν ξερω πως θα αντιδρασω και ας εχω ακουσει διαφορα...

Αυτα απο μια απειρη επιδοξη μανουλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mantarini μου καλωσήρθες στην παρέα μας!

Οι περισσότερες κοπέλες θα συμφωνήσουμε ότι οι πόνοι του φυσιολογικού τοκετού είναι κάτι παραπάνω από έντονοι! Οι λιγότερες είναι αυτές που μπήκαν προγραμματισμένα για καισαρική (για τον οποιονδήποτε λόγο) και δεν ένιωσαν συσπάσεις επώδινες (ένιωσαν όμως πόνους μετά -εγώ είμαι η υπερτυχερή που ένιωσα και πριν και μετά εφόσον η καισαρική προέκυψε στην πορεία), αυτές που κάνανε επισκλιρίδιο από την αρχή της διαστολής και είχανε σύντομο τοκετό με εύκολη εξώθηση.

Σίγουρα όμως δεν είναι πόνοι που αποθαρρύνουν κάποια γυναίκα από το να γεννήσει. Αν ήταν έτσι όλες θα μέναμε με ένα παιδάκι.

Υπάρχουν γυναίκες με επίπονη περίοδο που γεννήσανε χωρίς επισκλιρίδιο και ομολόγησαν ότι κάποιους μήνες πόνεσαν πιο πολύ στην περίοδο από ότι στη γέννα. Όλα είναι σχετικά τελικά! Η αντοχή της γυναίκας στον πόνο, οι συνθήκες του τοκετού, όλα!

Ένα είναι το σίγουρο! Όταν πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου τα ξεχνάς όλα!

Δεν ξέρω πόσο μικρή είσαι ή την οικογενειακή σου κατάσταση, αλλά σου εύχομαι ο επόμενος πόνος που θα νιώσεις να είναι αυτός της γέννας!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην τα σκεφτεσαι αυτα...αν ολες σκεφτομασταν τους πονους της γεννας δεν θα γενναγε καμμια....εκεινη την ωρα σκεφτεσαι το μωρακι σου ,οι πονοι και τα υπολοιπα ειναι περαστικα...οποτε μην το σκεφτεσαι καν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mantarini μου καλημέρα και από μένα!

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι! Η γέννα είναι η καλύτερη εμπειρία για μια γυναίκα! Δεν περιγράφεται με λόγια το πώς αισθάνεσαι εκείνη τη στιγμή και το πόσο ολοκληρωμένη νιώθεις!

Εγώ γένησα με προγραμματισμένη καισαρική (επισκληρίδιο) και δεν ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ πόνο! Ούτε πριν το χειρουργείο αλλά ούτε και μετά! Το μόνο που ένιωσα ήταν ένα "τρέμουλο", κάτι σαν κρυάδες, μετά το χειρουργείο!

Η επιστήμη κοπέλα μου έχει προχωρήσει αρκετά και τα παυσίπονα δεν σου επιτρέπουν να νιώθεις πόνο!

Έχω ακούσει και εγώ διάφορα! Δεν τα έζησα όμως όταν εγώ γέννησα! Γνώρισα την απόλυτη ευτυχία χωρίς πόνο!

Μην αγχώνεσαι λοιπόν, τόσες γυναίκες που γεννάμε νομίζεις ότι δεν είμαστε "φοβιτσιάρες";;;;;;;;;;;;;;;;;;

Φιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι γυναίκες είναι πλασμένες να αντέχουν κάθε πόνο και ειδικά αυτόν του τοκετού! Εν αντιθέση με τους άνδρες όπου έχει βρεθεί ότι δεν μπορούν να αντέξουν αυτής της έντασης πόνο!

Η μαμά μου, μου έλεγε πάντα, όταν ήμουν μικρότερη, ότι ο πόνος της γέννα δεν περιγράφεται πόσο μεγάλος είναι. Όταν έμεινα για πρώτη φορά έγκυος και ήρθε η ώρα του τοκετού, πονούσα πολύ είναι αλήθεια αλλά είναι ένας πόνος διαφορετικός από τους άλλους, είναι γλυκός!! Έκανα αναισθησία όταν είχα 8εκ διαστολή! Στο 2ο τοκετό δεν έκανα αναισθησία - δεν είχα τον χρόνο -μέσα σε μισή ώρα, από την άφιξη στο νοσοκομείο, γέννησα!

Μην ανησυχείς καθόλου κάθε γυναίκα είναι διαφορετική στις αντοχές της, άλλωστε υπάρχει και η επισκληρίδιος πια, επομένως.....

Αν είσαι πολύ μικρή, όπως λες, απόλαυσε την ζωή σου και άσε τέτοιου είδους ανησυχίες για όταν θα έρεθι η κατάλληλη στιγμή. :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mantarini mou kalws mas irthes....ksekinan san tous ponous tis periodou alla kataligoun na einai poli megaliteroi.....ekeini tin stigmi omws tha skeftesai ligo akoma kai tha exw to mwro mou agkalia...den tha se noiazei tipota allo..egw gennisa fisiologika kai xwris episkliridio......itan sigklonistiki empeiria:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...