Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιδόματα


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Μια ερώτηση από απλή περιέργεια. Ποιο είναι το επίδομα κυοφοριας κ λοχειας σε εργαζόμενη με βασικό μισθό?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εγώ έκανα τώρα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ  για το επίδομα που σου δίνουν 56 πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού και είμαι 4ωρη 6 μέρες την εβδομάδα. Το ποσό  είναι 619€ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2019 at 7:54 ΜΜ, ο/η Vivika1812 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ έκανα τώρα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ  για το επίδομα που σου δίνουν 56 πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού και είμαι 4ωρη 6 μέρες την εβδομάδα. Το ποσό  είναι 619€ 

Καλησπέρα!με το καλό το μωράκι σου!! Αυτό είναι μόνο από το ΙΚΑ??θα πληρωθείς και από τον εργοδότη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εάν δεν κάνω λάθος μου είχαν πει ότι το ύψος του επιδόματος εξαρτάται από τον μισθο του τελευταίου Δεκεμβρίου. Δηλαδή ανάλογα με τις αποδοχές του τελευταίου Δεκεμβρίου που εργαστηκες θα υπολογίσουν τα ζεστά που θα σου πιστώσουν...χοντρικά αν είχα υπολογίσει σωστά στην προηγούμενη γέννα μου μαζί τα 2 επιδόματα που σου καταβάλονται (κυοφορίας -λοχειας) είναι περίπου 3 μισθοί...σε κάθε περίπτωση ενημερώσου από το ΙΚΑ...με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

παιρνεις και συμπληρωματικο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ??

και σε περιπτωση καισαρικης παιρνεις καποια χρηματα πισω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 σε ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό το επίδομα είναι αυτό που σου δίνει  το ΙΚΑ πριν γεννήσεις! Ο εργοδότης δεν μου δίνει κάτι, μετά την γεννά σου δίνει το ΙΚΑ πάλι ένα επίδομα και στη συνέχεια πας τα χαρτιά σου στον ΟΑΕΔ όπου σου δίνουν ένα ακόμα επίδομα συμπληρωματικό. Έτσι τουλάχιστον με ενημέρωσε το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ.Όπως ανέφερα και στην αρχή εγώ ήμουν δηλωμένη στην δουλειά μόνο 4 ώρες για 6 μέρες την βδομάδα! Λογικά αν είσαι 8 ώρες δηλωμένη τότε παίρνεις και πιο πολλά από αυτά που πήρα εγώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2019 at 7:54 ΜΜ, ο/η Vivika1812 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ έκανα τώρα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ  για το επίδομα που σου δίνουν 56 πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού και είμαι 4ωρη 6 μέρες την εβδομάδα. Το ποσό  είναι 619€ 

Τα 619 είναι για τις 56 μερες?σ είπαν τι χαρτιά χρειάζονται να καταθεσεις? εγώ σε κανένα μήνα θα πάρω την άδεια αυτή. Με το καλό το μωρακι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angela7 σε ευχαριστώ... με το καλό και το δικό σου μωράκι!!! ?Ναι τα 619 είναι μόνο για τις 56 ημέρες. Δεν ξέρω αν όντως δίνει κάτι ο εργοδότης γιατί εμένα δεν μου ανέφεραν κάτι ακόμα τουλάχιστον. Αν γνωρίζει κάποια ας μας πει. Τα χαρτιά που μου ζήτησαν ήταν η δήλωση του εργοδότη που την παίρνεις από το ΙΚΑ και την πας να την υπογράψει  και ένα χαρτί  που θα πάρεις από γυναικολόγο ο οποίος να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ ( αν δεν είναι κλείνεις ραντεβού με γυναικολόγο στο ΙΚΑ και στο δίνουν από εκεί) στο οποίο θα λέει  το ποτέ έχεις πιθανή ημερομηνία τοκετού, και τέλος το βιβλιάριο σου. Δεν περνάς από επιτροπή αυτή τη φορά στα καταθέτουν άμεσα τα χρήματα! Γνωρίζει κάποια πως υπολογίζουμε το επίδομα το συμπληρωματικό από τον ΟΑΕΔ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivika1812 είπε:

@stasa199 σε ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό το επίδομα είναι αυτό που σου δίνει  το ΙΚΑ πριν γεννήσεις! Ο εργοδότης δεν μου δίνει κάτι, μετά την γεννά σου δίνει το ΙΚΑ πάλι ένα επίδομα και στη συνέχεια πας τα χαρτιά σου στον ΟΑΕΔ όπου σου δίνουν ένα ακόμα επίδομα συμπληρωματικό. Έτσι τουλάχιστον με ενημέρωσε το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ.Όπως ανέφερα και στην αρχή εγώ ήμουν δηλωμένη στην δουλειά μόνο 4 ώρες για 6 μέρες την βδομάδα! Λογικά αν είσαι 8 ώρες δηλωμένη τότε παίρνεις και πιο πολλά από αυτά που πήρα εγώ! 

Σε ευχαριστώ πολύ απλά μου είχαν πει ότι παίρνεις κάποια χρήματα από το ΙΚΑ και δεν καταλαβα αν πληρωνει και ο εργοδοτης..απλα ειναι σαν να δουλευες ..και εγω εχω ακουσει οτι είναι σαν να σου πληρώνουν το μισθό σου...με όλα αυτά που πληρώνουμε τόσα χρόνια στο ΙΚΑ και λίγα παίρνουμε χαχαχαχαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivika1812 είπε:

@stasa199 σε ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό το επίδομα είναι αυτό που σου δίνει  το ΙΚΑ πριν γεννήσεις! Ο εργοδότης δεν μου δίνει κάτι, μετά την γεννά σου δίνει το ΙΚΑ πάλι ένα επίδομα και στη συνέχεια πας τα χαρτιά σου στον ΟΑΕΔ όπου σου δίνουν ένα ακόμα επίδομα συμπληρωματικό. Έτσι τουλάχιστον με ενημέρωσε το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ.Όπως ανέφερα και στην αρχή εγώ ήμουν δηλωμένη στην δουλειά μόνο 4 ώρες για 6 μέρες την βδομάδα! Λογικά αν είσαι 8 ώρες δηλωμένη τότε παίρνεις και πιο πολλά από αυτά που πήρα εγώ! 

καλησπερα..

αν επιτρεπεται τι χαρτια πας στον ΟΑΕΔ?? 

και ποσα πηρες συνολικα??

Εγω εχω παρςι μονο τα 619 κυοφορειας! 

και θα γεννησω στης 18/1 και δεν γνωριζω ουτε ποσο ειναι της λοχειας ουτε του ΟΑΕΔ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω με το καλό το μωράκι σου, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Εγώ τελική ημερομηνία έχω 1 Μαρτίου... την Δευτέρα κατέθεσα τα χαρτιά μου για το επίδομα κυοφορίας όποτε δεν γνωρίζω για τα άλλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivika1812 είπε:

@Angela7 σε ευχαριστώ... με το καλό και το δικό σου μωράκι!!! ?Ναι τα 619 είναι μόνο για τις 56 ημέρες. Δεν ξέρω αν όντως δίνει κάτι ο εργοδότης γιατί εμένα δεν μου ανέφεραν κάτι ακόμα τουλάχιστον. Αν γνωρίζει κάποια ας μας πει. Τα χαρτιά που μου ζήτησαν ήταν η δήλωση του εργοδότη που την παίρνεις από το ΙΚΑ και την πας να την υπογράψει  και ένα χαρτί  που θα πάρεις από γυναικολόγο ο οποίος να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ ( αν δεν είναι κλείνεις ραντεβού με γυναικολόγο στο ΙΚΑ και στο δίνουν από εκεί) στο οποίο θα λέει  το ποτέ έχεις πιθανή ημερομηνία τοκετού, και τέλος το βιβλιάριο σου. Δεν περνάς από επιτροπή αυτή τη φορά στα καταθέτουν άμεσα τα χρήματα! Γνωρίζει κάποια πως υπολογίζουμε το επίδομα το συμπληρωματικό από τον ΟΑΕΔ; 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Κατέθεσα κι εγώ τα χαρτιά μ σμρ αλλά Δν μ είπαν το ποσό. Πρέπει να βγει απόφαση λέει. Πόσες μέρες κάνει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για τις 119 μέρες (56 πρίν 63 μετά ) πληρώνεσαι με το μισό μικτό ημερομίσθιό σου προσαυξημένο κατά 10% και ο ΟΑΕΔ μετά σου πληρώνει τη διαφορά για να συμπληρωθεί το ποσό που θα έπαιρνες απ'τον εργοδότη (πάντα σε μικτά )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λίνα88 Εμένα μου έδωσαν ένα χαρτί το οποίο έλεγε επάνω ποσά θα πληρωθώ και μετά από 10 μέρες περίπου μπαίνουν στον λογαριασμό. Δεν σου έδωσαν κανένα χαρτί σαν απόδειξη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivika1812 είπε:

@Λίνα88 Εμένα μου έδωσαν ένα χαρτί το οποίο έλεγε επάνω ποσά θα πληρωθώ και μετά από 10 μέρες περίπου μπαίνουν στον λογαριασμό. Δεν σου έδωσαν κανένα χαρτί σαν απόδειξη; 

Μ έδωσαν ένα χαρτί π λέει ότι πρέπει να βγει απόφαση κ πότε γίνονται οι πληρωμές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Μ έδωσαν ένα χαρτί π λέει ότι πρέπει να βγει απόφαση κ πότε γίνονται οι πληρωμές. 

Τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εμένα με το που τα κατέθεσα στο ΙΚΑ μου έδωσαν και την απόδειξη με το ποσό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...