Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Ελπίζω να μπορέσετε να συνεχίσετε δυνατά και να γίνει επιτέλους το όνειρο πραγματικότητα και να κρατήσεις τα δικά σου μπεμπάκια στην αγκαλιά σου! Πόσο μεγάλο είναι αυτό το ταξίδι πια...

Σ' ευχαριστώ πολύ...εύχομαι και σε σένα το ίδιο με όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία! Για κάποιους κορίτσι μου ευτυχώς το ταξίδι αυτο τελειώνει νωρίς, για κάποιους άλλους είναι πολύ μεγάλο και κάποιοι δυστυχώς δε φτάνουν ποτέ...μακάρι να φτάσουμε λοιπόν και ας μας φανεί ατελείωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια το ταξίδι μας αυτό εύχομαι να είναι μικρό για όλες μας γιατί ψυχοφθόρο είναι σίγουρα... @Σελίνα εγώ πήγα σε αιματολογο γιατί στις εξετάσεις θρομβοφιλιας βγήκα θετική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας! Σας παρακολουθώ καιρό είμαι  και εγώ σ αυτή τη διαδικασία δυστυχώς με όχι αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.. Ήθελα ν ρωτήσω αν κάποια έχει εμπειρία απ τον κο Τρυφο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lenia1983 δεν έχω τον κ. Τρυφο  αλλά όταν έψαχνα κι εγώ ,μου είχαν πει και για αυτόν πολύ καλά λόγια..εσύ τις προηγούμενες προσπάθειες στο ΝΝΑ τις έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2019 at 11:01 ΜΜ, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια γειά σας! Σας παρακολουθώ καιρό είμαι  και εγώ σ αυτή τη διαδικασία δυστυχώς με όχι αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.. Ήθελα ν ρωτήσω αν κάποια έχει εμπειρία απ τον κο Τρυφο 

Καλημέρα! Ούτε εγώ τον ξέρω, εμένα γιατρός μου είναι ο Πετρογιαννης, παρόλα αυτά είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια και για τον Τρυφο από σχόλια όσο έψαχνα τους γιατρούς στο ίντερνετ για να επιλέξω. 

Πόσο καιρό προσπαθείς? Στο ΝΝΑ θα πας πρώτη φορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα! Ούτε εγώ τον ξέρω, εμένα γιατρός μου είναι ο Πετρογιαννης, παρόλα αυτά είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια και για τον Τρυφο από σχόλια όσο έψαχνα τους γιατρούς στο ίντερνετ για να επιλέξω. 

Πόσο καιρό προσπαθείς? Στο ΝΝΑ θα πας πρώτη φορά?

Καλησπέρα κ  από μενα.Προσπαθω σχεδόν ένα χρόνο στο ΝΝΑ .Ο γιατρός μου είναι ο κος Τρύφος και απλά ήθελα να δω αν κάποια άλλη κοπελαε εχει κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο γιατρο. Έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα κ θα συμφωνήσω και εγω για τις κοπέλες εκεί κ για το χώρο του νοσοκομείου κ γενικά για την ευγενική αντιμετώπιση από ολους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 σε ποια μέρα είσαι τώρα? Έκανες υπέρηχο? Τι σου ειπε ο ντοκτορ?

@Lenia1983 έχεις άλλο παιδάκι? Σε τι φάση βρίσκεσαι? Εύχομαι ότι καλύτερο και να έρθουν όλα όπως τα θέλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είμαι στη 3η μέρα και με έχει πιάσει κάτι σαν ενόχληση μουδιασμα στη κοιλιά και στα πλευρά και έχω συχνοουρια. Τα είχατε κ εσείς; την Παρασκευή θα πάω για υπέρηχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

@Sofia35 σε ποια μέρα είσαι τώρα? Έκανες υπέρηχο? Τι σου ειπε ο ντοκτορ?

@Lenia1983 έχεις άλλο παιδάκι? Σε τι φάση βρίσκεσαι? Εύχομαι ότι καλύτερο και να έρθουν όλα όπως τα θέλεις!

Όχι δεν έχω άλλο παιδάκι και ελπίζω να μας αξιώσει ο Θεός να έρθει ένα παιδάκι!Είμαι μετά από μια ακόμα αρνητική χοριακη προσπαθώντας να μαζέψω τα κομμάτια μου!? Σταμάτησα τα φάρμακα και περιμένω να έρθει ο επόμενος μηνας...για έμβρυομεταφορά και μέχρι τοτε ένα σωρό σκέψεις γυρνάνε στο μυαλό μου!Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα αύριο ξεκινάω ultrogestan και Τρίτη έμβρυομεταφορα...δεν θα κάνω υπέρηχο...άντε να δούμε....εσύ πώς πας;;;;

Πως και ξεκίνησες χωρίς υπέρηχο? Είπες στο γιατρό ότι σε ανησυχούν οι οι μέρες και σε ξεκινησε? Αν είναι να τον πάρω κι εγώ ? αχ πολύ χαίρομαι άντε με το καλό να μπουν τα μωράκια! Σε ποια μέρα θα είσαι την τρίτη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Κορίτσια είμαι στη 3η μέρα και με έχει πιάσει κάτι σαν ενόχληση μουδιασμα στη κοιλιά και στα πλευρά και έχω συχνοουρια. Τα είχατε κ εσείς; την Παρασκευή θα πάω για υπέρηχο 

Τρίτη μέρα του κύκλου? Όχι δεν είχα τίποτα τέτοιο... Έχεις ξεκινήσει ενέσεις? Εμένα μόνο στην cetrotide με έπιασε ενόχληση αλλά μόνο στο σημείο της ένεσης εκείνη την στιγμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα τον πήρα για να του πω τις ορμόνες μετά από 15 μέρες cyclacur και μου λέει τέλειες οι ορμόνες πάμε τρίτη έμβρυομεταφορα....του ειπα για τις μέρες του κύκλου και μου είπε οτι δε μας νοιάζει καθόλου! Η περιοχή πλέον ελέγχεται με τα φάρμακα...την Τρίτη λοιπόν πάω για έμβρυομεταφορα!!!!!! εσύ τι μέρα με cyclacur είσαι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 στη διέγερση ούτε εγώ είχα τέτοια συμπτώματα.. αλλά είχα πρήξιμο σκέψου την μέρα της ωοληψιας δυσκολεύουν πολύ..και είχα φοβερή δυσκοιλιότητα, πήρα φάρμακα κτλ....κι εμένα μόνο οι arvecap με ενοχλούσαν λίγο τοπικά και μετά από λίγο περνούσε..τις gonal δεν τις κατάλαβα καθόλου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 11η μέρα σικλακουρ είμαι σήμερα, θα είμαι 15η την Δευτέρα αλλά υπέρηχο θα μπορέσω την Τρίτη το απόγευμα γιατί δεν έχει γιατρούς στο νησί!? Ορμόνες δεν μου είπε να ξανακάνω... άρα 5 μέρες ultogestan και μετά μεταφορά ε? Με καθησυχασες που ρώτησες για τις ημέρες του κυκλου, ευχαριστω! Τον ίδιο γιατρό δεν έχουμε?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Όχι δεν έχω άλλο παιδάκι και ελπίζω να μας αξιώσει ο Θεός να έρθει ένα παιδάκι!Είμαι μετά από μια ακόμα αρνητική χοριακη προσπαθώντας να μαζέψω τα κομμάτια μου!? Σταμάτησα τα φάρμακα και περιμένω να έρθει ο επόμενος μηνας...για έμβρυομεταφορά και μέχρι τοτε ένα σωρό σκέψεις γυρνάνε στο μυαλό μου!Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα να πάνε όλα καλά!

Ω λυπάμαι πολύ κουράγιο και προετοιμασία για το επόμενο! Έχεις κατάψυξη από ότι κατάλαβα? Ελπίζω να ήταν και το τελευταίο εμπόδιο και να τα καταφέρουν τα επόμενα εμβρυακια! Πόσες προσπάθειες έχεις κάνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα εμένα την δεύτερη μέρα οι ορμόνες μου ήταν χάλια,μετά τις επανέλαβα και όλα οκ κι έτσι ξεκίνησα..ίσως γι αυτό μου τις ζήτησε γιατί και έμβρυομεταφορα λόγω ορμονών δεν έκανα....ναι στον ίδιο είμαστε..στον πετρογιαννη είμαι κι εγώ....πάντως οι μέρες του κύκλου δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου....τώρα αυτό με τον υπέρηχο με ανησυχεί λίγο....πλησιάζεις κι εσύ....μαζί θα περιμένουμε για χοριακη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 ίδια φάρμακα έκανα κι εγώ αλλά περισσότερες μονάδες...αν δεις ότι συνεχίζεται πες το στον γιατρό..πάντως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα φάρμακα..εγώ ζοριζομαι πολύ ενώ μια φίλη μου δεν κατάλαβε τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Ω λυπάμαι πολύ κουράγιο και προετοιμασία για το επόμενο! Έχεις κατάψυξη από ότι κατάλαβα? Ελπίζω να ήταν και το τελευταίο εμπόδιο και να τα καταφέρουν τα επόμενα εμβρυακια! Πόσες προσπάθειες έχεις κάνει?

Σε ευχαριστώ πολύ!Έχω κάνει 3 προσπάθειες και αυτή θα ναι η τέταρτη ελπίζω και τυχερή, ναι με κατεψυγμένα ?αυτο που με αγχωνει είναι ότι ενώ είναι όλα πάντα καλά και ο γιατρός πολύ αισιόδοξος και εμείς χαρούμενοι ότι θα έχουμε θετικό αποτελεσμα...τελικά είναι αρνητικό!!!!και σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνουμε εξετάσεις να ελέγξουμε , αλλά ο γιατρός δε μας έχει προτείνει κατι?  Ούτε σε ενδοκρινολόγο μας έχει προτείνει να πάμε ούτε σε αιματολογο δε ξέρω αν όλα είναι καλά;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!Έχω κάνει 3 προσπάθειες και αυτή θα ναι η τέταρτη ελπίζω και τυχερή, ναι με κατεψυγμένα ?αυτο που με αγχωνει είναι ότι ενώ είναι όλα πάντα καλά και ο γιατρός πολύ αισιόδοξος και εμείς χαρούμενοι ότι θα έχουμε θετικό αποτελεσμα...τελικά είναι αρνητικό!!!!και σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνουμε εξετάσεις να ελέγξουμε , αλλά ο γιατρός δε μας έχει προτείνει κατι?  Ούτε σε ενδοκρινολόγο μας έχει προτείνει να πάμε ούτε σε αιματολογο δε ξέρω αν όλα είναι καλά;;;;;;;;;

πριν την εξωσωματικη δεν σας εδωσε να κανετε εξετασεις? Τις εξετασεις της επιτροπης τις κανατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα εμένα την δεύτερη μέρα οι ορμόνες μου ήταν χάλια,μετά τις επανέλαβα και όλα οκ κι έτσι ξεκίνησα..ίσως γι αυτό μου τις ζήτησε γιατί και έμβρυομεταφορα λόγω ορμονών δεν έκανα....ναι στον ίδιο είμαστε..στον πετρογιαννη είμαι κι εγώ....πάντως οι μέρες του κύκλου δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου....τώρα αυτό με τον υπέρηχο με ανησυχεί λίγο....πλησιάζεις κι εσύ....μαζί θα περιμένουμε για χοριακη....

Με μια ανησυχία ζούμε αυτό έχω καταλάβει! Και στη διέγερση ανησυχούσα συνεχως και όλα πήγαν τέλεια οπότε προσπαθώ και τώρα να το πάρω όσο πιο χαλαρά μπορώ και να δείξω εμπιστοσύνη στον ντοκτορ... 

Μου αρέσει που θα είμαστε παρέα!! Άντε να δούμε την Τρίτη τη μεταφορά σου και τον υπέρηχο μου να πάνε όλα όμορφα και ομαλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα αχ μακάρι όλα να μας πάνε καλά!!!! Άσε έχουν περάσει όλα τα σενάρια από το μυαλό μου...αν μπορούσα να μετακομίσω στο ΝΝΑ θα το έκανα...από χτες σκέφτομαι να πάω από μόνη μου για υπέρηχο αλλά αν του το πω θα με βρίσει....όπως το είπες.. εμπιστοσύνη στον γιατρο και φυγαμεεεεεε......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

πριν την εξωσωματικη δεν σας εδωσε να κανετε εξετασεις? Τις εξετασεις της επιτροπης τις κανατε?

Μας έδωσε αυτές για την επιτροπή και αυτές που κάνουμε κατά τη διεγερση !Σκέφτομαι να κάνω μια υστεροσκοπηση από μόνη μου...Δε γίνεται να ναι όλα καλά και να μην προχωράει!είμαι πολύ προβληματισμένη!όλα να σου πάνε καλά!εσύ πόσες προσπάθειες έχεις ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Μας έδωσε αυτές για την επιτροπή και αυτές που κάνουμε κατά τη διεγερση !Σκέφτομαι να κάνω μια υστεροσκοπηση από μόνη μου...Δε γίνεται να ναι όλα καλά και να μην προχωράει!είμαι πολύ προβληματισμένη!όλα να σου πάνε καλά!εσύ πόσες προσπάθειες έχεις ;;

εμενα ειναι η πρωτη και ειμαι στη 4η μερα. Ειχα κανει υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα πριν 3 χρονια και πριν 1,5 χρονο εκανα λαπαροσκοπηση που βρηκαν εστιες ενδομητριωσης στην κοιλια κ μια σαλπιγγα με συμφυσεις. Αφου περασε ενας χρονος αναμονης μηπως μεινω φυσιολογικα τελικα μας ειπαν για εξωσωματικη.

Για να περασεις επιτροπη σημαινει οτι εχεις κανει υστεροσκοπηση. Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανες?

Την Δευτερα εκανα την πρωτη averkap και επειδη φοβαμαι να την κανω μονη μου καλεσα μια νοσηλευτρια. Η κοπελα ειχε ξεκινησει απο τα 26 της 6 σπερματεγχυσεις και 4 εξωσωματικες. Εννοειται οτι ειχε αλλαξει γιατρους ακομα και πολεις! Ειχε μεινει εγκυος 2 φορες και τα εχασε. Αφου παρατησε τις προσπαθειες για να ηρεμησει, μετα απο 6 μηνες απο την τελευταια εξωσωματικη εμεινε εγκυος φυσιολογικα και μετα απο καποια χρονια ξαναμενει εγκυος! 

Για πρωτη μερα θεραπειας ανακουφιστηκα αρκετα γιατι ειχαμε πολλα κοινα προβληματα υγειας με την κοπελα και μου εδωσε κουραγιο, οτι αν δεν παει κατι καλα εχω ελπιδες και φυσιολογικα στο μελλον. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει στο μελλον. Μην αγχωνεσαι? Μηπως πρεπει να παρεις και μια δευτερη γνωμη?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...