Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η efitta είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ,μακάρι να είναι έτσι ..Ανυπομονώ για το Σάββατο...δε περνάνε οι μέρες.

Να μας ενημερώσεις για την εκτίμηση του γιατρού που θα σε δει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η lambo είπε:

ναι κι εγώ χωρίς επισκληρίδιο θέλω. Επίσης μου έχουν πει να μην δεχτώ τεχνητούς πόνους τοκετού διότι πονάνε πολύ περισσότερο κι απλά επισπέυδουν μια διαδικασία που θα ολοκληρωθει κάποια στιγμή μόνη της.

Δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι οι τεχνιτοί πόνοι επισπέυδουν την διαδικασία του τοκετού. Αν ήταν τόσο απλό εγώ που τους είχα 8 ώρες θα έπρεπε να είχα γεννήσει φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eliza11 είπε:

Μαζί είμαστε!

Καινούρια στην παρέα μας; Καλωσήρθες! Κοριτσάκι ή αγοράκι περιμένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!Ευχομαι να ειστε καλα κι εσεις και τα μπεμπακια σας!Μπηκα στο θέμα σας για να ρωτήσω σε τι βοηθάει η προγεστερόνη.Ο γιατρος ειδε ενα ωοθυλακιο στην 11η μερα του κύκλου και μου είπε να παρω προγεστερόνη...Δεν προλαβα να τον ρωτήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημερα κορίτσια!Ευχομαι να ειστε καλα κι εσεις και τα μπεμπακια σας!Μπηκα στο θέμα σας για να ρωτήσω σε τι βοηθάει η προγεστερόνη.Ο γιατρος ειδε ενα ωοθυλακιο στην 11η μερα του κύκλου και μου είπε να παρω προγεστερόνη...Δεν προλαβα να τον ρωτήσω...

Η προγεστερόνη ανήκει σε μία κατηγορία στεροειδών ορμονών, που ονομάζονται προγεσταγόνα. Κυρίως παράγεται από το ωχρό σωμάτιο στην ωοθήκη, στη διάρκεια της δεύτερης φάσης του εμμηνορυσιακού κύκλου (μετά την ωορρηξία). Παίζει σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του κύκλου και στην ανάπτυξη των πρώτων σταδίων της εγκυμοσύνης καθώς και τη διατήρηση της, καθόλη τη διάρκεια αυτής.

Βρήκα αυτό @Χρυσάφω μου! Νομίζω ότι μπορεί να σου δώσει μια ιδέα για την χρησιμότητα της προγεστερόνης στον οργανισμό μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Η προγεστερόνη ανήκει σε μία κατηγορία στεροειδών ορμονών, που ονομάζονται προγεσταγόνα. Κυρίως παράγεται από το ωχρό σωμάτιο στην ωοθήκη, στη διάρκεια της δεύτερης φάσης του εμμηνορυσιακού κύκλου (μετά την ωορρηξία). Παίζει σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του κύκλου και στην ανάπτυξη των πρώτων σταδίων της εγκυμοσύνης καθώς και τη διατήρηση της, καθόλη τη διάρκεια αυτής.

Βρήκα αυτό @Χρυσάφω μου! Νομίζω ότι μπορεί να σου δώσει μια ιδέα για την χρησιμότητα της προγεστερόνης στον οργανισμό μας

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!Συνεπώς βοηθάει στην επιτευξη της εγκυμοσύνης!Εσυ;; Πως είσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2019 at 2:32 ΜΜ, ο/η Evoula4 είπε:

Σωστά τα έχεις μαζέψει τα χαρτιά σου. Αύριο δε μπορείς να πας, είναι να πας όταν ξεκινούν οι μέρες σου, αλλά γνώμη μου είναι να πας μια από αυτές τις μέρες για να σου δώσουν την ημερομηνία οι ίδιοι εκεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για να καταλαβω, μου υπέγραψε ο γυναικολόγος του ΙΚΑ αυτό το χαρτί με το στάνταρ κείμενο όπου συμπλήρωσε κ την ΠΗΤ. 

Στην επόμενη παραγραφο συμπληρωσε κ σφράγισε κ ο εργοδότης προτείνει ξεκινά η άδεια μου κ μένει η 3η παράγραφος όπου υπογράφω εγώ κ τα καταθέτω στο τμήμα παροχών όταν αρχίσουν οι μέρες μου. Πρέπει να ξαναπάω σε γυναικολόγο ΙΚΑ να μου γράψει και εκέινος το δίαστημα αδείας? Έπρεπε να το είχε γράψει κ το παρέλειψε?

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MissMary είπε:

Ωω αντε με το καλό! Εγώ 27/7. 

ωραία! αν έχω κουράγιο και χρόνο μετά τη γέννα θα μπω να σου γράψω την εμπειρία! Γενικά πάντως ακούω τα καλύτερα για το Έλενας και το Αλεξάνδρας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι οι τεχνιτοί πόνοι επισπέυδουν την διαδικασία του τοκετού. Αν ήταν τόσο απλό εγώ που τους είχα 8 ώρες θα έπρεπε να είχα γεννήσει φυσιολογικά. 

8 ώρες; πώς άντεξες; και τελικά τι έγινε; δεν γέννησες φυσιολογικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κάνετε? Πώς πάτε? Έχω μια ερώτηση για τις κοπέλες που ήδη το έχουν περάσει και έχουν γίνει μανούλες. Μετά τον τοκετό και την επιστροφή στο σπίτι χρειαστήκαμε βοήθεια κάποιες μέρες (από μαμά, από πεθερά κλπ) η το περάσατε μόνες σας με τους άντρες σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat90 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για να καταλαβω, μου υπέγραψε ο γυναικολόγος του ΙΚΑ αυτό το χαρτί με το στάνταρ κείμενο όπου συμπλήρωσε κ την ΠΗΤ. 

Στην επόμενη παραγραφο συμπληρωσε κ σφράγισε κ ο εργοδότης προτείνει ξεκινά η άδεια μου κ μένει η 3η παράγραφος όπου υπογράφω εγώ κ τα καταθέτω στο τμήμα παροχών όταν αρχίσουν οι μέρες μου. Πρέπει να ξαναπάω σε γυναικολόγο ΙΚΑ να μου γράψει και εκέινος το δίαστημα αδείας? Έπρεπε να το είχε γράψει κ το παρέλειψε?

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Νομίζω είσαι έτοιμη. Από το γιατρό του ΙΚΑ θες βεβαίωση με την ημερομηνία τοκετού. Εδώ είναι το χαρτί με τα δικαιολογητικά.

20190510_131635.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

@LondonBaby αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Αλλά αυτό που προτιμώ είναι ο σύντροφός μου. 

Καλά εννοείται πως κ εγώ το προτιμώ, αλλά ο καλός μου δουλεύεις 12 ώρες την ημέρα. Θα είμαι μόνη μου όλη μέρα. Κ σκέφτομαι στην αρχή Εάν χρειάζεται κάποιος και για πόσες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lambo είπε:

ωραία! αν έχω κουράγιο και χρόνο μετά τη γέννα θα μπω να σου γράψω την εμπειρία! Γενικά πάντως ακούω τα καλύτερα για το Έλενας και το Αλεξάνδρας

Επίτηδες δε στο ζήτησα χεχε! Σε ευχαριστώ! Πρώτα να πάνε όλα Καλά και οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κάνετε? Πώς πάτε? Έχω μια ερώτηση για τις κοπέλες που ήδη το έχουν περάσει και έχουν γίνει μανούλες. Μετά τον τοκετό και την επιστροφή στο σπίτι χρειαστήκαμε βοήθεια κάποιες μέρες (από μαμά, από πεθερά κλπ) η το περάσατε μόνες σας με τους άντρες σας?

Κοίτα χρειάζεσαι βοήθεια για τον ίδιο λόγο όμως που θα χρειαστείς βοήθεια και ένα μήνα και έξι ανάλογα το παιδί

Δηλαδή αν αυτό κλαίει θα έχεις θέμα με τις δουλειές το φαγητό κτλ 

Μετά απλά αν κάνεις καισαρική και δεν τον έχεις καθόλου στο σπίτι τον αντρα σου θα είναι θέμα

Εμένα ήρθε η μαμά αλλά με βοήθησε λόγω ότι δεν είχα μεγάλη δέσμευση Ουαν ήθελα να κάνω μπάνιο κτλ ο μικρός όμως από δύο μηνών και μετά γκρινιάζε οπότε απλά τον είχα μόνη μου όλη μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Πήρα έκλεισα ραντεβού για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα και για τον μητρικό θηλασμό. Αν ενδιαφέρεστε τα κάνουμε στην 30-32 εβδομάδα. Είναι δωρεάν και μπορείς να τα παρακολουθήσεις ανεξάρτητα σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις. Στο τηλ ήταν μια κυρία ΘΈΑ! μου εξήγησε ότι αν ο πατέρας θέλει να παρευρεθεί στον τοκετό πρέπει να παρακολουθήσει και αυτός τα τρια από τα τέσσερα μαθήματα υποχρεωτικά και παίρνει βεβαίωση ότι μπορεί. Όταν της είπα ότι μάλλον όχι( αν και ο δικός μου ενδιαφέρεται) η κυρία με σταμάτησε αρχίζοντας αααα δεν θέλω βιαστικές απαντήσεις Μαράκι μου.. Χεχε μου είπε ότι όταν τα δυο κορμιά μας γιναν ένα αυτός μου έβαλε το παιδάκι μέσα μου ?ότι δεν το κάνω μόνη μου, ότι μπαμπάς δεν ειναι διακοσμητικός θα βοηθήσει, και ότι δεν είναι ο οποιοσδήποτε άντρας αλλά αυτός που αγαπάμε! Χαχαχα και άλλα τέτοια! Μου λέει θα σας γράψω μαζί και το αποφασίζετε! Πολύ ευγενική και θεά σας λέω! 

Σόρυ για το μεγάλο ποστ απλά ήθελα να το μοιραστώ! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Κορίτσια! Πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη! Όλα καλά! ??Πάει και αυτό! 

Μπράβο κοπέλα μου ωραία 

Για πες μετρήσεις;?

Εμείς έχουμε γάμο το βράδυ και δεν έχω καμία όρεξη αλλάζει ο μήνας και φουντώνουν όλα τα συμπτώματα από τηβ αρχή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κοίτα χρειάζεσαι βοήθεια για τον ίδιο λόγο όμως που θα χρειαστείς βοήθεια και ένα μήνα και έξι ανάλογα το παιδί

Δηλαδή αν αυτό κλαίει θα έχεις θέμα με τις δουλειές το φαγητό κτλ 

Μετά απλά αν κάνεις καισαρική και δεν τον έχεις καθόλου στο σπίτι τον αντρα σου θα είναι θέμα

Εμένα ήρθε η μαμά αλλά με βοήθησε λόγω ότι δεν είχα μεγάλη δέσμευση Ουαν ήθελα να κάνω μπάνιο κτλ ο μικρός όμως από δύο μηνών και μετά γκρινιάζε οπότε απλά τον είχα μόνη μου όλη μέρα 

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Απλά επειδή εμείς μένουμε εξωτερικό δεν έχω κανέναν εδώ. Οπότε θα πρέπει να οργανώσω Εάν πρέπει να φέρω κάποια από τις 2 μαμάδες. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι το καλύτερο μου. Εδώ δεν αντέχω την ίδια μου τη μάνα, πως να αντέξω την πεθερουλα????

Δεν έχουμε κ πολύ μεγάλο σπίτι, οπότε δεν είναι το ιδανικότερο. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

Μπράβο κοπέλα μου ωραία 

Για πες μετρήσεις;?

Εμείς έχουμε γάμο το βράδυ και δεν έχω καμία όρεξη αλλάζει ο μήνας και φουντώνουν όλα τα συμπτώματα από τηβ αρχή

77 - 131 - 116

δεν πήρα ακόμα τον γιατρό αλλά είδα τα όρια ρώτησα και στο εργαστήριο και μου είπαν μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλησπέρα! Πήρα έκλεισα ραντεβού για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα και για τον μητρικό θηλασμό. Αν ενδιαφέρεστε τα κάνουμε στην 30-32 εβδομάδα. Είναι δωρεάν και μπορείς να τα παρακολουθήσεις ανεξάρτητα σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις. Στο τηλ ήταν μια κυρία ΘΈΑ! μου εξήγησε ότι αν ο πατέρας θέλει να παρευρεθεί στον τοκετό πρέπει να παρακολουθήσει και αυτός τα τρια από τα τέσσερα μαθήματα υποχρεωτικά και παίρνει βεβαίωση ότι μπορεί. Όταν της είπα ότι μάλλον όχι( αν και ο δικός μου ενδιαφέρεται) η κυρία με σταμάτησε αρχίζοντας αααα δεν θέλω βιαστικές απαντήσεις Μαράκι μου.. Χεχε μου είπε ότι όταν τα δυο κορμιά μας γιναν ένα αυτός μου έβαλε το παιδάκι μέσα μου ?ότι δεν το κάνω μόνη μου, ότι μπαμπάς δεν ειναι διακοσμητικός θα βοηθήσει, και ότι δεν είναι ο οποιοσδήποτε άντρας αλλά αυτός που αγαπάμε! Χαχαχα και άλλα τέτοια! Μου λέει θα σας γράψω μαζί και το αποφασίζετε! Πολύ ευγενική και θεά σας λέω! 

Σόρυ για το μεγάλο ποστ απλά ήθελα να το μοιραστώ! ??

Εγώ συμφωνώ σε όλο αυτό και μπράβο της μαίας αλλά κοίταξε να αντέχει ο άντρας σου μην έχεις την έννοια του 

Εμάς εδώ δεν πρέπει να παρακολουθήσεις μαθήματα αν θέλεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Κορίτσια! Πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη! Όλα καλά! ??Πάει και αυτό! 

Συγχαρητήρια για τ αποτελέσματα!! Καλή συνέχεια κ Όλα να είναι τέλεια μέχρι τέλους. 

Γράφτηκα κ γω σ αυτά τα μαθήματα εδώ. Είναι 3 μέρες μέσα στον Ιούνιο. Να δούμε τι θα μάθουμε. ??

Καλά είπε για τους άντρες. Δίκιο έχει! Εμένα ο δικός μου θέλει να είναι μέσα και θα είναι για να έχω κάποιον να ξεσπάω εκείνη την ωρα. Χαχαχαχα!! (Το εχω δει σε ταινίες) Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παρακολουθήσει τα μαθήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Απλά επειδή εμείς μένουμε εξωτερικό δεν έχω κανέναν εδώ. Οπότε θα πρέπει να οργανώσω Εάν πρέπει να φέρω κάποια από τις 2 μαμάδες. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι το καλύτερο μου. Εδώ δεν αντέχω την ίδια μου τη μάνα, πως να αντέξω την πεθερουλα????

Δεν έχουμε κ πολύ μεγάλο σπίτι, οπότε δεν είναι το ιδανικότερο. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω?

Κι εγώ μακριά μένω από τη μαμά και η πεθερά μου δεν έχει πρόσβαση με τα πόδια ήρθε η μαμα για κάποιες μέρες βασικά έκλεισε λίγες αλλά ήρθε το μωρό πιο νωρίς και άσε εκείνη τη μέρα έγινε χαμός μέχρι να καταφέρει να προλάβει τη γέννα

Όπως και να έχει οι πολλές οι μέρες σπάνε τα νευρα και δεν είναι καλές γιατί τους έχει στο κεφάλι σου και έχεις και άγχος μη βαριουνται σπίτι αν μπορούν ας έρθουν στη γέννα και δύο τρεις μέρες μετά μέχρι να τακτοποιήσεις τα πράγματα σου 

Μετά απλά ξέρεις τι;βάλε κανένα φαγητό στη κατάψυξη να έχεις έτοιμο γιατί εκεί είναι το ζορε και ότι κανείς μωρέ μετσ τι να κάνουμε

Βλέπει για πεθερα δε σχολιάζω καθόλου

Τώρα εμένα θα έρθουν για δεκαπέντε μέρες επειδή κυρίως έχω και το άλλο παιδί αλλά οκ και για να ζήσουν λίγο με το νεογέννητο

Μετά αν μπορεί ο άντρας μου θα πάρει δύο τρεις μέρες για την αρχή του σχολείου αν έχω θέμα στο να περπατάω και όσο είμαι στη κλινική 

Εσένα θα πάρει ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...